ZIERIKZEESE ONDERNEMERS MOETEN VLAGGEN VERWIJDEREN Oorspronkelijk vuurtoren koepeltje is (bijna) havenkantoor Ambassade in Moskou ontruimd De Poolse problemen „TOERISTENDAGEN - KOSTBAAR, MAAR EEN VERPLICHTING' Sowjet-delegatie naar Polen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schrijven van b. en w. Duizend „Yanks" naar hier Zigeuners weer op stap Een nieuwe bestemming Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 juli 1981 137ste jaargang Nr. 22944 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: De (gezwommen) Grevelingen-oversteek Niets is zo besmettelijk als een goed voorbeeld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. ZIERIKZEE, 14-7. Enkele ondernemers in Zierikzee, met name in de St. Domusstraat en de Korte Sint Janstraat ontvingen een dezer dagen een schrijven van het kollege van b. en w. van Zierikzee, met de gelasting de aan hun gevels aangebrachte vlaggen terstond te ver wijderen. Dit schrijven roept herinneringen op aan het „vlaggen- en bloembak- kenincident" ongeveer twee jaar ge leden. Ook toen schoten de aan en MOSKOU, 13-7. De Mauretaanse ambassade in Moskou, die maandag ochtend door 30 studenten uit Maure- tanië was bezet, is na interventie van Sow jet-ordetroepen ontruimd. De Sowjets kwamen op verzoek van de Mauretaanse ambassadeur, Mohammed Ghani Ould El Bou, tus senbeide. De bezetters hadden een uitbeta ling van beursgeld geëist. De ambas sadeur behoorde tot de gijzelaars. Op het ogenblik dat de Sowjets ingrepen bevonden zich nog slechts acht stu denten in het gebouw. DEN HAAG, 13-7. Minister Van Aardenne van ekonomische zaken heeft positief gereageerd op een plan uit het Nederlandse bedrijfsleven om in 1982 duizend Amerikanen naar Ne derland te halen. Dat staat in het blad „Wereldmarkt" van de Dienst voor Ekonomische Voorlichting en Exportbevordering (EVD). Aanlei ding tot de plannen is het feit dat de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Nederland volgend jaar tweehonderd jaar bestaan. Vertegen woordigers van het bedrijfsleven en van de ministeries van ekonomische zaken en landbouw en visserij heb ben in Washington al besprekingen gevoerd met Amerikaanse Public Re- lationsdeskundigen. Het doel is om Nederland als commerciële partner van de Verenigde Staten naar voren te schuiven. Daarom zal de uitnodi ging in de eerste plaats gericht wor den aan commerciële relaties. voor de gevels aangebrachte „versie ringen" bij de welstandskommissie in het verkeerde keelgat. Vlaggen en bloembakken dienden als aandacht trekkers voor het talrijke publiek, dat gedurende de zomermaanden Zie rikzee bezoekt. In het schrijven, dat de vlaggende middenstanders nu van het kollege van b. en w. hebben ontvangen, wordt verwezen naar de Verordening Stedenschoon Zierikzee. In artikel I van deze verordening wordt bepaald, dat het de eigenaar of gebruiker van een onroerend goed verboden is, dit goed, op enigerlei wijze zichtbaar van een openbare weg, aan te wenden voor het aan brengen of hebben van opschriften, aankondigingen en afbeeldingen in welke vorm ook, waaronder mede wordt verstaan een of meer vlaggen. Ontheffing Krachts artikel 3 van de verorde ning kan het kollege van b. en w., na de welstandskommissie te hebben gehoord, ontheffing van dit verbod verlenen. Aangezien de aangeschreven on dernemers niet over een dergelijke ontheffing beschikken of geen vol- doende verstrekkende vergunning hebben om meer dan één vlag op te hangen, werd hen gelast de vlag(gen) terstond te verwijderen. De betrokken middenstanders worden er wel op gewezen, dat het hen vrij staat een aanvraag om ont heffing tot het aanbrengen van één of meer vlaggen, bij het kollege in te dienen. Bij die aanvraag dient te worden overlegd een gekleurde tekening van de vlaggen, in drievoud, alsmede een tekening van de gevel van het pand, eveneens in drievoud. Het indienen van een aanvraag houdt echter niet in, dat de vlaggen tot het moment, waarop b. en w. op die aanvraag heb ben beschikt, mogen blijven hangen. Eén per gevel Tenslotte wordt medegedeeld, dat het kollege als algemene richtlijn één vlag per gevel hanteert, tenzij om standigheden - bijvoorbeeld de BURGHSLUISNog wat laatste werkzaamheden en de oorspronkelijke licht koepel van de vuurtoren Haamstede kan gaan dienstdoen als kantoortje Mn de havenmeester van Burghsluis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) breedte van de gevel - een afwijking van die richtlijn tot hooguit twee vlaggen rechtvaardigen. De betrokken ondernemers bleken desgevraagd zeer ontstemd over de gedwongen verwijdering van de vlaggen. „Ik laat ze gewoon hangen", was een eerste reaktie van één van hen. WARSCHAU, 13-7. De huidige kri- sis in Polen is voornamelijk te wijten aan het feit dat de partijleiding het kontakt met de arbeidersklasse ver loor. Dit staat in een officieel rapport dat het centraal komité van de Pool se Verenigde Arbeiderspartij (P.V.A.P.) heeft uitgegeven over de periode die verliep sedert het achtste partijkongres van februari vorig jaar. Gezegd werd dat de krisis in het midden van de jaren zeventig was ontstaan en sedertdien groter was ge worden. „De belangrijkste oorzaak was het losser worden van en de in breuk op de banden tussen partijlei ding en de werkende klasse", aldus het rapport, dat verspreid werd door het officiële persbureau P.A.P. Er werd niet gesproken over ekonomi sche kwesties die onderwerp zullen zijn van een afzonderlijk rapport aan het negende partijkongres dat van daag (dinsdag) begint. De partijleiding, zo werd gezegd, was niet in staat een adequaat pro gramma te formuleren en er was veel tijd nodig voordat men zich bewust was van de noodzaak tot fundamen tele wijzigingen in de leiding. Na de arbeidsonrust van vorig jaar daalde het aantal partijleden dramatisch met bijna 200.000 leden of zes pro cent. DEN HAAG, 13<7. De groep van on geveer 140 zigeuners die sinds vorige week donderdag bij het rekreatiege- bied De Lickebaert nabij Vlaardin- gen bivakkeerde, is daar maandag middag vertrokken en rijdt momen teel ter hoogte van Maarn op Rijks weg 12. De zigeuners zijn rond half vipr uit Vlaardingen vertrokken, al dus een woordvoeder van de gemeen te. De rijkspolitie heeft de groep even buiten Gouda opgepikt en begeleidt hem nu in de richting Arnhem. Waar de zigeuners heen willen is nog niet duidelijk. Tot nog toe heeft het kon vooi niet voor problemen gezorgd, zo meldt de verkeerscentrale in Drie bergen. DEN HAAG. Philips Telecommu- micatie Industrie gaat voor rond de dertig miljoen gulden een verkeer- scommunicatiestysteem leveren aan Irak. SLIEDRECHT. De Europeese ka naal tunnel groep (European Channel Tunnel Group) heeft in Londen twee varianten gepresenteerd van een spoortunnel onder het Engelse ka naal tussen Engeland en Frankrijk. Talrijke, fel gekleurde reklamevlaggen aan de (historische) winkelpanden zijn in strijd met de Verordening Stedenschoon Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vandaag eerste dag ZIERIKZEE, 14-7. „Her organiseren van toeristendagen kost klappen geld en is het eigenlijk nog wel verantwoord hiermee door te gaan in deze tijd van ekonomische teruggang", sprak voorzitter van de evenementenkommissie Zierikzee H. Schot vanochtend tijdens de opening van de eerste Zierikzeese toeristendag. Ook loco-burgemeester C. Bij de vaate, die de offic'iële opening ver richtte, plaatste vraagtekens bij dit jaarlijks terugkomende evenement. „Is het nog wel nodig propaganda te maken voor een bezoek aan Zierik zee als monumentenstad? Er komen al zoveel toeristen en het kan op som mige dagen voor de eigen inwoners een overlast betekenen", aldus Bij de Vaate, „Maar ik denk dat we voorbij gaan aan het feit, dat bij de restaura tie en de instandhouding van monu menten en andere historische gebou wen niet alleen deze gemeente en de provincie bijdragen in de kosten, maar dat het grootste deel van de be nodigde middelen afkomstig zijn uit rijksbijdragen, en dus uit algemene middelen. Hieruit vloeit voort dat wij als be heerders niet alleen de verplichting hebben deze monumenten zo goed mogelijk te verzorgen, maar oók de verplichting om aLs gastheren op te •treden, zodat velen hiervan kunnen genieten". Waardering Bij de Vaate sprak zijn waardering uit over de wijze waarop de mid denstanders dit evenement organise ren en hij dankte allen die zich hier voor belangeloos beschikbaar stel len. Hij hoopte dat de toeristendagen weer bijzonder suksesvol mogen ver lopen waarna hij, met het oplaten van tientallen ballonnen, deze dagen voor geopend verklaarde. BEIROET. Israëlische vliegtuigen hebben een luchtaanval gedaan op Palestijnse stellingen in het gebied van Damour en Naameh, ongeveer tien km ten zuiden van Beiroet. BONN. De Westduitse Bondskan selier, Helmut Schmidt, en de Franse president, Francois Mitterrand, zijn het erover eens dat een stabilisering van de koers van de dollar dringend noodzakelijk en wenselijk is. CAIRO. President Sadat van Egyp te heeft de 21 leden tellende raad van de orde van advocaten beschuldigt van „schandelijk gedrag" en open lijk oppositie tegen zijn vredesbeleid in het Midden-Oosten. BURGHSLUIS, 14-7. Het oude koepeltje, waarin destijds de lichtbron van de vuurtoren van Haamstede stond opgesteld, is eindelijk op de plaats van bestem ming aangekomen: de haven van Burghsiuis. Op 23 september 1979 werd het ver vangen door een moderne uitvoering en de gemeenteraad besloot het oud$ koepeltje een nieuwe funktie te ge ven. Havenmeester C. Overbeeke van de haven van Burghsluis werkte al ia ren in een oud en vervallen keet. üen nieuw havenkantoor was hard nodig. Do oplossing leek toen een voudig; het antieke koepeltje kon eenvoudig omgebouwd worden tot modem kantoor en verder zal er een douche en toiletgebouwtje aan vast worden gebouwd voor passanten in de haven. Stenen fundament De koepel is neergezet op een ste nen fundament, gemetseld door het aann.bedrijf Bom B.V. uit Burgh en het vervoer geschiedde door perso neel van Gemeentewerken. Een mo biele kraan van de firma Hanse uit Kerkwerve zette het gevaarte op de wagen en deponeerde het op zijn defi nitieve plaats. Gemeentewerken is nu begonnen aan de afbouw, zodat binnenkort een hypermodern kan toor met een antieke ombouw In Burghsluis, vlak aan zee is verwezen lijkt. KUALA LUMPUR De Maleisische regering heeft maandag besloten drie Sowjet-diplomaten uit te wijzen. MOSKOU, 13-7. Een delegatie van de Sowjet-kommunistischc partij met politburolid Viktor Grlsjin aan het hoofd is maandag uit Moskou vertrokken naar Warschau om het buitengewoon kongres van de Poolse kommunistische partij bij te wonen. Dit heeft het Sowjet-persbureau Tass meegedeeld. De 66-jarige Grisjin is hoofd van de Moskouse partij-afdeling. Hij wordt niet beschouwd als een van de be langrijkste figuren in het veertien le den tellend politburo. Grisjin heeft veel ervaring met vakbonden. Van 1965 tot 1967 was hij voorzitter van de centrale raad van vakbonden in de Sowjet-Unie. Hij probeerde in die tijd hervormingen door te voeren in het Sowjet-vakbondsbeleid die erop waren gericht de arbeiders meer te betrekken bij het bestuur in de fa brieken. Nadat een begin was ge maakt met deze hervormingen liet men ze later vallen. Grisjin is de afgelopen jaren zeven maal In Polen geweest. Ook bezocht hij vaak andere Oosteurpese hoofd steden. De Sowjet-delegatie naar het vori ge partijkongres. in februari 1PR0. Stond onder leiding van Sowjet-ide- loog Soeslov. Drie maanden geleden bezocht Soeslov Warschau weer. maar de besprekingen toen mondden uit in openlijke onenigheid. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-7. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht drong een zone met veel bewolking ons land binnen. Uit de bewolking viel op en kele plaatsen wat regen, maar de hoeveelheden waren over het alge meen maar zeer gering. De zone wordt gevolgd door een ge- 'bied met opklaringen. Boven Ierland heeft zich echter alweer een nieuwe hoeveelheid bewolking aangediend. Deze bewolking wordt morgen boven ons land verwacht, waarbij de moge lijkheid op weer wat lichte regen niet uitgesloten is. De temperaturen blij ven gematigd zomers. Ditzelfde weerbeeld treffen we ook elders in midden en noord Europa aan. Zonnig en warm vakantieweer heerst nog steeds in de landen rond de Middel landse Zee. Verwachting tot woensdagavond: Weinig verandering Veel bewolking en mogelijk wat re gen; minimumtemperatuur om streeks 13 graden; middagtempera- tuur ongeveer 19 graden; matige westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag Y8 juli: Donderdag Af en toe zon. Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: west 5. Vrijdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: west 5 Zaterdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: noordwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 15 juli Zon op 5.37, onder 21.54 Maan op 20.34, onder 4.06 16 juli Zon op 5.38, onder 21.53 Maan op 21.24, onder 4.52 Volle maan: 17 juli (6.39) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 15 juli 3.01 15.21 8.48 21.14 16 juli 3.48 15.59 9.26 21.48 Springtij: 19 juli 1 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1