deurloo b.u. De kabinetsformatie is beslissend stadium ingegaan Brandt wil meer aandacht VS voor voorstel Brezjnjev AGENDA 2 VAKANTIE- Belangrijk weekeinde GEVAREN Massamoord in Laliiorme Bedrijfssluitingen in België De rakettenkwestie Navo verwerpt het z.g.n. „moratorium-voorstel" Russen installatiebedrijf WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ;Lepussen Aan de talrijke scholen, vere nigingen, organisaties, „sozen" en wat men verder maar noemen wil, die het bijltje er bij neerleggen en met vakantie gaan, blijkt wel dat de rustweken voor velen zijn aangebro ken. Of het ook echte rustweken wor den is uiteraard een zaak, die sterk afhangt van de persoonlijke instel ling van de vakantieganger. Links en rechts worden aan de vooravond van de ..grote vakantie- trek" dan ook waarschuwingen uit- gegeven, het juist vooral rustig te doen en voorzichtig. Vooral de A.N.W.B. laat niet af. te wijzen op de talrijke mogelijkheden tot pech en ongelukken, die met na me de auto-vakantieganger loopt. Ri- siko's die weliswaar niet geheel kun nen worden voorkomen, maar toch wel zo gering mogelijk kunnen en moeten worden gemaakt. „Verklik ker" over alle ellende, die wordt uit gestort over de hoofden van heel wat vakantiegangers, is de Alarmcentra le, die tot nu toe in 1980 - alweer een Verhoging van het alarmeringsper centage gaf te zien van tien procent en - als gezegd - de „grote trek" moet nog beginnen. De meeste ongevallen - zo blijkt - gebeuren betrekkelijk kort na ver trek of kort na de terugreis, in het eerste geval speelt vermoeidheid een rol; in het tweede een zekere .jolig heid"; men voelt zich fit en uitgerust en „er kan wat meer" denkt men, maar dat is niet zo. Het schijnt heel wat met verkeerspsychologie te ma ken te hebben. Stelling van de A.N.W.B.: de terugreis moet even zorgvuldig worden voorbereid als de heenreis. Wie in de bergen gaat rij den - cijfers wijzen het uit - loopt de grootste risiko's met het.afdalen. Het helling-af-rijden is tweemaal zo ge vaarlijk als het helling-oprijden. Be langrijk punt (waar kan men in deze tijd al niet mee te maken kan krij gen) is een te zware caravan voor de trekkracht van de automotor en het zich verkijken op haarspeldbochten. De A.N.W.B. maakt zich ook heel sterk voor in te voegen rustpauzes. Zes tot acht uur achter het stuur zijn tijden, die voorkomen, maar in die kategorie vallen ook twintig procent van de ongevallen. Dichter bij honk dreigen ook gevaren. Een zich vullen de strandplas (vloed) kan voor kleintjes gevaarlijk zijn. Een te klein en slecht uitgerust visbootje is op een woelige zee levensgevaarlijk, zoals recentelijk nog bewezen is. Zwem men bij laag water geeft risiko's ook voor geoefende zwemmers. Met een surfplank kan men ook onverant woordelijk ver de zee op gaan. Enfin ieder kan zelf wel opnoemen en aan voelen waar de gevaren liggen. Niets is triester dan een ernstige kalami- teit in de vakantie. Van de A.N.W.B. - en andere instanties - is het dus zeker niet bemoeizuchtig te waarschuwen voor gevaren, die er nu eenmaal zijn, maar bij de nodige voorzichtigheid, tot aanvaardbare proporties kunnen worden teruggebracht. Vrees luizenplaag AMSTERDAM, 2-7. De Amsterdamse GG en GD vreest dat er dit najaar op nieuw een hoofdluizenplaag zal losbarsten onder schoolkin deren. Ondanks de inspannin gen van het afgelopen jaar is men er nog steeds niet in geslaagd deze diertjes afdoen de uit te roeien. De hausse in luis treedt meestal op in september. In de vakantie is volgens de GG en GD de kans op besmetting met luizen en neten extra groot, aangezien de meeste mensen in die periode drukke plaatsen bezoeken, zoals treinen, vlieg velden, campings etc. Ouders wordt daarom aange raden hun kinderen al tijdens de vakantie aan een strenge in- spektie op ongedierte te onder werpen. De luis kan afdoende worden opgespoord door een maal per week de hadrdos met een ..stofkam" uit te kammen. Is er sprake van luis, dan moet de strijd met chemicaliën wor den voortgezet. De GG en GD adviseert Prioderm. een haar water dat bij elke apotheek of drogist verkrijgbaar is. MADRID. De Spaanse politie heeft twee personen aangehouden in ver hand met het in de handel brengen van vergiftigde spijsolie, waardoor 54 mensen zouden zijn overleden. Dit heeft het Spaanse ministerie van bin nenlandse zaken woensdag m opge deeld. WASHINGTON. De Sowjet-Unie heeft haar vloot in de Middellandse Zee vcsterkt en zal mogelijk troepen aan land zetten In Syrië voor geza menlijke Russlseh-SvrUche ma noeuvres. Dat ia donderdag verno men uit kringen van de Amerikaanse inlichtingendienst. Het aantal Russi sche oorlogsschepen In de Middel landse Zee, dat normaal ongeveer veertig bedraagt, zou nu tot 53 *(jn opgelopen. DEN HAAG, 2-7. De informateurs Lubbers en De Ko ning zullen zich het komende weekeinde beraden op de vraag of zij zelf met een voorstel inzake het premier schap van een kabinet van C.D.A., P.v.d.A. en D'66 moe ten komen of dat zij deze netelige kwestie overlaten aan een of meer andere informateurs. Deze stroomversnelling in de kabinetsformatie ontstond donderdag door de brieven die de fraktievoorzitters Den Uyl (P.v.d.A.) en Terlouw (D'66) aan de informateurs stuurden. Volgens Den Uyl zullen de informateurs hun stand punt dat er een C.D.A.-premier moet komen los moeten laten of ermee instem men dat anderen het werk van hen overnemen. Terlouw richtte zich, via de in formateurs, tot Den Uyl en Van Agt (C.D.A.)met het dringend verzoek zich te rug te trekken als kandidaat-premier voor het te vormen kabinet. Daarbij kwam de niet onbelangrij ke mededeling van Den Uyl dat de P.v.d.A. eventueel ook zou moeten overwegen van haar claim op het pre mierschap af te zien, „hoeveel pijn dat haar ook zou kosten". Lubbers vertelde donderdagmid dag dat zowel de informateurs als de fraktievoorztters het weekeinde zul len gebruiken om goed na te denken. „We willen precies weten hoe nu de vlag erbij staat, aldus Lubbers. Hij zei ook dat hij samen met De Koning maandag, als het informatie-overleg wordt hervat, zal proberen de „sur MANILLA. De orkaan Kelly heeft op de Filippijnen verwoestingen aan gericht waarbij 129 mensen om het leven zijn gekomen. r rf LOS ANGELES, CALIFORNIË, 2- 7. In de dure film- en platensterren- buurt Hollywood Hills van Los An geles zijn woensdag vier mensen ver moord. De buurt schonk geen aan dacht aan kTeten om hulp, vertelde donderdag een lijkschouwer. Een vijfde slachtoffer, een vrouw van 25, lag gedurende twaalf uur met verwondingen aan hals en hoofd op de grond, voordat een buurman ein delijk de politie waarschuwde. Het betrokken huis ligt in de be boste buurtschap Laurel Canyon, waar men voor villa-achtige huizen een miljoen dollar moet neertellen. Het is dezelfde buurt waarin 1969 de filmaktrice Sharon Tate en vier vrienden op gruwelijke wijze om het leven gebracht werden door de hippe Manson-„familie". BRUSSEL, 1-7. In de maand juni hebben in België 400 bedrijven hun poorten gesloten. Dat is een absoluut „rekord". Vorig jaar gingen geduren de dezelfde periode 300 bedrijven dicht. De ekonomische terugslag is in Vlaandjeren het gevoeligst geweest: over 188 bedrijven werd een faillisse ment hitgesproken tegen 114 in 1980. In de afgelopen zes maanden heb ben 2.124 bedrijven in België hun produktie stilgelegd. MOSKOU, 2-7. President Leonid Brezjnjev van de Sowjet-Unie heeft tij dens het bezoek aan Moskou van Willy Brandt, de socialistische oud-kanselier van West-Duitsland, bevestigd dat hij snel tot onderhandelingen wil komen over de middellange-afstandsraketten in Europa. Brezjnjev heeft evenwel geen enkel nieuw voorstel gelanceerd, zo menen diplomaten in Moskou. De Navo verwerpt het moratori um-voorstel, dat volgens de Westerse opvatting slechts het voordeel bestendigd dat de Russen met hun SS-20 hebben op het gebied van de middellange-afstandsraketten. Ter wijl de Russen reeds ongeveer 200 SS-20-raketten hebben opgesteld, moet de Navo de eerste van haar nieuwe raketten (108 Pershings II en 464 kruisraketten) nog plaatsen. Dat staat voor 1983 op de agenda. Vervanging De Russen verwerpen dit argument van het westen met het argument dat de SS-20 dient ter vervanging van de verouderde SS-4 en SS-5, dus niets aan het evenwicht verandert. Niette min blijft Moskou, zoals gezegd, be reid zo snel mogelijk onderhandelin gen te beginnen. Al probeert Brezjn jev kennelijk nog wel zijn moratori um-voorstel zo veel mogelijk over eind te houden door te verklaren dat hij „bereid is de plaatsing van mid- AMSTERDAM. F.N.V.-voorzitter Wim Kok zal volgende week tijdens het overleg van het internationaal vakverbond in Canada met zijn Ame rikaanse kollega's overleggen, hoe de direktie van Ford onder druk ge zet kan worden om de vestiging in Amsterdam open te houden. dellange-afstandsraketten in het Eu ropese deel van Rusland stop te zet ten op de dag dat de onderhandelin gen beginnen, als de Verenigde Sta ten, gedurende de besprekingen, hun kernwapens voor de middellange af stand in Europa niet zullen vermeer deren". LISSABON. Portugal heeft mo menteel 9.800.000 inwoners, blijkens de jongste statistiek die woensdag van officiële zijde in Lissabon werd gepubliceerd. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 3635 place" over het leiderschap van het kabinet te doorbreken, dit uiteraard in samenhang met de programmati sche kant. „Het kan best zijn dat we dan nog een gemeenschappelijk stuk je zullen moeten fietsen om het par koers af te ronden", aldus de infor mateurs. DEN HAAG. „Volgens de stand van vandaag is het zo dat mijn kandi datuur voor het premierschap de vorming van een kabinet van CDA, PvdA en D'66 in de weg staat". Dat heeft CDA-fraktievoorzitter Van Agt donderdagavond gezegd. Hij zal zich samen met het CDA-fraktiebestuur en partijvoorzitter Bukman hierover gaan beraden. Vrijdag 3 juli Zonnemaire Koncert „N. en U." op het school plein in de I. M. v. d. Bijlstraat. Aan vang 19.30 uur. Zaterdag 4 juli Zierikzee Concertzaal, 19.00 uur „De Sheriff maakt zich kwaad", alle leeftijden; 21.30 uur „The Blue Lagoon", alle leeftijden. Concert Koninklijke Harmonievere niging „Kunst en Eer", VeGé in Mal ta. 19.30 uur. Haamstede Rommelmarkt centrum ten bate van Ned. Herv. Kerk. 9.00 uur. Renesse Lange Reke. Volksdansgroep „De Klompendansers" uit 's Heerenhoek. 13.30 uur. Scharendijke Parkeerterrein Ger. kerk. Braderie. 10.30. Bingo-dansavond. „De Put- meet". 21.00 uur. Brouwershaven Grote Kerk. Koncert Chr. Gem. Koor „Cantabilé" uit Den Bosch. 20.00 uur. Ophalen oud papier ASV Brouwers haven, 9.00 uur vertrek vanaf de Markt. Zondag 5 juli Zierikzee Concertzaal, 14.00 uur Blue La goon", alle leeftijden; 20.00 uur „De Sheriff maakt zich kwaad", alle leef tijden. Maandag 6 juli Zierikzee Stadhuis. Vergadering kommissie onderwijs.' 16.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Theo Thijssenschool, dia's schoolkamp. 20.00 uur. Renesse VW-kantoor. Avond-wandel-drie- daagse. 19.00 uur. Dinsdag 7 juli Zierikzee Gebouw R.S.G., Manhuisstraat. Af scheidsavond ,,'t Kofschip". 20.00 uur. VW-kantoor. Avond-wandel-drie daagse. 19.00 uur. Brouwershaven Markt. Start fietstocht Plattelands vrouwenbond. 13.30 uur. Zonnemaire Veerdijk. Plantenwerkgroep. 19.15 uur. Woensdag B juli Haamstede Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. MOSKOU, 2-7. De voormalige Westduitse bondskanse lier Willy Brandt heeft donderdag in Moskou verklaard dat de Verenigde Staten nauwkeurig aandacht moeten besteden aan het gewijzigde voorstel van de Russische president Brezjnjev over het bevriezen van het aantal kernraketten in Europa. Moskou van dc Verenigde Staten ver wacht". Hij zei niet te verwachten dat hij zou doorreizen naar Washington om zijn bezoek aan Moskou te bespreken en weigerde nadere bijzonderheden bekend te maken omdat hij eerst bondskanselier Schmidt op de hoog te moet stellen. „Ik denk dat het de moeite waard is voor dc Verenigde Staten om hierover uitleg te krijgen", aldus Brandt tijdens een perskonferentie voordat hij een laatste bezoek bracht aan Brezjnjev waar hij ook zelf hoopte nadere bijzon derheden van het voorstel te horen te krijgen. Brandt zal na het onderhoud met de Russische leider geen verklaring meer uitgeven maar rechtstreeks naar het vliegveld gaan waar hij uit geleide wordt gedaan door Brezjn jev, zo zei een woordvoerder van de Westduitse ambassade. Verschil Brandt wees op het verschil tussen het oorspronkelijke moratorium- voorstel van Brezjnjev van februari waarin de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie „alle voorbereidingen zouden moeten stopzetten" voor de plaatsing van kernraketten voor de middellange afstand in Europa zodra het overleg over wapenvermindering begint Tijdens gesprekken met Brandt dinsdag zei de Russische lei der alleen dat de Verenigde Staten tijdens de onderhandelingen niet ak- tief dergelijke raketten mogen opstellen. Dit zou inhouden dat zij wel mogen doorgaan met onderzoek en ontwikkeling in eigen land. Brandt acht „de nieuwe bewoor dingen van het voorstel interessant omdat het aan beide zijden precies op het probleem van stationering kon- centreert en omdat het gaat over wat Geen inval Brandt herhaalde zijn woorden van woensdag dat hij het niet waar schijnlijk acht dat de Sowjet-Unie een militaire inval zal doen in Polen. „Ik heb geen reden om extra bezorgd naar huis te gaan". Aldus de West duitse politicus, voorzitter van de re gerende sociaaldemokratische partij. Hij zei opnieuw dat zo spoedig moge lijk onderhandelingen moeten wor den geopend tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie over ont wapening. Naar in Moskou verluidt heeft Brezjnjev om een extra bijee- nonderhoud met Brandt gevraagd over ziin moratorium-voorstel en vi/as Brandt hierover „zeer verheugd". Zaterdag 4 en zondag 5 juli Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor doter Van Geer, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Westhoek/Brouwershaven HAAMSTEDE Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. BURGH Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. RENESSE Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. BROUWERSHAVEN Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buytendijk. Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierikzee, Tel. (01110) 3016, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde.Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, b.g.g. (01113) 1425; neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1203, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-"Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Herv. Kerk. „Schouwse klanken". 20.00 uur. Donderdag 9 juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Haamstede Ring Promotion, braderie. Renesse VW-kantoor. Avond-wandel-drie- daagse. 19.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Zaterdag 11 Juli Haamstede Parkeerterrein Geref. Kerk. „Kerk mis", rommel-informatiemarkt van 10.00 - 17.00 uur. Zonnemaire Grote rommelmarkt met vele attrak- ties t.b.vi „Nut en Uitspanning" van af 9.00 uur tot 16.00 uur in de 1. M. v. d. Bijlstraat. Nicuwerkcrk Kerkring. Braderie. 10.00 uur. Maandag 13 Juli Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.tn.v. Frans van Tilburg, orgel. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 15 juli Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", St. Do- musstraat 14.30 - 15.30 uur. Voorstel ling „het Ogenbos". Haamstede Geref. Kerk. Koffiebaren volksdan sen. Aanvang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Renesse Stoofweg/Mauritsweg. Cirkus „Ho liday". 16.00 en 20.00 uut. Hervormde Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Donderdag 16 Juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Renesse Stoofweg/Mauritsweg. Cirkus „Ho liday". 16.00 en 20.00 uur. Maandag 20 juli Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Harry Hamer, orgel en Leo Thorn, trompet. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 22 Juli Haamstede Geref. Kerk. Koffiebaren film. Aan vang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Dreischor Hervormde Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Donderdag 23 juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Haamstede Ring Promotion, braderie. Maandag 27 juli Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Harry Hamer, orgel en Diny Knetsch, sopraan. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 29 juli Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en sport en spel. Aanvang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Drieschor Hervormde Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Donderdag 30 juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur 99 99 In een dierenwinkel zijn - voor mij, maar bij iedereen ligt dat anders - ko nijnen de grote toppers, want ze her inneren onmiddellijk aan de grote schare knagers, die ik zelf vroeger exploiteerde. Opgegroeid op het boe renland was „knienen ouwe"(konij- nen houden) van een uitdrukkelijke vanzelfsprekendheid. Iedereen deed het bij wijze van spreken, dus je deed mee. Fataal was (en is) het voortplan tingsvermogen van Lepus cuniculus. Men kon wel besluiten een rem te zet ten op het sexuele leven van de konij nen, maar ,,het gaan naar de ram" was een zo in het maatschappelijk le ven der knagers ingebed gewoonte gebaar, dat je er niet buiten kon. Vier konijnen was een aimabel aantal, maar het werden er al spoedig twin tig en dat is een hele heisa, zoals zich laat denken. Vers gras. klavers, maar vooral ..paardesla" waren de bestanddelen van het menu. aange vuld met.soppen"(in melk geweekt brood) en 's winters waren vooral de biet en de mangel present, die diefe- lijk ontstolen waren van boerenwa gens, die deze kostbare last vervoer den van het land naar de boerderij of de landbouwhaventjes. Teneinde spanningen met de buren te vermijden c.q. ook wel gedreven door een schoonhoudende ijver, moesten de hokken altijd proper zijn en dat was op zich een karwei. Het wonder bestaat immers dat het ko nijn niet drinkt, maar wél plast, in tegenstelling met de kip, die wel drinkt, maar niet plast. Een merk waardig kontradiktio. Aangezien - als gezegd - velen, na schooltijd, er op uittrokken om het nodige knt'ene- eten" te pakken te krijgen, mas de spoeling wel eens dun. Nog veer ik op in bos en beemd, als ik grote pollen Paardesla" zie staan Gemakkelijk valt daaruit te kon- kludercn, dat er lang niet meer zo in tens gezocht wordt naar koniinen- voer als vroeger, 'f Zal onze (bedreig de) welvaart wel zijn. Tegen Kerst mis feest van liefde en vrede - groei de er grote onrust, uiant van alle kan ten hoorde men, dat er ..Lepussen" moesten sneuvelen. Ik droeg verge lijkbare gevoelens rond als Jan wol kers in zijn „Terug naar Ocoslgecst". Een konijnekoekje van eigen deeg zou niet smaken De dieren werden gelukkig gespaard, mant een konijn, mits goed verzorgd, krijgt grote af- fektic met een mens. Eens is een experiment grandioos mislukt. Teneinde het gras'snijden te ontgaan, tverden de dieren in een soort losweg neergezette ren op de bleek (was er toen nog) neergezet. Ze vraten vrolijk, maar groeven zich ook snel onder de draad door en torn waren alle konijntjes foetsi. Een ge weldige jacht in de tuin is torn inge zet. maar alle twintig werden toch niet teruggevonden; wel dc meeste. Zo'n gezellig knagertje achter ren winkelruit, roept heel wat herinne ringen wakker, 't Zou misschien maar laat ik geen zedrprrker mor den) voor vele jongeren, met een mat onduidelijke vrijetijdsbesteding best lollig zijn als ze overschakelden op konijnen. Als gezegd Paardeslais er in ieder geval volop SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2