rvc Onderzoek naar schuivensluiting Oosterschelde-stormvloedkering Vrij ingrijpende veranderingen aan Chr. Scholengemeenschap Zierikzee 5 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Naam van studie: Barcon Slechte Poolse ekonomie Nieuwe richting: kantoorverkooppraktijk De gehandicapten De Guardia Civil Noch Van Agt, noch Den Uyl Miljoenenfraude ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 juli 1981 137ste jaargang Nr. 22938 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek .Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Reeks avondkoncerten begonnen te Renesse wm w SCHOU WEN-DUIVEL AND, 2-7. „Barcon" staat voor „barrier control" en het is de naam van een studie naar de sluitingsmogelijkheden van de schuiven in de storm vloedkering in de Oosterschelde. De studie wordt in opdracht van rijkswaterstaat uitgevoerd door de Rand Corporation in Santa Monioa, Amerika. Het eerste deel van de studie richt zich op de technische eisen waaraan de pijlerdam moet voldoen en hoe en op welk tijdstip de schuiven in de dam gesloten moeten worden. Vragen die aan de orde komen zijn: onder welke omstandigheden moet de stormvloedkering worden geslo ten; op welk moment moet gekozen worden voor sluiting en opening; welke gevolgen hebben de handelin gen op de Oosterschelde en de aan grenzende gebieden? WASHINGTON. President Reagan van de Verenigde Staten heeft de Sowjetrussiche agressie in Afgha nistan, en pogingen Polen bang te maken veroordeeld in een proklama- tie van „Captive Nations Week", be ginnende op 19 juli. WARSCHAU. 2-7. De Poolse vice- premier Zbigniew Madej heeft don derdag een somber beeld geschilderd van de ekonomie van zijn-land en nieuwe prijsverhogingen voor le vensmiddelen in het vooruitzicht gesteld. Madej deed dit bij het begin van een tweedaagse zitting van het Poolse parlement over de ekonomi sche problemen. De vice-premier presenteerde een programma voor ekonomische her vorming van de regering en deed daarbij een dringend beroep op de bevolking daaraan mee te werken. „Als niet onmiddellijk wordt begon nen met deze ekonomische hervor ming kan niets en niemand ons meer redden van een nationale katastrofe en een volledige ekonomische in eenstorting", zo verklaarde Madej in zijn door de Poolse radio uitgezonden toespraak. Prijsverhogingen vormen een van de belangrijkste punten in het pro gramma. Madej noemde daarvoor twee mogelijkheden, namelijk een algemene verhoging van de konsu- mentenprijzen, in het bijzonder van de prijzen van levensmiddelen, in de tweede helft van dit jaar of een gelei delijke verhoging van de prijzen in de loop van enkele jaren. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat de rege ring de voorkeur geef aan de eerste mogelijkheid. „Hoe eerder de prijzen omhoog gaan, des te sneller zullen we in staat zijn het evenwicht in de eko nomie te herstellen en de rantsoene ring van levensmiddelen af te schaf fen", zo verklaarde hij. Sluitpeil en alarmpeil Er wordt onderscheid gemaakt tus sen een sluitpeil en een alarmpeil. Als hoog water voorspeld wordt, dat aan de zeezijde uitkomt boven het sluitpeil, dan moet de kering geslo ten worden. Er wordt echter niet al leen van de v,oorspellingen uitge gaan; de werkelijke situatie wordt evenzeer in het oog gehouden. De precieze hoogte van het sluitpeil is nog niet vastgesteld. Dit laatste geldt trouwens ook voor het alarmpeil. Hetzelfde principe wordt toege past: zodra de waterstand aan de zee zijd van de kering het alarmpeil heeft bereikt, worden de schuiven gesloten. Er is steeds gekozen voor de bui tenkant van de kering als maatstaf, omdat de waterstand daar één a twee uur voorloopt op die in de Ooster schelde. De hoogte van de beide, nog vast te stellen peilen bepaalt de fre- kwentie van het aantal sluitingen; het is daarom zaak zo zorgvuldig mo gelijke berekeningen te maken. Verschillende manieren Verschillende manieren van slui ting en opnieuw openen zijn moge lijk. Voorspellingen van de wa terstand zijn ruim zes uur voor het bereiken van die stand bekend. Zo dra overschrijding van het sluitpeil wordt voorzien, kan besloten wor den, dat gesloten wordt „op laagwa- terkentering": op het moment dat de waterstand aan de zee- en Ooster- scheldekant gelijk zijn. Bezwaar van deze methode is, dat het peil op de Oosterschelde dan vrij laag is en nadelige gevolgen kan heb ben voor visserij en milieu. Een hogere binnenwaterstand wordt bereikt op sluiting „op bin- nenpeil". De schuiven worden dan pas gesloten als het binnenwater een zeker peil heeft bereikt. Golfbewegingen Mèt deze sluiting op laagwaterke- ring heeft deze methode als bezwaar dat de waterstand op de Oosterschel de iets verandert, waardoor golfbe wegingen ontstaan in de buurt van de teen van de dijk en aan de randen van platen. Dit bezwaar kan opgeheven wor den door gedeeltelijke sluiting. Deze variant betekent dat bij voorspelling van overschrijding van het sluitpeil een deel van de schuiven gesloten wordt op laagwaterkentering. Welk deel open blijft is afhankelijk van de waterstandsverwachting en van de hoogte van de stand tijdens de laag waterkentering. Het tweede deel van de Barcon- studie zal zich richten op andere re denen die er kunnen zijn om de pij lerdam te sluiten. Zodra beiue studie-onderdelen zijn afgerond, worden de resultaten verwerkt in een nota voor de minister van ver keer en waterstaat. ffltf "fff WVTv,. 7 TfrT^ f Z1JPE. Al meer opgemerkt hier: de niet zo vaste zomer levert toch fraaie natuurtaferelen op, zoals hier het Zijpe van de dijk van Bruinisse af gezien. Een heel^charmant schorrenlandschap vervloeit in de richting van de waterlijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. Als eerste stap op weg naar een pensioenplicht voor werknemers is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot instelling van een pensioenkamer ingediend. SCHIPHOL. De laatste van de vijf „werkpaarden", zoals de KLM de DC-8-F (vracht)toestellen betitelde, heeft voor de maatschappij zijn laatste vlucht gemaakt. ZIERIKZEE, 2-7. Aan de Christelijke Scholengemeen schap voor MAVO en LHNO krijgen - met ingang van de komende kursus - vrij ingrijpende wijzigingen hun beslag. Na een periode van intensieve voorbereiding zullen de nieuwe brugklassen les krijgen op basis van een zelfde lessentabel voor de gehele brugklas. Hier mede wordt verkregen, dat de definitieve keuze tussen Mavo en Lbo met een jaar wordt uitgesteld. Aan het einde van het brugjaar volgt dan de definitieve selektie. Keuze: Mavo of Lbo. BURGH, 2-7. De regen was de grote spelbreker bij de slotavond oan de Avondvierdaagse in Rurgh. De wandelaars wa penden zich met regenjassen en zelfs paraplu's tegen dit weerelement, dat het wandelplezier van zo veel mensen kan verstoren. Zie ook elders in dit nummer 9 (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het Mavo-programma blijft gelijk, evenals het reeds bestaande Lhno- programma. Maar een tweede be langrijke wijziging is, dat naast de bestaande afstudeerrichting bij het Lhno nu ook de richting kantoor-ver kooppraktijk wordt ingevoerd. Dit houdt in, dat de leerlingen, die voor deze richting kiezen, kantoorprak tijk of verkooppraktijk en handels kennis, Duits en machineschrijven in hun examenpakket kunnen nemen. Oriëntatiereis Reeds met ingang van de nieuwe kursus zal een klas in deze richting gevormd worden, bestaande uit leer lingen, afkomstig uit de Mavo- en de Lhno-brugklassen, die daarvoor op teerden. In het kader van de voorbereiden de studie, de besprekingen en het in winnen van informatie werd door het voltallige lerarenkorps onlangs een reis naar vier scholengemeen schappen voor Mavo/Lhno gemaakt, waar druk van gedachten werd ge wisseld met een groot aantal kollega's en waar reeds op deze wijze in bedrijf zijnde scholen van nabij konden worden bekeken. De fusie tussen de Mavo en dc Lhno, enkele jaren geleden tot stand gekomen, be gint hiermede onderwijskundig een steeds duidelijker gezicht te krijgen. DEN HAAG, 2-7. De hulpverlening aan gehandikapten is erg gebrekkig. Ook het onderzoek ten behoeve van een betere hulpverlening is onvol doende. Er zal snel een reeks maatre gelen genomen moeten worden. Voor de ontwikkeling van speciale hulp middelen voor de 1,1 miljoen mensen met een ernstige of minder ernstige handikap. die ons land telt, zal de overheid jaarlijks een bedrag van 6,6 miljoen gulden beschikbaar moeten stellen. Voor systematisch onderzoek naar de kwaliteit en bruikbaarheid van speciale hulpmiddelen voor ge handikapten, zoals rolstoelen of brallle-apparatuur, zal een bedrag van 4,4 miljoen gulden per jaar op ta fel moeten komen. Tot deze konklusie komt de pro- jektgmep zintuigelijk- en orgaange- handikapten in een omvangrijke stu die, die de groep donderdag aan mi nister Van Trier voor wetenschaps beleid aanbood. MADRID, 2-7. In de vier maanden die zijn verlopen sinds 300 opstandige leden van de Guardia Civil probeerdeii zich meester te maken van het Spaan se parlement en de regering, is de ruim honderd jaar oude semi-militaire poli- tie-organisatie onderwerp van leven dig gesprek geweest Politici, journalisten en de gewone man hebben van gedachten gewisseld over de vraag welke rol zou moeten worden toebedacht aan de 63.000 le den van de Guardia Civil, in 1844 op gericht als plattelandspolitie, in een tijd waarin bandieten uit de beogen kwamen en in het nog niet ge-industra- liseerde Spanje landgoederen over vielen. DEN HAAG, 2-7. D'66-fraktievoor- zitter Jan Terlouw heeft donderdag een beroep gedaan op de fraktievoor- zitters Van Agt (CDA) en Den Uyl (PvdA) om zich terug te trekken als kandidaat-premier voor het te vor men kabinet. Terlouw deed dit via een brief aan de informateurs Lubbers en De Ko ning. In zijn brief zegt Terlouw dat het. gezien de patstelling waarin de kabi netsformatie nu verkeert, naar zijn mening het best zou zijn als er noch een kabinet-Van Agt, noch een kabinet-Den Uyl kwam, maar een kabinet onder leiding van iemand anders uit het CDA, immers de groot ste partij. ROTTERDAM. 2-7. Het Bureau fraude van de Rotterdamse politie heeft donderdag in samenwerking met de plaatselijke politiekorpsen de administraties van twee bedrijven in Maassluis en Vlanrdingen in beslag genomen. Volgens een politiewoord voerder in Rotterdam worden de di- rektcuren van deze bedrijven ervan verdacht via tal van malversaties veel te weinig sociale premies en be lasting te hebben afgedragen. Het zou volgens de woordvoerder gaan om een bedrag van meer dan tien mil joen gulden. Er zijn in deze zaak geen arrestaties verricht, maar die wor den wel verwacht als het onderzoek is afgerond. Bij de inval in de kantoren van dc twee bedrijven zijn enkele tiendui zenden guldens aan kontanten in beslag genomen. AMSTERDAM. De Amsterdamse wethouder van ekonomische zaken heeft donderdag een eventuele slui ting van de Fordfabriek in de hoofd stad „onverteerbaar" genoemd. DEN HAAG. De Europese kommis sie heeft 2.671.788 gulden beschik baar gesteld aan subsidies voor marklstruktuurprojekten van de Ne derlandse agrarische handel en in dustrie. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. WA> Wj> PÊ Biir Verwachting tot zaterdagavond: Af en toe zon Wisselend bewolkt en mogelijk een bui; minimumtemperatuur ongeveer 11 graden; middagtemperatuur rond 19 graden; matige zuidwesten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn.een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 7 juli: Zondag: Perioden met zon. Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: zuidwest 5. Maandag: Kans op neerslag: 407r Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: zuidwest 5. Dinsdag: Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: zuidwest 4. ZON- EN MAANSTANDEN 4 juli Zon op 5.25, onder 22.02 Maan op 8.28, onder 23.58 5 juli Zon op 5.26, onder 22.02 Maan op 9.41, onder 6 juli Zon op 5.27, onder 22.02 Maan op 10.54, onder 0.26 Eerste Kwartier: 9 juli (4.39) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 4 juli 6.09 17 38 11.30 24.00 5 juli 6.56 18.25 .- 12.17 6 juli 7.42 19 15 0.50 13 04 Springtij: 4 juli HET WEEROVERZICHT DE BILT. 3-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine depressie bracht de afgelopen nacht bijna overal regen. Deze depressie verwijdert zich nu naar zuid-Skandinaviê. Boven de Britse eilanden bevindt zich nog een gebied met buien. Deze buien trek ken vanavond en vannacht over ons land. Daarna zijn er enkele opklarin gen te verwachten. We krijgen daar om vooral morgenochtend af en toe wat zon. Ten westen van Ierland ligt een nieuwe depressie, die gedurende het weekend naar noord-Schotland trekt. t A t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1