Vara kreeg geen vergunning voor popconcert in Zierikzee Subsidieverhoging personeels kosten WV's Burgh-Haamstede en Renesse Per 1 juli worden de minimum lonen 2,3 procent opgetrokken Alfons Blomme-tentoonstelling Haamstede belooft succes te worden Proces tegen Poolse nationalisten verdaagd Onrustige tonelen in centrum Teheran Dinsdag 30 juni „Vara Lijn 3" Reflektoren Gemeenteraad Westerschouwen Een kunstmanifestatie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 juni 1981 Nr. 22928 5 ZIERIKZEE, 15-6. Dinsdag 30 juni toert de rijdende ra dio van de Vara, oftewel „Vara Lijn 3" door Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee. Dit rechtstreekse ra dioprogramma - uiteraard via Hilversum III - duurt van 's ochtends zeven tot 's avonds negen uur. Aanvankelijk was het de bedoeling „Vara Lijn 3" 's avonds af te slui ten met een popconcert vanaf het Havenplein in Zierik zee. Daar de Vara echter geen toestemming kreeg voor dat evenement, werd besloten die afsluiting in Brou wershaven te laten plaatsvinden. „Vara Lijn 3" wordt gepresenteerd vanuit een rijdende bus. Boven dat voertuig hangt een vliegtuig, be mand met technisch personeel van de NOS, dat ervoor zorgt dat het pro gramma via de studio in Hilversum op de radio komt. Tussen de muziek door worden gesprekjes van enkele minuten gevoerd. Hilversum 3 is een muziekzender en derhalve zal een strenge selektie worden gemaakt uit onderwerpen, die de presentatoren en presentatri ces onderweg tegenkomen. Het ligt in de bedoeling vooral regionaal spe lende zaken aan de orde te stellen. Zaken, die echter ook voor een wat breder publiek interessant (kunnen) zijn. Naar werkeiland De Vara-bus zal ook een bezoek brengen aan het werkeiland Neeltje Jans. Verder zullen de Westhoek, Zie rikzee en zoals gezegd Brouwersha ven worden aangedaan. De door de Vara gevraagde vergun ning voor het organiseren van een popconcert op het Havenplein, werd op grond van de Algemene Politie verordening geweigerd. In een brief aan de Vara, ondertekend door bur gemeester Th. H. de Meester, wordt meegedeeld, dat de aanwezige open bare grond in de binnenstad - voorzo ver zij niet voor andere doeleinden is aangewezen - primair beschikbaar moet blijven voor het opvangen van de parkeerbehoefte, die in een toe ristische stad als Zierikzee zeer groot Daar ook het Havenplein in de eerste plaats een parkeerfunktie heeft, wordt volgens het schrijven een restriktief beleid gevoerd ten aanzien van vergunningverlening voor evenementen op het Haven plein. „Uitsluitend voor wekelijks c.q. jaarlijks terugkerende evenementen (marktdagen, kermis, koninginne dag en toeristendagen) wordt toestemming tot gebruik van het Ha venplein als „evenemententerrein" WARSCHAU, 15-6. In Polens eerste belangrijke politieke procens sinds bij na een jaar geleden de sociale onrust de kop opstak, zijn maandag vier leiders van de anti-kommunistisce „Bond voor een Onafhankelijk Polen (KPN) in Warschau voor het gerecht verschenen. De rechtzitting werd na het voorle zen van de aanklacht verdaagd tot dinsdagmorgen 10.00 uur. Onderwijl publiceerde het vrije vakverbond So lidariteit een verklaring waarin de recente anti-Sowjetincidenten wer den veroordeeld. De 50-jarige journalist en histori- kus Leszek Mochkzulski (voorzitter van KPNde 3&-jarige historikus Ta- deusz Jandzisza, de 32 jaar oude ju rist Tadeusz Stanski en de 35-jarige jurist Romuald Szeremietiew wor den aangeklaagd wegens aktivitei- ten tegen ,,de wezenlijke belangen van het Poolse volk". Straffen Zij kunnen hiervoor straffen krij gen die variëren van vijf jaar gevan- genist tot de doodstraf. De aanklacht is voornamelijk gebaseerd op de arti kelen 123 en 128 van het wetboek van strafrecht. De KPN-leiders worden er in het bijzonder van beschuldigd dat zijn in septemter 1979 een „organisatie die gefinancierd wordt door buitenland se centra" hebben opgericht, met het oogmerk „op gewelddadige wijze het konstitutionele systeem van Polen omver te werpen, de landsverdedi- ding te verzwakken en een breuk in de bondgenootschappelijke betrek- kinge met de Sowjet-Unie en de soci alistische landen uit te lokken". verleend", aldus het schrijven aan de Vara. Deze omroep besloot daarop zoals gezegd de afsluiting van deze rechtstreekse radiouitzending op dinsdag 30 juni niet in Zierikzee, maar in Brouwershaven te laten plaatsvinden. DEN HAAG, 15-6. Bijna alle gewo ne fietsen (95 pet) zijn momenteel voorzien van een reflektor. Op race fietsen ontbreekt de reflektor echter nog in de meste gevallen. Dat blijkt uit tellingen van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid (SWOV) in het afgelopen half jaar. Vanaf i november 1979 is het ver plicht een reflektor op fietsen te heb ben. Voor racefietsen is dat formeel ook het geval, maar bevestiging er aan geeft nogal wat problemen. Re- gelsw ervoor zijn, aldus de SWOV, in voorbereiding. UTRECHT. Zeven hoofd bestuursleden van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) zijn maandag door hun kommandant veroordeelt tot een geldboete van veertig gulden wegens het in uniform deelnemen aan een demonstratie te gen de plaatsing van kernwapens. DRIEBERGEN. Ongeveer 30 leden van het plaatselijke komité jonge renhuisvesting in Driebergen heeft de drie bovenste verdiepingen van het zogenaamde „middenstandswa- renhuis" in deze stad bezet. APELDOORN. Veel oud-Knil mili tairen zijn boos over het lange uit blijven van de hen toegezegde uitke ring van 7500 gulden per persoon, de ze uitkering vervangt zoals bekend de nooit betaalde soldij aan oud- Indië strijders, die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Japanse krijgsge vangenschap zaten. DEN BOSCH. Als de kabinetsfor matie niet snel verloopt, zal de Partij van de Arbeid het boetekleed niet aantrekken. De Partij van de Arbeid zal alles doen om een snelle formatie te bewerkstelligen, de socialisten willen aan de regering maar zullen niet naar een kabinet kruipen. BROUWERSHAVEN. Oud Havengezicht van de Smalstad, met op voorgrond caroussel. HAAMSTEDE, 15-6. Op de jongste raadsvergadering (maandag) zijn (aanvullend op het elders in dit nummer verslagen gedeelte), nog andere zaken aan de orde geko men. Akkoord ging de raad ook met het voorstel van het kollege om de jaarlijkse gemeentelijke bijdrage in de personeelskosten van de WV's Burgh- Haamstede en Renesse te verhogen van 40% naar 60% van het salaris van een ambtenaar ter sekretarie in de rang van klerk. De heer S. Roos zei ten aanzien hiervan een beetje geschrokken te zijn maar kon er wel mee akkoord gaan daar de WV's een goede funk- tie hebben in deze rekreatie gemeen te. Wel vond hij het een treurige zaak dat het op deze manier moet gebeu ren. De heer L. Tieleman was de mening toegedaan, dat de gemeente eigenlijk het geheel moest betalen daar het ook de toeristenbelasting int. DEN HAAG, Het wettelijk mini mumloon wordt per 1 juli 1981 ver hoogd met 2,3 procent. In deze verho ging is 1,3 procent van de verhoging van 1 januari, die naar 1 juli werd uitgesteld inbegrepen. De verhoging draagt een tijdelijk karakter en is naast de genoemde 1,3 procent geba seerd op een geraamde loonontwik keling van circa 1 procent in het eerste halfjaar van 1981. De bruto AOW-uitkering wordt met ingang van 1 juli voor gehuwde bejaarden 1482,22 gulden (was 1478,10). Ongehuwde bejaarden krij gen 1031,91 per maand (was 1028,76). Dat blijkt uit een overzicht van de so ciale verzekeringen per 1 juli, dat het ministerie van sociale zaken maan dag heeft gepubliceerd. De bruto va kantie-uitkering komt voor gehuwde bejaarden op 100,28 bruto per maand en voor ongehuwde bejaarden op 70,20 gulden. De AWW (weduwen- en wezenpen sioen) stijgt met ingang van 1 juli als volgt: weduwen met kinderen van 1478,10 tot 1482,22, bruto vakantie uitkering per maand 100,28. Wedu wen zonder kinderen van 1028,76 tot 1031,91, BVU 70,20; wezen tot 19 jaar van 329,20 tot 30,21, BVU 22,46; we zen van 10 tot 16 jaar van 493,80 tot 495,32, BVU 33,70; wezen van 16 tot 27 jaar van 658,41 tot 660,42, BVU 44,93. Flitsen uit het buitenland JERUZALEM. In Issraël heeft de verkiezingscampagne een ongewoon fel karakter gekregen. Oppositielei der Sjimon Peres beschuldigde pre mier Menachem Begin er maandag van dat hij een sfeer kweekt waarin mensen die het niet met hem eens zijn, bijna als terroristen en verra ders worden gebrandmerkt. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitelandse zaken heeft maandag laten weten dat de Verenigde Staten niet zullen dulden dat anderen een tijdslimiet zullen stellen aan de Amerikaanse pogin gen om een oplossing te vinden voorf de rakettenkrisis tussen Syriën en Is raël. Het ministerie had kennelijk met anderen vooral de Israëlische premier Menachem Begin op het oog. Dr. H. J. van Zuijlen betreurde het dat niet alle betrokkenen lid zijn van de VW te Burgh-Haamstede, daar er altijd nog een groot percentage is dat profiteert zonder er iets aan bij te dragen. De heer J. Janse zei, dat de VW te Renesse in de gelukkige omstandig heden verkeert, dat bijna een ieder lid is. Gezien de nog steeds toene mende drukte op het VW kantoor zal men binnen afzienbare tijd toch gedurende 6 maanden van het jaar naar twee krachten toe moeten. Maaiproblemen Bepaald niet eens was de raad het met de aanschaf van een traktor met maaikombinatie, voor het maaien o.m. van de sportvelden. De heer J. Janse opperde ernstige bezwaren dat op deze wijze de sport velden worden gemaaid daar dit op deze manier in geheel het land niet meer wordt gedaan. Dr. H. J. van Zuijlen kon zich niet ESSEN BOCHUM. Krupp Stahl AG wil bij twee van haar eigen vesti gingen en bij twee dochteronderne mingen tot eind volgend jaar vierdui zend arbeidsplaatsen schrappen. voorstellen dat men dit nog op deze manier gaat doen. Wethouder P. M. van den Aarsen merkte op, dat de meningen over de aanschaf nog ver deeld zijn. Rondvraag Bij de rondvraag had de heer L. C. Hoogerhuis een aantal schriftelijke vragen aan het kollege gesteld o.m. over het plaatsen van een abri aan de Hogezoom, het plaatsen van een brie venbus aan de Hogezoom, het verbe teren van het wegdek op de Hoogen- boomlaan, de aanleg van een rijwiel en voetpad langs de Hoogenboom- laan en de aanleg van de tennisba nen. Wethouder J. C. de Feiter vond het stellen van al deze vragen een onbe grijpelijke zaak. „Vermoei ons daar nu niet mee" liet hij horen. „Op al deze vragen kan men het antwoord krijgen van uw eigen wet houder in de fraktie-vergaderingen of men kan ze ook terugvinden in de verslagen van de kommissie vergaderingen". De burgers willen ook weten wat er gaande is merkte de heer Hooger huis op die verder liet weten dat men in de volgende vergadering nog meer vragen kan verwachten. Toen hierna de heer Van Zuijlen een vraag van de WD-fraktie aan de orde stelde, merkte Hoogerhuis op, of zijn wethouder hem hier niet over had kunnen inlichten. „Moe" Een duidelijk geïrriteerde Van Zuijlen antwoordde hierop, „dat hij het gewauwel van Hoogerhuis toch wel duidelijk moe was". TEHERAN, 15-6. Naar schatting 100.000 mensen hebben maandag in het centrum van Teheran betoogd ten gunste van Ayatollah Chomeini en een protestmart van het Nationaal Front verhinderd. De betogers, die portretten van Chomeine meedroegen, eisten nog maals het hoofd van president Bani- Sadr. Voor de radio was een medede ling van de justitie voorgelezen dat tegen-betogers bij arrestatie terecht gesteld zouden worden. Chomeini had 's morgens een door het Nationaal Front - een burgerlijk- nationale oppositiebeweging - aange kondigde demonstratie tegen het Islamitisch strafrecht als „anti godsdienstig" gebrandmerkt. De po litici die de beweging na staan had hij opgedragen zich wegens hun anti revolutionaire handel en wandel bij het volk te verontschuldigen. De Ayatollah eiste dit ook van Bani-Sadr, die hij volgens het pers bureau Pars aansprak met „deze me neer". Zijn woorden aan het adres van zijn politieke tegenstanders wa ren geweest: „het spijt mij dat zij hun eigen graf gegraven hebben'' HAAMSTEDE, 15-6. De Alfons Blomme-tentoonstel ling, die gehouden wordt van 29 juni t/rn 10 juli in het ge meentehuis van Westerschouwen, lijkt een sukses te gaan worden. Niet minder dan 60 werken van de grote kunstenaar zijn op deze expositie bijeen gebracht. Verantwoordelijk voor de expositie zijn het gemeentebestuur van Wester schouwen en, met medewerking van het .stadsbestuur van Roeselarrn (België) en de Stichting A. Blomme. ZIERIKZEE schilderijen. Kijkje in de in een der ruimten uan de Nutsspaarbank ingerichte tentoonstelling van Breetvelt- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Van do 60 te exposeren werken zijn er dertig afkomstig uit privébezit uit België en 30 uit privébezit uit Neder land. Er zijn zeer mooie schilderijen sa mengebracht. O.a. willen wij noe men het Nuenenso Broek, daterend uit 1919; het meisjesportret „Manne ke", een prachtwerk, daterend uit 1919; Veere uit 1923. een prachtig weergegeven decor met frisse kleu ren. Ook enkele doeken van een zeei groot formaat zullen geëxposeerd worden. Zo zal uit België een werk worden overgebracht van het for maat 5,28* 1.13 m. voorstellende een mijn in Charleroi in ca. 1935. Voorts een doek. weergevend de markt van Brugge van het formaat 2.07 2,00 m Het toch ook niet kleine schilderij uit Zierikzee. voorstellende de aan komst van Belgische vluchtelingen uit Hcijst in 1914. zal op de ten toonstelling aanwezig zijn Gelijktijdig met de tentoonstelling wordt een kunstboek Alfons Blom me uitgegeven van de hand van 1»'. de Bruyne, bestuurslid van de Stichting A. Blomme. Jn het fraaie boek zijn 17 kleurenfoto's van schilderijen onder gebracht elk over een gehele bladzij de, en tal van zwart wit afbeeldin gen. Op dc tentoonstelling zal dit boek verkrijbaar De kosten daarvan bedragen 500 Bfrs of 35.- Dank is vcrschuldig aan de eigena ren. die de schilderijen voor de ten toonstelling hebben villen afstaan. Dankzij deze medewerking is de kul- tureel evenement tot stand kunnen komen. In het T V.-programma „Toeristi sche Tips" zjil op 24 juni 1981 aan dacht aan de tentoonstelling worden geschonken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5