Stijgende koers van dollar en VS-rentebeleid aan de orde FRUIT- PROBLEMEN Midden- en kleinbedrijf verder onder druk Topkonferentie Ottawa Triest ongeval Weer onrust in Liverpool Achterblijvende belasting opbrengsten De prijs verhogingen Het streekvervoer AGENDA Het aardgas uit Siberië NCW: overheid moet voor '82 loontrend aangeven Russische kritiek houding westen bij MBFR-besprekingen BOEK 2 Nu gaat het weer niet goed met het binnenlandse fruit. Wat de oogst be treft loopt het wellicht nog wel, maar er zijn marktproblemen. Nederland wordt namelijk overspoeld met bui tenlands fruit en dat drukt lelijk op de eigen vaderlandse veilingprijzen. Het importprodukt betekent regelr rechte konkurretie en dan is er nog een ander punt: het buitenlands fruit is van slechte kwaliteit. Misleide konsumenten willen nog wel eens volhouden, dat juist het Nederlands fruit minder van kwaliteit is dan het buitenlandse, maar dat is de zaak omkeren. Het is gewoon niet waar. Het in de E.E.G. aangevoerde fruit uit Chili en Argentinië munt niet uit door kwaliteit. De Nederlandse Fruit Organisatie (N.F.O.) is in feite nog ongeruster over die slechte (buitenlandse) kwa liteit, dan over de konkurrentie- elementen, die steken in een (te) gro te fruitinvoer. Wie bijvoorbeeld - zo redeneert men - slechte ervaringen met appelen heeft opgedaan, „zal zich van de appel afwenden". Door gaans weet men immers niet eens met een buitenlandse of een Neder landse van doen te hebben gehad. „Gaat het met de export (import) binnen de EEG dan zo maar ongeli miteerd", zal men vragen. Dat is niet het geval, of liever was niet het ge val. Vorig jaar was er sprake van een importbeperking tot 300.000 ton en „daar viel mee te werken", zodat ook voor dit jaar een vergelijkbare be perking werd verzocht. De Europese Kommissie - zo blijkt uit een mede deling van het Landbouwschap - heeft hierop niet gereageerd. De eni ge „bescherming" die nu nog bestaat is een toezegging van het ministerie 1 van landbouw, dat scherper dan voorheen nog zal worden gelet op de kwaliteit van ingevoerde appelen. De zaak speelt intussen ook in de Tweede Kamer, waar twee leden (WD) de minister er op hebben ge attendeerd dat „zeer grote hoeveel heden" appelen van het zuidelijk halfrond in Nederland worden ge dumpt. De appelen zijn van slechte kwaliteit gn slechts kort houdbaar en ze be-invloeden de afzet van het ei gen Nederlandse produkt. Eén der - boven al genoemde - gevolgen is een prijsval. Het zit dus weer eens goed fout binnen de EEG, met een produkt dat mogelijk niet meer de importan tie heeft als - zeg maar - vijftien of twintig jaar gelden, maar fruit is toch altijd nog belangrijk voor dui- zenden mensen. De praktijk leert op het moment zelfs dat grote partijen Zuidelijk halfrond-appelen in de Bondsrepu bliek worden afgekeurd en de partij en blijven dan ook nog eens in Neder land hangen. Na de kolossale sane ring in bet verleden van het fruit- b es tand, zou er voor de volhouders en doorzetters gewoon een goede bo terham te verdienen moeten zijn met fruit (appelen) en de konsument dient goed geholpen te kunnen wor den met eigen fruit van goede kwali teit. Zoals het thans gaat, gaat het „dus" weer wel de verkeerde kant op. MARKTBERICHTEN De Eierveilingen BARNEVELD, 7-7. Coöp. Veluwse Eierveiling. Aanvoer 2.457.000 stuks. Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 11.70; 55-56 gram 13,20- 13,05; 60-61 gram 14.45 - 14,70; 65-66 gram 16,25 - 15,70. BRUSSEL, 6-7. Europa zal op de komende Westerse Ekonomische Topkonferentie in Ottawa de Amerikanen moeten wijzen op de grote ongerustheid die in Europa bestaat over het Amerikaanse rentebeleid en over de nog steeds stijgende koers van de Amerikaanse dollar. De ministers van financiën en van ekonomie van de tien EEG-landen, die deze zaak maandag in Brussel hebben besproken, zijn unaniem tot de konklu- sie gekomen dat deze zaak op 20 en 21 juli in de Canadese hoofstad aan de orde moet komen. Maar, aldus blijkt uit ondermeer opmerkingen van de Nederlandse minister, Fonds van der Stee, al te hard zal men de Amerikanen niet aanvallen. Iedereen iifEuropa, aldus Van der Stee, is pessimistisch over de invloed die men op het Amerikaanse beleid zou kunnen uitoefenen. „Er mag dan ook twijfel over bestaan dat er een wijziging van het Amerikaan se beleid wordt bereikt". Om twee redenen stellen de mi nisters van financiën zich „zorgvul dig en terughoudend" op, aldus mi nister Van der Stee maandag in Brüs- sel. „In de eerste plaats hebben we de Amerikanen twee jaar geleden zelf gesmeekt om een anti-inflatiebeleid, maar bovendien zullen de Amerika nen ons zeker zeggen zelf orde op za ken te stellen voor wat bijvoorbeeld betreft onze betalingstekorten en de finaricieringstekorten van de overhe den". PARIJS. De 14-jarige zoon David van de aktrice Romy Schneider is zondag bij het spelen door een onge luk om het leven gekomen. WASHINGTON. De Amerikaanse bemiddelaar voor het Midden- Oosten, Philip Habib, zal nog deze week naat het conflictgebied terug keren om verder te zoeken naar een oplossing van de crisis rond Libanon. RUCPHEN, 6-7. De 41-jarige me vrouw Janna van der Vlies-van Els- wijk uit Rucphen is maandag door een verkeersongeval in haar woon plaats om het leven gekomen. De vrouw fietste met één van haar drie kinderen naast zich over de Zundert- seweg. Ze werd geraakt door een pas serende auto en overleed ter plaatse. JAKARTA. De naar schatting 500 olifanten die nog op Sumatra in het wild leven, worden door de uitbrei ding van de industriële bedrijvigheid met uitsterven bedreigd. LIVERPOOL, 6-7. Ongeveer 200, voornamelijk blanke, jongelui gooi den maandagavond laat stenen naar de politie en staken vier winkels in brand in de Britse havenstad Liver pool. Het betekende de derde achter eenvolgende dag van geweld, dat zich opnieuw afspeelde in de vooral door zwarten bewoonde wijk Tox- teth. Dit heeft de politie van Liver pool bekendgemaakt. DEN HAAG, 6-7. In het eerste kwartaal van dit jaar bedroegen de totale belastingopbrengsten 19,1 mil jard gulden. Dat is ruim 1,5 miljard of 7,5 procent minder dan in dezelfde periode in 1980. Voor een belangrijk deel komt dit door de kasontvangsten van de loon belasting die ruim 1,2 miljard of 14,4 procent lager liggen. In het algemeen is de ekonomische teruggang een oorzaak van de ver minderde belastingopbrengst, bij de loonbelasting gaat het echter vooral om incidentele oorzaken, zoals auto matiseringsproblemen die voor. een achterstand in de ontvangsten zor gen. Het ministerie van financiën verwacht dat deze achterstand tegen het eind van het jaar is ingelopen. De opbrengst van de inkomstenbe lasting bleef in het eerste kwartaal van 1981 302 miljoen of 22,3 procent achter bij het eerste kwartaal vorig jaar. DEN HAAG, 6-7. Een onmiddelijke verhoging van de prijzen lijkt voor de verpakkingsindustrie de enige oplossing om niet in ernstige moei lijkheden té komen. Deze industrie tak, waar ruw geschat enkele tien duizenden mensen in werkzaam zijn, maakt zich bezorgd over de kostenstijging voor verpakkingen, die wordt veroorzaakt door de steeds stijgende koers van de dollar, de ster ke prijsverhogingen van cellulose en die van energie. Volgens een woordvoerder van het sekretariaat van de verpakkingsin dustrie in Den Haag heeft een en an der nu nog geen ontslagen tot gevolg gehad, maar als de prijzen blijven stijgen, zal dat ongetwijfeld gebeu- Thatcher De zaak van het Amerikaanse mo netaire beleid en de rentepolitiek van dat land zullen namens de EG in Ottawa ter sprake gebracht worden door de Britse premier, Margaret Thatcher (als voorzitter van de Euro pese Raad) en Gaston Thorn, de voor zitter van de EG-kommissie. De EG- landen die aan het topberaad in Otta wa deelnemen zijn in het Verenigd Koninkrijk, West-Duitsland, Frank rijk en Italië. „F/ifsen" uit het buitenland NEW YORK. De Franse lucht vaartmaatschappij Air France zal twee miljoen dollar (5,44 miljoen gul den) schadevergoeding betalen aan 67 Israëliërs, die vijf jaar gelden op het vliegveld van Entebbe in Oegan da werden gegijzeld. TEHERAN. De Iraanse autoritei ten hebben maandagavond een stu dent die lid is van de linkse beweging „Moedjahidin-E-Chalq" ervan be schuldigd de plaatser te zijn van de bom in het hoofdkwartier van de Islamitisch Republikeinse Partij (IRP) die op 28 juni het leven heeft gekost aan 74 personen. UTRECHT, 6-7. De bussen van de streekvervoerbedrijven hebben vo rig jaar 836,7 miljoen interlokale ki lometers afgelegd. Dat is zes procent meer dan in 1979. Het aantal vervoer de reizigers is met drie vier procent gestegen met regionale uitschieters van zeven tot vijftine procent. Pre cies is dat sinds de invoering van de strippenkaart niet meer vast te stel len omdat die kaart „overal" te koop is en ook kan worden gebruikt voor stadsvervoer. BONN, 6-7. Deze week komt een delegatie uit de Sowjet-Unie in West- Duitsland praten over bespoediging van de plannen voor de levering van aardgas uit Siberië aan diverse Westeuropese landen, zo is in in dustriële kringen in Bonn vernomen. De zegslieden hadden de indruk dat de Russische belangstelling voor het projekt weer is opgeleefd. De besprekingen zijn enige tijd geleden afgebroken nadat was gebleken dat de Sowjet-Unie niet wilde voldoen aan de kredietvoorwaarden van de Westduitse banken. Volgens de zegslieden is nu van Russische zijde te verstaan gegeven dat men graag voor het einde van het jaar een overeenkomst zou willen on dertekenen. Een goede gelegenheid -daarvoor is het bezoek van president Leonid Brezjnev aan West-Duitsland in het najaar. DEN HAAG, 6-7. De overheid moet voor 1982 een zelfstandig inkomens beleid voor ambtenaren, trendvol gers en uitkeringstrekkers voeren, dat vervolgens als leidraad moet gaan gelden voor de loonontwikke lingen in het bedrijfsleven. Binnen die ruimte moeten werkge vers en vakbeweging de vrijheid heb ben om op bedrijfstaks- en onderne mingsniveau kontrakten af te slui ten. Om een te grote koopkrachtda ling te voorkomen is voorts be lastingverlichting nodig. Deze uitgangspunten zouden vol gens het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) moeten gelden bij het loon- en arbeidsvoor waardenbeleid voor volgend jaar, .al dus NCW-sekretaris arbeidsvoor waarden mr. F. S, van Hove, maan dag op een perskonferentie in Den Haag. MOSKOU, 6-7. De Sowjet-Unie heeft maandag gezegd dat er bij het westen gebrek aan politieke wil is om tot resultaten te komen bij de onder handelingen over de wederzijdse troepenvermindering in Midden- Europa (MBFR-besprekingen). De indruk bestaat, zo schreef het Russische partijblad, de Pravda, maandag dat de westerse vertegen woordigers bij de besprekingen in We nen er „onc^er leiding van het Penta gon" eerder op uit zijn de weg vrij te maken voor een wapenwedloop, dan te streven naar wederzijds aanvaardbare overeenkomsten. Boos op Washington De Verenigde Staten en enkele van hun bondgenoten volgen een bewape- ningsbeleid en vrezen dat het totstand komen van een eerste overeenkomst in Wenen grote politieke effekten zal hebben, ook wanneer zij militair ge zien niet veel betekent Een dergelijke overeenkomst zou de westerse landen tonen dat veiligheid door wederzijdse troepenvermindering en' wapenbe heersing haalbaar is. Dat past echter niet in de plannen van Washington, aldus de Pravda DEN HAAG, 6-7. Dc dalende gezinskonsumptic en de verminderde bedrijfs investeringen zijn de belangrijkste oorzaken van de sterke daling die de akti- viteiten In het midden- en kleinbedrijf dit jaar te zien zullen geven. Hiermee wordt dc ongunstige ontwikkeling van vorig jaar versterkt voortgezet, aldus een rapport van het Ekonomisch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf. De Westertoren, met in de top de keizerskroon van Maximiliaan van^Iabsburg, al 350 jaar het symbool van Amster dam De Westerkerk i.t dagelijks te bezichtigen van 10.00 tot 16.00 uur. behalve op zondagen. De 85 meter hoge toren kan tussen 14.00 en 16.00 uur beklommen worden op dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag Voor wie een voordelig dagje Amsterdam wil doen zonder parkeerproblemen is tot en met 8 augustus bij de RAÏ-parkeergarage het pakket ,,'n Dagje Amsterdam" verkrijgbaar. De omzetstijging zal iets achter blijven bij de kostenstijging. Dit be tekent dat het gemiddelde bruto in komen per zelfstandige dit jaar naar schatting met vier procent zal dalen. Dit komt voor een doorsnee zelfstan dige met twee kinderen neer op een achteruitgang van zijn reëel beschik baar inkomen met 7,5 A 8 procent, al dus het E.I.M. Die ontwikkeling zal de komende jaren doorgaan Vooral boven de detailhandel han gen donkere wolken. De omzet zal in deze sektor sterker achterblijven dan op grond van de verminderde parti- kuliere bestedingen zou kunnen wor den verondersteld. Dat komt door het toenemend aandeel van woon lasten, medische verzorging e.d. in de bestedingen. Renesse Stoofweg/Mauritsweg. Cirkus „Ho liday". 16.00 en 20.00 uur. Dreischor Hervormde 20.00 uur. Kerjc. Orgelkoncert. Dinsdag 7 juli Zierikzee Gebouw R.S.G., Manhuisstraat. Af scheidsavond ,,'t Kofschip". 20.00 uur. Huis van Nassau; Bridge Instuif- avond, 19.30 uur. Renesse WV-kantoor. Avond-wandel-drie- 19.00 uur. Brouwershaven Markt. Start fietstocht Plattelands- vrouwenbond. 13.30 uur. Zonnemaire Veerdijk. Plantenwërkgroep. 19.15 uur. Woensdag 8 juli Zierikzee H. J. Doelemanplein, koncert „Kunst en Eer", 19.30 uur. Haamstede Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportagè). 20.00 uur. Renesse Herv. Kerk. „Schouwse klanken". 20.00 uur. Donderdag 9 j'uli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Haamstede Ring Promotion, braderie. Renesse VW-kantoor. Avond-wandel-drie- daagse. 19.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden.- 20.00 uur. Zaterdag 11 juli Zierikzee Concertzaal, film: The Blues Bro thers, 19.00 en 21.30 uur, a.l. Haamstede Parkeerterrein Geref. Kerk. „Kerk mis", rommel-informatiemarkt van 10.00 - 17.00 uur. Zonnemaire Grote rommelmarkt met vele attrak- ties t.b.v. „Nut en Uitspanning" van af 9.00 uur tot 16.00 uur in de I. M. v. d. Bijlstraat. Nieuwerkerk Kerkring. Braderie. 10.00 uur. Zondag 12 juli Zierikzee Concertzaal, film: The Blues Bro thers, 14.00 en 20.00 uur, a.l. Maandag 13 juli Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Frans van Tilburg, orgel. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 14 juli Middelburg Nieuwe Kerk. Orgelkoncert Piet Kee. 20.00 uur. Woensdag 15 juli Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", St. Do- musstraat 14.30 - 15.30 uur. Voorstel ling „het Ogenbos". Haamstede Geref. Kerk. Koffiebaren volksdan sen. Aanvang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Donderdag 16 juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uyr. Renesse Stoofweg/Mauritsweg. Cirkus „Ho liday". 16.00 en 20.00 uur. Vrijdag 17 juli Zierikzee Huis van Nassau, Bridge Instuif- avond, 19.30 uur. Zaterdag 18 juli Rijksweg 17. Schuurfeest P.J.Z., 21.00 uur. Maandag 20 juli Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Harry Hamer, orgel en Leo Thorn, trompet. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 22 juli Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en film. Aan vang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Dreischor Hervormde Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Donderdag 23 juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur; (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur BUENOS AIRES. Een rechter in Buenos Aire,s heeft de voormalige Argentijnse presidente Isabel Peron op vrije voeten gesteld. Dit heeft het officiële Argentijnse persbureau Te- lam maandag bekendgemaakt. ,,'t Komkornmert" nog niet hele maal, maar - hier en daar de scholen dicht - 't gaat er toch stevig naar toe. Ik vind daarom dat een mini-verhaal over een boek ..best mag", temeer daar het zeer Zeeuws is, maar dan wel Zeeuws, gesitueerd in een uit hoek, feitelijk erg onbekend voor ons: het plaatsje Heile, dicht bij het Zeeuws Vlaamse Middelburg en dat er in Zeeland nóg een Middel burg is, kan wellicht verrassend worden ge noemd. Als uitgave van Fanoy Boeken te Middelburg verscheen: „Erina Maria Depape - Mijn eerste leven". Opge tekend door Herman de Broek". De Middelburgse uitgever zal zeker een aardige man zijn, maar zijn charmes kennen toch ook grenzen, want hij stuurde ons geen exemplaar van het boek. Gelukkig (altijd een geluk) was ik onlangs jarig en een vriend kwam met: „Mijn eerste leven". Enfin, we weten „dus* niet zoveel af van de grensstreek Zeeuws-Vlaan- deren-België, maar in grootmoeders tijd" is het daar ook geen vetpot ge weest. 't Is nog net allemaal Zeeland, maar sfeer, landschap en de uitstra ling van de grens, maken het alle maal zo anders dan hier. Juist ook het diepstekend gevecht in het verle den door de mensen daar. om het hoofd boven water te houden, wekt herinneringen aan het boek van on langs „Landarbeiders", 't Heeft er niets mee te maken, maar bij sfeer vergelijking denkt men soms toch: „ja, dat herken ik". Erina Maria Depape heeft stevig geholpen door haar zoon - haar le vensherinneringen opgetekend en vertelt van haar grootvader Pieter van Canneijt, moeder Emma van Canneijt en Erina zelf. een meisje, ge boren voor geluk en ongeluk. Geluk, diepgaand geworteld en geprofileerd door een zonnige onbevangenheid, die raakt aan de wortels van essen tieel menselijk bestaan, maar zo bleef het niet. Een diepe neergang te kent zich af, totdat later geluk „ge zicht" krijgt door de ..nieuwe vader", een hardwerkende man, die op alles raad weet: in dc armoetijd vol inventies steekt zijn gezin te on derhouden, maar vroegtijdig sterft Vooral zijn karakter wordt een voudig, maar stijlvol beschreven en al is Mijn eerste leven" geen groot literair werk, het is opvallend hoe gemakkelijk men zich identificeert met de personen in dit merkwaardi ge boek, mede tot stand gekomen door een subsidie van hel Anjerfonds en dat gebeurt natuurlijk niet zo maar. In haar herinneringen laat Erina de slof niet verijlen tot onbenullighe den. maar in de kontext maakt zij sterk illustratieve aantekeningen, die de situatie (en de lokatie) als door een fokus gezien, dichterbij halen. Nevenfiguren - als broer Gaston - krijgen eveneens een duidelijk reliëf. Merkwaardig is de invloed van „de grens", medebepalend voor het leven in vredes- en oorlogstijd Een enkel gegeven: smokkelen wordt er tot een evident verschijnsel. Het verhaal hier vertellen, is natuurlijk de bedoe ling niet. Deze regels zijn slechts een „aangever" om belangstelling te vra gen voor (wetr) een Zeeuws boek, dat de overtuiging voedt, hoe meervor- mig en veelzijdig onze gelede provin cie feitelijk in elkaar steekt. SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2