■kü Dijkgraaf in rede: „grenzen aan de financiële mogelijkheden" Het 75-jarig bestaan „School met de Bijbel" - Nieuwerkerk 4 Waterschap Schouwen-Duiveland W esterschou wen en de snackbars op zondag STREEKNIEUWS Herdenking in ,,Ons Dorpshuis" Zondagsschool Renesse beleefde heerlijk weekeinde-kamp Het fietsenbestand Twee gewonden bij schietpartij ZIER1KZEE, 16-6. Op de heden (dinsdag) -morgen ge houden vergadering van het Waterschap Schouwen- Duiveland, heeft de voorzitter, dijkgraaf A. M. Geluk zich met onderstaande rede gewend tot de hoofdingelan den, verzameld op de algemene vergadering in 's Lands- kamer. „De rekening van 1980, toont aan dat er grenzen zijn aan de financiële moge lijkheden, al is het tekort gelukkig binnen de perken gebleven. In dit jaar - 1981 - hebben we wederom te maken met stijgende energie- en rentekosten." „We zijn zeer kritisch ten aanzien van onze bestedingen. Vanzelfspre kend zullen we het nodige onderhoud verrichten aan de zeeweringen. Ook wordt zo nodig met continue pompen, het overtollige water uitgeslagen. Wel zijn we terughoudend met in vesteringen op het gebied van de we- gënzorg. Daarnaast maken wij - mede gezien de al bereikte goede resultaten - pas op de plaats met het aanbrengen van uitbreidingen enz. van rioolwater zuiveringsinstallaties. In ons bestrijdingsplan, dat we in de algemene vergadering in septem ber hopen aan te bieden, komen we op een en ander terug. Omdat nader overleg met de provincie noodzake lijk bleek, konden wij dit plan niet tijdig gereed hebben om - zoals aan vankelijk de bedoeling was - in deze vergadering al te behandelen. Dezer dagen verscheen het advies bestuurlijke organisatie waterkwali teitsbeheer in Zeeland. Wij zonden het u toe. Het komt eveneens in onze vergadering in september aan de or de. Waterkwaliteit Op eerste - positieve - indruk is dat geadviseerd wordt de zorg voor de waterkwaliteit bij de waterschappen te laten. Wij zijn het daarmee eens. (Vervolg van pag. 1) Raadsvoorzitter, J. L. Niemants- verdriet-Leenheer bestreed de me ning van de heer Hoogerhuis, dat er niet door de politie tegen de bezitters van de motoren zou worden opgetre den. Hoogerhuis: „Ik zou dan wel eens de opgemaakte processen verbaal willen zien". Voorstel De burgemeester zegde toe, dat men binnenkort een voorstel tege moet kan zien voor het realiseren van een parkeerplaats voor motoren en bromfietsen. De heer L. Tieleman sprak de onge rustheid van de CDA-fraktie uit met betrekking tot de zondagsrust. Men zou graag zien. dat de openstelling zoveel als mogelijk is op de zondag wordt beperkt. De heer J. van de Berge (RU) zei de huidige ontwikkeling ten zeerste te betreuren en zag de toekomst met zorg tegemoet. Hij vroeg zich af: „waar dit gaat eindigen?". De heer P. H. Canters vroeg zich af, of het een juiste gang van zaken is, dat een op een camping gebouwde modelwoning later wordt gebruikt als snackhal. Volgens gemeente sekretaris J. W. Jonge, was hier niets tegen in te brengen, daar het een bestemming had als dienstgebouw waardoor het ten dienste van de mensen op de cam ping kan worden gebruikt. Bepaald niet eens was burge- meester het met de door de CDA- en RU-frakties geleverde kritiek op het door Big ,.S" en de oranjevereniging georganiseerde popkoncert op 1 mei op de Beatrixweide te Haamstede. Dc burgemeester maakte Big ,,S" en de oranjevereniging een kompli- ment voor de wijze waarop zij de zaak hadden geregeld. Door het ge meentebestuur waren er aan de orga nisatoren zware eisen gesteld, en daar heeft men zich korrekt aan ge houden. Dat de muziek wat hard is wilde zij allerminst tegen spreken, maar mag Dat, uitgaande van een blanko situa tie, deze zorg aan de provincie zou moeten worden toegewezen beschou wen wij als een theoretische benade ring. In 1973 was er géén blanko situ atie, nu in 1981 is die er ook niet. Die bestaat namelijk niet. De zorg voor de waterkwaliteit is in Nederland, op 3 provincies na, toegedeeld aan waterschappen. Dit achten wij nog steeds de beste oplossing. Nivellering heffingen Men spreekt in het rapport wel ge makkelijk over nivellering van hef fingen, juist als deze veel uit elkaar gaan lopen. Hier maakt men onzes inziens een fout. Men dient de heffin gen van ieder waterschap over een periode van bijvoorbeeld 15 jaar te middelen en dan te vergelijken. Bij egalisatie - bijvoorbeeld in 1985 - zouden wij als het waren dubbel be talen, omdat als gevolg van vroege investeringen onze heffingen in de eerste jaren hoger waren dan elders. Wie de nivelleringstheorie zo aan hangt, mag dit wel eens bedenken. Vervolgens dienen de verantwoor delijkheden en bevoegdheden van de technologische dienst Zeeuwse wa terschappen en de algemene vergade ringen van de waterschappen afzon derlijk wel goed en duidelijk gere geld te zijn, Een zogenaamd bindend advies mag bijvoorbeeld het budget recht van de algemene vergadering niet uithollen. Na 1985 Wat de voorgenomen studie naar verdere waterschapsconcentratie aangaat, merken we op, dat een nieu we waterstaatkundige toestand als gevolg van de uitgevoerde Deltawer ken pas na 1985 zal ontstaan. Overigens dient ook wel duidelijk te zijn of Goeree-Overflakkee al dan niet deel gaat uitmaken van Zeeland. Stormvloed Wanneer wij zojuist wezen op het tot stand komen van een waterstaat kundige toestand na 1985, betekent dit onder andere dat we moeten konstateren, dat ondanks alle belof ten en toezeggingen de stormvloed kering niet tijdig gereed komt. Ei genlijk is dit beschamend. Het is maar goed, dat wij ten aan zien van de dijkaanpassingen ons destijds niet hebben laten afschepen met het aanbrengen van kistdammen en wat dies meer zij. Het Rijk overschrijdt wel eens va ker termijnen. In november 1979 ver zochten wij Rijkswaterstaat schrifte lijk om ontheffing van de bepaling om het te lozen gezuiverde afvalwa ter van de installaties te Bruinisse en te Westenschouwen te choleren. Dit kost jaarlijks ongeveer 20.000,- 25.000,-. Zeer vele deskundigen wijzen ons er op, dat cholering eigen lijk ongewenst is. Maar de bepaling staat er nu eenmaal. Ondanks her haald aandringen, zowel mondeling als schriftelijk, hebben wij tot op vandaag geen antwoord ontvangen. En eigenlijk is dit ook beschamend. de jeugd ook eens één keer in het jaar wat doen, vroeg zij zich af. Toen door de politie om 10.00 uur werd gevraagd het geluid wat af te zwakken werd hieraan onmiddellijk gevolg gegeven. Als men kijkt naar Renesse waar de mensen gedurende zes maanden met geluid hebben te maken, heeft dit niets te betekenen gehad. „Pilsjes" Bepaald niet eens was zij het ook met de mening, dat er een overmatig drankmisbruik zou zijn geweest. Door de ruim 1000 aanwezige jonge lui zijn er gemiddeld drie pilsjes ge dronken wat toch niet kan worden gezien als drankmisbruik. Dat een enkeling misschien een pilsje Laten wij in ons waterschapswerk - wat ook overheidswerk is - toch vooral trachten dicht bij, naast en achter de mensen te staan om hun be langen zo goed mogelijk te dienen. Het dagelijks bestuur - dat de laatste jaren wat de samenstelling betreft zo is veranderd - spant zich blijvend daarvoor in. Slootonderhoud Maar daarbij is wederkerigheid ge wenst. Bij de schouw op het slooton derhoud per 1 augustus a.s hopen wij zulks te kunnen konstateren. De eerste helft van dit jaar toonde wel het belang van een goed onderhou den waterlopenstelsel aan." te veel op had (of er niet tegen kon) doet aan het geheel niets af. Juister had zij het gevonden als de mensen die nu achter de gordijnen hebben zitten kijken een kaartje hadden ge kocht en de jeugd op de fouten, als die eventueel gemaakt waren, had den gewezen. Het grootste winstpunt vond de raadsvoorzitter, dat de extra politic die achter de hand was gehouden on- verrichterzake huiswaarts kon keren daar er zich geen enkele incident heeft voorgedaan. Zij vond dit een kompliment aan Big ,,S" en de Oran jevereniging waard. De heren S. Roos (PvdA) en dr. H. J. van Zuijlen (VVD) konden zich vol ledig bij de woorden van de burge meester aansluiten. De heer L. Tiele man zei, dat zijn fraktie een geheel afwijkende mening heeft, maar wil de er verder niet over doorgaan. Als voorbeeld haalde hij het pop- festvial te Geleen aan dat hij een ver loedering van de jeugd noemde, din gen welke de jeugd beslist niet nodig heeft. De raad ging akkoord met het voorstel van het kollege om de garan tie subsidie voor de bijzondere diensten in de Nederlandse Her vormde Kerk te Renesse te verhogen van 600,- tot 1.000,-. De heer L. Tieleman merkte hierbij nog op, dat hij waardering voor het werk heeft maar dat men de vinger aan de pols moet houden daar de bo men niet tot de hemel groeien. O O STEELAND Opbrengst kollekte Onder leiding van de heer Joh. van der Have Jac.z. werd in de maand mei ook weer hier ter plaatse gekol- lekteerd ten bate van het werk der zending van de Ger. Gemeenten, door Bart van der Hulle, Fieke van 't Hoff, Cobie Olree, Corine Knop, Marja de Visser en Marian de Waal. De opbrengst bedroeg over de ge noemde maand mei de som van 209,05 waarvoor dankwoorden aan diegenen die dit werk steeds weer ge denken willen, en niet minder aan de leiding en kollektanten wel op hun plaats zijn. AMSTERDAM. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft haar schorsing van de bouwver gunning voor het wereldhandelscen trum aan de Strawinskylaan in Amsterdam-zuid opgeheven. Vrijstelling voor voldoendes DEN HAAG, 15-6. Wie twee keer in het dagonderwijs is gezakt voor het einddiploma, kan vrij stelling voor de voldoendevakken krijgen voor een volgend eind examen bij het avondonderwijs of voor een staatsexamen. VWO- en Havo-Kandidaten die 21 jaar zijn geweest en Mavo-kandidaten die tenminste achttien jaar zijn, kunnen van deze regeling ook gebruik maken, als ze nog maar één keer zijn gezakt. Staatssecretaris De Jong van onderwijs en wetenschappen heeft hiertoe besloten op grond van adviezen van onderwijsin- stanties en de onderwijsraad. De regeling is met onmiddellijke in gang van kracht geworden. De scholen krijgen hierover nog voor de zomervakantie bericht NIEUWERKERK. 15-8. Op woensdagavond 24 Juni zal In de grote zaal van ..Ons Dorpshuis" aan de Ooststraat te Nieuwerkerk het 75-jarig bestaan wor den gevierd en herdacht van de „School met de Bijbel" te Nieuwerkerk. ZIERIKZEE. Samen op de fiets bij de Avondvierdaagse; deze politiële over weging resulteerde maandagavond in dit beeld. Geen gevlieg en gesnor met dienstauto's ditmaal, maar op het stalen ros gezeten opletten of alles wel op rolletjes ging, of op wieltjes (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE, 15-6. De zondagsschool „Mirjam" te Renesse bracht met de zondagschooljeugd vanaf 9 jaar een geslaagd week-end door op het C.J.V. kamp aan de Ramp weg te Renesse. Vrijdagavond vertrok de leiding met 70 kinderen vanaf het dorpshuis te Renesse. Per fiets reed men naar het kamphuis aan de Rampweg, dat eerder op de dag al gezellig versierd was. Bij aankomst werden de kinde ren van harte verwelkomd, waarna iedereen zijn slaapplaats in een van de slaaphutten werd gewezen. Nadat eerst in het kamphuis nog wat was gedronken werd een spannend smok- kelspel" gespeeld. "De avond werd besloten met lange wandeling naar' het Koepeltje te Scharendijke, waar een geluidenspel werd gedaan. Over het strand liep het gezelschap terug en toen men eenmaal in het kamp terug was, was het de hoogste tijd om naar bed te gaan, wat overi gens niet betekende dat de kinderen ook direkt in slaap vielen. De zaterdag had als thema „Een dagje Middeleeuwen". Vandaar dat om acht uur iedereen werd gewekt door herauten, die opriepen tot deel neming aan de ochtendgymnastiek. Na het ontbijt verkleedden de kinde ren zich als jonkvrouw of ridder, kle ding die van huis was meegebracht, In deze ongewone kledij werd een spelentournooi afgewerkt, met spe len in de sfeer van de middeleeuwen. Zoeken naar schat De middag werd gevuld met een speurtocht, onder het motto „Wie vindt de schat". De tocht voerde via Ellemeet naar Dolfirodam en weer terug paar het kamp, waar uiteinde lijk de schat verstopt bleek te zijn. Onderweg moesten allerlei vragen en opdrachten worden gedaan. Na de maaltijd waren er weer ver schillende spelletjes, waaronder een riddertournooi. Rond negen uur werd de sfeer nog verhoogd met een gezellig kampvuur waarop onder meer broodjes werden gebakken. De avond werd in de sfeer van de dag geëindigd met een spannend verhaal over het ontzet van Leiden. Op zondag werd een kampdienst gehouden. Hierbij werd door de kin deren in groepjes het verhaal van Somson uitgebeeld door middel van toneelstukjes. De rest van de dag werd wieer gevuld met verschillende spelletjes.' 's IVijddags gebeurde dat op het strand. Rond kwart over vijf waren de kampeerders weer thuis „doodversleten" maar blij en vol daan. Zaterdagmiddag 20 juni gaat men met de zondagsschoolkinderen tot negen jaar naar „Aquadekta" en daarmeeis dan een eind gekomen aan het seizoen van d zondagsschool. In september zal men dan weer vol goede moed het nieuwe zondags- schqolseizoen starten. KIEL. De procureur-generaal te Kiel heeft maandag 12 jaar gevange nisstraf geëist tegen Kurt Asche. De ex-luitenant van de SS zou tijdens de oorlog medeplichtig zijn geweest aan moord op minstens 10.000 Joden. NEW YORK. De Sowjet-Unie heeft in het speciale debat in de Veilig heidsraad naar aanleiding van de Is raëlische aktie tegen de Iraakse kernreaktor, een felle aanval gedaan op de Verenigde Staten. DEURNE. Het waterleidingnet in de Deurnse wijk de Koolhof is veron treinigd geweest met twee onschul dige kleurstoffen. De keuringsdienst van waren is maandag tot die kon- klusie gekomen. Het betreft de gele stof Tartrazine, en de donkerblauwe stof Briljant-zwart. Deze stoffen worden gebruikt bij het maken van limonade, ijs, likeur en dergelijke. AMSTERDAM, 15-6. In zesteien procent van de Nederlandse gezinnen beschikt men niet over een fiets. Daaruit blijkt, dat de Nederlandse fietsenmarkt nog niet verzadigd is, ondanks dat er vorig jaar in ons land een rekord aantal tietsen is verkocht (1,4 miljoen) en de Nederlanders ge zamenlijk meer dan 10,5 miljoen fiet sen hebben, aldus dinsdag de Stich ting Fiets in Amsterdam. In gezinnen waar wel fietsen aan wezig zijn, komt in dertien procent een nooit gebruikte fiets voor en bij drie procent geldt dat voor twee rij wielen. Het verder gebruik van de fiets moet volgens de Stichting dan ook worden gestimuleerd. DEN HAAG, 15-6. Door een schiet partij in Den Haag zijn in de nacht van zondag op maandag twee per sonen gewond geraakt Volgens een woordvoerder van de Haagse politie is de dader van de schietpartij, de Groninger M.L. door politiekogels ernstig getroffen. Een 30-jarige vrouw uit Den Haag heeft hoofdletsel opgelopen door een kogel uit het wapen van de Groninger. De schietpartij ontstond bij een café- taria in de Kraijenhoffstraat, waar L. stond te wachten op de 30-jarige Schie dammer S. Toen S. de cafétaria wilde binnengaan schoot L. een maal op S. deze werd hierbij niet geraakt De schutter sloeg op de vlucht volgens de politie naar de Hofwijck straat Het echtpaar D. uit Den Haag be vond zich op dat moment in die straat L. naderde hun auto en schoot een maal door het rechter zijraam. Me vrouw D. werd aan het hoofdgeraakt en later overgebracht naar het West einde Ziekenhuis. L. sloeg wederom op de vlucht rich ting Huijgenspark. Daar arriveerde spoedig de politie, ook op hen vuurde L. De kogels misten, waarop een van de politieagenten, een 26-jarige hoofd agent terugschoot L. werd tweemaal getroffen in de maagstreek en ernstig gewond overgebracht naar het Leyen- burgziekenhuis. De aanleiding van de schietpartij is nog niet duidelijk, maar volgens de politie zijn er aanwijzingen in de rich ting van een langlopende familievete tussen de familie van S. en die van L. Het weerbericht DEN HAAG, 15-6. Uit wetenschap pelijk onderzoek is gebleken dat het weerbericht van het KNMI. zoals dat via kranten, radio en televisie wordt gepresenteerd, voor de meeste men sen te ingewikkeld is. Vele termen worden door het publiek maar slecht begrepen en dikwijls verkeerd uitge legd. Taalkundig zit het weerbericht nogal vreemd in elkaar. Toch. zo geeft het onderzoek aan, stelt vrijwel iedereen het weerbe richt op hoge prijs. Men zou het niet willen missen. De berichten moeten worden aangepast bij gebruik van te levisie moet het beeld meer benut worden om informatie over te bren gen dan via het geluid alleen. Dr. W. A. Wagenaar, als psycholoog verbonden aan het Instituut voor zin tuigfysiologie TNO in Soesterberg, meent dat de oorzaak van het ver keerd begrijpen van het weerbericht door het publick ligt in het feit dat de weersvoorspelling te veel afzonder lijke brokken informatie beval. Een oud bestuurslid, de heer C. N.( Sijrier, zal een terugblik geven op de historie van de school en het gebeu ren daarvan in al die 75 Jaar. Ook de fotogalerij zal een belang rijk en aantrekkelijk onderdeel van deze jubileumavond zijn. Getracht is de bezoekers een zo duidelijk moge lijk overzicht te geven. Mede door de verzamelde foto's en afdrukken. voorstellende de tijden en gebruiken van weleer, in en rondonrhet school gebeuren, de schoolgebouwen en de leerlingen van toen Spelprogramma Op dezelfde dag. dus 24 juni, krij gen de leerlingen van nu een spelpro gramma geboden in en rondom het schoolgebouw. Als aandenken krij gen de leerlingen van nu een litho van de school, geschilderd door de heerC. A. Lievenseuit Nieuwerkerk. Voor niet-leerlingen of belangstel lenden is deze litho te koop voor het minimale bedrag van 22,50. Ver wacht word dat op de genoemde her denkingsavond de grote zaal van „Ons Dorpshuis" rijkelijk bezet zal zijn. ZIERIKZEE. Achttienhonderdvijfentwintig deelnemers aan de Zicrikzccsc A vondvierdaagse. die maandagavond van start ging. stonden in het centrum van Zierikzee opgesteld om via de Zuidhar mpoort de eerste acht of vijftien kilome ter af te leggen. De werfaktie van het organisatiekomité om belangstellenden op tr rorpen heeft dus in elk geval niet kunnen bereiken dat het deelnemersaantal van het vorige jaar werd overschreden Toen liepen een kleine tweehon derd mensen meer hun loopje. De heer G. M. r. d. Wielen, sekretaris. is i>an mening dat het probleem hij de begeleiding zit. ,.De groepen kunnen niet aan voldoende begeleiding komen Dat betekent voor de jeudigc lopers dat zr niet mee kunnen lopen en het gevolg is nflfwMrlijk dat geplande inschrijvingen afvallen." aldus de heer r d Wxrlen De oproep van de organisatie geen afval lonps de wegen te gooien is wel gehonoreerd, tot nu toe zijn er geen klachten binnengeko men Wat de blaren betreft werd een rekord gebroken. Reeds na drie kilometer (aan het einde van de Gou weveersr zee dijk) moesten de eerste blaren worden geprikt ..Dat heb ik nog nooit gezien zei de heer v. d Wielen. (Foto: Zierikzeescbe Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4