Synthese-handeling tussen „geldelijke" zakelijkheid en kunst BRUINISSE STOPT BIJDRAGE AAN STICHTING SAMENLEVINGSOPBOUW c DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opening heringerichte Nutsspaarbank Deurnse wijk zonder water Per 1 januari 1984 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE m Maandag 15 juni 1981 137ste jaargang Nr. 22927 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Treffend afscheid bij Heils-leger ZIERIKZEE, 12-5. Het openings- en heropeningson weer te Zierikzee is niet van de lucht. Nauwelijks is het feestelijke rumoer gestild rond het „geldinstituut" - de Centrale Belastingdienst - of een tweede evenement in de geldsfeer diende zich aan. Vrijdag werd - met het nodige ceremonieel - de heringericht Nutsspaarbank aan het Havenparkt heropend, voor de gelegenheid in kombinatie met een tentoonstelling van werk van de Zierikzeese kunstschilder G. H. Breetvelt. De optimale zakelijkheid die het bankwezen eist kombineren met spe- cima van - ditmaal - pikturale kunst is een vondst, die als verschijnsel aparte nadruk verdraagt. Wat wilde de Nutsspaarbank. Iets aangrijpen om het gebeuren van de dag te on derstrepen of gewoon blij zijn met Zierikzee, de schoonheid waarvan in talrijke Breetvelt-doeken is gestold? Beide waarschijnlijk! „Allure van de stad" Burgemeester Th. H. de Meester was niet zó gefixeerd op zijn officiële taak van de dag - de opening van de schilderijententoonstelling - dan dat hij het feit van de gerestaureerde bank niet zou meenemen" in zijn toespraak tot de talrijke aanwezigen in de hal van het gemoderniseerde en op de snit van deze tijd gesneden bankgebouw. Hij sprak van een „verbetering in het centrum van Zierikzee" en dat is een zaak, die het gemeentebestuur, zoals uiteraard elke verbetering. De herinrichting van de Nutsspaar bank bevordert in de sfeer van de za kelijkheid de service-verlening van de instelling, maar daarnaast de allu re van de stad. „Weliswaar pogen de banken bij toerbeurt elkaar de loef af te steken", maar die initiatieven verho gen mede de centrumfunktie van Zie rikzee. „Geleidelijke groei" Afbuigend naar het kulturele ge beuren als begeleidingsverschijnsel van de dag, vond de heer De Meester het een voortreffelijke zaak dat de aandacht wordt gevestigd op de voortreffelijke ere-burger van Zie rikzee, G. H. Breetvelt, die hulde verdient. „Hij ontwikkelde zich tot een plaatselijke kunstenaar van regi onale vermaardheid, al was oor spronkelijke het „kunstenaar" zijn of worden, niet zijn eigen opzet". Via het onderwijs, het tekenen en zijn technische ontwikkeling is het allemaal geleidelijk gegroeid in de richting van het kunstenaarsschap". De Meester: „weliswaar kan men het Breetvelt-werk verschillend be oordelen, maar het is de grote ver dienste van deze schilder geweest, dat aandacht te vestigen op.de geva rieerde schoonheid van Zierikzee toen deze nog niet zo algemeen werd onderkend. Men liep er dagelijks langs, maar zag het niet zo. Vele burgers in stad en regio wer den door Breetvelt op die schoonheid geattendeerd. Het is een coïncidentie dat de Breetvelt-expositie is inge richt in ae voormalige Nutsbiblio- theek, waarin de schilder zovele ja ren heeft gewerkt. Sporen nalaten De burgemeester schetste hierna „kunst" als een subjektief begrip, dat een diverstissiteit aan interpre taties kent, maar het is - ook bij deze Zierikzeese schilder - „de essentie van een ervaring en een individuele behoefte om sporen na te laten en dit laatste heeft de heer Breetvelt zeker gedaan. Door zijn ogen zijn onze ogen opengegaan", aldus de eerste burger, die tegenover mevr. Breetvelt-de Haas en de verdere (aanwezige) fami lie zijn spijt uitdrukte dat de schil der, door verblijf in het ziekenhuis niet aanwezig kon zijn. Na deze woorden bleek het „bui- tengebeuren" een fluitje van een cent. In een kombinatie-handeling met mevr. Breetvelt opende de bur gemeester de deur tot de als ten toonstellingsruimte ingerichte ban- kafdeling, nadat de sleutel was aan gereikt door de bankemployé mej. M. Timmerman. Waardering Terug in de hal van de bank sprak de heer M. L. Breetvelt, zoon van de kunstschilder. Hij gaf - namens zijn vader - uiting aan zijn grote waarde ring voor ditinitiatief en bood de bankdirekteur de heer F. K. Vos een „Breetvelt" aan; een schilderij van de achtertuin van de toenmalige Nutsspaarbank: een „zonnig ding". Breetvelt jr. schetste de kunstzin nige bezigheden van zijn vader en on derstreepte dat liefde voor Zierikzee hem dreef; vooral na de oorlog is hij met zijn werk sterk naar voren geko men. Een ander talent bleek ook nog in de familie te steken, hetgeen de zoon beleed met een door zijn moeder ge maakt sonnet: „Mijn dierbaar Zie rikzee". Bankzaken De president van de Raad van Kommissarissen, de heer ty. Doele- man H. J. zn. sloeg - na dit artistieke uitstapje - de weg naar de bank weer in, de taak van die instelling schet send en de noodzaak onderstrepend dat die taak wordt gedaan op. een wijze, waardoor aan de gestelde ei sen wordt voldaan. Die bank voldeed daar trouwens aan, duidelijk sinds de nieuwbouw - in oude stijl - in 1965, maar de wijzi ging in het bankwezen en het geld verkeer is zeer ingrijpend geworden en dat eist - meer dan vroeger nog - ei gent ij des aanpassingen. Belangrijk zijn de kontaktfunktie met het publiek, de adviesfunktie en de serviceverlening. Belangrijke ver- beteringspunten: spreekkamers, een kantine en het veiligheidsaspekt. Vervolg pag. 3 ZIERIKZEE. Burgemeester Th. H. de Meester heeft de tentoonstellingsruimte in de Nutsspaarbank geopend en wordt dank gebracht door de direkteur de heer F. K. Vos. Rechts van de burgemeester de echtgenote van de kunstschilder G. H. Breetvelt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEURNE, 15-6. Het waterleiding net in de wijk Koolhof in Deurne is nog steeds buiten gebruik. Het on derzoek naar de herkomst en de aard van de verontreiniging had maan dagmorgen nog geen resultaat opge leverd. Een woordvoerder van de gemeen te zie de eerste analyses van het Rijksinstituut voor de drinkwater voorziening pas in de loop van maan dag of anders dinsdagmorgen te ver wachten. Het leidingnet in de Koolhof is in middels door het waterleidingbedrijf BRUINISSE, 12-6. De gemeente Bruinisse heeft als eerste gemeente op Schouwen-Duiveland nee gezegd te gen een verdere subsidiëring (na 1 januari 1984) van de Stichting Samenlevingsopbouw. Na de afwachtende houding van Middenschouwen is dit een duidelijk stand punt, dat de raadsleden vrijdagavond eensgezind inna men. Het is 40 jaar geleden dat de Duitse strijdkrachten de Sovjet-Unie overvielen Overal - zoals hier in de Kauknsus pasten de Russen, waar nodig, de taktiek van de verschroeide aarde toe Hier staat een olieraffinaderij hij Soechoen in Men zie,ook elders in dit nummer. Het kollege van b. en w. vond dat de noodzakelijkheid en de wenselijk heid van de Stichting was achter haald en onderschreef de omvatting dat de afstand tussen bestuurder en bestuurde op Schouwen-Duiveland te gering is om het opbouwwerk hier in de regio in stand te houden. Raadslid A. L. Bal (P.v.d.A.) vond dat toen de gemeenten op Schouwen- Duiveland in 1978 begonnen met het verlenen van een gemeentelijke bij drage, zij alle met een blinddoek voor hun ogen liepen. Tevens vroeg hij zich af wat de Stichting nog moet doen als alle gemeenten zich hebben teruggetrokken. De heer L. v. d. Bos van de S.G.P. merkte op dat zijn par tij er altijd tegen was geweest. Burgemeester T. C. Hekman zei dat de bijdrage aan de Stichting niet het enige zal zijn dat afvalt. „We zullen alles stuk voor stuk onder de loep moeten nemen om de elementaire be hoeften van de gemeente te kunnen vervullen." Wethouder W. F. M. Vonk memo reerde de brief, die de Stichting eind vorige week onder meer aan de vere niging van b. w. en s. had gezonden. Hij 2ei dat de genoemde punten alle maal konden worden weerlegd en was ook tegen een verdere bijdrage. Twee tennisbanen De raadsleden gingen akkoord met een subsidieverlening aan de tennis vereniging Bru-Ten. omdat deze ver eniging door de aanleg van twee ten nisbanen 115.000,— aan stichtings- kosten moet betalen. Daarvoor heeft een plaatselijke bank de gemeente een lening verstrekt, onder voorbe houd dat die lening wordt door- verstrekt aan de tennisvereniging. Dc banen komen ten dele te liggen op door Bru-Ten gekochte grond cn ten dele op grond van dc gemeente. Laatstgenoemde grond wordt door de gemeente aan dc tennisklub ver huurd. Dc heer H. Schot van het C.D.A. vond het een goede zaak voor heide partijen, maar wel een moeilij ke situatie als men ervan uit gaat dat in de welzijnsplanning het partiku- lier initiatief zo sterk naar voren wordt gehaald, maar dat dc gemeen te dit initiatief bij dc tennisklub te niet doet. Wethouder Vonk lichtte toe dat de zak al twee jaar speelt, namelijk sinds de realisering van de huidige akkommodatie. Bij een eventuele uitbreiding vond de gemeente dat Bru-Ten zelf een flinke financiële duit in het zakje moest doen. 115.000,— is voor een vereniging met tweehonderd leden een enorm bedrag. Kontributicvcrhoging Dit wordt opgevangen door een kontributieverhoging van 35 Plus dat de vereniging privé-grond van raadslid v. d. Bos heeft aangekocht. Een deel daarvan kon direkt worden gekocht, een deel kon op huurkoop. Het partikulier initiatief is hele- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Oost-Brabant schoongespoeld. Wan neer blijkt dat de verontreiniging van onschuldige aard is geweest kan het net meteen weer in gebruik wor den genomen. De bevolking zal dan met geluidwagens op de hoogte wor den gesteld. Tot die tijd moeten de ongeveer vier- tot vijfduizend mensen in de wijk gebruik blijven maken van het water uit de grote tanks die op ver schillende punten zijn neergezet. Verder heeft de gemeente 20.000 fles sen bronwater gekocht die in de loop van maandag in de wijk zullen wor den gedistribueerd. WAl" 1£6h pe 811.1* maal niet de grond ingeboord, maar dit kon niet anders omdat we met een noodsituatie te maken hebben," al dus de wethouder. De burgemeester voegde daaraan toe dat zelf voor geld zorgen ook een stukje zelfwerkzaam heid is. „Bru-Pop" Het,.voorstel van het kollege van b. en w. om de Stichting „Bru-Pop" een garantiebijdrage tot ten hoogste f 5000,— toe te kennen is met drie voor en vier tegen door de raadsleden verworpen. De heer L. v. d. Bos stem de uit principe tegen, maar vroeg zich ook af waar de gemeente mee be zig was. „We moeten zuinig zijn en nu gaan we zomaar 5000,— weggooien". Dc heer M. Mccuwscn (C.D.A.) zei dal dc heren van Bru-Pop wel een formatie uit Amerika konden laten komen en dat ze daardoor dc hoge kosten zelf veroorzaken. Dc heer H. Schot had graag gezien dat Bru-Pop zijn programma aan het budget had aangepast. De heer A. L. Bal vond dit bedrag tegenover andere verenigingen niet juist en stelde voor het bedrag te hal veren. Raadslid M. Verspoor (Alge meen Belang) onderschreef dit. Wet houder Vonk zei in zijn kommentaar uitgebreid gepraat te hebben met de organisatie van de Stichting. „Als je een zodanig festival kunt organise ren dat je zelfs landelijke bekend heid geniet dan vind ik dat die jon gens een goed stukje werk verrich ten. Het geld hangt nauw samen met het gepresenteerde niveau. Bru-Pop is en blijft een geweldige rek lame voor Bminls.se en gezien de professionele aanpak kan alleen de regen het festival doen mislukken", aldus de heer Vonk. Het voorstel van b. en w. werd dus verworpen, maar het voorstel het bedrag te halveren, onder dezelfde voorwaarden als het voorstel van b. en w. werd met vijf tegen twee aangenomen. Verwachting tot dinsdagavond: Perioden met zon Zonnige perioden maar ook een bui; minimumtemperatuur omstreeks 11 graden, middagtemperatuur onge veer 17 graden; vrij krachtige wind uit west tot noordwest. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 19 juni: Woensdag Perioden met zon Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkrachtnoordwest 6 Donderdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkrachtnoordwest 6 Vrijdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 16 juni Zon op 5.18, onder 22.03 Maan op 20.47, onder 4.56 Volle Maan: 17 juni (17.04) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwatcr 16 juni 3.37 15.51 9.15 21.37 Springtij: 19 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-6. Het K.N.M.l. deelt mede: Dinsdag bevindt ons gehele land zirh in een koelere lucht. Met een vrij krachtige noordwesten wind wordt dan lucht aangevoerd waarin de temperatuur maar tot ongeveer 17 graden kan oplopen. Er komen perio den met zon voor. maar er kan ook een enkele bui vallen. Het ziet er naar uit dat de eerstkomende dagen dit wisselvallige weerbeeld zich zal handhaven. In de landen rond de Middellandse Zee blijft het zonnig en warm met temperaturen in de middag tussen de 25 en 35 graden In Scandinavië blijft het nog erg koel Depressies brengen daar nu en dan buien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1