yj Hés Diploma uitreiking Technische School „Vloer in Brogum begint een miezerige zaak te worden" Jubileum „School met de Bijbel" Nieuwerkerk Raad voor Grevelingen wil zout meer 4 Wethouder Publieke Werken: Heren overhemden f 24,90 STREEKNIEUWS Uitvoer eieren en pluimvee Twee-en-negentig geslaagden ZIERIKZEE, 22-6. „De vloer in Brogum wordt een mie zerige zaak", luidde de verzuchting van wethouder P. de Rijke maandagavond bij de behandeling van de rond vraag in de Zierikzeese gemeenteraadsvergadering. P.v.d.A.-raadslid de heer H. Asma wilde weten, waarom het aanleggen van een vloer in de jeugdsoos destijds wel in de kommissie Jeugd- en Jongerenwerk aan de orde was gesteld, maar de zaak nu verder buiten die kommis sie om was geregeld. De wethouder P.W. kwam daarop met een uitgebreid verhaal: In eerste instantie werd gedacht aan een vloer van plm. 12.000,— 14.000,—. Daartoe werd een fabriek in Gilze-Rijen bezocht. Op verzoek van het Brogumbestuur werd de be treffende vloer - door wethouder De Rijke zelf - uitgetest. Die test bleek krassen op te leveren en het bestuur van de jeugdsoos gaf te kennen voor keur te hebben voor een tegelvloer. Advertentie WEEKAAN BIEDING Melka, Elmi enz. Mol 5-7 Zienkzee Tel. (01110) 2890 Ver. Bedrijfsvoorlichting De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Schouwen-Duiveland, orga niseert een exkursie naar de proef- boerderij „Rusthoeve" te Co- lijnsplaat op donderdag 2 juli. OOSTERLAND Bejaardensoos maakte trip naar België De Óosterlandse bejaardensoosbe- zoekers en bezoeksters maakten, met veel niet-leden van deze sociëteit, op dinsdag 23 juni een zeer geslaagde reis door het buurland België, per ouringcar van de f irma Van Oeveren uit Zienkzee. Met 50 passagiers startte de bus vanaf het dorpshuis .Oosterhof". Via de Zeelandburg ging het richting veer Kruiningen waar men met de veerpont de Westerschelde overstak, naar het Zeeuws Vlaamse land, om in Hulst te stoppen waar in het hotel ..Van Oosterom" genoten werd van een kop koffie met gebak. Via Sint Jansteen reed men het Belgische land binnen waar men over de grote autobaan langs Gent en Oudenaarde in de Vlaamse Ardennen terecht kwam. Urenlang werd hier genoten van een onvergelijkelijk vergezicht. In het Gasthuis „Palace" op de Kluisberg aangekomen genoot men van een drankje, voorafgaande aan een goed verzorgde broodmaal tijd. Door de Ardennen ging het vervol gens richting Waterloo over de plaat sen Ronse, Brakel en Ninove. Te Wa- De kosten van een tegelvloer zou den ongeveer f 20.000,— bedragen. Volgens wethouder De Rijke wilde het Brogumbestuur graag die vloer hebben tot het moment, dat men zich realiseerde, dat hij betaald zou wor den uit het restant van het Brogum- krediet. „Toen kregen we ineens een telefoontje, dat ze geen vloer wilden", aldus de wethouder. De vloer, die de jeugdsoos vorig jaar zelf had aangelegd - voor 3.000,blijkt echter niet te vol doen en de gemeente is van mening, dat de nieuwe tegelvloer er moet ko men. Voor bouwvak vakantie Anvankelijk had men de zaak, vol gens de heer De Rijke, graag voor de bouwvakvakantie gereed gehad. Als de kommissie Jeugd- en Jongeren werk er zich echter eerst over moet buigen, wordt het september voor de vloer gelegd kan worden. „Dan gaat het de jongens van Brogum veel geld kosten, want dan moet de soos een paar weken dicht", liet de heer De Rijke weten. V.V.D.-woordvoerder de heer J. J. Geleijnse wenst in eerste instantie ook zonder meer, dat de zaak eerst in bovengenoemde kommissie aan de orde zou komen. Later boog hij zijn eis wat om met de mededeling, dat de vloer wel snel gelegd moet worden, maar dat hij in elk geval in de kom missie nog geïnformeerd wil worden over de technische en financiële aspekten. Het voorstel van de heer Asma de Brogumvloer nog niet te leggen voor dat de kommissie Jeugd- en Jonge renwerk er zich over heeft uitgespro ken, werd tenslotte met acht tegen vier stemmen verworpen. (De heer R. Sayers (P.v.d.A.) was niet aanwezig op deze vergadering. Red.). Stadsberighten" De heer D. van de Wékken (P.v.d.A.) kreeg desgevraagd de me dedeling, dat hetsamenstellen en. verspreiden van „Stadsberighten", het mededelingenblad van de ge meente meestal drie en soms vier we ken in beslag neemt. Volgens de heer Van der Wekken had dit tot gevolg dat vele in „Stadsberighten" ge noemde data vaak achterhaald zijn. Verder bleek hij niet zeer overtuigd van het nut van het leesbaarheids en leesdichtbaarheidsonderzoek dat t.a.v. dit mededelingenblad in het najaar zal worden gehouden. Hij vroeg het kollege eens nader te bekij ken of het niet beter zou zijn „Stads berighten" af te schaffen en in plaats daarvan als gemeente te adverteren in de huis-aan-huis te bezorgen extra editie van de regionale pers. terloo werd weer een stop gemaakt voor het gebruiken van een drankje. Daarna voerde de reis over de grote baan langs de hoofdstad Brussel- Antwerpen, in de richting van de Ne derlandse grens die men te Putte pas seerde in de richting Hoogerheide. In De heer L. Jonker (P.v.d.A.) wilde weten of er iets gedaan kan worden aan de „puinhoop" in de Wevers- hoek. De wethouder P.W. liet weten, dat het hier partikulier eigendom be treft, maar dat misschien iets gedaan zou kunnen worden door middel van een schutting. Verder wees de heer Jonker op de verstopte goten bij het Maritiem Museum en deed de sug gestie dit aan te pakken. De heer J. Groen (P.v.d.A.) wilde weten waarom de kwestie „opbouw werker" nog niet in de Zierikzeese raad aan de orde is geweest. Raads voorzitter burgemeester Th. H. de Meester liet weten, dat binnen de Vereniging van B. W. en S. de af spraak werd gemaakt nog op de zaak terug te komen als de kolleges hun voorstellen aan de raad hadden ge formeerd. Enkele kolleges hebben dit voostel echter al aan de raden ge presenteerd. Het kollege van Zierik- zee wacht toch eerst de volgende B. W. en S.-vergadering af. De heer L. van den Ouden (C.D.A.) kreeg desgevraagd de toezegging, dat binnenkort nadere informatie zal worden verstrekt over eventuele plannen voor kabel T.V. in deze re gio. Hoogerheide kon men in het eethuis „Familieland" aanschuiven, aan een zeer goed verzorgde warme maaltijd. Omstreeks acht uur werd de bus weer bestegen en via de Zeeuwse weg en de Zeelandbrug ging het weer op huis aan. Mevrouw E. J. Poelman van Leeuwen was de tolk van alle deelnemenden toen ze een dank woord sprak tot alle reizigers en rei zigsters voor de prettige stemming in de bus en daarbuiten. Het schitteren de weer meegerekend kan men zeker spreken van een zeer geslaagde mooie reis. Verder sprak de presidente dank woorden tot zuster Van der Velde en tot de chauffeur voor de prettige reis. Evenementen op Duiveiand-dag De plaatselijke muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" zal op zater dag 27 juni (Duivelanddag) zich enkel beperken tot het verzorgen van de te houden rommelmarkt ten bate van de verenigingskas. Het muzikale ge deelte zal op deze dag worden ver zorgd door het Schelde-trio, terwijl in de avonduren de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" op de mu ziektent de feestelijkheden zal opluisteren. BRUINISSÉ „Driesterrencertificaat" Voor het vierde achtereenvolgende jaar is het „Driesterrencertificaat" door het Weerstandsfonds der Neder landse Bakkerij voor het bakken van kwaliteits brood uitgereikt aan W. Jumelet. Weekmarkt Naarmate het seizoen vordert neemt ook het aantal marktkramen toe op de seizoenweekmarkt van Bruinisse. Aanvankelijk deed het wat leeg aan met slechts een tiental kramen maar woensdag, met 22 kramen een behoorlijke markt, en waarschijnlijk aangelokt door het teruggekeerde zo merweer was het met Bruenaren en al een enkele toerist gezellig mark ten rondom de muziektent. Vooral de „kleding" was nu iets beter verte genwoordigd. BROUWERSHAVEN. Heel intiem Marktplein-plaatje te Brouwershaven uit plm. 1902. Opvallend is de leegte op het plein, die een even grote rust suggereert. (Vervolg van pag. 1) koortje van leerlingen, enkele liede ren, waaraan men noch vokaal, noch etisch zich een buil kon vallen, als: „Jantje zou naar school toegaan" (van een treffende toepasselijkheid), „Ulevellen bracht ze mee" (een zoete variant op het kaarsvet en de „paar- depeeën" in een voorbij school - toen en „Drie kleine kleutertjes", die naar de inhoudelijke intentie „op een hek" zaten; hier een tafel. Tevoren had de voorzitter het ge- meentepersoneel betrokken in zijn dankwoord en dat bleek erg goed ge vallen bij burgemeester J. van Bom mel, die „het bijzonder onderwijs in zijn gemeente nauwlettend zei te hebben gevolgd". MIDDELBURG Samenwerking tussen PZC en Sijthof PZC-holding (uitgeefster van onder meer de Provinciale Zeeuwse Cou rant) in Middelburg en Sijthof Pers (uitgeefster van onder meer de Haag- sche Courant) in Rijswijk, hebben dinsddg in'Deri Haag vóllèdige over eenstemming bereikt over een sa menwerkingsverband. In het kon- trakt dat beiden tekenden is onder meer bepaald, dat Sijthof een min derheidsbelang in de Provinciale Zeeuwse Courant verwerft. ZEIST, 24-6. Vergeleken met een jaar gelden is de uitvoer van eieren en pluimvee uit Nederland met ruim 20 procent gestegen. Die groei is te danken aan een grotere afzet in de landen buiten de Europese Gemeen schap. Binnen de E.G. zijn er door een toenemende uitvoer van Frank rijk bijna geen groeimogelijkheden voor de Nederlandse pluimveehoude rij. Dit is woensdag meegedeeld op de maandelijkse openbare bestuurs vergadering van het Produktschap voor pluimvee en eieren in Zeis(. ZIERIKZEE, 25-6. Aan twee-en-negentig van de hon derd eindexamenkandidaten van de Technische School Schouwen-Duiveland, werd woensdagavond in het bijzijn van familieleden en docenten het diploma uitgereikt. Deze feestelijke gebeurtenis vond plaats in de inmiddels al 25 jaar oude (en te kleine) kantine in de schooi. Waarnemend voorzitter H. J. Doe- Icman kon tot zijn spijt echter geen mededelingen doen omtrent nieuw bouw in Poortambacht „Het blijft wachten op de brief uit Den Haag, pas dan z(jn we werkelijk gerust" aldus de voorzitter. „Ook al is het momenteel niet zo rooskleurig gesteld met de werkgele genheid in Nederland, 36 van de 92 leerlingen die aan de slag willen heb ben bijna allemaal een baan kunnen vinden" vertelde direkteur F. Scher- jOll» De overige geslaagden gaan verder leren - elders b.v. M.T.S. of ze komen lerug naar de Technische School voor een zogenaamde her-profilering. Dat '.vil zeggen dat deze leerlingen (31) zich b. v. willen specialiseren in een tweede afdeling of om zich beter voor te be reiden op middelbaar beroeps onder was. Onvrede Direkteur Scherjon sprak verder zijn onvrede uit over de plannen van de regering om te bezuinigen op dit pro fileringsjaar. „Als voor een lts-er de mogelijkheid wegvalt zich een jaar de gelijk voor te bereiden op middelbaar beroepsonderwijs, dan betekent dat net zoiets als wanneer een Mavo leer ling niet mag doorstromen naar de Havo. Tegen deze bezuinigingsplan nen zgilen w(j ons blijven verzetten". Tijdens de diploma uitreiking ont ving een aantal leerlingen, onder wie het enige meisje, een prijs voor het hoogste aantal behaalde punten of voor hun ijver en gedrag In het vol gende overzicht is dit aangegeven met (HP) of met (Y). De geslaagden zijn: Afd. Bouwtechniek a) Timmeren: C. M. Verkerk, Brou wershaven; M. C. v. Hekko (HP), M. Slingerland, Bruinisse; M. A. v. Dicst, Burgh/Haamstedc; W. C. Lokker. J. J. v. d. Sande, Dreischor, C. J. W. den Braber, M. P. Heijboer, L J. Kik, J. J. I a Grand, Nieuwerkerk; H. Grevink, Noordgouwe; L. M. Bolle, A. C. de Jonge, Oosterland; C. B. Faber, R.A.J. v. d. Noord, M. P. Ravia. Zienkzee; S. J. v. Donge (Y), Zonnemaire. C-dlploma'*: J. v. d. Weele, Brou wershaven; P. C. Kouwen, Burgh/ Haamstede; P. E. Ruyssenaar, Ooster land; L. Tromper, Zierikzee. b) Schilderen: F. C. Broekhuizen (HP), Brouwershaven; J. v. d. Berge, M. de Jonge, Bruinisse; M. P. Visser, Burgh/Haamstede; I. M. Pankow, Noordgouwe; J. J. de Jonge (HP), Ouwerkerk; J. W. Stoutjesdijk, J. J. Verspoor, M. A. IJzelenberg (Y), Zie rikzee. 1 afgewezen, 1 teruggetrokken Afd. Consumptieve- technick J. Krikke, P. A. Snoek (HP), Brou wershaven; J. A. Duinhouwer, M. J. C. v. d. Wekken, Burgh/Haamstede; D. Gomes, Nieuwerkerk; P. C. Bakker, Noordgouwe; P. Jonker, Noordwelle; C. A. Mens, Ouwerkerk; F. J. Vermeu len. Oosterland; E. H. P. den Gelder, M. J. Groenendijk, G. Jongejan, L. v. d. Wekken, Zienkzee; A. W. de Vlieger (Y), Zonnemaire. O-diploma's: A. Jumelet, Bruinisse; O. Heijboer, Dreischor, D. J. Fierens, Renesse; C. J. Bin, A. C. v. Oorschot, Zierik/.ee. O-diploma: E. J. Wiersoma, Renes se. 1 afgewezen. Afd. Elektrotechniek A. Lagendijk (Y), Bruinisse; A. J. Hendrik se, Noordwelle; D. Schults (HP), Zierikzee. „Erg belangrijk", konkludeerde hij,, al blijven er verschillende maat schappijvisies, met de nodige nuan ces. Hij herinnerde aan de gelijkstel ling in 1917, die het einde betekende aan belangrijke offers, die voorheen de voorstanders van bijzonder onder wijs zich moesten getroosten. Op nieuw intussen is in het parlement het recht van bestaan van konfessio- nele organisaties erkend. „Een jubi leum als het onderhavige is waard te gedenken, in afhankelijkheid van de Heer, die alles bestiert". „Grote noodzaak" De oud-leerling ds. H. Becker Jr. toonde zich mooi verbaasd dat er na 75 jaar nog christelijk onderwijs ter plekke bestaat. Hij onderstreepte de grote noodzaak hiervan, gelet op de sekularisatie in deze tijd. „Vooral de sfeer is belangrijk in de school en die moet er één zijn, waarbij de naasten liefde wordt hoog gehouden. De voorvaderen hebben met tijd en offers het tot zo'n school gebracht; het waren mensen die leefden uit het geloof en die, zegen zagen in christe lijk onderwijs. Spreker had een handvol herinneringen uit zijn eigen schooltijd te Nieuwerkerk. Hij be zocht de school van 1957-1963. Chr. Nat. Schoolonderwijs Spreker-vertegenwoordiger van het Chr. Nat. Schoolonderwijs was de heer P. van Splunder, direkteur van de Chr. Scholengemeenschap te Zierikzee. Hij had de „faits et gestes" van het jaar 1906 eens geson- deefd en het bleek geen opmerkelijk jaar te zijn geweest, al waren er wel feiten, als de oprichting van het N.V.V. Het vigerende kabinet toen stelde niet veel voor. Wel was duide lijk dat Europa op weg was naar We reldoorlog I. In dat jaar begon de Nieuwerkerkse school. Op die school was 2x2 (ook) 4, maar er was meer, want er werd uit de bijbel gelezen en er werd gebeden en gestreden om dankbaar te zijn. De Boodschap was er iedere dag, naar de norm van Bijbel. Spr. over handigde de voorzitter een envelop pe met inhoud. Een toepasselijk ge dicht werd voorgedragen door mevr. Smalheer-Folmer. Het oud-hoofd der school de heer N. Slingerland wist uiteraard uit de praktijk van het schoolleven en de geestelijke achter grond van het onderwijs het nodige te vertéllen. Een slotwoord werd gesproken door de Ger. gemeente- predikant ds. Van Gelder. Tussentijs werd veel gezongen; een aardige at tentie was er tussentijds voor de on derwijzeres mevr. T. de Reus- Hannewijk. Afd. Mechanisatie- techniek a) Machinebankwerker A. Kort (HP), Burgh/Haaipstede; J. C. Schiet- tekatte, Zierikzee. b) Constructicbankwcrken: A. J. Bakker, Noordwelle; J. W. M. Fiebrandt, D. H. A. 't Hart, P. J. v. d. Velde Y), C. v. d. Wekken, Zierikzee. Afd. Motorvoertuigen techniek J. P. Roukema (HP), P. M. IJzelen- berg, Bruinisse; J. M. de Glopper, Elle- meet; W. G. Brouwer, C. E. de Ruijter, Kerkwerve; J. A. Verwijs (Y), Nieu werkerk; J. M. de Bruine, Oosterland; K. J. de Feiter, Renesse; C. de Keijzer, Schuddebeurs; A. J. Baart, J. Panne- koek, Zierikzee. C-diploma: J. Berrevoets, Kerkwer ve; J. Kik, Nieuwerkerk; I. v. d. Berge (HP), Oosterland; B. A. v. Achterberg (Y), J. Blommaert, A. Schults, F. Schults, P. H. Wilbrink, Zierikzee. 3 afgewezen. Klas M4CII J. Boot, F. Bouwman, Burgh/Haam stede; S. Boot (HP), J. J. v. d. Panne (HP), Kerkwerve; A. C. Bos, Schud debeurs; C. C. J. v. Geesbergen, L. P. v. d. Houten, A. T. Blommaert (Y), D. J. Schilperoort, Zierikzee. 3 afgewezen. Klas Bo4Pr.C. P. A. den Heten, Burgh/Haamstede; J. Praot (Y), Zierikzee. Klas Co4Pr.C. J. A. Seijbel(HP). Zierikzee. Klas Mvt4Pr.C. J. C. Giljam (Y), Bruinisse. (Vervolg van pag. 1) voor het volgend jaar op het pro gramma. Het bestemmingsplan Kab- belaarsbank is reeds vergevorderd. Zodra dit zal worden vastgesteld, kan worden begonnen met de bouw van het zomerdorp. Later op de middag werd door de heer Prillevitz gemeld, dat wat het zomerdorp betreft daarover reeds on derhandelingen gaande zijn met Sporthuis Centrum, die binnen drie maanden met plannen op tafel zal ko men. Het ministerie van c.r.m. heeft intussen de voorstudie gefinancierd. Zout watermeer Ook Wallis de Vries liet geen twij fel bestaan over zijn voorkeur: zout of zoet water. „Een zoutwatermeer van deze omvang is uitzonderlijk en zeldzaam in Europa. De ontwikke ling van het zeegras heeft een grote voedselrijkdom geschapen voor gro te aantallen en diverse vogelsoorten. Het Grevelingenbekken is duidelijk op weg zich een heel eigen plaats te verwerven in de natuur van het Del tagebied". Dommelslaap De Stuurgroep en het Projektburo worden met de komst van de voorlo pige raad opgeheven, de Stichting zal in een diepe dommelslaap wegzak ken, zoals de staatssekretaris hel uit drukte. In de voorlopige raad hebben zitting: vertegenwoordigers van acht ministeries, twee provincies (Zee land en Zuid-Holland) en afgevaar digden (meestal de burgemeesters) van de kolleges van b. en w. van de zes gemeenten van Schouwen-Duive land en de vier gemeenten van Goe- ree-Overflakkee. Na het uitspreken van de installa tie-rede overhandigde Wallis de Vries de voorzitershamer aan gede puteerde Hoek van Dijke. die de ver gadering voortzette met een kórte toespraak: de staatssekretaris had het (zee)gras voor zijn voeten wegge maaid. Wel stipte de nieuwe voorzitter (heel even) de provinciale herinde- lingsplannen aan, waarvan hij zei niet te hopen dat deze de plannen van de raad zouden doorkruisen. „Voor sommigen is een nieuwe provincie „het einde", voor anderen is een nieuwe provincie het einde." Leden D.B. Burgemeester C. Slabbekoorn van Brouwershaven werd voorgedragen als lid van het dagelijks bestuur van de raad, zijn Goereese tegenhanger werd burgemeester G. van Velzen van Goedereede. Met deze medede lingen sloot Hoek van Dijke de eerste officiële vergadering en hield men zich vervolgens bezig met andere (luchtiger) zaken. QOEDKHKKOK Nirl achter de bestuurstafel, maar wél aanwezig in het zeer moderne gemeentehui* van Ooedereedr alle vertegenwoordigers van mi- nisterie*. provincie* en prnktitch alle burgemee*ters van de beide (*chier)ei- landen (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4