„Dorpskrant-Serooskerke" geeft beeld van intens dorpsleven Oosterschelde-hefschip „Ostrea" te water gelaten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Historikus prof. Sijes overleden Rust in Engelse steden - na geweld - teruggekeerd Engeland blijft arm Het broeit onder PE Bi tr binnenschippers Weinig verandering Gebeuren te Rotterdam Vastgelegd voor nu en later Dure benzine in België Mogelijkheid leenbijstand Slechte medische toestand in Polen 4 U<CM j26| Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 juli 1981 137ste jaargang Nr. 22943 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 32,30, per jaar 122,60. Losse zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Kreatieve tentoonstelling Renesse KOPENHAGEN, 11-7. Het hoofd van de sektor buitenland van de Poolse vakbond Solidariteit, Grysz- kiewicz, heeft dringend om medische hulp gevraagd omdat de toestand in Polen op het gebied van de gezond heidszorg ,,katastrofaal" zou zijn. Gryszkiewicz maakt een rondreis door West-europa en de Verenigde Staten om die hulp te verkrijgen. In een vraaggesprek met het blad „Berlingske Tidende" in Kopenha gen zei hij dat de Poolse regering op dit gebied niet veel doet en „met de armen over elkaar blijft zitten". AMSTERDAM, 12-7. Zondag is op 73-jarige leeftijd overleden prof. dr. B. A. Sijes, die als historikus werkte bij het Rijksbureau voor Oorlogsdo- kumentatie. In Leiden was hij bui tengewoon hoogleraar op de Cleve- ringa-leerstoel. Deze leerstoel is een herinnering aan de in 1940 door prof. mr. R. P. Cleveringa gehouden pro testrede tegen de afzetting van Jood se hoogleraren en medewerkers. Ze is bestemd voor personen, die een zeer bijzondere verdienste hebben voor de wetenschappelijke bestudering van de belangrijke politieke en maatschappelijke vraagstukken van de 20e eeuw. Prof. Sijes heeft zich zeer intensief bezig gehouden met de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. Hij was betrokken bij de voorbereiding van de processen tegen oórlogmisda- 'digers en werkte nauw samen met ir. Simon Wiesenthal. Gratis overdoen TILBURG, 13-7 Er is voor fietsers een nieuwe garantie tegen een verre gende vakantie in het leven geroe pen, die niet - zoals in het verleden wel voorkwam - is gebaseerd op de hoeveelheid regen, die valt maar wel op de dagelijkse duur van de regen. Uitvindervan deze nieuwe ga rantie is de Streek-VVV ,,Hart van Brabant" in Tilburg, die de deelne mers aan een fietsarragement in dat gebied wil beschermen tegen regen weer. De garantie houdt in, dat op grond van een bepaalde regenval de slachtoffers" gratis hun vakantie mogen overdoen. NIEUWERKERK. Nieuwerkerk maakte zaterdag een beste beurt met een braderie aan de kerkring, waar een gezellige drukte heerste rond en bij de opgestelde kramen. Voor het gemeentehuis ontstond een soort Albert Cuyp-effekt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) LONDEN, 11-7. In Londen en acht andere Britse steden, waar zich in de nacht van vrijdag op zaterdag hevige ongeregeldheden hadden voorgedaan tussen jongeren en politie, is zaterdagavond de rust teruggekeerd. Een groot aantal stadswijken boden bij het aanbreken van de dag een triest aanblik van geplunderde winkels en uitgebrande auto's. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Ideeën zijn als kinderen; die van onszelf zijn altijd beter dan die van anderen. De hoofdstad is het ergst getroffen. Onlusten deden zich voor in de wij ken Brixton (zuiden), een Southall (westen), waar onlusten in april en vorige week het begin waren van de golf van geweld die Engeland gedu rende acht dagen heeft gekend. De in cidenten in Brixton begonneh vrij dagmiddag nadat een in de buurt welbekende winkelier was 'gear resteerd. „Zonder reden" Volgens ooggetuigen „zonder re den". Groepen zwarte jongeren raak ten slaags met de politie en deze kón- frontatie duurde tot zaterdagochtend vroeg. In Southall hebben groepen) Aziatische jongeren het belan- LONDEN, 11-7. Donkere wolken pakken zich samen boven de regering van Margaret Thatcher. Uit een ge heim rapport van het Britse ministe rie van financiën dat zaterdag door de „Times" is gepubliceerd blijkt dat het werkloosheidscijfer de komende maanden de drie miljoen zal over schrijden om voorlopig niet onder die streep te verdwijnen. De inflatie, die momenteel net onder de twaalf procent ligt, zal voor 1983 niet onder de tien procent komen. grijkste winkelcentrum in de wijk geplunderd. Ook in andere delen van de stad de den zich sporadisch ongeregeldheden voor. In totaal zijn 382 personen gear resteerd en 43 politieagenten gewond in Londen, aldus Scotland Yard. W> Verwachting tot dinsdagavond: ROTTERDAM, 11-7. De Nederland se binnenschippers dreigen tot harde akties over te gaan, als voor eind au gustus geen beslissing wordt geno men over het invoeren van een even redige vrachtverdeling voor zand en grint. Op een vergadering zaterdag in Rotterdam, waar zo'n 250 binnen schippers aanwezig waren, is een ak- tiekomité opgericht dat opdracht heeft gekregen een blokkade van be langrijke vaarwegen voor te berei den. In de zomer van 1975 blokkeer den boze binnenschippers wekenlang de Nieuwe Maas in Rotterdam. De schippers hebben hun standpunt in een telex aan staatssekretaris Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) be kendgemaakt. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft het E.G.-plan om twee internationale konferenties te houden over Afgha nistan „onaanvaardbaar" genoemd. Veel bewolking en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur om streeks 13 graden; middagtempera- tuur ongeveer 19 graden; matige westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 17 juli: Woensdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: west 4 Donderdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: noordwest 5 Vrijdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 14 juli Zon op 5.35. onder 21.55 Maan op 19.37, onder 3.29 Volle maan: 17 juli (6.39) SEROOSKERKE, 11-7. Serooskerke lijdt niet onder zijn betrekkelijke kleinheid, maar legt zo nu en dan ge tuigenis af van de frisheid der dorpse samenleving en het élan van de bevolking. Nieuw getuigenis hiervan is het jongste nummer van de „Dorpskrant Serooskerke". Wat er allemaal te „Seroos" staat te gebeuren wordt vermeld in een ru briek, die „loopt" tot 28 oktober. Het begint met vakantiespelen voor de jeugd (17 t/m 21 augustus). Daartussen ligt van alles. BRUSSEL, 11-7. Voor het eerst in de geschiedenis zullen de Belgen op dinsdag 14 juli meer dan dertig frank (ruin twee gulden) voor een liter su- perbenzine moeten gaan betalen. De officiële prijs wordt dan (voorname lijk als gevolg van de gestegen dol larkoers) 30,40 frank (f 2,06) per liter super en 29,50 frank (f 2,00) voor een liter normale benzine. Tegelijk met de benzineprijzen stij gen dan de prijzen van butaan en pro paan. Ook LPG-gas wordt duurder. Een liter van dat gas zal officieel f 1,12 gaan kosten. DEN HAAG, 11-7. Er komen nor men voor bijstand, die in de vorm van een lening kan worden verstrekt voor de aanschaf van noodzakelijke duurzame gebruiksgoederen, bij voorbeeld woninginrichting. De bijstandstrekker heeft zodoen de meer rechtszekerheid. Een lande lijke, gelijke behandeling wordt er door bevorderd. Het ministerie van erm heeft dit meegedeeld. Op voorstel van staats sekretaris Kraaijenveld-Wouters is de ministerraad akkoord gegaan met de wijziging die hiervoor nodig is van het Bijstandsbesluit Landelijke Normering. Als men voor noodzakelijke duur zame gebruiksgoederen door omstan digheden niet heeft kunnen sparen en men kar er geen lening voor krij gen bij een bank, is leenbijstand mo gelijk. Een terugblik levert een herinne ring op aan 30 april, met de opmer king: „we zouden kunnen zeggen dat 30 april een terugkomende feestdag gaat worden te Serooskerke", een be moedigende uitspr ik voor later der halve. In september gaat een gymklubje voor dames van start. Andere kur- sussen worden aangekondigd. Serooskerke zorgt ervoor, dat dorpsgenoten in het ziekenhuis, met een bezoekje en een present je worden bezocht. De Raad Van State verklaarde be zwaren van de dorpsbewoners ge grond ten aanzien van bedrijfsplan nen, die het landelijk aanzien van het dorp zouden kunnen schaden. School Over de toekomst van de school werd gepraat tussen Ouderkommis sie en de Dorpsgemeenschap. De S.V. „Velocitas" kijkt terug op de viering van het 40-jarig bestaan. Als er iets feestelijks aan de hand is, kan voor taan gevlagd worden van de toren. Een .spotje" op de kerk heeft vooral da fcioeling te wijzen, op de kosten die het kerkelijk leven (inklusief on derhoud kerk en toren) met zich mee brengen. De kerkvoogdij der her vormde gemeente zit er wel eens over in de zorgen. In een overzicht geeft een leerkracht bijzonderheden over de lagere school ter plaatse in 1912, toen school gehouden werd in wat nu de konsistorie is. VADUZ. Prins Ferdinand van Liechtenstein is op 81-jarige leeftijd in Parijs overleden als gevolg van een verkeersongeluk. BELFAST. In de Maze-gevangenis in Belfast is maandag weer een hon gerstaker overleden. De 27-jarige Martin Hurson is de zesde ÏRA- gevangene die tot de dood toe gevast heeft. Hij had gedurende 45 dagen voedsel geweigerd. BRUINISSE. Zaterdagmiddag werd de inmiddels traditioneel wordende Gre- velingen-oversteek gehouden. Dit evenement wordt georaaniseerd door het echtpaar Douwes van zwembad Aquarium" op Aquadelta. Oudste deel neemster aan dit sportieve aeheuren was de 64-jarige meorouui G. Muste- Schoonen uit Zierikzee. Uit handen van de heer J. J. Douwes mocht zij een fraai boeketje bloemen in ontvangst nemen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ROTTERDAM, 11-7, Op de werf van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij is zaterdag het hefschip „Ostrea" te water gelaten. Het schip zal gebruikt worden voor het plaatsen van dc pijlers van de stormvloedkering in dc Oosterschelde. De Ostrea is gebouwd in opdracht Van Dosbouw, die de stormvloedkering bouwt en die voor dc bouw van het schip handelt In naam van het Rijk. Het schip kost 72 miljoen gulden en zal eind van dit jaar worden opgeleverd. De „Ostrea" gaat de in totaal 66 pijlers uit het bouwdok in de Ooster- seheldemonding halen en naar hun plaats van bestemming in de drie sluitgaten varen. Het schip is ge bouwd in een U-vorm, zodat het in de bouwput om een pijler kan manoeu vreren en deze vervolgens met twee portaalkranen en met behulp van ta kels en zware hijsklauwen van de bo dem van het dok kan tillen. Tijdens het plaatsen van de pijlers wordt de ..Ostrea" op haar plaats ge houden door een afmeerponton, die momenteel wordt gebouwd bij de scheepswerf De Mcrwede in Har- dinxveld-Gie-ssendam. Maten De ..Ostrea" is 87 meter lang en 47 meter breed. Het schip heeft een draagvermogen van 10.000 ton. Dit is voldoende om de zwaarste pijler van 18.000 ton te vervoeren, omdat de op waartse druk van het water het pij lergewicht vermindert. Na uitvoeri ge proefvaarten zal de „Ostrea" me dio 1982 haar werkzaamheden begin nen. HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 juli 2.05 14.34 8.04 20.35 HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 13-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het blijft gematigd zomers weer. De middagtemperaturen lig gen zo rond de 19 graden Wolkenzo nes afkomstig van de Atlantische Oceaan dringen af en toe tot West- Europa door en brengen plaatselijk wat regen. Droog, zonnig en warm vakontieweer komt voor in Spanje. Midden- en Zuidfrankrijk, Italië en de Balkanlanden. Ook in Rusland is het warm. Zelfs in de omgeving van de Witte Zee worden maximumtem peraturen tot dicht bij de 30 graden waargenomen. WARSCHAU. Het central komfté van de Poolse kommunistischr par tij. voor de laatste keer In zitting bij een. heeft xich voorbereid op een nieuw tijdperk door te breken met het oude. in diskrediet geraakt lei derschap van Edward Glerek. Op 23 september begint weer een VOS-kursus; ook de vervolgkursus beging rond die tijd. Projektplan Veel echt schoolnieuws verder in dit nummer, met aandacht voor het projektplan, samen met de leer krachten van Noordwelle met steun van het R.P.C.Z. Allerlei aktiviteiten en „dingen" dus in een klein dorp, dat in die za ken echter best groot blijkt te zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1