Zeven dagen rouw na fatale bomaanslag te Teheran Belastingoperatie zal ingrijpend zijn Oude Rotterdamse Willembrug wordt vervangen door nieuwe KERKELIJK LEVEN Aantal doden: 72 Om beveiliging postkantoren China's nieuwe voorzitter Koude in Frankrijk Spanjaarden mijden musea Twee militairen omgekomen Heroïnedode Grotten- De NAVO en te Amsterdam onderzoekers Noord-Europa opgesloten Drie doden in het verkeer Woensdag- is het zover AGENDA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KUITE 2 Weliswaar sprekend voor eigen kerkelijk publiek - via een kerkelijk publiciteitsorgaan - heeft een Zierik- zeese predikant een oproep gericht tot de gemeente er weer eens ,,de schouders onder te zetten". Op deze wijze nogal een ongebruikelijke ma nier om de vinger op een wonde plek te leggen, maar wel een zinnige en evenzeer een indringende. Verdragen intussen - in vragen verpakte - feiten een veralgemenisering voor het ker kelijk reilen en zeilen in de regio in zijn geheel? Zo kan men dat niet zeg gen, al zijn er problemen genoeg. Een betrekkelijk groot probleem is het „va et vient" van talrijke - door gaans jonge-predikanten die na drie, vier jaar al onrustig worden en bereid „een beroep naar elders in overweging te nemen". Schouwen- Duiveland wil - naar de uitspraak van de pastoor van de R.K.-parochie - nogal eens „duiventil" zijn. Verwon derlijk is dat niet; deze regio is mis schien een „ideaal" gebied de nodige ervaring op te doen, die elders won derwel kan worden gebruikt. Predi kanten trouwens zijn geen heiligen en ze mogen „aan karrière maken" doen. Overigens kan de vrij snelle doorstroming van predikanten wel leiden tot versluierende noodsitua ties. De Ger. Kerken zitten daarmee; als het even gaat, zoals het zich laat aanzien, heeft in een wat verdere toekomst Schouwen-Duiveland maar één predikant meer van dat kerkge nootschap; de Zierikzeese predikant. Bij de respektievelijke gemeenten, hervormd en gereformeerd, is het - zo blijkt uit de praktijk -moeilijk de „zetels" van ouderlingen en diake nen bezet te krijgen. Vroeger was er het systeem van tweetallen, waaruit gekozen zou worden, maar getalsma tig is zulks al lang niet meer moge lijk. De kerkeraad benoemt, overi gens wel na toezegging van accepta tie door de betrokken kandidaten. Daaraan ontbreekt het nogal eens en niet louter op grond van egoistische overwegingen. Kerkewerk zit vaak - niet altijd - nog vast in de wat omslachtige no- m enklatuur van voorbije tijden, waardoor veel tijd en energie voor zo'n „baan" wordt ge-eist, die trou wens doorgaans vier jaar vergt en dat is lang. Dat de gemeenteleden ten onzent het laten afweten, is echter nog geen algemeen verschijnsel. Er is wel groeiende scepsis en eenzekere ver warring, mede op grond van overwe gingen en stellingen, die stilaan door nieuwere (synodale) inzichten of sug gesties worden „aangevallen", maar voordat die zijn uitgewaaierd over het breed terrein van het kerkelijk gemeenteleven duurt wel wat jaart jes. Aanzetten intussen tot een bredere oekumenische samenwerking staan tegenover een zich (ook) handhaven de traditie, die tot verstarring leiden kan, maar niet hoeft. Mensen „langs de lijn" van het kerkelijk leven zul len naar zowel het een als het ander wel eens met verbazing kijken, maar ook voor hen is er een marge, waarin oprechte verwondering groeien kan, over het feit dat de kerk, nieuwe stijl, toch zoveel bewogenheid en opofferingsgezindheid in zijn pro gramma doet. Onbevoegd lesgeven DEN HAAG. 29-6. Er worden elke week op de scholen voor Mavo. Havo en VWO overdag bijna 74.000 lessen onbevoegd en nog eens een kleine 10.000 lessen helemaal niet gegeven. In het avondonderwijs zijn de ze aantallen respektievelijk 1.920 en 85. Van de vakken die op alle typen scholen voorko men is muziek er het beroerdst aan toe. Meer dan 13.6 procent van deze lessen wordt hele maal niet gegeven en van de rest van de muzieklessen bijna een kwart door onbevoegden. Dit is te lezen uit de gege vens die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft verzameld. DEN HAAG, 29-6. Alle Haagse postkantoren moeten nog dit jaar be veiligd worden. Gebeurt dat niet, dan zullen er akties worden gehou den. Hiertoe hebben tweehonderd lo ketbeambten van de PTT in het post- distrlct Den Haag maandagavond op een protestvergadering besloten. De loketbeambten namen geen ge noegen met een eerder gedane toezeg ging van de PTT dat de Haagse post kantoren in het derde kwartaal van volgend Jaar zijn beveiligd. Ze vin den dat dat te lang gaat duren. Het afgelopen jaar zijn er op Haagse post kantoren zeven overvallen gepleegd, waarvan twee sinds 16 juni. Bij een van deze zeven overvallen werd een beambte ernstig gewond. TEHERAN, 29-6. In Iran is maandag voor zeven dagen rouw afgekondigd na de bomaanslag op het hoofdkwar tier van de regerende „Islamitische Republikeinse Par tij" (I.R.P.), waarbij zondagavond 72 doden vielen. Premier Ali Radjai die het er zelf levend afbracht, gaf de bevolking voor maandag en dinsdag vrijaf. PEKING, 29-6. De 65-jarige Hu Ya- obang, die maandag officieel be noemd is tot voorzitter van de Chine se kommunistische partij, geldt als een van de liberaalste leden van de Chinese leiders in het tijdperk na Mao Zedong, die in 1976 overleed. Hij komt minder autokratisch over dan zijn beschermheer, Deng Xiaoping, die algemeen beschouwd wordt als de sterke man in de Chinese volksre publiek. PARIJS. In de Franse Alpen is in de nacht van zondag op maandag tot op 1.500 m. hoogte sneeuw gevallen. De bergwacht heeft gewaarschuwd voor tochten in de besneeuwde gebie den. In Parijs is zondagmiddag met elf graden celsius een kouderekord voor eind juni geregistreerd. Zo'n lage temperatuur was in deze tijd vanjret jaar niet voorgekomen in de 100 ja ren dat de temperaturen worden ge noteerd. Wie voor de aanslag verantwoorde lijk is, was maandag niet duidelijk. Van religieuze zijde werd „de grote satan" als schuldige aangewezen, waarmee de Verenigde Staten wor den bedoeld. Ook werd in dit ver band gesproken van „agenten van de V.S., gezworen vrienden van de (Iraakse president Hoessein) Sad dam" en „gewapende huichelaars", waarmee werd gedoeld op leden van de linkse „Moedjahidin". Volgens re geringwoordvoerder Behzad Nabavi was de aanslag niet het werk van de afgezette president Abolhassan Bani-Sadr. Het gezochte voormalige staatshoofd zou niet over de midde len kunnen beschikken voor een der gelijke aanslag. Twee springladingen Naar het Iraanse persbureau Pars MADRID, 29-6. Vierentachtig pro cent der Spanjaarden van boven de veertien jaar heeft nog nooit een mu seum bezocht en eenderde van de be volking heeft geen gemeentebiblio theek in de buurt van zijn woning. Dit heeft een onderzoek van het mi nisterie van kuituur uitgewezen waarvan het resultaat maandag werd bekendgemaakt. Bibliotheken in Spanje worden maar door vijf procent van de totale bevolking bezocht. meldde, ontploften kennelijk twee zware springladingen die nabij het podium waren verstopt. Zij explo deerden toen de leider van de I.R.P., ayatollah Mohammad Behesjti, die tevens president van het hoogge rechtshof was, een rede hield tot ho ge partijfunktionarissen. Behalve hij zelf vonden onder meer vier mi nisters, zes onderministers en 20 par lementsleden van de I.R.P. de dood. DEN HAAG. Eenenveertig procent van de Nederlandse bevolking vindt dat Van Agt opnieuw minister president moet worden. MAASTRICHT. Voor alle 25 perso neelsleden van het ruim 50 jaar bestaande automobielbedrijf Jos Janssen in Maastricht is maandag kollektief ontslag aangevraagd. WANROY, 29-6. Twee dienstplich tige militairen uit de Koot-kazerne in Stroe zijn maandagmorgen door een verkeersongeluk op de Midden- Peelweg in Wanroy om het leven ge komen. Een derde dienstplichtige soldaat raakte ernstig gewond. De personenauto waarin het drie tal zat, kwam na een verkeerde in haalmanoeuvre in botsing met een vrachtwagen, aldus de marechaus see. De 20-jarige J. Smulders uit horst en de even oude S. van de Pluym uit Maashees kwamen om het leven. De eveneens 20-jarige R. Cro- que uit Leunen moest met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis in Boxmeer worden overgebracht. CONI, PIEMONTE, 28-6. Drie jon ge Italiaanse grotonderzoekers zitten sinds zondagavond in een in het wa ter staande grot in Ormeo in de pro vincie Coni van Piemonte. De drie waren in de „Talamb'urla" afgedwaald voor speleologisch' On derzoek, maar werden van de buiten wereld afgesloten doordat zich aan de ingang van de grot een meer vorm de als gevolg van overvloedige regen val. Redders hebben het water probe ren weg te pompen en er zijn kik vorsmannen ingeschakeld. Maar nie mand weet waar de drie grotonder zoekers zich precies ophouden en of zij nog wel leven. Geen opstijging TUSCON. 29-6. Leden van een reli gieuze sekte, die geloofden dat ze zondag zouden opstijgen naar de he mel, waren maandag nog steeds op aarde. Sommigen vroegen zich af of ze zouden proberen hun huis weer te rug te kopen. Bill Maupin, de stichter van de 50 leden tellende sekte, had twee jaar lang voorspeld dat op 28 juni dit jaar miljoenen mensen als ballonnen op zouden stijgen naar de hemel. Be graafplaatsen op de hele wereld zul len tot leven komen" zo had hij zijn volgelingen voorgehouden, en zij die gered worden, zullen zes tot zeven jaar wegblijven en dan weer terugke ren. Enkele van zijn aanhangers had den hun huis verkocht of hun huur- kontrakt opgezegd. Anderen hadden hun baan opgegeven. Maar er gebeur de de 28ste niets. LONDEN. Het Engelse ministerie voor handel heeft maandag zijn goed keuring gehecht aan de overname van het Engelse zondagsblad „The Observer" door het internationale concern Lonrho. BRUSSEL, 29-6. Het voorstel van de Russische president Leonid Brezjnjev voor een kernwapenvrije zone in Noord-Europa bevat „niets nieuws". In deze termen reageerde een hoge NAVO-funktionaris in Brussel op het voorstel van Brezjnjev vorige week deed in een blad van de Finse sooiaal-demokratische partij. Vol gens de funktionaris blijft het Russi sche moermansk een „nucleair kruit vat". De funktionaris herinnerde aan een lang artikel van de Deense pre mier Anker Joergensen in het Deense blad „Informations", waarin de pre mier zijn teleurstelling zou hebben uitgesproken over de houding van Moskou. Op pleidooien van de NAVO-landen Denemarken en Noor wegen voor een kernwapenvrije zone in Noord-Europa zou geen enkele konkrete reaktie vanuit het Kremlin gevolgd zijn, zo zou volgens de NAVO-funktionaris Joergensen in het artikel hebben geschreven. AMSTERDAM, 30-6. In een woning aan de Plantage Kerklaan in Amster dam heeft de politie het stoffelijk overschot aangetroffen van de 21- jarige J. V. De man is vermoedelijk overleden na het gebruik van heroï ne. Het aantal slachtoffers van deze drug is daarmee dit jaar gekomen op twintig, aldus deelt de Amsterdamse politie dinsdag mee. LELYSTAD, 29-6. Een verkeerson geval in Lelystad heeft aan drie per sonen het leven gekost. Een vierde persoon raakte door het ongeval zwaar gewond. Voor zijn leven wordt gevreesd, aldus een woordvoerder van de politie in Lelystad. De slachtoffers zijn de 26-jarige Se- negalees B. Mbao uit Castricum, zijn landgenoot de 39-jarige M. Mar ver moedelijk gewoond hebbende in Frankrijk en de 35-jarige J. G. de Pauw uit Ens (Ov.). BREDA, 29-6. Minister van der Stee (van Financiën) heeft maandag in Breda enkele „verschuivingen" in de belastingen genoemd als moge lijkheden voor een verlichting van de problematiek van de inkomstenbe lasting. Deze verschuivingen betreffen het „snoeien" in bepaalde aftrekposten, een verzwaring van de indirekte be lastingen (in het bijzonder de omzet belasting) een verschuiving van de inkomstenbelasting naar de onroerend-goedbelasting. „Pijn" Op een spreekbeurt in Breda gaf de minister een uiteenzetting over de vraag, hoe een wezenlijke verbete ring van het funktioneren van de in komstenbelasting zou kunnen wor den bereikt. Hij konkludeerde, dat het gaat om een „ingrijpende" opera tie, die „onvermijdelijke gepaard gaat met pijn voor bepaalde be lastingplichtigen". In zijn toespraak zei de bewinds man dat de extra belastingop brengst, voorkomend uit het snoeien in bepaalde aftrekposten, gebruikt kan worden om de tarieven van de inkomstenbelasting te verlagen. De ze verlaging zal dan voornamelijk moeten plaatshebben in die regionen van de inkomensverdeling, waar de opbrengst van de beperking van af trekposten vandaan komt. ROTTERDAM, 29-6. De 325.000 Rotterdammers op de rechter Maasoever en de 245.000 aan de andere kant krij gen er woensdag officieel een nieuwe verbinding bij. 's Middags openen koningin Beatrix en kroonprins Willem Alexander de Willemsbrug, die dient, zoals een op het bouwwerk bevestigde plaquette ver meldt. „ter vervanging van de brug die van 24 oktober 1878 tot 1 juli 1981 de zelfde naam droeg". De nieuwe Willemsbrug ligt dicht bij 2ijn oude voorganger, met de spoorbrug tussenbeide. Opvallend aan de nieuwe konstruktie zijn de twee ronde A-vormige pylonen. 65 meter hoog. van waaruit de ophang- kabels als een open paraplu naar be neden zijn gestreken. Lange weg Maar naast het uiterlijk mag ook de lange weg die uiteindelijk heeft geleid tot de totstandkoming van de oeververbinding opmerkelijk wor den genoemd Het is een brug gewor den, maar het had ook een tunnel kunnen zijn, die nu de versleten en de metaalmoede Willemsbrug gaat ver vangen. Al in 1959 adviseerde de werkgroep Willemsverbinding de aanleg van een gekombineerde spoor-verkeers- tunnel. De Nederlandse spoorwegen haakten echter al snel af, omdat zij het projekt te duur vonden. Er moest een nieuw plan komen. Het Rotter damse gemeentebestuur gaf in 1969 opdracht bouwplannen \m te werken voor een zesstrooks tunnel, die dage lijks tenminste 100.000 auto's diende te verzwelgen. Wereldberoemd De oude Willemsbrug werd wereld beroemd door de heldhaftige verde diging van de brug door een handvol mariniers in de mei-dagen van 1940. De aanvallende Duitsers dachten dat er een heel bataljon mariniers aan het vechten was, maar het waren er slechts weinigen. De Duitsers spron gen uit respekt in de houding, toen die weinigen zich uiteindelijk moesten overgeven. De Willemsbrug is ook een met herinneringen beladen ..objekt"; in ieder geval meer - ook nu nog - dan een hoeveelheid oud schroot. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 -19.30 uur. St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein". 14.30 - 15.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Met ingang van donderdag 7 mei tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Van maandag tot en met zaterdag Dreischor Landbouwmuseum. Geopend van 13.30 tot 16.30 uur. 29 juni t/m 12 augustus plus 19 en 26 augustus Haamstede Korenmolen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur. Zaterdag 27 juni (t/m 1 augustus) Zierikzee Burgerweeshuis. Expositie. 10.00 - 17.00 üur; ma. t/m za. 'Dinsdag 30 juni Zierikzee Huis van Nassau; Instuif bridge avond, 19.30 uur. Burgh-Haamstede Avondvierdaagse. Start bij sportter rein aan de Leliëndaleweg. 19.00 uur. Woensdag 1 juli Zierikzee Fietstocht U.V.V. Vertrek Gracht- weg 4: 14.30 uur. Burgh-Haamstede Avondvierdaagse. Start bij sportter rein aan de Leliëndaleweg. 19.00 uur. Haamstede Hervormde Kerk. „De/banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Hervormde Kerk. Renesse-ouvertu- re. 20.00 uur. Donderdag 2 juli Zierikzee Exkursie Ver. v. Bedrijfsvoorlich ting. Start: De Val, 18.45 uur. Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Avondvierdaagse. Start bij sportter rein aan de Leliëndaleweg. 19.00 uur. Vrijdag 3 juli Zonnemaire Koncert „N. en U." op het school plein in de I. M. v. d. Bijlstraat. Aan vang 19.30 uur. Zaterdag 4 juli Zierikzee Concertzaal, 19.00 uur „De Sheriff maakt zich kwaad", alle leeftijden; 21.30 uur „Blue Lagoon", alle leeftij den. Haamstede Rommelmarkt centrum ten bate van Ned. Herv. Kerk. 9.00 uur. Scharendijke Parkeerterrein Ger. kerk. Braderie. 10.30. Bingo-dansavond. „De Put- meet". 21.00 uur. Brouwershaven Grote Kerk. Koncert Chr. Gem. Koor „Cantabilé" uit Den Bosch, 20.00 uur. Zondag 5 juli Zierikzee Concertzaal. 14.00 uur „Blue Lagoon", alle leeftijden; 20.00 uur „De Sheriff maakt zich kwaad", alle leeftijden. Maandag 6 juli Zierikzee Stadhuis. Vergadering kommissie onderwijs. 16 00 uur. Woensdag 8 juli Haamstede Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Donderdag 9 juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Haamstede Ring Promotion, braderie. Zaterdag 11 juli Haamstede Parkeerterrein Geref. Kerk. „Kerk mis", rommel-informatiemarkt van 10.00 - 17.00 uur. Zonnemaire Grote rommelmarkt met vele attrak- ties t.b.v. „Nut en Uitspanning" van af 9.00 uur tot 16.00 uur in de I. M. v. d. Bijlstraat. Nieuwerkerk Kerkring. Braderie. 10.00 uur. Maandag 13 juli Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Frans van Tilburg, orgel. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 15 juli Haamstede Geref/Kerk. Koffiebar en volksdan sen. Aanvang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Stoofweg/Mauritsweg. Cirkus „Ho liday". 16.00 en 20.00 uur. Dreischor Hervormde Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Donderdag 16 juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Renesse Stoofweg/Mauritsweg. Cirkus „Ho liday". 16.00 en 20.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur 99 99 Vrienden van ons zijn vertrokken naar Frankrijk. Met het telexknipsel in de hand. dat het bij Marianne ook niet pluis is. hebben wij hen ..goede reis" gewenst. Nietwaar, hier en ginds en overal, is het lelijk mis met het weer. maar met of zonder Pelle- boeren weet iedereen dat zelf ook wel. Is dat nou niet gek met dat weer. Ja, dat is gek, maar het is zeker eer der voorgekomen in de klimatologi sche geschiedenis. Ik kom altijd met het vóór-eeuwse verhaal dat er ooit op Schouwen-Dui veland eens een zomer is geweest, waar in de zon zich nauwelijks liet zien. Had zijn oorzaak - zegt men - in een of andere enorme vulkaanuit barsting, maar dat is nooit bewezen, 't Was gewoon heel slecht weer: som ber. nat. grijzig, kil. Hopelijk wordt in juli, het ztvakke juni-weer wat op gekrikt en worden de mensen toch nog een beetje bruin en monter. Het mysterie van het „slechte" weer is intussen, dat het groen (en de bloemen) er heel verleidelijk bij staan. Zo'n vreemde, ietsje herfstige wind door de toppen van een machti ge rij populieren aan de Schouwse dijk of in het Ouwerkerkse is (geluk kig) toch nog erg mooi. maar'k mag niet zeuren": de zon hoort er bij. Dat van dat sombere is „dus" een notitie voor latere historieschrijvers, 't Was slecht hoor mensen; donker en (veel) te koud en de gaskacheltjes beginnen weer aan te floppen. Jammer en duur natuurlijk, want de gasprijs omhoog sleutelen is étn van de sterkste kan ten van dc Nederlandse samenleving. Helemaal geen humor in deze don kere tijden? Gelukkig toch wel. Die komt uit Renesse. van de allerliefste mevrouw uit dc Schouwse Westhoek. Ze vernam dezerzijds dat struinen best een Nederlands woord is en in dc (dikke) Van Dale staat. Schrijft zij nu: „men moet echter oppassen met „struinen", want er was eens ie mand, die liep te struinen in de dui nen en „hij stuikte in een kuite". Even voor ae „outsiders": „stuiken" is het vernederlandste (dus foute woord voor het Zeeuwse „stuuken' B.v. „ie stuukte mfl wat in de rondte" (hij liep maar wat rond te drentelen) en „kuite" is het verne derlandste (dus foute) woord voor het Zeeuwse woord „kuute" en dat betekent: kuil. De zin lipt dus helemaal in het vlak van: „er zit een vlijg op de speigel". Zeeuwen (vroeger, nu niet meer hoor), hadden wel eens dc neiging heel typisch dialekt te vernederland sen als ze in „Holland" kwamen. Ook zo'n prachtige uitdrukking is (vertaald): „ik kom er wel om", 't Moet zijn „ik kom het wel halen". Begrijpt een Hollander niet Een andere uitdrukking „igat doet er pp?" („wat is er aan 'de hand?"). blijkt buiten Zeeland ook nog v>el eens gebruikt. Maar mevrouws: „hij stuikte in een kuite" is wel het einde Graag meer van zulke, als 't niet onbescheiden is. SCH1EREILA NDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2