4^C Openbaar streekvervoer steeg vijftien procent Duiveland Dag speelt zich af in Nieuwerkerk en Oosterland goed DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zaterdag 27 juni Gas duurder Debat over Bani-Sadr ,0 UIVELANDDAG ZATËRDaB 27JUNI' Jaarverslag ZWN: De WAO- uitkering Biir im I m Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 juni 1981 137ste jaargang Nr. 22930 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Veel bloemen bij slot Avondvierdaagse NIEUWERKERK/OOSTERLAND, 17-6. Zaterdag 27 juni hangt de bevolking en de toeristen in Nieuwerkerk letterlijk en figuurlijk heel wat boven het hoofd. Op die datum wordt de Duiveland Dag" gehouden, een dag vol toeristische evenementen onder auspiciën van de V.V.V. Duiveland. Eén van, de hoogtepunten wordt ongetwij feld het parachutespringen door drie leden van de Ne derlandse Parachutistenklub uit Zeppe. Dit evenement vindt plaats 's och tends tussen tien en elf uur. Er wordt gesprongen op een hoogte van 1,5 km. Het publiek kan dan een vrije val van 20 sekonden aanschou wen. De drie parachutisten, die een ervaring hebben van ruim 700 spron gen, maken gebruik van het nieuwe rechthoekige parachutescherm. Het is de bedoeling, dat ze alle drie op het oude sportveld in Nieuwerkerk neer komen. ALMERE. De Verenigingsraad van de Nationale Woningraad heeft een dringend beroep op de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) gedaan niet in te stemmen met een verhoging van de aardgasprijs die boven de algemene prijsontwikkeling uitgaat UTRECHT. 18-6. Het hoofdbestuur van de Vereniging van exploitanten van gasbedrijven (Vegin) wil een ver hoging van de aardgasprijs voor kleinverbruikers met maximaal ze ven cent per m3 per 1 januari 1982. Een voorstel hiertoe heeft het bestuur donderdagmiddag voorge legd aan de algemene ledenvergade ring van de Vegin in Utrecht. Het bestuur trok een ontwerp-akkoord tussen de Gasunie en de Befin over een jaarlijks verhoging van de aard- gasprijzen voor kleinverbruikers met maximaal tien cent per m3 tot en met 1985 in. TEHERAN, 18-6. Het Iraanse par lement zal zaterdagochtend het debat beginnen over de politieke inkom- petentie van president Bani-Sadr". Na een diskussie over procedure- kwesties van bijna zes uur heeft het parlement woensdagmiddag beslo ten dat de president en zijn aanhan gers evenals hun tegenstanders ieder vijf uur krijgen om het woord te voe ren. Een resolutie over de politieke inkompetentie van Bani-Sadr moet worden goedgekeurd door tweederde van de aanwezige afgevaardigden. Financieel moeten voor dit onder deel van de Duiveland Dag de punt jes nog op de i gezet worden, maar V.V.V.-voorzitter de heer W. Bolijn durfde er toch reeds vanuit te gaan, dat dit deel van het programma zal doorgaan. Er is op zaterdag 27 juni overigens nog veel meer te beleven te Nieuwer kerk. Voorafgaande aan de Duive land Dag draait donderdag en vrij dag reeds een kleine kermis, die staat opgesteld op het parkeerterrein naast de openbare lagere school. Braderie 's Zaterdags wordt naast de kermis ook een braderie gehouden in de Ring en de Poststraat. Op die brade rie zijn een aantal gevarieerde stands te vinden, zoals glasgraveren, wolspinnerij, Roemeense folklore, antiek, boutiquekleding enz. In af wijking van vorig jaar zullen de plaatselijke middenstanders niet deelnemen nan dit evenement. Zij houden en afzonderlijke braderie op een anaére datum, daar zij vorig jaar de ervaring hadden, dat van zaken doen niet zo veel kwam op zo'n dik met evenementen gevulde dag. In de openbare lagere school „De Dobbelsteen" wordt een tentoonstel ling gehouden van werk van de Teken- en Schilderklub „De Teke- naers". Op deze expositie zullen on geveer veertig aquerellen en olie verfschilderijen ten toon gesteld worden. Verder is men in de gelegen heid huifkarritten rond het dorp te maken. t Inspelend op de provinciale land bouw open dag op zaterdag 4 juli, heeft het agrarisch aspekt een be langrijke plaats gekregen in het pro gramma van de Duiveland Dag. Om twee uur start een défilé van allerlei landbouwwerktuigen vanaf de opslagplaats van Van der Have. Dit défilé zal op de Ring worden afgeno men door burgemeester J. van Bom mel en wethouder J. Op 't Hof. Uitleg Na die rondgang zullen de land bouwwerktuigen worden opgesteld op de Ring en bestaat de mogelijk heid tot bezichtigen. De eigenaren van de werktuigen zullen desge vraagd deskundige uitleg geven over de werking van de landbouwmachi nes. Een en ander geschiedt met me dewerking van de Landbouwvereni- ging in Nieuwerkerk. Omstreeks kwart voor vief start het ringsteken en handikaprijden 'voor landbouwtrekkers in de Burge meester van Eetenstraat. Buiten auspiciën van de V.V.V., maar wei passend in het dagprogramma, is de autopuzzelricht georganiseerd door M.A.C. Sparta. Er wordt gestart van af het Dorpshuis. Omstreeks vijf uur denkt het V.V.V.-bestuur de festiviteiten in Nieuwerkerk te beëindigen. De ker mis zal 's avonds nog wel toegani* lijk zijn. Aanvankelijk was het de bedoeling de aktiviteiten rond Duiveland Dag in Nieuwerkerk te koncentreren. Door de enthousiaste medewerking van de middenstandsvereniging in Oosterland en muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" bleek het - -Ir J*:.- *- r DUIVELAND. Met borden langs de Rijksweg wordt het publiek attent gemaakt op de komende Duiveland Dag: Zon dag 27 juni. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) echter mogelijk ook daar enkele ak tiviteiten op touw te zetten. Expositie Om tien uur opent burgemeester J. vanBommel in dorpshuis „De Oosterhof" een tentoonstelling van de hobbyklub uit Oosterland. De ex positie biedt handenarbeidproduk- ten, schilder- en tekenwerk, zelfge maakte kleding, bloemschikken enz. „Oosterlands Fanfare" organiseert op de St. Joostdijk een rommel markt. De opbrengst van deze markt komt ten goede aan de kas van de muziekvereniging. Verder wordt een braderie gehouden, waaraan stand houders van binnen en buiten Oosterland hun medewerking zullen verlenen. Het geheel wordt omlijst met mu ziek van het „Delta Trio", Ter afslui ting van de festiviteiten maakt het muziekgezelschap „Witte van Haemstede" 's avonds een rondgang over het dorp. Zowel in Nieuwerkerk als in Oosterland zal de fraaie molen door het publiek bezichtigd kunnen wor den. In Nieuwerkerk tenslotte woirdt 's middags om twee uur op het oude sportveld nog een wedstrijd hand- boogschieten gehouden tussen verte genwoordigers van de vier regionale handboogschietverenigingen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Ervaring is een school waar je 1 leert, hoe stom je bent ge weest. Henry Ford ZIERIKZEE, 18-6. Naast de invoering van de strippen kaart (op 7 mei 1980) was de wijziging van de dienstrege ling Noord: de snellere verbinding met Rotterdam voor reizigers van Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee, een belangrijke gebeurtenis in het jaar 1980. Dit meldt het jaarverslag van de Z.W.N. het streek vervoer Zuid-West-Nederland. De snellere verbinding met Rotter dam kwam tot stand, doordat van maandag tot en met vrijdag niet meer via het busstation Heinenoord werd omgereden. Dit was weer mo gelijk door doortrekking van lijn 39 naar Oude Tonge. v De invoering van de strippenkaart en sterabonnement noemt het jaar verslag een belangrijk winstpunt, omdat alle overige biljtetten hiermee vervielen. Een ander belangrijk neven-effekt is, dat de kaartverkoop voor het overgrote deel niet meer op de bus geschiedt, maar in hoofdzaak via voorverkoop. Dit bevordert een snellere afhandeling van reizigers en daarmee wordt de reissnelheid ver hoogd. Toename 15% In het jaarverslag heeft het bedrijf ten opzichte van 1979 een belangrijke groei doorgemaakt. De vraag naar (openbaar) vervoer nam naar schat ting 15% toe, waardoor in 1980 ruim 12 miljoen reizigers werden ver voerd. De kilometerproduktie steeg met drie miljoen tot ruim 17 miljoen kilometers. Ook het personeels bestand onderging een uitbreiding: met 68, waarmee het aantal kwam op 544 medewerkers. Nadeel aan de uitbreiding van het vervoersaanbod was, dat nog meer dan voorheen (1,3 miljoen kilometers moesten worden uitbesteed aan der den. Busondernemingen Van Oeveren en Vermaat namen elk hiervan een groot deel voor hun rekening. Dit be tekende bijvoorbeeld, dat in sommi ge maanden van het jaar met meer dan 40 bij-gehuurde bussen moest worden gereden. Jaarrekening De totale kosten stegen met 10 mil joen gulden tot 49 miljoen. De post lonen en sociale lasten nam met 30 miljoen het leeuwenaandeel voor haar rekening. Inklusief een rijksbij drageclaim Uwamen de inkomsten in 1980 eveneens op 49 miljoen: met een winst van 282.617,- kreeg men een sluitende winst- en verliesreke ning over 1980. Een „gouden greep" bleek de bus dienst naar „Neeltje Jans". Van de 100.000 bezoekers vervoerde de ZWN er 60.000. Ook het buurtbusprojekt op Schouwen-Duiveland bleek een suk- ses: 20.000 reizigers werden op deze wijze vervoerd met een piek van 3.400 in juli. Indien de vraag naar vervoer daartoe aanleiding geeft, zal overwogen worden deze dienst uit te breiden. Een redelijk resultaat boek te ook het buurtbusprojekt in dc Hoekse Waard, de aanloop periode in aanmerking nemende. ZOETERMEER. 18-6. Dc Sociale Verzekeringsraad (SVR) vindt, dat arbeidsongeschikten nog intensiever moeten worden begeleid om voor het deel dat zij nog arbeidsgeschikt zijn, weer aan het werk te komen. Uitke ringen aan WAO-crs mogen alleen worden verlaagd als do Gemeen schappelijke Medische Dienst (GMD) kan aantonen, dat het niet kunnen krijgen van werk geen gevolg is van hun handikap. WA> Wh PÊ Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur rond 10 graden. Middagtemperatuur circa 15 graden; matige noordelijke wind, windkracht 4. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 23 juni: Zondag: Weinig zon. Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: noordw. 5. Maandag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: noordw. 4 Dinsdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 9 gr. Middagtemp 16 gr. Windkracht, noordw 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 juni Zon op 5.18, onder 22.04 Maan op onder 7.56 21 juni Zon op 5.18, onder 22.04 Maan op 00.07, onder 9.01 22 juni Zon op 5.19. onder 22.05 Maan op 00.42, onder 10.10 Laatste Kwartier: 25 juni (6.25) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwatcr 20 juni 6.01 17.49 11.33 23.59 21 juni 5.44 18.18 12.08 - 22 juni 7.25 18.45 0.38 12.45 Doodtij: 28 Juni Advertentie OUWERKERK Al wil het nog niet erg zomerenbuiten oalt heel wat te ziendit charmante bruggetje bij één der Ou- werkerk.se kreken bijvoorbeeld. Voor enkele andere sperima voor een „ontdekkingstocht" zie men elders in dit num- (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) heel voorzichtig pakken ze alle glazen in heel handig halen ze die grole antieke kasi uil elkaar heel gemakkelijk nemen ze de vloerbedekking op heel rustig vervoeren ze de piano heel behendig nemen ze de moeilijkste bochten in de gangen heel erg goed die jongens van fiakkee expresse fiakkee expresse 01870 2188 middelharntfi ■MM IMMfl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1