Positie werkloze vrouw in Zeeland niet rooskleurig Uitgebreide metingen (water, zout, zand) in sluitgaten Scheldedam DE ZIERIKZEESCHE COURANT Onderzoek Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt Klusje voor bouwvakantie Sabotage aan waterreservoir Zigeuners naar Vredespaleis Ford-Amsterdam blijft open Vermoorde vrouw moeder vondeling Biir 2'V ZEEl>!? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 juli 1981 137s(e jaargang Nr. 22941 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 32,30, per jaar 1 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Afscheidsfeestjes op diverse scholen ZIERIKZEE, 8-7. ,,In Zeeland spelen de faktoren, die de deelname van vrouwen aan betaalde arbeid beperken een grotere rol dan gemiddeld in Nederland: er zijn bij voorbeeld meer (en jongere) gehuwde vrouwen en meer (kleine) kinderen. Verder is de opleidings- en beroeps keuze traditioneler dan landelijk. De meeste vrouwen volgen opleidingen die op typisch „vrouwenberoepen" georiënteerd zijn. De „vrouwelijke" sektoren op de ar beidsmarkt zijn in Zeeland echter juist ondervertegen woordigd." Deze mededelingen worden gedaan in twee rapporten, die het resultaat zijn van een onderzoek naar de posi tie van de vrouw op de Zeeuwse Ar beidsmarkt. Dit onderzoek werd ver richt door de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt in samenwerking met het E.T.I. voor Zeeland en het Pro vinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland. Uit deel I van het onderzoek blijkt, dat bij vrouwen in Zeeland het wer kloosheidspercentage hoger en de ge middelde inschrijvingsduur bij het arbeidsbureau langer is dan gemid deld in Nederland. Het opleidings niveau van de werkloze vrouwen is in Zeeland vrij laag en de werkloze vrouwen staan vooral ingeschreven in typisch „vrouwelijk" beroeps groepen, zoals kantoor, horeca, han del. Dienstensektor Dat de werkloosheid van vrouwen in Zeeland groter is dan landelijk heeft ook te maken met het feit, dat de typisch „vrouwelijke" bedrijfs- klassen (vooral in de dienstensektor) in Zeeland ondervertegenwoordigd zijn. Als de dienstensektor in dezelf de mate vertegenwoordigd was als in Nederland, dan zou er voor 2.000 vrouwen meer werk zijn in Zeeland. Verder is de deelname van vrouwen in Zeeland in de oververtegenwoor digde typisch „mannelijke" bedrijfs- klassen (vooral in de industrie) gerin ger dan in Nederland. In deel II van het onderzoek wordt onder meer verslag gedaan van gesprekken met 36 leidinggevenden in 22 Zeeuwse bedrijven. Uit die gesprekken kwam naar voren, dat de toegankelijkheid van „mannenbe roepen" voor vrouwen vooral wordt beperkt door de volgende faktoren. Voor de „mannenberoepen" wordt veelal een technische oplei ding gevraagd. Er zijn maar weinig vrouwen die een technische oplei ding volgen. Voor vele „mannenberoepen" geldt de noodzaak tot het volgen van interne en externe vervolgopleidin gen. Omdat over het algemeen vrou wen niet lang werken, vaak niet full time werken en meer verzuimen (o.a. bij ziekte van de kinderen) komen ze meestal niet in aanmerking voor dit soort funkties. Bij de beoordeling van de individuele vrouwelijke solli citant spelen deze groepskenmerken eveneens een rol. Fysieke kracht Een aantal werkzaamheden ver eist een bepaalde fysieke kracht en/of moet onder onaangename om standigheden worden uitgevoerd. Minder op basis van harde feiten, maar meer op grond van hun eigen normen- en waardenpatroon, achten de leidinggevende heren, vrouwen niet geschikt voor dit soort werk. Het gaat hierbij om ruim 25 van de werkzaamheden. Het streven om het personeel op meerdere funkties in zetbaar te maken, zal - gezien het bo venstaande - de toegankelijkheid van de „mannenfunkties" voor vrou wen nog doen verminderen. Verder valt op dat de mééste lei dinggevende heren er traditionele opvattingen op na houden over de rolverdeling tussen vrouwen en man nen. Vrouwen dienen uit hun verant woordelijkheid voor de kinderen konsekwenties ten aanzien van hun werk te trekken, de man behoort het zware werk te doen en een man dient leiding aan mannen te geven, zijn en kele opvattingen die vrij algemeen in het bedrijfsleven en bij de overheid worden onderschreven. Ten dele manifesteert deze opstel ling zich in personeelsadvertenties waarin vaak min of meer uitdrukke lijk een man (of vrouiy) gevraagd wordt. Veelal ook wordt aan kost winners voorrang gegeven, waarbij echter alleen aan de vrouwelijke sol licitanten gevraagd wordt of de part ner werkt. Aanbevelingen Naar aanleiding van de uitkomsten van het onderzoek acht de Zeeuwse Raad enkele punten van belang om vrouwen meer gelijke kansen op ar beid te geven. Zo wordt geadviseerd bij personeelsaanname de individue le kenmerken van de vrouwen de doorslag bij de selektie te geven en niet stereotype kenmerken als „vrouwen verzuimen meer", „vrou wen dragen de zorg voor de kinderen" enz. De Raad acht een bre dere toepassing van deeltijdarbeid gewenst. Deeltijdarbeid is volgens deze aanbeveling immers (nog) vaak de enige feitelijke mogelijkheid om Vervolg pag. 5 SM ZIERIKZEE. Tientallen jachten en schepen met ronde- en platbodems startten dinsdagochtend bij de Val te Zierikzee voor de zeilwedstrijd naar St. Annaland, in het kader van de Deltaweek. Het was een uiterst vrolijk en fleurig gezicht, want alle jachten hadden de spinaker op om zo snel mogelijk over het water te scheren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) EINDHOVEN. Bij de overval op de juwelier in Eindhoven is woensdag morgen een partij sieraden ter waar de van 100.000 gulden buitgemaakt. Het betreft voornamelijk armban den en kettingen. NEELTJE JANS, 8-7. In de bouwvakvakantie, tussen 10 juli en 3 augustus, zullen in de drie sluitgaten van de stormvloedkering in de mond van de Oosterschelde uit gebreide metingen worden verricht naar de bewegingen van water, zout en zand door de sluitgaten. Deze metingen worden uitgevoerd door de meet- en studieafdeling Zierik zee van de Deltadienst, hierbij ondersteund door de studiediensten Hoorn, Vlissingen, Hellevoetsluis en het distrikt Zuid-West. Rijkswaterstaat heeft deze periode uitgekozen omdat dan de sluitgaten vrij zijn van allerlei aanne- mersmaterieel, waardoor ongestoord kan worden gemeten. In verband met de vordering van de werken zal dit waarschijnlijk de laatse periode zijn waarin dit mogelijk is. ZIERIKZEE ..Ons kanon" bij de Noordhavenpoort trekt heel wat toeristische kijkers. Toen de (vooral) kindertjes even weg waren, stond (lag) het kagon er gelukkig weer stil en vreedzaam bij. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Reeds geruime tijd worden in het Waterloopkundig Laboratorium in de Noordoostpolder modelmetingen uitgevoerd, welke metingen thans aan de werkelijkheid worden ge toetst. Bovendien is het door de lan ge duur van de metingen (drie we ken) mogelijk langetermijn voorspel lingen te doen voor stroomsnelheden en -inrichtingen. Hoog- en laagwater Tevens worden gegevens verza meld over de hoog- en laagwaterstan- den. Met de resultaten van deze me tingen kunnen in de komende bouw fasen van de stormvloedkering voor spellingen worden gedaan over o.a. stroomsnelheden en waterstanden voor elk moment van de dag. Dit zijn onmisbare gegevens voor b.v. het leggen van de fundc- ringsmatten, het plaatsen van de pij lers en de verder afbouw van de pij- lerdam. Op topdagen worden de metingen uitgevoerd met 18 schepen, verdeeld over de drie sluitgaten en het gebied voor en achter de as van de toe komstige pijlerdam. Hierbij zijn 90 ft 100 mensen betrokken. De rest van de tijd zijn 10 ft 12 boten en 60 ft 70 mensen bij de operatie betrokken. Met het uitwerken van de verkregen gegevens zullen nog ca. 10 ft 15 men sen een maand lang bezig zijn. Behal ve deze grote meting verricht de meet- en studieafdeling Zierikzee van de Deltadienst regelmatig onder zoek naar water- en bodembeweging in het Oosterscheldegebied. NEWARK, 8-7. Onbekende daders hebben de looskleppen van <^n wa terreservoir in Newark, in de Ameri kaanse staat New Jersey, geopend, waardoor bijna vier miljoen liter drinkwater is weggestroomd. De autoriteiten van Newark vrezen een ernstig tekort aan drinkwater. De aangerichte schade wordt op een miljoen dollar geschat. WASHINGTON. De plaatsvervan- gedn voorzitter van de Westduitse so- ciaaldemokratische S.P.D., Horst Ehmke, heeft bij besprekingen in 'Washington de indruk gekregen dat de Verenigde Staten in ernst met de Sowjet-Unie willen onderhandelen over beperking van de kernbewape ning in Europa. KIEL. De voormalige „Obersturm- führer" bij de SS Kurt Asche is woensdag in Kiel tot zeven jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord op ten minste 10.000 Joden uit België. DEN HAAG, 9-7. De groep van on geveer 140 zigeuners die zich de afge lopen maandag op het Haagse Malie veld vestigde, heeft zich donderdag morgen verplaatst naar het Vre despaleis in Den Haag. Met caravans en personenauto's staan zij daar op het parkeerterrein voor de hekken van het paleis. Er zijn op dit moment onderhandelingen gaande over de nieuwe situatie tussen de zigeuners en de politie. Volgens een woord voerder van de politie is het niet de bedoeling dat de zigeuners daar blij ven staan. AMSTERDAM, 8-7. De Ford-direk- tie mag haar fabriek in Amsterdam voorlopig niet sluiten of zelfs maar inkrimpen. De produktie moet door draaien tot de ondernemingskamer van het Amsterdamse gerechtshof, waar de bonden het arbeidskonflikt om de fabriek die nu al geruime tijd bezet is aanhangig hebben gemaakt, zich over de kwestie heeft uitgespfo- ken. Dat heeft de president van de rechtbank in Amsterdam mr. W. J. Borgerhoff-Mulder bepaald. SOMEREN, 8-7. Dc zondag in oud Turnhout (België) gevonden ver moorde vrouw en het meisje dat kort nadien te vondeling werd gelegd langs dc Zuidwillcmsvaart in Some ren, blijken moeder en dochter te zijn. De vrouw is geïdentificeerd als Heiki Wacha (21) uit Oberhausen. Het meisje is haar bijna drie maan den oude dochter Nadine Merredes. Heiki Wacha was niet gehuwd en woonde zelfstandig. Het onderzoerk naar de verdachte vindt verder plaftts ohder verantwoordelijkheid van de Belgische en Duitse justitie, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie. Wat er met de baby gaat gebeuren wist de woordvoerder van de rijkspolitie niet mee te delen. De moeder van Heiki Wacha zal. zo luidt de verwachting aan de raad voor de kinderbescherming in Den Bosch om overgave van het kind vragen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. WA> ffih PÊ Verwachting tot vrijdagavond: Aan de kust koeler Perioden met zon, maar ook enkele regen- en onweersbuien; minimum temperatuur omstreeks 17 graden, middagtemperatuur ongeveer 27 gra den, maar aan de kust koeler; zwak ke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m maandag 13 juli: Zaterdag Af en toe zon. Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: noord 4 Zondag: Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: noord 4 Maandag: Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 10 juli Zon op 5.31, onder 21.59 Maan op 15.23, onder 1.49 Volle Maan: 17 juli (6.39) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 10 juli 10.43 22.55 4.16 16.43 Doodtij: 11 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-7. Het K.N.M.I. deelt mede: In grote delen van het land wordt het vrijdag opnieuw warm. Aan de kust liggen de temperaturen echter op een wat lager niveau. Een depressie, de donderdagochtend bo ven noord-Frankrijk lag, trekt heel langzaam naar het noorden. Deze de pressie gaat vergezeld van regen- en onweersbuien. Het onweerde don derdagochtend boven de kust van noord-Frankrijk en die van België Vrijdag komt ons land onder in vloed van deze depressie en de kans op buien blijft vrijdag ook aanwezig. Aan de kust gaat de wind uit het noorden waaien en er stroomt daar minder warme lucht van zee binnen. Elders in het land wordt met een oostenwind warme lucht uit Duits land aangevoerd, waardoor de mid- dagtemperaturen tot waarden rond de 27 graden kunnen stijgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1