4<51 C Hoe zal het gaan met regio- tol -redukties voor de Zeelandbrug? Agrarisch Schouwen-Duiveland organiseert open dag op 4 juli sü^eei>£ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Zierikzee Zo iets als „Boerderijenpad" Zuinig aan in België 4LJS Goede vormen gebieden het J i vermijden van overdrijving. i i Emerson i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 29,70, per jaar t 112,20. Losse zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt Redakteur: M. J. Bij de Vaate. maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Dinsdag 23 juni 1981 137ste jaargang Nr. 22932 9 7 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ZIERIKZEE, 22-6. Na enkele relevante korrekties op de notulen, behandelde de gemeenteraad, onder voorzit terschap van burgemeester Th. H. de Meester op de maandag gehouden vergadering, eerst de ingekomen stukken. In tweede instantie kwam de heer Asma (P.v.d.A.) terug op het raadplegen van ambtelijke adviezen. In een schrijven van het kollege van b. en w. werd medegedeeld ,,dat er ernstige bezwaren blijven bestaan tegen het ter inzage leggen van die adviezen, zelfs indien dat vertrouwelijk zou geschieden". De heer Asma, die juist wel inzage wenst, kon het met het b. en w.- standpunt uiteraard niet eens zijn. Hij zei dat zijn fraktie eventuele pre adviezen van het kollege niet nodig heeft en veronderstelde dat er bij be paalde adviezen toch moeilijk be zwaar tegen zou kunnen worden ge maakt. De voorzitter vond het echter beter ter zake één lijn te trekken. Tolheffing brug B. en w. zonden een brief aan G.S. van Zeeland inzake de motie tolhef fing Zeelandbrug. De heer Van den Ouden (C.D.A.) merkte op dat zijn fraktie teleurgesteld is door de reak- tie van G.S. en het destijds - tijdens zijn bezoek - door de kommissaris ge geven antwoord. Bewoners van Schouwen-Duive- land zouden een belangrijke reduktie krijgen op de tol, maar allerlei vra gen blijven overeind staan. Wat verstaan G.S. onder een „be langrijke reduktie", wanneer gaat die reduktie in en op welke wijze wordt die ingevoerd? Dit ragen zijn neergelegd in het b. en w.-schrijven en de voorzitter toonde zich be nieuwd naar het antwoord. De heer Geleijnse (V.V.D.) toonde zich kon tent over de inhoud van de brief. Aankoop pand De aankoop van het pand Volke- rakstraat 75 is gegaan via een make laar. De heer Groen wilde weten waarom. Wethouder Van Gastel zette uiteen dat deze procedure de juiste is, om dat makelaars deze materie beheer sen, terwijl men ter sekretarie met deze zaken niet zo vertrouwd is en het bovendien een extra belasting be tekent. „Het is een verantwoordelij ke zaak en makelaars hebben veél- vuldiger kontakten ter zake". Nog steeds is er een onthouding van goedkeuring op de (114e) wijzi ging van de gemeentebegroting 1979. De heer Groen informeerde hiernaar. De voorzitter deelde mede dat de zaak haakt op binnenlandse zaken. Vijf weken geleden is nog naar deze kwestie geïnformeerd. Het kollege vroeg het verwijderen van affiches Jongerensoos „Brogum" ter afdoening in handen te stellen van het kollege. De heer Sprengelmeijer veralgeme niseerde de nadelen van de plakkerij in zijn opmerkingen en hekelde het feit dat op het officiële plakbord van de gemeente - bij de jongste verkie zingen - R.P.F.-biljetten waren over- geplakt door biljetten van P.v.d.A. en P.S.P. Hij drong er op aan dat van ge meentewege ieder zijn plaats krijgt toegewezen. De voorzitter meende dat er wel eens wat plakincidentjes zullen zijn, maar vond het plakken op openbare gebouwen e.d. veel er ger. Met name de P.S.P. heeft de nor men overschreden. De verwijdering van het materiaal kost weer geld' De heer GroenTzei dat er door zijn partij „keurig is geplakt". De voor zitter meende dat een enkele partij uit de band is gesprongen; ongenoe gen is er over de plakkerij met mu ziekprogramma's van de jeugdsoos „Brogum". De heer Jonker wees er op dat er zake feitelijk sprake is van overtreding van de A.P.VTBij pTiëTte overigens uiterste klementie. Agenda Hierna werd begonnen aan het af werken van de agenda. Geen moeite had de raad met vaststelling van de 118e wijziging van de gemeentebe groting 1980, wegens vergoeding on roerend goedbelastingen bijzondere kleuterscholen 1976 tot en met 1979. Het gaat hierbij om het overbrengen van een bedrag van 12.514,— naar saldi-reserve. Per 1 augustus wordt eervol ont slag verleend aan mevrouw M. J. Schrijver-Lievense, als onderwijze res in vaste dienst aan ,,'t Kofschip". De wethouder van onderwijs deel de mede dat t.z.t. de vervulling van de vakature „binnen het bestand" kan worden opgelost. Ter zake is de Ouderkommissie geraadpleegd. Een voorstel tot verstrekking van een rehabilitaite-subsidie voor het pand Nieuwe Boogerdstraat 25 ging onder de hamer door, met dien ver stande dat de naam van de geadres seerde R. Verwoerd, wordt vervan gen door L. Lekkerkerk, welk laatste het pand heeft gekocht. Provinciale Kruisvereniging Hierna kwam in behandeling een voorstel van b. en w. een verzoek van de Provinciale Vereniging „Het Zeeuwse Kruis", waar in een subsie die wordt gevraagd van 0,16 per in woner in de kosten van de diensten tuberkulose- en geslachtsziekten- bestrijding af te wijzen. Idem een subsidie-aanvraag van 0,65 per in woner - eveneens van deze vereni ging - voor de dienst „Meer bewegen voor Ouderen". Op grond van nieuwe regelingen zijn de gemeenten niet langer gebon den het „kruiswerk" financieel in stand te houden. Het kollege atten deerde hierop en legt verder de na druk óp de eigen financiële ruimte van de kruisverenigingen op grond van de vrij besteedbare kontributie- opbrengst en de beschikbare reserve ringen en vermogensbestanddelen. Hierop werd de voorgestelde afwij zing gebaseerd. Bij monde van de heer Van Velt- hoven zei de C.D.A.-fraktie met deze zienswijze akkoord te gaan. De heer Groen (P.v.d.A.) wees echter op de vele kruis-taken en de grote bedra gen. Gevallen van t.b.c.-explosies tó nen aan dat het wérk door zal moeten gaan. Bovendien zijn de geslachts- Vervolg pag.-t HAAMSTEDE. In de Grote Kerk van Haamstede wordt donderdag 25 juni a.s. de tentoonstelling:Planten uit de Bijbel" geopend. Men zie ook elders in dit (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE Eén der te bemeken hntrdtrijtn het bedrijf nan de heer A. melkveehouderij, boter- en kaasmakerij en boerderijuiinkel). SCHOUWEN-DUIVELAND, 22-6. Met een soort raffi nement dat - voorlichtend en toeristisch - nog belangrij ke gevolgen kan hebben, gaat het agrarisch wereldje van Schouwen-Duiveland, een variant gestalte geven van wat in tv-sfeer „Kerkepad" heet. Er komt - om nog even bij de naamvorm te blijven - een „Boerderijenpad". De grote dag van de Schouwen-Duivelandse boerderijen wordt zaterdag 4 juli. Het plan om op die „open dag" toeristen (en eigen mensen) gastvrij te ontvangen op de boerderijen, is ontsproten aan de hoofdbesturen van Z.L.M. en C.B.T.B. De praktische tenuitvoerlegging is „doorgeschoven" naar de on derafdelingen van die standsorganisaties in deze regio De mensen die regionaal het denk en doewerk verrichten, zijn de heren: W. de Vrieze (Burgh), J. Schoof (Oosterland), J. Gaanderse (Scharen- dijke) en S. Simonse (Kerkwerve). Helemaal origineel - althans lande lijk gezien - is de idee niet, want het Westland met zijn talrijke tuinderij en kent al lang zo'n „open dag". Dit jaar was dit 11 april. Kaartjes Terug naar hier: belangrijk is na tuurlijk dat straks (4 juli) de be langstellende mensen weten hoe het allemaal werkt in de praktijk cn hoe het in elkaar zit. Onmisbaar handvat hiervoor zijn kaartjes te verkrijgen bij de V.V.V.'s. Op die kaartjes (van Schouwen-Duiveland) staat de route aangegeven die men volgen kan voor „Boerderijenpad". De verschillende hofsteden staan daarop vernoemd en aangekruist. Borden Bij de drie toegangswegen tot de re gio komen groot-formaat borden, die de aandacht vestigen op de ondcr- werpelijke bezoekmogclijkheid. Dichter bij honk bij de boerderijen dus - staan afbuigingspijlen. die nog eens nauwkeurig de weg naar de des betreffende boerderijen indiceren. In totaal zijn hij deze aktic onge veer 14 15 boerderijen betrokken en die bieden dan gelijk een zo gediffe rentieerd mogelijk beeld van land bouw. veeteelt en tuinbouw in dit ge bied. Ook dc bloementeelt (gladiolen) is opgenomen in het rijtje; een eik-wat- wils-programma dus. waarvan heel wat op te steken valt, zulks temeer daar op iedere boerderij of bedrijf stencils voor het publiek aanwezig zijn, waarop de bedrijfsgegevens staan vermeld. Het gaat daarbij om zaken als: op- d. Wekken te Haamstede (biologisch (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) pervlakte, bedrijfsgeschiedenis, be drijfstak, bouwplan, grondsoort, lig ging percelen, kavelgrootte, brokje rampgeschiedenis, bedrijfsleiding, personeel, mechanisatiegegevens, sa menwerkingsverband, uitbesteding werk (loonwerkers), dergelijke za ken. Voor de nodige public relation, .hebben de organisatoren nog meer pijlen op hun boog, zoals raambiljet ten en pubiikaties hier en daar. zoals de onderhavige. Idieel doel Idieel doel is natuurlijk het imago van de landbouw in gunstige zin te belichten en de landbouw te benade ren vanuit een positief uitgangspunt. Nederland heeft niets aan allerlei kwalijke praatjes over landbouw en landbouwers, vooral daar zij niet stroken met het werkelijkheids beeld. Bovendien ligt er een goed brok ontspanning in het bezoeken van be drijven en dat is dan een agrarische bijdrage aan de toeristische in- frastruktuur van deze streek. De bedrijven Tenslotte noemen wij dc bedrijven, die tijdens de „open dag" zijn te be zoeken: W. P. Stouten. Oostcrstcin- weg - Oosterland (akkerbouw, grove tuinbouw, bloembollen); J. L. Schoof. Hoge Zandweg 1 - Oosterland (akkerbouw, witlofteelt, schapen); G. E. Houtekamer, Hoogaarsstraat 12 („Stelhoek") - Bruinidse (hard- fruit, imkerij); C. H. Kuyper („Pits- hoevc"). Kruisweg 2 - Zonnemaire (akkerbouw, fokschapen, bloembol len); L. J. van Putte, Kuikuitsedijk 1 - Zonnemaire (akkerbouw, grove tuinbouw), J. v. d. Linde, Kerkweg 4. Scharendijke (akkerbouw en mini- camping); A. v. d. Wekken. Arm- hoekseweg 6 Haamstede (biologi sche melkveehouderij, boter- on kansmakerij, bocrdcrijwinkcl); W. P. de Vrieze. Luchtenburgseweg 1 Haamstede (akkerbouw). N. M. v d. Have, Tnayerswog 7 *- Kerkwerve (melkveehouderij); S. JBij de Vaate. Heoreweg 37 - Noordgouwo (pluim- veebedrijf) en J. M. Geluk. Heestor- lustweg 1, Schuddebeurs (akker bouw). VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus lijdt aan pleuropneumonie. maar zijn toestand gaat vooruit. Dit is maandag meegedeeld door de Vati caanse woordvoerder pater Romeo Panciroli AMSTERDAM. F.N.V.-voorzitter Wini Kok heeft maandagavond in Amsterdam gewaarschuwd voor een kettingreaktie die zou kunnen ont staan als niet het uiterste wordt ge daan om de gevolen van de verhoging van de prijs van het aardgas voor de koopkracht te beperken. BRUSSEL, 22-6. De Belgen zullen de buikriem moeten aanhalen om het land van de ondergang te redden. Woorden van deze strekking sprak premier Eyskens maandag in Brus sel. „Wij zullen dit wel moeten doen omdat er eent'oudigweg geen centen meer zijn", zo meende hij. Wel vond Eyskens dat er de laatste maanden enige ontspanning was opgetreden. Zeker bet feit dat de Belgische frank zich op de internationale markt weer hersteld heeft vond hij een punt. Bo vendien zo zei hij. is de krisislening een groot succes. Eyskens toonde zich zeer pessi mistische ovrr de begroting van 1982. ,-,Over 1981 zullen we stellig een defi cit hebben van vele miljarden. De oorzaak daarvan is bekend. We heb ben momenteel teveel werklozen met als gevolg een vermindering van fis cale inkomsten. Ik zie voor het ko mend jaar zeker geen verbetering, eerder een versleehtering van de situ atie". aldus de premier. Verwachting tot woensdagavond: Vrij zonnig Droog en vrij zonnig; minimumtem peratuur ongeveer 9 graden; middag- ternperatuur ongeveer 20 graden; ma tige noordoostelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 27 juni: Donderdag Af en toe zon. Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: noord 5. Vrijdag: Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: noord 5 Zaterdag: Kans op neerslag: 507c. Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 24 juni Zon op 5.19, onder 22.05 Maan op 1.36, onder 12.38 25 juni Zon op 5.20, onder 22.06 Maan op 1.59, onder 13.55 Laatse Kwartier: 25 juni (6.25) HOOG- EN LAAGWATER 24 juni 25 juni Hoogwater 8.43 20.35 9.36 21.39 Laagwater 2.05 14.25 3.01 15.29 Doodtij: 27 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook morgen wordt vrij zonnig weer verwacht en blijft het droog. De wind is matig uit richtingen tussen noord en oost. De temperatuur kan in de middag oploRen tot 21 graden. In de kuststrook dichtbij zee ligt de middagtemperatuur enkele graden lager. Dit komt door de wind die dan vanuit zee waait. Dit weertype is het gevolg van een groot, langgerekt hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van het zeegebied ver ten westen van Ierland via de Noordzee tot noord-Rusland. Een lagedrukgebied boven noord- Italië breidt zijn invloed langzaam uit richting Polen en de hierbij beho rende wolken2óne strekt zich uit tot aan de Oostzee. Hoge sluierwolken hiervan kunnen morgen in de loop van de dag ons land al bereiken. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1