Socialisten halen enorme overwinning in Frankrijk Denk eerst even na voordat u een huisdier neemt. Engeland j theeland W ereldbevolking naar tien miljard Man door hoofd geschoten Vier doden bij verkeersongeluk Schoten bij vechtpartij STREEKNIEUWS Onder invloed Mitterand scoort hoog Hulp voor getroffen Iran Heel warm in Spanje Loze bommelding 4 PARIJS, 14-6. De Franse socialisten hebben zondag, tijdens de eerste ronde van de parlementsverkiezingen, een enorme overwinning behaald. Hun voorsprong op de andere partijen was zo groot dat ze zich, als deze ten dens zich voortzet, bij de tweede ronde van volgende week zondag van de ab solute meerderheid in het parlement kunnen verzekeren. Volgens de kompu- tervoorspellingen kunnen de socialisten dan 55 tot 56 procent van de stemmen verwerven. MWVWWWVWWMWWVWWWW\ 1 LONDEN. 13-6. Elke Brit drink gemiddeld vier en een i i halve kop thee per dag, dat is i 2.650 per jaar, onthulde don- 1 i derdag een statistiek van het Bureau voor de Bevordering i van het Theeverbmik in Lon- 1 den. i Mannen drinken meer thee J I i dan vrouwen en oudere men- II sen meer dan jonge en het thee- verbruik is driemaal zo groot j i als het koffieverbruik. 1 i Groot-Brittannië bezet, zo de i eerste plaats onder de reeks i 1 i theedrinkende landen, ge- 1 volgd door Nieuw Zeeland, Irak en Australië. i 1 Ummmmwwwwwwww NEW YORK, 13-6. De wereldbevol king zal tegen het jaar 2110 de 10,5 miljard hebben bereikt Zestig pro cent ervan zal dan in Azië en Afrika wonen, aldus een VN-rapport Rafael Salas, hoofd van de VN- stichting voor Bevolkingsaktivitei- ten zegt in zijn verslag dat de be volking van de wereld, die in 1980 met 80 miljoen steeg, gedurende de rest van deze eeuw met naar schat ting 90 miljoen per zal bleven toe nemen. In 1980 waren er volgens de cijfers van de VN 4,4 miljard aarbe woners. Sala's verwachting is dat in Zuid- Azië de bevolkingsaanwas niet voor het jaar 2100 tot staan zal komen. Daar zullen dan naar schatting 4,1 miljard mensen wonen, tegen 1,4 mil jard nu. De Afrikaanse bevolking zal naar zijn mening in het jaar 2110 tot staan komen op 2,1 miljard zielen. In Europa zal er over 50 jaar dan een eind komen aan de groei van de bevolking. Daar zullen dan slechtsd 500 miljoen mensen zijn of 50 miljoen meer dan op het ogenblik. In Noord- Amerika zou de bevolking zich tegen het jaar 2060 stabaliseren op 320 miljoen. De bevolking van Latijns Amerika zou tegen het jaar 2100 tot 1,2 mil jard gegeroeid zijn. In datzelfde jaar zou de SowjetrUnie 380 miljoen zie len tellen. GRONINGEN, 15-6. De politie van Groningen heeft drie mensen aange houden in verband met de vechtpar tij zondagochtende in die stad waar door de 27-jarige E. M. L. R. uit Gro ningen in het hoofd is geschoten. Het slachtoffer heeft in het ziekenhuis een operatie ondergaan. Aan de vechtpartij deden ongeveer twintig mensen mee. De toedracht en de aanleiding zijn onduidelijk. De aangehoudenen zijn een 29-jarige in woner van Hoogezand en twee broers van 35 en 40 jaar uit Groningen. Nauwelijks vijf weken na de ver kiezing van Francois Mitterand tot president van Frankrijk vormen de ze parlementsverkiezingen de be vestiging van een flinke politieke ommezwaai. Voor Mitterrand bete kent dit vrijwel zeker dat hij de link se parlementaire meerderheid ver krijgt die hij nodig heeft om zijn poli tiek program ten uitvoer te brengen. Voorspelling Onmiddellijk na de sluiting van de stemlokalen, zondagavond om 20.00 uur, voorspelden de Franse radio en televisie dat de socialisten en de met hen verbonden linksliberalen zouden uitkomen op een percentage tussen de 37,9 en 39,2, tegen de 24,7 procent die ze behaalden bij de verkiezingen van 1978. Het vormt een duidelijke versterking van de reeds bij de ver kiezing van Mitterrand begonnen trend, toen de socialisten in de eerste ronde uitkwamen op 25,9 procent. De Franse kommunisten konden zondag hun positie met 15,6 tot 16,3 procent stabiliseren in het licht van de presidentsverkiezingen die 'hun 15,4 procent opleverden. Tijdens de eerste ronde in 1978 kwamen de kommunisten echter uit op 20,6 procent van de stemmen, het geen nogeens hun fikse verlies accen tueert. Eerste uitslag De voorspellingen van radio en te levisie waren gebaseerd op de eerste uitslagen. Vast stond toen wel dat er dit keer een ongebruikelijke lage op- HEUMEN, 14-6. Een verkeersonge luk op de weg Velo-Nijmegen ter hoogte van Malden heeft zondaga vond aan vier mensen, twee echtpa ren, het leven gekost. De vier slachtoffers zaten in eèn personenauto, die rond kwart over vijf door nog onbekende oorzaak op de linkerweghelft terecht kwam en daar frontaal botste tegen een andere personenauto. De drie inzittenden van die auto zijn gewond overge bracht naar een ziekenhuis. De identiteit van de betrokkenen bij dit ongeluk is zondagavond nog niet vrijgegeven, omdat de familie nog niet was ingelicht. GRONINGEN, 14-6. Een inwoners van de stad Groningen is zondagmor gen tijdens een vechtpartij in de Gel- kingsestraat in zijn woonplaats ge raakt door een kogel uit een vuurwa pen en overgebracht naar een zieken huis. Hij verkeer buiten levensge vaar. In verband met het onderzoek wil de politie geen nadere gegevens verstrekken over de vechtpartij, waaraan meedere mensen deelna men. BRUINISSE Etherpiraat uitgepeild Wederom heeft de Radio Controle Dienst van de P.T.T. toegeslagen op Schouwen-Duiveland. Werd eind april Radio Tamara" opgespoord, zondagmorgen jl. werd de etherpiraat .Radio Atletico" uit gepeild. In samenwerking met de Rijkspolitie werd een inval gedaan in een pand van waaruit de uitzen dingen plaats vonden, De zender werd in beslag genomen. De andere etherpiraten in de regio verdwenen ijlings uit de lucht, nadat ze kennis hadden gekregen van de aktic. Zon dagmiddag was het in de lucht dan ook opvallend stil. Koor- en samenzangavond Op zaterdag a.s. 27 juni vindt een Koor- en Samenzangavond plaats in de Ncd. Hervormde kerk te Bruinis- se, met medewerking van het kinder koor Hallelujah" uit Bruinisse o.l.v. de heer J. P. Knop; Chr. Gem. Zangvereniging „Maranatha" uit St. Philipsland o.l.v. C. den Braber. Aan het orgel: mevrouw P. C. Schraver- Beekman en de heer H. Hoogerheide. Meditatie; ds. W. F. Teekens. Algehe le leiding: de heer C. den Braber. De aanvang van deze avond is 19.30 uur. De toegang is gratis. MIDDELBURG Koncert te Middelburg Onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum, zal de Haagse orga nist Sander van Marion, ter gelegen heid van zijn 26-jarig jubileum, op dinsdag 23 juni een concert geven in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Het programma dat zal worden uit gevoerd is zeer gevarieerd en luidt: Intrada in A, A. Soler; Adagio in g kl. T. Albinoni; Concerto in F, T. Albino- ni; Suite Portuguezes, C. Seixas; Im provisatie, S. van Marion; bew. S. van Marion; Trois pièces, Th. Dubois. Besloten wordt met een Improvisa tie, S. van Marion. Aanvang van het concert 20.00 uur. UTRECHT. Volgens de Industrie bond FNV wil de kunstnierenfabriek Cordis in Roden (Drenthe) 85 van de 200 werknemers ontslaand. De vak bonden zijn niet van plan zich bij de plannen van de direktie neer te leg gen. BERG EN DAL. De kiezers hebben zich op 26 mei uitgesproken voor voortzetting van het beleid van het kabinet Van Agt-Wiegel, hier en daar aangevuld met een aantal gerecht vaardigde duidelijke aksentverschil- len met name van de kan van D'66. Dit heeft de voorzitter van de libera le jongerenorganisatie JOVD, Roelof Houwing, zaterdag betoogd op het JOVD-kongres in Berg en Dal. DEN HAAG. De Werkgroep Zuid- Afrika heeft voor de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag herdacht dat vijf jaar geleden in Soweto te Johan nesburg een opstand werd onderdrukt waarbij veel scholieren werden ge dood. GRONINGEN. Bij een brand in een woning in het Noord-Groningse On- derdendam is de 25-jarige bewoner ernstig gewond geraakt aan gezicht en bovenarmen. Hij is opgenomen in het brandwondencentrum van het Rooms- Katholiek Ziekenhuis in Groningen. LLEUWARDEN. Een onlangs ge heel nieuw aangebouwde vleugel van de Prof. Grewel LOM-School aan de Corellistraat in Leeuwarden is geheel uitgebrand. Volgens een woordvoer der van de Leeuwarder politie bestaat het vermoeden dat er eerst in de school is ingebroken en er daarna brand is gesticht ROTTERDAM. De 28-jarige R. A. Visseren uit Spijkenisse is op de spoorwegovergang Reeweg-Vondelin- genweg in Rotterdam door een loko- motief geschept De man overleed ter plaatse. Volgens de politie gebeurde het ongeluk toen Visseren op zijn bromfiets de met halve bomen bevei ligde overweg overstak. De spoorweg bomen waren gesloten. Aan onze lezers Als gevolg van de voortdurend stijgende kosten, zien wij ons ge dwongen, evenals andere Nederlandse dag- en nieuwsbladen, de abonnementsprijzen met ingang van 1 juli 1981 te verhogen. Vanaf die datum gelden derhalve de volgende abonnementsprijzen per kwartaal 32,30 per jaar 122,60 De prijs van een los nummer zal worden gebracht op: 0.65. De verhogingen zijn op de voorgeschreven wijze bij het Ministerie van Economische Zaken gemeld. Met betrekking tot de abonnees die een machtiging hebben ver strekt tot automatische afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, nemen wij gaarne aan dat zij ermee ak koord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonne mentsprijs wordt aangehouden. DE DIREKTIE mnnnr¥¥¥V¥¥W¥WWWVWWWW^ BRADFORD, ENGELAND. 12-6. De 20-jarige Andrewe Greenwood heeft een boete van honderd pond Sterling ge kregen omdat hij onder in vloed van paddestoelen achter het stuur gezeten had. Greenwood was aangehou den omdat zijn auto geen rech te baan hield en hijzelf gierend van het lachten aan het stuur zat. Het handjevol paddestoe len dat hij had gegeten, had een hallucinerende stof bevat. De rechter nam dan wel aan de Greenwood geen sterke drank had gebruikt, maar toch niet in zijn auto had mogen gaan zitten. komst viel te registreren, kennelijk doordat de Franse kiezer moeite had met de derde landelijke verkiezing in zeven weken tijd. Veel Fransen heb ben waarschijnlijk ook willen genie ten van het stralende weer door naar het platteland te trekken. Het op komstpercentage was dit keer onge veer 71, tegen 82,2 in 1978. GENEVE, 13-6. De Liga van Rode Kruisorganisaties in Geneve heeft za terdag om hulp gevraagd voor de slacht- ffers in de Iraanse provincie Kerman, die donderdag uterd getroffen door een zware aardbeving. Op verzoek van de Iraanse Rode Halve Maan (Rode Kruis in Iran) vraagt de Liga om tenten, de kens, levensmiddelen, branders en lantaarns. In de zwaarst getroffen stad Golbaf waren zaterdag 955 doden geborgen. Het aantal gewonden bedraagt 1500. 273 personen worden vermist Het to tale dodental lijkt minder hoog uit te vallen dan 5000 zoals aanvankelijk ge schat aldus hulpverleners. De huizen in Bolbaf zijn echter bijna allemaal ingestort Slechts enkele openbare ge bouwen staan nog overeind. MADRID-LISSABON, 14-6. Het is in Spanje en Portugal ongekend heet. In het Andalusische Cordoba wees de thermometer zaterdag 43 graden Cel sius. Zo warm is het in 100 jaar niet geweest. De Portugeese hoofdstad beleefde ook een zeer warm weekein de. In Lissabon werd het zondag 41 graden in de schaduw. Op het vlieg veld bij Lissabon was het in, de loop van zondagmiddag 43s graden. De Portugese hoofdstad is veeleer ge wend aan gematigde temperaturen, mede door de ligging aan de Atlanti sche Oceaan. VLISSINGEN, 14-6. De veerboot van Vlissingen naar Sheerness on dervond zondagmiddag vijf uur ver traging als gevolg van een loze bom melding, die rond kwart voor twaalf bij de Olau Line in Vlissingen bin nenkwam. Vanuit het kantoor van Olau werd onmiddellijk het schip, dat toen on geveer een half uur op weg was, in kennis gesteld van de bommelding, waarna de kapitein besloot terug te keren. In Vlissingen volgde een uitgebrei de zoekaktie, terwijl de ongeveer vijfhonder passagiers op de kade wachtten. De zoekaktie leverde niets op. WENEN/WARSCHAU. Roemenië heeft zondag de stilte die het met be trekking tot Polen in acht nani door broken en zijn vertrouwen uitgespro ken in het leidersduo Kania-Jaruzel- ski en zijn politiek van vernieuwing. In een zeer lang redaktioneel kom- mentaar in het Roemeense partijblad „Scinteia" is gezegd dat de gerezen problemen moeten worden opgelost door het Poolse volk, die arbeiders klasse en de partij, zonder buiten landse inmenging. NIBUWERKERK. Het dorpshuia in Nieuwerkerh onderging een flinke uitbreiding. De zool kreeg ren ruim en zeer sfeervol interieur en biedt plants aan ruim driehonderd mensen. De achterliggende kleine vergaderzaal werd eveneens vergroot en verder werd een nieuwe keuken gebouwd en kreeg het gehele dorpshuis een fikse onderhoudsbeurt (Foto- Zierikzeese Nieuwsbode) DRUTEN. In een loods van meubel fabriek A.G.M. in Druten heeft een felle uitslaande brand een schade van ongeveer twee miljoen gulden veroor zaakt Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie deden zich bij de brand geen persoonlijke ongelukken voor. HHOGHALEN. In het Drentse Hooghalen (gemeente Beilen) is zon dagochtend de bovenverdieping van het dorpshotel door brand verwoest Volgens een woordvoerder van de po litie in Beilen hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. ALMELO. Nog juist voor het begin van de akties tegen Ultracentrifuge Nederland (UCN) en Urenco in Almelo (van 18 tot en met 20 juni) zijn beide bedrijven voorzien van zeer moderne beveiligingsapparatuur. De Mechelse herder Dueo heeft vrijdag 12 juni onder begeleiding van zijn baas, A. W. de Ruiter uit Renesse het Nederlands kampioenschap behaald tij dens wedstrijden van de Kon. Ned. Politiehondenvereniging. Hij verwierf in Oosterland het ere-diploma met de meeste punten (344'/z). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Pubhkaue aangeboden door SI HF. dit blad in samenwerking mei de Stichting Ideële Reclame. Het verzorgen van huisdieren heeft zijn leuke en lastige kanten. Voor inlichtingen bel de Dierenbescherming. !n elk telefoonboek vindt u het nummer. „Voor Caesar hebben we een heel speciaal vakantie adres, ergens op de Vel uwe." i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4