HET MEISJE UIT DE MOLENPOLDER Zeeland krijgt belangrijke beroepenmanifestatie y.y.y. houdt pleidooi voor „tussenseizoenprijs" „Schouwse Klanken" luchtig programma In veiling te Goes De Middenschool Flitsen uit het buitenland Postbode in het nieuw Toerisme in Zeeland Wat biedt de BEELDBUIS? MIDDELBURG, 9-7. Van woensdag 11 tot en met zaterdag 14 november wordt in de veiling in Goes een Zeeuwse beroepenmanifestatie gehouden. Doel van de manifestatie is een betere aansluiting te krijgen van de overgang van leerling naar werknemer/werkgever of student. Verder wil men de leer lingen behulpzaam zijn bij de samen stelling van hun vakkenpakket; in dit geval gaat het dus om mensen die nog volop in hun schooltijd zitten. In totaal gaat het om 12.000 leerlingen. OOSTERLAND. Kijkje in de ultra-moderne bakkerij van de Fa. J. Bouwman te Oosterland, die vorige week werd ge opend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Organisator is de Zeeuwse werk groep contact onderwijs-beroepen- wereld (COB), onderdeel van de pro vinciale onderwijsraad Zeeland. DEN HAAG, 10-7. Op korte ter mijn zal het nieuwe kabinet een prin cipebesluit moeten nemen over de in voering van de middenschool. Daar mee wordt geen overhaaste invoe ring beoogd, maar wel het bepalen van de koers. De beslissing is nu mo gelijk: experimenten hebben laten zien dat middenschoolonderwijs kan. Na de beslissing duurt het nog acht tien jaar voor de middenschool geheel kan worden ingevoerd. Dit heeft de Innovatiecommissie Middenschool (I.C.M.) gesteld in haar gepubliceerde nota Bouwstenen voor de Middenschool", die vorige maand aan de minister van onder wijs en wetenschappen is uitge bracht. PARIJS. De kommissie voor het wetenschappelijk programma van de Europese ruimtevaartkommissie E.S.A. heeft de E.S.O. (Europees zuidelijk observatorium) uitgekozen als instituut voor het onderbrengen van de Europese koördinatie van de ruimtetelescoop. Dit E.C.F. zal nauw samenwerken met het wetenschap pelijk instituut. BUENOS AIRES. De Argentijnse regering heeft opdracht gegeven alle exemplaren van de jongste uitgave van het tijdschrift „Verandering voor een sociale democratie" in beslag te nemen op de omslag van het tijdschrift staat „Dit kan zo niet ver der gaan", een toespeling op het be leid van de regering. CAIRO. Vijf van de zes leden van de Iraakse missie in Cairo, onder wie het hoofd, Walid Abdel Reda, hebben van de Egyptische regering het ver zoek gekregen het land te verlaten, zo is donderdag van Iraakse zijde in Cairo yernomen. MADRID. Twee Spaanse linkse gu errillastrijders zijn elk tot 270 (her haal 270) jaar gevangenisstraf en een boete van anderhalf miljoen dollar (ongeveer 4 miljoen) veroordeeld. Zij werden schuldig bevonden aan een bomaanslag. TEHERAN. De broer van de voor malige Iraanse president Abolhassen Bani-Sadr en een van zijn naaste me dewerkers, Fathollah Bani-Sadr en Mostafa Entezarian zijn respektieve- lijk donderdag en woensdag gear resteerd. Zij bevinden zich in de Evin-gevangenis in Teheran. Dit heeft de krant Etelaat zaterdag be kendgemaakt. NEURENBERG. Vijf leden van een Poolse zang- en dansgroep heb ben tijdens een bezoek aan West- Duitsland om politiek asiel verzocht. Het COB, waarin werkgevers, werknemers en onderwijs vertegen woordigd zijn, organiseerde al een onderwijsdag (1978) en een beroepen- dag (1979). Het regionaal orgaan voor het leerlingwezen m Zeeland be moeit zich vooral met de organisatie van de manifestatie; het krijgt daar bij steun van de vereniging voor ver edeling van het ambacht. Deze laatste instantie verzorgt steeds de nationale beroepenmanifestatie in Utrecht. Aanbevelingskomité Ook is een komité van 'aanbeveling en ondersteuning voor de Zeeuwse manifestatie in het leven geroepen. Het komité vertegenwoordigt de ka mers van koophandel en fabrieken in de provincie, werkgevers, werkne mers, de onderwijswereld, beroeps- keuze-advisering en het provinciaal bestuur. Om de leerlingen zo goed mogelijk op de manifestatie voor te bereiden, opdat zij er een zo groot mogelijk rendement van hebben, wordt een lesbrief gemaakt die vooraf op school behandeld kan worden. Ach teraf kan de lesbrief dienen om het gebodene nog eens op een rijtje te zet ten. G.s. hebben provinciale staten voorgesteld een subsidie van 15.000,— te geven voor de mani festatie. Uit de bijdrage kan gekon- kludeerd worden, dat de provincie daadwerkelijk steun wil geven aan het bewerkstelligen van goed kon- takt tussen de werelden van „onder- GUEATEMALA. Bij een schietpar tij in Guatemala Stad zijn 14 guerril lastrijders, onder wie vier vrouwen, en een militair gedood. Dit is vrijdag officieel bekendgemaakt. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft een „nieuwe politiek inzake wapenleveranties" openbaar gemaakt, die de weg opent naar een belangrijke vergroting van de ver koop van konventionele wapens over de hele wereld. MOSKOU. Het blad van de Russi sche jeugdbeweging, „Komsömols- kaya Prawda", heeft vrijdag gepleit voor de verspreiding van uit het Westen afkomstige platen via de offi ciële kanalen. BUENOS AIRES. Na Barcelona overweegt nu ook Buenos Aires zich kandidaat te stellen voor de organi satie van de Olympische Spelen van 1982. PRAAG. Een rechtbank in Praag heeft Jiri Gruntorad, een van de on dertekenaars van „Charta 77", ver oordeeld tot vier jaar gevange nisstraf en drie jaar beperking van bewegingsvrijheid MADRID. De voormalige presi dent van Argentinië Maria Estela „Isabelita" Martinez Peron is in Ma drid aangekomen, „om er de lucht der vrijheid in te ademen, na vijf jaar gevangenisstraf". Dat heeft haar ad vocaat vrijdag bekendgemaakt. wijs" en „arbeid", wat in de eerste plaats van belang is voor de leerlin gen en in de tweede plaats voor het Zeeuwse maatschappelijk welzijn, aldus g.s. Provinciale staten behandelen het subsidieverzoek in hun vergadering van 11 september. WARSCHAU. Het Poolse Hoogge rechtshof heeft gelast dat er aanhou dingsbevelen worden uitgevaardigd tegen drie van de vier leden van een dissidente groep die op het ogenblik in Warschau terechtstaan op beschul diging van te ijveren voor omverwer ping van het huidige bestel. WASHINGTON. De junta van bur gers en militairen in El Salvador heeft de Verenigde Staten gevraagd om een vergroting van de militaire hulp, zo heeft de Salvadoriaanse mi nister van buitenlandse zaken, Cha vez Mena, donderdag in Washington laten weten. NEW DEHLI. Zelfs als buurland Pakistan atoomwapens zou ontwik kelen, zal India niet aan een kernwa penwedloop deelnemen. Dit heeft de Indiase minister-president Indira Ghandi vrijdag in New Delhi ver klaard. NEW DELHI. Als gevolg van het ontploffen van een stoomketel in een zijdefabriek bij Surat in West-India zijn 19 mensen omgekomen en 76 ge wond. Van 16 gewonden is de toestand ernstig. SKOPJE. Drie maanden na de bloedige onlusten in de autonome Joegoslavische republiek Kosovo, stapelen de meldingen van akties door Albanese nationalisten in de re publiek Macedonië zich op. GENÈVE. Er komen veel meer Poolse vluchtingen naar Wenen dan er vertrekken. Daarmee dreigen de Oostenrijkse hulpbronnen op te ra ken. Dit heeft het interdepartemen- tele komité voor migratie vrijdag in Genève meegedeeld. LONDEN. In Londen, Liverpool en Manchester zijn in totaal 95 arresta ties verricht in de zevende achtereen volgende avond en nacht van on lusten. Dit heeft de Engelse politie meegedeeld. JERUZALEM. Achttien rabbijnen die zich dagelijks verdiepen in de Midrasj-literatuur (toelichting op de Torah), de Talmoed en andere oude Joodse teksten, zouden nu een sleu telpositie innemen in Israël. TEL AVIV/BEIROET. Israëlische vliegtuigen hebben vrijdagochtend een luchtaanval uitgevoerd op doe len in Zuid-Libanon. Volgens een Is raëlische militaire woordvoerder hebben de toestellen bij de rivier de Litani een konvooi Palestijnse vrachtwagens, geladen met raketten en kanonnen vernietigd. GRINDEWALD. Naar de Zwitserse politie heeft meegedeeld, zijn twee Zuidkoreaanse Alpinisten gedood en twee gewond toen zij een poging de top van de Eiger te bereiken door de bliksem werden getroffen. Twee an dere leden van het team bleven onge deerd. KOEWEIT. Koeweit is een tegenof fensief begonnen tegen missionaris sen en zendelingen die in dit moham medaanse land het christelijk geloof verkondigen. FRANKFORT. Bij een tussenlan ding in Frankfort zijn 46 Afghanen uit het vliegtuig gerend en hebben politiek asiel gevraagd in de Bonds republiek. Het vliegtuig van de Pa kistaanse luchtvaartmaatschappij „Pia" was onderweg van Londen naar Karachi. KEULEN. De fabriek van Ford in het Westduitse Keulen zal 900 nieuwe werknemers in dienst nemen om de produktie te kunnen uitbreiden van 850 tot 1.110 auto's per dag. NIEUW DELHI. Indiase soldaten hebben schoten gewisseld met Pa kistaanse eenheden waarbij ..minstens vijf doden" vielen aan Pa kistaanse zijde. Dit heeft het Indiase persbureau PTI zondag meegedeeld. ANKARA. De militaire regering van Turkije heeft bepaald dat een grondwetgevende vergadering zal worden samengesteld, die haar werk op 23 oktober zal beginnen. Deze konstituante zou dan een periode van geleidelijke demokratisering moeten inluiden. Sinds september vorig jaar is in Turkije een militaire regering aan de macht. DEN HAAG, 11-7. Hier en daar zal over enige maanden een enkele post bode in een nieuw pak zijn te zien. Na een enquête onder het personeel kwam een model uit de bus, waarvan de eerste pakken nu klaar zijn. Als He draag proeffase met sukses verloopt, zo staat in een persbericht van de P.T.T., dan zal in de loop van volgend jaar het nieuwe uniform ge leidelijk aan worden ingevoerd. De ..nieuwe" postbesteller staat er wat gekleurder op dan de „oude". De nieuwe bedrijfskleding bestaat no* melijk uit een grijze broek en een grijs/blauw colbert. Het oude model, dat sinds het eind uan de jaren zestig is gedragen, is geheel grijs. Behalve het nieuwe uniform voor de brievenbesteller, gaat de P.T.T. ook vernieuwing en verbetering van de werkkleding van het personeel in de technische dienst onder de loep ne men. RENESSE, 13-7. In de Hervormde Kerk van Renesse vond onlangs een zeer geslaagd zomeravondkoncert plaats. Het was de tweede in de reeks koncerten met als titel „Schouwse Klanken". Een terechte, titel, want alle medewerkers aan deze avond waren bewoners van Schouwen. De avond werd geopend door de heer J. H. Blom, waarna een overwegend luchtig programma werd uitgevoerd. De spits werd afgebeten door het Hervormd Kerkkoor van Renesse, dat het Zeeuwse volkslied zong. La ter op de avond zong.dit koor nog een aantal volksliedjes, v&or een deel in dialekt. Bij het liedje ,\Mit 'n tram", een kompositie van Henk Blom die tevens de tekst schreef, gaf de dili gente van het koor Janny Lemsom- Daane vooraf een toelichting om de toehoorders mogelijk te maken het dialekt te volgen. Cornet-trio Een cornet-itrio, bestaande uit John de Feiter, Jaap Moerland en Helle v. d. Roest speelde een aantal bekende Amerikaanse en Engelse melodieën. Werken uit de 15e tot en met de 18e eeuw werden uitgevoerd door het Direkteur J. de Regt van de provin ciale Zeeuwse V.V.V. wil de rekrea- tie-ondernemers in ons land voorstel len met ingang van het volgende zo merseizoen zo'n tussentarief in te stellen. De Regt pleit verder voor praatpalen langs de invalswegen die rechtstreeks met de provinciale V.V.V.-bureaus zijn verbonden waar door de informatie aan toeristen sneller en beter kan worden. De eerste twee weken van juli zijn 21 Toen boog de Belboer, de grootste en machtigste man van de gehele Molen polder, zich voorover, greep Heleen's hand, waarop een traan viel en zei hees: „Heieen, zorg goed voor hem, het is mijn enige Dan strompelde dc man, die plotse ling jaren ouder scheen geworden, langzaam heen, terwijl Heieen alleen achter bleef by Dirk. Enkele ogenblikken, nadat de deur zich achter de boer en de dokter had gesloten, opende Dirk z'n ogen en staarde met verwonderde blikken naar Helcen, die met kloppend hart zat te kijken. Toen, met een pijnlijke kreet, poogde hij zijn hand naar de slaap te brengen, maar Hcleen belette het hem en legde z'n hand weer zacht terug op het dek. „Je moet kalm blijven liggen. Dirk, en je hoofd niet bewegen en evenmin praten." „Maar", begon hij. En legde haar hand op z'n mond. „Stil, Dirk, je hebt een klein ongelukje gehad in de varkensstal, weet je wel? De balk viel langs je hoofd. Je hebt een wondje aan je slaap en als je je hoofd en je mond stilhoudt, is het in een paar dagen weer dicht Doe je het niet dan begint het opnieuw weer te bloeden. Als je wat nodig hebt, kijk je me maar aan en je zult zien, hoe goed of ik gedachten kan lezen" Hij zuchtte diep, sloot z'n ogen om ze kort daarna weer te openen. „Wil je wat te drinken hebben? Stil, Valcooch-ensemble, bestaande uit Mieptje Bliek (basblokfluit), Henk Blom (sopraanblokfluit en schalmei), Arie Damman (tenorblokfluit) en Nellie Geene (altblokfluit). Het laatste nummer van dit ensem ble was „Rendsburger Tanze" van de komponist Hans Poser. „Petit cho ral" van Couperin en „Revêrie" van J. J. Rousseau werden uitgevoerd door een trio dat gevormd werd door D. Simons-Imhoff piano, A. Klein- Tulp en D. v. d. Hoeven op cello. De muzikale bijdragen afgewisseld door deklamatie door Joop Volkerie. Voor aanstaande woensdagavond staat een nieuw zomeravondkoncert op het programma. Deze keer is de ti tel „Zomeravond Stilte" en de mede werkenden zijn: Frans Gort, piano, orgel en clavecimbel; Edith Delwel, dwarsfluit en Aad vaa Steenhoven, tenor. Ds. T. S. Fahner zal een korte overdenking houden. BELFAST. Het is vrijdag tot onge regeldheden gekomen bij de begrafe nis van Joe McDonnell, de vijfde IRA-hongerstaker die woensdag overleed. volgens De Regt in elk geval voor Zeeland een fiasko geworden. De ho- telakkommodatie in de provincie is voor ruim zestig procent onbezet, bij de vakantiebungalows staat nog ruim een derde leeg en bij partikulie- ren is nog voor tachtig tot negentig procent plaats. De slechte start van het seizoen is naar De Regts overtui ging niet het gevolg van het slechte weer maar ook van te hoge prijzen en toch nog slechte vakantiespreiding. je hoofd niet bewegen. Zie je wel, dat ik goed kan raden?" Ze schonk een beker met melk in in bracht die aan z'n lippen. Langzaam, met korte teugen dronk hy, tot de be ker leeg was. „Ziezo, Dirk," zei ze opgewekt, „als je nu eens een poosje ging slapen? Dat zou niet kwaad zijn. Maak je maar nergens ongerust over, ik blijf hier bij je." Dirk zuchtte nogmaals, tastte met zijn hand over de dekens, tot hij de hare gevonden had, hield deze vast en viel kort daarna in een rustige slaap. Intussen werd in het achterhuis in sombere stemming de maaltijd ge bruikt De staljongen vertelde terloops aan de boer, hoe hij Dirk gevonden had. „Ik was net naar de sloot geweest om een paar emmers water te halen, toen ik vanuit de varkensstal een gil hoorde. Ik zette dc emmers neer en ging direkt naar de stal en daar lag de jonge boer voor de deur met een dwarsbalk over z'n hoofd, terwijl het bloed over z'n gezicht liep. Ik riep dadelijk Heieen en een paar knechts. De knechts hebben de balk opzij gelegd en Heieen heeft de wond uitgewassen en „Maar," onderbrak de boer dit re laas, „hoe komt die balk zo los te liggen, dat-ie gevallen is?" (In Zuidholland is het vaak de gewoonte op grote boer derijen, om het bovenste deel van de varkensstal als bergplaats voor voeder e.d. te gebruiken. Men hakt daartoe gaten in de muur, welke precies pas- LONDEN. Esso is van plan haar benzineprijzen in Groot-Brittannië aanstaande dinsdag met acht pence per gallon (negen cent per liter) te verhogen. Verwacht wordt dat de an dere oliemaatschappijen in Engeland zich bij die prijsverhoging zullen aansluiten. In dat geval gaat super gemiddeld 1,66 pond per gallon kosten of ruim 1,88 gulden per liter. DINSDAG 14 JULI NED. 1: De E.O. vangt aan met de derde aflevering van een tekenserie rond Mozes getiteld Laat Mijn volk gaan. Vanuit Texel wordt het pro gramma Camping 81 Ronduit rechtstreeks uitgezonden. In Ont staan van de wereld wordt de vraag gesteld wat maakt leven tot leven. In het woord des Kruizes komen de vol gende onderwerpen aan de orde Be kering te leven en Een verzoening voor onze zonden. De NOS neemt het programma over en na het journaal volgt de Zeeland suite De uitzending wordt besloten met een verslag van de Tour de France. NED. 2: In de middaguren volgt een verslag van de Tour de France. Na het journaal volgt het spelletje Zo vader zo zoon, gevolgd door Kerke- pad '81, dit keer staat de stad Breda centraal. Na het journaal volgt een aflevering van de familie Bellamy. Regine Clauwaert, presenteert de eerste editie van Speel 's met licht klassiek. Na Hier en Nu worden in Tien woorden, het eerste en tweede gebod uit de Bijbel besproken. DINSDAG 14 JULI NED. 1: 13.00 Nieuws voor doven; 18.25 Nieuws voor doven; 18.55 Bere- boot; 19.00 Bijbelverhaal; 19.05 Cam ping '81 ronduit; 20.35. Het ontstaan van de wereld; 21.15 Het woord des kruizes; 21.37 Nieuws; 21.55 Zeeland suite; 22.45 Tour de France; 23.00 Nieuws; 23.05 Nieuws voor doven. NED. 2: 13.00 Nieuws voor doven; 15.15 Tour de France; 18.30 Tour de France; 18.75 Nieuws; 18.59 Zo vader, zo dochter; 19.25 Kerkepad; 20.00 Nieuws; 20.27 De familie Bellamy 21.20 Speel 's met licht klassiek; 22.20 Hier en nu; 23.00 Tien woorden; 23.15 Nieuws; 23.20 Nieuws voor do ven. Door HENK VAN HEESWIJK send zijn voor balken van 8 10 cm in het vierkant Over deze balken werden dan delen gelegd, waardoor men een losliggende zolder krijgt De staljongen haalde zijn schouders op. „Dat weet ik niet," antwoordde hij. „Zover ik weet, is dat nooit gebeurd, zolang Thijs de varkens verzorgde." ,,'t Is maar goed," merkte een der andere knechts op, „dat er geen voer bp de delen lag, anders had de jonge boer daar nog onder bedolven geraakt" Toen het eten afgelopen was, begaf de boer zich naar de stal en bekeek de gaten in de muur. Uit een der twee gaten, waartussen de balk had gezeten, waren twee stenen gevallen, hetgeen de oorzaak was, dat de balk geen steun punt meer had gehad. Waarschijnlijk door het gedreun en getril veroorzaakt door het talloze malen dichtgooien van de deur, hadden de stenen zich uit de voegen losgelaten, vandaar het onge luk. „Jan," zei h|j tot de staljongen, „ga jij de metselaar zeggen, dat hij op de Beldam moet komen. We zullen alle gaten na laten kijken. Jongens, halen jullie alle zaken even van boven? Alles moet opnieuw worden nagekeken." In de vooravond kwam dokter Van der Velde terug, kontroleerde de pol slag en trok even met de wenkbrauwen, hetgeen Heieen niet ontging De boer en de boerin waren op aanraden van de dokter in het achterhuis gebleven, zo dat Heieen alleen met de arts bij de patient was. (wordt vervolgd) SCHOUWEN-DUIVELAND. Melkbussen zijn - geruime tijd alweer - verdwe nen uit het plattelandsbeeld. De bussen bij de boerderij, of langt de weg, wachtend op vervoer, hadden een eigen karakteristiek, moor de melktank won en de bussen waar zijn.2e gebleven7 MIDDELBURG, 10-7. De rekreatiesektor in Nederland zou de animo om in eigen land vakantie te houden kunnen versterken door bij voorbeeld een tus- senseizoenprijs in te stellen voor de eerste twee weken van juli. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4