Stakingen van havenarbeiders en van luchtvaart maatschappijen Van Agt „niet onder alle omstandigheden" onaanvaardbaar Fikse rellen in het Engelse Manchester „The third man" Ontwikkeling in Polen „Overheid in flatiemaker" De loon- en inkomstenbelasting JOHN BELUSHI DAN AYKROYD AGENDA P.v.d.A. en informatie De claim van Jeugdsozen in het weekeinde Het Rode Kruis Advertentie Een filmtitel kan aangeven hoe het gaat met de kabinetsformatie. Het draait kennelijk om „The third man" („De derde man"), in dit geval de P.v.d.A.-politikus Ed van Thijn, die - naar wens van de P.v.d.A. - zou moe ten worden toegevoegd aan het twee tal informateurs. Het schijnt njet usantieel te zijn, dat drie mensen aan de (informatie werken; niet in het begin van de formatie en „dus" ook niet later, maar voor de P.v.d.A. is die derde man een vanzelfsprekende zaak. Het C.D.A. verzet zich daar nogal tegen en dat is dan meteen een aanduiding, dat het met de formatie niet zo vlot wil lopen, als de kiezers van destijds (we zijn al vele weken verder) hebben gewild en gehoopt. De kwestie van een andere premier als Van Agt is de wereld feitelijk ook nog niet uit. De P.v.d.A. wil zoeken - of gezocht zien - naar de alsnog bestaande mogelijkheden van een andere premier als Van Agt. Van Agt zelf geeft op dit moment vooral voorrang aan „het in kaart brengen van de resterende proble men", waarover de informateurs het nog eens moeten worden. Het C.D.A. stipuleert dat bij die problemen „het premierschap niet - of niet meer - be hoort". Om het populair te zeggen: D'66 heeft zich „neergelegd" bij het premierschap van Van Agt. De P.v.d.A. ook? (vraagt men zich af). Soms denkt men van wel en dan kan men terugvallen op de „doorbraak" van vorige week, maar problema tisch stellen van het premierschap gaat in versluierde vorm door, hoe wel het „allerlaatste nieuws" dan weer is, dat de P.v.d.A. het tot stand komen van een trio-kabinet „niet zal laten breken op Van Agt". De persoons-benadering in het to taal van overwegingen maakt de si tuatie intussen verre van helder. Veel tijd en moeite wordt verspeeld aan de „kwestie van het premier schap" en dan moet er nog over eenstemming komen over het pro gramma en de postenbezetting ver der is ook geen sinacure. Waarom moet een kabinetsformatie in Neder land zo uiterst moeizaam verlopen, is een vraag, die velen zich stellen. Ook vanuit lekenoptiek is de vraag ge wettigd, of die hele programmering vooraf wel zo erg nodig is. Wat blijft er nog over straks voor het parle ment, als zoveel principiële zaken te voren zijn vastgelegd? Drie verschillende „plaatjes" kun nen elkaar natuurlijk niet - zeker vooraf niet - volledig dekken en iets - of veel - zal moeten worden overgela ten aan het vrije spel der demokrati- sche krachten. Bij de formatie is dat blijkbaar niet acceptabel en zo rijgen de weken zich aaneen, tegen de ach tergrond van een okonomische situa tie, die wel niemand in een juichstemming zal vermogen te bren gen. GRONINGEN. De rechtbank in Groningen heeft donderdag de 45- jarige F. H. en diens 29-jarige stief zoon K. A. uit Groningen veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens handel in heroïne. ROTTERDAM. Enkele tientallen Surinamers hebben woensdag buiten het OGEM-gebouw in Rotterdam ge demonstreerd tegen de „jarenlange diefstal van een multinational" in Suriname. In het gebouw was de jaarlijkse aandeelhoudersvergade ring aan de gang. WARSCHAU, 8-7. Poolse havenarbeiders legden woensdag een uur lang het werk neer op minstens 60 schepen in de havensteden aan de Oostzee. De havenar beiders hebben daarnaast gedreigd een algemene sta king te houden, tenzij de Poolse regering hun eisen volle dig inwilligt. Aan de protestaktie in de havens van Szczecin in het westen tot Gdansk in het oosten namen 46.000 havenarbeiders deel. Het was de eerste grote staking in Polen sinds drie maanden. Ze ging gepaard met waarschuwingen dat in dustriële protesten een nadelige schaduw vooruitwerpen naar het Poolse par- tijkongres van volgende week. De aktie werd gevoerd uit protest tegen wat genoemd wordt het falen van de regering in het gestand doen van de belofte de havenarbeiders een handvest over werkomstandigheden en rechten te ver lenen voor 1 juli. In een kommuniqué dat later door een stakingskommissie werd ver spreid werd 15 juli vastgesteld als uiterste termijn voor de regering om de eisen in te willigen. „Anders zal in alle Poolse zeehavens een algemene staking worden gehouden", aldus het kommuniqué. De waarschu- PARIJS. De Franse taal verliest in ternationaal zoveel terrein dat het Frans over vijftien jaar geheel zal zijn verdwenen uit de ekonomische en juridische vakliteratuur. Dit is de bezorgde konklusie van het öfficiële komité voor de Franse taal. DEN HAAG, 8-7. De Konsumenten- bond wil geen versoepeling van het prijsbeleid in de rest van het jaar. Voor volgend jaar dringt de bond aan op een volledige prijzenstop voor alle overheidsdiensten. De bond vindt dat de overheid, „die zelf al geruimte tijd de grootste inflatiemaker is", nu eens een tijd lang haar leven moet beteren en het goede voorbeeld ge ven. De bond heeft woensdag meege deeld dat dit onderwerp van gesprek zal zijn tijdens het overleg dat ozij vrijdag met de minister van ekono mische zaken heeft over het prijsbe leid. DEN H.AAG, 8-7. Het maximumta rief in de loon- en inkomstenbe lasting dient van 72 naar 60 procent te worden verlaagd om de progressie in deze belasting sterk te verminde ren. Het aantal aftrekposten moet te gelijk sterk worden beperkt. Om bij gehuwden en samenwonenden de draagkracht van het samenlevings verband te laten meetellen moeten de inkomsen van de partners niet meer zoals nu geheel gescheiden wor den bekeken. Dit zijn enkele aanbevelingen die het wetenschappelijk instituut van het CDA doet in een rapport over de herziening van de belastingwetge ving. Het rapport is opgesteld door een kommissie onder leiding van prof. mr. J. H. Christiaanse. wingsstaking werd gevoerd met vol ledige steun van Lech Walesa, de lei der van de vrije vakbond Solidari teit. Op het moment van de staking waren werknemers van Polens natio nale luchtvaartmaatschappij Lot in bespreking over de vraag of zij don derdag doorgaan met een voorgeno men staking van vier uur. Spiraal van onrust Uit officiële Poolse bronnen in Warschau kon men woensdag verne men dat een nieuwe spiraal van in dustriële onrust schadelijke gevol gen kan hebben voor het bijzondere partijkongres dat volgende week dinsdag wordt geopend. Met name voorstanders van de harde lijn zou den er een aapmoediging in kunnen zien de levensvatbaarheid ter diskus- sie te stellen van een beleid dat is ge baseerd op dialoog. Woordvoerders van een kleine au tonome vakbondsbeweging zouden hebben gezegd dat de voorgenomen staking bij Lot zou kunnen leiden tot een militaire interventie van het Warschau-pact. Hun waarschuwing werd woens dag gepubliceerd in het nieuwsbulle tin van Solidariteit in Warschau. Aan de publikatie werd de tegenwer ping verbonden: „de gedachte dat een staking van vier uur bij de lucht vaartmaatschappij tot interventie zou kunnen leiden is een belediging van onze bondgenoten en van het ge zonde verstand". Gevolgen Maar ook het-Poolse persbureau' Pap citeerde de autonome vakbond dat een staking bij Lot, waardoor binnenlandse vluchten zouden moe ten worden geannuleerd en internati onale vluchten flinke vertragingen zouden oplopen, „gevolgen kan heb ben die het tegendeel vormen van wat men beoogt". TEHERAN. Het Iraanse parlement heeft'woensdag de revolutionaire tri bunalen gelegaliseerd. Met 128 tegen 52 stemmen nam het parlement de wet aan op de revolutionaire tribu nalen. Hiermee is een juridische in stelling gelegaliseerd, waarin de Iraanse grondwet niet voorziet. Stichting Het Theater vertoont in de Concertzaal A.s. zaterdag 19.00 en 21.30 uur A.s. zondagmiddag 14.00 uur A.s. zondag 20.00 uur ALS COMBINATIE EXPLOSIEVER DAN NITRO EN GLYCERINE Alle leeftijden LONDEN, 8-7. Voor de tweede achtereenvolgende avond zijn woensdag in de Noordbritse industriestad Manchester ongeregeldheden uitgebroken. Meer dan duizend jongeren hebben met de politie gevochten in de wijk Moss Side en er is volgens de politie grote schade aangericht. Donderdag 9 juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Haamstede Ring Promotion, braderie. Renesse VW-kantoor. Avond-wandel-drie- 19.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Zaterdag 11 juli Zierikzee Concertzaal, film: The Blues Bro thers, 19.00 en 21.30 uur, a.I. Na tienen verzamelden de jongeren zich. Ze begonnen volgens de politie benzinebommen door de ramen van winkels te gooien en auto's in brand te steken. Later vielen ze, zo deelde de politie mee, gexk politiepost aan. De politie, voorzien van een nieuw type helm, slaagde ering een kordon rond het gebouw te leggen. Ooggetuigen zeiden dat het plunde ren van winkels georganiseerd plaatsvond. Vanaf een vrachtwagen werden volgens hen bevelen en aan wijzigen geschreeuwd. Grachtweg. Viswedstrijd speeltuin vereniging Malta. 10.00 uur. Haamstede Parkeerterrein Geref. Kerk. „Kerk mis", rommel-informatiemarkt van 10.00 - 17.00 uur. Zonnemaire Grote rommelmarkt met vele attrak- ties t.b.v. „Nut en Uitspanning" van af 9.00 uur tot 16.00 uur in de I. M. v. d. Bijlstraat. DEN HAAG, 8-7. De PvdA-fraktie is na een beraad van ruim vier uur tot de slotsom gekomen dat een premier schap voor CDA-onderhandelaar Van Agt niet „onder al le omstandigheden" moet worden uitgesloten. De „signatuur" van het nieuwe ka binet, waarin een „eenheid" moet bestaan tussen het premierschap, het regeringsprogramma en de zetelver deling, is onvoldoende uit de verf ge komen, aldus Den Uyl. PvdA-onderhandelaar Joop den Uyl verklaarde na afloop van het fraktic- bcraad echter dat volgens de fraktic de mogelijkheid om ccn CDA-PvdA-D'66 (jf* 1)311 kabinet tc vormen waarin dc drie frakticvoorzitters zitting hebben met een andere CDA-premicr dan Van Agt „onvoldoende" is ondertocht. ZIERIKZEE. Recentelijk werd expositienog een.gewezen op het interes- santé van de Zierikzeese „achterzijde". Hier een voorbeeld; kijkje in een brandpad in de Molenstraat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „De PvdA is niet bereid om op grond van de konklusies van de in formateurs en de voorstellen inzake de zetelverdeling in een nieuw kabi net aan een kabinet met Van Agt als ROTTERDAM. Het Hoogheem raadschap Delfland heeft wegens - de ook in het lage westen van Holland - oprukkende muskusrat besloten een rattenvanger in dienst te nemen, zo staat in het woensdag verschenen jaawerslag. AMSTERDAM. Een delegatie van de ondernemingsraad van de Ford fabriek in Amsterdam zal donderdag een bezoek brongen aan het Europees parlement in Straatsburg. Dit be zoek vindt plaats op uitnodiging van het Europese parlement. premier deel te nemen", aldus Den ■Uyl. Nieuwe informateurs De PvdA-fraktie wil dat er twee nieuwe informateurs worden be noemd, waarvan er een uit CDA- kring en een uit de PvdA afkomstig zóu moeten zijn, die de opdracht krij gen om te streven naar een CDA- PvdA-D'66-koalitie „waarin de PvdA-kiezers zich voldoende kunnen herkennen", indien de huidige infor mateurs daar niet in slagen. DEN HAAG/DRIEBERGEN. De rijkspolitie in Driebergen en de ANWB verwachten dat het het ko mende weekeinde druk zal worden op de wegen in Nederland, Frank rijk, België en West-Du!island. Nieuwerkerk Kerkring. Braderie Middenstandsve reniging. 10.00 uur. Zondag 12 Juli Zierikzee Concertzaal, film: The Blues Bro thers, 14.00 en 20.00 uur, a.I. Maandag 13 juli Zierikzee Grachtweg 4. Vertrekpunt U.V.V. fietstocht. 13.30 uur. Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Frans van Tilburg, orgel. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 14 juli Middelburg Nieuwe Kerk. Orgelkoncert Piet Kee. 20.00 uur. Woensdag 15 juli Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", St. Do- musstraat 14.30 - 15.30 uur. Voorstel ling „het Ogenbos". Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en volksdan sen. Aanvang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Renesse Stoofweg/Mauritsweg. Cirkus „Ho liday". 16.00 en 20.00 uur. Dreischor Hervormde Kerk. 20.00 uur. Orgelkoncert. Donderdag 16 juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Renesse Stoofwe /Mauritsweg. Cirkus „Ho liday". 11.00 en 20.00 uur. Vrijdag 17 juli Zierikzee Huis van Nassau, Bridge Instuif- avond, 19.30 uur. Zaterdag 18 juli Nieuwerkerk Rijksweg 17. Schuurfeest P.J.Z., 21.00 uur. Bruinisse 't Durps'uus. Bijeenkomst Vereni ging „Algemeen Vissersbelang" t.g.v. visserijdagen; mosselmaaltijd 12.00 uur; inschepen voor vlootshow, 13.15 uur. Maandag 20 juli Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Harry Hamer, orgel en Leo Thorn, trompet. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 22 juli Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en film. Aan vang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Dreischor Hervormde Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Donderdag 23 juli Burgh Herv'. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Haamstede Ring Promotion, braderie. Maandag 27 juli Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Harry Hamer, orgel en Diny Knetsch, sopraan. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 29 juli Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en sport en spel. Aanvang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Drieschor Hervormde 20.00 uur. Kerk. Orgelkoncert. ZEVENBERGSCHEN HOEK, 8-7. Dc vordering van de Algemene Bank Nederland op de ouders van pupillen van het failliet gegane verpleeghuis voor zwaar geestelijk gehandikapte kinderen ,,'t Hcrtejong" in Zeven- bergschcn Hoek is juridisch volko men juist. Dat heeft de curator, mr. N. ter Haar Romenij verklaard. Hij zet uit moreel oogpunt echter grote vraagtekens bij de claim van de bank. De Pul (Bruinisse) Vrijdag 10 juli, dropping met op drachten, verzamelen 10.00 uur in het dorpshuis. De soos is vrijdag zodoen de gesloten. Openingstijden: zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. GENEVE, 8-7. De voortdurende verslechtering van de internationale situatie in 1980 heeft de taak van het internationale komité van het Rode Kruis bijzonder zwaar en ingewik keld gemaakt. Dit schrijft het hoofd van het internationale Rode Kruis, Alexander Hay, in zijn verslag over 1980 dat maandag in Genève is gepu bliceerd. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396. (01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 16.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2