deurloo b.u. Ministerraad wordt het eens over de Voorjaarsnota verhoging aantal nieuwe woningen Auto-ongeluk prinses Juliana loopt goed af AGENDA Idee Over Van het bouwfront hypotheekrente Aankondiging belangrijke Horlogediefstal Gruwelen in El Salvador De moord op Heiki Wacha De alkohol- tragedie in India Overstromingen in India WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Maatregelen voor straks installatiebedrijf Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE EENZAAM 2 De moeilijker wordende ekonomi- sche situatie en de daarmede ver band houdende al of niet bestaande solvabiliteit van partikulieren, leidt er toe dat er in allerlei kringen ge dacht en gesleuteld wordt aan syste men „die met geld te maken hebben", om te zien of daar voordeel, naar welke kant dan ook, in zou kun nen steken. Ook de politiek houdt zich daarmede bezig gezien een - toch wel interessant - voorstel van een C.Q.A.-kommissie, niet meer om te zien naar een maximumbedrag tot hetwelk de hypotheekrente aftrek baar zou zijn, maar een heel nieuw bedacht systeem in de praktijk uit te proberen. In het kort komt het systeem er op neer, de aftrek van de hypotheekren te voor de belasting jaarlijks te ver minderen met een percentage van de inflatie in het voorafgaande jaar. Met betrekking tot dit systeem wordt (het is werk op lange termijn) gedacht aan een geleidelijke invoe ring in een tijdsbestek van vijftien jaar. Bij de invoering - zo meent men - speelt het element van de geleide lijkheid een rol. Het eerste jaar „moet" de aftrekbaarheid voor een vijftiende gelden; het tweede jaar voor twee vijftiende (enz.), zodat na vijftien jaar de zaak rond is. In het voorstel wordt een voor beeld gegeven, dat wat houvast geeft: „uitgaande van een rente van 12 procent treedt - als het stelsel na vij|tien jaar geheel werkt - bij een in komen van 50.000,en een hypo theek van 60.000,een verlies aan koopkracht op van 4,2 procent. Dit wordt ruim 9 procent bij een inko men van 75.000". Dat zijn (ook) wel verliezen, maar bij het nieuwe systeem speelt de gezinsdraagkracht veel sterker mee in de belastinghef fing. een systeem, waarbij voor de fiskus de inkomens van partners bij elkaar worden opgeteld, maar het gezamen lijk inkomen zou niet door twee, maar door 1,8 moeten worden ge deeld. Men wil op deze manier toe naar een soort schijventariefmet als oogmerk - al of niet bestaande - fiska- le onbillijkheden weg te nemen en de „belastingmoraal" te verhogen. Als men bovenstaande materie in de praktijk wat doorzichtiger zou maken, dan kan de overheid weer „iets terug doen" in de vorm van be perking van een aantal - nu nog wel bestaande - aftrekpoósten. Het uit eindelijk resultaat echter - en daarop mikt de kommissie - zou zijn dat de koopkracht van een belangrijke ka- tegorie belastingbetalers er uiteinde lijk toch op vooruit gaat. Mogelijk - of waarschijnlijk - met uitzondering van - wat genoemd wordt - de twee verdieners", met name de gehuwde .tweeverdieners" ROTTERDAM, 9-7. De Nederland se Spoorwegen hebben woensdag bij de Rotterdamse politie aangifte ge daan van de diefstal van 8500 horlo ges uit een afgelosen en verzegelde spoorwagon. Deze stond op een laad- terrein bij de Maashaven. De horlo ges hebben volgens de politie een ge zamenlijke waarden van 160.000 gul den. DEN HAAG, 9-7. Het woningbouwprogramma voor dit jaar is verhoogd met vijfduizend premiehuurwonin gen en duizend premiekoopwoningen. Staatssekretaris Brokx heeft dit donderdag per brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. Volgens een verklaring van zijn ministerie zijn in de eerste helft van dit jaar 60.000 beschikkingen en vergunningen uitgegeven voor nieuw bouw, waarvan 54.000 in de gesubsidieerde sektor en 6.000 in de vrije sektor. Daarmee is volgens de verklaring voldaan aan het aantal dat de Kamer vorig jaar gevraagd heeft door het aannemen van een motie van die strekking van de CDA'ers Lubbers en Dijkman. SAN SALVADOR, 9-7. Onbeken den hebben in het noorden van El Salvador in twee afzonderlijke mas saslachtingen 46 mensen gemarteld, doodgeschoten of onthoofd. Dit hebben de autoriteiten in San Salvador donderdag bekendge maakt. Massaslachtingen op deze schaal worden meestal toegeschre ven aan rechtse doodseskaders die in El Savador opereren. In de noordelijke provincie Chala- tenango maakte een lokale rechter bekend dat 30 onthoofde lijken, waaronder een van een 12-jarig meis je dat was verkracht, waren aange troffen in het dorp Concepcion, 56 km ten noorden van de hoofstad. Aangezien geen dokumenten op de lijken werden gevonden werden ze in' een gemeenschappelijk graf begra ven. De rechter zei dat de slachtof fers dinsdag waren ontvoerd door on bekende, maar vermoedelijk rechtse schutters. 1 DUISBURG/DEN HAAG, 9-7. De 42-jarige D. Z. uit het westduitse Oberhausen, die donderdag tegeno ver de politie in duisburg bekende zondag de 21-jarige Heiki Wacha te hebben vermoord, heeft gezegd het meisje om het leven te hebben ge bracht omdat zij weigerde een abor tus te ondergaan, nadat de man haar voor de tweede keer zwanger had ge maakt. Dit is donderdag door de Duisburg- se politie en het openbaar ministerie in die stad bekendgemaakt. Volgens de bekendmaking waren de man - die reeds is getrouwd en uit dat huwelijk nog geen kinderen heeft - en het meisje al sinds 1979 met el kaar bevriend. De man heeft tegeno ver de politie verklaard ook de vader te zijn van het drie maanden oude kind, dat hij in Someren te vondeling heeft gelegd. Tijdens een uitstapje met heiki Wacha zou het meisje hem hebben verteld opnieuw van hem zwanger te zijn. Zijn voorstel abortus te laten plegen werd door het meisje verworpen. Daarna ontstond volgens de man de ruzie die het meisje het le ven heeft gekost. Volgens de politie moet de man worden gezien als een „liefhebber van wapens". In zijn woning zijn tien pistolen en revolvers gevonden, als mede een grote hoeveelheid munitie. De man had wel vergunningen voor de wapens. Het totale programma, dat ook al in maart is bijgesteld, omvat thans 123.000 woningen: 30.000 woningwet, 23.000 premiecorporatie-A, 20.000 premiehuur (was 15.000), 34.000 pre miekoop (was 33.000) en 16.000 wooneenheden. Verhoogde aanvraag De verhoging is volgens de staats sekretaris noodzakelijk omdat in de premiekoop-A-sektor (goedkope wo ningen met hoge premie voor de lage inkomens) het aantal aanvragen het beschikbare aantal voor dit jaar reeds heeft overschreden. Met verhoging van het aantal pre miehuurwoningen wil Brokx de te rugkeer van beleggers op de markt van huurwoningen stimuleren. Ook denkt de bewindsman aan een verschuiving van de premie-B-koop naar de premie-A in de provincies waar het A-programma reeds is uit geput. Ook wordt gedacht aan het op beperkte schaal toestaan van het om zetten van premiekoop-B-woningen in premiehuurwoningen. Dit gezien de slechte verkoopbaarheid van premie-B-woningen. NEW DELHI, 9-7. Het aantal doden als gevolg van de tragedie met de gif tige alkohol in de Indiase stad Ban galore is gestegen tot 237. De politie meldde donderdag dat 60 mensen zijn gearresteerd omdat zij de vergiftigde drank hebben verkocht. Doktoren in de ziekenhuizen in de Zuidindiase stad vechten voor de le vens van tientallen mensen, die in le vensgevaar zijn, volgens de doktoren is uit lijkschouwingen gebleken dat bij het bereiden van de drank methy lalcohol gebruikt. DEN HAAG, 8-7. Prinses Juliana en haar gezinsleden prinses Christi na, Jorge Guillermo en kleinzoon Bernardo, zijn woensdagavond in de Italiaanse provincie Toscanië betrok ken geweest bij een auto-ongeluk. De prinses en het gezin Guillermo raakten bij het ongeluk niet gewond. De auto waarin de familie reed liep aanzienlijke schade op. Dit heeft een woordvoerder van de rijksvoorlich tingsdienst donderdag bevestigd. Het ongeluk gebeurde doordat een auto, bestuurd door een Italiaan, met hoge snelheid op de verkeerde weg helft terecht kwam en tegen de hof- auto botste. Volgens de woordvoer der is het aan de snelle reaktie van de DEN HAAG. De provincie Overijs sel wordt - volgens een voorstel van minister Wiegel (van binnenlandse zaken) - in twee delen „geknipt": een nieuwe provincie Twente met En schede als hoofdstad en een provincie IJsselland met Zwolle als hoofdstad. Het voorstel wordt nu om advies ge zonden naar de Raad van State. NEW DEHLI, 9-7. Als gevolg van overstromingen in de Noordindiase staat Bihar zijn meer dan 40.000 men sen van de buitenwereld afgesneden. Volgens het persbureau P.T.I. zijn in de afgelopen twee dagen door de wa tersnood, veroorzaakt door de moes sonregens, in noord- en noordoost-In- dia zeker 90 mensen omgekomen. He persbureau meldde dat in Bihar duizenden dorpelingen hun toevlucht op daken en in bomen hebben ge zocht. Het zwaarst getroffen is het distrikt Katihar waar de rivier de Mahananfa buiten haar oevers is ge treden. chauffeur van de hofauto te danken dat de gevolgen beperkt bleven tot materiële schade. De prinses en haar familie kunnen volgens de woord voerder de vakantie in Porto Ercole gewoon voortzetten. Zaterdag 11 juli Zierikzee Concertzaal, film: The Blues Bro thers, 19.00 en 21.30 uur, a.l. Grachtweg. Viswedstrijd speeltuin vereniging Malta. 10.00 uur. Haamstede Parkeerterrein Geref. Kerk. „Kerk mis", rommel-informatiemarkt van 10.00 - 17.00 uur. Zónneinairë Grote rommelmarkt met vele attrak- ties t.b.v. „Nut en Uitspanning" van af 9.00 uur tot 16.00 uur in de I. M. v. d. Bijlstraat. Nieuwerkerk Kerkring. Braderie Middenstands vereniging. 10.00 uur. Bruinisse Bij de muziektent, Jikkeminen- markt. 19.00 uur. Zondag 12 juli Zierikzee Concertzaal, film: The Blues Bro thers, 14.00 en 20.00 uur, a.l. Maandag 13 juli Zierikzee Grachtweg 4. Vertrekpunt U.V.V. fietstocht. 13.30 uur. Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, Zaterdag 11 en zondag 12 juli Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080,neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Westhoek/Brouwershaven HAAMSTEDE Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861.* BURGH Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. RENESSE Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. BROUWERSHAVEN Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119)1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter F. J. J. Buytendijk, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karne- melksvaart 2, Zierikzee, tel. 01110-2693 De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zr. W. Verkaart, Zevengetij straat 43, Zierikzee, tel. (01110) 5023, neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster C. v. d. Haven, Haamstede, Bernardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. "H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. m.m.v. Frans van Tilburg, orgel. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 14 juli Bruinisse Jeugdspelen. Grevelingenstrand 14.30 uur. Middelburg Nieuwe Kerk. Orgelkoncert Piet Kee. 20.00 uur. DEN HAAG, 9-7. De ministerraad is het donderdag eens geworden over de voorjaarsnota, de tussentijdse ba lans van de rijksbegroting. De nota gaat volgende week naar de Tweede Kamer. Er is sprake van een te genvaller op de begroting van 600 miljoen gulden, met daar tegenover een meevaller van 500 miljoen, zo deelde vice-prcmler Wiegel na afloop van het wekelijks kabinetsberaad mee. Dc meevaller is te danken aan ho gere opbrengsten dan verwacht werd uit het aardgas en aan hogere winsten uit staatsbedrijven als PTT en DSM. De tegenvaller wordt ver oorzaakt door de vertraging in de af braak van toeslagen op W.A.O.-uit keringen en door de eenmalige uitke ring voor de echte minima aan het einde van dit jaar. geveer 300.000 gezinnen zouden er voor in aanmerking komen. Ook wordt 25 miljoen extra uitgetrokken voor blijvende uitbreiding van de so ciale diensten vah de gemeenten met 500 man personeel voor de kontrole op de sociale uitkeringen. Wiegel noemde dc tegenvallers voor een zeer groot deel strukturecl eenmalig van aard. ZIERIKZEE. Specimen van de simpelste „sanitaire stop" in zomer* Zierik zee In overeenstemming met de regels van Ginjaar; Misschien niet, maar de prilste jeugd moet (soms) kunnen genieten van exklusieve voorrechten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Echte minima De ministerraad heeft een voorstel van minister Albeda van sociale za ken goedgekeurd om 100 miljoen gul den uit te trekken voor die eenmalige uitkering voor de echte minima. On- TEL AVIV. Dc Israëlische premier, Menachem Begin, heeft gezegd dat 61 van de 120 parlementsleden hem steun hebben verleend voor een koa- litie onder zijn leiding. TEHERAN. De Iraanse strijd krachten hebben na hevige gevech ten de grensstad Nowsoed heroverd op Irak. Dit heeft het Iraanse persbu reau Pars bekendgemaakt. Advertentie weekend servicedienst lel (01110) 3635 Woensdag 15 juli Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", St. Do- musstraat 14.30 - 15.30 uur. Voorstel ling „het Ogentjos". Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en volksdan sen. Aanvang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Renesse Stoofweg/Mauritsweg. Cirkus „Ho liday". 16.00 en 20.00 uur. Hervormde kerk. Zomeravondkon- cert. 20.00 uur. Dreischor Hervormde Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Donderdag 16 juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Renesse Stoofweg/Mauritsweg. Cirkus „Ho liday". 16.00 en 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Openstelling van het stad huis. 19.00 - 21.00 uur. Café 't Centrum. Gezelligheidsrit, auto of motor. 16.00 uur start. De Pul (Bruinisse) Vrijdag 10 juli, dropping met op drachten, verzamelen 10.00 uur in het dorpshuis. De soos is vrijdag zodoen de gesloten. Openingstijden: zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Het demissionaire kabinet heeft donderdag beraadslaagd over het opstellen van de begroting voor 1982. Wiegel verklaarde dat een beslissing hierover zal worden genomen door premier Van Aft, vice-premier Wie gel en minister Van der Stee van fi nanciën. Het ziet er naar uit dat deze rege ring deze maand geen belangrijke beslissingen voor dc begroting zal ne men. Gewoonlijk worden er half juli al een aantal knopen doorgehakt. Korrekter „We gaan er van uit dat het korrek ter is om niet te proberen nu al rich ting te geven aan het beleid en het kabinet niet voor voldongen feiten te zetten", aldus Wiegel. Op de jongste prognose van het Centraal Planbureau, dat 's lands ekonomie volgend jaar met 3,25 pro cent zou kunnen groeien, valt vol gens Wiegel geen begroting te bou wen. „Dat is hetzelfde als bouwen op drijfzand", zo zei hij. „De cijfers zijn boterzacht en zeer voorlopig". ARNHEM. Het Gemeentelijk Energie- en Waterbedrijf In Arnhem (G.E.W.A.B.) zal gebruikers met een betalingsachterstand voortaan veel sneller benaderen dan voorheen. Echte wanbetalers zullen ook eerder worden aangepakt. Wethouder Fol- keringa (bedrijven) van Arnhem maakte dit donderdagochtend be kend. Zulke avonden yzijn er misschien maar een paar in ae vijf jaar; rimpe ling van het water vlak langs de glad geschuurde basaltkeien aan de voet van de dijk bij de Plompetoren en verder op een zee, helemaal in over eenstemming met de cliché-typering: een spiegel. In die spiegel een - ken nelijk moegedraaid - vrachtschip, roerloos, wachtend op vertrek. Wan neer? Vlak achter de pallisaden, net jes in het gelid, een vrouw met een hond. Alleen en ook eenzaam. Ze leest was en dan pakt ze een teken boek en poogt dat violet aangevlam- de zee-,,landschap" te schetsen. Ze is een Belgische en haar auto staat in een uitbouw van de weg geparkeerd. Met anderen kijkt ze naar stoeien de vissen, wier staarten telkens een eindje boven water uitkomen? Ja. je ziet het toch zelf, met anderen, die ook nieuwsgierig aan de dijk de avond passeren op een gemoedelijke wijze. Soms blijven de vissen onder water, maar dan trekken ze - even on der de oppervlakte - toch grote rim pelkringen. Een enthousiast sport- vissertje probeert zijn hengel zover mogelijk in de buurt van die kringen te slingeren, wantje kun^niet weten. Enfin, dat duurt allemaal wel een half uurtje. Dan staat de vrouw op en begint haar spullen bijeen te garen: een handdoek, een kussentje, het schetsboek en nog een paar snuiste rijen. Een liefkozende hand strijkt over de kop van de hond. die even moet wachten en aan een paaltje wordt vastgezet. Overigens, hoe kan een mens zich vergissen op een romantische avond. die tot dromen cn fantaseren noodt. Terwijl de vrouw nog even toeft aan de waterlijn gaan dc ..vissen" opeens geweldig tekeer en één ervan komt nu heel dichtbij. Van grote zwemvlie zen voorziene voeten komen boven water en enkele sekonden nadien twee grote zuurstof flessen. De vrouw buigt zich voorover naar het water en steekt de hand uit, om de grote ..vis" te helpen, 't Is haar man of vriend, die daar - al duikend rondscharre lend - nu in volle lengte - oprijst uit het zilte nat van dc Schelde. Hij schuift zijn grote duikbril omhoog, doet een paar wankele stappen over de gladde ..klappers" en maakt een eind aan het mysterie van de eenza me" vrouw en de vissen, die zo dicht onder de kust krijgertje speelden, zo als karpers soms in een té volle vij ver. Nietwaar, t leek allemaal zo echt en zo net als vroeger. Toen echter kwam er nog wel eens een zeehondje boven de waterspiegel uit of een bruinvisnu de ondertvafervriend van een vrouw, die zoet zat te wach ten aan de wallckant. Zegt mijn vrouw: „jij met je eenzame dame langs de waterkant", 't Kan wel zijn maar die spartelkringcn van de „vis sen"; ach. wie het gezien heeft zou er ook ingetuind zijn. Trouwens wat i* er tegen te geloven in spartelvissen in de Schelde en een eenzaam meiije, dat daar zo maar zit' SCHIEREILA NDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2