Nieuwerkerkse fanfare „O en U" gaat 80 jaar „vol blazen" öna - Kommissie boog zich over aantal subsidie aanvragen Eigenaar m.s. Wilford niet eens met jachthavensituatie Feest op zaterdag 20 juni "Z. Geanimeerde bijeenkomst D'66 Schouwen-Duiveland STREEKNIEUWS ELEKTRO LIEVENSE Jeugd, Sport, Kulturele Zaken Gemeente Middenschouwen vindt kritiek onterecht ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 juni 1981 Nr. 22926 NIEUWERKERK. Het (straks) jubilerende fanfarekorps Oefening en Uitspanninghier tegen een plaatselijke bos- wand (heeft men daar nu) gefotografeerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NIEUWERKERK, 15-6. Het duurt nog even, maar dan heeft het fanfarekorps „Oefening en Uitspanning" te Nieuwerkerk, de tachtig jaar „vol geblazen". Op zater dag 20 juni is het muziekfeest in het Duivelands dorp. Ter gelegenheid van de jubilaris, zijn dan de muziekve reniging en korpsen uit de regio present, om de 80-jarige in een aanvullend muzikaal kader te zetten, want „O. en U." laat zich natuurlijk zelf ook horen. Plaats van (muzikale) handeling is het feestterrein aan de Burgemeester Van Eetenstraat en de klanken - speciaal van „O. en U" liggen dan - om het zo te zeggen - in het verlengde van de duizendvoudige muzikale ontladingen, waarmee het korps in de loop van tachtig jaar de gemeenschap heeft verrast. 3 Bij een jaardag - zoals deze - gaat de fantasie spelen en men ziet (en hoort) in gedachten „O. en U" tijdens al die koncerten die er waren (in de tent bij voorbeeld), bij concoursen, maar vooral als de „muziek - best een beet je militant - door het dorp trok, als er „iets bijzonders" was; een jubilaris, een (ander) muziekfeest, een con cours of zo maar eens om zich te laten horen. Oprichting Er was ooit een Nieuwerkerk zon der „O. en U." en wel op een saillant moment in de historie, toen zo'n korps pijnlijk werd gemist. Dat was in 1898, toen het kroningsfeest van koningin Wilhelmina werd gevierd. Nadien ging te Nieuwerkerk een komité aan het werk, om aan de on- missie te sleutelen en - na veel voor bereidend werk - vond de oprichting van „O. en U." plaats op 21 novem ber 1901 in café „De Meebaal". Nieuwerkerkser kon het dus al niet. Namen Voor dit initiatief, dat in de loop der jaren muzikaal zoveel zou gaan betekenen voor Nieuwerkerk, teken- Hoewcl men tot geen definitieve standpunt bepalen kwam. werd ge dacht aan een leeftijdsgrens van 7/8 tot 16/17 jaar. Ten aanzien van een subsidieverzoek van de N.U.S.O. (landelijke organisatie voor speel tuinwerk en jeugdrekreatie) werd een afwijzend advies uitgebracht. Als reden hiervoor werd aange voerd, dat in de gemeente geen enke le instantie bij deze organisatie is aangesloten en dat deze meer Is ge richt op de traditionele speeltuinen. De twee instanties die zich In de ge meente met jeugdspeelwerk bezig houden (de jeugds peel week Renesse en Serooskerke) kunnen hun infor matie van de Stichting Jeugd krij gen. - k den de heren M. A. v. d. Have en A. Brandt. Belangrijk man uit die be gintijd was ook de toenmalige burge meester, de heer Jac. Bouman. Eerste dirigent werd de heer P. A. Jong- mans te Zierikzee. Intussen is het schrijven over het eerste begin van „O. en U." een beet je tragisch en moeilijk ook, want alle stukken (notulen e.d.) gingen verlo ren bij de februariramp van 1953. Belangrijke chronikeur was na dien, de heer J. v. d. Have, een man die „alles van Nieuwerkerk" weet. Geschiedenis De geschiedenis van „O. en U." laat zich - als zovele verenigingen - vergelijken met een heuvelachtig landschap. Hoogten en diepten wis selden elkaar af. Zo'n hoogtepunt valt soms in een bepaald jaar. 1961 was er een voorbeeld van toen de - straks jubilerende - vereniging aan trad met 32 goed geschoolde muzi kanten. Drie, vier jaar later lag het allemaal veel moeilijker. Het aantal leden slonk tot elf man, door o.m. huwelijk (die status kan wel eens zoveel eisen dat trompetbla- zen in de verdrukking komt) en na tuurlijk door vertrek, want een Op verzoek van het kollege van B. en W. om de subsidie voor het „Zeeuws Orkest" voor 1981 en 1982 te verhogen en te brengen van 100,- op 200,- werd een gunstig advies uitgebracht. De voorzitter, wethouder J. C. de Feiter deelde hierbij mee, dat de sub sidie van 100,- al van omstreeks 1964 dateert Door verschillende leden werd ge vraagd de mogelijkheid te onderzoe ken om het orkest ook eens in de re gio (b.v. het Tonnenmagazijn te Brouwershaven) te laten optreden. Een wat onduidelijk subsidie ver zoek was binnengekomen van het Nederlands Hervormd kerkkoor te Renesse voor de aanschaf van een pi ano. dorps is soms (ook) een doorgangs huis. Met „die elf" heeft men toen fluks een Boerenkapel geformeerd, om in de „running" te blijven. Samenwerkingsverband Belangrijke namen uit het verle den noemen we hier nog, t.w. de he ren J. van Dijk (voorzitter) en J. Lemson (penningmeester); beiden vurige „O. en U."-fans en warme aanhangers van het Oranjehuis. Op de jaardagen van .de koningin waren zij aktief als geen ahdër.. Ih de „run ning" blijven, dat was en bleef doel van „O. enU.".en om de zaak. beter .te kunnen onderbouwen, heeft men in 1974 een samenwerkingsverband aangegaan met de muziekvereniging van Bruinisse: „Nu met Hope". Nieu werkerk bracht 21 en „Bru" 17 a 18 leden in. Opgeteld best een goede ploeg om te musiceren. Ramp 1953 Een intensief beleefde periode was hieraan vooraf gegaan. Onnodig te zeggen welk een diepe insnijding de ramp van 1953 teweegbracht. Leed in het korps en verlies van instrumen ten. Onvermoeide doorzetter was (ook) toen de toenmalige dirigent, de heer Jac. Heyboer, een edel man, die intens met „zijn korps" bezig was en er heel veel voor heeft gedaan. Ande re dirigenten, als de heren C. A. Swenne en Van den Berge waren hem voorgegaan. Jeugdwerving Nieuwerkerk's „O. en U." telt thans 21 leden en aan jeugdwerving - en opvoeding wordt het nodige ge daan, vooral via de Zeeuwse Muziek school. De huidige dirigent is de heer A. Radewalt, stammend uit een „fan faregeslacht", die ook de idiële ach tergrond van het „samen musiceren" uitstekend onderkent, als bijdrage tot opvoeding van de jeugd, het be- Ult dc verstrekte informatie bleek dat het koor 48 leden telt, dat het kontributie heeft van 6,- per maand en dat het zelf een fonds heeft van 2.000,- voor dc aanschaf van ccn pi ano. Gedacht werd ccn tweede hands piano te kopen van rond dc 5.000,-. Geen enkele informatie was er ver der verstrekt over de financiële toestand van het koor en de uitgaven die men heeft. Dc heer L. Braber meende te weten, dat de kosten van de dirigente nog al vrij hoog zijn, maar kon verder ook geen enkele in lichting geven. Voorzatter De Feiter zei er weinig voor te voelen om subsidies te gaan geven op attributen daar men hier mee een precedent gaat scheppen, een mening waarmee de leden van dc kommissie het eens waren. De heer G. de Groot was de mening toegedaan, dat een dergelijke subsi die aanvraag beter aan het Anjer fonds kan worden gedaan. De voorzitter verklaarde niet tegen een subsidie ln zijn algemeenheid te zijn. Besloten werd om hij het koor te vragen naar een Juister beeld van hun financiële toestand en hen te ad viseren een aanvraag te richten aan het Anjerfonds. vorderen van onderlinge saamhorig heid en waardering, ter verkrijging van de „vrolijke noot" en - wat def tig heet - „kulturele en aktieve re- kreatie". „O.B.K." Rhenen Feest dus op 20 juni. Het begint al vroeg in de middag (13.00 uur). Op het feestterrein zwaait dirigent Ra dewalt twee marsen van „O. en U." en „Nu met Hope" en dan komen de andere korpsen en verenigingen van Schouwen-Duiveland. Een attraktie apart is het optreden van O.B.K. uit Rhenen, die middag goed voor een mars, een show en het optreden van een boerenkapel. 's Avonds is er bal o.l.v. „The Riverside Boys" uit Vlis- singen. „O.B.K."-Rhenen is een uit 80 man bestaande harmonie; een bekend en veel gevraagd showkorps. Jubile rend „O. en U." blaast in de bus, zo blijkt ZIERIKZEE Jaarverslag Rabo-bank De groei van kredietverlening bij de Rabo-bankorganisatie is er uit, volgens het jaarverslag over 1980. De daling zette zich al in 1979 in en heeft zich in het verslagjaar in ver sterkte mate gemanifesteerd. Ook voor de gezinnen gold een toenemen de afbrokkeling van de welvaart; de Zierikzeese bank heeft invloeden van dien aard mede ondervonden. In het jaarverslag wordt voorts opge merkt, dat de Rabo-bank inmiddels is uitgegroeid tot de grootste ver kooporganisatie van georganiseerde reizen en verzorgd en verkoopt rei zen van 17 bekende reisorganisaties. Dank brengt het bestuur aan direk- tie, medewerksters en medewerkers van de bank, die de toenemende werkzaamheden met veel toewijding en enthousiuase verricht hebben. De balans sluit met 87.180.427,— (1979: 78.807.211,-). Het nieuwe Dagverblijf Op vrijdag 3 juli zai het nieuwe Dagverblijf aan de Scheldestraat (5) worden geopend door de heer D. Goudzwaard, hoofd van de afdeling sociale revalidatie van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. De betreffende konvokatie is uitgegaan van het bestuur van de Stichting Dagverblij ven Schouwen-Duiveland en gete kend door de heer C. Bij de Vaate (voorzitter) en de heer J. de Jong (Se- kretaris). Geen eieren De heer B., die een goed afgelopen avontuur beleefde in de modder van de spuibóezem té' Viane,' was 'Ö&ar niet aanwezigen om eieren te rapen, zoals vermeld werd in het donderdag-verslag, maar om zee kraal te snijden. Voor een juist be grip van de situatie stelt betrokkene prijs op deze rektificerende aanvul ling. De Z.Z.-3 Na daarvoor bij de scheepswerf van de firma D. van Duivendijk en Zonen te Bruinisse enkele kleine ver bouwingen te hebben ondergaan zal in de mosselkotter Z.Z.-3, schipper C. Schot te Zierikzee bij de firma Maas kant en Zonen te Bruinisse een nieu- „De verlichting is er minimaal, de afvalcontainers worden niet regel matig geleegd en het parkeerterrein wordt in beslag genomen door pas santen van de nieuwe jachthaven of sportduikers, maar mensen die een tochtje over de Grevelingen willen maken kunnen hun wagen hier nooit kwijt", aldus mevrouw E. van Oeve- ren. Niet terecht De rondvaartboot eigenaren voc- Tijdens een bijzonder geanimeer de bijeenkomst in het UVV-gebouw te Zierikzee kwamen vanzelfsprekend verschillende punten uit de aktuele politiek aan de orde. we motor worden geplaatst. Dit wordt een Caterpillar 8 cyl., type 3408 D.I./T.A. 370 p.k. bij 1800 omw. per minuut, gekoppeld aan een Twin- disc, keerkoppeling, type M.G. 514 C. reduktie 3Vi:l. Cabaret in Vrouwencafé Dinsdagavond 16 juni vindt de laatste bijeenkomst van dit seizoen plaats in het Zierikzeese vrouwenca fé. Tijdens deze avond zal - om streeks half tien - een optreden plaats vinden van de cabaretgroep „Het Zeeuws Dijkentheater". BURGH Bijeenkomst E.O. Op woensdag 17 juni wordt in ,,de Burght" aan de Hoge weg te Burgh een grote bijeenkomst gehouden door de Evangelische Omroep. Thema van deze avond, die voor een ieder vrij toegankelijk is, zal zijn „Hij komt, de Zonne der gerechtig heid" door ds. W. Glashouwer en evangelist J. Kits sr. De orgelbegelei ding wordt verzorgd door Arie Pronk, terwijl de algehele leiding in handen is van Theun van Ommeren. De avond wordt gehouden in de grote zaal van het Evangelisch Ont moetingscentrum. Voor tijd: zie agenda. HAAMSTEDE Alfons Blomme De opening van de tentoonstelling, gewijd aan het werk van Alfons Blomme, op zaterdag 27 juni, vindt plaats om 14.30 uur. NOORGOUWE/ SCHUDDEBEURS Opbrengst kollekte De huis-aan-huis kollekte ten bate van het Rode Kruis heeft te Noord- gouwe en Schuddebeurs de fraaie som van 1358,15 opgeleverd. In 1980 bedroeg de opbrengst 1164,25. Een woord van dank wordt gebracht aan alle gevers en kollektanten. NIEUWERKERK „School met de Bijbel" Op woensdag 24 juni wordt in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk een her denkingsbijeenkomst gehouden in verband met het 75-jarig bestaan van de „School met de Bijbel". OOSTERLAND Energiecentrum Op dinsdag 16 juni vindt in het dorpshuis „Oosterhof" te Ooster- land, de opening plaats van het len zich gedupeerd, achteruit gesteld, maar ten onrechte vindt de gemeente Middenschouwen. „Er liggen onge veer honderd jachten in die oude ha ven", vertelt gemeentesekretaris L. F. van Wijck, „en dat parkeerterrein ligt er niet alleen voor bezoekers van de rondvaartboot. Het is een rekrea- tiehaven en ook een rondvaartboot rekenen wij onder rek reat leva art. De haveningang is niet breed en dat betekent dat een schip bij binnenva ren rekening moet houden met ande- Voorzitter André Burg memoreerde in zijn welkomstwoord enerzijds het succes dat D'66 bij de Tweede Kamer verkiezingen had behaald maar wees tegelijk op de onvolkomenheden bij de gevoerde propaganda op Schouwen- Duiveland. Op grond van het aantal in Zierikzee en Westerschouwen op D'66 uitge brachte stemmen mag worden ver wacht dat in beide gemeenten een ze tel gehaald kan worden bij de gemeen teraadsverkiezingen in 1982; in Zierik zee misschien zelfs twee! Er zal geen afwachtende houding worden aangenomen, maar grotere ak- tiviteiten worden ontplooid. Dat tij dens de vergadering opnieuw een tweetal nieuwe ledn kon worden inge schreven was een hoopvol teken. Op woensdag 8 juli as. zal in huize De Raaf te Zierikzee wederom een ontmoeting plaats vinden tussen leden en andere belangstellenden tijdens een informele bijeenkomst C.E.Z. (Coördinatiegroep Energie besparing Zeeland). De opening zal worden verricht door Duivelands burgemeester J. van Bommel. Het centrum zal geopend zijn op dinsdag 16, woensdag 17 en donder dag 18 juni, telkens van 15.00 - 17.30 en van 19.00 - 21.00 uur. Film Jeugdsoos De Pul organiseert za terdagavond 13 juni een filmavond in dorpshuis „Oosterhof" te Ooster- land. De film is getiteld: „Crash" en handelt over een sensationele autora ce. Voor tijd: zie agenda. DEN HAAG. Bij een inval donder dagmiddag in twee Haagse panden heeft de recherche ruim 2,5 kg he roine met een verkoopwaarde van bijna 3 miljoen gulden kunnen onder scheppen. Twee Turken, de 24-jarige M.B. en de 31-jarige zijn in verzekerde bewaring gesteld. Het on derzoek is nog in volle gang. DEN BOSCH. Op bestem mingsplannen kan aanzienlijk wor den bespaard. Tot die konklusie komt de Pro vinei a planologische dienst van Noord-Brabant in een ver schenen nota, „het bestemmingsplan in de jaren tachtig". Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 - 1368 01119 - 1634 re jachten, 't is geven en nemen, ook voor de rondvaartboot". De heer en mevrouw Van Oeveren menen echter dat zij onder de be roepsvaart vallen en dat schepen min of meer moeten wijken als de Wilford de haven in of uit vaart. „Wij vinden dat er totaal geen toe zicht meer is op die oude haven. Iedereen doet maar, ze surfen overal en dat is levensgevaarlijk. Wij zijn met zo'n groot schip niet zo wend baar en dat wordt ons nogal eens ver weten, terwijl we vaak geen kant op kunnen. Passanten leggen hun sche pen. soms rijen dik, tijdelijk vast aan de kade en wel zo dat wij zeer moei lijk kunnen aanleggen", aldus H. van Oeveren. Het kantoor van de ha venmeester staat vlak bij de oude ha ven en de gemeentesekretaris meent dat de havenmeester de situatie in de oude haven voldoende kan overzien ,,'s Avonds gaat de havenmeester na tuurlijk naar huis en is er zowel op de nieuwe als op de oude jachthaven, geen toezicht. Vernieling De heer Van Oeveren heeft nare er varingen met vernielingen aan z'n schip, maar dat hebben eigenaren van plezierjachten ook. Daar kan de gemeente niets aan doen". Wel wil de gemeente op korte ter mijn nagaan of de verlichting op de oude haven verbeterd kan worden, ook al hebben zij daar nooit klachten over gehad, behalve dan van de fami lie Van Oeveren. „Helaas hebben wij geen vergun ning een toiletgebouw op de kade te plaatsen. Er ligt daar geen riolering en het is verbodrn in de haven te lo zen. BIJ de nieuwe jachthaven staan wei toiletten en het is, dachten wij. een kleine moeite daar even naar toe te lopen. Bezoekers van de rond vaartboot kunnen op het schip te recht. dus dat probleem ia ook opge lost", Is de mening van de heer Van Wijck. De m.s. Wilford in de oude jachthaven van Scharendijke. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE, 11-6. Op de donderdagavond in de raadszaal van het gemeentehuis te Haamstede gehouden openbare vergadering van de kommissie Sport-, Jeugd- en Kulturele zaken kwam bij het behandelen van de no tulen van de vorige vergadering nog eens de grensstel ling van de jeugdleden van de tennisvereniging ter spra ken. SCHARENDIJKE, 12-6. Sinds de nieuwe jachthaven in Scharendijke gereed is, blijft de zorg voor en het toezicht op de oude jachthaven achterwege, vin den de heer en mevrouw Van Oeveren, eigenaren van de rondvaartboot m.s. Wilford.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3