„School met den Bijbel" te Nieuwerkerk herdacht 75-jarig bestaan Nieuw bestuur van raad voor Grevelingen heeft voorkeur voor zout-meer C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hittegolf in Moskou Brezjnev naar Bonn Jubilerende onderwijs-ijistituut NU Bij installatie in Goedereede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 juni 1981 137ste jaargang Nr. 22933 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij vlh Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 29,70, per jaar t 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" Vm 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Aktie Z.O.C. wereld-solo-zeilreis GOEDEREEDE, 23-6. Eén van de eerste uitspraken van de pas geïnstalleerde voorzitter van de Voorlopige raad van bestuur voor de Grevelingen, de heer J. Hoek van Dijke, direkt na de eerste vergadering in het ge meentehuis van Goedereede: „Mijn beginiiefde voor de Grevelingen is zout". Wel voegde de kers-verse voorzit ter er aan toe: „Ten zij er andere (grotere) belangen in het geding zijn." De diskussie over een zoute of zoete Greve lingen is daarmee niet overbodig, in 1983 moet op dit punt meer duidelijkheid zijn verkregen. De voorlopige raad van bestuur voor de Grevelingen werd dinsdagmiddag geïnstalleerd door de demissionaire staatssekretaris van c.r.m., G. C. Wallis de Vries door het ondertekenen van de beschikking. Tevoren had de burge meester van de gastgemeente, G. van Velzen van Goedereede het gezelschap hartelijk welkom geheten in het moderne gemeentehuis. ZOETERMEER. Als de ontwikke ling doorgaat met een groei van vier procent in de jaren tachtigyen van twee procent in de jaren daarna zal het aantal arbeidsongeschikten in 2000 de grens van één miljoen hebben overschreden. MOSKOU, 24-6. Moskou zucht sinds een kleine week onder een hit tegolf. De temperatuur bereikte don derdag een hoogte van 33 graden Cel sius in de schaduw. Op verlichting hoeven de Mosko- vieten volgens het Russische De Bilt niet te rekenen, omdat het hogedruk- gebied in Midden-Rusland stabiel blijft. Daarentegen zullen uitschie ters van boven de 40 graden uitblij ven. BONN, 24-6. Het voorgenomen be zoek van de Russische president en partijleider Leonid Brezjnjew aan de Westduitse Bondsrepubliek zal nog dit jaar plaatsvinden. Volgens een Westduitse regerings woordvoerder is dit door bondskan selier Helmut Schmidt en de Russi sche ambassadeur in Bonn, Wladimir Semjonow, woensdag afgesproken tijdens een ontmoeting in Bonn. Semjonow was Helmut Schmidt gaan opzoeken in opdracht van Brezjnjes. Een juiste datum voor het bezoek wordt nog voor de zomerva kantie vastgesteld. De voorzitter van de Stuurgroep Grevelingen ir. F. G. Prillevitz „speelde" vervolgens een korte ver gadering van de Stuurgroep. ,,De voorzittershamer gaat over van het rijk naar provincie, van ambtenaar naar een bestuurder", volgens Prille vitz, die zich verder beperkte tot het huishoudelijk deel van de vergade ring en vervolgens de staatssekreta ris het woord gaf. Samenwerking Wallis de Vries begon zijn instal latie-rede met de vaststelling dat het hier een uniek gebeuren betrof: niet minder dan acht departementen, twee provincies en tien gemeenten hebben overeenstemming bereikt over de toekomstige bestuurs- struktuur voor het Grevelingenbek- ken. „Voor de definitieve totstandko ming van het publiekrechtelijke li chaam „Natuur- en Rekreatiegebied de Grevelingen" zal het wetsontwerp nog door het parlement moeten wor den aangenomen. Vooruitlopend op de parlementaire behandeling heb ik gemeend nu reeds tot de installatie van de voorlopige raad te kunnen over gaan". De bevoegdheden van de raad zijn niet meer (maar ook niet minder) dan van adviserende aard, met de verzek- ring van de staatssekretaris, dat dit advies zwaar zal wegen bij de rege ring. Proefbos Wallis de Vries greep deze gelegen heid aan om in herinnering te bren gen wat al bereikt is bij de inrichting van het gebied. Er werd een proefbos aangelegd op de Kabbelaarsbank en het strand De Punt kwam gereed. Voorts kwam het eerste watersport eiland gereed („Archipel"). De watersport kan volgens het ou- langs uitgebrachte Struktuurschema Openluchtrekreatie in de,Grevelin- GOEDEREEDE. De toekomstige AVRO-voorzitter, maar nu nog demissionair staatssekretaris van c.r.m., G. C. Wallis de Vries (tweede van links) overhandigt de voorzittershamer aan gedeputeerde J. Hoek van Dijke. Verder op de foto: de scheidende voorzitter van de Stuurgroep ir. F. G. Prillevitz (zichtbaar opgelucht lachend) en de gastheer van deze middag, burgemeester G. van Velzen van Goedereede. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) gen nog een substantiële uitbreiding krijgen: tot 6500 ligplaatsen in 1995. „Deze toename kan echter niet al leen in havens opgevangen worden. Watersport-eilanden lijken daarom een aantrekkelijker oplossing en zul len bovendien het gebied waardevol ler maken", was de mening van Wal lis de Vries. Plannen Plannen die dit jaar nog gereali seerd zouden moeten worden zijn: de aanleg van een tweede, groot water sport-eiland „Ossehoek" en het deel- plan-Bos op de Kabbelaarsbank. Het derde eiland ,,'t Vliegertje" staat Vervolg pag. 4 NIEUWERKERK, 24-6. Zowel geschiedkundig- als kli matologisch was de viering van het 75-jarig bestaan van de „School met de Bijbel" te Nieuwerkerk woensdag een hele opgave, want de historische feiten en gegevens rol den van het toneel en het mudje-volle „Ons Dorpshuis" vermocht mar weinig avondkoelte te vangend Zo werd het oor overladen en het voorhoofd bezweet. Niemand op en rond dit gedenkwaardig feest echter zal zich daarover heb ben bekreund, want de stuwende krachten, die vaart gaven aan het onderwijs op deze school, gedurende driekwart eeuw, waren ook op deze zomeravond- jubiliemviering voelbaar en hoorbaar. NIEUWERKERK. Kijkje in een stampvol „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerktijden* de herdenking van het 75-jarig - - y - - -€/i. bestaan wan de „School met de Bijbel (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Veel daarvan werd reeds door de voorzitter van het schoolbestuur de heer J-.J. Brouwer verwoord. Na le zing van Deut. 6 verwees hij naar de opdracht, die God aan de mens heeft gegeven. Hij eist gehoorzaamheid „voor ons en het hele nageslacht." Daarover is gedurende 75 jaar op deze school gewaakt, hetgeen echter „niet onze verdiensten zijn", maar Gods liefde die Israël verloste uit Egypte. Kinderen zijn het erfdeel des Her en," maar nog worden in deze tijd on geborenen vermoord", aldus de voor zitter, die meende dat het Gods liefde en goedertierenheid zijn „dat wij niet zijn vernield". Wel en wee Hij schetste in grove lijn het wel en het wee der school; vooral het wee, dat zijn eigen markatiepunten heeft: Wereldoorlog I, de krisisjaren, We reldoorlog II en de februariramp van 1953, waarbij dertien leerlingen van de school het leven verloren. Vraag is nu maar „wat wij met dit alles heb ben gedaan". De heer Brouwer deelde mede dat op 24 augustus de chr. kleuterschool zal worden geopend. Dankwoorden voor de steun aan dit initiatief aan de inspcktrice l.o. - en kleuteronder wijs, burgemeester J. van Bommel van Duivcland, wethouder Op 't Hof en de ambtenaren. Een welkomstwoord deze avond tot allen, inzonderheid de voorzitter van de Ver. Ger. Scholen, personeel, oud-personeel en diverse predikan ten. Huishoudelijk overzicht De heer C. Syriër had zich diep- gaand met de historie van de school bezig gehouden, een moeilijk karwei daar het overgrote deel van de notu lenboeken bij de februariramp verlo ren ging. Hij stond vooral stil bij de oprichting van de school. Namen uit die eerste tijd: ds. Kramer, Van Graafeiland, A. Flikweert, J. Syriër en Gcleijnse. Laatstgenoemde was de feitelijke initiatiefnemer. Talrijke vóór-vergaderingen waren nodig, voordat de schooi kon worden gerea liseerd. Toegevoegde personen aan het gevormde bestuur: M. J. Stoutjes- dijk en J. Syriër. Er werd aangeklopt Advertentie 12 flesjes 0,3 liter, Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Veel in de wereld is dwaas heid, behalve de opgewekt heid. Frederik de Grote voor giften; obligaties werden uitge geven; van de Ger. Kerken in Neder land werd 300 toegezegd. Op 5 de cember 19Ö4 werd de akte voor de nieuwe school getekend. Het oog viel op een (mogelijk te verbouwen wo ning van de heer W. Brouwer), maar een onafhankelijk kommissie (A. Timmerman - Zierikzee, D. v. d. Berg - Bruinisse) kwam tót een negatief re sultaat. De realisering kwam belangrijk dichterbij door een grondaanbod van de heer Joh. de Brasd (150 roeden). Op 1 april 1906 kon met de nieuwe school worden begonnen. Een lokaal kwam er bij in 1922/1923 en later nog een lokaal. In '43/'44 was er een ernstige besmet ting op de school. Teruggekeerd na de bevrijding begonnen de lessen in september 1945. De eerste schoolver gadering werd weer gehouden op 3 april 1954. Het oude schoolgebouw werd afgekeurd; de nieuwe school dateert van 1956, nadat men in een noodschool aan de Deltastraat tot dan had gewerkt. Dit jaar -1981 - kan dan ook eindelijk het plan voor een nieuwe kleuterschool worden gerea liseerd. Onderwijskrachten Bekende namen van onderwijs krachten zijn: mevr. J. Deurloo- Deurloo, de hoofden de heren Arke- ma en C. L. de Jonge, de onderwijzer K. B. Bij de Vaate, de - nog werk zaam zijnde - mevrouw T. de Reus- Hannewijk en voorheen de heren Ju- melet en Van Sluis. Het huidige bestuur bestaat uit de heren J. J. Brouwer, M. Braam, J. v. d. Weijden, G. Mol, H. Kik. A. S. Op 't Hof en J. v. d. Welle. Het huidige hoofd is de heer G. R. J. van Heuke- lom. Koortje In de outfit van „Ot cn Sien" zong daarop o.l.v. de heer G. J. Zwart een Vervolg pag. 4 Verwachting tot vrijdagavond: Koel Wisselend bewolkt en enkele buien; minimumtemperatuur ongeveer 12 graden; middagtemperatuur circa 17 graden; matige, aan de kust tot krachtig toenemende noordelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m maandag 29 juni: Zaterdag Weinig zon. Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: noordwst 4 Zondag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: noordwst 4 Maandag: Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 10 gr. Middagtemp 17 £r. Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26 juni Zon op 5.20. onder 22.05 Maan op 2.22, onder 15.14 Nieuwe Maan: 1 juli (21.03) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 26 juni 10.42 22.49 4.05 16.42 Doodtij: 27 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-6. Het K.N.M.l. deelt mede: Boven de Noordzee, Engeland en een groot deel van Frankrijk staat een koele noordelijke luchtstroming, in de rest van Europa is bet rustig weer met weinig wind en wat war mer. In de overgangszóne komt veel bewolking voor en zijn er gebieden met regen- of onweersbuien. In oost- Engeland en noordwest-Frankrijk heeft het al meer dan 24 uur gere gend. De wolkenzóne ligt ook boven een groot deel van ons land, maar van daag waren er toch ook nog perioden met zon, vooral in Brabant en Lim burg. Vrijdag zal de overgangszóne nog boven ons land liggen, zodat op veel bewolking met enkele buien gere kend moet worden. i 4 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1