Brief Stichting Samenlevings opbouw naar welzijnskommissie Gemeenteraad Duiveland TURNKLEDING „Zierikzee" op spiegel wereld zeilboot STREEKNIEUWS Brand te St. Maartensdijk Ds. J. B. Assendorp doet beroep op leden vrijzinnige gemeente „De Ruyter "-school fuseert met visserijschool „ROKERIGE" OEFENING BRANDWEER ZIERIKZEE ZIEK1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 juni 1901 Nr. 22930 3 DUIVELAND, 29-6. De gemeenteraad van Duiveland besloot vorige week de brief van de Stichting Samenle vingsopbouw inzake de vervulling van de vakature van opbouwwerker voor advies in handen te stellen van de gemeentelijke welzijnskommissie. „Dat moet wel vlug gebeuren vond mevrouw A. F. v. d. Zande-Vleugel Schutter (V.V.D.): „anders komt het bestuur van de Stichting misschien in moeilijkheden". De raad ging akkoord met het voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de Badhuisstraat te Nieu- werkerk ten behoeve van de bouw van een postkantoor. Wethouder J. Op 't Hof en raads voorzitter burgemeester J. van Bom mel lieten daarop weten, dat de Stichting Samenlevingsopbouw waarschijnlijk een opbouwwerker in tijdelijke dienst, tot 1 januari 1984, zal aanstellen. De voorzitter ging er van uit, dat na de gemeente Bruinisse, die inmid dels besloot de subsidie aan het op bouwwerk stop te zetten, meerdere gemeenten zullen besluiten hun fi nanciële medewerking aan de Stich ting Samenlevingsopbouw te staken. „Hoera roepen" Indien het bestuur van de Stichting echter toch zal overgaan tot aanstel ling van een opbouwwerker in tijde lijke dienst, zou het, volgens burge meester Van Bommel, best kunnen gebeuren, dat de gemeenten na een jaar „hoera" roepen op hun eventue le besluit tot uittreden, terug zullen komen. Advertentie ZENTRfl SPORT INTERNATIONAL SCHUITHAVEN 2-4 TELEFOON 2298 Ook voor o.a. pakjes - maillots hemdjes - schoeisel naar uw sportzaak op de Schuithaven. ZENTRASPORT Trefpunt voor sporters (Vervolg van pag. 1) maar dat krijg ik hier nooit bij el kaar". Hij zei dit in antwoord op de vraag hoeveel die naam Zierikzee als thuis haven nou eigenlijk moet gaan kosten. De heer Breek weg zei geen exakte bedragen te kunnen noemen daar hij ook de enthousiaste reaktie van zowel het Z.O.C.-bestuur als van het gemeentebestuur (in casu burge meester De Meester) wel wilde hono reren. Overigens zal op zeer korte termijn beslist moeten worden welke naam als thuishaven op de spiegel van het schip zal komen, want aanstaande woensdagochtend zal „De Zeeuwse Stromen" te water worden gelaten. Belangstellende ondernemers kun nen zich derhalve nog tot dinsdag avond melden bij Z.O.C.-sekretaris W. van Hout. De heer Breek weg gaf geen ant woord op de vraag welke thuishaven gekozen zal worden als het niet Zie rikzee zal worden. De Z.O.C.-voor zitter liet weten: „Er zijn andere ge meenten geïnteresseerd, maar het moet Zierikzee worden". ZIERIKZEE Snelheidskontröle In Zierikzee en op de Provinciale weg tussen Haamstede en Zierikzee is woensdag door de Rijkspolitie groep Schouwen-Duiveland een snel heidskontröle gehouden. In Zierik zee zelf werden vier auto's „gepakt" en op de Provinciale weg werden van de 1041 gekontroleerde auto's er 87 op de bon geslingerd. BROUWERSHAVEN Schoorsteenbrand Ook bij de familie S. aan de Haven Noordzijde te Brouwershaven is een schoorsteenbrand ontstaan. De brandweer was maandag snel ter plaatse om te blussen. De schade is nihil. Kerkkoncert Op zaterdag 4 juli koncerteert In de Grote Kerk van Brouwershaven - zo als eerder gemeld - het Chr. Gem. Koor „Cantabilé" uit 's-Hertogen- bosch, begeleid door het Cantate-or kest uit die stad. De heren C. J. Hillebrand (P.v.d.A.) en J. A. Schiettekatte (C.D.A.) kregen desgevraagd de me dedeling, dat de prijs van 100,— per m2 voortvloeit uit de grondprijs, die gold in het bestemmingsplan Erling Steenstraat. De raad ging over tot vaststelling van de afvloeiingsregeling onderwij zend personeel werkzaam bij het kleuter- en lager onderwijs. Me vrouw A. C. Hoogendoorn-Herfkens (P.v.d.A.) liet weten verbaasd te zijn over het feit, dat deze regeling niet v binnen de onderwijskommissie en de schoolraad werd besproken. Versneld tempo Wethouder J. Op 't Hof (C.D.A.) antwoordde dat een en ander in ver sneld tempo tot stand was gekomen en derhalve niet in de onderwijskom- missie aan de orde was geweest. Overigens was de regeling wel met het onderwijzend personeel bespro ken. De heer Schiettekatte kreeg des gevraagd de mededeling, dat de rege ling is opgesteld volgens de meest re cente aanwijzingen van de ABOP en volledig door het ministerie wordt erkend. De raad besloot verder medewer king te verlenen aan de bijbouw van een éénklassige bijzondere kleuter school op verzoek van de „Vereni ging School met de Bijbel". Bovendien besloot de raad tot stichting van een gebouw voor de openbare kleuterschool in Nieuwer- kerk. Het kollege wees in haar desbe treffend voorstel tevens op de nood zaak een bestemming te zoeken voor het kleuterschoolkomplex aan de Ri besstraat. Een mogelijke bestem ming zou volgens b. en w. gezocht kunnen worden in de kulturel sek- tor. In dit kader werd de suggestie tot vestiging van een bibliotheek voorziening genoemd-. Hoge kosten V.V.D.-woordvoerder E. P. Kuin informeerde naar de eventuele kosten, die daaraan verbonden zou den zijn en was van mening, dat een dergelijke voorziening dan ook in Oosterland getroffen zou moeten worden. De voorzitter wees de heer Kuin erop, dat een kern met meer dan 2000 inwoners geen vaste biblio theekvestiging moet, maar mag heb ben. Overigens was de voorzitter het met de V.V.D.-woordvoerder eens, dat een dergelijke voorziening veel geld zou kosten. „Dat zien we op het moment niet zitten". Bovendien wees de voorzitter op het feit, dat Duiveland ook verbonden is aan de Stichting gemeenschappelijke Bibli otheekvoorziening Schouwen-Duive land en dat de bibliobus uitstekend voldoet. De realisering van een vaste vestiging blijkt, volgens de medede ling van burgemeester Van Bommel, zelfs in Zierikzee een moeilijke zaak te worden daar de kosten de pan uit rijzen. Ten behoeve van de jeugdige bezoe kers op de publieke tribune besloot de raadsvoorzitter voor één keer weer eens een rondvraag te houden. Mevrouw Van der Zande maakte daar gebruik van door het kollege te wijzen op het feit, dat het vrachtver keer in Sirjansland nog steeds zeer vaak over de Lage Weg rijdt, in plaats van over de aangepaste Brede Weg. Verdere medewerking: Jacques v. d. Dool (orgel en clavecimbel), Ad Verneulen (orgel), Elma v. d. Dool (sopraan), Peter Hammingh (tenor) en René van Harmeien (bas). Het ge heel staat o.l.v. Jacques v. d. Dool. Werken worden uitgevoerd van: Schütz, Böhm, Buxtehude, Distier, Green en Purcell. Een zeer veel belo vend koncert. DREISCHOR Reeks orgelkoncerten De juli-maand brengt - evenals vo rige jaren - weer een reeks orgelkon certen in de Ned. Hervormde Kerk te Dreischor. Koncertgever is ook dit maal Dirk Jansz. Zwart, die te be luisteren is op woensdag 15, woens dag 22 juli en woensdag 29 Juli. Aan het koncert op woensdag 22 juli zal weer medewerking worden verleend door de Zierikzeese sopraan, me vrouw M. N. Coumou-Groenendijk. DUIVELAND Indonesië belicht voor Plattelandsvrouwen De Ned Bond van Plattelands vrouwen hield op donderdag 25 juni haar laatste bijeenkomst voor de va kantie. Nadat de presidente me vrouw M. Sehoof-Klaassen de aanwe zigen welkom had geheten, kreeg de De voorzitter antwoordde, dat de verlengde Brede Weg inderdaad niet het verwachte rendement oplevert, in een volgende raadsvergadering zullen nader te nemen maatregelen worden voorgesteld. De voorzitter deelde de heer L. Meerman (S.G.P.) desgevraagd me de, dat de moeilijkheden met de rio lering door het Ingenieurburo Wit- tenveen Bos nader worden beke ken. De heer M. Stouten (S.G.P.) atten- teerde op de flinke hoeveelheid wa ter langs het wandelpad in Burge meester Van der Havestraat in Oosterland. Een en ander was het ge volg van het weghalen van bomen, hetgeen overigens op verzoek van de omwonenden geschiedde. „We hebben voor die wateroverlast gewaarschuwd, maar in elk geval worden in het najaar nieuwe bomen geplant", aldus de voorzitter. De heer Stouten wees verder op het feit, dat de tweede doorgang naar de begraafplaats in Oosterland al enige tijd is afgesloten. Het gevolg is, dat het hek voor de hoofdtoegang voor tdurend geopend is een auto's veel vuldig de begraafplaats oprijden. De voorzitter zegde toe na te gaan wat daaraan gedaan kan worden. Mevrouw Hoogendoorn kreeg de toezegging, dat bekeken zal worden of bij „Ons Dorpshuis" in Nieuwer- kerk wat parkeermogelijkheden voor fietsen gerealiseerd kunnen worden. heer J. Bouman uit Nieuwerkerk het woord. Hij vertelde boeiend over de reis naar Indonesië, die hij verleden jaar met zijn vrouw had gemaakt. Ze had den o.a. Singapore, Medan, Djakarta en het eiland Bali bezocht. De dia's toonden de tropische plantengroei, de rijkdom, de armoede en de zware vrouwenarbeid (tegen lage beloning). Mevrouw Schoof bedankte het echtpaar Bouman en bood bloemen en een presentje aan. Na de pauze werd er enthousiast Bingo gespeeld. De opbrengst zal worden gebruikt voor het a.s. jubi leum in oktober. Tot slot wenste de president allen een goede vakantie- tijd en bedankte zij de leden die wat hadden meegebracht voor de ver koop op de Duivelanddag. NIEUWERKERK Braderie op 11 juli Dit jaar wordt te Nieuwerkerk weer een braderie gehouden en wel op zaterdag 11 juli. De braderie is gegoten in een nieuw jasje", zoals de organisatoren meedelen, d-w.z. de braderie werd losgekoppeld van de Duivelanddag en wordt georganiseerd door de Mid denstand van Nieuwerkerk, in sa menwerking met vele verenigingen en organisaties. Er komen: spelletjes voor jeugdigen en ouderen; verkoop van nieuwe en antieke goederen; ver snaperingen en „mooi weer is besteld", zodat het op de 11e op de Kerkring zeker gezellig kan worden. BRUINISSE Feest op kleuterschool Nog één nachtje slapen en dan is het groot feest in „d'Eerste Stap" van Bru. Morgen, woensdag 1 juli vieren de kleuters van de christelijke kleuterschool het huwelijksfeest van ,,hun" juffrouw Smit, gekombineerd met het jaarlijkse schoolfeest. Op het programma staan o.a. een heuse mu sical, een piratenspel en (natuurlijk) lekker eten. Verkoop bungalows Bij de uitgifte van bouwgrond in de gemeente Bruinisse werd inder tijd ook een aantal kavels uitgegeven voor bouw van wat luxe kleine bun galows aan het Hoefje. Het duurde wat lang eer de bouw kon starten, toen er eindelijk-vergunning was, was de goede tijd om huizen te verko pen voorbij. De koopprijs was tamelijk hoog en sindsdien stond meer dan de helft van de huizen een aantal jaren leeg. Thans zijn de nog leegstaande wonin gen in prijs verlaagd en is de moge lijkheid dat een koper wordt gevon den, voor deze toch wel aantrekkelij ke woningen aanmerkelijk toegeno men. Maar de diverse projektontwik- kelaars hebben er wel een financiële strop aan. Breien voor lepra-patiënten In Goeree-Overflakkee, startté verleden jaar een aktie „Breien voor lepra-patiënten", bedoeld om zwach tels te breien die in Oeganda beschik baar werden gesteld aan het Kumi Leprosen centrum, waar iemand uit Flakkee werkzaam was. Voor deze aktie werd ook in Bruinisse sukses- vol gewerkt. Mevrouw Van Oeveren- Zondervan kon vorige week, als bestuurslid van de Herv. Vrouwen vereniging, een flink aantal zwach tels in Flakkee bezorgen. BERGEN OP ZOOM. Burge meester drs. L. van de Laar van Ber gen op Zoom (59) wil in verband met zijn gezondheid zijn funktie neerleg gen. Hij heeft het ministerie van bin nenlandse zaken op de hoogte gesteld. SINT MAARTENSDIJK, 30-6. Een uitslaande brand heeft dinsdagmor gen in Sint Maartensdijk een groot deel van garage „De Viet" verwoest. Twee panden boven de garage, waar van er één onder monumentenzorg valt, brandden volledig uit. Het kan toor van de garage liep waterschade op. Een nieuwe werkplaats achter de twee panden bleef behouden. De brand werd door korpsen van Sint Maartensdijk, Sint Annaland en Sta- venisse met tien stralen bestreden. Oorzaak en omvang van de schade zijn volgens de brandweer nog niet bekend. ZIERIKZEE. De boetiek van Anneke van de Kassteele in de St. Domusstraat, een kledingzaakje waar voornamelijk door Anneke ontworpen en gemaakte mode te koop was. is in andere handen overgegaan. Henny Verkaart uit Zie rikzee, hier gefotografeerd, nam boetiek St. Domus over. Ze hield zaterdag een ..open huis" om klanten in de gelegenheid te stellen met haar kennis te maken. Henny gaat op dezelfde voet verder en ontwerpt dagelijks weer nieu we modieuze modellen om met een zo origineel mogelijk produkt op de markt te komen. (Foto: Zlerikzeesche Nieuwsbode) „Van achter de Beuze" ZIERIKZEE, 29-6. In het jongste nummer: „Van achter de Beuze", het huis orgaan van de Ne<^, Hervormde Gemeente te Zierikzee schrijft onder het hoofd: „Rondom Klein Maja" de predikant ds. J. B. Assendorp, een „pittig" artikel over het reilen en zeilen van de vrijzinnige modaliteit in de Zierikzee- se gemeente. Hij doet zulks n.a.v. „zijn leeftijd" (64), welke inhoudt dat ds. Assen dorp nog slechts één jaar te Zierikzee in funktie zal zijn. In verband hier mede heeft de kerkeraad besloten te DEN HAAG. Minister Van Aarden- ne van ekonomische zaken heeft maandag in Den Haag de stuurgroep brede maatschappelijke diskussie energiebeleid geïnstalleerd. VLISSINGEN. De Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland (VMZ) vindt het onjuist dat koelwater van de kern centrale Borssele (KCB) gebruikt wordt voor flatverwarming in Mid delburg. Maritiem Zeeuws onderwijs VLISSINGEN, 29-6. Het Maritiem Instituut De Ruyter in Vlissingen gaat per 1 januari 1982 een fusie aan met de Zeeuwse Visserijschool. Volgens directeur G. K. Brouwer van het Maritiem Instituut De Ruy ter voor hoger zeevaartonderwijs in Vlissingen is het nu mogelijk', het in stituut met een lager en een middel bare zeevaartopleiding uit te brei den. Daarbij wordt gedacht aan de ge-integreerde scheepsgezellenoplei ding voor de koopvaardij en een ha- vei\vakschool. Voor beide opleidin gen zijn inmiddels al aanvragen bij het ministerie van onderwijs inge diend. Eén instituut Het Maritiem Instituut De Ruyter streeft er al enige tijd naar naast de HBO (Hogere Beroepsopleiding) een LMBO (Lager en Middelbare Beroep sopleiding) voor de zeevaart aan één instituut mogelijk te maken. Door de fusie worden de doorstromingskan sen voor de leerlingen via lager naar middelbaar en hoger zeevaartonder wijs groter, meent De Brouwer. streven naar een opvolger van de straks vertrekkende predikant. Aktiviteit In dit verband echter roept ds. Assen dorp zijn gemeente op tot aktiviteit, want te vaak gebeurt het - ook bij gastpredikanten - dat het aantal lege banken groter is dan het aantal kerk bezoekers. Naar aanleiding van dit verschijn sel stelt ds. Assendorp maar liefst twaalf echt zeer indringende vragen, die feitelijk resulteren in de hoofd vraag: „hoeft de kerk voor velen, die vroeger meelevend waren, nog wel"? Is er nog wel motivering, inspira tie, bezieling, geloof, hoop en liefde. De kerkeraad van de vrijzinnige her vormde gemeente bezit die wel, maar hoe staat het met vele gemeentele den, die alleen nog „op papier" blij ken te bestaan. Medewerking Vooral ook (mede) met het oog op de ontwikkelingen in de toekomst, doet de predikant een dringend be roep op de gemeenteleden, in de toe komst me<. te werken, mee te leven met de zaak van de kerk, die ten diepste «1e „zaak is van Jezus, de zaak v«:ii de levende God". ZWOLLE. De Zwolse politie heeft drie mannen aangehouden die ervan worden verdacht in de vroege zonda gochtend een 18-jarig meisje te heb ben verkracht. EMMEN. Tussen Chemco in Soest- duinen en de Noordelijke Ontwikke lingsmaatschappij (NOM) is over eenstemming bereikt over het geza menlijk opzetten van een drukpla- tenfabriek in Emmen. Met Rode Kruis i fitc» 93 i ZIERIKZEE, 26-6. De brandweer van Zierikzee, de bedrijfsbrandweer van Zcclandia en het Rode Kruis uit Zierikzee hielden vrijdagavond op het in dustrieterrein bij Zcclandia een oefening om de onderlinge samenwerking in gevat van nood te verbeteren. Dooreen ontploffing in een gaskachel bij Zeelandia raakten zeventien men sen gewond en werden de brandweer uit Zierikzee en het Rode Kruis gewaar schuwd. Ondertussen rukte de bedrijfsbrandweer naar de plaats van ongeval uit. Beide brandweerkorpsen moesten gezamenlijk blussen om binnen te ko men en gebruikten door de hevige rookontwikkeling persluchtmaskers. De gewonden werden buiten opgevangen door de Rode kruis-kolonne, die de slachtoffers verzorgde in de kantine van de werkplaats de Zuidhoek, dat als nood-hospitaal was ingericht. De ruimte werd geblust en geventileerd. Na afloop van de oefening, die onder leiding stond van kommandant C. Luyendijk (bedrijfsbrandweer Zeelandia) en onderkommandant E. de Vries (bedrijfsbrandweer Zeelandia) en de kommandant van de brandweer uit Zie rikzee, de heer M. van der Schee, gaf huisarts L. van Geer een toelichting op het gebeuren. Hij was zeer tevreden en achtte dit soort oefeningen voor herha ling vatbaar. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3