ES23B HINAULT PAS NA TIJDRIT IN HET GELIEFDE GEEL BESTE HANDBOOGSCHUTTER VAN DISTRIKT ZEELAND KONCERT BROUWERSHAVEN Driemanschap in China Heren overhemden f 24,90 Zoetemelk ver achter Sjoerd Bergsma: Tegelmuseum Concentratie veruit het belangrijkste DEN HAAG. Er bestaat op dit mo ment een tekort van 790 plaatsen bij de penitentiaire inrichtingen in ons land. Daarnaast is de komende vijf jaren een groei van dat tekort te ver wachten van 100 plaatsen per jaar. Flitsen uit het buitenland STOCKHOLM. Bij een uiteenval len van Iran zal het gevaar van in menging door de grote mogendheden toenemen en daardoor de bedreiging van de wereldvrede. Dit heeft de Zweedse oud-premier Olof Palme verklaard. LUXEMBURG. Premier Van Agt heeft zich na afloop van de Europese topkonferentie in Luxemburg zeer verbolgen getoond over een deel van de Nederlandse pers, dat nogal nega tief heeft geschreven over de periode van zes maanden dat. Nederland het voorzitterschap van de Europese raad in handen had. NEW DELHI. Sowjetrussische sol daten gooiden onlangs granaten in ir- rigatletunnels in de buurt van de der de stad naar grootte van Afghanistan en doodden 60 dorpelingen die dek king tegen een bombardement had den gezocht, verklaarden woensdag diplomatieke kringen in New Delhi. Worst van 4 kilometer LE MANS, 29-6. Een slager in An- cinnes, een plaats in het West-Franse departement Sarthe, heeft een wereldrekord gevestigd door een worst te vervaardigen van 4.072 me ter. In het eindresultaat zat 3,5 ton vlees, afkomstig van ruim 50 var kens verwerkt. Jean-Claude Le Guillou die zijn prestatie leverde op het plaatselijk sportveld, verbeterde ruimschoots het vorige rekord van 3.817 meter, gevestigd door een kollega uit het Zuid-Franse Aix-en-Provence. De be woners van Ancinnes zorgden op het jaarlijks feest in hun gemeente voor het konsumeren van de reuzenworst. BRUSSEL. Nguza Karl 1 Bond, de gewezen Zaïrese eerste minister heeft woensdag in Brussel de mede deling verspreid waarin hij van zijn vaderland zegt dat het „wordt gere geerd door een onverdraagzame na tuur" en dat men daar ,,de wetten naar maat maakt". ZIMBABWE. Het Republikeins front dat oud-premier Ian Smith van het voormalige Rhodesië (nu Zim babwe) heeft woensdag in de eerste van twee tussentijdse verkiezingen voor alleen blanken een overwinning geboekt. PEKING, 1-7. Met de installatie van Hu Yaobing als voorzitter van de Chinese Communistische Partij lijkt een Troika" in de Russische stijl aan de top van het land te zijn ge vestigd aldus diplomaten donderdag in de Chinese hoofdstad. Hu, sedert maandag voorzitter van de CP, hield woensdag een 90 minuten durende toespraak over het zestigjarig bestaan van de aprtij, waarin hij zijn landgenoten opriep een nieuwe „lan ge mars", te beginnen naar ekonomi- sche voorspoed. Links van hem zat vice-voorzitter Deng Xiaoping, ar- chitekt van China's nieuwe koers en rechts van hem premier Zhao Zuy- ang. Met Hu als voorzitter, Deng als hoofd van de strijdkrachten en Zhao als premier, lijkt het veel op een drie manschap, al is het nog niet zo ge noemd, aldus een diplomaat. Ook an dere diplomaten vergeleken met een dergelijke struktuur in de Sowjet- Unie, tijdens het begin van de perio des Brezjnjev en Chroetsjtjov. De diplomaten zeiden onder de in druk te zijn van Hu. „Een hartde jon gen die het land kan aanvoeren, zeer kundig en voortvarend". „Zonder twijfel is de meest vergaande sociale verandering in dit land", zei een an dere diplomaat. „Een sprong van grote betekenis". Rustig zat Deng te luisteren naar Hu's rede, terwijl de afgezette voorzitter Hua Guofeng stilletjes enkele stoelen verder zat. Advertentie WEEKAAN BIEDING Melka, Elmi enz. Mol 5-7 Zierikzee Tel (01110) 2890 MOSKOU. De buitenlanders in Moskou zijn in verwarring. Sinds woensdag moeten ze voor levensmid delen in de rij staan. Ze kunnen niet meer winkelen in speciale zaken, om dat ze geen D-roebels meer kunnen krijgen. De nieuwe bepaling geldt niet voor diplomaten. Het minimumloon DEN HAAG, 1-7. Prof. dr. Bram Peper, een van de vice-voorzitters van de PvdA, vindt dat er een groter verschil moet komen tussen het mini mumloon en de laagste sociale uitke ringen. Over het minimumloon zou den werkgevers en vakbeweging moeten kunnen onderhandelen. De wet op het minimumloon zou moeten worden vervangen door een wet op de minimum sociale uitkeringen. Het parlement zou de hoogte van die uit kering kunnen bepalen op basis van budget-onderzoek naar wat een huis houden nodig heeft. Prof. Peper, die hoogleraar sociaal- ekonomisch beleid aan de Erasmusu- niversiteit in Rotterdam en kroonlid van de Sociaal-Ekonomische Raad is, ontvouwt deze gedachten deze week in een interview in het weekblad Haagse Post. Volgens hem ligt er binnen de PvdA te veel een taboe op het praten over ontkoppeling van minimum loon en minimumuitkeringen. Koncentratie Sjoerd Bergsma demonstreert hoe het moei. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ondanks dat handboogschieten een statische tak van sport is neemt dat niet weg dat het niet intensief zou kunnen worden beoefend. Die in tensiteit wordt voornamelijk door de koncentratie bepaald. Samen met de techniek vormt dat het belangrijkste onderdeel van de sport. „Het is geen leuke sport om naar te kijken, attrakticf Is het beslist niet, maar het Is fantastisch om te doen. je moet er wel een beetje bezeten van zijn, want hoe beter iemand gaat schieten, hoe beter hU of moet gaan prepareren. Daarom moet je fa natiek zijn om een goede prestatie te willen leveren", aldus Sjoerd, die overigens steeds beter wordt. BROUWERSHA VEN. 1-7. Op zaterdag 4 juli tal -zool* gemeld - in de Grote Kerk te Brouwershaven, een konrert wor den gegeven door het Chr. Gem Jongenskoor uit 'i Hertogenbosch. Dit koor werd opgericht in 1966. Begonnen onder E. van Veen met en. 20 leden (13-18 jaar) groeide het al spoedig uit tot een echt jongeren koor Jacques v. d. Dool is de huidige dirigent De naam van het koor ï.t ..Cantabile" Het begeleidende Kantate Orkest is een los-vast ensemble van hoofdzakelijk amateur-musici, dat het koor re.gelmatig bij uitvoeringen begeleidt Het bewijs daarvan werd afgelo pen zaterdag geleverd, toen hij na een serie van vier wedstrijden in het totaal klassement op de eerste plaats eindigde in het distrikt Zeeland. Een herhaling van het vorige jaar. toen hij voor de eerste keer de beste was. Sinds een toptrainer uit Nederland verleden jaar bezoeken heeft ge bracht aan de schietavonden van St. Jan is het peil van Sjoerd enorm vooruit gegaan Met name zijn lan ceertechniek is flink verbeterd. Het De Belg Lucien van Impe, die reeds vijf jaar geleden de tour won, wist op schitterende wijze de zware Pyre- neeënrit te winnen. Knetemann op 9.00; 34. Lubberdingop 9.32; 38. Van de Velde op 9.56; 57. Stamsnijder op 14.07; 64. Wijnands op 16.33; 110. A. van Houwelingen op 28.51; 120. Broers op 31.35; 122. Pi- rard op 31.51; 139. J. van Houwelingen op 43.42; 142. Van den Hoek op 49.16; 143. Priem op 50.34 en 144. Jonkers op 52.32. Heden - donderdag - is er een ta melijk vlakke etappe over 219 km van Pau naar Bordeaux, waarin een aantal bonificatiesprints is opgenomen. Dat is ook morgen het geval in de etappe van Rochefort sur Mer naar Nantes waarin 189 km zal moeten worden afgelegd. Sterretjestoernooi ltc Westerschouwen Van maandag 13 juli tot en met vrijdag 17 juli wordt op de tennisba nen van de ltc Westerschouwen een „Sterretjestoernooi" gehouden. Hieraan kunnen meisjes en jongesn van Schóuwen-Duiveland deelne men, die nog in de beginnende fase zijn op tennisgebied. EDE, 1-7. B en W van Ede hebben de gemeenteraad voorgesteld vier ton subsidie te geven voor de renovatie, verbouwing en uitbreiding van het te gelmuseum „It Noflik Sté" in Otterlo. De provincie Gelderland heeft al vier ton ter beschikking gesteld. De totale kosten van het werk aan het tegel museum worden geraamd op 970.000 gulden. Het museum zelf moet dus 170.000 gulden bijeen zien te krijgen. De raad van Ede beslist donderdag 16 juli over deze subsidie. met de Zeeuwse top. Hij wil meer en naar buiten. Later, toen ook van deze kant be langstelling voor het schieten ont stond kregen ze van de mannen te ho ren dat ze zelf maar een vereniging op moesten richten. Zo gezegd, zo ge daan. De damesklub TOG bestaat nog steeds en is de enige vereniging voor alleen vrouwen in Nederland. Verder kent Schouwen-Duiveland nog de mannenklub Zodiac, de ge mengde klub Artemis en de jongeren vereniging (voor jeugd van twaalf t/m achttien jaar) Sagittarius. Laatstgenoemde zou trouwens bij zonder blij zijn met de aanmelding van enkele leden. St Gaudens, 1-7. Niet Bernard Hinault, die voorspeld had dat hij op de Pla D' Adet zijn slag zou slaan, maar de 34-jarige Lucien van Impe, die aan zijn 13e Tour bezig is, heeft dinsdag de zesde etappe van St. Gaudens naar de top van de Pla D'Adet op zijn naam gebracht. Gele trui „Dat lijkt me echt het leukste. Ik wil graag aan de konkoursen mee doen, de zogenaamde jachtwedstrij- den. Elke deelnemer krijgt zes pijlen, die ze vanaf een onbekende afstand op het doel moeten schieten. Deze vorm van handboogschieten is nog niet bekend in Zeeland en bestaat zelfs pas sinds een jaar of twee, drie. in Nederland. Het wordt dan alle maal wat moeilijker, omdat de schut ters met de weersinvloeden te maken krijgen. Een felle zon of een windstoot kan heel lastig zijn", ver telt Sjoerd enthousiast, terwijl hij zijn boog in elkaar schroeft om te de monstreren. Het ziet er allemaal heel erg inge wikkeld en professioneel uit voor een leek: een metalen middenstuk en verende boven- en benedenstukken, voor de stabiliteit worden er zelfs nog een soort metalen staven aan be vestigd. Ook het vizier ontbreekt na tuurlijk niet. „Goed materiaal is een eerste vereiste, wil je een beetje ver trouwen krijgen in je eigen schiet- kunsten. Je moet op je boog aankun nen. Pas dan kunnen er prestaties volgen", besluit Sjoerd Bergsma als beste Zeeuwse schutter, dus hij kan het weten. Vijf jaar geleden had de Belg, die alle voorgaande Tours de Frances heeft uitgereden, op de Pla D'Adet de basis gelegd voor zijn enige Tour overwinning door toen de etappe met 3.12 min. voorsprong op Joop Zoe temelk met veel machtsvertoon te winnen. Na de laatste jaren minder op de voorgrond te zijn getreden bleek de Belg ondanks zijn al lange carière nog niet te zijn versleten. Achter hem werd een ware ravage aangericht, waardoor het algemeen klassement volledig op zijn kop werd gezet Een van de grootste slachtoffers hiervan werd de Raieigh-ploeg. Had Post voor de start nog vijf renners op de eerste vijf plaatsen van het alge meen klassement na afloop van de enige Pyreneeënrit was er geen een meer bij de eerste tiea Dat Gerrie Knetemann als niet klimmer zich niet in de gele trui zou weten te handhaven was verwacht Desillusie Een grote desilussie was het echter dat de renners, waarop men eigenlijk had gerekend het volledig lieten af weten. Nog achter Peter Winnen, met een 20e plaats de best geplaatste Ne derlander en Hennie Kuiper (24e) werd Johan van de Velde met een 25e plaats de best geplaatste renner uit de Raleigh formatie, met een achterstand van 4.24 min. op van Impe. Dat Zoetemelk nog lang niet in oude doen is bewees het feit dat hij met ruim 6 minuten achterstand pas op de 51e plaats eindigde, en dit als tweede Raleigh coureur. Door deze minder goede resultaten verspeelden de Raleigh's ook de lei ding in het ploegenklassement, waarin zij naar de 5e plaats afzakten. Hinault Hoewel Bernard Hinault er niet in slaagde het volledige peloton zijn wil op te leggen, was hij toch de grote bezieler van deze etappe. Nadat de eerste col (de col des Ares (3e kat) nog in gesloten gelederen was genomen gooide hij aan de voet van de Peyresourde de beuk erin. Uiteinde lijk slaagden alleen de Australiër Phil Anderson en de Spanjaard Alberto Fernandez er tot de top in de wereld kampioen in zijn spoor te blijven vol gen. Op korte afstand volgden de Belg Claude Criquielion en de Spanjaard Marino Lejarreta, terwijl Van Impe nog b(j de doorkomst op de top van de Peyresourde een achterstand van an derhalve minuut telde. In de afdeling slaagde hij er met Criquielion en Le- jareta erin zich bij het leidend drietal te voegen. Zeven kilometer voor de top plaatste Van Impe zijn beslissende demarage. In de boeiende strijd die hierna volgde kwam Van Impe op een voorsprong van rond de twintig sekonden. Bij de achtervolgers moesten Cri quielion, Fernandez en Lejarreta on der het door Hinault aangegeven tem po afhaken. De jeugdige Phil Ander son bleef de Fransman echter als een schaduw volgen. Hoewel de beide achtervolgers Van Impe binnen gezichtsbereik kregen wist de kleine Belg toch buiten schot te blijven. Op de steile kruin voor de finish sprintte hij zelfs nog naar een voorsprong van 24 sekonden op Hi nault, die met een uiterste krachtsin spanning Anderson met enkele centi meters op de streep wist te kloppen. De 23-jarige Australiër Philip Ander son die in de Pyreneeënrit een op merkelijke prestatie leverde, waar mee hij zich voor een dag in het geel reed. G.V. Delta Sport sloot seizoen af De Jeugdraad van Gymnastiekve reniging Delta Sport heeft een geslaagde afsluitingsmiddag gehou den, i.v.m. het einde van het gymnastiek-seizoen, vOor alle leden vanaf 6 jaar. De opkomst voor deze middag was bijzondergroot. Ongeveer 100 jon gens en meisjes namen aan deze mid dag deel. Er werden voor de pauze verkieedspelletjes en kwis gespeeld, met leuke prijzen, en er werd op mu ziek gedanst. In de pauze werd er wat gedronken en gegeten en er werd een leuk ko misch nummertje opgevoerd. Na de pauze brak het laatste onderdeel van die „gezellige" middag aan. Er wer den leuke filmpje vertoont van o.a.: Donald Duck en Tweety. Voor de Australiër was de dag even wel toch goed daar hij de gele trui van Knetemann met een voorsprong van 17 sekonden op Hinault kon overne men. De zeventien sekonden voorsprong bleken voor Anderson toch niet ge noeg te zijn om zich langer dan een dag in de gele trui te handhaven. In de korte maar lastige tijdrit van Nay naar Pau over een asftand van 27.6 km kwam Hinault weer in het geeL Met 3 sekonden voorsprong op de nu weer bijzonder sterk rijdende Gerrie Knetemann won de Breton de rit tegen de klok in een tijd van 35.52 minuten. Naar men mag verwachten zal er pas volgende week dinsdag in de rit van Compiegne naarRoubaix door de „Hel van het Noorden" weer een belang rijke etappe plaats vinden. De stand in het algemeen klasse ment ziet er na de 7e rit als volgt uit: 1. Bernard Hinault 19.42; 2. Phil Ander son op 13 sec.; 3. Michel Laurent op 4.30; 4. Ronny Claes op 4.52; 5. Lucien van Impe op 4.58; 6. Jostein Wilman op 5.00; 7. Claude Criquielion op~5.23; 8. Alberto Fernandez op 5.23; 9. Peter Winnen op 5.44; 10. Geny Verlinden op 5.45. De plaatsen van de Nederlanders: 16. Hennie Kuiper op 6.39; 19. Zoete melk op 6.50; 28. De Rooy op 8.30; 31. Balvaardigheidstest bij tennis Op de banen van de tennisvereni ging Westerschouwen wordt zater dag 4 juli voor honderdvijftig kinde ren van Schouwen-Duiveland een balvaardigheidstest gehouden. De deelnemers van acht tot elf jaar staan onder toezicht van de tennisle* raren Theo Gorsse en mevr. Anke Stienen. ZIERIKZEE, 1-7. De boog kan niet altijd gespannen staan. Vandaar dat Sjoerd Bergsma uit Zierikzee zich naast zijn drukke werkzaamheden, waarbij hij in de weer is met honden en katten, moet ontspannen. Dat doet hij paradoxaal genoeg via het handboogschieten, waarbij de boog wel degelijk gespannen moet staan. Een puur individuele sport, die hij één keer in de week beoefend als boogschietend lid van de kegelklub St. Jan. Vanwege zijn onregelmatige werktijden heeft de heer Bergsma bewust voor de individuele sport ge kozen, zodat hij hoogstens zichzelf kan duperen. Vier jaar geleden raakte Sjoerd door verhalen van anderen enthousi ast voor deze statische sport en sloot zich aan bij herenklub St. Jan, die in 1906 werd opgericht. Voor de ramp was het een kegelvereniging, die door toedoen van de voormalige di- rekteur van Smit en Bolnes, ir. Burk op 4 januari 1964 werd gewijzigd in een handboogschietklub. Vrouwelij ke leden waren er in de begintijd niet. afgelopen najaar heeft hij ook bij de Fita-wedstrijden de eerste plaats be zet, zij het dat deze distriktswedstrij- den met het drie pijlen-systeem wer den afgewerkt. Dat vindt Sjoerd leu ker dan wedstrijden met het één pijlen-systeem. De mate van koncentratie is zo groot dat hij liever in één keer drie pijlen achtereenvolgend schiet, dan iedere keer opnieuw voor één pijl zichzelf opladen voor het schot. Het minste of geringste geluid of een be weging kan hem immers uit zijn kon centratie halen. Sjoerd is echter nog niet tevreden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 7