Grote drukte bij opening expositie Alfons Blomme z&h mm&sssÊ pSraHsi Vele inwoners en toeristen bezochten de Duiveland Dag DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tien doden bij familie-reünie Bom in Teheran eist achttal mensenlevens Zestig werken vernielden; ouders aansprakelijk Bitr In Nieuwerkerk en Oosterland Roerig- Iran ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 juni 1981 137ste jaargang Nr. 22935 WAARIN OPGENOMEN (1797 -1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 29,70, per jaar 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. U, dit nummer: Zoe/ca/elie naar twee vermiste sportvissers Tentoonstelling De tentoonstelling van de Teken-en Schilderklub ,,De Tekenaers" in de lagere school ,,De Dobbelsteen" trok enkele honderden bezoekers. Er werd op deze expositie een aantal fraaie aquarellen en olieverfschilde rijen getoond. Duiveland Dag stond in het teken van de landbouw. Ook de parachu tisten hadden daar 's ochtends reeds de aandacht op gevestigd, door een miniatuur-landbouwtrekkertje bij hun sprong mee te nemen. Dit land- bouwtrekkertje werd overhandigd aan burgemeester J. van Bommel. Het middagprogramma was volledi ge geïnspireerd op de agrarische sek- tor. Ongeveer vijfentwintig landbouw- machinies vormden een fraai défilé, dat in de Ring werd afgenomen door burgemeester Van Bommel en we thouder J. Op 't Hof. De landbouw voertuigen werden voorafgegaan door het muziekkorps „Oefening en Uitspanning". Na het défilé kreeg het - zeer talrij ke - publiek de gelegenheid de land bouwmachines nader te bekijken en ingelicht te worden over de werking. Vrolijk evenement vormde verder het ringsteken met landbouwmachi nes. Meest suksesvol bij deze wedstrijd waren: 1. Kees Steendijk; 2. Peter v. d. Wekken en 3. Jacques Flikweert. De prijzen werden be schikbaar gesteld door de fa. Van Rumpt in Stad a/h Haringvliet. De kermisaktiviteiten trokken vooral veel jeugdige belangstelling. Van de mogelijkheid per huifkar een Omstreeks tien uur verrichtte bur gemeester Van Bommel de officiële opening van de tekeningen- en schil derijententoonstelling in dorpshuis Oosterhof". Voorzitter van de Oranjevereniging de heer Dalebout zei i/iet verheugd te zijn, dat de eerste burger deze expositie wilde openen. Verder wees hij er met nadruk op, dat deze tentoonstelling tevens aan toont, dat in Oosterland nog andere jongeren zijn, dan die zich bezighou den met vernielingen. Spreker was van mening, dat door de grote schade die op het voormalig sportveld ,,De -Saële" werd aangericht, het dorp Oosterland in een wat kwade reuk was komen te staan. LOS ANGELES, 26-6. Bij een bu songeluk bij Los Angeles in de Vere nigde Staten zijn tien slachtoffers ge vallen, onder wie vijf kinderen. Van nog drie vermiste passagiers wordt verwacht dat ook zij zijn om gekomen. Verder zijn zeventien me- sen met verwondingen in een zieken huis opgenomen. De bus, met dertig passagiers op weg naar een familie reünie in de staat Missouri, vloog plotseling in brand. Het vuur greep zo snel om zich heen dat niet alle in zittenden tijdig konden ontsnappen. TEHERAN, 28-6. De zware ontploffing in het hoofdkantoor van de Partij van de Islamitische Republiek (IRP) in Teheran heeft aan 24 mensen het leven gekost en meer dan dertig gewonden geëist. Dit heeft het Iraanse persagent schap Pars zondagavond laat bekendgemaakt. Dode heiligen worden verheer lijkt, maar levende vaak ver volgd. N. Howe Naar een mededeling van Pars wa ren een aantal leidende leden van de IRP en vertegenwoordigers van de regering voor hun wekelijkse verga dering bijeengekomen, toen de bom tegen kwart over vijf zondagmiddag BURGH-HAAMSTEDE, 27-6. In het bijzijn van zestig Vlamingen en evenzoveel Zeeuwen heeft de burge meester van de gemeente Westerschouwen, mevr. J. L. Niemantsverdriet-Leenheer samen met de schepen (wet houder) van cultuur van Roeselare in België de expositie geopend van de wijlen kunstschilder Alfons Blomme. Daarmee werd door de Stichting Alfons Blomme en het gemeente bestuur gevolg gegeven aan de wens van de Vlaamse kunstschilder om ooit nog eens te kunnen exposeren in Westerschouwen In de voormiddag werden het Bel gische gezelschap en de eigenaars van de in het gemeentehuis tentoon gestelde werken (zestig in totaal) door een deputatie van het gemeente bestuur in het dorpshuis ontvangen. Na het koude buffet werd een rondrit gemaakt door de mooie streken van de Westhoek. Welkomstwoord Iraanse tijd explodeerde. Volgens ooggetuigen arriveerden bij het ge bouw meer dan vijftig ziekenauto's. Volgens Pars ontplofte zondaga vond een tweede bom in het kantoor in Teheran van de Zwitserse lucht vaartmaatschappij „Swissair". Daarbij waren geen persoonlijk on gelukken te betreuren. De partij De Islamitische Republiek-partij is in de maanden volgende op de revo lutie opgericht door Mohammed Be- hestji, nu opperrechter van Iran, Ho- jatoleslam Ali Khamenei, de vrijdag prediker van Teheran, en de huidige voorzitter van het parlement Hojato- leslam Hasjemi Rafsandjani. Kha- meini is zaterdag door een explosie in een moskee in het zuiden van Te heran ernstig gewond. De partij do mineert in de volksvertegenwoordi ging en heeft een beslissende invloed op justitie en regering van Iran. Dood Behesti Bij de aanslag is de voorzitter van de partij en islamitisch opperrechter ayatollah Mohammed Behestji - te vens lid van het presidentiële drie manschap dat het ambt van staats hoofd uitoefent hangende verkiezing van een nieuwe president - om het le ven gekomen, samen met minstens 23 andere vooraanstaande politici. Dit is maandag bekendgemaakt door het kabinet van de eerste- minister. Burgemeester Niemantsverdriet gaf in haar welkomstwoord een over- 1/ n J r zicht van de gevolgde werkwijze om JL\IIII1CI Cll tot de expositie te komen. Onder an dere wethouder J. C. de Feiter, sek- retaris J. W. de Jonge, de heer In 't Veld en de direkteur van gemeente werken, de heer W. van Mecrten heb ben zich bijzonder met de voorberei dingen beziggehouden. De besprekingen met Roeselare werden beurtelings in Vlissingen en in Breskens gehouden en ook in Roe selare. Toen is intensief gezocht naar de bezitters van Blommc's werken en die waren bereid hun eigendom be langeloos tijdelijk af te staan voor deze expositie. De burgemeester en de heer ASpinnewijn, de schepen wan kuituur uan Roeselare verrichtten de opening van de expo sitie. (Foto- Zierikzeesche Nieuwsbode) De burgemeester vond het wel tra gisch dat deze expositie pas na de dood van Blomme kon worden gerea liseerd. Veel inspiratie werd door Blomme na zijn vlucht uit België tij dens wereldoorlog I hier In Zeeland en In het Brabantse Nuenen opge daan. Ook Van Gogh zocht en vond daar on derwerpen. Toch keerde hij elk jaar terug naar Westenschouwen en schil derde er talloze doeken. Saamhorigheid De stadsarchivaris van Roeselare. Vervolg pag. 4 VLISSINGEN, 27-6. De ouders van zeven Vlissingse kinderen moeten de gemeente 19.000 gulden vergoeden. Dat is het bedrag aan vernielingen dat deze kinderen in 1977 aan een Vli.ssingsc school hebben aangericht. Dit is het resultaat van een gewon nen rechtsgeding dat de gemeente Vlissingen tegen de ouders van deze kinderen had aangespannen. Volgens de gemeente gaat het hier om een unieke zaak. Meestal pro beert de gemeente schadevergoeding voor vernielingen via overleg met be trokkenen© of met inschakeling van een deurwaarder te krijgen. Toen dat in het Vlissingse geval niet lukte, heeft de gemeente zich tot de recht bank in Middelburg gewend. Deze heeft nu de ouders van de kinderen aansprakelijk gesteld voor de schade en ze niet alleen veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 19.000 gulden, maar oók tot beta ling van de rente over dit bedrag en de proceskosten, zo heeft de gemeen te Vlissingen zaterdagmorgen meege deeld. Verwachting tot dinsdagavond: Korte weersverbetering Veel bewolking en in de nacht en och tend enige tijd droog; morgenmiddag van het westen uit regen of motre gen; minimumtemperatuur om streeks 10 graden; middagtempera- tuur van 13 graden aan zee tot onge veer 16 graden in het binnenland; wind uit noordwest tot west. aan zee krachtig en in het binnenland matig. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 3 juli: Woensdag Weinig zon Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: zuidwest 5 Donderdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.; 18 gr. Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 30 juni Zon op 5.22, onder 22.04 Maan op 4.21, onder 20.34 Nieuwe Maan: 1 juli (21.03) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 30 juni 2.25 15.01 8.24 20.48 Springtij: 4 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29 6. Het K.N.M.I. deelt mede: Er komt in de algemene lucht stroming boven west-Europa in de komende dagen een verandering. De ze wijziging in de circulatie brengt echter geen verbetering in het weer boven onze omgeving met zich mee. De laatste tijd werd het weerbeeld bij ons bepaald door storingen die uit Spanje en Frankrijk naar onze omge ving trokken en daarbij regen in ons land brachten. De laatste van deze se rie is een depressie die maandag bo ven Duitsland lag. Deze depressie trekt in het komen de etmaal naar noord-Europa weg. Achter deze depressie blijft het in de nacht van maandag op dinsdag en in de ochtend in ons land droog Daarna bereiken storingen van de oceaan via de Britse eilanden onze omgeving en moet op een koel en wis selvallig weertype gerekend worden DUIVELAND, 27-6. De slechte weersomstandigheden zaterdag konden geen negatief stempel drukken op de Duiveland Dag. Woordvoerder van de V.V.V.-Duiveland de heer A. P. Provoost liet na afloop dan ook weten: „We zijn zeer tevreden, zowel wat betreft de evenementen, als de grote opkomst van het publiek". Een van de hoogtepunten van deze toeristische dag, het parachutesprin gen 's ochtends in Nieuwerkerk dreigde aanvankelijk in het water te vallen, maar de leden van de Neder landse Parachutistenklub uit Zeppe zagen plotseling toch nog een gaatje in het wolkendek en besloten de sprong toch te wagen. Overigens werd dit evenement mo gelijk gemaakt door financiële mede werking van de Rabobank, fa. Ver- btirg in Nieuwerkerk en Mistral Surfplanken. Doel van de sprong was het oude sportveM in Nieuwerkerk, maar dat pakte niet helemaal goed uit. Eén van de parachutisten kwam inder daad heel keurig in het midden van het terrein neer, zijn kollega- springer belandde echter op de oprit van een garage. Verder had de derde parachutist wat moeilijkheden door de reklamevlag, die hij met zich mee naar beneden bracht. rondrit door het dorp en de omgeving te maken werd ook veelvuldig ge bruikt gemaakt. Ook in Oosterland Ook Oosterland liet zich niet onbe tuigd tijdens deze Duiveland Dag. Reeds vroeg in de ochtend was er heel wat bedrijvigheid op het Markt plein en op een gedeelte van de Sint Joostdijk door het plaatsen van standjes en het bijeenbrengen van de spullen voor de rommelmarkt, een evenement onder auspiciën van mu ziekvereniging „Oosterlands Fanfa re". Zowel de rommelmarkt, als de braderie van de plaatselijke mid denstanders en de standjes van de Oranjevereniging trokken vele be langstellenden. Voor de muzikale omlijsting zorgde het Schelde-trio, bestaande uit Cees v. d. Berge "(drum), John Prince (hammond-or gel) en Henk Capelle (saxofoon). Burgemeester Van Bommel opende de tentoonstelling met het hijsen van een speciale aankond ,?ing. Goede bezigheid Na deze handeling liet de burge meester weten het werk van de Knutsel- en foto-klub een goede be zigheid voor de jeugd te vinden. Ver der verklaarde hij dat alles in het werk zal worden gesteld om het van dalisme, zoals zich dat de laatste tijd openbaart, een halt toe te roepen. De heer Van Bommel was er overigens van overtuigd, dat in Oosterland twee soorten jeugd wonen. Het burgemeestersechtpaar toonde zich verrast door de fraaie olieverf schilderijen en zwart-wit tekenin gen. Een nadere toelichting werd ge geven door de heer J. de Jonge, on derwijzer aan de ds. Boogerman- school, bij wie de hobbyisten samen komen om zich aan het kreatieve werk te wijden. De goed geslaagde Duiveland Dag in Oosterland werd 's avonds afge rond met een koncert van de Konin klijke Harmonie „Witte van Haemstede" op de muziektent. Slechts één van de drie parachutisten kwam zonder problemen keurig in het midden van het oude sportveld neer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1