In uiterst onzekere situatie krijgt Israël verkiezingen Akkoord bereikt over kommunisten in regering Explosie op schip eist zeven slachtoffers SCHOQLJUBILEUM Het Nabije Oosten „Gehele nieuwbouw moet met Rijkssteun Ierse Unifil-soldaat dood bij ongeluk Irak wil Arabische atoombom Compromis Britse regering en IRA-gevangenen „Forum van Katowice" Stichting Het Theater vertoont in de Concertzaal Het sensuele verhaal van een pure liefde. „Rijke" EG-landen moeten inleveren Bayer dringt niet langer aan op lozing Frankrijk Koffieprijs omhoog Ongeluk te Rotterdam Weer heroïnedode AGENDA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Advertentie Onder grote belangstelling werd woensdag in „Ons Dorpshuis" het 75- jarig bestaan herdacht van de „School met de Bijbel" te Nieuwer- kerk; een helq manifestatie op de betekenis waarvan de verschillende sprekers de aandacht hebben geves tigd. Intersessant was vooral het his torisch overzicht van één der man nen rond deze school - „nourri dans le serail" (gepokt en gemazeld) bij het desbetreffend onderwas ter plaatse. Wellicht uit een oogpunt van een zekere voorzichtigheid, heeft noch hij, hebben noch de andere sprekers, gewag gemaakt van een in het verle den opgetreden geestelijke klimaat omslag, waardoor - om woorden te noemen - de Nieuwerkerkse school veel meer is gaan lijken op een school van reformatorische snit, zoals ook Oosterland die kent, dan op (weer een woord) een Chr. Nat School. De Nieuwerkerkse school, nieuwe stijl, vertoont talrijke afwijkende trekken met de school, zoals die be stond in de twintiger/dertiger jaren. Die klimaatsverandering is merkbaar en voelbaar, hetgeen uiteraard (nog) geen waardeoordeel inhoudt over de kwaliteit van het onderwijs, maar die wel als zodanig zou moeten worden gesignaleerd, als men - bij een jubi leum als het onderhavige - op de his torische toer gaat Etikettenplakker^j z(j ons verre, maar zou men het concept in poli tieke termen willen vertalen, dan komt men - in tegenstelling met vroe ger - eerder terecht bij de allerrechtse vleugel (S.G.P.), dan bij de. (toenma lige) A.R./C.H.U. en dat is in de praxis van het schoolbestaan te mer ken ook. De „overgang" destijds is vrij ge ruisloos gegaan. Gebruik is gemaakt van personeelsbenoemingen in die richting en ook bij de samenstelling van het bestuur is men er kennelijk altijd op bedacht geweest figuren te kiezen, die dit „reformatorisch" front versterkten zodat het algemeen christelijk, nationaal karakter van de school naar de achtergrond werd gedrongen. Bij een herdenking als die van gisteravond is derhalve min of meer tekort gedaan aan bestuurs leden en leerkrachten van toen, die uit een andere optiek de school (ook) tot een christelijke school maakten, maar dan wel op een andere, wat oecumenischer en kerkelijk wat plu riformer wijze, zonder evenwel dat toen de kinderen voorbij „Onze Lieve Heer" zouden zijn geleid. Integendeel; de huidige school is mede produkt van een versluierde vorm van polarisatie, waardoor een onderwijsinstituut met een eigen ka rakteristiek en identiteit ontstond. Nogal wat ouders, die toch christelijk onderwijs voor hun kinderen begeren hebben als gevolg hiervan, deze school links laten liggen en gelet op vroegere vanzelfsperkendheden is dat toch wel jammer. Het kroost van die ouders heeft nu elders onderdak gevonden. Geen mooi jubileum dus? Toch wel, maar de historicus van straks heeft er recht op te ontdekken, dat een belangrijke ontwikkeling in de schoolgeschiedenis, bij het opsom men „hoe het allemaal is geweest", wordt genoemd. HOEVELAKEN, 24-6. Vrijwel de gehele nieuwbouw in Nederland zal moeten gebeuren met rijkssteun. Dit zei de president-kommissaris van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten Burgemeester F. J. Herm- sen van Nijmegen, op de algemene vergadering van aandeelhouders woensdag in Hoevelaken. Rijkssteun bij de nieuwbouw is no dig omdat volgens Hermsen er een massale vlucht valt waar te nemen van de koop- naar de huursektor en omdat uitsluitend voor de zwaarst gesubsidieerde premie A- koopwoningen. nog belangstelling bij het publiek bestaat. Meer vrouwelijk Kamerpersoneel DEN HAAG. 24-6. De P.v.d.A.-fraktie in de Tweede Kamer stelt zich op het stand punt, dat er bij het kamerper soneel meer vrouwen moeten worden aangesteld. De verhou ding tussen mannen en vrou wen onder het kamerpersoneel is zodanig, dat er sprake is van een zeer scheve verdeling, al dus het P.v.d.A.-kamerlid Van Kemenade bij de behandeling van de ontwerp-begroting voor het komend iaar. Bij het debat werd opnieuw aangedrongen op de inrichting van een crèche - gelegen in het kamergebouw. Het verzoek hiertoe kwam van de fraktiet van P.v.d.A., D'66 en P.S.P., die een dergelijke basisvoor ziening noodzakelijk noem den. Eventueel zal hierover een uitspraak van de Kamer worden gevraagd. Het debat over de eigen begroting van de Kamer wordt heden (donder dag) voortgezet. DEN HAAG, 24-6. In een uiterst onzekere situatie, waarin de spanning in het explosieve Midden-Oosten op nieuw tot een gevaarlijk hoogtepunt is gestegen, gaat Is raël op 30 juni naar de stembus om een nieuw parlement (Knesseth) te kiezen. Ofschoon de koalitieregering van de rechts-nationalistische Likoed- premier Menachem Begin zich in januari j.l. genoodzaakt zag vervroegde ver kiezingen uit te schrijven als gevolg van arbeidsonrust, een sterke ekonomi- sche teruggang en interne verdeeldheid, hebben tenslotte vooral gebeurtenis sen op internationaal vlak de ongekend felle en gewelddadige verkie zingsstrijd beheerst. En dat gebeurde, gezien de uitsla- leid steeds verder in het isolement te gen van de opinie-peilingen aan de drijven, vooravond van de gang naar de stem bus, kennelijk in het voordeel van de vechter Begin, wie in brede kring Rand van OOITOg was verweten het land door zijn be- Israël balanceerde op de rand van oorlog door de krisis die eind april ontstond toen Syrië Sam-raketten in Libanon had geïnstalleerd nadat de Israëlische luchtmacht bij haar steun aan de Christenen daar twee Syri sche helikopters had neergeschoten. Op 8 juni kwam de wereld in beroe ring toen bekend werd dat Israël het Iraakse atoomcentrum had vernie tigd. Deze gebeurtenis sloot de door de Iraakse-Iraarise oorlog verdeelde Arabische wereld aaneen en speelde Moskou in de kaart dat in de afgelo pen jaren aan invloed in het Midden Oosten had ingeboet. De aanval baarde Israëls grootste bondgenoot, de Verenigde Staten, echter grote zorg. Het nieuwe bewind in Washington had duidelijk ge maakt dat het er hem alles aan gele gen is zijn belangen in het strategi sche (olie)gebied aan de Perzische Golf niet in gevaar te brengen. Het bombardement viel ook slecht bij de Egyptische president, Anwar Sadat, enkele dagen na de verrassen de top, ,,een nieuwe verkie zingsstunt", die op voorstel van de Israëlische leider in de Sinaï was ge houden. BEIROET, 24-6. Een Ierse soldaat van Unifil, de VN-vredesmacht voor het zuiden van Libanon, is gedood en een andere gewond bij een auto-on geluk dat dinsdag gebeurde. Volgens een VN-woordvoerder had het ongeluk plaats tussen de dorpen Sultaniyya en Deii>Entar op 88 kilo meter ten zuiden van Beiroet De mannen - wier namen niet zijn bekendgemaakt - zijn het 65e en 66e Unifil-slachtoffer en het 12e van het Ierse contingent sinds de vredesmacht in 1978 begon te opereren. BEIROET, 24-6. President Saddam Hoessein van Irak heeft „alle landen van de wereld die vrede en veiligheid willen verzocht de Arabieren aan een atoombom te helpen om die tegeno ver de reeds bestaande Israëlische atoombommen op te stellen". De president van Irak gaf hiermee voor het eerst persoonlijk kommen- taar op de Israëlische overval op de kerncentrale te Tammouz. Hij deed dit in een verklaring voor de mi nisterraad aldus het Iraakse persbu reau Ina. LONDEN, 24-6. De Britse regering en de Ira-gevangenen die in de Maze- gevangenis van Belfast in hongersta king zijn hebben bereidheid laten doorschemeren tot een compromis in zake het konflikt rond een speciale gevangenenstatus. Een van de zeven hongerstakers maakte in een nogal verrassende ver klaring waarin hij de wil van zijn medegevangenen bekrachtigde, be kend „werkelijk naar een oplossing van het konflikt te zoeken". Voor beide partijen begint de tijd te dringen, nu Joseph McDonnel al 46 dagen in hongerstaking is en nog maar twee weken te leven heeft. De als terroristen veroordeelde IRA- leden hebben Londen onder druk ge zet met hun taktiek iedere week een nieuwe hongerstaker aan te wijzen. Zij eisen verlichting van het gevan genisregime, zoals de mogelijkheid van onderling kontakt, het recht op het dragen van eigen kleding en vrijstelling van gevangenisarbeid. WARSCHAU, 24-6. Het forum van Katowice dat begin deze maand in een veelvuldig geciteerd dokument zijn orthodoxe ideeën over de ver nieuwing binnen de Poolse kommu- nistische partijspuide, heeft opnieuw van zich laten horen. In een via het persbureau PAP verspreide verkla ring keerde het zich tegen de kam- pagne waarin de officiële pers het fo rum „zwartmaakte". Het forum eist verder opnieuw dat het Poolse polit bureau zich „duidelijk uitspreekt" over zijn opvattingen. AMSTERDAM. De Fordfabriek in Amsterdam is sinds donderdagmor ren vijf uur door het personeel bezet. De aktie wordt gesteund door de In dustriebond FNV. DEN HAAG. Minister Albeda zal moeten voorkomen dat de direktie van het Gewestlijk arbeidsbureau in Amsterdam een ontslagaanvraag voor de 1300 werknemers van Ford Nederland in Amsterdam inwilligt. A.s. zaterdag19.00 en 21.30 uur A.s. zondagmiddag14.00 uur A.s. zondag20.00 uur Alle leeftijden Vrede Die top was kennelijk bedoeld om nog eens de nadruk te leggen op de vrede die Begin in 1979 met Egypte sloot en die beiden beloonde met de Nobelprijs. LUXEMBURG, 25-6. EG-lidstaten die veel „verdienen" aan het Europe se Landbouwbeleid (dat wil zeggen die meer geld krijgen uit het Europe se landbouwgarantiefonds dan ze aan de EG-begroting bijdragen) zul len moeten gaan „inleveren" ten be hoeve van forsere EG-uitkeringen aan het Verenigd Koninkrijk. Dat is de hoofdzaak van een doku ment waarin de EG-kommissie haar gedachten heeft uiteengezet over een billijker verdeling van de EG-gelden waarop de lidstaten aanspraak kun nen maken. Zo'n nieuwe regeling zal zeker ook Nederland, dat per jaar tussen de 1,1, en 1,4 miljard gulden aan de gemeenschap „overhoudt", treffen. De EG-kommissie heeft de uitke ringen die het Verenigd Koninkrijk ontvangt uit het Europese Garantie fonds voor de landbouw vergeleken met het aandeel van dat land in het Bruto Nationaal Produkt van de EG. Ze is tot de slotsom gekomen dat op grond van die vergelijking Engeland meer geld moet krijgen. Eigenlijk wil de Kommissie het Verenigd Ko ninkrijk kompenseren met uitkerin gen uit de EG-begroting. Maar dat budget heeft bijna zijn limiet (één procent van de BTW-opbrengsten in de lidstaten) bereikt. LEVERKUSEN/DEN HAAG, 24- 6. Het Westdultsc Keneesmlddelen- conccrn Bayer wil niet tanger b(j de Nederlandse autoriteiten aandrin gen op verlenging van de toestem ming om afvalstoffen te dumpen in de Noordzee. Deze toestemming loopt in maart volgend Jaar af. Het concern heeft woensdag bekend gemaakt reeds volgend jaar in staat te zijn de afvalstoffen zelf binnen de fabriek onschadelijk te maken. De Nederlandse regering heeft aan Bayer ontheffing verleend op het ver bod van het dumpen van afvalstoffen in de zee tot maart 1982. Bayer mag jaarlijks 550 duizend ton afval dum pen. Het concern loosde de laatste jaren 280 duizend ton. Het gaat daar bij om verdund zwavelzuur, waarin schadelijke chemische afvalstoffen zijn opgelost Dit afval wordt veertig kilometer voor de kust b(j Hoek van Holland gedumpt s PARIJS, 24-6. Het centraal komité van de Franse kommunistische partij heeft zich unaniem akkoord verklaard met het door de Franse socialistische partij goedgekeurde regeringsprogramma, dat het opnemen van kommunisti sche ministers in de nieuwe regering mogelijk moet maken. In de nieuwe regering onder pre mier Pierre Mauroy zullen vier kom munisten zitting nemen. Dit is verno men uit uiterst betrouwbare bron in Parijs. 'r Charles Fiterman, de 48-jarige nummer twee van de P.C.F. en drie andere leden van het centraal komité zullen de ministers worden: Anicet Le Pors, een ekonoom, Marcel Rigout en Jack Ralite. De leider van de P.C.F.George Marchais bevestigde voor de televisie dat er geen enkel obstakel meer was voor kommunisti sche deelneming aan de regering. Solidariteit In het akkoord belooft de kommu nistische partij (C.P.) absolute soli dariteit met de regering. De kommu nistische partij heeft haar pro-Russi sche standpunten moeten inslikken. Over Afghanistan staat in het ak koord dat „het Afghaanse volk het recht heeft zijn eigen regering te kie zen" en verder spreekt men zich uit voor „terugtrekking van de Russi sche troepen en stopzetting van iede re buitenlandse inmenging in het land". Inzake de Poolse krisis spreken de kommunisten en socialisten de wens uit dat „Polen en zijn volk het proces van ekonomische, sociale en demo- kratische vernieuwing zelf tot een goed einde brengenv. ZAANDAM, 24-6. De koffieprijs zal in de komende maanden eerder omhoog dan omlaag gaan, met name door de duurdere dollar. Over een paar maanden is een daling weer mo gelijk, als er tenminste geen nacht vorst komt in Brazilië, het belang rijkste koffieland, en de dollarkoers niet verder omhoog gaat. Dit heeft de heer G. IJskes gezegd bij de opening van een nieuwe koffie- fabriek in Zaandam van Marvelo, on derdeel van de levensmiddelenin dustrie van Ahold. De heer IJskes is de koffiespecialist van Marvelo, die ook de koffiebonen inkoopt. ROTTERDAM, 24-6. Een enorme explosie aan boord van de met ijzererts ge laden Griekse bulkcarrier Agios Ioannis woensdagmiddag in Rotterdam-Eu ropoort heeft naar alle waarschijnlijkheid zeven mensenlevens geëist. Zij waren allen lid van een Britse reparatie ploeg die al enige dagen aan boord was. Twee Britten werden verder met ernstige brandwonden in het Zuiderziekenhuis in Rotterdam opgenomen. Een nog onbekende Ne derlander is eveneens in een zieken huis opgenomen. Als gevolg van de ontploffing moet hij een voet missen. DEN HAAG. Woordvoerder van het CDA, de VVD. het SGP en het GPV hebben woensdag forse kritiek geuit op de ontwerpen van B. Nina- ber van Eijben voor nieuwe munten met een half profiel van koningin Beatrix. ROTTERDAM. Ruim honderd be woners uit de Rotterdamse wijk het Oude Westen hebben aan het begin van de middag uit protest tegen her- oïneoverlast in hun wijk de centrale hal bezet van de drie Euro-point ge bouwen. AMSTERDAM, 25-6. In een kraak pand op de Zeedijk in Amsterdam is donderdagmorgen het lijk gevonden van een 21-jarige Duitse vrouw Vol gens de politie is de vrouw, wier identiteit nog niet bekend is. overle den aan een te grote hoeveelheid her oïne. De vrouw werd al enkele dagen vermist, waarop de politie een onder zoek instelde. Alle 38 Griekse en Indiase bestaande bemanningsleden van de carrier slaagden erin zonder ernstige ver wondingen het schip te verlaten. Twee geborgen Woensdagavond rond negen uur waren er volgens de Rotterdamse po litie twee doden geborgen. Vijf leden van de rcparatieploeg werden toen nog vermist. De ontploffing heeft zich naar alle waarschijnlijkheid voorgedaan tij dens het overpompen van afvalolie uit de tanks van het Griekse schip in een langszij liggend binnenschip. En kele bakboordtanks barstten uit el kaar en sloegen een reusachtig gat in de scheepsromp, juist boven de wa terlijn. Een enkele tientallen tonnen wegend dckluik werd door de explo sie opgetild en tegen het stuurhuis gesmak, waardoor grote schade werd aangericht. De ontploffing was tot ver in de omgeving te horen en te voelen. HEERENVEEN. 24-6. Een ver keersongeluk op de rijksewrg tussen Heerenveen en Wolvega beeft worn* dagmiddag aan twee mensen bet le ven gekost. Het zijn de 6R-jarlge W. Ensing en zijn 71-jarige broer J. En- sing uit Wolvega. Hun auto kwam door onbekende oorzaak op de linker weghelft te recht en botste daar frontaal op een vrachtauto. Donderdag 25 juni Zierikzee Reis CPB. Vertrek station: 8.30 uur. Ontmoetingscentrum. U.V.V.-afde ling. 19.30 uur. Haamstede Ring Promotion, braderie. Zomerkerk. „Bijbel in beeld". 10.00 - 12.00 en 14.00 - 17.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering gemeente Middenschouwen. 19.30 Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raadsvergadering. Aanvang: 20.00 uur. Oosterland Bejaardensociëteit. „Oosterhof". 14.00 uur. Vrijdag 26 juni Renesse Vertrek paardentram tussen 10.30 - 12.30; 14.30 - 17.30 uur en 19.00 - 20.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Zang- en muziek avond. 19.30 uur. Zaterdag 27 juni Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Model vliegtuigen tentoonstelling Vlieg club Schouwen-Duiveland. 10.00 - 16.00 uur. Concertzaal. Film: „Thel Blue La goon", 19.00 en 21.30 uur, a.l. Vertrek paardentram: tussen 10.30 - 12.30 uur; 14.30 - 17.30 uur en 19.00 - 20.30 uur. Nieuwerkerk Puzzelrit Sparta". Start: „Ons Dorpshuis", 14.00 uur. Bruinisse Herv. Kerk. Koor- en Samenzang- avond, 19.30 uur. Zondag 28 juni Zierikzee Concertzaal. Film: „The Blue La goon", 14.00 en 20.00 uur, a.l. Haamstede Beatrixweide. Openluchtkerkdienst. 17.00 uur. Maandag 29 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering verenigingsraad woningbouwvereni ging^,Beter Wonen". 19.30 uur. Restaurant Mondragon. Z.O.C. bij eenkomst, sponsoring Pleun van der Lugt. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Avondvierdaagse. Start bij sportter rein aan de Leliëndaleweg. Start: 19.00 uur. Inschrijven eerste avond: 18.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering ge meente Brouwershaven. 19.30 uur. Dinsdag 30 juni Zierikzee Huis van Nassau; Instuif bridge avond, 19.30 uur. Burgh-Haamstede Avondvierdaagse. Start bij sportter rein aan de Leliëndaleweg. 19.00 uur. Woensdag 1 juli Burgh-Haamstede Avondvierdaagse. Start bij sportter rein aan de Leliëndaleweg. 19.00 uur. Haamstede Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Donderdag 2 juli Zierikzee Exkursie Ver. v. Bedrijfsvoorlich ting. Start: De Val, 18.45 uur. Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Avondvierdaagse. Start bij sportter rein aan de Leliëndaleweg. 19.00 uur. Vrijdag 3 juli Zonncmmlre Koncert „N. en U." op het school plein in de 1. M. v. d. Bijlstraat. Aan vang 19.30 uur. Zaterdag 4 juli Scharendijke Parkeerterrein Ger. kerk. Braderie. 10.30. Bingo-dansavond. „De Put- meet". 21.00 uur. Brouwershaven Grote Kerk. Koor „Cantabilé". 20.00 (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktle (niet voor bezorging), na 17.30 uur. (01110)4669, (01110) 3539

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2