De ontwikkeling in Polen door rode satellietbril deunloo b.u. NAARGEESTIG RAPPORT Licht vonnis voor Brailowsky De raketten- kwestie Meer investeren in de woningbouw noodzakelijk Afrika boos op Amerika De UCN- blokkade AGENDA Konsumentenkontakt verontwaardigt over beslissing Vegin installatiebedrijf BAL Praag pakt uit Het werkloosheids percentage LAATSTE NIEUWS Gasprijs-reakties WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 „Bij de vakgroep „vorming/vol- wasaenedukatie" wordt veertien procent van de uren aan onderwijs en 25 procent aan ondersoek besteed. Wat de medewerkers met de overige zestig proeent van hun tijd doen, heb ben de onderzoekers niet kunnen achterhalen. Nog bonter maakt het de vakgroep „Samenlevingsop bouw", waar slechts 28 procent van de officiële arbeidstijd kon worden verantwoord". Deze ontstellende konklusie staat In een rapport over het werk aan het Andrologisch Instituut te Amster dam, waar twee - blijkbaar wel ak- tieve - medewerkers zijn gedoken in het reilen en zeilen van genoemd in stituut. Populair gezegd komt hun konklusie er op neer, dat de „wer kers" aan dit instituut er dapper de kantjes van af lopen, in navolging kennelijk van de socialogische fakul- teit van de Amsterdamse universi teit, waar recentelijk vergelijkbare staaltjes van werkschuwheid werden gesignaleerd. Terug naar het instituut: het onder zoek is al geruime tijd geleden ver richt. Het geluiwammes is daar dus al wat jaartjes bezig. De Fak uitrits- raad is kennelijk geschrokken van het rapport en is dan ook (wél) vlijtig in de weer geweest, het onder de tafel te werken. Dat het gebrek aan akti- viteit geen „incident" was, willen de onderzoekers gaan bewijzen met een tweede (uitgebreider) rapport, dat de periode 1881-1982 beslaat. Zonder dit rapport af te wachten, staat al vast dat in bepaalde sektoren van het ..menskundig" bezig zijn, be hoorlijk de boot wordt af gehouden, tegen salarissen, die de sociale kri tiek best kunnen doorstaan, maar wel zijn gebaseerd op de veron derstelling, dat er gewerkt wordt. Dat wordt er ook; alles wordt er nl. aan gedaan de Nederlandse reputatie van een „vlijtig volkje", dat vooral buitenlanders van ons hebben, te niet doen. Iedere veralgemeniserende kon klusie van dit hoofdstedelijk gebeu ren intussen zij ons verre, maar dat zo iets kan plaats hebben „in Je eigen land" is toch feitelijk verschrikke lijk. Verlies aan verantwoordelijk heidsgevoel en het komplexer wor den van de maatschappij door aller lei lastig kontroleerbare invoegsels, scheppen een klimaat, waarin kenne lijk de arbeidsethiek wordt onder graven. Men moet oppassen met een klakkeloos waardeoordeel, maar soms komen er toch zaken boven ta fel, die de wat naargeestige stem ming voeden: 't gaat niet zo 't moet in Nederland. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Er komt voorlopig geen volkstelling De Tweede Kamer heeft zich donderdag in meerderheid uitgesproken tegen de telling die in 1986 zou worden gehouden. DEN HAAG. Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben donderdag een motie verworpen, waarin het provin ciebestuur werd gevraagd aan te drin gen op sluiting van de kerncentrale by Dodewaard. ROTTERDAM- Het chemische be drijf Oxirane zal zijn uitbreidings plannen ter waarde van bijna één mil jard gulden in de Rijnmond doorzet ten. Dit heeft het moederbedrijf van Oxirane, de Amerikaanse oliegigant Atlantic Richfield, de gemeente Rot terdam donderdag in een telex meege deeld. Investeringen gemeenten DEN HAAG, 18-6. De Neder- landse gemeenten hebben in 1980 bijna 2 miljard gulden meer geïnvesteerd dan in 1979. Zij investeerden bijna 013 miljard gulden, 18 pet meer dan in 1979 bijna 11 miljard gulden). Het percentage dat de kapi taaluitgaven van de gemeenten uitmaken van het bruto nationale produkt tegen marktprijzen paf vorig jaar, na jaren van daling, een stijging te zien. Geconclu deerd kan dan ook worden, aldus de bank voor Nederlandse ge meenten in haar jaarverslag, dat ook de betekenis van de gezame- lijke investeringen in het kader van de nationale economie in 1980 is toegenomen. De toegenomen investerings- aktiviteU deed 2ich met name voor bij de uitgaven voor volks huisvesting, die met 873 miljoen gulden ofwel 27pet toenamen tot 4.098 miljoen gulden. Aanzien lijk nominale stijgingen gaven eveneens te zien dat de uitgaven voor openbare werken (incL stads sane ring en krotopruiming) met 210 miljoen gulden naar 2.023 miljoen gulden, voor het bouwrijp maken uon gronden voor woningbouw en industrie met 289 miljoen gulden naar 2.377 miljoen gulden en voor Nutsbedrijven met 233 miljoen gulden naar 1.068 miljoen gul den. PRAAG, 18-6. De wijze waarop de toestand in Polen zich ontwikkelt toont aan dat contra-revolutionaire krachten daar dezelfde methoden kiezen en hetzelfde doel nastreven als dertien jaar geleden gebeurde in Tsje- choslowakije, d.w.z. uitvoering van een contra revolutionaire greep naar de macht. Dit schreef donderdag het orgaan van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij Rude Pravo, dat in Moskou werd geciteerd door het persbureau Tass. Fiskale agressie" BRUSSEL, 18-6. In Belgie valt steeds meer verzet waar te nemen tegen wat men noemt de „fiscale agressie". Daarmee be doelt men belasting- en accijns verhogingen waartoe de Belgi sche regering op 5 juni besloten heeft om over meer financiële middelen te kunnen beschikken. De auto-dealers zijn boos op de regering, benzinepomphouders zijn van plan op 23 juni een natio nale betoging te houden en de kappers en Wallonië hebben meegedeeld er niet aan te denken om binnenkort de dan wettelijk voorgeschreven 25 procent BTW te berekenen voor haarknippen. MOSKOU, 18-6. Victor Brailowski, een leider van de Joodse activisten in de Sowjet-Unie, heeft donderdag een onverwacht lichte straf gekregen. Op beschuldiging van belastering van de staat, waarop drie jaar gevangenis staat, werd de 46-jarige gewezen com puterdeskundige tot vijf jaar verban ning veroordeeld. Hij heeft zeven maanden in voorarrest doorgebracht In 1972 vroegen hij en zijn vrouw een visum voor Israël, dat hun gewei gerd werd omdat ze toegang tot ge heime gegevens zouden hebben ge had. Ze werden uit hunwetenschappe lijke funkties ontslagen. JERUZALEM, 18-6. Premier tyena- chem Begin heeft donderdag ver klaard dat Israël geen termijn heeft gesteld voor het tot dusverre nog niet geslaagde streven van de Ameri kaanse bemiddelaar Philip Habib om de krisis over de in Libanon gestationeerde Syrische luchtdoelra ketten op te lossen. Hij voegde hier echter aan toe dat het overleg niet eindeloos kan duren. Als het mislukt, zal Israël met geweld de ra ketten verwijderen, aldus Begin. DEN HAAG, 18-8. Eind mei was in Nederland 7,9 procent van de afhan kelijke beroepsbevolking werkloos. Bij mannen lag dat percentage op 7, bij vrouwen op 19,7, zo blijkt uit het maandverslag over de arbeidsmarkt van het ministerie van sociale zaken. Voor het seizoen gekorrigeerd lagen deze cijfers op achtereenvolgens 8,5, 7,6 en 11,7 procent. In de provincies Utrecht, Noord- en Zuid-Holland nam in mei het aantal werkloze mannen, niet voor seizoen gekorrigeerd, licht toe. In de overige provincies daalde de werkloosheid onder mannen tussen één procent in Overijssel en Gelderland en zes pro cent in Drenthe. Deze daling deed zich vooral voor bij landbouwperso- neel, bouwvakkers, chauffeurs en horeca personeel, hetgeen wijst op het seizoenmatige karakter ervan. In de overige beroepsgroepen bleef het niveau vrij konstant. De gevaarlijke situatie in Polen is ontstaan, aldus het artikel in Rude Pravo, omdat vijanden van het socia lisme, de contra-revolutionaire krachten die gesteund worden door imperialistische, anti- comministische milieus, de ekonomi- sche en ideologische krisis die het ge hele politieke, ekonomische en ideo logische leven in Polen in haar greep heeft, hebben uitgebuit. Tegelijker tijd heeft de leiding van de Poolse Verenigde Arbeiderspartij de vijan den van het socialisme niet resoluut de pas afgesneden. „Geen bakzeil" Rude Pravo vervolgt met te zeggen dat de Tsjechoslowaakse ervaring heeft geleerd dat men geen bakzeil moet halen voor contra-revolutie, noch de ene na de andere positie er om opportunistische redenen voor opgeven. Hierdoor worden nieuwe aanval len en pressie alleen maar aangemoe digd en krijgt zij meer mogelijkhe den om haar ware doelstellingen te verwezenlijken. Zich terugtrekken voor contra revolutie is te vergelijken met ver raad van het socialisme en verraad van de belangen van het volk. „Bezorgd" Het orgaan van de Tsjechoslo waakse communistische partij, zoals aangehaald door Tass, vervolgt: „Om die reden maken wij ons steeds meer bezorgd over het feit dat in het broederland Polen ontoereikend ver zet wordt geboden aan het contra revolutionaire gevaar, dat de ene consessie volgt op de andere, het ene kompromis na het andere en dat de contra-revolutie greep krijgt op de ene positie na de andere". DEN BOSCH, 17-6. De Regionale raad voor de arbeidsmarkt in Noord- Brabant vindt het dringend gewenst dat pensioenfondsen en institutionele beleggers meer dan nu het geval is investeren in de Nederlandse woningbouw. Dat is een van de aanbevelingen die de raad doet in een woensdag verschenen rapport. De raad is van mening dat in eerste instantie overleg moet plaats vinden tussen rijksoverheid en beleggers. Afspraken die daaruit voortvloeien ten aanzien van de investeringen moeten een bindend karakter heb ben. Lukt het niet om tot afspraken te komen dan zou de overheid de be leggers min of meer moeten kunnen verplichten een bepaald deel van hun vermogen in Nederland te investe ren, aldus voorzitter P. Mertens woensdagmorgen op een perskonfe- rentie. Redelijk rendement Essentiële voorwaarden bij dit al les is wel dat de beleggingen een re delijk rendement opleveren, aldus de Regionale raad voor de ar beidsmarkt. Een andere aanbeveling is het opstellen van een meerjaren planning ten aanzien van de totale bouwbehoefte door het parlement in- klusief het daarbij behorende finan cieringsplan. De raad vindt voorts, dat er een koördinerend minister voor de bouwnijverheid moet ko men. De verschillende departemen ten zouden ook veel beter met elkaar moeten samenwerken op dit terrein. NAIROBI, 18-6. „Ik heb heel wat OAE-bijeenkomsten bijgewoond maar ik heb nooit zulk een uitgespro ken kritiek op de Verenigde Staten gehoord als nu. De regering-Reagan wordt hier op één lijn gesteld met de duivel". Dit zei donderdag in de Keniase hoofdstad Nairobi een diplomaat uit het westen die is gespecialiseerd in Afrikaanse aangelegenheden. De boosheid jegens Amerika op de konferentie van ministers van bui tenlandse zaken van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid die de top- konferentie van volgende week voor bereidt, wordt vooral veroorzaakt door de politiek van de Amerikaanse regering ten aanzien van Zuidelijk Afrika. Maar Washington werd don derdag ook gekapitteld vanwege zijn steun voor Israël, en dat niet alleen door een radikaal land als Libië, maar ook door het gematigde en pro- Westerse Senegal. SOEST. Werknemers van Howson Algraphij in Soest hebben in de nacht van donderdag op vrijdag met steun van de Industriebond FNV hun bedrijf bezet. DEN HAAG. De PPR heeft in een brief aan de informateurs Lubbers en De Koning geklaagd over het gesprek aan openheid in dit stadium van de kabinetsformatie. ALMELO. Aktievoerders hebben in de nacht van donderdag op vrijdag ernstige schade toegebracht aan het beveiligingssysteem in de omheining Van het llM-compIex. ALMELO. De ME heeft omstreeks 9.10 uur vrijdagochtend één van de zes hekken, dat aan de kant van de van Drienemansweg van de UC- complex, vrijgemaakt DaarbU Is vrij geweldadlg opgetreden. Er zijn har de klappen gevallen. Zaterdag 20 Juni Zierlkzee Concertzaal. Film: „Superman deel twee", 19.00 uur, a.l. Film: „Karl Ludwig 1", 22.30 uur, 18 jaar. Dreischor Cebecoschuur Boogerdweg (30); Rom melmarkt 9.00 uur. Bruinisse Manege „De Korenzolder"-demon stratiewedstrijden ringsteken te paard, vanaf 14.00 uur. Zondag 21 juni Zierikzee Concertzaal. Film: „Superman deel twee", 20.00 uur, a.l. Maandag 22 juni Zierlkzee „Huis van Nassau". Algemene ver gadering Rabobank. 20.00 uur. Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. Schrijfavond Amnesty Interna tional. 19.00 uur. Haamstede Rekreatlezaal Ger. Kerk. Schrijf avond A.l. 19.00 uur. Brouwershaven Ger. kerk, Bostonpleln. Schrijf avond A.L 19.1)0 uur. DEN HAAG, 18-6. Het konsumentenkontakt toont zich In een eerste reaktle op de beslissing van de VEGIN uiterst verontwaardigd over de verhoging van de gasprjjs met bjjna negen cent (zeven cent plus BTW). Volgent KK betekent deze verhoring die 1 januari 1982 moet Ingaan, een extra woon lastenverzwaring van 25 gulden per maand. De konsumenten- organlsatle acht dit getuigen van een volslagen gebrek aan begrip voor de grote groep Nederlanders met een minimuminkomen. KK verwtcht overigen» dst de be slissing de VEGIN in eigen vleet zal tntyden omdat de betalingsachterstan den door de verhoging alleen nog maat toe zullen nemen en het miljard verre zullen overtreffen. Diskutsle Volgens de organisatie had de VEGIN er beter aan gedaan de beslis sing uit te stellen zodat er in het nieuwe kabinet een grondige diskus- sie over gevoerd zou kunnen worden, zeker nu de huidige minister van eko nomische zaken er niet over denkt een kompenaatie te geven voor de minimuminkomen*. EINDHOVEN. In enkele dagen tijd zijn in Eindhoven twee houten buurt huizen door brand verwoest Zaterdag 26 en zondag 21 juni Dokter J. B. Visser, PosUtraat 32. Zierikzee. tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van*Geer en dok ter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Westhoek/Brouwershaven HAAMSTEDE Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. BURGH Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. RENESSE Dokter J. L. F lach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel, (01116) 1280. BROUWERSHAVEN Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag". Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter F. J. J. Buy tend ijk, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel- Tandarts P. A. J. Bruynseel, Karne- melksvaart 2, Zierikzee, tel. 01110-2693 De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster Poley, tijd. adres Vloedstr. 1, Kerkwerve. Tel. (01110) 2309, neemt waar voor Zierikzee. Zuster L. GUJam, Stelbergstraat 15, Bruinisse. Tel. (01113) 1652, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster C. v. d. Haven, Haamstede, Bernardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Bath, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (61106) 14444. Dinsdag 23 juni Zierikzee Huis van Nassau; Instuif bridge avond, 19.30 uur. Noordgouwe Exkursie Plattelands vrouwenbond. Vertrek: Dorpshuis Zonnemaire 18.15 uur. Woensdag 24 Juni Zierikzee Kantine Technische School, 't Vrije. Diploma-uitreiking. Aanvang: 19.30 uur. Haamstede Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". 75-jarig bestaan „School met de Bijbel". 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek, Molenstraat 44. Schrijfavond A.L 19.00 uur. Vrijdag 26 Juni Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Zang- en muziek avond. 19.30 uur. Zatardag 27 juni Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Model vliegtuigen tentoonstelling Vlieg club Schouwen-Duiveland. 10.00 - 16.00 uur. Brulniste Herv. Kerk. Koor- en SamenzAng- avond, 19.30 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 3635 Maandag 29 juni Burgh-Haamstede Avondvierdaagse. Start bij sportter rein aan de Leliëndaleweg. Start: 19.00 uur. Inschrijven eerste avond: 18.00 uur. Dinsdag 30 juni Zierikzee Huis van Nassau; Instuif bridge avond, 19.30 uur. Burgh-H aamstede Avondvierdaagse. Start bij sportter rein aan de Leliëndaleweg. 19.00 uur. Woenadag 1 juli Burgh-Haamstede Avondvierdaagse. Start bij sportter rein aan de Leliëndaleweg. 19.00 uur. Haamstede Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Donderdag 2 juli Burgh-Haamstede Avondvierdaagse. Start bij sportter rein aan de Leliëndaleweg. 19.00 uür. Big „S" (Burgh-Haamstede) Zondag 21 juni, afsluiting jeugdsoos seizoen, 16.00 uur, verzamelen in jeugdsoos voor vertrek naar chinees restaurant voor gezamenlijk etentje. Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Volgende week zaterdag 27 juni, pop festival „Anywave". Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag gesloten. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur. (01110)4669, (01110)3539 Hoewel - mogelijk voortvloeiend uit een professionele versombering - volgens Rinus Michels, voetbal oor log is, kan er nog wel eens wat lach- baars op de velden plaats hebben. Ze ker wel. In het Schouwse is een groen omzoomd voetbalveld (verschillende trouwenswaarop de wedstrijd werd gespeeld. Het veld is omgeven door struweel en daarin staan op af standen - inmiddels hoog gegroeide - bomen, die het geheel aantrekkelijk en windbeschut maken. Op een gegeven moment leidde het gevarieerde trapspel er toe, dat de bal zo'n geweldige knaller kreeg, dat hij buiten het veld geraakte en de hoogte inging, waarna hij met enkele buitelingen bleef haken tussen de takken van één der bomen. Een re servebal was niet onmiddellijk aan wezig en uit de meute van spelers, kwam al een jong, driftig manneke naar voren, onder de kreet, „die ae- luk wê even". Hij wrong zich door het struweel en begon een zware klim naar boven, want de boom zag er wel vrienlijk uit, maar naast glad de stamgedeellen zaten er ook lelijke uitsteeksels, zodat deze jeugdige voetballer-boomkruiper even tijd had om op hoogte te komen om de bal te redden. De elftallen bleven verder op het veld achter, om de operatie ..bal boom" af te wachten. Eindelijk was de boomkruiper zover gestegen, dat hij zichtbaar werd voor de menigte (spelers plus publiekEr ging toen echter op dit Schouwse veld een noodkreet op, die op verre afstand viel te horen. ,,Je zit in den verkeer den bbom", riepen ze allemaal in koor. Het drong nog niet onmiddel lijk tot de boomkruiper door, maar bijna ter plekke, zag hij wel een bal. maar die stak in de boom er naant en daar kon hij echt niet bij. Over de afdaling en het beklimmen van de „echte" boom. weet ik niets, maar psychologisch ge-analyseerd hebben we hier te maken met een su perstaai van haast - bestraffing. Ik geloof zelfs dat vele metisen - ijverig en bekwaam, daar niet van - aan het klimmen zijn, maar in een verkeerde boom. Laat - te laat - zullen ze ont dekken dat het doel een eindje ver der ligt, of opzij. Ze moeten naar be neden en weer opnieuw beginnen, als daar tenminste nog tijd voor is. Dik wijls zal blijken dat anderen al in de goede boom zitten, op zoek naar de bal van hef geluk, die in de takken van het let'en is blijven haken Eenmaal beneden moet de boom- kruiper nog hebben gezegd „oe kon 'k nof zfi stom weze", maar dat mysterie heeft ook vertakkingen (om in stijl te blijven), die nooit worden ontward. De goede boom kiezen, dat is opdracht. Soms toch ligt de bal in een andere SCHIERE1LANDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2