Israëlische premier vraagt steun aan het Amerikaanse volk AGENDA Na de klap in Irak Vluchtelingen stroom groeit Man schoot met flodders op Engelse koningin Sowjet- spionage-schip bij Long Island Kind in put nog niet geborgen Syrië haalt Israëlisch toestel neer Benzine distributie in Polen De Ierse verkiezingen Reorganisatie Poolse top Locs voor Vietnam Iraël en de Arabische landen Hasjvangst Vrouw verbrand Vrouw ernstig mishandeld Jongen verdronken Twee doden in het verkeer Kind dood door brand Dood door schommel Heroïne-dode ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 JERUZALEM, 14-6. De Israëlische premier Menachem Begin heeft een direkt beroep gedaan op het Amerikaan se volk hem te steunen tegen de kritiek op de Israëlische aktie van vorige week, waarbij een Iraakse kernreaktor in aanbouw werd uitgeschakeld. Dit is zondag vernomen in regeringskringen in Jeruzalem. De oproep was vervat in een boodschap die Begin naar New York stuurde met het verzoek deze voor te lezen tijdens een pro-Israëlische bijeenkomst. PEKING. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Alexander Haig is in Peking aange komen voor een officieel bezoek van vier dagen aan de Chinese Volksre publiek. Haig werd op het vliegveld van Peking verwelkomd door zijn Chinese ambtgenoot Huang Hua. KOPENHAGEN. De liberale parti jen van Europa hebben in een resolu tie tot afsluiting van hun jaarlijkse kongres in Kopenhagen gewaar schuwd voor inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Polen. Zij achten dat. een inbreuk op de slo- taktie van Helsinki. GENEVE, 13-6. Het aantal Af ghaanse vluchtelingen in Pakistan is de afgelopen maand gegroeid met ruim 100.000 tot meer dan twee mil joen, zo blijkt uit een verstrekte ver klaring van het hoge kommissariaat voor de vluchtelingen van de Vere nigde Naties (HCR). Het HCR bas- seerde zich op officiële cijfers. Bijna 1,7 miljoen vluchtelingen zit ten in Kampen in de noordoostelijke grensprovincie, bijna 40.000 in Ba- loetsjistan en de rest in het noorden van Pakistan. Ongeveer 1,7 miljoen van de vluchteling krijgen dit jaar steun van de VN-organisatie. Daar voor is in totaal 98 miljoen dollar be schikbaar. LONDEN, 13-6. Een man heeft za terdagochtend in Londen met een na- maakpistool enkele losse flodders op koningin Elizabeth H van Engeland afgevuurd. De zes knallen zorgden voor paniek bij de begeleiders van de koningin en het publiek dat zich in de buurt be vond. Het incident gebeurde toen de vorstin te paard de traditionele troe penparade „Trooping the Colour" af nam. De man werd ter plaatse gear resteerd. Het paard van de koningin schrok van de knallen, maar zij wist het in bedwang te houden. Achter haar re den haar man, prins Philip en kroon prins Charles. De ceremonie werd na het incident normaal voortgezet. De politie arresteerde een 17-jarige jon gen, die volgens haar het incident had veroorzaakt. Hij verschijnt vol gende week maandag voor de politie rechter. Omtrent zijn beweegredenen zijn geen meldingen verstrekt. WASHINGTON, 13-6. In de inter nationale wateren bij Long Island, in de Verenigde Staten, kruist momen teel een Sowjetrussisch spionage- schip, zo is van Amerikaanse rege ringbronnen vernomen. Zij brengen dit in verband met de proefvaarten van de eerste Amerikaanse met Trident-raketten bemande onder zeeër, die daar volgende week zullen beginnen. Haast bij korrektie DEN HAAG, 13-6. Mevrouw Ginjaar-Maaslid van de Tweede Kamer voor de WD, meent dat de horrectie van examens in de ekonomische vakken aan het Havo en het VWO dit jaar neer komt op - haastwerk - waardoor de zorgvuldigheid in het gedrang dreigt te komen. In twee d vier vakken op ekonomisch gebied wordt het examen pas aan het slot van het examenrooster afge nomen, en zowel de vereniging van leraren bij het ekonomisch en maatschappelijk onderwijs (VEMO) als de vereniging tot be vordering van modern onderwijs in sociale wetenschappen fVSW) hebben daartegen ai protest aan getekend. Mevrouw Ginjaar-Maas wil dat staatsekretaris De Jongh van onderwijs maatregelen treft om deze bezwaren te ondervragen zonder dat de tweede korrectie en de herkansing teloor gaan. Zij heeft daarop aangedrongen in schriftelijke vragen aan de be- Volgens de Israëlische radio be weert Begin in de boodschap dat de Amerikaanse regering wist dat de Irakezen een atoombom aan het pro duceren waren in de rector en dat Washington Israël zelfs had gewaar schuwd dat de bom al in produktie was. De radio voegde eraan toe dat funktionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken in Jeruzalem hadden geprobeerd Begin van deze ongebruikelijke diplomatieke stap af te brengen omdat deze zou kunnen worden uitgelegd als inmenging in de interne zaken van de Verenigde Staten. Een regeringswoordvoerder in Jeru zalem verklaarde zondag dat Begin in de boodschap uiteenzet dat Israël in oorlog is met de Iraakse president Saddam Hoessein maar dat het de kinderen van Bagdad geen kwaad wil berokkenen. „Hij legt uit dat 600.000 Israëli's om het leven zouden zijn gekomen als de Irakezen atoombommen op ons hadden gegooid". De woordvoerder voegde eraan toe dat de oproep tot het Amerikaanse volk gewettigd is „na de leugens die daar in de media zijn gepubliceerd". Geen verkiezingsstunt Het Israëlische kabinet gaf zondag een verklaring uit waarin het heet dat de oppositionele arbeiderspartij „kwaadwilligen" heeft geholpen door kritiek te uiten op de aktie van de luchtmacht. Leiders van de arbei derspartij hebben gesuggereerd dat tot de aktie werd overgegaan met het oog op 'de komende verkiezingen in Israël. „Als Israëlische woordvoer ders, zelfs niet-officiële, steeds weer verklaren dat de kernreaktor geen bedreiging vormde voor Israël, dat men met de aktie had kunnen wach ten en dat het bombardement niet meer was dan een verkiezingsma- ROME, 14-6. Een ploeg artsen, brandweerdeskundigen en BB'ers heeft zondag de zesjarige Alfredo Rampi, die woensdag aan de rand van Rome in een put is gevallen, voor „vermoedelijk dood" verklaard. De jongen lag zondagmiddag nog steeds op een diepte van 60 meter. Sinds de grotonderzoekers, die meer dan eens tot het kind zijn afgedaald, zaterdagmiddag hun pogingen staak ten omdat zij er geen heil in zagen, is er nog maar weinig of niets onderno men. Brandweer, bescherming bevol king en andere autoriteiten zijn het er niet overeens, wat er verder moet worden gedaan. De ouders van het kind willen niet, dat er naast de put een schacht wordt geboord. Ze vrezen dat Alfredo door het geweld van de boormachine nog verder zal vallen. DAMASCUS/TEL AVIV, 13-10. Syrische luchtafweer heeft zaterdag noordoostelijk van Damascus een on bemand Israëlisch verkenningsvlieg tuig neergeschoten. Israël bevestigde later dat het toestel, dat een verkenningsvlucht boven Libanon en Syrië maakte, niet op zijn basis was teruggekeerd. Volgens een officiële Syrische op gave zijn sinds het uitbreken van de krisis om de in Libanon opgestelde Sam-6 raketten, begin mei, in totaal zes van dergelijke onbemande vlieg tuigen neergehaald. Zij worden door de Israëlische luchtmacht elektro nisch van afstand bestuurd en heb ben als voornaamste taak het maken van foto's van vijandelijke gebieden. Andere bronnen spreken van het ver lies van drie toestellen sinds de ge noemde krisis. noeuvre, wat zullen andere regerin gen en landen dan zeggen", aldus de verklaring. „Het antwoord is een voudig: zij baseren hun verklaringen duidelijk op die van de oppositie ten einde Israël neer te slaan", zo meent het kabinet. In kringen rond de ar beiderspartij is vernomen dat oppo- sotieleider Sjimon Peres geschokt was door de kabinetsverklaring en dat hij een perskonferentie zou be leggen om te reageren. WARSCHAU. 15-6. Polen zal de verkoop van benzine aan partikulie- ren vanaf maandag gaan beperken, zo heeft een direkteur van het net werk van benzinestations- in War schau zaterdag verklaard. Bestuurders van gemotoriseerde voertuigen zullen slechts op afwisse lende dagen mogen tanken, afhanke lijk van het feit of hun kenteken even of oneven is. Afgelopen maandag begon men in Polen benzine te hamsteren na ge ruchten over rantsoenering en de be kendmaking dat Polen dit jaar 13,5 miljoen ton olie moet invoeren uit de Sowjet-Unie. Er zijn overigens geen officiële mededelingen gedaan over een eventuele rantsoenering van ben zine. DUBLIN, 13-6. De Fianna Fail partij van premier Charles Haughey heeft bij de Ierse parlementsverkiezingen van afgelopen donderdag de absolute meerderheid verloren. Volgens de einduitslag die vanwege het ingewik kelde kiesstelsel pas zaterdag bekend werd krijgt Fail 78 van de 166 parle mentszetels. Ook de belangrijkste op positiepartij, Fine Gael, van1 Garrett Fotgerald slaagde er niet in een meer derheid te verwerven. Fine Gael kan rekenen op 65 zetels. De Labourpartij krijgt er 15 en de overige acht zetels gaan naar onafhankelijken en twee ge vangen leden yan het Ierse Republi keinse leger. De verkiezing van twee IRA-leden in de Maze gevangenis bij Belfast, van wie één hongerstaker, vormt de grootste verrassing van de Ierse verkiezingen. WARSCHAU, 13-6. De Poolse pre mier, generaal Wojchiech Jaruzelski, heeft voor het parlement in War schau een ingrijpende kabinetsher ziening bekendgemaakt. „Op eigen verzoek" zijn vijf mi nisters ontslagen, Henryk Kisiel, voorzitter van de plankommissie en vice-premier, Jerzy Baf ia, minister van justitie, Adam Kowalik, mi nister van binnelandse handel en dienstverlening, Zbigniew Rudnicki, P.T.T., en Jerzy Gawrysiak, voorzit ter van de prijskommissie. De nieuwe minister voor de plan nen wordt Zbigniew Madej, Syl- westers Zawadzik neemt justitie over. Jarzuzelski kondigde ook een reor ganisatie van de ministeris en een duchtig voorbereide ekonomische hervorming aan. Hij noemde de eko nomische toestand rampzalig en ver geleek Polen met een zinkend schip. BRUSSEL, 13-6. België gaat voor een bedrag van 70 miljoen gulden twintig locomotieven leveren aan Vietnam. De locomotieven die door verschillende bedrijven zullen wor den gemaakt moeten in een bepaald tijdsbestek zijn geleverd. In de over eenkomst, die woensdag in Hanoi is getekend, is eveneens overeengeko men dat België spoorwegmateriaal voor Vietnam kan produceren. De fi nanciering komt voor een deel tot stand via een lening bij de Belgische overheid. LONDEN/DEN HAAG. 13-6 De luchtaanval die de Israeli's schijn baar ongestraft hebben kunnen uit voeren op de nucleaire installaties van Irak, werpt weer eens het licht op wat politicologen zien als een on gelijkheid tussen de macht van de Joodse staat en die van de Arabische landen. Hoewel het qua grondgebied en qua inwonertal veel kleiner is dan zijn Arabische buren, heeft Israël zich in zijn 33-jarige historie ontwik keld toj de effektiefste en veelzij- digste militaire macht in het Midden- Oosten. De militaire en ekonomische hulp die het van de Verenigde Staten heeft ontvangen is niet tot op gelijk niveau bijgebeend door de Russische hulpverlening aan de Arabieren. Zelfs doet de vraag zich gelden of de verfijnse Amerikaanse wapens niet veel doeltreffender werken dan die van Sowjet-makellj. De chronische moeilijkheden tus sen de verschillende Arabische lei ders, en de uitbanning van Egypte wegens het sluiten van een vredes verdrag met Israël, hebben het Ara bische front aanzienlijk verzwakt. Deskundigen geloven ook dat deze ingebouwde zwakheid de mogelijk heden van de Arabische staten drastisch beperkt bij het beantwoor den van de vraag hoe ze de jongste uitdaging van de Israëli's moeten pa reren. NAPELS. De Rode Brigades heb ben in Napels een eerste verklaring verspreid over de ontvoering van Ro-' berto Peci, de broeg van de gedeti neerde Rode Brigadist Patrizio Peci' wiens bekentenissen de Italiaanse justitie hebben geholpen bij aan klachten tegen andere brigadisten. ISLAMABAD. De politie heeft één van de drie kapers gearresteerd die in maar van dit jaar een Pakistaans lijntoestel dwongen naar Kaboel en Damascus te vliegen, zo is in Islama bad officieel bekendgemaakt. NEW YORK. India heeft in de V.N. een boycot tegen Israël geëist wegens de aanval van dat land op een Iraak se kernreaktor. De afgevaardigde Brajes Chandra Misjra noemde deze aanval een openlijke agressie. ROTTERDAM, 14-6. De opspo ringsdienst van de douane heeft zon dag samen met de Rotterdamse poli tie in de machinekamer van het Pa kistaanse schip Safian E Rehmat tachtig kilo hasj ter waarde van on geveer 100.000 gulden aangetroffen. De drie verdachten, een 24-jarige Ne derlander en een 27-jarige en een 33- jarige Pakistaan, zijn met de drugs overgedragen aan de Rotterdamse politie. ROERMOND, 14-7. De 40-jarige al leenwonende vrouw A. Verheul is za terdag bij een brand in haar woning in Roermond om het leven gekomen, vermoedelijk door verstikking. De brandweer vermoedde aanvan kelijk, dat niemand in het brandende pand aanwezig was. De woning brandde geheel uit. APELDOORN, 14-6. De politie van Apeldoorn tastte zondagavond nog steeds in het duister over de toe dracht van een ernstige mishande ling, waarvan de 19-jarige vrouw W. H. uit die plaats in de nacht van za terdag op zondag het slachtoffer was. De vrouw werd met ernstig letsel aan het hoofd opgenomen in het zieken huis, waar ze zondag nog niet ver hoord kon worden. Buurtbewoners troffen de vrouw zondagmorgen vroeg aan vlakbij haar woning, nadat ze gealarmeerd waren door gillen. Getuigen hebben de vrouw even daarvoor, rond kwart voor vier, alleen op de fiets gezien, nadat ze een schoolfeest had verla ten. Volgens de politie werd de vrouw ernstig, mishandeld en moet een worsteling hebben plaatsgehad zij is niet in levensgevaar geweest. V" - 7» 7 DORDRECHT, 14-6. De 15-jarige P. Joos uit België is zondagmiddag rond half twee in het Rijn-Scheldekanaal ter hoogte van de gemeente Tholen verdronken, nadat hij van het motor schip „Nini" was gevallen. De rijkspoltie te water dregde zon dagavond nog steeds, maar had de jongen toen nog niet gevonden. Aan genomen wordt de jongen, die op het schip van zijn vader meereisde, is verdronken. GRAVE, 12-6. In de Noordbrabant se gemeente Grave zijn zaterdagmid dag de 20-jarige Gert-Jan Kragtwijk uit Alkmaar en de evenoude Petra Wenzel uit Amstelveen bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Volgens de politie reed de Alkmaarse bestuurder in een flauwe bocht recht door en botste vervolgens tegen een boom. De slachtoffers waren op slag dood. AMSTERDAM, 13-6. De vierjarige Astrid Goddijn uit Amsterdam is in het Rode-Kruisziekenhuis in Bever wijk overleden aan brandwonden die zij op 30 mei opliep bij het barbecuen in de tuin van haar ouderlijke wo ning aan de Nieuwendammerdijk. Het meisje en haar eenjarige broertje kregen een fles spiritus over zich heen, waarbij de vloeistof vlam vat te. Beide kinderen kregen ernstige brandwonden. HENGELO, 13-10. De 11-jarige Martijn Hekking uit Nijmegen is in een Enschedees ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een ongeval dat 's middags in een speeltuin in Henge lo was overkomen. De jongen viel van een schommel en kreeg vervolgens het metalen schuitje tegen de zijkant van zijn hoofd., AMSTERDAM, 13-10. In een hotel aan de Oude2ljds Voorburgwal in Amsterdam is de 21-jarige A. G. J. D. uit Luxemburg overleden na het ge bruik van heroïne. De politie werd gewaarschuwd door een vriend van het slachtoffer, die ontvlucht bleek te zijn uit een verplicht afkickcen trum in Luxemburg. Portugese Casanova LISSABON. 12-6. De 40- jarige Portugese Casanova", Jorge Manuel Verissimo Mon- teiro moet zich wegens oplich ting van zeventig vrouwen voor de rechter verantwoor den. „Captain Roby", zoals de man zichzelf noemde, beleed de vrouwen zijn liefden en maakte trouwbeloften. Toen Monteiro de rechtszaal in Lissabon betrad, riep een van de vrouwen: „Lieverd, wanneer kom je eruit?" De Casanova pochte er te genover de rechter op dat hij tijdens zijn voorarrest weer met 38 vrouwen omgang had gehad. De aanklacht telt 6.000 kantjes. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein". 14.30 - 15.30 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Met ingang van donderdag 7 mei tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Van maandag tot en met zaterdag Dreischor Landbouwmuseum. Geopend van 13.30 tot 16.30 uur. 29 juni t/m 12 augustus plus 19 en 26 augustus Haamstede Korenmolen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur. Maandag 15 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Afd. „Phileteli- ca". 20.00 uur. Avondvierdaagse. Start Havenplein. 18.45 uur. Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 16 juni Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schapsbestuur Schouwen-Duiveland. Aanvang: 9.00 uur (v.m.). „Huis van Nassau". Bridge-instuif- avond. 19.30 uur. Avondvierdaagse. Start Havenplein. 18.45 uur. „De Witte Raaf". Vrouwencafé met cabaretoptreden. 20.30 uur. Brouwcrsdam Zeezijde spuisiuis. Plantenwerk- groep. Verzamelen: 19.15 uur. Woensdag 17 )uni Zierikzee Exkursie Afd. Plattelandsvrouwen bond. Vertrek: ZWN-station. 13.30 uur. Avondvierdaagse. Start Havenplein. 18.45 uur. Burgh „de Burght". Bijeenkomst Evangeli sche Omroep. 20.00 uur. Donderdag 18 juni Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 tot 20.00 uur. Avondvierdaagse (slotavond). Start Havenplein. 18.45 uur. Vrijdag 19 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. Zonnemaire Dijk van Bommenede 50. Open dans en bingoavond van de Bond van Op- zichzelfstaanden. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Vergadering Woning- bouwver. S.D. met lezing over o.a. inbraakpreventie. Maandag 22 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Algemene ver gadering Rabobank. 20.00 uur. Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. Dinsdag 23 juni Zierikzee Huis van Nassau; Instuif bridge avond, 19.30 uur. Noordgouwe Exkursie Plattelands vrouwenbond. Vertrek: Dorpshuis Zonnemaire 18.15 uur. Woensdag 24 juni Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". 75-jarig bestaan „School met de Bijbel". 19.30 uur. Donderdag 25 juni Zierikzee Reis CPB. Vertrek station: 8.30 uur. Vrijdag 26 juni Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Zang- en muziek avond. 19.30 uur. Maandag 29 juni Burgh-Haamstede Avondvierdaagse. Start bij sportter rein aan de Leliëndaleweg. 18.00 uur. Dinsdag 30 juni Zierikzee Huis van Nassau; Instuif bridge avond, 19.30 uur. Burgh-Haamstede Avondvierdaagse. Start bij sportter rein aan de Leliëndaleweg. 18.00 uur. Woensdag 1 juli Burgh-Haamstede Avondvierdaagse. Start bij sportter rein aan de Leliëndaleweg. 18.00 uur. Donderdag 2 juli Burgh-Haamstede Avondvierdaagse. Start bij sportter rein aan de Leliëndaleweg. 18.00 uur. Vrijdag 3 juli Zonnemaire Koncert „N. en U." op het school plein in de I. M. v. d. Bijlstraat. Aan vang 19.30 uur. Zaterdag 4 juli Brouwershaven Grote Kerk. Koor „Cantabilé". 20.00 uur. Zaterdag 11 juli Haamstede Parkeerterrein Geref. Kerk. „Kerk mis", rommel-informatiemarkt van 10.00 - 17.00 uur. Zonnemaire Grote rommelmarkt met vele attrak- ties t.b.v. „Nut en Uitspanning" van af 9.00 uur tot 16.00 uur in de I. M. v. d. Bijlstraat. I Maandag 13 juli Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Frans van Tilburg, orgel. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 15 juli Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en volksdan sen. Aanvang: 19.30 uur. Maandag 20 juli Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Harry Hamer, orgel en Leo Thorn, trompet. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 22 juli Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en film. Aan vang: 19.30 uur. Maandag 27 juli Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Harry Hamer, orgel en Diny Knetsch, sopraan. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 29 juli Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en sport en spel. Aanvang: 19.30 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINQEN Redaktle (niet voor bezorging), na 17.30 uur. (01110) 4669, (01110) 3539

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2