Begin ,,Elektro Lievense" Nieuwerkerk ligt zestig jaar terug imp- •-£ sags Gezellige braderie in Nieuwerkerk Leerlingen „De Kirreweie namen feestelijk afscheid Afscheid van de stichting algemene kleuterschool Terug in de tijd In Haamstede STREEKNIEUWS Te Nieuwerkerk Omstreden weg bij Almere Vissterfte op Zuid-Beveland i ZilEKlKZRESCHL iNlEÜ VvbiltiiHi Dinsdac M Juli 1981 Nr. 22944 3 NIEUWERKERK. Hier begon het allemaal, aan de Noordring. Tweede van links het oorspronkelijke Lievense-pand. NIEUWERKERK, 13-7. Zomer- en vakantietijd storen zich niet aan jubilea; hier niet en daar niet en te Nieu werkerk niet, getuige het feit, dat de bekende zaak ..Elektro Lievense" het zestig jarig bestaan gaat herden ken op woensdag 15 juli a.s. Een feestelijk koïncidentieis zeker, dat de oprichter van het bedrijf, de heer W. A. Lievense en echtgenote, op die dag hun diamanten huwelijksfeest hopen te vieren. Huidige eigenaar van „Elektro Lievense", is de zoon van de oprich ter, de heer N. A. Lievense. Met de thans jubilerende zaak is het alle maal begonnen in 1921, toen Lieven se sr. een huis kocht aan de Noord- ring van de heer J. Bom Szn., die een kruidenierswinkeltje (annex snoep goed) exploiteerde. Achter het huis stond een vlas schuur, waarvan de heer Lievense ge bruik maakte voor de inrichting van een timmermanswerkplaats. Allemaal op papier simpeler, dan het kan verteld, want wat was feite lijk mogelijk in het begin van de twintiger jaren? Toch begon de nieuwe zaak te „lo pen": mevrouw Lievense assisteerde in de winkel, waarin „van alles" te koop was; glas- en aardewerk, wol, sajet, petroleumlampen (toen nog), lampeglazen e.d., terwijl de heer Lie vense zelf zijn taak had in de werk plaats. Zo kwam er voor het groeiend gezin brood op de plank. Elektriciteit In 1928 werd Schouwen-Duiveland aangesloten op het elektriciteitsnet en hierop werd door de - toen nog jon ge - zakenman ingehaakt en werd een prille ervaring - eerder opgedaan in Apeldoorn - hier in de praktijk ge bracht. Natuurlijk werd in de winkel het assortiment aangepast aan de nieu we situatie; ook wat de werkzaamhe den betreft, want timmerman Lie vense ging - zoals dat heette - „licht aanleggen". In de zaak werden bijbehorende spullen verkocht, als lampen, lampe- kappen, stopkontakten en de nodige elektrische apparatuur (luidspre kers, radio's en kleinapparatuurj? Tot 1945 evenwel bleef het timmeren onderdeel van het werkpakket. Na de oorlog werd „Lievense" helemaal een volledige elektriciteitszaak. Uitbreidingen De winkel werd enkele malen ver bouwd en uitgebreid, maar in 1957 werden de bestaande panden geheel afgebroken en werd - op dezelfde plaats aan de Ring - een nieuw en ruim zakenpand gebouwd. In dat zelfde jaar werd de zaak overgedaan aan de zoon, die inmiddels reeds tien jaar in het bedrijf werkzaam was. Opnieuw evenwel deed zich ruimte gebrek voor; in 1965 besloot men tot de bouw van een geheel nieuw pand aan de U.N.A.-straat. Het werd een soort grootsteedse zaak; uitmuntend door funktionali- teit, maar harmonisch passend ma kend in de omgeving, moet toen wel niet geheel mogelijk zijn geweest. Oppervlakte en assortiment wer den groot van opzet; „Elektro Lie vense" werd een plaatselijk en regio naal begrip voor interessant winke len. Filiaal Verschillende malen ook werd het personeelsbestand uitgebreid; onge veer tien jaar geleden werd te Brou wershaven een filiaal geopend, met als zaakwaarnemer, de heer R. van 't Hof. De aanleg van elektrische- en waterinstallaties maken'nog steeds: deel uit van het „pakket", plus uiter aard de bijbehorende verkoop in die bedrijfstak. Televisie en video zijn de eigentijdse „hits" in het winkelas sortiment. Met een receptie in „Ons HAAMSTEDE. 13-7. Voordat de schooldeur van de openbare lagere school „De Kirreweie" werd geslo ten voor een welverdiende zomerva kantie, hadden de leerlingen een week met vele aktiviteiten achter de rug. Door het fraaie zomerweer konden de eerste en tweede klas toch nog hun schoolreisje, de traditionele strand- dag houden. Op het strand van Westenschouwen hebben de leerlin gen volop genoten van zon en zee. Exkursies De derde klas bracht een bezoek aan de meeuwenbroedplaats. Onder de deskundige leiding van de heer Th. Aernoudse werd een leerzame wandeling gemaakt door het bos naar de broedkolonie. De derde klassers brachten in deze week tevens een bezoek aan de Ned. Herv. Kerk te Burgh. Dit gebeurde in het kader van de godsdienstlessen. Ds. A. J. Baas, die deze lessen geeft, leidde de kinderen rond en vertelde over de geschiedenis van het kerkge bouw. Ook werd het historische or gel beluisterd. Kla. e-avond De vierde klas besloot het school jaar met een klasse-avond waarop hun ouders waren uitgenodigd. Voor deze avond hadden de leerlingen zelf een programma ingestudeerd Enke le circusnummers, waaronder clowns, goochelaars, dieren en een gewichtsheffer, werden met verve door de kinderen ten tonele gevoerd. Ook was er een zelfgemaakt to neelstuk en trad er enkele keren een dansgroep op. Afscheid De leerlingen van de zesde klas vertrokken op de middag van hun al lerlaatste schooldag per flets naar het strand waar ze enkele fijne uren doorbrachten. Op de terugweg naar school werd er gezamenlijk gegeten. Op school teruggekeerd, waren in middels de ouders, ouderkommissie- leden en het onderwijzend personeel bijeengekomen om de afscheidsa vond bij tc wonen. De leerlingen boden de aanwezigen een feestelijk programma aan, dat bestond uit dans, muziek en toneel. Marco Soetcrs droeg een zelfgemaakt gedicht voor, waarin hij de zes lagere schooljaren de revue liet passeren. Hierna volgde het officiële af scheid met toespraken van het hoofd der school, de heer A. Damman, en van de voorzitter van de ouderkom missie, de heer J. L. Verton. De leer lingen kregen een herinneringsfoto aangeboden. De heer Verton betrok in zijn toespraak ook het schoolteam, dat als dank voor de inzet voor de school bloemen kreeg aangeboden. Tenslotte werd met een handdruk of ficieel afscheid van alle leerlingen genbmen. Dorpshuis" wordt woensdag het dubbelfeest gevierd. Vast wordt daar gesproken over de „eerste aansluiting" van Lievense. Die op Sint Nicolaas-avond 1928. De eerste Nieuwerkerkse woning kreeg toen „licht van Lievense". ZIERIKZEE Afd. Noord-Nederland N.F.O. De afdeling Noord-Nederland van de N.F.O. en de afdeling Walcheren, maken op vrijdag 24 juli een dagex- kursie naar Zuid-Limburg. Kern van de reis is een rondrit door de mergelroute en de Belgische Kem pen. Donderdag 20 augustus wordt een bezoek gebracht aan het proefstation voor de fruitteelt tè Wilhelminadorp. Radiokerkdienst In de zendtijd voor de kerken wordt a.s. zondag 19 juli de middag- dienst in de Chr. GerefKerk te Zie- rikzee via de radio uitgezonden, voorganger in deze dienst is ds. B. de Graaf en Mar v. d. Veer bespeelt het orgel. De uitzending is van 17.00 tot 17.58 uur via de zender Hilversum II. Schenking schilderij De gemeenteraad van 'Zierikzee heeft in zijn vergadering van 22 juni jl. besloten het door mevrouw E. Th. Yates-Koning te Wychwood (Enge land) aan de gemeente Zierikzee ge schonken schilderij, voorstellende de Zuidhavenpoort en vervaardigd door wijlen haar vader Edzard Koning, te aanvaarden. Naar aanleiding van deze schen king zal in het Gravensteen aan de Mol te Zierikzee een aantal werken van Edzard Koning (1869 - 1954) van 25 juli tot 15 augustus a.s. tentoon gesteld worden. Op vrijdag 24 juli a.s. om 16.00 uur zal mr. E. W. Koning deze ten toonstelling officieel openen. BURGH „Luchtige" diefstal In de nacht van zondag op maandag werd uit een koelcel in een schuur van Bakkerij Sonnemans een merk waardige diefstal gepleegd. Tot nog toe onbekende(n) gingen er vandoor met twee dozen gist, teza men 24 kilogram en voldoende om 2400 broden van te bakken. Een scha- depost(je) voor de bakker, maar er ger nog is het ongemak: waar haal je middenin de nacht andere verse gist vandaan? Een vaag signalement van de mogelijke dader is bekend, een on derzoek wordt ingesteld. NIEUWERKERK Schoolkrant Schoolkrant „Onder de Toren" van de openbare lagere school „De Dob belsteen" is onlangs verschenen. De schoolverlaters worden hierin natuurlijk „uitgezwaaid" en ook wordt hen voor het werk straks, bij het voortgezet onderwijs, sterkte toegewenst. De schooi is gesloten tot maandag 24 augustus. Verder is de krant gevuld met aar dige gedichtjes en tekeningen van de leerlingen. De schoolkrant eindigt met een terugblik in de jaren 1957- 1958. Ook oud-onderwijzer meester Van Hiele wordt hierin nog aange haald. Kortom: een aardige afslui ting van het schooljaar 'ftO/'él. OOSTERLAND Vergadering Rabo bank Op donderdagavond 16 juli houdt de Coöperatieve Rabo bank „Oost- Duiveland" de 61ste algemene verga dering in het dorpshuis ,;Oost#rhor\ onder leiding van de voorzitter, de heer Jac. de Jonge Cz. Na het openings- en welkomst woord en aanwijzing van een sekre- taris en twee stemopnemers, volgt vaststelling van de balans en verlies rekening 1980, en voorstel bestem ming van de winst. Huishoudelijk reglement. Bij de bestuursverkiezing is aftredend de heer Jac. de Jonge en de heer A. Bal, die beiden herkiesbaar zijn. Bij de verkiezing voor een lid vanj de Raad van Toezicht is aftredend de heer Jac. van den Houten, eveneens herkies baar. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE Laatste bijeenkomst bejaardensoos Woensdag 8 juli kwam de bejaar densoos, onder leiding van mevrouw IJzelenberg-Olree voor de laatste middag van dit seizoen bijeen. De presidente sprak een hartelijk welkomstwoord tot de, ondanks het warme weer, toch nog vele aanwezi gen. In het bijzin van mevrouw Hek man werd de middag op de gebruike lijke, gezellige wijze doorgebracht. Na de pauze kwam het reisje van 6 augustus a.s. naar Gouda en Schoon hoven ter sprake. Velen gaven zich hiervoor al op. Na het zingen van enkele prachtige liederen nam mevrouw IJzelenberg het woord. Ze bedankte zowel het bestuur als de leden voor hun mede werking. Ook herdacht ze de zieken, in het bijzonder I. v. d. Velde, die nog steeds in het ziekenhuis ligt. Er wer den nog enkele gedichten geprocla meerd die (toepasselijk) vakantie als onderwerp hadden. Als slotzang zong men „Dankt, dankt nu allen God". Op 2 september hoopt de soos weer te beginnen. Met een persoonlijke handdruk wenste de presidente allen een wel thuis en, zo sprak zij: „Ver geet het niet, God is een God van na bij". Kermisattraktie Maandagavond is de eerste kermis attraktie (de botsauto's) neergestre ken nabij de muziektent van Bruinis- se om de jaarlijkse traditie van de kermis tijdens de visserijdagen voort te zetten. Dit van oorsprong Bruse Mossel- feest zal ook dit jaar weer een groots opgezet festijn zijn. „Bru" staat nog steeds - tot ver over de grenzen - be kend om zijn mosselkuituur en na tuurlijk zullen er tijdens de visserij- dagen weer volop mosselen te konsu- meren zijn. Door zijn unieke ligging, zeker door toedoen van de afsluiting van de Grevelingen, is de rekreatie in Bruinisse een belangrijke rol gaan spelen. Daardoor hebben deze festi viteiten een meer algemeen karakter gekregen. Eén programmapunt is echter steeds gehandhaafd: nl. het gratis meevaren met de gepavoiseer- de vloot. Deze Bruse vlootshow vormt nog steeds het hoogtepunt van de visserijdagen. Loop der bevolking over juni Geboren Gerhardina A. Langerak, Hendri- ka van de Velde, Jacobus M. van Vos sen. Gehuwd M, A. A. Beider en P. I. Seydlitz; L. van Duivendijk en J. J. Meertens. Overleden H. P. Weijers, 67 jr.; M. de Oude wv. Knoops, 82 jr.; J. Haeck, 40 jr. MIDDELBURG Orgelkoncert Op dinsdag 21 juli bespeelt Aad van der Hoeven het orgel van de Nieuwe Kerk te Middelburg. Werken worden uitgevoerd van: Guilmant, J. S. Bach, Bossi, Mendelssohn, Merkel, Karg-Elert en Andriessen (20.00 uur). AMSTERDAM. De gemeente Amsterdam heeft maandag de café achtige ruimte voor de opvang van voornamelijk Surinaamse heroïne- vcrslaafden aan de Genetetstraat in dc hoofdstad gesloten. Omdat het bestuur van stichting Algemene Kleuterschool Nieuwer kerk de exploitaite van deze school per 1 augustus 1981 beëindigt, werd er 9 juli jl. een informele afscheids avond gehouden voor diegenen, die direkt bij de school waren betrok ken. De voorzitter van het bestuur, de heer A. D. Hoogendoorn, heette de genodigde van harte welkom en gaf in het kort weer waarom de algeme ne kleuterschool verdwijnt. De school stopt, om plaats te maken voor een openbare en een christelijke kleuterschool. Dezè kunnen dan in de toekomst integreren met de openba re en de christelijke lagere scholen. De heer Hoogendoorn sprak daar na een woord van dank tot de mensen die nauw betrokken waren bij het goed funktioneren van de school. Op humoristische wijze sprak hij ieder persoonlijk toe en liet zijn woord van dank vergezeld gaan met een kleine attentie. Attenties Zo werd mevrouw L. S. Schuilingh gehuldigd, die al 21 jaar betrokken was bij de schooladministratie. De heer Verwijs heeft ongeveer 15 jaar de spullen van de school onderhou den op een wijze, die „schadelijk was voor vertegenwoordigers", zoals de heer Hoogendoorn opmerkte. In het bijzonder bedankte hij voor ts de leidsters: mej. Gaanderse, me vrouw Lobbezoo en mej. Brink die respektievelijk 24, 3 en 2 jaar aan de school waren verbonden. Het speet hem vooral dat juffrouw Gaanderse de 25 jaar niet vol heeft kunnen ma ken in dienst van de stichting. „Omdat u de laatste 24 jaar alle kleu ters uit Nieuwerkerk op school heeft gehad, nemen wij afscheid van u als van de moeder van het dorp", aldus de heer Hoogendoorn. Hij besloot zijn toespraak met ie dereen het beste voor de toekomst te wensen. Juffrouw Gaanderse dankte hierna het bestuur en de ouderkom missie en alle anderen die bij de school betrokken waren voor al het werk dat voor de school is verricht. De avond werd informeel voortgezet. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. In een ziekenhuis te Utrecht is op 87-jarige leeftijd pro fessor W. H. C. Tenhaeff overleden. Professor Tenhaeff verbleef sinds een maand in het ziekenhuis. Tot voor drie jaar was Tenhaeff hoogle raar in de parapshychologie. Ten haeff kreeg wereldwijde bekendheid door zijn opvatting over de parapsy chologie (leer van het bovennatuur lijke). DEN HAAG. De houding van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten met betrekking tot het vraagstuk van de illegaal in Neder land verblijvende zigeuners is ra cistisch en diskriminerend. Dat zei zigeunerleider Petaio zaterdag in een reaktie op de brief van de V.N.G. aan minister-president Van Agt en mi nister Wiegel van binnenlandse za ken. DEN HAAG. Het financiële tekort van de Nederlandse overheid, het zo genaamde financieringtekort, zal dit jaar vermoedelijk 7,25 procent van het nationaal inkomen bedragen. De ze raming kan echter alleen gehaald worden als er zich in de rest van het jaar geen financiële tegenvallers meer voordoen. KERKRADE. Meer dan dertig amateur muziekgezelschappen uit elf landen hebben dit weekeinde deelge nomen aan hét 'negende wereldmu ziekconcours ih Kerkrade. De Neder landse korpsen bewezen duidelijk hun suprematie bij het koncert- wedstrijden voor harmonieën en fan fares. ROTTERDAM. Op de operatietafel van de Rotterdamse diergaarde Blij- dorp is geprobeerd een pacemaker in het hart van een 24-jarige bruine beer te plaatsen. De operatie slaagde niet. Het hart hield op met kloppen op het moment dat de pacemaker werd ge- inplanteerd. DEN HAAG, 13-7. De Nederlandse vereniging tot bescherming van vo gels en de Stichting Natuur en Milieu hebben er maandag in Den Haag in kort geding bij de Haagse rechtbank op aangedrongen het ministerie van verkeer en waterstaat te verbieden een stadsautoweg bij Almere aan te leggen totdat over het trace van de toekomstige Flevospoorlijn zal zijn beslist. Het oorspronkelijk geplande trace van de Flevolijri loopt vlak langs het natuurgebied Oostvaardersplassen. Hiertegen is bij de kroon beroep aan getekend in verband met het gevaar dat hierdoor dit natuurgebied zal worden aangetast. De kroon moet over dit beroep nog beslissen. Boven dien heeft de minister van verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer on langs een „breed overleg" toegezegd inzake het mogelijk verschuiven van het trace van de Flevospoorlijn. GOES, 13-7. De politie in Zeeland zoekt naar de oorzaak van de grote vissterfte in het water van de Kapel- se Moer op Zuid-Beveland. In dit water, dat ligt in een natuur gebied, hebben sportvissers over een afstand van drie tot vier kilometer grote hoeveelheden dode vis zien drijven. Een eerste onderzoek naar de oorzaak van de sterfte heeft niets opgeleverd. Technische recherche van de rijkspolitie in Zeeland heeft watermonsters voor onderzoek naar het laboratorium. NIEUWERKERK, 13-7. Zaterdag was er een zeer gezellige braderie in Nieuwerkerk, georganiseerd door de middenstands vereniging .Nieuwer kerk" met medewerking van en in samenwerking met vele andere plaatselijke verenigingen en klubs. Het was echt druk op de Kerkring met belangstellenden uit dorp en om geving, maar ook vele toeristen be zochten deze braderie. Ruim dertig marktkraampjes ston den aan de Kerkring opgesteld. Praktisch alle middenstanders wa ren met een stand present, terwijl verder meewerkten: de verenigings raad, de sportvereniging S.K.N.W.K., de volleybalklub, de Li- onsklub, de padvinderij, Greenpea ce, de Sophia vereniging, UVy- Duiveland en de algemene leesbiblio theek. Bijzondere evenementen waren er ook, zoals het rad van avontuur, een vertoning van dia's van oud-Niewer- kerk, koekhappen, kortom: voor ie der wat wils. Organisatoren en medewerkers kunnen terugzien op een zeer druk bezochte, gezellige en geslaagde bra derie. «>?•- v'-.rv HAAMSTEDE. In het kader van het toeristisch zomerprogramma tekende Haamstede ook dit jaar weer voor de tradi tionele Kerkmis, die zaterdag de nodige belangstelling trok.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3