Premier Thatcher nam een kijkje in het geteisterde Liverpool AGENDA Rekord-produktie 1981 - van graan in de wereld BESTEM MINGS- Engeland zit met zijn rellen PLANNEN Steun voor „zwarte Britten" Schietend einde ether-ruzie Pompbediende doodgeschoten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KLOOSTER 2 Eerst het autoverkeer, dan het landschap. Zo luidt de vernietigende (volgordekkritiek, die een kommis sie, ingesteld door G.S.' van Zuid- Holland, heeft gespuid ten aanzien van bestemmingsplannen. Deze vol gorde, zo menen de in de kommissie samengevloeide deskundigen, leidt er toe, dat - binnen het raam van bestemmingsplannen nooit land schappelijk winst wordt geboekt, maar vrijwel altijd verlies. Zo'n in een rapport neergelegde kommissie mening is natuurlijk ook maar weer een mening, maar er worden in dit land zoveel bestemmingsplannen voorbereid en vastgelegd, dat elke wat afstandelijke (r.) benadering welkom is. Zo keert de kommissie zich ook te gen de gewoonte, dat een bouwloka- tie .automatisch" geheel met zand wordt opgehoogd. Behalve de kosten van de zandaanvoer, noteert die ge woonte ook een verarming van het landschap. Later wordt weliswaar groen aangebracht, maar (meesterlij ke uitspraak van de kommissie) dat groen is dan slechts „een blaadje sla rond een stukje vlees". Bij het invullen van bestem mingsplannen is vaak sprake van verstarring, de methodiek is vrijwel altijd dezelfde: eerst een verkeers systeem, dan bebouwing (met de rondweg of één hoofdweg als enige verbinding) en dan wordt er (ook) nog iets aan het landschap gedaan. De kommissie bepleit dan relevante landschappelijke elementen in het totaalkader een belangrijke, zo niet de eerste rol gaan spelen. Eerst dient dus wat er is aan land schappelijk fraais of mogelijk geïn ventariseerd en dat moet behouden en ingeschakeld in het totaalpatroon. Mensen die zich later vestigen in de bebouwing van een bestem mingsplan, blijken doorgaans veel gevoel te hebben voor die al aanwezi ge gegevenheden en mogelijkheden. Geen wonder dan ook dat de kom- missie.een warm pleidooi houdt voor royale inspraak van de burgerij bij het ontwerpen van plannen. Het gaat er kennelijk om dat aller lei speelse elementen (een lichte ver hoging in een vlak landschap, een boom, een horizonbepalend element e.d.) blijven ingeschakeld in het to taalbeeld. Het is de moeite waard eens te zien of dat hier en daar in het verleden wel altijd is gebeurd. Dat blijkt niet het geval te zijn; soms kon dat wellicht niet anders, soms - ook wellicht - wél en daar wil de kommis sie de algemene aandacht eens op vestigen. Flitsen uit het buitenland NEW YORK. Sekretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft maandag bij het begin van de VN-konferentie over Cambod ja de in het konflikt gewikkelde par tijen opgeroepen „konstruktief" aan een oplossing voor de problemen te werken. NEW DELHI. 200 mensen zijn om gekomen en honderden dakloos ge worden als gevolg van moessono verstromingen die India de afgelo pen twee weken getroffen. Dit meldt het Indiase persbureau PTI. LONDEN, 13-7. Premier Margareth Thatcher van En geland heeft maandag een bezoek gebracht aan het door straatoproer geteisterde Liverpool, op het ogenblik waarop haar kabinet zich bezon op nieuwe maatregelen om een einde te maken aan de onlusten in grote en klei nere steden. ftfevrouw Thatcher, die per auto van Londen naar Liverpool was gebracht, sprak gedurende twintig minuten met mensen in Lodge Lane in de wijk Tox- teth, waar bij het oproer in het weekeinde gebouwen afbrandden. Daarna be gaf zij zich naar het hoofdbureau van politie, waar zij sprak met agenten. Van het korps in Liverpool zijn er 300 gewond. De politie deelde mee dat de rellen van zondagavond in Engeland niet zo wijdverbreid waren als op de twee voorgaande avonden. De minister van binnenlandse zaken, William Whitelaw, verklaarde dat de rechtstreekse konfrontatie met de politie was veranderd in „misdadige straatschenderij TEHERAN, 13-7. De Iraanse „be wakers van-de revolutie" hebben aan de „zwarte Britten" een boodschap gestuurd waarin zij „hun heldhaftige opstand tegen de tirannie" steunen en hun aktie om „het vermolmde en bloedzuigende Britse imperialisme op de knieën te dwingen", zo heeft het officiële Iraanse persbureau Pars dinsdag meegedeeld. „Een dergelijke revolutionaire daad betekent nieuwe hoop op vrij heid voor de onderdrukte volkeren in de wereld, die door het imperia lisme van Engeland en de VS tot sla ven zijn gemaakt. Steunen op Allah en eensgezind hebben de Iraniërs zich bevrijd van het juk van die misdadi gers en hun glorievolle Islamitische revolutie onder leiding van iman Chomeini verzezenlijkt", aldus de boodschap. WARSCHAU. Paus Johannes Pau- lus heeft in een zondag in de R.K. kerken in Polen voorgelezen schrij ven gezegd dat het Poolse volk recht heeft over zijn eigen lot te beslissen. Ook betuigde hij steun aan het her vormingsproces in zijn vaderland. BRUSSEL. België zal een gat van ruim 6,8 miljard gulden moeten vul len om het begrotingstekort voor vol gend jaar op een aanvaardbaar ni veau te houden. „Dat zal een enorme inspanning kosten", aldus de Belgi sche premier, Mark Eyskens. BRUSSEL. De tien EG-landen zijn, ondanks de recente afwijkende reak- tie van Moskou, niet van plan hun vredesinitiatief inzake Afghanistan op te geven. BERN. Het officiële geschenk van de Zwitserse natie aan prins Charles en Lady Diana van Engeland zal bestaan uit een schoorsteenpendule in klassieke regency-stijl maar met kwarts-binnenwerk. NEW YORK. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Alexander Haig en zijn Japanse kol- lega Sunao Sonoda hebben maandag volledige overeenstemming bereikt over Tokio's veiligheidsverplichtin- gen in het Verre Oosten. Dit heeft een Amerikaanse woordvoeder meege deeld. MAPUTO, MOZAMBIQUE. De mi litaire rechtbank van Mozambique heeft maandag bekend gemaakt dat twee manner die tegen de regering vochten voor vuurpelotons zijn te rechtgesteld wegens sabotage en spi onage. Schotland Er deden zich echter voor het eerst rellen voor in Schotland. In Dundee werd een politieauto omgegooid en werden drie „benzinebommen" naar de politie gegooid. In de midden-Engelse stad Lei- cester vielen 500 zingende en krijsen de jongelui eerst met benzinebom men en stenen de politie aan en sloe gen daarna aan het brandschatten. Het gevolgde patroon was gelijk aan dat van vorige week. Het oproer brak uit in de naargeestige fabrieks- wijk Highfields, waar veel gezinnen van Aziatische en Westindische af komst wonen, maar er deden ook veel blanke jongelui mee. In geheel Engeland zijn ruim twee duizend jongelui gearresteerd sinds de rellen begonnen. Zondagavond be droeg het aantal arrestanten enkele honderden. Krisis Volgens welingelichte politieke kringen in Londen gaat de regering ervan uit dat zij voor een omvanrijke maatschappelijke krisis staat en pro beert zij nog op tijd voor het oproer- debat van donderdag in het lagerhuis tot de formulering van nieuwe maat regelen te komen. Een hiervan zou kunnen zijn de in diening van een soort oproer w'et en de oprichting van speciale rechtban ken die zich snel en streng met de oproerkraaiers bezighouden. Een oproerwet zou de politie in staat stellen iedereen te arresteren die op straat bleef samenscholen na officieel opdracht gekregen te heb ben zich weg te scheren. APELDOORN, 14-7. De rijkspoli tie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 40-jarige zendamateur (27mc) aangehouden, die ervan wordt verdsteht een twintig jaar jongere kollega uit Voorst te hebben bescho ten. Beide 27mc'ers hadden via de ether ruzie met elkaar gekregen,, waarop de jongste besloot met enkele vrien den verhaal te gaan halen bij de boer derij van zijn oudere ether-rivaal in Wilp (gem. Voorst). De laatste pakte een pistool en schoot enkele keren in de richting van zijn belagers. Eén ko gel schampte de eerder genoemde 27mc'er in het gezicht. Deze moest zich onder doktersbehandeling stel len. DEN HAAG, 13-7. Maandagavond rond half acht heeft een kliënt van een zelfbedieningspompstation aan de Eisenhowerlaan in Den Haag de kassabediende daar doodgeschoten achter de balie aangetroffen. De baliebediende was volgens de Haagse politie het enige perso neelslid dat die avond op het pompstation werkte. De doodgeschoten kassabediende is de 52-jarige J. Houtman uit Den Haag. Uit het onderzoek is gebleken, dat van dichtbij drie kogels op het slachtoffer zijn afgevuurd, die hem in de borst hebben getroffen. De man moet vrijwel op slag zijn gedood. Uit de kassa bleek geen geld te zijn ver dwenen, zo is komen vast te staan. Woensdag 15 juli Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", St. Do- musstraat 14.30 - 15.30 uur. Voorstel ling „het Ogenbos". Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en volksdan sen. Aanvang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Renesse Stoofweg/Mauritsweg. Cirkus „Ho liday". 16.00 en 20.00 uur. Hervormde kerk. Zomeravondkon- cert. 20.00 uur. Hervormde Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Donderdag 16 juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Haamstede „Bruintje Beer7 (straat) Band plm. 19.00 uur. Stoofweg/Mauritsweg. Cirkus „Ho liday". 16.00 en 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Openstelling van het stad huis. 19.00 - 21.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Vergadering RABO- bank Oost-Duiveland. 20.00 uur. Café 't Centrum. Gezelligheidsrit, auto of motor. 16.00 uur start. Bij muziektent. Opening Visserijda- gen. 14.00 uur. WASHINGTON, 13-7. De wereldgraanproduktie zal dit jaar het rekord van 1,63 miljard ton halen, zo heeft het Amerikaanse ministerie van landbouw berekend. Dit zal vooral te danken zijn aan overvloedige tarwe- en maisoogsten in de V.S. Als het ministerie gelijk krijgt zal de produktie in het oogstjaar 1981-82 vier procent hoven die in 1980-81 uitkomen. Pas aangesteld ROQUEBRUNE-CAP-MAR- TIN, Frankrijk, 13-7. Een pas aangestelde nachtwaker, de 44-jarige Australiër Robert Starr, heeft in het luxe hotel aan de Rivièra waar hij werkte duplicaatsleutels van negen safeloketten gemaakt en is er met juwelen en geld ter waar de van 1,1 miljoen dollar van daar gegaan, zo heeft de Fran se politie maandag meege deeld. De man was op 15 april aan genomen als eerste nachtwa ker. De safeloketten werden tussen drie uur en acht uur in de nacht van donderdag op vrijdag geopend. Starr is di- rekt verdwenen in zijn blau we, Duitse sportauto. Dorpshuis. Dansen. 21.00 uur. Vissépshavéhi. Groot vuurwerk. 22.30 uur. Vrijdag 17 juli Zierikzee Huis van Nassau, Bridge Instuif- avond, 19.30 uur. Haamstede Muziektent. Optreden „De Grutte- pikkers". 19.15 - 21.00 uur. Bruinisse Korte Ring/Oudestraat. 10.30 uur braderie. 15.00 uur optreden The Sunstreams. Dorpshuis. Dansen. 21.00 uur. Zaterdag 18 juli Westenschouwen „Het Schouwse strand" Band. 16.00 uur. Terrein Kooymansweg. Autocross. 14.00 uur. Manege „Grol". Concours Hippique L.R. en P.C. „De Schouwse Ruiters". Morgenprogramma 9.00 uur, middag programma 13.30 uur. Brouwershaven Ned. Herv. jeugdgebouw. Rommel markt. 10.00 uur. Nieuwerkerk Rijksweg 17. Schuurfeest P.J.Z., 21.00 uur. Bruinisse 't Durps'uus. Bijeenkomst Vereni ging „Algemeen Vissersbelang" t.g.v. visserijdagen; mosselmaaltijd 12.00 uur. Haven. Inschepen voor vlootshow, 13.30 uur en 14.00 uur afvaart. Korte Ring/Oudestraat. Braderie 10.30 uur. Optreden hammondorga nist 15.00 uur. HAAMSTEDE. Tegenover de kerk aan de ene en de travaille aan de andere kant, schiep Haamstede zich een idyllisch centrumplekje met fontein. Zo maar midden in het dorp feitelijk, een gevoelig element in een toch al mooie omgeving. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het ministerie verwacht ook dat de oogsten in Canada, Australië en West-Europa groter zullen uitvallen dan vorig jaar. De Sowjet-Unie daar- entegen zal niet meer dan 200 miljoen ton graan van de velden kunnen ha len, tien miljoen ton minder dan een maand geleden nog werd verwacht en heel wat minder dan de 236 mil joen ton die in het ekonpmiseh plan wordt genoemd. Het ongewoon droge en hete weer van de afgelopen maand heeft hiervoor gezorgd, het ministe rie wijst er echter op dat de vooruit zichten zich weer iets kunnen verbe teren als het weer in de komende maanden beter wordt. De V.S. zullen dit jaar een rekord- oogst van 2,81 miljard Bushel (circa 76,5 miljoen ton) binnenhalen, negen tien procent meer dan vorig jaar. Dorpshuis. Dansen. 20.00 uur. Maandag 20 juli Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Harry Hamer, orgel en Leo Thorn, trompet. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 21 juli Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Orgelkoncert, Kees van Eersel. 20.00 uur. Woensdag 22 juli Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en film. Aan vang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Dreischor Hervormde Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Donderdag 23 juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Haamstede Ring Promotion, braderie. Centrum. Ring Promotion. 10.00 -18.00 uur. Renesse Centrum. Terraskoncert. 16.30 uur. Bruinisse Muziektent. Poppentheater Robhett. 19.00 uur. Vrijdag 24 juli Zierikzee Limburg-exkursie N.F.O. Vertrek: ZWN-station 6.30 uur. Zaterdag 25 juli Zierikzee Havenplein. Straattoneel „Het ei of de kip". 11.00 - 12.00 uur. Burgh Ring. Braderie voor herv. gemeente (bij slechtweer Z.W.N. garage). 8.30 uur. Renesse Terrein manege Grol. Keuring koud- bloedpaarden. 10.15 uur. Rode Kruisgebouw. Start Rode Kruis wandeltocht. 10.30 uur. Maandag 27 juli Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Harry Hamer, orgel en Diny Knetsch, sopraan. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 29 juli Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en sport en spel. Aanvang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Renesse Herv. Kerk. Zomveravondkoncert. 20.00 uur. Hervormde Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Donderdag 30 juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Bruinisse Centrum. Wielerronde van Bru. 16.00 uur voor liefhebbers, voor amateurs 18.00 uur. Vrijdag 31 juli Haamstede Muziektent. Optreden „Witte van Heemstede". 19.15 - 21.00 uur. Zaterdag 1 augustus Brouwershaven Centrum. Brouwsedag. Maandag 3 augustus Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Art de Jonge, orgel. Aan vang: 20.00 uur. Woensdag 5 augustus Zieriktee Poppentheater „Al te Klein", St. Do- musstmat, 14.30 15.30 uur. Gast- voorstelling Loes v. d. Wolf met pop pentheater „Oele-petoet".- H aamstede Geref. Kerk. Koffiebaren film. Aan vang: 19.30 uur. Hervormde Kerk „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Donderdag 6 augustus Haamstede Ring Promotion, braderie. Centrum. Ring Promotion. 10.00 -18.00 uur. Maandag 10 augustus Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Frans van Tilburg, orgel. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 12 augustus Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", St. Do- musstraat, 14.30 - 15.30 uur. Voorstel ling „het Ogenbos". Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en volksdan sen. Aanvang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Donderdag 13 augustus Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Vrijdag 14 augustus Haamstede Dorpsring. Lopende show van drum band „Cecilia" uit Vlissingen. 19.15 - 21.00 uur. Maandag 17 augustus Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Frans van Tilburg, orgel en Reinata Heemskerk,' alt. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 19 augustus Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", St. Do- musstraat, 14.30 -15.30 uur. Voorstel ling „het Ogenbos". Donderdag 20 augustus Haamstede Ring Promotion, braderie. (01110)2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur (01110) 53%, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur (I) Echt historie bedrijven in een kur- siefje, gaat natuurlijk niet, maar misschien - heel misschien trouwens - kijken de toeristen ook eens naar de Zierikzeese (en andere) straatnamen en dan valt het oog ook op de Minder broederstraat, ,,den blieën oek", zo als het treffend (maar met een ,,j" er tussen) staat op een pand in de hier besproken straat. Enfin, iedereen weet het natuurlijk al, maar de straat is genoemd naar het klooster van de Minnebroeders, ooit één der voornaamste van Zierik zee, want (middeleeuwen) gekloos- terd is er hier. Als men ..min" van Minnebroeders maar niet vertaald met ..arm", want dat was niet het ge val. Het klooster had vele bezittin gen. die niet beperkt bleven tot Schouwen, maar ook op Noord-Beve land had men een en ander. Rond 1380 kraaide in het klooster de rode haan en dat was - net als met huizen - altijd katastrofaal. Veerkracht genoeg onder de mon niken echter. Zij begonnen aan een suksesvolle herbouw. Helaas, de ver storing van de orde door de brand stak veel dieper dan het uiterlijke. De broeders konden het niet erg meer met elkaar vinden en dat was goed fout, gedachtig aan de christelijke deugd van dc naastenliefde. Binnen de kloostermuren echter kwam het tot handgemeen, zo erg zelfs dat een broeder een andere broeder doodstak. Het stadsbestuur van Zierikzee werd daarop behoorlijk kwaad. De monniken werden verjaagd en de goederen van het klooster werden in beslag genomen. Het duurde tot 1387 tot er weer sprake was van nieuw kloosterleven, maar men had kenne lijk niet geleerd van de lessen uit het verleden; ze leefden er maar een beet je op los en bloedverwanten van vroegere monniken togen naar het stadsbestuur met het verzoek er iets tegen te doen. De broeders voelden zich bedreigd, maar namen zelf het initiatief. Zij verkochten de bezittin gen van het klooster en vluchtten in de nacht met medeneming van de ..spullen". Groot moet het klooster - met om- tuining - zeker geweest zijn. want Vlaamse krijgsgevangenen (1304) vonden er een plaats en 3200 man konden geborgen „binnen de ringmu ren". Het reddende jaar voor het Minderbroederklooster was 1466, want toen liet een - kennelijk vrome - edelman een groot legaat na. Het ging toen weer (zij het maar even) goed met het klooster, maar in dc re geerperiode van Karei de Stoute liep het erg mis. Karei de Stoute was stoutmoedig, maar ook behoorlijk ..stout". Hij zorgde door allerlei maatregelen voor grote ontevredenheid onder de bevolking, door zijn heerszucht en berucht werden de ..beden" (belas tingen. die Karei de bevolking opleg de). Daarover - en natuurlijk de Min derbroeders - een volgende keer SCH1EREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2