vG Volgend jaar februari heeft Noordgouwe zijn dorpshuis De „Ostrea"-Oosterschelde- hefschip wordt te water gelaten Zeven terreinen worden onderzocht in provincie UWC DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het premierschap Om zuiver Zeeland Bouw bij Rott. Droogdok-Mij Rijk in het rood Eerste paal geslagen iv.v- 'r: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 juli 1981 137ste jaargang Nr. 22937 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Modernisering schutsluis Grevelingendam NOORDGOUWE, 1-7. Omstreeks februari volgend jaar heeft Noordgouwe z'n dorpshuis. Woensdagochtend werd enigszins officieel de eerste paal geslagen voor dit multifunktionele gebouw, dat tegen de lagere school wordt aangebouwd. Het zal straks zowel door de school als door de inwoners van Noordgouwe voor allerlei akti- viteiten worden gebruikt. Een feestelijk gebeuren dus voor het dorp, dat een voorziening voor plaatse lijke bijeenkomsten al jarenlang miste, terwijl het aan de andere kant met z'n warme bakker, slager, garage, fietsenmaker toch goed geoutilleerd is voor zo'n kleine gemeenschap. Met het gereedkomen van het dorpshuis hoopt met ook de kleine dorpsscholen (nu nog kleuter- en la ger, straks samen basisonderwijs), wier bestaan zoals overal in de klei ne keren toch zorgen baart, wat ste vigheid in het voortbestaan te geven, zo vertelde mevrouw S. Loschacoff- PARIJS. De westerse industrielan den moeten hun afhankelijkheid van importolie blijven verkleinen en zich niet in slaap laten sussen door het huidige overschot op de wereld markt. ROME. Paus Johannes Paulus II gaat vooruit na de virusinfektie die hij opliep na de aanslag op zijn leven, zo hebben zijn artsen dinsdag ver klaard. DEN HAAG, 1-7. Met elke dag die de informatiewerkzaamheden van de informateurs Lubbers en De Koning langer duurt, gaat de kwestie van het premierschap en de zetelverdeling van het te vormen kabinet zwaarder wegen. De drie frak tie voorzitters Van Agt (C.D.A.), Den Uyl (P.v.d.A.) en Ter- louw (D'66) hielden zich ook woens dag geruime tijd met de personele be zetting bezig, maar tot konklusies leidde dit overleg niet. Het was Den Uyl die de kwestie van het premier schap aanroerde. Donderdag zal het gezelschap zich er opnieuw mee bezig houden. Een woordvoerder zei na afloop, dat de besprekingen nu steeds een „dubbel karakter" hebben. Kwamen aanvankelijk louter programmati sche zaken aan bod, dezer dagen wordt de band tussen een program matisch akkoord en overeenstem ming over de zetelverdeling nauw ge legd. De programmatische besprekingen werden woensdag gevoerd aan de hand van „nadere notities" van in formateurs Lubbers. Ze vormden het antwoord op de vele wijzigings voorstellen die de drie frakties eind vorige week op de koncept- konklusies van de beide informa teurs hebben ingediend. Woensdag waren voornamelijk de sociaal-cko- nomische problematiek en de volks huisvesting aan de orde. de Kanter, die de aangewezen per soon was voor het slaan van die eerste paal. Dorpsraad Het was haar eerste officiële daad als wethouder van Brouwershaven en zij was als inwoonsters van Noordgouwe, lid van de Dorpsraad en als raadslid van Brouwerhaven, zeer nauw betrokken bij de langduri ge voorbereidingen, waarbij de ak- tieve Dorpsraad de steun van de Stichting Samenlevingsopbouw graag ontving. Aanwezig bij dit luidruchtig begin van de bouw waren onder anderen burgemeester C. Slabbekoorn, raadsleden en betrokken gemeen teambtenaren, leden van de Dorps raad en de heer A. J. v. d. Velde van het architektenburo De Jonge uit 's. Gravenpolder, behalve zakelijk ook persoonlijk betrokken als inwoner van Noordgouwe en als voorzitter van de ouderkominissie. Voeg daar bij alle schoolkinderen, die de lessen even mochten onderbreken om dit moment in de bouw mee te maken, dan was er toch een. flink gezelschap bij de bouwput aanwezig, waarbij zelfs de zon zich even liet zien.^. Op uitnodiging van de heer BTöij- kerk van het Burghse aannemingsbe drijf, dat het dorpshuis bouwt, werd een kopje koffie gedronken in Hotel Van der Weyde. Er is berekend dat er 130 werkda gen nodig zijn om he^ dorpshuis (kosten 452.000,- met subsidie van C.R.M. en Onderwijs) te bouwen. Indeling: Het gebouw krijgt een grote zaal, die in tweeën te delen is en een soort foyer voor kleinere bijeenkomsten (kaartklubs, bestuursvergaderin gen). Alle klubs, die verenigd zijn in de Dorpsraad, kunnen dan eindelijk volledig funktioneren. Voor die „bundeling" hebben zich inmiddels pok de Plattelandsvrouwen Noord gouwe e.o. en de IJsklub aangemeld. Er zijn tevens kontakten om ook de bejaardenklub, die al voor de totstandkoming van de Dorpsraad bestond, daarin onder te brengen. Jeugdsoos somber Slechts voor de Jeugdsoos Noord gouwe is nog steeds geen oplossing gevonden. Het nieuwe dorpshuis kan daarvoor niet worden gebruikt, om dat de muziekapparatuur een vaste plaats nodig heeft, en dat is niet mo gelijk. De heer J. H. Oosthoff, de begelei der van de soos, is daarom nog steeds zorgelijk gestemd over deze zaak. De eersten De eersten, die bij het gereedko men van het dorpshuis gebruik zul len gaan maken, zijn de leerlingen van de lagere school. Zij gaan daar dan tijdelijk de les sen volgens, zodat hun schoolgebouw kan worden aangepast in de nieuwe' situatie van multifunktioneel dorps huis. Daarij is het derde lokaal van de school betrokken, zowel voor onder wijskundige als sociale doeleinden, maar ook het overige gedeelte van het gebouw krijgt meteen een op knapbeurt. NOORDGOUWE. Het hei-karwei is geklaard, althans voor mevrouw S. Loschacoff-de Kanter, die daarmee voor de bouw van het Dorpshuis Noordgouwe het officiële startsein gaf. N (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MIDDELBURG, 1-7. De provincie Zeeland heeft de minister van volksge zondheid en milieuhygiëne gevraagd zeven terreinen te laten onderzoeken waar in het verleden giftig chemisch afval in de bodem is gestort. Het gaat om terreineii van voorma lige gasfabrieken gelegen door heel Zeeland en een metaalverwerkend bedrijf in de bebouwde kom van Bres kens ih Zeeuws-Vlaanderen. ROTTERDAM, 1-7. Het hefschip Ostrea (oester), dat gebouwd wordt voor het plaatsen van de pijlers van de stormvloedkering in de Oosterschelde, Zal op zaterdag 11 juli worden gedoopt en te water gelaten. De doop wordt verricht door me vrouw F. T, de Graaff-Van der Walle, echtgenote van ir. A. de Graaff, waar nemend direkteur-generaal van Rijkswaterstaat De Ostrea is in aanbouw bij de Rot terdamse Droogdokmaatschappij, een onderdeel van W.F.-RDM Groepmaat- schappij b.v., die deel uitmaakt van RSV. Opdrachtgeefster is de aanne- Eën vande- in groen verscholen - boerderijen,-te vinden op de route van ..Boerderijenpad", die „eigen mensen" en toe risten zaterdag 4 juli langs ePn aantal agrarische bedrijven voert. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) mingscombinatie Dosbouw v.o.f., die de stormvloedkering bouwt en die voor de bouw van het schip handelt in naam van het rijk. Het hefschip moet eind van dit jaar klaar zijn. Het zal de pijlers uit het bouwdok in de Ooster- scheldemonding halen en naar hun plaats van bestemming in de sluitgaten varen. U-vorm De Ostrea is gebouwd in een U- vorm, zodat zij in de bouwput om een pijler kan manoeuvreren en deze ver- volgens met Mee portaalkranen en met behulp van takels en zware hijs- klauwen van de bodem van het bouw dok kan tillea Vervolgens vaart het hefschip naar de plaats waarde pijlers op dc zeebo dem moeten worden geplaatst Daar zal men na uitvoerige proefvaarten medio 1982 mee beginnen. De voor- stuwing geschiedt door twee elektri sche en twee diesel aangedreven roerpropellors. Tijdens het plaatsen van de pijlers wordt de Ostrea op haar plaats ge houden door een afmeerponton. Dit ponton is thans in aanbouw bij dc scheepswerf de Merwedc in Hardinx- vcld-Giessendam. De maten De Ostrea is 87 meter lang en 47 meter breed; dc portalen worden 36 meter hoog. Hoewel de zwaarste pijler die de Ostrea moet vervoeren 18.000 ton weegt, kan worden volstaan met een draagvermogen van het hefschip van 10.000 ton. De opwaartse druk van het water zorgt namelijk voor een ver mindering van het p\jlepgewicht ln het totaal moet de Ostrea 66 pij lers uit de bouwput naar hun plaats van bestemming in de drie sluitgaten tran sporteren. Volgens het huidige werk schema zullen alle pijlers begin 1984 rijn geplaatst Met de bouw van het hefschip is een bedrag van 72 miljoen gulden gemoeid. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Er bestaat een gehuicheld on geloof, zo goed als een gehui chelde vroomheid, Mr. Lamberts Hurrelbrinck Volgens de Zeeuwse milieu gedepu teerde W. Don zal dit onderzoek rond de 170.000 gulden gaan kosten. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft alle provincies opdracht gegeven om mogelijke gifstortplaatsen op te sporen en te la ten onderzoeken. Voor 1981 is daar een bedrag van 20 miljoen gulden voor beschikbaar gesteld en voor 1982 40 miljoen gul den. De provincies zelf zullen dus geen enkel nadelig financieel gevolg on dervinden van deze onderzoeken. De gemeenten echter zullen als de onder zoekingen saneringsmaatregelen tot gevolg hebben wel degelijk in de kosten komen. K1NSJASA. De Zaïrese president, generaal Moboetoe Sese Seko, heeft gedreigd de diplomatieke betrekkin gen met België te verbreken, indien dit land geen maatregelen neemt te gen aktiviteiten van vluchtelingen uit Zaïre.' OTTAWA. De 23.000 werknemers van de binnendienst van de Canadese pasterijen zijn voor onbepaalde tijd in staking gegaan om kracht bij te zetten aan eisen voor meer loon en een dag meer vakantie. AMSTERDAM, 1-7. Het rijk is dc afgelopen weck voor een rekordbe- drag van bijna 1.800 min in het krijt komen te staan bij dc Ncdcr- landsche Bank. Dc staat nam bij dc bank voor 1.300 min op door afgifte van schatkistpromessen, waardoor nu aan schatkistpromessen 1.650 min uitstaat. De voorschotten van dc Centrale Bank aan het rijk stegen tot 145 min. De staat had het geld no dig voor de financiering van uitke ringen, die de belastinginkomsten verre overtroffen. WA> ffih P£ Bii.r Verwachting tot vrijdagavond: Tijdelijk regen In de nacht en ochtend veel bewol king en enige tijd regen; in de mid dag van het westen uit opklaringen; minimumtemperatuur ongeveer der tien graden, middagtemperatuur rond 18 graden; eerst weinig wind, in de middag matige westen wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m maandag 6 juli: Zaterdag Perioden met zon. Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: zuidwest 4 Zondag: Kans op neerslag: 20%. Min.temp,: 12 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 11 gr. Midd«7gtemp.: 20 gr. Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 3 juli Zon op 5.24, onder 22.03 Maan op 7.16, onder 23.22 Eerste Kwartier: 9 juli (4.39) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3 juli *5.22 26.58 10.43 23.13 Springtij. 4 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 2-7. Het K.N.M.l. deelt mede. In het temperatuurverloop komt nog maar weinig verandering. Voor vrijdag worden middagtempe- raturen verwacht, die rond de 17 gra den liggen. In een zuidwestelijke stroming wordt een regengebied va nuit Spanje naar onze streken ge voerd. In de loop van de avond kan het necrslaggebied ons land berei ken. Tot in de ochtend kan er af en toe regen vallen. Het ziet er naar uit. dat het daarna wat opklnnrt en dat de zon af en toe zal schijnen. Zomerweer wordt alleen gevonden in de landen rond de Middellandse Zee, hoewel het in de binnenlanden van Spanje donderdagochtend on weerde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1