V erontreinigingshef f ing gaat 2,méér kosten Brouwershaven en andere gemeenten deel van te vormen „clusters" V\ê\G\ê C Voorbereiding blokkade UC in volle gang DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vergadering Waterschap S.D. Enorme textiel- diefstal Vier doden in het verkeer Twee doden door verdrinking ÜH Kabel tv in Zeeland? 8ü.r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 juni 1981 137ste jaargang Nr. 22929 JjtEEL WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889} REOAKTIE. AOMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 29,70, per jaar 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Voorlopige Raad van Bestuur Grevelingen ZIERIKZEE, 16-6. IVIet algemene stemmen gingen de hoofdingelanden akkoord met het voorstel van het d.b. van het waterschap om de heffingsverordening veron treinigingsheffing oppervlaktewateren voor het jaar 1982 te brengen op 55,— per vervuilingseenheid. Een verhoging van 2,— derhalve. Deze beslissing werd genomen in de vergadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland, dinsdag in 's Landskamer die onder voorzitter- schap stond van dijkgraaf A. M. Ge luk. Voor deze vroegtijdige verhoging noemde Geluk twee reden: ten eerste om wat meer tijd te verkrijgen voor de te volgen procedures (o.a. goed keuring van de Kroon) en ten tweede was ook van de zijn van bedrijven (rekreatie) er op aangedrongen met het oog op het vaststellen van de ta- HEERLEN, 17-6. Nog onbekende daders hebben in de nacht van dins dag op woensdag een grote voorraad textielgoederen ontvreemd uit het Heerlense konfektiebedrijf Elmo aan de Komeetstraat in de wijk Tree beek. Naar de politie woensdagmiddag meedeelde bedraagt de waarde van de gestolen goederen minstens vijf honderdduizend gulden. De buit bestond uit komplete kostuums en pantalons. GENDEREN, 17-6. Vier personen uit één gezin - vader en drie kinderen - zijn woensdagavond door een ver keersongeval op de weg Wijk en Aal- burg-Eethen onder Genderen (land van Altena) om het leven gekomen. Door onbekende oorzaak kwam de auto waar ze in zaten in botsing met een andere auto. De moeder en een vierde kind raakten ernstig gewond, evenals de inzittende van de andere auto. MAASBRACHT. 17-6. In de haven van Maasbracht is in de nacht van dinsdag op woensdag het Belgische motorschip Aurora uit Gent gezon ken. Twee van de vijf opvarenden verloren het leven. Het zijn de 37- jarige mevrouw J. Du Baeir, echtge note van de schipper, en haar 16- jarige dochter Juanita. De schipper en twee andere doch ters zijn uit het water opgevist. De heer Baeir en één van de twee 15- jarige meisjes zijn gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Het andere meisje mankeerde volgens de politie niets. De oorzaak van het scheepsonge- luk is niet bekend. rieven voor 1982. Met deze kleine vet- hoging zit het waterschap dicht in de buurt van andere waterschappen: Tholen was 46,— en wordt 50,—; Noord- en Zuid-Bevelanden was 55,— en wordt 64,— en Hulster Ambacht was 50,— en wordt 55,—. De verhoging van het water schap Walcheren zal naar schatting 3 tot 6 gulden bedragen en uitkomen omstreeks de 50,—. Peilingen Ir. G. D. Kloosterboer gaf staande de vergadering een verslag van de ge houden peilingen. Daarbij kwam vast te staan, dat geen verontrusten de verdiepingen hadden plaatsge vonden. Borrendamme gaf een be vredigend resultaat te zien, Flaau- wers enige verdieping, Koudekerke goed, evenals Burgh en Westland. De peilboot van het waterschap is (tijde lijk) in dienst van het waterschap Walcheren omdat de boot van dat wa terschap onklaar is en niet te gebrui ken. Uiteraard worden de kosten vergoed. Bij de ingekomen stukken was het Koninklijk Besluit van 2 maart 1981 met de benoeming van de heren W. den I>ïïei te Kerkwerve, H. J. Doele- man te Zierikzee en A. J. G. Doele- man te Nieuwerkerk tot gezworene van het waterschap. De laatste voor de eerste keer voor onbebouwde eigendommen in dis- trikt vier, de beide anderen bij her benoeming. Bestortingen Onder het hoofdstuk „bestekken" meldde de dijkgraaf het aanbrengen van bestortingen op de kreukelber- men in de distrikten 2, 3 en 4 gedu rende de periode 27 april tot en met 8 mei door firma De Klerk uit Werken dam. Er werd 2.000 ton stortsteen aangebracht langs de zeewering o.a. bij Flaauwers, Borrendamme en Bruinisse, voor een totaal bedrag van 91.000,—. Het tweede plan tot bestrijding van de waterverontreiniging werd niet besproken, omdat nadere studie nodig is, waardoor men (na ter visie legging) in tijdnood zou komen. Wel ging de heer Geluk nader in op het feit dat nog steeds geen onthef fing binnen is op het chloreren van het afvalwater te Bruinisse en Westenschouwen. Chloreren Volgens de dijkgraaf gaat bijvoor beeld in Rotterdam alles ongezui verd de Maas in, „maar wij moeten nog chloreren. We gooien toch al zo veel geld in het water", aldus de dijksgraaf. Met het chloreren is een bedrag van 25.000,— per jaar gemoeid. Daarbij komt nog, dat dit proces eigenlijk al achterhaald en ongewenst is. - M.a.s. werden aangenomen: de voorstellen van het d.b. betreffende uitgifte in erfpacht van een aantal percelen, eigendom van het water schap; wijziging gemeenschappelijke regeling Technologische dienst Zeeuwse Waterschappen; slotwijzi- ging van de begroting voor het dienstjaar 1980; voorlopige vaststel ling van de rekening dienstjaar 1980; eerste wijziging begroting 1981; in trekken en opnieuw vaststellen van de rechtstoestandsregelingen water- schapspersoneel („groene" boekje) en salarismaatregelen per 1 januari 1981 voor waterschapspersoneel. Komptabel De financiële administratie krijgt (na het vertrek vat> de heer Wieringa) een iets gewijzigde opzet. Het voor stel van het d.b. houdt in: de aanstel ling van een komptabel, in de per soon van de heer J. Vasseur. Over de ze procedure is al jaren lang overleg met de provincie Zeeland. Een komptabele is een rekenkun dig ambtenaar, die (populair gezegd) de boekhouding in de gaten houdt. Als zodanig is de heer Vasseur al werkzaam in de praktijk, maar deze funktie móet goed geregeld worden aldus de dijkgraaf. De komptabele krijgt de verant woordelijkheid voor het financiële beheer van het waterschap, maar is géén kassier. Dat aan deze funktie veel werk kleeft, deed vervolgens de heer Vasseur uit de doeken. Daarbij bleek, dat er een kategorie mensen is, die de betalingen uitstelt en lat afstelt. Het zijn vooral deze open posten die de komptabele veel werk geven, en het komt nogal eens voor dat een deurwaarder ingeschakeld moet worden. Na de uiteenzetting ging de voltallige vergadering ak koord met het voorstel. Stookplaatsen Voorts werd nog behandeld de aan wezigheid van stook- en brandplaat- sen in de regio, die een doorn in het oog zijn van de gezworenen. De dijk graaf drong er bij de hoofdingelan den op aan, mee te helpen en er op toe te zien, dat de rommel verdwijnt. - KERKWERVE. Achter de molen van Moriaanshoofd dit gevarieerd landschapsbeeld. Over de Provinciale Weg naar de Westhoek raast - vooral bij zon - alles voorbij om snel aan strand en in de duinen te komen. Even kijken onderweg, loont echter meer dan de moeite. N (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ALMELO, 17-6. In de loop van woensdag zijn de voorbereidingen voor de blokkade van het UC-komplex in Almelo, (van 18 tot en met 20 juni) op gang gekomen. Druppelsgewijs arriveerden de monstranten bij hun tentenkamp vlak bij het fabrieksterrein. Volgens het perscentrum van de Anti-Kernbe weging (A.K.B.) waren er aan het eind van de woensdagmiddag onge veer driehonderdvijftig aktievoer- ders in het tentenkamp. Dit aantal zal naar verwachting van de A.K.B. donderdagmorgen rond de duizend zijn en in de loop van donderdag en vrijdag toenemen tot zo.'n vijfduizend. Men gaat ervan uit, dat het aantal deelnemers aan de af sluitende manifestatie zaterdag nog veel groter zal z;jn. GERONA. Bij een schietpartij in een kazerne van de guardia civil bij Gerona in noordoost-Spanje zijn woensdag een man en een vrouw doodgeschoten van wie vermoed wordt dat zij lid waren van de linkse guerrilla-organisatie Grapo. MIDDELBURG, 18-6. Voor de totstandkoming van een provinciaal kabelnet voor kabel-t.v. en kabel f.m. is het een vereiste, dat de in dit net deelnemende gemeenten aan elkaar grenzen een groep vormen. Aldus staat vermeld in een brief aan dc gemeenten van de PZEM (Provinci aal Zeeuwse Energie-Maatschappij) die - zoïils bekend - plannen heeft ter in voering van een kabelnet. BRUINISSE. De mosselschippers uan Bruinisse zetten hun schepen op het strand slikkenen krijgen zo een pracht kans hun schepen schoon te maken jeven D< en een verfje te geven. pr mmm. 1aarmede is men than* druk doende. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Eén van die groepen gemeenten (of „clusters") zou kunnen zijn: de ge meenten Brouwershaven, Bruinisse. Duiveland, Westerschouwen en Mid- denschouwen. De gemeente Zierik zee heeft intussen duidelijk positief gereageerd en toont zich een duidelij ke voorstander van de invoering van kabel t.v., maar wil door middel van eigen studies en/of onderzoek meer inzicht krijgen omtrent dc meest wenselijke exploitatievorm. Enquête De PZEM heeft een enquête gehou den onder de 30 Zeeuwse gemeenten, met de vraag hoe zij denken over in voering van een kabelnet. Op deze enquête hebben 27 gemeenten gerea geerd. Positief tegenover kabel-t.v. rea geerden 20 gemeenten, geen mening hadden 7 gemeenten. Van die 20 wa ren 15 positief tegenover invoering in de eigen gemeente, tégen 3, en geen mening 9. Geen enkele gemeente wil zelf tot exploitaite overgaan, 9 willen die ex ploitatie overdragen aan de PZEM, terwijl 14 gemeenten zich hierover niet uitspreken. Technische kant De afgelopen maanden heeft de PZEM besteed om informaties in te winnen over de technische aspekten en de aanleg van bedrijfsvoering van een kabelnet. Daartoe werd onder andere een meetinstrument geplaatst op de 125 meter hoge schoorsteen van dc PZEM-centrole in Vlissingen, waar signaalsterkte van de Engelse t.v. cn f.m. zenders werden gemeten. Daaruit bleek onder meer, dat wat dc technische kant betreft dc invoe ring van een kabelnet geen grote pro blemen met zich mee zou brengen. Ten aanzien van de auteursrechte lijke kant zijn besprekingen geopend met de verantwoordelijke funktiona- rissen van de P.T.T., om te zien op welke wijze men legaal kan beschik ken over met name de Duitse pro gramma's. Deltakabel Een alternatieve mogelijkheid zou zijn om een samenwerkingsverband aan te gaan met Deltakabel. Deze fir ma verzorgt de aanleg van kabelnet werken en heeft in Sluis een aan- sluitpunt op het Belgische kabelnet. Advertentie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Het stokpaardje is het enige paard, dat een mens over elke afgrond draagt. Hebbel WA> PÊ De PZEM zegt voorts in de brief aan de gemeentebesturen, dat men druk doende is na te gaan of er nog andere alternatieven bestaan. Uit informatie van zusterbedrijven die kabelnetten exploiteren is geble ken, dat het vanuit het kostcnoog- punt het gunstigst is, indien men als nutsbedrijf zowel dc aanleg als dc ex ploitatie van een kabelnet zelf ter hand neemt. Indien de zogenaamde „clusters" tot stand zullen komen, kan kabel-t.v. binnen 1 lVi jaar gereali seerd worden. RABAT, Marokko. In Rabat is woensdagavond bekendgemaakt dat Marokko en Libië bun diplomatieke betrekkingen gaan herstellen. Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe zon Af en toe zon en vrijwel overal droog: aanhoudend koel. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m maandag 22 juni: Zaterdag Af en toe zon. Kans op neerslag: 807* j Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: noord 5 Zondag: Kans op neerslag: 80% Min.temp 9 gr. Middagtemp 15 gr Windkracht noord 5 Maandag: Kans op neerslag: 50% Min.temp 10 gr Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 juni Zon op 5.18, onder 22.04 Maan op 23.27, onder 6.59 Laatste Kwartier: 25 juni (6.25) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 19 juni 5.31 16.21 10.58 23.21 Springtij: 19 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 18-5. Het K.N.M.I. deel! mede: In het weer in Nederland komt het komende etmaal een tijdelijke verbetering. De noordwestelijke wind neemt in kracht af. er komt wat meer zon en het zal droog zijn. Maar het blijft wel koel. De temperatuur komt vrijdagmiddag niet veel hoger dan 15 graden. In Ierland en in west-Frankrijk, welke gebieden aan de rand van een hogedrukgebied boven de oceaan lig gen. is het vrij zonnig en droog El ders in Europa is er meer bewolking en vallen af en toe een paar buien, terwijl de temperatuur in het alge meen beneden de 20 graden blijft Zonnig en warm blijft het in de lan den rond de Middellandse Zee, waar bij in Italië en de Balkanlanden en kele onweersbuien voorkomen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1