„Etoile" lederwaren op de Dam gaat sluiten Minister Gardeniers bij vliegrally Haamstede Orgelkoncert Piet Kee Nieuwe Kerk Middelburg Evenwichtig sektorenbeleid nodig t.z.v. graanvervangende produkten Nieuwe zaak in Engeland Vernielingen in schooltuintjes aan Leverdijk Prachtig koncert in Brouwershaven Monster-fusie CBTB-West-Nederland 4 De opheffingsuitverkoop bij Etoile" is in volle gang. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 6-7. „Etoile-Lengkeek, Lederwaren" op de Dam in Zierikzee gaat verdwijnen. Sinds 1968 was de ze speciaalzaak in tassen, schoenen en overige lederwa ren in Zierikzee gevestigd. Initiatiefnemer destijds was de heer H. A. Lengkeek. Tenslotte deelt hij nog mede, dat men inmiddels in onderhandeling is over de verkoop van het winkelpand op de Dam, dat misschein in de leder- warenbranche zal worden voortge zet. (Vervolg van pag. 1) verzoeken met ingang van het nieu we schooljaar een apart kasboek bij te houden voor de besteding van de gemeentelijke bijdrage. De kommissieleden adviseerden wel met ingang van 1981 een bijdrage van 150,—-te verstrekken aan de ge meenschappelijke schoolraad. In 1976 besloot hij zich uit de zaak terug te trekken. Opvolgers werden dochter Helma en schoonzoon Hans Koopman. In 1979 werd een ingrij pende interieurswijziging doorge- BROUWERSHAVEN, 4-7. Het eerste koncert in de serie zomerkon- certen te Brouwershaven is voorbij. Zaterdagavond waren in de Grote Kerk aanwezig het Chr. Gemengd Koor „Cantabilé" en het cantate orkest uit Den Bosch. Het geheel stond onder leiding van Jacques van den Dool, die ook de orgel-intermezzi verzorgde. Het programma werd begonnen met: ,,0, God be merciful" van Christopher Tye. Het eerste wat op: viel was de mooie koorklank, be schaafd en helder. Daarna klonken gedeelten uit „Musikalische Exequien" van Hein- rich Schütz. Het was de bedoeling dat dit met clavecimbel gebeurde, maar blijkbaar konden de koorle den, die er toch rondom stonden, het clavecimbel bijna niet horen. Dat was de reden dat de dirigent, die zelf het clavecimbel bespeelde, de beglei- ding stopzette telkens wanneer het koor begon te zakken. Misschien was het beter gelukt als er een cello de continuo-partij meegespeeld had. Dan was er een stevige basis ge weest, waarop het koor had kunnen steunen. Vervolgens klom Jacques van den Dool naar boven en speelde op het or gel de partita ,,Ach wie nichtig, ach wiel flüchtig" van Georg Böhm. Mooie muziek, met acht variaties op een bekende melodie. Vooral de 7de variatie viel op door de prachtige re- gisterkombinatie. Als laatste voor de pauze was Bux- tehude aan de beurt, waarbij het or kest voor het eerst te horen was. In deze cantate ,,Jesu meine Freude" zit een solopartij voor sopraan. Helaas was deze dame ziek, zodat twee so pranen uit het koor deze partij voor hun rekening hebben genomen. En met uitstekend resultaat. Alleen de allerhoogste tonen waren niet alle maal even zuiver. Tijdens de pauze was er een drank je voor de medewerkers, zodat de ke len weer gesmeerd waren voor het vervolg van het programma. Het modernste werk van deze avond was ,,Nun danket all und brin- get Ehr" van Hugo Distier. Als je dit stuk voor het eerst hoort, klinkt het wat verward, maar bij de tweede keer gaat men de intensiteit voelen die er in de apart harmonieën schuil gaat. Ook hier moest de zieke so praan vervangen worden in een beslist niet eenvoudig duet met de te nor. en wederom liep het prima. Toch moedig om zoiets aan te dur ven als gewoon koorlid. Bij het or kest viel vooral op dat de violen zo zuiver waren. Dikwijls moet ge- konstateerd worden, dat (speciaal bij de alt-violen)er „valse krassers" tus sen zitten. Van Maurice Greene werd hierna op het orgel een voluntary gespeeld. Lekker spits en goed geartikuleerd. Nadat de dirigent weer naar beneden geklommen was, zong het koor „Te Deum Laudamus" van Henry Pur- cell. Aan het eind van de avond werd er nog een cantate van Buxtehude ver tolkt: „Alles was ihr tut". Het koor. orkest en orgel vormde een mooi geheel, vooral het orgel mengd prachtig met het orkest. Een kompliment is zeker op zijn plaats voor de organist die de continuo- partij op het orgel verzorgde, zijn be geleiding was zeer degelijke en be trouwbaar, wat erg belangrijk is voor een goede uitvoering. De namen van de solisten 2ijn: Ad Vermeulen, orgel; Peter Hammingh, tenor; René van Harmeien, bas Tot slot nog een opmerking over het publiek. De mensen die er waren, hebben van een mooie avond kunnen genieten. Maar waarom waren er zo weinig? Zou er wel leis mooi genoeg zijn om de mensen uit het T.V.-stoel te krijgen? WILLIE BIL voerd. Het resultaat was een assorti mentsuitbreiding in de schoenenaf deling en- de mogelijkheid voor het publiek zelf een keus te maken. Waarom wordt de winkeldeur na dertien jaar, straks - over enkele we ken - gesloten? „We gaan naar Enge land", vertelt Hans Kopman. Hij, zijn echtgenote Helma, hun vierjarig zoontje en de baby, die binnen korte tijd wordt verwacht, zullen zich dit najaar gaan vestigen in Guildford een forensenstad van Londen en hoofdstad van Surrey. Nieuwe zaak De zwager van Hans heeft al enige jaren een importbedrijf en schoenen zaak in Engeland. Talrijke familie bezoeken leidde bij het echtpaar Koopman tot de wens zich ook in dat fraaie land ten zuiden van Londen te vestigen. Reeds enige tijd werd uit gezien naar de mogelijkheid daar een nieuwe zaak in hun eigen branche op te zetten. Een unieke kans deed zich voor met het vrijkomen van een pri ma zakenpand in het drukke cen trum van Guildford. Hun nieuwe zaak zal ruim vier maal groter zijn dan „Etoile" op de Dam. Hans Koopman hield zich in het verleden - van 1974 tot 1977 - naast zijn werk in de winkel ook bezig met het gemeenteraadswerk (voor de P.v.d.A.-fraktie). Met die funktie stopte hij toen het gezin Koopman zich in Dreischor ging vestigen.' MIDDELBURG, 6-7. In de serie zomeravond-orgelconcerten die door de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg woedt georganiseerd, zal op dinsdag 14 juli een concert worden gegeven door Piet Kee. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MAASTRICHT. De minister van c.r.m., mevrouw Gardeniers, heeft op het Vrijthof in Maastricht een ten toonstelling van beeldhouwwerken geopend. WELL, op het oude kerkhof in het Noordlimburgse Well zijn de afgelo pen dagen zestien houten en stenen kruizen vernield. De politie, die dit zaterdag heeft meegedeeld, heeft nog geen spoor van de dader(s). Ook een uitgebreid buurtonderzoek heeft nog niets opgeleverd. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft in samenwerking met de loontechnische dienst in de vroege maandagochtend bij een café aan het Zwaanshals in Rotterdam twee kop pelbazen en hun uit 58 man bestaan de werkploeg in de kraag gevat. EIJGELSHOVEN. De rijkspolitie van Eijgelshoven (L.) heeft de 26- jarige P. N. uit die plaats aangehou den op verdenking van diefstal van enkele staven dynamiet uit een ma gazijn van een grindgroeve. DELFT. Zondagmiddag is in de ge meente Delft de 32-jarige Ebe Veenstra uit die plaats verongelukt, toen hij met zijn racefiets aan het hardrijden was op de secundaire weg naast Rijksweg 13 van Rotterdam naar Delft. MEERSSEN. De 17-jarige inwoner van Maastricht P. G. Krijns is in de nacht van zondag op maandag met zijn bromfiets in de gemeente Meers- sen tegen een lantaarnpaal gebotst. Hij was op slag dood. ROTTERDAM. Het lichaam van het tweede geborgen slachtoffer van de ramp met de Griekse bulkcarrier „Agios loanftis" is geïdentificeerd. Het is de 45-jarige M J. Pritchard uit Londen, zo deelde de politie 2Aterdag mee. Toezeggingen Bij de rondvraag kreeg de heer Vaarzon Morel nog de toezegging, dat bekeken zal worden hoever het staat met de1 herbouw van het door brand vernielde fietsenhok bij ,,'t Kof schip". De heer Kooman informeerde of „zijn" school „Binnen de Veste" aan de achterzijde wat opgefleurd zou kunnen worden met een verfje. Een groepje ouders was bereid het schilderwerk te verrichten, zodat het verzoek alleen de aanschaf van de verf betrof. Ook hij kreeg de toezeg ging dat de vraag nader zal worden bekeken. Ontheffing schoolgrenzen De heer Goedhart toonde zich te leurgesteld over een toegestane ont heffing op de in maart van dit jaar vastgestelde schoolgrenzen. Hij had met de betrokken vader gesproken en was tot de konklusie gekomen, dat diens argumenten slechts futtili- teiten betroffen. Wethouder Bij de Vaate bleek een andere mening toe gedaan, maar hij had met de moeder gesproken. Mogelijk waren haar mo tieven doorslaggevend geweest; ze hadden in elk geval geleid tot het verlenen van de ontheffing. De koni- missieleden wilden best het fijne van de zaak weten, en kregen dat na af- lopp van de openbare vergadering in een besloten bijeenkomst te horen. KERKRADE. De kleedruimten, de bestuurskamer en het administratie kantoor van het gemeentelijk sport park in Kerkrade zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag^door brand ver woest. De schade bedraagt volgens de politie ongeveer een miljoen gul den. HAAMSTEDE, 7-7. De Zweefvlieg- klub Haamstede herdenkt deze maand het 25-jarige bestaan. Als spe ciaal evenement organiseert de klub in de week van 20 tot en met 25 juli een stervlucht, een zweefvliegrally waaraan zweefvliegers van overige WILMINGTON, 6-7. Het grootste chemische concern in de Verenigde Staten, Dupont Company, en het energieconcem Conoco Inc., hebben besloten een fusie aan te gaan, zo is maandag bekendgemaakt. Met de transaktie, die de grootste tot nu toe in de Amerikaanse geschiedenis wordt genoemd, is een bedrag van 7,3 miljard dollar gemoeid. Conoco is de op een na grootste steenkoolprodu cent en de op acht na grootste olie producent in de VS. klubs in Nederland kunnen deelne men. - De zweefvlieger die - zwevend - het hoogste aantal kilometers aflegt, is de winnaar. Zaterdagavond 25 juli is minister M. H. M. F. Gardeniers-Berendse en haar familie uitgenodigd om de prij zen uit te reiken. Ook wordt de fami lie Gardeniers een vluchtje aangebo den boven hun vakantieverblijf in de Westhoek. Verder heeft de klub inmiddels toestemming gekregen voor het laten landen van zweefvliegtuigen met hulpmotor, maar dat geldt alleen voor de feestdag op 25 juli. AMSTERDAM. Wilma Internatio naal N.V. (aanneming, vastgoedontwikkeling- en beheer, belegging) heeft vorig jaar een ver lies geleden van f 34,7 min. tegen een winst van f 9,4 min. in 1979. Het wordt dus druk in de lucht bo ven het vliegveld Haamstede, zweef- kisten vliegen af en aan en dat is al tijd een bezienswaardig gebeuren. SCHIPHOL. De Portugese Rijksluchtvaartdienst heeft bij Hol landse Signaal Apparaten B.V. (een dochteronderneming van Philips) een order geplaatst voor de levering van een nieuwe luchtverkeersbege- leidingssysteem. Met deze order is een bedrag van 60 miljoen gulden ge moeid.. DEN HAAG. Zigeunerleider Peta io vindt dat de groep van ongeveer *140 zigeuners die op het Malieveld in Den Haag verblijft, een vaste stand plaats moet krijgen. Hij heeft dat ge zegd in een gesprek met de sekreta- ris-generaal van binnenlandse zaken, Vis, over het probleem van illegaal in Nederland verblijvende zigeuners. KLUNDERT, 4-7. Onder voorzitterschap van de vice- voorzitter de heer M. v. d. Sar, vergaderde te Klundert de C.B.T.B.-West-Nederland. Gesproken werd o.m. over de situatie in de akkerbouw en de glastuinbouw. Vice-voorzitter Sanderse pleitte er sterk voor om in de diskussie over de graanvervangende produkten de verschillende sektorbelangen niet tegen el kaar uit te spelen. Hij toonde zich in dat opzicht verontwaardigd over de dis- kussienota van de afdeling Varkenshouderij waarin wordt gesteld dat in deze diskussie de belangen van de veehouderij voor moeten gaan. Het programma dat zal worden uit gevoerd luidt: Partita over het koraal „Jesu, meine Freude", J. G. Walther; Concerto in a opus no. 8, A Vivaldi; Cantilene, J. Rheinberger, Gedenck- clanck '76. Ode aan Valerius: „O Ne derland! let op u saeck; „Hoe groot o Heer en hoe vervaerlic" en „Merk toch hoe sterck", Piet Kee. Aanvang 20.00 uur. 1 Prix d'excellence Piet Kee, organist en componist werd geboren in 1927. Hij studeerde o.a. aan het Amsterdams Conservato rium; in 1949 behaalde hij het eind diploma „cum laude" en later de Prix d'excellence. In 1953, '54, '55 won hij het Internationaal Improvisatiecon cours Haarlem en kwam (jaarmee in het definitieve bezit van de wisselprijs „de Zilveren Tulp". Andere prijzen zijn o.a de Jubileumprijs van de Maat schappij to bevordering der Toonkunst en de Harriet Cohen Bach-medal, die hem werd toegekend voor zijn Engel se Bachconcerten. Plet kee Is sedert 1952 organist van de Grote of St Laurenskcrk In Alk maar en sinds '56 tevens stadsorga- nlst van de Grote of St. Bavokerk in Haarlem, waar hij samen met Albert de Klerk Is aangesteld voor het geven van de concerten op het befaamde Müllerorgcl. Daarnaast is hij hoofdleraar aan het Sweelinck Conservatorium te Amster dam en docent aan de Internationale Zomeracademievan Haarlem. Hier doceerde hij achtereenvolgens impro visatie, Sweelinck en Bach interpreta tie. Hij maakte talloze concertreizen, van zijn spel werden in vele landen grammofoonplaten uitgebracht HENGELO. De Syrisch-orthodoxe Turken, die in diverse Nederlandse kerken verblijven kunnen onderdak krijgen in pensions en dergelijke, tenminste als ze er zich veilig voelen en die woonruimte beschikbaar is. ALMELO. In Almelo is het konfek- tiebedrijf haygaizan officieel geo pend Drs. Van de Berg van de Over ijsselse ontwikkelinge maatschappij (O.O.M.). die dooffieiële opening ver richte, sprak „van een voor Neder land unieke gebeurtenis". „Een dergelijke diskussie moeten we juist niet voeren. Het gaat er om dat we een positie vinden waarin met alle sektoren wordt rekening gehou den. daarbij moet dan duidelijk wor den betrokken dat de graanteelt voor de akkerbouw haast van levensbe lang is. Bovendien is de akkerbouw- sektor struktureel'gezien de zwakste sektor in Nederland. Aan de kosten kant is al veel bezuinigd, verder be zuinigen is vrijwel niet meer moge lijk". Hij pleitte er voor om een dui delijk standpunt in te nemen t.a.v. de graanvervangende produkten. „Een beslissing zal ergens pijn doen, maar duidelijkheid is gewenst". Kontraktteelt Het bestuur sprak zich positief uit over de begeleiding van de kontrakt teelt in West Nederland. Vooral voor het zuidwesten is deze teelt (vn. voor konservenverwerking) van groot be lang en het areaal moet in stand wor den gehouden. De teeltprijzen en kontraktvoorwaarde vragen een goe de en geregelde begeleiding die in principe regionaal moet worden op gezet. Ledenvergadering Als afsluiting van het werkbezoek vond een ledenvergadering plaats van de kring West-Brabant, waarbij vrijwel het gehele dagelijks bestuur van de C.B.T.B. West-Nederland aan wezig was. Een belangrijk punt van bespreking was de problematiek van de kleinere akkerbouwbedrijven. Voorzitter Blokland stelde dat be langrijkste vragen voor deze bedrij ven zijn: a. welke alternatieven zijn er, welke investeringen zijn daar voor nodig en is er een markt voor de produkten? b. hoe moet de bedrijfso vername worden geregeld? „Daaromheen spelen dan nog de vragen over het overheidsbeleid in Nederland en in de E.G. en vooral de financiering daarvan. De toekomst van de bedrijven van ca. 30 ha is zor gelijk. In het beleid moeten we ons daar meer op richten, vooral ook ge zien de sociale aspekten". „We kunnen het niet aksepteren dat over 10 jaar deze bedrijven alle maal part-time bedrijven zijn". Teleurstelling De heer Sanderse was teleur gesteld over de Takvisie-akkerbouw van het ministerie. „Er wordt geen enkele konstruktieve bijdrage gele verd voor de toekomst van de Neder landse akkerbouw, het blijft gerom mel in de marge", zo stelde hij. Tijdens het werkbezoek was al uit voerig over de aardappelziekte, phy- tophtera. gesproken. De bestrijding ervan is moeilijk omdat geen of on voldoende bestrijdingsmiddelen aan wezig zijn. Gepleit werd om het mid del Ridomil weer op de markt te brengen. Hoewel er teelttechnische bezwaren zijn, biedt dit middel toch goede bescherming. Via het Land bouwschap zal worden getracht Ri domil weer de markt te krijgen. ZIERIKZEE In de loop der jaren is er (ook) in het stadscentrum heel wat af gefotografeerd Hier een foto uit proof- moederstijd" van rond de eeuwwisseling. Een grote groep mensen op het Havenplein kijkt belangstellend toe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4