„Stad en Lande" gezelschap naar Delft en Voorschoten Velen bezichtigden nieuw dorpshuis en politieburo Scholen organiseren: Feest voor Malta BRADERIE Oude Zierikzeese foto's Weer een „historische" exkursie STREEKNIEUWS 25 JUNI 9-23 JULI 6-20 augustus HAAMSTEDE De trein in 1980 „Kijkdag" te Nieuwerkerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag n juni 1981 Nr. 22928 3 SCHOUWEN-DUIVELAND, 13-6. Stad en Lande heeft - met een aantal van 78 deelnemers(sters) en vertranspor- teerd met een tweetal Van Oeveren-bussen, de jaarlijkse reis er weer opzitten. De reisdoelen lagen ditmaal bin- "nen de landspalen: Delft en het kasteel „Duivenvoorde" te Voorschoten. Het werd opnieuw een fijne reis in historische sfeer; het weer werkte mee, zo zelfs dat in de bus op de terugweg erg warm was. Eerst werd „dus" via het Hellegatsplein, Maastunnel naar Delft gereden. Na aankomst bij het Prinsenhof te Delft - de stad die zoveel grachten ijn zijn patroon deed - werd eerst de va derlandse ochtenddrank bij uitne mendheid (koffie) genuttigd, in de koffiekelder de „Nonnerie". De kof fie - zo bleek was van uitstekende kwaliteit, en howel de ombuigings- noodzaak „Stad en Lande" budge tair ook niet voorbij gaat, was - tot aller verbazin - er nog een stuk gebak bij ook. De „Nonnerie" is maar enkele mi nuten lopen van het gebouw van het Hoogheemraadschap van Delfland, het volgende doel van de exkursie. Rondleider in dit gebouw was - de ons bekende - heer C. Postma, voor malig archivaris van Zierikzee, die het gezelschap ontving in de grote vergaderzaal. Hier gaf de heer Post ma een uiteenzetting over geschiede nis en werk van het Hoogheemraad schap. Van Leiden, tot Hoek van Holland Delfland strekt zich uit van Leiden tot Hoek van Holland en het Hoog- heemraachschap telt duizenden hec taren. Taak van het Hoogheemraad schap is dit gebied tegen het water te beschermen. Het Hoogheemraad schap ontstond in de 13e eeuw en de eerste dijkgraaf werd benoemd door Graaf Albrecht. Een dijkgraaf mocht in zijn gebied ook rechtspreken. Het bezochte gebouw van het Hoogheem raadschap is van ongeveer 1520 en is opgetrokken in laat-gothiek. Eens was het woonhuis van het geslacht De Huyter en de eerste eige naar was schout van Delft en Vlaar- dingen; een R.K.-man, die stevig met de Spanjaarden heeft gekollabo- reerd. Toen de Spanjaarden waren ver dreven, moest De Huyter de benen nemen en zijn huis werd in beslag ge nomen. Eerst werd het een logement, later een café; aan het eind van de 16e eeuw werd het gekocht door de fami lie Hohenloo. In 1645 werd het ge bouw gekocht door het Hoogheem raadschap. Onder de balken van de plafonds zijn - in het gehele gebouw - speciale konsoles aangebracht. Er steekt »1. een (ongeveer in diameter 15 cm) grote bel uit, geschenk van een Spaansgezinde, die De Huyter verborg, waarvoor hij rijkelijk werd beloond. Een andere lezing is, dat De Huyter veel geld zou verdiend hebben in de hop. Het zouden dan ook geen „bel len" zijn, maar hopzanden. Een slot versie op de bellen: De Huyter was schout en de bellen werden gebruikt om aan te kondigen, dat de schout in aantocht was. Rondleiding Bij de rondleiding bleek veel te zien. Een fraaie kamer is die van de dijkgraaf, met aan de wand grote schilderijen, die daar niet altijd aan wezig zijn geweest. Zij komen uit an dere gebouwen, die in de loop van de tijd gesloopt zijn. De kamer wordt o.m. versierd met een opgezette bui- zers, afkomstig van Schouwen-Dui- veland. In de vergaderzaal van de Hoog heemraden valt het meest het pla fond op, waarop in de patriottentijd (1787). de heren Hoogheemraden hun familiewapen hebben laten aanbren gen. Aan de muur hangt een grote kaart uit 1792 van ,,'t Hooge Heem- raedschap van Delflant". Het is een enorme „stafkaart" met alle bebou wingen, wateren enz. De originele drukplaten zijn nog bewaard geble ven, zodat herdruk mogelijk is. ZIERIKZEE, 15-6. Dat de Theo Thljsscnschool en de Woelwaters ook nog iets anders kunnen dan op schooi zitten en lesgeven (en nemen) zal vrijdag 19 juni blijken: Op die middag en avond organiseren zij gezamenlijk een gezellige dag voor de hele wijk Malta. Grote trekpleister moet Peter Blanken ('t Is moeilijk bescheiden te blijven) worden, die in de avonduren een optreden zal verzorgen. De organisatoren zeggen nu eens geen speciaal doel voor ogen te heb ben, maar gewoon een gezellige dag te willen verzorgen. Daartoe wordt het schoolplein van de Theo Thijssen- school omgetoverd tot een feestter rein. Een terras zal worden ingericht, waar vanaf het hele gebeuren te over zien zal zijn. Karbonades Omstreeks 16.30 uur zal een fikse barbeque warm genoeg zijn om de (op het plein gekochtekarbonades gaar te stoven. Maar niet alleen karbonades; alles dat bij een dergelijk bak-festijn hoort kan op het plein gekocht en ter plekke zelf gebakken worden. Poffertjes horen daar ook bij, even als een fritestent Spelletjes voor de jeugd ontbreken evenmin. Op de rommelmarkt zullen oude en gekke spulletjes voor een prikje van de hand gaan. Overigens kan men best nog wat voor de rommelmarkt gebruiken; een telefoontje naar de school en het wordt afgehaald. Vliegtuig Omstreeks 17.00 uur zal een vlieg tuig van Tony Prince nu eens geen giftige stoffen spuien, maar boven het schoolplein (bij goede wind) een groot aantal pamfletten droppen. Op twintig van deze brieven staat een prijs ver meld, waaronder fototoestellen, tien taarten en Finse kunstnijverheid-pro- dukten Ongeveer 19.30 uur het op treden van Peter Blanken met daar voor en daarna het Zierikzeese trio „Plus één. 1). Zoals gezegd is het niet de bedoe ling van de beide scholen geld te verzamelen voor Iets, al Is een batig saldo natuurlijk wél meegenomen. De bevolking van Malta is van harte welkom, dat overigens niet inhoudt, dat andere belangstellenden geweerd zullen worden: integendeel. Vervolgens vertrok het gezelschap naar het nieuwe gedeelte van het ge bouw, waar zich het archief bevindt, dat brandvrij is en op een konstante temperatuur gehouden wordt. De heer Postma liet oude kostbaarheden zien, waaronder de zeer oude ambts keten van de dijkgraaf en drie gou den bekers, waaruit door een nieuwe dijkgraaf en hoogheemraden werd gedronken. Bij het verlaten van het gebouw maakte de gids het gezelschap attent op de achtergevel van het gebouw. Daarin is de bovenkant van de gevel van een poldergemaal uit 1865 aange bracht. Het diner werd vervolgens ge bruikt in de „Gouden Leeuw" te Voorschoten. Duivenvoorde Vervolgens werd het kasteel Dui venvoorde bezichtigd, met de indrukwekkende entree. Het kasteel werd omstreeks de helft van de der tiende eeuw gebouwd en door vol gende bewoners uitgebreid en ver fraaid. Het heeft veel te lijden gehad van de Hoekse en Kabeljaauwse twisten: het werd toen gedeeltelijk verwoest. Op het ogenblik is het kasteel museum geworden, alleen de linkervleugel wordt bewoond. Van de voorwerpen die bijzonder de aandacht trokken, noemen we: een verzameling wandelstokken; prachtig houtsnijwerk op de over loop en een van bamboe vervaardig de fiets, die gebruikt werd tot om streeks 1913. Door het Westland en via de Ha- ringvlietsluizen ging men tenslotte weer huiswaarts, richting Zierikzee. Feest te Colijnsplaat De reünie van de Kottersektor van Zevibel, te Colijnsplaat op zaterdag 4 juli is slechts een bescheiden onder deel van de feestelijkheden die die dag op Noord-Beveland zullen plaatsvinden. De kommissaris der koningin Dr. C. Boertien opent om 15.00 uur de nieuwe jachthaven en om 15.15 uur de nieuwe Vismijn. Verder is er de gehele middag en avond muziek van diverse korpsen. Er zal een de monstratie parachutespringen wor den gehouden, terwijl in een feest tent naar hartelust kan worden ge danst. ZIERIKZEE/BRUINISSE Vroeg mosselseizoen Als de al te grote warmte (waar door het transport moeilijkheden on dervindt) geen spaak in het wiel steekt, zal het mosselseizoen dit jaar vroeg beginnen. De mosselkwekcrs worden reeds van 22 juni af in de gelegenheid gesteld monsters van door hen te le veren mosselen aan te bieden. De aanvoer mag dan al op 29 juni begin nen. Berichten uit de Waddenzee mel den, dat op enkele plaatsen, de mos selen buitengewoon goed van kwali teit waren. RENESSE Sukses voor drumband „Luctor et Emergo" Afgelopen zaterdag nam de drum band van het fanfarekorps „Luctor et Emergo" uit Renesse onder leiding van instrukteur, tamboermaftre A j. Padmos met goed sukses deel aan het marensenkonkours te Kwaden- dammo. Nadat de band vorig jaar op het konkours te Renesse promotie behaalde, was het nu de eerste keer dat men uitkwam in de eerste divi sie. Niettemin werd wederom een uitstekend resultaat behaald. Als stilstaand werk werd uitge voerd het stuk Square Dancers van o Egberts. Als lopend werk had men Big Winners gekozen van E. Angou- liême. Men deed dat goed genoeg om zelf ook een „big winner" te worden, want, met een puntentotaal van 299 had men ruimschoots goenoeg pun ten voor een eerste prijs, waarvoor minimaal 288 punten nodig waren. De jurering op het konkours was in de bekwame handen van de heren Conjaerts, Peters en Vlijm. DREISCHOR Rommelmarkt Op zaterdag 20 juni wordt ten bate van de Hervormde Kerk, een rom melmarkt gehouden in de Cebeco- schuur aan de Boogerdweg (30). Het publiek is hartelijk welkom op deze markt. NOORDGOUWE Rommelmarkt-Bazar „Stichting dorpsraad Noordgouwe/Schuddebeursorgani seert op zaterdag 20 juni een rommelmarkt-bazar, met daarbij verschillende evenementen ten bate van de klub-aktiviteiten in Noord- gouwe. Dit gebeuren vindt plaats op de Ring. Erg leuk voor de kleintjes zijn: grabbelton, ballen gooien. Verder nog voor groot en klein: sjoelen, schiettent, rad van avontuur, en nog zo het een an ander o.w. een potten bakker, twee imkers, die van alles willen vertellen, schapenwol e.d. kan men ook bewonderen, warme oliebollen, patat-frites e.d. zijn op de Ring verkrijgbaar. ZONNEMAIRE Oud papier De harmonievereniging „Nut en Uitspanning" komt woensdagavond 17 juni door de straten van Zonne- maire om oud papier op te halen. Bond van Opzichzelf Staanden De Bond van Opzichzelf Staanden houdt een „open avond" in café Bom- menede te Zonnemaire, op vrijdag 19 juni a.s. NIEUWERKERK Geslaagd Onze dorpsgenoot de heer Rinus Hage D.zoon, slaagde deze dagen voor het Diploma 2e Restaurant kok voortgezette opleiding. Het examen werd afgenomen aan de Culinaire Vakschool te Breda. OOSTERLAND Strip-o-theek Na 3 maanden met sukses op Oosterland gedraaid te hebben gaat de strip-o-theek ook hier met vakan tie. Momenteel zijn er een 35 jonge ren die iedere week trouw hun strips komen ruilen. Vrijdag 19 juni is de laatste uitleendag. Vrijdag 26 juni kan alleen ingeleverd worden. De start van het volgend seizoen zal in augustus zijn, maar hier komt nog bericht over. „Oosterlands Fanfare" Het bestuur van de plaatselijke muziekvereniging „Oosterlands Fanfare", wil de ingezetenen van Oosterland en omstreken zeer harte lijk danken voor hun medewerking die zij ondervond bij de ophaling van oude spullen over het dorp ten bate van de te houden rommelmarkt op de aanstaande „Duiveland-dag" 27 juni a.s. Er werd weer veel opgehaald en het bestuur hoopt op een goede op brengst ten bate van de verenigings kas, op de genoemde Rommelmarkt. Mochten er soms nog inwoners zijn die nog iets te missen hebben voor deze aktie, de muzikanten willen het graag ophalen wanneer zij een seint je ontvangen BRUINISSE „Begrijpelijk" presentje Iedere gemeente zet zijn beste beentje voor, als het gaat een uniek gezelschap te ontvangen. Een pro- dukt van eigen bodem, wordt dan di kwijls aan de gasten aangeboden. Voor Bruinisse is dat nog altijd de mossel. Toen op vrijdag 12 juni de C.D.A.- fraktie uit de Tweede Kamer, verge zeld van hun dames, een tochtje over de Zeeuwse wateren maakte en daar bij Bruinisse als haven gebruikte om 's morgens in te schepen en 's avonds te debarkeren, werden door drie dames in ouderwetse kleder dracht mosselen aangeboden, diepge vroren en in het zuur, want het eigen lijke seizoen moet nog beginnen. Kollekte Rode Kruis De hier ter plaatse gehouden kol lekte ten bate van het Nederlandse Rode Kruis heeft 3162,59 opge bracht. Het bestuur van de afdeling Bruinisse dankt een ieder, zowel ge vers als kollektrices, die dit bedrag hebben bijeen gebracht. Bijeenkomst NCVB A.s. donderdag, 18 juni is de laatste vergadering van dit seizoen van de Nederlandse Christen-vrouwenbond, afdeling Bruinisse. In het Ned. Herv. verenigingsgebouw wordt het een avondje „anders dan anders", ver zorgd door het Bureau Voorlichting Merkartikelen (BVM). Ook gasten of introducé's zijn welkom op deze avond. Voor tijd: zie agenda. De NCVB hoopt haar jaarlijkse reisje te houden D.V. 27 augustus 1981. Voor 1 augustus kunnen de le den zich opgeven voor deelneming aan het reisje. Strip-o-theek In verband met de vakantie wordt de strip-o-theek enkele weken geslo ten. Deze weken worden tevens be nut om de boeken te fatsoeneren en indien nodig te herstellen. Maandag 29 juni is de laatste strip-o-theek waar nog boeken kunnen worden meegenomen. Maandag 6 juli kan al leen worden ingeleverd. Het voorne men bestaat om zaterdag 22 augustus tot open strip-o-theek dag te verkla ren, zodat heel Bru kan zien wat het eigenlijk inhoudt. De sluis in Zaterdagavond 13 juni jl. reed de hier wonende V.H. met zijn fiets over de sluis te Bruinisse, toen hij door een ongelukkige manoeuvre van de smalle betonrand afreed pardoes in het water van de sluis, dat ter plekke vrij diep was. Door een sluiswachter op het droge gehaald, moest de jonge man naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee vervoerd worden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De mogelijkheid dat er akties komen in het streekvervoer blijft bestaan, na het overleg dat maandag heeft plaatsgevonden tus sen minister Tuijnman van verkeer en waterstaat en de vakbonden over toepassing van hogere inschaling met behoud van de ongemakken- toeslag voor de 9.000 chauffuers van de streekbusbedrijven. DEN HAAG. In het eerste kwar taal van dit jaar zijn de gel,domzetten van de detailhandel met twee pro cent achteruitgegaan in vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar. Dit blijkt uit de voorlopige ge geven van het CBS. Advertentie Een gezellige werpt haar schaduw vooruit IN UTRECHT, 15-6. De in 1978 inge zette groei van het aantal treinrei zigers heeft zich ook in 1980 voort- gezet Dat jaar bereikte het aantal afgelegde reizigerskilometers een re- kordniveau van 8910 miljoen. Dat is 4,7 procent meer dan in 1979. Dit blijkt uit het jaarverslag 1980 van de Nederlandse Spoorwegen. Volgens de Spoorwegen is sinds de „trendomslag" in de zomer van 1978 het aantal reizigers met ruim 11 pro cent gestegen. Ook de eerste maan den van dit jaar geven volgens de Spoorwegen nog steeds een stijgende lijn te zien. De forse groei van het aantal treinreizigers heeft overigens wel tot de nodige problemen bij de Spoorwegen geleid zoals overbezet ting van treinen en vertragingen. In het jaarverslag wijst NS erop dat de maatregelen die zijn genomen om de dienstregeling op korte ter mijn te verbeteren, succes lijken te hebben. De eerste maanden van dit jaar hebben de Intercitytreinen min der vertragingen opgelopen dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Stad van mijn hart, in oude plaatjes heb ik je bekeken een'prentje zomaar in de krant arm zijn mijn woorden bij je schoonheid vergeleken maar die ik herken nu zoveel jaren zijn verstreken in het stadje van het Zeeuwse land. Ik kijk naar straatjes ingetogen als gebeden en ken de woorden niet maar wel de zin van onvergeten beelden, levend in het heden als mijmerliedjes uit een ver verleden zonder einde en zonder begin. In prentjes hoor ik een verhaal vertellen vol goudgesponnen fantasie omspeeld door klokkenspel van glazen bellen die mijn gedachten vergezellen met een mystieke melodie. Oud Zierikzee waarvan de plaatjes ons bekoren de kade of het Havenplein de tijd gaat verder en trekt diepe voren maar oude prentjes zullen onverloren een kijkbeeld vol ontroering zijn. Lief plaatje, jouw geheim wil ik vertalen uan het gelaat wat ik herken het spreekt in woordeloos herhalen van schoonheid die ik niet kan bepalen waarvan ik slechts getuige ben. Jan Tuinder Opgedragen aan de Zierikzecsche Nieuwsbode. NIEUWERKERK, 12-6. Nadat bel geheel vernieuwde „Dorpshuls" en het buro van politie, officieel in gebruik waren genomen, was het op de avond van dezelfde dag, de beurt van het publiek om een kijkje te nemen In zowel het Dorpshuis als het politie-buro. Rond half acht, trok het fanfarekorps „Oefening en Uitspanning' een kom- binati® van „Nu met Hope" vergezeld van de Drumband uit Bru, het dorp rond, om tenslotte de grote zaal van het Dorpshuis al mucicerende binnen te „rukken", alvoor reeds een flinke hoe veelheid publiek zat te wachten. Welkom burgemeester De burgemeester, de heer J. v. Bommel, sprak een hartelijk woord van welkom tot allen, op deze blijde dAg Daarna speelden de muzikanten, enkele pittige marsen o.Lv. dhr. A. Rade walt Daarna zong de Chr. Gem. Zang Ver. „Een Naam is onze Hope", o.Lv. mevr. Willie Bil, enkele leuke en toepasse lijke liederen om als slot het Zeeuwse Volkslied te zingen, hetgeen door het publiek - de burgerij staande werd aangehoord Na dit programma deel kreeg een ieder een konsumptie aangeboden Bezichtiging Na dit alles was er gelegenheid om de gebouwen en het buro van politie te bezichtigen Tot in de late uren bleven velen gezellig in de grote zaal bijeen. Nieuwerkerk heeft nu de beschikking over een ruime en mooi Verenigings gebouw, waarop allen trots kunnen zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3