„Verliezer" zoekt kontakt met de religieuze partij Geen akuut gevaar voor Polen Agenda Walesa roept op om niet meer te staken Koningin Beatrix opent nieuwe verbinding „De Willemsbrug" Geen „heiligverklaring" Hitte in de Sovjet-Unie Begin heeft kans met koalitie Mening Brandt De raketten in Libanon Moskou en Afghanistan Vluchtelingen in Oostenrijk Stichting Het Theater vertoont in de Concertzaal Plechtigheid in Maasstad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Men hoeft zich over de zaak als zodanig niet te verheugen, maar in talrijke kaders is de omvang van de sociale voorzieningen „bespreek baar" geworden, zoals dat tegen woordig met een steeds meer ingang vindende uitspraak, wordt aange duid. In een „Parool" - interview herinnert de 95-jarige dr. W. Drees nog eens aan het begin van de A.O.W., die met een bedrag van onge veer 50 miljoen van de grond kwam en was betaald. Hij stelt dit beschei den bedrag tegenover de vele miljar den, die thans aan de sociale voorzie ningen moeten worden geofferd. Rond die „vele miljarden" is lang zamerhand een kontroverse ont staan; er zijn o.m. politieke partijen, die krachtig op de rem willen trap pen; er zijn andere, die met een soort misplaatste elegantie over dit reus achtig financieringsprobleem plegen heen te huppelen. Thans echter wordt de neiging deze netelige zaak aan de orde te stellen, vrij algemeen en in dit opzicht is deze week een enorme knuppel in het P.v.d.A.-hoenderhok gegooid, door een „insider", nl. prof. dr. A. Peper, één van de vice-voorzitters van die partij, die een groter verschil bepleit tussen het minimumloon en de socia le uitkeringen; de „beruchte" koppe ling zou ongedaan moeten worden ge maakt. Dr. Peper vindt het ook niet goed, dat - en door wie dan ook - het mis bruik van de sociale voorzieningen wordt gebagatelliseerd. Het zelfde geldt voor het ziekteverzuim en - wat hij noemt - „de scheefgroei in de W.A.O." Hij verwijt zijn eigen partij de heiligverklaring van de sociale ze kerheid en hij betwist die heiligheid, d.w.z. n i e t in zijn principes, maar in zijn uitwerking. Letterlijk: „die uit werking heeft de vorm van een enor me uitwaaiering gekregen; een enor me waanzin". Een bijna ongelijkfelijke uit spraak in de kring van landgenoten, die - dat moet er ook wel bij - destijds (en nog) hard hebben gevochten om het stelsel van sociale zekerheid van de grond te krijgen en in stand te/ houden. Dr. Peper intussen wil de - wat hij noemt - noodzakelijke sociale kon- tróle - niet overlaten aan allerlei ap paraten, organisaties en instanties, maar hij doet een dringend beroep op de bevolking zelf „zich. niet in te la ten met onfatsoenlijke dingen, waar van zij zelf in feite vindt, dat het niet kan". Een „hard", maar etisch hoogstaande opmerking van een - ge zien zijn achtergrond - onverdacht man. Een beroep op het etisch in zicht en de verantwoordelijkheid van de mensen, die dit land bevol ken, immers is al veel te lang uitge bleven. Alles gaat „gewoon door", totdat het ach- en weegeroep rond de lege schatkist een echo krijgt, die het oorspronkelijk geluid gaat overtref fen. Voor een terugkeer is het dan echter wel beangstigend laat gewor den. PARUS. De Amerikaanse reaktie op het opnemen van communistische mi nisters in het Franse kabinet was een vorm van druk. Dat heeft president Mitterrand verklaard in een woensdag gepubliceerd vraaggesprek met het Franse dagblad „Le Monde". TEHERAN. Een vijftigtal linkse guerrillastrijders, die van plan waren het parlement te vernielen, zijn dins dagavond gearresteerd. Dit heeft de nieuwe leider van de Islamitische Re publikeinse partij, Mohammad Javad Bahonar, woensdag meegedeeld. MOSKOU, 1-7. Grote delen van de Sowjet-Unic hebben te kampen met een hittegolf. Door het warme en dro ge weer loopt de landbouw gevaar. Het Russische vakbondsblad „Troud" meldde het afgelopen week einde dat door de droogte veel min der veevoeder geoogst kan worden dan normaal. De boeren zullen daar om hun toevlucht moeten nemen tot andere dan de gebruikelijk veevoe ders, aldus het blad. De temperaturen in Moskou zijn opgelopen tot 31 graden. Veel spionnen ELL WANGEN (Hadm- Wüert temberg), 1-7. In de Bondsrepu bliek zijn tenminste 10.000 Oost- Europese spionnen werkzaam, onder wie alleen al 2.000 voor de DDR. Dit verklaarde in Ellwan- gen in Baden Wiirttemberg, de Westduitse procureur-generaal Kurt Rebmann Hij voegde hieraan toe dat elk jaar ongeveer 50 personen wor den aangehouden die verdacht worden van spionage-aktiviteit Rebmann riep op tot waak zaamheid in verband met de toe neming van de ekonomische spio nagedie volgens hem vooral door de Oostduitsers bedreven wordt JERUZALEM, 1-7. De Israëlische premier Begin heeft woensdagavond overeenstemming bereikt met Josef Burg over deelname in een regeringskoalitie van de nati onale religieuze partij (N.R.P.). Na de ontmoeting met Burg verklaarde Begin dat hij begin volgende week al een koalitie zal vormen. Advertentie Burg zei dat de koalitie tussen Be gins Likoed en zijn N.R.P., die Israël de afgelopen vier jaar regeerde, zal blijven bestaan. Burg, minister van binnenlandse zaken in het nu demis sionaire kabinet Begin, zei verder dat zijn partij de voorkeur geeft aan brede koalitie met de arbeiderspartij onder leiding van Begin. „Peres en zijn vrienden wijzen dit idee echter af", aldus Burg. Derde partij De N.R.P heeft weliswaar de helft van haar twaalf parlementszetels verloren maar blijft daarmee de der de partij in Israël. Volgens Burg kun nen religieuze groeperingen Likoed, dat 48 van de 120 parlementszetels gaat bezetten, een steun van 12 tot 14 zetels verschaffen. Mosje Sjachal, een topfiguur uit de arbeiderspartij die 49 zetels haalde, verklaarde woensdagavond echter dat zijn partij als de grootste het eerst opdracht moet krijgen een rege ring te vormen. MOSKOU, 1-7. De voorzitter van de Westduitse Socialistische Party SPD, Willy Brandt, meent na zy n gesprekken met Sowjetpresident Leonid Brezjnjev dat er „geen onmiddellijk gevaar" bestaat van een Russische inval in Polen, meldden Westduitse kringen in Moskou. De Russische president heeft Brandt geen bepaalde verzekering daarvan gegeven, maar beiden hebben wel se rieus over de situatie in Polen gespro ken. BEIROET, 1-7. Een rechts radiosta tion in Libanon heeft woensdag ge meld dat Syrië een grootste deel van zijn Sam-6 raketten heeft terugge trokken uit de Bekaa-vallei. Volgens ooggetuigen staan er in de vallei nu nog' vijf lanceerinrichtingen: In Is raël verklaarden militaire woord voerders de berichten over een terug trekking van de raketten niet te kun nen bevestigen. De opstelling in Li banon van de Syrische raketten leid de tot een ernstige krisis tussen Syrië en Israël. MOSKOU, 1-7. De Sowjet-Unie is „met genoegen" bereid haar troepen uit Afghanistan terug te trekken, mits in een politieke regeling „elke interventie" vanuit Iraanse en Pa kistaanse grondgebied wordt uit gesloten, de niet-gebondenheid van Afghanistan wordt gewaarborgd en „de veiligheid van de Sowjet-grens wordt verzekerd". Dit hebben hooggeplaatste Russi sche funktionarissen woensdag de voorzitter van de Westduitse sociaal- demokratische Partij (SPD), Willy Brandt, meegedeeld. Brandt had een gesprek van ruim drie uur met Borsi Ponomarjev, se- kretaris van het Centrale Partijko- mité, en een andere deskundige van het Kremlin op het gebeid van het buitenlands beleid, Vadim Zaglya- din. Na afloop deelde een woordvoer der van Brandt mee dat de kwestie- Afghanistan een „zeer grote rol" in de gedachtenwisseling. GENEVE, 1-7. De Oostenrijkse mi nister van binnenlandse zaken. Er- win Lanc, heeft woensdagmiddag in Geneve gepleit voor snellere opname van Oosteurope.se vluchtelingen, vooral Polen, in de traditionele im migratielanden, Canada en de V.S. Hij vroeg die landen hun toelatings- quota naar verhouding te verhogen. Sinds begin dit jaar tot 21 juni zijn 6.500 mensen uit Oost-Europa in Oostenrijk aangekomen, in vergelij king met dezelfde periode van 1980 een stijging van 17 procent. Vorig jaar al was het aantal vluchtelingen uit Oost-Europa met 9.259 bijna 65 procent groter geweest dan in 1979. Op 23 juni van dit jaar verzArgdc zijn ministerie 7.417 asielaanvragers, van wie 4.603 Polen. Omdat de kam pen vol zijn moesten 4.736 vluchtelin gen elders worden ondergebracht. De minister verwacht eind dit jaar 12.000 tot 15.000 vluchtelingen in Oostenrijk Bij de cijfers zijn niet de Polen meegerekend die wel in het land zijn zonder asiel in een ander land ge vraagd te hebben. Volgens zijn schatting zijn dat er enkele duizenden, zei hij. Het stand punt van zijn land is dat niemand die asiel aanvraagt tegen zijn wil naar het land van afkomst wordt terug gestuurd. Dinsdagavond zei Brandt na een langdurige bespreking en een gala diner met Brezjnjev dat hij meende „dat er geen acute dreiging van buiten af voor Polen bestaat Brandt zal een boodschap met een dergelijke strek king mee naar West-Duitsland nemen. Woensdag zet de Westduitse voorzitter van de socialisten de besprekingen met hoge funktionarissen in het Krem lin voort, maar een nieuwe ontmoeting met Brezjnjev wordt niet meer ver wacht Brandt begon zijn bezoek dins dag met een oproep tot een gesprek- onder-vier-ogen tussen de leider van de Russische communistische partij en president Reagan van de Verenigde I Staten. WASHINGTON. De Amerikaanse regering zal Israël, zoals afgespro ken, op 17 juli wapens leveren, waaronder zes F-16's. Waldheim somber GENÈVE, 1-7. De industriële pro- duktie in de wereld stagneert, de groei van de wereldhandel verloopt traag, het verschil tussen inkomsten en uitgaven wordt steeds groter, de werkloosheid blijft groot en de infla tie hoog. Met deze voorbeelden schetste de sekretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Wald heim, een somber beeld van de voor uitzichten voor de ekonomie. Hij deed dit bij de opening van de zomer- zitting van de Ecosoc, de ekonomi sche en sociale raad van de VN, in Ge- nève. a.s. zaterdag 19.00 uur -> a.s. zondag 20.00 uur nVeO- t v.**46" „.aeii®**- ati\eOul «lie maa «cM»**' Bud Spencer maakt iedereen weer aan 't lachen! a.l. Wegens enorm succes geprolongeerd! a.s. zaterdag 21.30 uur a.s. zondagmiddag 14.00 uur Het sensuele verhaal van een pure liefde Meer dan 1500 bezoekers zagen deze film in Zierikzee u kunt hem nog gaan zien. Grijp uw kans! a.l. WARSCHAU, 1-7. De leider van onafhankelijke vakbeweging Solidari teit, Lech Walesa, heeft'woensdag gewezen op de noodzaak niet meer te sta ken. Avond-wandel- Hij zei dat Solidariteit met het oog op de ekonomische krisis af moet zien van het stakingswapen. In een rede in Krakow noemde Wa- lese de toestand in Polen „ingewik kelder dan een jaar geleden"-. Vol gens een bericht van het Persbureau PAP zei hij dat de Poolse arbeiders hebben besloten goed te werken, mits zij „de kontrole hebben over de produktie en de betrekkingen in hun MOSKOU. De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gro- myko, gaat donderdag (2 juli) naar Warschau voor besprekingen met de Poolse leiders. Dit heeft de gewezen Westduitse bondskanselier Willy Brandt woensdagavond in Moskou verklaard. ROTTERDAM, 1-7. Koningin Beatrix en prins Willem- Alexander hebben woensdagmiddag officieel de nieuwe Rotterdamse verbinding „de Willemsbrug"-geopend. De brug over de Nieuwe Maas vervangt de 103-jaar oude Willemsbrug, die eerder op de dag door burgemeester Van der Louw was afgesloten. De openingshandelingen bestonden uit het onthullen van een plaquette door de koningin, waarna de kroonprins een scheepstoeter liet blazen. Het was de eerste officiële openingsplechtigheid die de nu veertien-jarige prins verrichtte. Dc nieuwe Willemsbrug Is een op vallende verschijning geworden in het Rotterdamse stadsbeeld. Hij heeft twee rode A-vormigc pylonen van 65 meter hoog, van waaruit dc ophangkabels als een open paraplu naar beneden dalen. Afmetingen Het brugdek heeft een totale lengte van 366 meter en een breedte van bij na 35 meter. Het is berekend op een verkeer van 35.000 voertuigen per et maal. Er zijn in elke richting drie stroken voor auto's, een brede bus baan en een fiets- en voetgangerspad. De bouwkosten komen op ruim hon derdtien miljoen gulden. De lange weg die voorafging aan de bouw is even opmerkelijk als de brug zelf. Het had trouwens net zo goed een tunnel kunnen zijn die de „me- taalmoeie" oude brug vervangt. Al In 1959 adviseerde de werkgroep „Willemsverhinding" de aanleg van een gekomhineerde spoor-verkeers- tunnel. De Nederlandse Spoorwegen besloten uit financiële overwegingen uit het projekt te stappen. Rotterdam overwoog in 1969 de bouw van een tunnel met zes autorij- bancn, maar een nieuwe visie op ge motoriseerd veTkeer in de bin nenstad bracht verandering. Het doorgaande autoverkeer moest wor den geweerd. Een zesbaans autotun nel paste niet in die gedachten. Wel de Willcmbrug in zijn huidige vorm. Rotterdam had in de jaren zeventig enkele fasen nodig om daaT definitief voor te kiezen. Oude brug Wat er met de oude "brug gaat ge beuren is nog niet bekend. Voor vele Nederlanders is het een monument dat herinnert aan de mei-dagen van 1940, toen Hitler-Duitsland Neder land binnenviel aanviel. In een van de vele plannen wordt voorgesteld een deel van de brug vertikaal rech top te zetten als gedenkteken aan die tijd. bedrijven". Hij riep de leden van So lidariteit op „de rijen te sluiten" om aan een eventuele „provokatie" het hoofd te kunnen bieden. Donderdag 2 juli Zierikzee Exkursie Ver. v. Bedrijfsvoorlich ting. Start: De Val, 18.45 uur. Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Burgh-H aamstede Avondvierdaagse. Start bij sportter rein aan de Leliëndaleweg. 19.00 uur. Vrijdag 3 juli Zonnemaire Koncert „N. en U." op het school plein in de I. M. v. d. Bijlstraat. Aan vang 19.30 uur. Zaterdag 4 juli Zierikzee Concertzaal, 19.00 uur „De Sheriff maakt zich kwaad", alle leeftijden; 21.30 uur „The Blue Lagoon", alle leeftijden. Haamstede Rommelmarkt centrum ten bate van Ned. Herv. Kerk. 9.00 uur. Renesse Lange Rekc. Volksdansgroep „De Klompendansers" uit 's Heerenhoek. 13.30 uur. Scharendijkc Parkeerterrein Ger. kerk. Braderie. 10.30. Bingo-dansavond. „De Put- meet". 21.00 uur. Brouwershaven Grote Kerk. Koncert Chr. Gem. Koor „Cantabilé" uit Den Bosch. 20.00 uur. Ophalen oud papier ASV Brouwers haven. 9.00 uur vertrek vanaf de Markt. Zondag 5 juli Zierikzee Concertzaal. 14.00 üur „Tbc Blue La goon", alle leeftijden; 20.00 uur „De Sheriff maakt zien kwaad", alle leef tijden. Maandag 6 juli Zierikzee Stadhuis. Vergadering kommissie onderwijs. 16.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Theo Thijssenschool. dia's .schoolkamp. 20.00 uur. Rene<t9e WV-kantoor. Avond-wandel- driedaagse. 19 00 uur. Dinsdag 7 juli Zierikzee Gebouw R.S.G., Manhuisstraat. Af scheidsavond ,,'t Kofschip". 20.00 uur. Renesse WV-kantoor. driedaagse. 19.00 uur. Brouwershaven Markt. Start fietstocht Plattelands vrouwenbond. 13.30 uur. Zonnemaire Veerdijk. Plant en werkgroep. 19.15 uur. Woensdag 8 juli Haamstede Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Herv. Kerk. „Schouwse klanken". 20.00 uur. Donderdag 9 juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Haamstede Ring Promotion, braderie. Renesse WV-kantoor. Avond-wandel- driedaagse. 19.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjas- wedstrijden. 20.00 uur. Zaterdag 11 juli Haamstede Parkeerterrein Geref. Kerk. „Kerk mis". rommel-informatiemarkt van 10.00 - 17.00 uur. Zonnemaire Grote rommelmarkt met vele attrak- ties t.b.v. „Nut en Uitspanning" van af 9.00 uur tot 16.00 uur in de I. M. v. d. Bijlstraat. Nicuwerkcrk Kerkring. Braderie. 10.00 uur. Maandag 13 juli Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Frans van Tilburg, orgel Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 15 juli Zierikzee Poppentheater „Al te Klein". St. Do- musstraat 14.30 - 15.30 uur. Voorstel ling „het Ogenbos". (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (nlel voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 16.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2