Fraai verbouwd dorpshuis en postbureau Rijkspolitie werden officieel geopend Dagelijks bestuur richt zich tot gemeenteraden 5~LJ C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanwinst voor Nieuwerkerk Verbetering betalingsbalans Om Voortbestaan Stichting Samenlevingsopbouw Direkteur geholpen Bitr De werkloosheid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierlkzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 1 95,15. Losse nummers 55 cent Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. Vrijdag 12 juni 1981 137ste jaargang Nr. 22926 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) in dit nummer: O en U" (Nieuwerkerk) gaat jubileren NIEUWERKERK, 11-6. Na een korte zoekaktie vond Rijkspolitiespeurhond ,,Dea" donderdagmiddag in de struiken de sleutel van het gloednieuwe postbureau voor de Rijkspolitie in Duiveland. Deze scène vormde ondc- deel van de officiële openingshandeling door burg - meester J. van Bommel. De speurhond leverde de sleutel af aan de eerste burger, die vervolgens de deur van het nieuwe politiebureau opende en groepskommandant op Schouwen-Duiveland de heer J. Hoekman gelukwenste met deze fraaie aanwinst. Luttele ogenblikken daarna vond een tweede, zo mogelijk nog wat be langrijker officiële opening plaats, die van het fiks uitgebreide - of ogen schijnlijk nieuw gebouwde - dorps huis. Deze handeling werd verricht door de dames A. F. v. d. Zande- Vleugel Schutter en A. C. Hoogen- doorn-Herfkens, beiden lid van het Stichtingsbestuur van het dorpshuis. ROTTERDAM. Bij een schietpartij in een huis aan de Schiedamseweg in Rotterdam zijn vrijdagmorgen een man en een vrouw om het leven geko men. Volgens de politie is de dader bekend, maar nog voortvluchtig. Na dere gegevens ontbreken. DEN HAAG, 11-6. De lopende reke ning van de betalingsbalans op trans- aktiebasis is in het eerste kwartaal van dit jaar zeer fors verbeterd in vergelijking met het laatste kwar taal van 1980. De lopende rekening vertoont nu een overschot van 1,4 miljard, eind vorig jaar was dat nog een tekort van 1,9 miljard. Dit blijkt uit een overzicht dat mi nister Van der Stee (financiën) vrij dag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De verbetering van 3,3 miljard had voor 2,2 miljard betrekking op het goederenverkeer en voor 1,1 miljard op het onzichtbare verkeer. De voor het seizoen gekorrigeerde balans van het goederenverkeer gaf voor het eerst sinds het tweede kwartaal 1979 een overschot te zien. Dit bedroeg 1,5 miljard. Uitvoer Vergeleken met eind 1980 nam de waarde van uitgevoerde goederen to met 8,2 procent en van de ingevoerde met 1,6 procent. De verbetering bij de uitvoer kwam vooral voor reke ning van de energie. Beide dames kregen bloemen aan geboden door de jeugdige Shirley Koffie, d!e ook de sleutel aandroeg om het fraaie dorpshuis te openen. Mevrouw Hoogendoorn - ze is ge meenteraadslid voor de P.v.d.A.- fraktie - wees met nadruk op het feit, dat een draai naar links nodig was om het slot te openen. Mevrouw Van der Zande - ze is gemeenteraadslid voor de V.V.D.-fraktie - wees met na druk op het feit, dat de deur van het dorpshuis met een draai naar rechts openging. Memoreren In de fraaie ambiance kwam het ge zelschap vervolgens bijeen om geluk wensen uit te spreken en nog eens te memoreren hoe een en ander tot stand is gekomen. Burgemeester Van Bommel herinnerde e.an de wederop bouw van het dorpshuis na de wa tersnoodramp in '53. Grote stuwer achter die bouw was toenmalig-bur- gemeester A. A. van Eeten. Dat nieu we dorpshuis betekende destijds iets geweldigs voor Nieuwerkerk, maar de laatste jaren werden steeds meer geluiden gehoord over de noodzaak van opknappen en uitbreiden. Voor al de sfeer in de grote zaal zou verbe terd dienen te worden en er zou be hoefte bestaan aan een grotere verga derzaal. Het Stichtingsbestuur ging zich beraden over de mogelijkheden en het resultaat was een plan de zaak maar volledig aan te pakken. De plannen werden ondersteund door de Middenstandsvereniging, die akties op touw zette ten behoeve van een financiële bijdrage. Op die akties werd door de bevolking met enthou siasme ingespeeld. Toen de Dorpshuisplannen rond waren, kwam van de zijde van de Rijkspolitie het verzoek een lokatie aan te wijzen, dat als noodgebouw zou kunnen dienstdoen. Intensief overleg tussen burgemeester Van Bommel en groepskommandant Hoekman leidde tot het voornemen een heel nieuw postbureau te bou wen aan het te renoveren dorpshuis vast. Technisch ambtenaar de heer D. Haak kreeg de opdracht het ontwerp voor een fraai geheel te maken. Op 15 september vorig jaar ging het verzoek naar de Rijksgebouwen dienst en reeds in oktober kwam het mondeling akkoord en kon met de bouw worden begonnen. ,,Ik ben heel blij dat het in ambtelijk Nederland nog mogelijk is, dat belangrijke za ken snel worden aangepakt", aldus burgemeester Van Bommel. Hij richtte verder een woord van hulde tot de plaatselijke aannemers, die met hun grote voortvarendheid het werk in zeer snel tempo wisten te verrichten. Zo vond op 6 februari dit jaar de laatste uitvoering in het oude dorps huis plaats en kon nu - goed vier maanden later - de nieuwe akkom- modatie geopend worden. De eerste burger was van mening, dat het met de kulturele voorzienin gen in de gemeente Duiveland nu zeer goed gesteld is. Aan het dorps huis in Ouwerkerk zal nog een kleine verbouwing plaatsvinden en daarna zullen de voorzieningen op dit gebied zijn afgerond. Het beheerdersechtpaar van het Dorpshuis in Nieuwerkerk, de heer en mevrouw Goudzwaard kregen lof toegezwaaid van de eerste burger voor hun inzet tijdens en na de ver bouwing. Shirley Koffie mocht uit handen van de burgemeester een boe- kenbon in ontvangst nemen voor haar charmante optreden deze mid dag. Ten aanzien van het nieuwe politie bureau sprak de heer Van Bommel de hoop uit, dat er een druk, maar te vens zuinig gebruik van gemaakt zal worden. „Open deur" Majoor L. A. Provily, sprekend na mens de distriktskommandant van De dames A. C. Hoogendoorn-H erf kens en A. F. v. d. Zande-Vleugel Schutter verrichtten de officiële opening van het fraai vernieuwde dorpshuis. de Rijkspolitie in Zeeland, vond dat de politie erg gelukkig kon zijn met het nieuwe postbureau. Met nadruk wees hij op de open deur van dit bu reau, doelen op de noodzaak, dat de bevolking zich betrokken voelt bij het werk van de politie en partici peert in de kriminaliteitsbestrijding. De majoor zei te hopen, dat de Rijks gebouwendienst ook ten aanzien van andere politiegebouwen in de pro vincie eens wat meer voortvarend heid betracht. Tenslotte overhandig de hij postkommandant de heer M. Lenoire een fraaie plant voor het nieuwe bureau. Groepskommandant Hoekman sprak dankwoorden tot het gemeentebestuur voor de mede werking aan de totstandkoming van het fraaie gebouw, evenals tot de burgemeester voor de prettige sa menwerking. „Eigenlijk zijn we al sinds 1950 be zig geweest voor een eigen gebouw", aldus de groepskommandant. Hij on derstreepte zijn dankwoorden met de aanbieding van het korpsembleem van de Rijkspolitie aan burge meester Van Bommel. Postkommandant Lenoire speelde in op de woorden van ae neer Hoek man, dat de Rijkspolitie niet zo veel weg te geven heeft. „Dat klopt in ma teriële zin, maar we geven wel veel service", aldus de heer Lenoire. Hij. hoopte met het nieuwe postbureau Vervolg pag. 4 ZIERIKZEE Eens een keer - als 't zo uitkomt en toegestaan - de stadhuistoren beklimmen en wan bovenaf Zierikzee bekijken en fotograferen, is een verkwikkende zaak. Twee verschillende aspekten met vroegerveel auto'* op het Ha venplein en nieuw gegroeid groen, dat rond het Havenpark fiks opgeschoten (Foto: Zierikzeesche N'euwsbode) ZIERIKZEE, 11-6. „Als de beslissing tot het stopzetten van de werkzaamheden van de Stichting Samenlevings opbouw zo gemakkelijk kan worden genomen als door de gezamenlijke kolleges van B. en W. in de regio wordt voorgesteld, betekent dat voor diegenen die voor de voorbereiding mede verantwoordelijkheid dragen - en dat zijn de gemeenten evengoed als de partikulieren - een enorme slag." Deze mening is het dagelijks bestuur van de Stichting Samenle vingsopbouw toegedaan, nadat de gezamenlijke kolléges het bestuur hebben verzocht de vakature van op bouwwerker niet meer te vervullen. Het d.b. van de Stichting heeft zich inmiddels met een schrijven gericht tot de raden van de gemeenten op Schouwen-Duiveland. Het d.b. deelt de raden mede het niet juist te achten op grond van fi nanciële overwegingen bij het toe vallig ontstaan van een vakature het voortbestaansrecht van de stichting in gevaar te brengen. Opheffing Met nadruk wordt erop gewezen dat bij niet vervulling van dc vaka ture de opheffing van de Stichting zal volgen. Het bestuur zegt juist voor een nieuwe aanpak van het werk te staan - dit voorjaar werd een nieuw werk programma opgesteld - en de aanslui ting van een nieuwe kracht des te meer dringt om het werk in positieve zin te ontwikkelen. Verder deelt het d.b. mede, dat de opbouwwerker niet bedoeld is als tussenpersoon tussen burger en over heid, maar als ondersteuner van groepen mensen bij het werken aan hun vragen en problemen. De gezamenlijk kolleges zijn echter de mening toegedaan, dat de Stich ting Samenlevingsopbouw In de Schouws* situatie niet funktioneert. F,r liggen volgens de kolleges korte lijnen tussen bevolking en de ge meentebesturen. Ze zijn van mening, dat het opbouwwerk in probleemge bieden wel een funktie kan hebben, maar niet op Schouwen-Duiveland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. WA> ffil* PÊ Het d.b. van de Stichting denkt daar, zoals uit bovenstaande blijkt, duidelijk anders over. In het schrij ven aan de gemeenteraden wordt ook gewezen op de gevolgen voor het Kleine Kernen Experiment, die even tuele opheffing van de Stichting Sa menlevingsopbouw zou kunnen heb ben. Verzoek Het d.b. verzoekt de gemeentera den de Stichting in de gelegenheid te stellen over te gaan tot aanstelling van een nieuwe opbouwwerker en om bereidverklaring het werk van de Stichting te blijven subsidiëren tot dat de evaluatie in het kader van de welzijnsplanning heeft plaatsgevon den. Tenslotte vraagt de Stichting om de speelruimte, die nodig is om haar werk in goed overleg met de gemeen telijke overheid uit te voeren. EINDHOVEN-DEN BOSCH. 11-6. Dc voormalige direkteur van het Eindhovense Catharinaziekenhuis dr. W. van der S. is door buitenstaan ders geholpen bij zijn manipulaties met ziekcnhuisgeld. Zo hielpen reis bureaus hem aan valse fakturen. Ook de pachter van de ziekenhuis winkel verzorgde in ten minste een geval voor een valse rekening. Dat heeft de Bossche officier van justitie mr. J. Smits van Oyen donderdag morgen desgevraagd bevestigd. DEN HAAG, 11-6. De werkloos heid in Nederland Is in de maand mei gestegen met 2.200. Bij de Arbeids- bureau's stonden eind mei 885.900 mensen als werkloos Ingeschreven, zo blijkt uit de voorlopige cijfers. Ver geleken met eind april was er een daling te zien onder bet aantal werk loze mannen met 2.000 en een stij ging van 4.200 b|j de vrouwen. Verwachting tot zaterdagavond: Zonnig Droog en zonnig; minimumtempera tuur omstreeks 8 graden, middag- temperatuur ongeveer 22 graden; zwakke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 16 juni: Zondag: Perioden met zon. Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: zuidwest 4. Maandag: Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: west 5. Dinsdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: west 6. ZON- EN MAANSTANDEN 13 juni Zon op 5.19, onder 22.01 Maan op 17.35, onder 3.43 14 juni Zon op 5.18. onder 22.02 Maan op 18.40, onder 4.04 15 juni Zon op 5.18, onder 22.03 Maan op 19.44, onder 4.28 Volle Maan: 17 juni (17.04) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 13 juni 0.58 13.37 7.03 19.32 14 juni 1.59 14.30 7.54 20.20 15 juni 2.52 15.13 8.38 21.01 Springtij: 19 juni HET WEEROVERZICHT DE BILT. 12-6. Het K.N.M.l. deelt mede: Voor zaterdag wordt droog weer verwacht met zonnige perio den. Een depressie, die de afgelopen tijd het weer een wat regenachtige aanblik gaf is naar zuid-Zweden ge trokken en trekt nog verder oost waarts. Deze depressie wordt ge volgd door een hogedrukgebied dat vrijdagochtend boven de Britse ei landen en ten noorden van Schotland lag. Het hogedrukgebied trekt lang zaam naar het oosten en breidt zijn invloed over West-Europa uit De wind waait eerst uit het noor den, maar later uit uiteenlopende richtingen. Er zijn zaterdag flinke zonnige perioden en de middagtem- peratuur kan oplopen tot ongeveer 22 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1