Zierikzee moet als thuishaven op spiegel van schip komen Meerderheid raad Brouwershaven wil Samenlevingsopbouw houden Twintig pijlers in bouwput op hoogte voor Schelde-vloedkering DE ZIERIKZEESCHE COURANT Z.O.C. sponsoringplan Pleun v. d. Lugt Definitief standpunt komt na overleg andere gemeenten In eerste bouwput WA> U6> P£ Bitr Koffie duurder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 juni 1981 137ste jaargang Nr. 22936 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 29,70, per jaar t 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Groen licht voor nieuw kantoor Beter Wonen' ZIERIKZEE, 29-6. „En toch zal Pleun van der Lugt met de naam Zierikzee als thuishaven op de spiegel van het schip vertrekken", liet Z.O.C. voorzitter P. Verhage maandagavond in de foyer van Mondragon talloze malen op zeer indringende wijze horen. Twee uitnodigingen bleken nodig om - een niet zo groot - aantal ondernemers bij elkaar te krijgen om hen duidelijk het sponsoring plan van de Zierikzeesche Ondernemerscentrale uiteen te kunnen zetten. Dit sponsoringplan houdt in, zoals diverse malen eerder gemeld, de fi nanciële medewerking van de Zierik- zeese ondernemers aan de eerste Ne derlandse non-stop solo wereldom zeiling van Pleun van der Lugt. Sponsoring door de Zierikzeese on dernemers zou kunnen leiden tot de naam Zierikzee als thuishaven op de spiegel van het schip. De Z.O.C.-voorzitter wees er maan dagavond in nadrukkelijke bewoor dingen op, wat dit allemaal zou kun nen betekenen: „we hebben nu de mogelijkheid de naam Zierikzee de wereld rond te laten gaan. Deze non stop solo-tocht zal een geweldige pu bliciteit met zich meebrengen. Alle berichten over de reis zullen ook van uit Zierikzee gepubliceerd worden. Denk niet dat hierdoor meteen de kassa zal gaan rinkelen, het gaat er in de eerste plaats om de aandacht op onze prachtige stad te vestigen". Toename toerisme De heer Verhage zgi verder, dat geen omzetverhoging te verwachten valt uit een flinke bevolkingsaanwas of door vestiging vkn industriële be drijven. Optimistischer was hij ech ter gestemd over de toename van het toerisme. De voorzitter vond dan ook dat ingespeeld moet worden op het toenemende op vakantie gaan in ei gen land. ,,De mensen moeten dan echter wel weten wat Zierikzee is en wat Zierikzee te bieden heeft". Pleun van der Lugt zelf deelde mede op 11 augustus aanstaande met zijn we- reldzeilreis te willen beginnen. Persoonlijk zei hij geen moeite te hebben met de keuze van thuishaven gezien het grote enthousiasme, dat hij hier reeds heeft ervaren. Uiter aard spelen echter financiële aspek- ten hier een grote (grootste?) rol. Belangrijkste sponsor voor de unieke tocht is Motel ,,De Zeeuwse Stromen", dat Pleun van der Lugt een bedrag van 200.000,— gegaran deerd heeft in ruil voor de reklame- rechten. Door verkoop van reklame wordt getracht zoveel mogelijk geld terug te krijgen. Woordvoerder van ,,De Zeeuwse Stromen" de heer M. Breekweg deelde mede, dat in dit verband aan de Zierikzeese onderne mers werd gedacht. Zelf ziet de heer Breekweg in de sponsoring een unie ke gelegenheid tot het promoten van de Videogroep Zeeuwse Stromen". Het schip van Pleun van der Lugt - de voormalige Feniks - draagt inmid dels dan ook de naam „Zeeuwse Stro men" en is overgeschilderd in de overeenkomstige kleuren (wit, groen, blauw). Financieringsplan Het financieringsplan dat de heer Breekweg voor ogen heeft, omvat naast de naam en de kleur van het schip, die, indien een akseptabel be drag wordt neergeteld, overigens nog gewijzigd kunnen worden, de ver koop van de naam van de thuisha ven, de verkoop van de naam in de zeilen, slijten van berichten aan de media, medesponsoring door zelf re klame te maken rond Pleun van der Lugt, doorverkoop van artikelen (stickers, posters, handdoeken, T- shirts) en het organiseren van een wedstrijd of een loterij rond dit unie ke gebeuren. Het Z.O.C.-bestuur richt zich met haar sponsoringsplan hoofdzakelijk op het verwerven van de naam Zie rikzee als thuishaven, zoals gezegd om de naam van deze stad_rond de wereld te laten gaan. Zierikzeese ondernemers kunnen aan de sponsoring deelnemen door middel van reklamespots. Deze spots worden vertoond tussen de film over Pleun van der Lugt en zijn gewaagde zeilplan. De videogroep van de Zeeuwse Stromen vertoont de film en de reklamespots in een speciale stand, die de komende weken (tot en met 18 augustus) opgesteld zal staan op de markt te Renesse, de Ring Pro- motiondagen in Haamstede, de Toe- ristendagen in Zierikzee en op brade rieën in Nieuwerkerk en Scharendij- ke. Zodoende zullen de reklamespots 350 a 400 maal vertoond worden. De heer Breekweg gaf een gedetailleer de uiteenzetting van de financiële aspekten van zo'n reklamespot. Ver der noemde hij de mogelijkheid tot het laten maken van een bedrijfsfilm van minimaal tien minuten en aan vullend de verkoop van stickers, posters, handdoeken en T-shirts. Alternatief Verwachtend, dat sommige onder nemers toch wat tegen dé prijs van de reklamespots zouden aanhikken, kwam het bestuur van de Z.O.C. met een alternatief voorstel: Voor een aanzienlijk lager bedrag als onderne mer in de Z.O.C.-reklamespot. Door deelname zou naam van het bedrijf of winkelpand dan ongeveer vijf se- konden in beeld kunnen worden ge bracht. Voor dit laatste bleken enke le van de aanwezige ondernemers wel te voelen. Inmiddels werd ook reeds door Kees Brusse een interview met Pleun opgenomen, dat op 8 augustus op de Tros radio zal worden uitgezonden. Verder zal vanaf 1 oktober elke za terdagochtend eveneens op de Tros- radio rechtstreeks kontakt worden gemaakt met de nonstop solo-wereld zeiler, die zich dan (misschien) zal kunnen melden als „Zeeuwse Stro men", Zierikzee. Dit gedurende 30 a 40 weken. Oproep Deze informatieavond werd gelar deerd met zeer vele videobeelden van onder meer een interview met Pleun van der Lugt en een oproep van bur gemeester Th. H. de Meester aan de bevolking, c.q. de ondernemers in de region Pleun te steunen, omdat hij die steun zeker waard zou zijn. In een beklemtoonde toespraak trachtte Z.O.C.-voorzitter Verhage tenslotte nog wat ondernemers „over de streep" te halen, hetgeen slechts ten dele lukte. De heer Breekweg moest "aan het einde van de avond dan ook konstateren: „Ik had gedacht 40.000,a 50.000,— van dê ZieriK- zeese ondernemers los te krijgen, Vervolg pag. 3 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. ZIERIKZEE. Er zijn watersportliefhebbers die zich verre houden van het mo derne - van polyester en andere moderne uitvoeringen van schepen. Je kunt ze geen ongelijk geven bij het bezien van deze prachtige oude hoogaars, in 1934 in Kruispolder (Zeeuwsvlaanderen) gebouwd voor Lieven de iVooijer van de bekende Zeeuwse garnalenvissersfamilie. De oorspronkelijke Vlissingen III" is nu omgedoopt tot Geertruinog steeds met als thuishaven Vlissin gen. liet plezierjacht was te bewonderen aan de kade van de Nieuwe Haven, vlak bij de Zuidhavenpoort. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 28-6. Het agendapunt over het voortbestaan van de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland leverde ook tijdens de maandag avond gehouden raadsvergadering van de gemeente Brouwershaven, een aardige diskussie op. Een definitief standpunt over het al of niet voortbestaan heeft de raad echter nog niet ingenomen omdat, op voorstel van burge meester C. Slabbekoorn, hierbij de mening van de overi ge deelnemende gemeenten moet worden betrokken. De drie frakties spraken duidelijk hun voorkeur uit. De meerderheid (C.D.A. en P.v.d.A.) is voor voortzet ting, alleen de V.V.D. liet bezwaren horen. Kleine kernen Vooral de voortzetting van het Kleine Kernen projekt, waarmee nog ongeveer anderhalf jaar is gemoeid, speelde een belangrijke rol in de dis kussie. Alle raadsleden staan welis waar achter dit projekt, maar een groot aantal betwijfelt of dit projekt volledig afgerond kan worden als de Stichting Samenlevingsopbouw ter ziele is. De meerderheid stelde dan ook voor de vakature, ontstaan door vertrek van de opbouwwerker, spoe dig te vervullen. „De aanstelling van deze nieuwe medewerker zou dan wel in tijdelijke dienst moeten plaats vinden en wel tot 1 januari 1984. Als deze nieuwe medewerker goed inge werkt is, kan de raad (in ieder geval voor 31 december 1982) eventueel als nog beslissen de subsidiëring te beëindigen en deelneming aan deze stichting op te zeggen", aldus burge meester Slabbekoorn. Twijfels Wethouder Ph. J. van Ast vroeg zich af of de raadsleden tegen die tijd wel over voortzetting" of beëindiging van de stichting kunnen oordelen. „Sinds deze stichting bestaat hebben we nog geen, of bijna geen, resultaat kunnen zien. De nieuwe medewerker zal eerst ingewerkt moeten worden NEELTJE JANS Kijkje op pijlers in aanbouw Op de voorgrond auto's van werknemers aan de pijlerdam Velen pendelen van veren laten uiteraard de fiets staan. Neeltje Jans gewoon te ver. NEELTJE JANS, 29-6. In drie bouwputten op het wer- keiland Neeltje Jans in de Oosterscheldc worden in to taal 66 pijlers voor de stormvloedkering gebouwd. Ongevrer twintig iljn er Inmiddels volledig op hoogte. Afhankelijk v*n de plaats In de stormvloedkering varieert deir hoogte van JS tot 45 meter. De pij. [era wegen maximaal fS.IMMI Ion. Vanaf het voorterrein van het In- formattrcentrum op Neeltje Jans en kunnen we dan in '82 wel beoorde len of deze Stichting aanslaat? Ik betwijfel het. Verder vraag ik me af of het Kleine Kernen experiment zou „verongelukken" als de stichting op geheven wordt. Voor ons is duidelijk dat deze stichting haar doel niet be reikt, het slaat niet a^n bij het pu bliek en dat kost de gemeente ook nog eens 16.000,—per jaar. Dat geld kunnen we beter besteden en dus zijn wij tegen voortzetting", aldus Van Ast. Burgemeester Slabbekoorn wees er nog op dat Schouwen-Duiveland destijds dit Kleine Kernen projekt toegewezen kreeg, juist omdat hier een opbouwwerker aangesteld was. „Ieder begin is moeilijk en datgene wat de opbouwwerker bereikt heeft, openbaart zich pas later. Ik stel daar om voor het plan een nieuwe mede werker tijdelijk te benoemen te steu nen. We moeten het bestuur een nieu we kans geven", aldus de burge meester. De P.v.d.A.-fraktie schaar de zich achter dit voorstel. Nuttig Raadslid C. L. Soeters (C.D.A.) meende dat de opbouwwerker wel degelijk nuttig werk had verricht en als voorbeeld noemde hij de plannen voor een dorpshuis te Noordgouwe. Wethouder Van Ast stelde echter dat die plannen al jaren bestonden en dat het dorpshuis er ook zonder op- bouwerker was gekomen. Vervolg pag. 4 Verwachting tot woensdagavond: Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen of motregen; minimumtemperatuur omstreeks 12 graden; middagtempe- ratuur van 14 graden aan zee tot 18 graden in het oosten van het land; vrij krachtige, en aan de kust harde zuidwestelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 3 juli: Donderdag Af en toe zon. Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: zuid 5. Vrijdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: zuidwest 5 Zaterdag: Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 1 juli Zon op 5.23, onder 22.04 Maan op 5.10, onder 21.42 2 juli Zon op 5.23, onder 22.03 Maan op 6.08, onder 22.38 Nieuwe Maan: 1 juli (21.03) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater ljuli 3.30 15.46 9.12 21.39 2 juli 4.27 16.22 Springtij: 4 juli 9.57 22.27 hebben de bezoekers een goed uit zicht op de eerste bouwput, waar 19 gereedgekomen pijlers stann. Het Infocentrum op Neeltje Jans ondervond in 1980 een grote be langstelling. Er kwamen ruim 100.000 belangstellenden De auto's op de foto zijn overigens niet van bezoekers, maar van perso neel dat aan de bouw van de pijlers werkt. Auto's van bezoekers worden op het werkeiland niet toegelaten. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-6. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht is er een einde gekomen aan de langdurige re genval in ons land. De depressie, die deze regen veroorzaakte is van Duits land naar zuid-Zweden weggetrok ken. Ondertussen breidde een hoge- drukgebied op de oceaan zich naar Frankrijk en het Alpengebied uit. Als gevolg hiervan kwamen er in ons land vanmorgen ook enkele opkla ringen voor. Deze weersverbetering is althans voor ons land maar van korte duur. Tussen IJsland en Noor wegen bevindt zich een depressie. Deze verplaatst zich in het komende etmaal naar zuid-Scandinavië en zal daarbij ook het weer bij ons bepalen. Er is morgen daarom veel bewol king en af en toe kan er wat regen of motregen vallen. De middagtempe- ratuur loopt uiteen van 13 graden aan zee tot circa 18 graden in het oosten van het land. AMSTELVEEN, 29-6. De koffie wordt aanstaande woensdag 1 juli 19 cent duurder per pak van 250 gram. Enkele goedkopere soorten gaan 13 cent in prijs omhoog, De oploskoffie wordt 7 cent duurder per pot van 50 gram. De prijsverhoging is een ge volg van de sterk gestegen koers van de dollar. Een en ander gebeurt na overleg met het ministerie van eko- nomische zaken, zo heeft de vereni ging van Nederlandse Koffiebran- ders en Theepakkers bekendge maakt. In maart van dit jaar werd de prijs van koffie nog met 10 cent per 250 gram verlaagd. JERUZALEM. Onder uitgebreide veiligheidsmaatregelen zijn dinsdag in Israël de algemene verkiezingen begonnen. Meer dan 16,000 agenten en veiligheidsfunktionarissen lijn ingezet om een rustig verloop van het stemmen te waarborgen. STOCKHOLM. De druk op de psy chiatrie in de Sowjet-Unie krlttci van het regime in inrichtingen op te nemen Is toegenomen, aldus de Inter nationale vereniging tegen politiek gebruik van de psychiatrie (I.A.P.U.P.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1