HET MEISJE UIT DE MOLENPOLDER Vara Lijn 3 bezoekt Schouwen-Duiveland The Blue Lagoon in Concertzaal Rechtstreekse radio-uitzending Inkomensbeleid prikkel voor bedrijfsleven Bedorven ijs Kaki zomerbroeken f 59,00 deurloo Nog veel aardgas Akkoord over nieuwe bouw •i cao Geen steun meer voor Van Gelder Raadsel vergiftigde heroine opgelost Bezine wordt duurder Margarine en halvarine duurder Treintarieven acht procent omhoog Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIK2EESCHE NIEUWSBODE - Donderdag 25 juni 1981 Nr. 22933 5 ZIERIKZEE, 23 juni. Het Hilversum drie programma „Vara Lijn 3" wordt dinsdag 30 juni uitgezonden vanuit een bus die o.a. over Goeree-Overflakkee en Schouwen- Duiveland rijdt. Alle reguliere Vara-programma's ver vallen die dag en de zes DJ's die deze bus bemannen brengen, naast natuurlijk populaire muziek, vooral regi onale onderwerpen, in de uitzending onder de aandacht. De DJ's van Vara's Lijn 3. V.l.n.r. boven: Alfred Lagarde, Felix Meurders, Pe ter Holland en Frits Spits. Knielend: Leoni Jansen en Willem van Beusekom. Om zeven uur start het programma in het Botlekgebied, waar een gesprekje is gepland met een werk nemer van een petrochemisch be drijf. Rond negen uur wordt in Briel- le een bezoek gebracht aan een school en daarna rijdt de bus, via Helle- voetsluis en Stellendam, naar het strand De Punt bij Ouddorp. Daar zal Alfred Lagarde met het aanwezi ge publiek het spel „Driesprong" spelen; een soort ganzebord waarmee een fiets kan worden gewonnen. Daar vertrekt de bus om half twee en vervolgens brengt Vara Lijn 3 een be zoek aan camping „De Bremhoeve" in Renesse. Vuurtoren Ook de vuurtoren van Haamstede wordt bezocht en rond vier uur arri veert de bus op werkeiland Neeltje Jans. Om vijf uur wordt Zierikzee aangedaan en het eindpunt van de trip is de Markt van Brouwershaven waar 's avonds een popkoncert (toe gang gratis) wordt gegeven. DEN HAAG. 24-6. Het inkomens beleid zal er voor moeten gaan zor gen dat werknemers, ondernemers en kapitaalverschaffers weer prik kels krijgen om te komen tot een nieuw elan in het bedrijfsleven. Daarvoor moet de loonvorming worden gedecentraliseerd, zodat men flexibel kan inspelen op de ar beidsmarkt. De volledige automati sche prijskompensatie moet van de baan. Voorts dienen de sociale uitke ringen te worden verlaagd, uitkerin gen en ambtenarensalarissen minder sterk aan de lonen in het bedrijfsle ven te worden gekoppeld en moeten ambtenaren alle sociale premies gaan betalen. De Raad van Nederlandse Werkge versverbonden, waarin de werkge verscentrales V.N.O. en N.C.W. sa menwerken, bepleit dit in een nota over het inkomensbeleid in de jaren zeventig en tachtig. ROTTERDAM, 24-6. OLA, fabri kant van konsumptieijs, heeft de dis tributie van twee soorten ijslollies .silex" en „hippopola") stopgezet, nadat de keuringsdienst van waren in partijen ijslollies pekel had aange troffen. Het tijdelijk stoppen van de distri butie is gebeurd in overleg met het ministerie van volksgezondheid. Een woordvoerder van dit ministerie ver klaarde dinsdagavond voor het NOS- journaal dat het konsumeren van de ijslollies niet gevaarlijk is voor de gezondheid. De woordvoerder van Unilever denkt dat de pekel in het ijs is geko men op het moment dat de bakjes met ijs in wording door de pekelbak gaan om bevroren te worden. Advertentie WEEKAAN BIEDING Voor het voetlicht treden de groe pen „Doe Maar" en „Dexy's Mid night Runners". „De Maar" kreeg bekendheid door de hit „Sinds een dag of 2". De groep maakt Neder landstalige muziek en heeft inmid dels twee LP's gemaakt. De Engelse groep Dexy's Midnight Runners" brengt „vernieuwde soul muziek" en invloeden van Otis Red ding en Aretha Franklin zijn merk baar. Het radioprogramma duurt tot negen uur 's avonds. GRONINGEN, 22-6. De Gas unie verwacht dat aardgas in de komende 25 jaar een groot deel van onze nationale ener giebehoefte zal kunnen blijven dekken en dat er dan na die 25 jaar nog een reserve in de grond zal zitten van ongeveer duizend miljard kubieke me ter aardgas. Deze reserve zal zich grotendeels bevinden in de bel van Slochteren. Volgens het dinsdag gepubli ceerde „Plan van gasafzet 1981" van de Gasunie heeft de Gasunie thans een verzekerd aanbod van 1550 miljard ku bieke meter aardgas. De Gasu nie verwacht in de komende tien tot vijftien jaar de be schikking te krijgen over nog eens duizend miljard kubieke meter door de naar verwach ting grotere reserves in de bestaande velden, door import en door de opsporing van nieu we gashoeveelheid in Neder land. Aangezien de Gasunie verwacht in de komende 25 jaar 1515 miljard kubieke me ter aardgas te zullen afzetten, zal er na 25 jaar nog ongeveer duizend miljard kubieke me ter aardgas over zijn. RAVENSTE1N. Een 50-jarige vee handelaar uit de Brabantse gemeente Ravenstein is dinsdagmiddag door twee gewapende mannen in zijn woonplaats beroofd van een bedrag van zeker enkele tienduizenden gul dens. ROTTERDAM. Het in november vorig jaar uit Nederland ontsnapte Panamese vrachtschip „Quartz" is in Singapore aan de ketting gelegd. Op de „Quartz" rust een vordering van ruim één miljoen gulden, bestaande uit achterstallig loon en schadever goedingen. UTRECHT. De Ziekenfondsraad maakt zich zorgen over de verwachte stijging van het aantal huisartsen, specialisten, tandartsen, fysiothera peuten en apothekers. De kosten voor de gezondheidszorg zullen daar door de komende jaren aanzienlijk toenemen. MAASTRICHT. Een 24-jarige vrouw uit Maastricht en haar 30- jarige vriend zijn gewond geraakt toen zij in de nacht van maandag op dinsdag in bed werden beschoten door de 38-jarige echtgenoot van de vrouw. Het echtpaar leefde al enige tijd in onmin. AMSTERDAM. Een groep jongelui heeft dinsdagavond vernielingen aangericht in een gebouw in de Banstraat in Amsterdam. Het pand, waar overdag de verkeersschout zit ting heeft, valt onder het kantonge recht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Staatssekretaris Ko ning (van Binnenlandse zaken) krijgt zijn zin niet. Een poging zijnerzijds volgend jaar te komen met een bij zondere postzegel ter gelegenheid van het instituut van de Nationale Ombudsman is op bezwaar gestuit bij zijn kollega Smit-Kroes (van Ver keer). DEN HAAG. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft geld vrijgemaakt voor het verbeteren van het openbaar vervoer in verschillen de gemeenten, aldus deelde het mi nisterie mee. ROTTERDAM. De politierechter in Rotterdam heeft woensdag 13 leden van de anti-militaristische aktie-- groep „Onkruit" veroordeeld tot ge vangenisstraffen van vijf maanden, waarvan drie voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. ARNHEM Vrouwen, die willen werken, hebben het in Gelderland moeilijker dan in Nederland als ge- neel. In Nederland heeft 35 procent van de vrouwen tussen de 15 en 64 jaar een baan; in Gelderland is dat slechts 31 procent. DEN HAAG. Het Holland Fcstviai trekt ongeveer 160.000 bezoekers. Daarmee wordt het vorig jaar sterk toegenomen aantal enigszins over troffen. In Den Haag is een verheug den en stijgende belangstelling in vrijwel alle sektoren merkbaar, al dus de leiding van het festival. DEN HAAG. Bij Koninklijk Besluit wordt binnenkort een gewij zigd landbouwkwaliteitsbesluit voor scharreleieren van kracht. Belang rijkste wijzigigen zijn het verbod tot het voeren van misleidende reklame bij het verhandelen van deze eieren en de verplichting voor pluimvee houders meer aandacht te schenken aan het welzijn van hun scharrelkip- pen. WOERDEN, 23-6. Vakbonden en werkgevers in de bouw hebben in Woerden na moeizaam onderhande len overeenstemming bereikt over een nieuwe bouw-c.a.o. De laatste grote hindernis voor de nieuwe c.a.o., een nieuwe loonstruk- tuur voor de bouw met betere mini mum-garantielonen, werd na negen uur praten uiteindelijk genomen. Het nieuwe loongebouw voor de on geveer 300.000 werknemers in de bouw. Omvat nu vijf in plaats van acht loongroepen, met als basis een garantieloon, waarin toeslagen voor diploma's, dienstjaren en een deel van de prestatietoeslagen zijn opge nomen. Het bestaande vakantieze- gelsysteem moet volgens de c.a.o. volgend jaar zo spoedig mogelijk worden vervangen door een systeem dat fraude uitsluit en de bestaande zekerheden voor de werknemer in tact houdt. In de nieuwe c.a.o., die loopt van 6 juli 1981 tot 1 mei 1982, wordt de vakantie uitgebreid met één dag tot 25 dagen. UTRECHT, 23-6. Minister Van Aar- denne van ekonomische zaken heeft het noodlijdende papierconcern Van Gelder laten weten geen geld te heb ben voor verdere steun aan het be drijf. Van Gelder had de minister ge vraagd om garant te staan voor een bedrag van rond de tachtig miljoen gulden, dat nodig is om de financiël verplichtingen van het papiercon cern bij de banken na te komen. Nu er geen overheidssteun meer inzit gaat Van Gelder zo snel mogelijk met zijn financiers om tafel zitten om te bekijken welke mogelijkheden er nog resten om het concern van het faillissement te redden. „Als dat gesprek geen betere resultaten ople vert, dan ziet de situatie er voor het bedrijf somber uit", zo stelde mr. Ol- gers, sekretaris van de raad van bestuur van Van Gelder. AMSTERDAM, 24-6. Het raadsel van de vergiftigde heroïne waaraan de afgelopen maanden acht gebrui kers zijn overleden, is mogelijk opge lost. „Wij hebben het sterke vermoeden dat de heroïne werd versnede met li- docaïne, een verdovingsmiddel dat onder meer door tandartsen voor plaatselijke verdoving wordt ge bruikt. De stof wordt ook wel aange boden als cocaïne, maar is dan nep", aldus de Amsterdamse hoofdinspek- teur E. Jagerman, onder wiens lei ding vier rechercheurs maanden lang hebben gespeurd naar de bron van de vergiftiging. DEN HAAG, 24-6. De benzine-prijs zal, ingaande 6 juli, opnieuw eenstij ging ondergaan, en wel met 3 cent, dit als gevolg van de aanvaarding door de Tweede Kamer van een voor stel tot verhoging van de benzine accijns. Op het nippertje werd de verho ging door de Kamer geaccepteerd: te gen het voorstel spraken zich 68 le den uit en daarvoor stemden 69 ka merleden. De accijnsverhoging be draagt drie cent en gaat in op 6 juli aanstaande. DEN HAAG, 24-6. De af- fabrieksprijzen van halvarine en margarine gaan met ingang van maandag 29 juni omhoog ais gevolg van de stijging van grondstofprijzen voor oliën en vetten op de wereld markt. Margarine wordt 16 cent per kilo gram duurder en halvarine acht cent. Dit heeft het ministerie van ekono mische zaken woensdag bekendge maakt. Het kan nog even duren voordat de konsument iets merkt van deze prijsstijgingen. Dit is afhankelijk van de grootte van de voorraden bij de winkeliers. De prijsstijging van de grondstoffen is in belangrijke ma te beïnvloed door de hogere dollar koers, aldus de bond van Nederland se margarinefabrikanten. UTRECHT, 23-6. De Tweede Ka mer heeft ingestemd met een kom- promisvoorstel van C.D.A., P.v.d.A. en D'66 dat de treintarieven per 1 ok tober acht procent omhoog mogen gaan. Dat betekent twee procent extra op de normale verhoging van 5,8 De Spoorwegen zijn niet zo geluk kig met de gang van zaken, aan de ene kant heeft de Kamer nu een ta riefsverhoging aanvaard die boven de stijging van de kosten voor le vensonderhoud uitgaat, maar aan de andere kant is het nog niet duidelijk of Tuijnman de motie zal uitvoeren en of de door N.S. vaak bepleitte op heffing van de knelpunten nu gega randeerd is. De tariefsverhoging zal volgens N.S. zeker van invloed zijn op het aantal Reizigers. „Twijfelaars" zul len nu bijvoorbeeld langer in hun au to blijven rijden. Flinke groei Een woordvoerder van N.S. zei dinsdag, niet te verwachten dat het aantal reizigers dit keer - ondanks de extra verhoging - zal dalen. Er zit nu eenmaal de laatste jaren een flinke groei in de belangstelling voor de trein. In 1980 steeg het aantal reizi gerskilometers zelfs met 4,7 procent. Het gevolg van de tariefsverhoging zal volgens N.S. wel zijn, dat er min der reizigers bij komen dan met een „normale" tariesverhoging het geval zóu zijn geweest. DEN HAAG. „Een politieke oplos sing voor het konflikt in El Salvador blijft onmogelijk indien de Verenig de Staten hun houding niet verande ren en de junta militair blijven steu nen". DEN HAAG. De informateurs Lub bers en De Koning hebben woensdag hun besprekingen met de fraktielei- ders van C.D.A., P.v.d.A. en D'66 voortgezet. Donderdagmorgen ko men de vijf gesprekspartners op nieuw bijeen. Vrijdag 26 juni, 19.45 uur, Nederland 1: de hoofdrolspeelster. VRIJDAG 26 JUNI NED. 1: Speedy Gonzales beweegt zich als eerste supersnel over het scherm, waarna het Wereldcircus aan bod komt. Operetteliefhebbers ko men aan hun trekken in lm weissen Rössl. Het verhaal handelt over kel ner Leopold die hevig verliegd is op de eigenaresse, maar de eigenaresse heeft haar zinnen gezet op een van de stamgasten, een advocaat die op zijn beurt zijn zin weer op een ander heeft gezetDe hoofdrol wordt vertolkt door Margot Werder. Terug naar de werkelijkheid met het Journaal en Duitse dokumentaire Zomertarwe handelt over de wereldvoedselhan- del en de politieke konsekwenties daarvan. NED. 2: Studio Sport brengt een sa menvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France en een voorbeschouwing van de TT Assen. Doctor Snuggles en de Duke van Haz- zard gaan vooraf en het journaal en een aflevering van Dallas. Dan het spelprogramma Babbelonië en de ru briek Aktueel en informatief, ge volgd door Maximiliane von Quindt. Avro's sportpanorama brengt een sa menvatting van de atletiek bislett wedstrijden die in het stadion te Oslo gehouden worden. VRIJDAG 26 JUNI NED. 1: 13.00 en 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Jeugdjournaal18.36 Se samstraat; 18.50 Eenakter; 19.00 Speedy Gonzales19.10 Wereldcircus; 19.45 lm weissen Rössl; 21.37 Jour naal; 21.55 Zomertarwe; 23.30 Jour naal. NED. 2: 13.00 Nieuws voor doven; ZIERIKZEE, 25-6. Stichting Het Theater vertoont komend weekend vier maal de film „The Blue Lagoon" in de Zierikzeese Concertzaal; een ro mantisch (of bijna naïef) verhaal over twee jonge mensen en een kok die na een schipbreuk op een onbe woond eiland terecht komen. Kok Paddy leert hen hoe ze in le ven kunnen blijven, welke vruchten ze kunnen eten en welke gevaarlijk zijn, hoe ze een vis moeten roosteren en hoe ze een hut kunnen bouwen. Na een ongeval sterft Paddy en de kin deren moeten zelfstandig hun be staan regelen. Na enige jaren worden beiden volwassen en de inmiddels jonge vrouw raakt zwanger, een toestand die ze vreemd vinden en niet begrijpen. Als plotseling blijkt dat uit die dikke buik een baby komt, zijn ze zeer verbaasd. De film laat verder het leven van dit kleine gezinnetje zien, een leven dat toch nog dramatisch afloopt. Voor tijd: zie agenda. „Im weissen Rössl". Margot Werner, 18.15 Studio Sport extra; 18.57 Nieuws; 18.59 Doctor Snuggles; 19.05 De dukes uit Hazard; 20.00 Journaal; 20.27 Dallas; 21.15 Babbelonië; 21.50 Actueel en informatief; 22.35 Het le ven van Maximiliane von Quindt; 23.00 Sportpanorama; 23.35 Jour naal; 23.40 Nieuws voor doven. ZATERDAG 27 JUNI NED. 1: In de middag wordt een do kumentaire getoond over de bedreig de poolvos. Over luchtvaartpioniers handelt de film The wind of Kitty Hawk. Dan Sesamstraat, Mickey Mouse, Bassie en Adriaan en De Hulk. Terug naar de realiteit met het Journaal waarna de slotaflevering van Spionnen. Centraal staat John Vassall, die in 1947 in dienst trad bij de Britse admiraliteit. In 1951 werd hij klerk van de Marine en attaché in Moskou. Dan een special rond de or kestleider Bert Kaempfert. Na de laatste nieuwsuitzending Studio Sport extra met een reportage van de Tour de France en een samenvatting van de TT te Assen. NED. 2: Eerst in Studio Sport extra aandacht voor de tour de France en een reportage van de landen- wedstrijd voor springruiters in Aken gevolgd door een samenvatting van de race 500 cc van de TT te Assen. Tennisliefhebbers komen aan hun trekken in de Open Engelse Kampi oenschappen. Na het journaal brengt de K.R.O. een aflevering van Boomer en het spelprogramma Cijfers en let ters. Niet minder spannend gaat het toe in de Amerikaanse western uit 1971 Big Jake. De hoofdrol van Big Jake wordt vertolkt door John Way ne. Ook zoon Patrick en kleinzoon John Etahn spelen een rol. Het ver haal speelt zich af rond 1910 in Texas en handelt over de ontvoering van een kleine jongen. Dan Brandpunt en de vijfde aflevering Wat geen oog heeft gezien. Hierin wordt het Boeddhisme van Japan vergeleken met dat van Sri Lanka. Tot slot vol gen dan nog beide nieuwsuitzengin- gen. NED. 1: 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 Nieuws; 15.32 De Poolvos; 16.00 The winds of Kitty Hawk; 18.25 Nieuws voor doven; 18.46 Se samstraat; 19.00 Het Circus van Mic key Mouse; 19.10 Bassie en Adriaan; 20.00 De Hulk; 21.37 Journaal; 21.55 Spionnen; 22.45 In Concert: Bert Kaempfert; 23.20 Nieuws; 23.25 Nieuws voor doven; 23.30 Studo Sport. NED. 2: 16.00 Studio Sport; 18.57 Nieuws; 18.59 Hier is Boomer19.25 Cijfers en letters; 20.00 Journaal; 20.27 Big Jake; 22.05 Brandpunt; 22.40 Wat geen oog heeft gezien; 23.30 Alg. Loterij Nederland; 23.40 Nieuws; 23.45 Nieuws voor doven. BONN. De Franse regering heeft de regering van de Bondsrepubliek meegedeeld dat door het opnemen van vier kommunisten in het kabinet geen veiligheidsrisiko voor de bond genoten van NAVO en E.G. is ont staan, zo heeft de regeringswoord voerder Kurt Becker woensdag in Bonn meegedeeld. 11 Maar nee, Dirk was al net als de rest Hij vryde één of twee avondjes met ze, dan was het weer afgelopen. Hij moest ook als gewone dagloner de kat uit de boom kijken, inplaats van kort en bon dig een vrouw op de steê te halen. En nu zou die meid uit Groningen zijn de jongen de kop op hol brengen? Hij had het toch maar netjes gezegd gisteravond. Dat kon ze meteen voe len, dat ze hier niet meer zou zijn, dan de erste de beste boerendienstbode! Op de Beldam deed het jonge meisje haar werk met ijver en nauwgezetheid, uit liefde tot de boerin, wier hart ze dadelijk gestolen had, onbewust wat dan hetgeen haar verschijning op de boerderij bij vader en zoon veroor zaakt had. Heieen was al enige weken op de Beldam en ondanks haar plan, dal ze in de eerste dagen van haar verblijf had opgemaakt, om werk te krijgen als gezelschap juffrouw of iets dergelijks was ze gebleven. In het eerst had ze zich wel eenzaam en verlaten gevoeld, vooral als de boer haar zo af en toe eens liet merken, dat ze maar een boeren meid was evenais de anderen maar dan sprong Dirk meestal voor haar in de bres, hetgeen bij het meisje steeds een gevoel van warmte deed ontstaan. Ook herinnerde ze zich steeds de woorden van de boerin bij haar komst en dat werkte als balsem op de nog niet ge sloten wonde. Met de andere huisgenoten kwam ze allengs meer en meer op goede voet Eén was er, waartoe ze zich bijzonder voelde aangetrokken en waar mede.ze intiemer werd dan met de andere dienstboden. Het meisje was een wees, evenals zij, Geertje Trader, een Noord Hollandse arbeiders dochter. Onwillekeurig voelde beiden zich tot elkander getrokken, daar beider leed overeen kwam en des avonds, na de dagtaak, liepen beiden arm in arm heen en weer, of ze begaven ze zich naar het plein in het dorp, waar meer meiden en knechts tot het donker b\j elkaar kwa men. Op een avond in het laatst van okto ber, waren de beide vriendinnen als gewoonlijk weer eens naar de „oude beuk" zoals dat in de volksmond heet te, getogen om een praatje te makea Er waren verschijdene knechts en meiden, jonge en oude aanwezig, en in plats van de gewone opgewektheid heerste er plots een stilzwijgen, toen de beide meisjes zich bij de club voeg den. Geertje en Heieen merkte dadelijk dat er iets bijzonder aan de hand was en ze zouden geen echte vrouwen zijn geweest als ze niet nieuwsgierig waren geworden. „Wat is er aan de hand, Teun? vroeg Geertje aan een oude paardenknecht, die veelal het woord voerde. „Ja," zei de oude, „ik weet het niet, ik heb het niet gehoord, maar men zegt. Door HENK VAN HEESMJK dat de bel vannacht aan het luiden is geweest" „Onzin," zegt Geertje; „ik heb er niets van gehoord en ik geloof van geen van onze jongens, anders hadden ze het wel gezegd". „En 't is juist Thijs Kuiltje die het verteld heeft", mende een jonge dag loner in het gesprek. „Hij en z'n vader hebben vannacht om diie uur duidelijk het geluid van de bel gehoord en de oude Vermeulen is er voor zijn bed uitgekomen en ver klaarde zelf, dat hij de bel heeft zien bewegen." ,,'t Zal de wind geweest z(jn", opper de Geertje, maar ze wist voor uit dat dit niet waar was, want er was al in geen dagen wind geweest „Allemaal goed en wel," zei Teun, „maar de klepel is er al jaren uit en het geluis is gehoord, Harm de Smid zei dat hij ook meende iets gehoord Xe hebben." „Wanneer heeft hij voor het laatst geluid?" „Dat is zes jaar geleden, toen op dien zondagavond, dat wij hier stonden. De volgende morgen brak de boerin haar been en 's middags verdronken er vier kalveren in de ringvaart". Heieen luisterde verbaasd toe. Dit was nieuws voor haar, ze had ook de grote bel zien hangen bovenop de boerderij en al meer dan eens had ze aan de boerin willen vragen waarvoor dat ding daar hing. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5