i MARITIEM MUSEUM OOGT WEER „ALS NIEUW" Glazen vitrines bieden bescherming tegen vocht STREEKNIEUWS BRADERIE DONDERDAG 9 JULI HAAMSTEDE Vlot met meetapparatuur (naar) Zierikzee overvaren Iets met champignons Planteziektekundige dienst opereert te Bruinisse i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 juli mi Nr. 22940 3 Z1ER1KZEE. Overzichtsfoto van één van de zalen in het maritiem museum met op de achtergrond de serie scheepspor- tretten door J. Spin. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, juli. Het Maritiem museum in de Noord havenpoort heeft een grote opknapbeurt ondergaan. Een groot deel van de geëxposeerde scheepsmodellen staat nu in glazen vitrines. De bezienswaardigheden staan alle ook zeer overzichtelijke opgesteld, zodat schilderijen en visserij-attributen beter tot hun recht komen. Een herboren maritiem museum dus dat in het verleden nogal wat problemen heeft gekend, zoals de ho ge vochtigheidsgraad. Het vocht tast- - te de schilderijen aan maar inmid dels zijn bijna alle werken gerestau reerd en schoongemaakt, zodat het museum er weer ,,als nieuw" uitziet. Inbraken nemen toe Er komen de laatste tijd nogal wat diefstallen voor. Ook over de afgelo pen dagen zijn verscheidene inbra ken te melden. In de nacht van zondag op maandag werd uit het ZWN-busstation te Zie- rikzee 70,- ontvreemd. In Scharendijke werd een diefstal gepleegd uit de rekreatiebungalow in de Achthoek van B. F. H. uit Aken (Duitsland), die maandag aangifte deed van de vermissing van een radio (waarde 1.000,-). Vannacht moest rijwielhandelaar C. Hart uit Kerkwerve het ontgel den. Uit zijn woning werd een geld- kassette gestolen, inhoud 600,-, paspoorten en bankpapieren. ZIERIKZEE Bestuurder ongedeerd uit totaal vernielde auto Bestuurder J. G. uit Zierikzee is er goed a/gekomen, nadat hij zondaga vond rond half elf op Rijksweg 18 bij een uitwijkmanoeuvre in de sloot te recht kwam, waarbij zijn auto werd vernield. Hij reed tussen Capelle en Zierik zee naar zijn woonplaats, terwijl van de andere kant J. A. uit Sliedrecht, die onder invloed zou zijn geweest, over de linkerrijbaan naderde. G. week uit en kwam via de berm in de Advertentie Een gezellige HAAMSTEDE, IN Nieuw in het museum is een scheepsmodel van de ZZ 10, beschik baar gesteld door mosselvisser B. W. Schot uit de Regenboogstraat Verder werd het schilderij Redding op zee door de loodsschokker uit Brouwers haven" door C. C. Kannemans gron dig schoongemaakt en de lijst kreeg een nieuw laagje bladgoud. Modellen Ook alle scheepsmodellen werden gerestaureerd - door de heer G. Boot uit Zierikzee - en enkele werden in nieuw aangekochte vitrines gezet om ze tegen het vocht te beschermen. De zeven scheepsportretten door J. Spin, in bruikleen van de heer E. D. de Crane van Westenschouwen uit Oisterwijk, hangen nu overzichtelijk in één van de bovenverdiepingen van de Nobelpoort en het geheel oogt daar „gewoon goed". Meer bezoek Gemeentevoorlichter Ger Vilerius liet weten dat het aantal bezoekers dit jaar duidelijk hoger ligt dan voor gaande jaren. Waarschijnlijk is het matige weer van de afgelopen weken daar de oorzaak van. sloot terecht. A. reed met volle snel heid door, maar werd later in de om geving van Barendrecht aangehou den door de rijkspoltie aldaar. Gara gebedrijf Ista sleepte het autowrak weg. WESTENSCHOUWEN Verkeersteller vernield Op de Cauersweg in Westenschou wen is een verkeersteller uit de grond gerukt en in een sloot gegooid, waarmee een schade van 800,- werd aangericht. HAAMSTEDE Gewonde bij botsing Na een aanrijding op de kruising Kraaijensteinweg/Provincialeweg/ Bouwmanweg is maandagochtend rond zeven uur S. Z. uit Scharendijke met schouderletsel per ambulance naar het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis te Zierikzee vervoerd. Hij zou bij het oversteken van de provin ciale weg geen voorrang hebben ver leend aan J. K. uit Kerkwerve. Beide auto's werden totaal vernield en weggesleept door takelbedrijf J. de Jonge. KERKWERVE Aktiviteiten voor Kerkwerfse jeugd Het zomerprogramma van de werkgroep Jeugdaktlvlteiten uit Kerkwerve is rond. Maandag werden de programma's op de scholen uitge deeld Voor de lagere school kinde ren zijn er 7 - 11 en 13 augustus 's och tends aktiviteiten in het Vereni gingsgebouw. Vrijdag 7 augustus is er een soort zeskamp, waarbij aller lei leuke hindernissen worden uitge zet. Dinsdag 11 augustus is er een knutseloehtend en donderdag 13 au gustus wordt een leuke bonte morgen met allerlei spelletjes en opdrachten. Elke ochtend begint om 9.30 uur en Het maritiem museum is dagelijks, behalve op zondag, geopend van tien tot vijf uur. natuurlijk zijn er ook leuke prijsjes te winnen. Voor de kleuters is er woensdag 12 augustus een gezellige ochtend met allerlei verschillende spelletjes en leuke prijsjes. Ook dit gebeurt bij het verenigingsgebouw en wel van 10.00 uur af. Ieder kind dat mee wil doen moet zich voor 10 juli opgeven bij Jopie Kouwenberg, Noordstraat 6, Kerkwerve. BROUWERSHAVEN Gewond naar ziekenhuis R. M. L. uit Meppen (Duitsland), met zijn jachtje op bezoek in Brou wershaven, kreeg in de nacht van zondag op maandag een luik op zijn rechterhand. Hij werd zodanig ge wond, dat de rijkspolitie hem naar het Zweedse Rode KruisziekenHuis te Zierikzee bracht. Na behandeling kon hij naar Brouwershaven terug keren. OOSTERLAND Open dag bij bakker Bouwman Op donderdag 9 juli zal warme bakker J. Bouwman aan de St. Joost- dijk „open dag" houden. De heer Bouwman heeft zijn bakkerij bijna met de helft vergroot, en er is ook een nieuwe oven met vele nieuwe snufjes in geplaatst. Kollekte zendingswerk Onder leiding van de heer Joh. van der Have Jac.z. werd in de maand ju ni jl. hier ter plaatse weer gekollek- teerd ten bate van het zendingswerk der Ger. Gemeenten door: Bart van der Hulle, Fieke van 't Hoff, Kobie Olree, Corine Knop, Anne Marie de Visser en Marian de WadL De op brengst bedroeg van de busjes 221,10, en verder komt er nog bij de opbrengst van het opgehaalde oud papieren vodden, dat 364,- bedroeg zodat het totale bedrag over juni be droeg 585,10, waarvoor zeer veel dank aan de geefsters, gevers, lei ding en de kollektanten. OOSTERLAND Goede belangstelling „Open Boerderijendag" Op de beide deelnemende boerde rijen aan de „Open dag" voor de landbouw hier in Oosterland bestond vrij goede belangstelling. Bij de fa milie Schoof kwamen ongeveer tach- tig personen een kijkje nemen en bij de familie Stouten-Kwaak aan de Zeedijk waren het er ongeveer zestig. Bij de heer Schoof werd de witlof teelt bekeken en de schapenfokkerij, en verder op de beide bedrijven land bouwmachines, de bewaarplaatsen voor aardappels, en verder de inhoud van de verdere opstallen op het be drijf. De weersgesteldheid was goed te noemen wat een stimulans was om het een en ander te bekijken. Het was voor velen leerzaam, en bracht wer kelijk de burger dichter bij de boer. DUIVELAND Burgerlijke stand Geboren: 19 juni: Arjan, z.v. J. Zwart en van G. van 't Hof (Ooster land); 20. I^auwrina Willemina, d.v. W. Verwijs en van J. Geuze (Nieuwer- kerk), geboren te Zierikzee; 25. An- nigje, d.v. M. A. Servaas en van J. de Bruine (Nieuwerkerk); 26 Angela, d.v. P. A. Ie Comte en van A. M. de Looze (Oosterland); 24. Wouter, z.v. P. Zondervan en van N. F.. R. ter Hei de (wonende te Zierikzee) 4 Overleden 13 juni: Nicoline van der Schoor, oud 9 maanden (Ooster land); 24. Cornells Willem Heijboer. oud 76 jaar, e.v. Klazina Pieternella de Bil (Nieuwerkerk). overleden te Zierikzee; 30. Machiel Dalebout, oud 75 jaar. e.v. Adriana Neeltje van Dij- ke (Nieuwerkerk). BRUINISSE, 4-7. In het Schelde Rijn kanaal ligt ter hoogte van de Duitse zgn. Markiezaatskade (de omkading van het Markiezaat Bergen op Zoom is er in volle gang) een vlot waarop een automatische meetapparatuur is gebouwd, die zijn gegevens rechtstreeks naar Zierikzee seint. Vooral de rondleiding in Bronbeek door een echte heel oude K.N.I.L. sol daat maakte op de kinderen een die pe indruk. Deze oude adjudant ver telde fascinerende verhalen met be trekking tot het tentoongestelde in het museum. De speeltuin „Wester- bouwing" was het eindpunt van de reis, hier wachten kabelbaan en bots auto's. Om klokslag zes uur waren allen weer veilig thuis. Onder de voortreffelijke leiding van chauf feurs van Van Oeveren waren de rei zen voor de kinderen een feest. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT- De Hout- en Bouw bond CNV wil dat de regering haast maakt met het nakomen van de toe zegging van minister Van Aardenne (ekonomische zaken) dat een deel van de extra aardgasbaten zal worden ge bruikt voor de grond-, weg- en water bouw. DEN HAAG. De Tweedekamer- fraktie van D'66 heeft besloten CDA- voorman Van Agt te aanvaarden als premier van een volgend coalitieka binet van CDA, PvdA en D'66. Frak- tieleider Jan terlouw deelde dit maandagavond na afloop van een langdurig beraad van zijn fraktie mee. Voor de tweede keer in korte tijd is deze apparatuur overvaren en daar door buiten werking gesteld; schade plm. 100.000,—. Het was dit keer de Duitse duween- heid sterna die komend van de Kree- kaksiuis, in de richting Tholen voer, die de schade veroorzaakte. De Ster- na kreeg van tegemoet komend el kaar inhalend scheepvaartverkeer, te weinig ruimte. Door eerder-ge noemd waterstaatswerken, aan de Markiezaatskade is ter plaatsen een sterke dwarsstroom ontstaan, die tot september nog steeds sterker zal worden. Door genoemde AMSTERDAM. De AMRO bank heeft met ingang van dinsdag de af- giftekoers van haar 10,5 pet spaar- brieven 1981 per 1987 verlaagt tot 97,55 pet. dwarsstroom en het tegemoet varend verkeer gehinderd, kon de duween- heid het vlot met de meetinstrumen ten niet meer voldoende ontwijken en duwde het onder water. DEN HAAG. Minister Braks van landbouw wil met zijn ambtgenoot van ekonomische zaken gaan bespre ken/of biogasinstallaties bij toepas sing. .vap, de Wet Investeringsreke ning (WIR) op één lijn gesteld kunnen worden met windmolens en zonne- energie. NIJMEGEN. De instituten voor blinde en slechtziende kinderen „Henricus" in Nijmegen en „De Wijnberg" in Grave bij Nijmegen hebben dezer dagen besloten tot een volledige fusie. Het nieuwe instituut begint medio volgend jaar met 180 tot 190 kinderen in het komplex van de Wijnberg. De gebouwen van Hen ricus worden verkocht. HARDERWIJK. 7-7. Direkteur drs. A. Schop van Schop Vleeswaren- en Conservenfabriek B.V. in Harder wijk heeft nog geen opheldering ge kregen van de Engelse autoriteiten over wat er nu precies aan de hand is met de blikken champignons, die vo rige week door de Engelse inspektie voor de volksgezondheid in beslag zijn genomen. Dit gebeurde volgens Schop omdat er bij een partij één blik was dat niet voor konsumptie geschikt bleek. BRUINISSE, 6-7. De plantenziek- tekundige dienst uit Goes heeft een onderzoek ingesteld naar enkele bladverliezende bomen rond het sportveld, in de Molenstraat en rond de tennisbanen. Deze dienst kwam tot de konklusie dat de wortels van deze bomen aan getast zijn door langwerkende bestrijdingsmiddelen die op de stra ten en trottoirs gesproeid zijn tegen onkruid. Normaal blijft dit aan de oppervlakte, maar door de hevige re- gënval is dit tot de wortels doorge drongen. Kappen Enkele iepen zullen worden gekapt doordat men vreest dat deze, door hun sterke verzwakking, de iep ziekte zullen krijgen. Hopelijk is het bestrijdingsmiddel gauw uitgewerkt en kunnen de bladeren van de overi ge bomen weer groeien. Geopperd werd om volgend jaar niet zoveel te sproeien, of in veel lagere koncentra- tie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Gehuwd: 5 juni: Josephus Gerar- dus van Vlodrop, oud 26 jaar (Culem- borg) en Maria Zwager, oud 25 jaar (Oosterland); 12. Pieter Izaak Geldof, oud 2% jaar (Westerschouwen) en Ma ria Janna van der Male, oud 20 jaar (Nieuwerkerk); 12. Jan Dorst, oud 22 jaar en Cornelia Pieternella Bolle, oud 21 jaar (beiden Oosterland). Provinciale kommissie De Provinciale Kommissie Onder wijs loopt kennelijk op de tijd voor uit, want een vergadering van die kommissie wordt aangekondigd te gen maandag 17 augustus. (Provin ciehuis, 16.00 uur). NIEUWERKERK Schuurfeest P.J.Z. Op zaterdag 18 juli organiseert de P.J.Z. het jaarlijkse schuurfeest, op het adres: Rijksweg 17 Nieuwerkerk. Medewerking wordt verleend door de buitenlandse band: „The blue nights". BRUINISSE Verkeerszaak Het gemeentebestuur van Bruinis se, de gemeentelijke verkeerskom- missie en een delegatie van de aktie- voerders „Oprit Noorddijk" hebben vorige week een bespreking gehad waaruit naar voren is gekomen dat de situatie zoals die nu bestaat voor lopig gehandhaafd blijft. (De ver keersborden komen voorlopig niet terug). Op 7 augustus wordt dit pro bleem opnieuw in de raad behandeld. Schoolreisje De klassen vijf en zes van de Christelijke Lagere School gingen af gelopen vrijdag met schoolreisje. Arnhem met het Openluchtmuseum, park Roozendaal met Bedreigertjes en museum Bronbeek waren het doel van deze reis. ZIERIKZEE. In verbond met de openinp van het nieuwe dagverblijf ..Brugzicht" werd de heer D Goudzwaard, hoofd van de afdeling Sociale Revalidatie van het ministerie van C R M in eerste instantie ..bedolxwn "onder ballonnen, no dig voor de overdrachtsprocedure van de sleutel. ZIERIKZEE. De stadhuistoren is niet vrij beklimbaarmaar wie het voor recht geniet heeft de kans de molen in de Lange Nobelstraat zo te zien. Men lette verder op het stilaan .groene karaktervan de Zierikzeese omgeving. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3