HET MEISJE UIT DE MOLENPOLDER Tentoonstelling over het leven in Zeeland In Middelburg Carter en Cuba Personeelsgroei PTT loopt terug Flitsen uit het buitenland Zorg om voedsel Nederland en de kernwapens Rechter gaat ruiken Onderzoek naar buitenlandse zenders Amsterdam helpt Warschau Stijging aantal windmolenbouwers Tekening Rembrandt voor rekordprijs geveild Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 juli 1981 Nr. 22941 MIDDELBURG/ZIERIKZEE, 8-7. De jaarlijkse tentoonstelling van het Docu mentatiecentrum Zeeuws Deltagebied wordt a.s. vrijdag 10 juli in de voorzaal van de vergaderruimte van Provinciale Staten te Middelburg voor het publiek opengesteld. Deze tentoonstelling geeft een beeld van de veelzijdig heid van het materiaal dat dit Documentatiecentrum ver zamelt. Vrijwel alle aspekten van het leven in Zeeland komen in deze tentoonstelling aan de orde. De titel van deze expositie - „Uit het leven gegrepen" - geeft dit al aan. Om enkele voorbeelden te noemen: de poëzie van het dagelijks leven werd in Zeeland veelvuldig beoefend. Dit blijkt wel uit de duizend-en-één rijmpjes die bij uiteenlo pende gebeurtenissen zoals bruiloften, jaarmarkten, ge boorte en dood, werden voorgedragen. Verder getuigen oude prenten en foto's van de wijze waarop de Zeeuwen koninginnedag konden en kunnen vieren. Ook aan volks gebruiken wordt in deze tentoonstelling de nodige aan dacht besteed. Kortom: „Uit het leven gegrepen" geeft een zeer goed overzicht van het bezit van het documenta tiecentrum en zodoende krijgt het publiek tevens een goed beeld van Zeeland zoals het was en zoals het nog steeds is. De tentoonstelling is geopend tot 21 augustus van 10.00 tot 17.00 uur - behalve op zondag. Oud. prentje van ,,het heulen", een volksgebruik waarbij een jongen bij het passeren van een heul - een bruggetje - het recht had zijn meisje te kussen, te zien op de ten toonstelling in Middelburg. BEIT EDDIN. Het Arabisch over leg om een oplossing te vinden voor de kwestie-Libanon schiet niet erg op. De relatie tussen Israël en de rechtse christenen in Libanon zou een belangrijk struikelpunt vormen. WARSCHAU. Paus Johannes Pau- lus II heeft mgr. Jozef Glemp, bis schip van Warmia, benoemd tot aartsbisschop van Warschau en pri maat van Polen, zo is in Warschau van kerkelijke zijde vernomen. Bis schop Glemp is de opvplger van kar dinaal Stefan Wyszinski, die eind mei op tachtigjarige leeftijd over leed. WASHINGTON, 6-7. De regering van ex-president Carter onderhield op verzoek van Fidel Castro geheime kontakten met Cuba zonder dat Cu ba's bondgenoot de Sow jet-Unie daarvan wist. Dat heeft een voorma lige funktionaris tijdens de regering Carter maandag onthuld. Gedurende een periode van twee jaar vonden gesprekken op hoog niveau plaats, die echter stuk liepen op de Cubaan se steun aan revolutionaire bewegin gen in Afrika en Latijns-Amerika, al dus de funktionaris, die anoniem wil bijven tegenover het Amerikaanse persbureau UPI. Het Amerikaanse televisistatieon COS. dat als eerste melding maakte van Amerikaans-Cubaanse ontmoe tingen, bevestigde maandagavond dat Cuba in het voorjaar van 1978 als eerste hun interesse in gesprekken met de VS en normalisatie van de be trekkingen toonde, ongeveer zes maanden nadat beide landen een ..sektie voor hun belangen" hadden geopend in Havanna en Washington. David Aaron, assistent van veilig heidsadviseur Brzezinski, was belast met het organiseren van ontmoetin gen in Havanna. New York, Atlanta, Mexica en Washington, aldus de ge noemde funktionaris. President Carter zou de ontwikke lingen nauwgezet hebben gevolgd. De kontakten zouden zijn verbroken na een gesprek in Mexico toen de Cu banen weigerden hun steun aan revo lutionaire bewegingen in Latijns- Amerika en Afrika te herzien. Kon takten op lager niveau werden voort gezet. maar deze konden niet als on derhandelingen" worden gekwalifi ceerd, aldus de ex-funktionaris van de regering Carter. Volgens CBS hebben funktionaris- sen van de regering Reagan gespro ken met Cubaanse vertegenwoordi gers maar is Reagan niet geneigd de geheime gesprekken met Castro voor te zetten. Na de Cubaanse revolutie verbrak Washington de diplomatie ke betrekkingen met Havanna. DEN HAAG, 7-7. De bedrijfslei ding van de PTT heeft in een verga dering met de bijzondere kommissie van overleg van het bedrijf meege deeld, dat de aanvankelijk voorziene groei van 600 personeelsleden bij de post over 1981 zal worden beperkt tot 400. Reden daarvoor is de verminderen de vraag naar PTT-diensten, aldus een mededeling van de PTT. De bedrijfsleiding heeft tevens la ten weten dat als de minder gunstige ontwikkeling van de vraag naar de diensten zich voortzet, het onvermij delijk wordt ook voor 1982 passende maatregelen te treffen. Volgens de mededeling van het bedrijf kunnen dan ook andere onderdelen behalve de post door de maatregelen worden getroffen. ME SCHEDE. In de parochiekerk van St Wal bur ga in de Westduitse plaats Meschede is een miljoenen vondst gedaan. Archeologen vonden er 150 Akoestische kruiken, die meer dan 1100 jaar oud zijn. Hun waarde wordt geschat op ruim 40.000 gulden per stuk. TRIEST. In de afgelopen dagen zijn ongeveer twintig Tsjechoslowaken zwemmend van Joegoslavië naar Ita lië gevlucht, waar zij politiek asiel hebben gevraagd. PRAAG. De Tsjechoslowaakse schilder Zdenek Burian die in de ge hele wereld naam heeft gemaakt door zijn werken betreffende de pre historie, blijkt eind vorige week op 76-jarige leeftijd in Praag te zijn overleden. De Tsjechoslowaakse pers maakte melding van zijn heengaan. Burian heeft onder meer 700 schilde rijen gemaakt over de evolutie van het leven op aarde. ISTANBUL. Een danseres van het Russische Bolsjou-theater is uit Istanbul naar Frankfort vertrokken op weg naar de Verenigde Staten, waar zij politiek asiel krijgt. De dan seres, de 27-jarige Galina Tsjoersji- na, zocht in het weekeinde een toe vlucht in het Amerikaanse konsulaat in Istanbul. Zij was met haar gezel schap in deze Turkse stad voor een kunsttestival. Haar verzoek om poli tiek asiel is door de Amerikaanse au toriteiten ingewilligd. TEHERAN. In de Evin-gevangenis in Teheran zijn 23 mensen geëxeku- teerd. Dit heeft het dagblad „Kay- han" maandag meegedeeld, waarvan de 23 werden beschuldigd, wordt niet vermeld. MADRID, 6-7. Veel landen zullen de komende jaren hun stabiliteit ver liezen door de politieke gevolgen van voedselproblemen, zo heeft de direk- teur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie, Edouard Sa- ouma, maandag op een perskonferen- tie in Madrid gezegd. „In veel landen zal de toestand minder stabiel worden - men hoeft slechts te kijken naar de recente on lusten in Casablanca, door het besluit van dp Marokkaanse regering de prijzen van bepaalde basispro- dukten te verhogen, en de huidige toestand in Polen is begonnen met ontevredenheid over de schaarste en de prijs van het vlees in de winkels van dat land." Saouma is voor een officieel be zoek vier dagen in Madrid. Hij zei zich zorgen te maken over het feit dat bepaalde ontwikkelde landen blij ven beweren dat er geen voedselkri- sis in de wereld is. DEN HAAG, 8-7. Nederland zou al les in het werk moeten stellen om het aantal kernwapens voor de middel lange afstand, waarvan de NAVO er nu 572 in Europa wil plaatsen, tot een fraktie van dat aantal te verminde ren. Daarvoor moet Nederland be reid zijn een hoge tol te betalen: naar mate de NAVO verder aan dit stre ven naar vermindering tegemoet komt, moet ons land bereid zijn meer -van deze wapens op het eigen grond gebied toe te laten. Dit past in een NAVO-beleid van „prompte afschrikking". Waarbij al spoedig na het uitbreken van een ge wapend konflikt met het Warschau pact, wordt gedreigd'met het inzet ten van kernwapens. Dit staat in een interimrapport van het Nederlands Instituut voor Vre desvraagstukken (N.I.V.V.) over wa penbeheersing en Europese veilig heid dat in Den Haag is aangeboden aan minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken. Het rapport is geschreven door H. J. Neuman en drs. J. G. Siccama van het N.I.V.V. ROME. De Italiaanse politie heeft in Rome en omgeving 45 vermoedelij ke terroristen gearresteerd. Zij zou den vooral tot de links-extremisti sche organisaties „Rode Brigades" en „Prima Linea" behoren. MOSKOU. In de Sowjet-republiek Georgie zijn onlangs twee vrouwelij ke leden van de klandestiene kerk van „trouwe en vrije zevendedagsad ventisten" veroordeeld tot twee jaar gevangenkamp. MADRID. In Madrid zijn twee nieuwe arrestaties verricht in de zaak van de vergiftigde olijfolie en is aan de door die olie veroorzaakte „atypische longontsteking" opnieuw iemand overleden. Sinds begin mei zijn er 57 doden door veroorzaakt. ANKARA. Bij overstromingen in een arbeiderswijk aan de rand van de Turkse hoofdstad Ankara zijn vijf mensen om het leven gekomen. De overstromingen waren het gevolg van de zwaarste regenval in dit ge bied sinds 45 jaar. Volgens radio- Ankara werden meer dan 300 wonin gen zwaar beschadigd. ANKARA. Het Bolsjoi-ballet, dat in Turkije op bezoek is, heeft toestemming gevraagd voor een gesprek met de 27-jarige danseres Galina Cursina, die in Istanbul niet naar haar groep is teruggekeerd en van de Verenigde Staten politiek asiel heeft verkregen. PARIJS. De Nederlander R. van P., die ervan wordt beschuldigd vo rig jaar oktober in Parijs zijn vrouw te hebben willen vermoorden door een bomontploffing in de auto waarin zij zat, blijft in hechtenis na behandeling van een verzoek om vrijlating op borgtocht. ZUTPHEN, 6-7. De president van de rechtbank in Zutphen, mr. J. F. Bellaart, zal zich binnenkort zelf op de hoogte stellen van de situatie rond de omstreden waterzuiveringsinstal latie Industriewater B.V. in Eerbeek. Omwonenden van dit bedrijf eisten vorige week tijdens een kort geding, dat Indusfriewater op grond van de hinderwetvergunning op houdt met stinken. Dit op straffen van een dwangsom van 25 mille per dag. Mr. Bellaart zou dinsdag uitspraak doen, maar vindt het beter eerst zelf een kijkje in Eerbeek te gaan nemen. Hij wil dit doen in gezelschap van een Wageningse hoogleraar, een des kundige van TNO. Het tijdstip van zijn bezoek zal in overleg met partij en worden vastgesteld. De omwonenden van Industriewa ter klagen al lang over de stank van dit bedrijf, dat afvalwater zuivert van de vier papierfabriken in Eer beek. Industriewater heeft anderhalf jaar geleden beloofd de stank zoveel mogelijk te bestrijden, maar daar is volgens de bewoners tot nu toe niet veel van te merken. DEN HAAG, 7-7. De ministeries van c.r.m. en verkeer en waterstaat hebben besloten een marktonder zoek te doen naar de belangstelling voor het PTT-aanvoerplan voor bui tenlandse programma's, waarmee veertien buitenlandse tv-stations kunnen worden doorgevoerd en acht tien FM-radioprogramma's. Dit heeft het ministerie van verkeer en waterstaat bekendgemaakt. Wanneer het PTT-aanvoerplan wordt gerealiseerd kunnen kijkers die op het kabelnet zijn aangesloten (inmiddels zo'n 67 procent) ontvan gen: drie Westduitse programma's, vier Belgische, drie Franse, drie En gelse en één Luxemburgs program ma. De kosten voor de doorvoer wor den per abonnee per maand op 1,90 gulden geraamd. Eventueel verschul digde auteursrechten kunnen een ge ringe verhoging met zich mee bren gen. AMSTERDAM, 6-7. In Amsterdam is met steun van het kollege van bur gemeester en wethouders een aktie gestart om de stad Warschau aan een aantal elementaire levensbehoeften te helpen. Volgens het initiatiefko- mité „Amsterdam helpt Warschau" dat hiertoe in het leven is geroepen, is dat hard nodig omdat de ekonomi- sche situatie in Polen, mede door de politieke ontwikkelingen van de laatste maanden, enorm is verslech terd. Het komité wil daarom geld inza melen om de aanschaf mogelijk te maken van babyvoedsel en medika- menten. Daaraan is het meest ge brek. De initiatiefnemers gaan een be roep doen op vrijwel alle Amster damse grote bedrijven om een bijdra ge te leveren. Zaterdag is er een grote straatkollekte, waarvoor overigens nog vrijwlligers worden gezocht. Zij kunnen zich aanmelden bij het stad huis in de hoofdstad. Woningbouwcoördinator J. H. En gel, noemde de situatie die hij kort geleden' bij een bezoek aan Warschau aantrof „schokkend": „Er is aan van alles gebrek, de meeste winkels zijn er gesloten, en als er ergens wat te krijgen is vormen zich onmiddellijk enorme rijen voor de deur. Zelfs zie kenhuizen zijn hier en daar potdicht. Vooral de kinderen in weeshuizen en ziekenhuizen zijn de dupe". WARSCHAU. De herziening van de ekonomische plannen door de Poolse autoriteiten zullen voor het einde van dit jaar resulteren in werk loosheid voor 200.000 tot 250.00 men- CAIRO. De Libische leider kolonel Gaddafi heeft afgelopen week voor de derde maal gepoogd tot een dia loog met Egypte te komen, zo heeft „Mayo", het weekblad van de partij van president Sadat, gemeld. ARNHEM, 7-7. Het aantal mensen in ons land dat zelf een windmolen wil bouwen voor opwekking van elektriciteit, is snel groeiende. Dat blijkt onder andere uit gegevens van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (V.N.G.). Steeds meer gemeenten worden na melijk gekonfronteerd met aanvra gen voor de bouw van (partikuliere) windmolens. Het is niet exakt bekend hoeveel partikuliere windmolens al in wer king zijn. Het zijn er vermoedelijk enige tientallen. Volgens een opgave van de elektriciteitsbedrijven in Arnhem zijn er slechts tien tot vijf tien gekoppeld aan het openbare elektricitietsnet. De gemeenten hebben vooral met windmolens te maken via hun bestemmingsplannen. Vanwege de hoogte van de molens is meestal een wijziging nodig van een vigerend bestemmingsplan. Vanwege de onbe kendheid met de materie en uit angst voor precedenten worden nog veel aspirant-molenbouwers door de ge meenten teleurgesteld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Aan niet-geslaagde leerlingen van de avondkolleges die nen geen getuigschriften te worden uitgereikt. Zoiets zou tot verwarring op het terrein van de diplomering lei den. Dit hebben de rektoren, direk- teuren en docenten aan avondkolle ges, verenigd in Vreda, geschreven aan staatssekretaris De Jong van on derwijs en wetenschappen. DEN HAAG. Het eerste kwartaal van dit jaar is de omzet aan algemene boeken blijven dalen. De daling zette zich het laatste kwartaal van 1980 in. Het schijnt dat voorgoed in de win terperiode minder boeken worden af gezet dan in de tweede en derde kwartaal, wat vroeger juist ander som was. DEN HAAG. De centrale raad voor de milieuhygiëne is van mening dat de huidige wettelijke regeling voor het vervoer van gevaarlijke stoften, die dateert van het begin van de ja ren zestig, niet meer voldoet. Het ge bruik van gevaarlijke stoffen is zo toegenomen en het vervoer ervan zo intensief geworden, dat een samen hangend beleid tussen de ministeries van verkeer en waterstaat en volks gezondheid en milieuhygiëne drin gend gewenst. AMSTERDAM. Het aantal klach ten, dat uitzendkrachten indienen bij de Stichting Ombudsman uitzend- branche tegen uitzendbureaus of an dere instellingen als het GAK, is ge ring. Per jaar verrichten ongeveer 250.000 mensen tijdelijk werk als uit zendkracht, terwijl in 1980 slechts 162 klachten zijn ingediend bij de ombudsman. AMSTERDAM, 8-7. Een te- kening van Rembrandt van Rijn, getiteld Studie van een naakte vrouw poserende als Cleopatra" heeft dinsdag op een veiling van Christie's in Londen een bedrag van 300.000 pond opgebracht. Dat is de hoogste som die ooit voor een tekening van Rembrandt is be taald, aldus het veilinghuis. Voorzover bekend heeft alleen een tekening van Albrecht Du- rer ooit een dergelijke op brengst geëvenaard. Dat was een tekening uit de Hirsch kol- lektie, die in 1978 bij Sotheby's voor 300.000 pond van de hand ging. VRIJDAG 10 JULI NED. I: Donald Duck opent de uitzen ding met een tekenfilm Wie het eerst komtis de titel van de aflevering van Charlie's Angels. De vloek van koning Toetanchamon, een uit 1980 daterende televisiefilm over de speurtocht van ar cheoloog Howard Carter naar de graf tombe van de jonggestorven Egyptische farao. Het journaal wordt gevolgd door de tweede aflevering uit een serie ge sprekken die akteur Jeroen Krabbé voert met bekende Nederlanders, vanavond praat hij met Willeke Alberti over haar leven en carrière. NED. II: De samenvatting van de ver reden etappe in de Tour de France opent het programma gevolgd door Doctor Snuggles en De Dukes uit Hazzard In het tweede deel van Het rode dossier van Dallas is Pamela ervan overtuigd dat JR probeert haar broer Cliff verant woordelijk te stellen voor de moord op Julie Grey. Voor de derde keer wordt het spelletje Babbelonie gespeeld met Lous Haasdijk, Jos Brink, Willem Duys, Ria Bremer en Cees van Drongelen Fred Oster en spelleider Pim Jacobs. Jaap van Meekren presenteert Televizier Ma gazine en mr. G. B. J. Hilterman be spreekt de toestand in de wereld. Dan deel zes van Maximiliane von QuindL Tot slot volgt een aflevering van de detectiveserie Vegas. VRIJDAG 10 JULI NED. I: 13.00 en 18.25 Nieuws voor doven; 18.55 Bereboot19.00 Donald Duck19.09 Charlie's Angels; 19.55 De vloek van koning Toetachamon 21.37 Nieuws; 21.55 Brabbe en Alberti; 22.45 Nieuws; 22.50 Nieuws voor doven. NED. II: 13.00 Nieuwsvoor doüen; 18.30 Tour de France; 18.57 Nieuws; 18.59 Doctor Snuggles; 19.05 De Dukes uit HaZzard; 20.00 Nieuws; 20.27 Dal las; 21.15 Babbelonie; 21.50 Televizier Magazine; 22.30 De toestand in de we reld; 22.35 Gier en anjelieren; 23.00 Vegas; 23.25 Nieuws; 00.00 Nieuws voor doven. Door HENK VAN HEESWIJK reed dokter Van der Velde met zijn wagen het erf op; de knecht, die hem moest waarschuwen, was zo verstan dig geweest om in een nabijgelegen winkel te telefoneren, hetgeen enkele kostbare minuten bespaarde. Geluk kig was de dokter thuis en toen de knecht door de telefoon met enkele woorden het gebeurde had uitgelegd, was de arts terstond in zijn wagen gestapt en naar de Beldam gereden. Hij trad binnen en bezag de situatie. Hij knikte goedkeurend naar Heieen, toen deze vertelde, dat ze voorlopig een prop watten op de wond had gelegd met daarover wat verbandgaas. Voor zichtig haalde de arts het propje uit de wond, die nu weer begon te vloeien. Intussen bracht Heieen de nog steeds huilende boerin naar de keuken, waar het merendeel der knechts en meiden met bedrukte gezichten stond te kijken. Daat het inmiddels etenstijd was ge worden, wist men niet wat te doen: doorgaan met het werk, of wachten op het eten. Heieen begreep wel, dat de boerin die handenwringend in het grote achterhuis heen en weer liep. voorlopig niet aan eten dacht en daar ondanks alles het werk toch z'n ge wone verloop moest hebben, verzocht zij aan enkele meiden alvast maar de maaltijd gereed te maken. Daarna ging ze weer terug naar de kamer, waar dokter Van der Velde nog steeds bezig was met het slachtoffer. (wordt vervolgd) rie te halen en enkele kussens, hetgeen ze deden. Voorzichtig legde men de jonge boer daarop, terwijl Heieen er- voor zorg droef, dat het hoofd zo min mogelijk schudde. Men tilde de burrie op en droeg de bewusteloze jongeman voorzichtig naar binnen, terwijl He- leen de linnen lap op de wond, waaruit nog steeds bloed vloeide, gedrukt hield. De boerin was juist even naar de zolder gegaan om een stuk spek te snijden, en wist zodoende nog niets van het on geluk. Toen Dirk eindelijk op bed lag, nam een der knechts zich tot taak de boerin in te lichten. Deze kwam even later beneden en viel schreiend voor haar bewusteloze zoon neer. „Ik heb het wel gedacht," jammerde ze handenwringend, „dat er een onge luk zou gebeurea Het is het noodlot, de vloek, die er op deze boerderij rust Heleea hij ziet zo bleek, als hij maar niet sterft Heieen trachtte haar te troosten met wellicht ijdele hoop; ze wrist immers zelf niet eens, in hoeverre de wond ernstig was of niet; een wond aan de slaap is altijd gevaarlijk. Maar toch probeerde ze de radeloze vrouw te troostea „'t Is zo erg niet, 't is misschien enkel een vleeswond; ik geloof dat het nogal goed afgelopen is," zei ze onhandig, maar ze voelde, terwyl ze het zei, dat ze een leugen uitsprak. Een bang gevoel bekroop haar. Enkele minuten na het ongeluk reeds ZIERIKZEE. Grappig Nieuwe Haven-plaatje uit het begin uun de eeuw. Tien kopjes boven - toen zeker (ook) nog zui ver kadewater, tegen de achtergrond wan de behuizing plus molen. Tegen de middag kwam hij terug. Even daarna was hij nog naar de var kensstal gegaan en hoe het gebeurd was, wist niemand, maar kort daarna kwam de staljongen binnenlopen en deelde met verschrikt gezicht mede, dat de jonge baas een balk op het hoofd had gekregen en nu met een bloedend gezicht op de drempel lag Heléen was op dit moment alleen in het achterhuis en bij het horen van de jobstijding snelde ze onmiddellijk naar de stal. Daar lag Dirk met een doods bleek gelaat, waaruit het bloed rijkelijk vloeide. Hij was bewusteloos, naast hem lag een zware balk, die van de zoldering was afgevallen. De staljongen, die haar gevolgd was, jammerde, dat er een ongeluk zou ge beuren, omdat kortgeleden de bel had geluid, maar Heieen legde hem bits het zwijgen op en zei, dat hij onmiddellijk een knecht zou sturen naar een dokter in Lage Weide en dat er meteen een paar knechts moesten komen om de boer hier vandaan te halea Zelf haalde ze vlug een kom met water en een schone linnen lap, waarmede ze het bloed van z'n gelaat waste en verder bloedde trachtte (e stuitea Dirk had een diepe wond aan de slaap, veroor zaakt door de punt van de balk en verder een vleeswond van de slaap tot de kin. Enkele ogenblikken daarna kwamen met verschrikte gezichten twee knechts toeschieten. Heieen beval hen een bur-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 7