Kommissaris C. Boertien opende musea-bibliotheek komplex aan Molenstraat m* VOETBALVELDENKOMPLEX VOOR SPORTVERENIGING DUIVELAND Twee onderscheidingen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vrijdag in Bruinisse Dramatisch treinongeluk (India) PÊ Bitr „Uniek voor dit dorp" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REOAKTIE, ADMINISTRATIE EN 8EZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn Inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per Josse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Dinsdag 9 juni 1981 137ste jaargang Nr. 22924 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Te Renesse rijdt een paardentram BRUINISSE, 8-6. Door een lint door te knippen, dat twee kettingen verbond die de toegang afsloten tot het visserij- en oorlogsmuseum en bibliotheek aan de Mo lenstraat te Bruinisse, opende de kommissaris van de Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien het komplex offi cieel. Geflankeerd door burgemeester T. C. Hekman maakte vervolgens de kommissaris een rondgang door beide musea. Aan dit feestelijk gebeuren ging een bijeenkomst in het „Durps'uus" voor af, in aanwezigheid van een flink aantal genodigden. Burgemeester Hekman voerde aldaar het v/oord en deed de Zeeuwse kom missaris uit de doeken hoe een en ander tot stand is gekomen en wat in beide musea te zien is. BRUINISSE. Met assistentie van twee jonge Bruse schonen opende kommissaris van de Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien het museumkomplex met bibliotheek aan de Molenstraat, door het doorknippen van een lint. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ,,Bij velen zal de vraag rijzen, waarom een betrekkelijk kleine ge meente als Bru een kleine half mil joen gulden uitgeeft om dergelijke voorzieningen te treffen", aldus Hekman, die ter beantwoording van deze vraag allereerst de geschiedenis in dook. Nieuw gebouw De panden waarin musea en biblio theek nu gevestigd zijn, kwamen vrij toen enkele jaren geleden besloten werd de twee bestaande kleuter- en lagere scholen in één nieuw gebouw onder te brengen. Voorwaarde daar bij was, dat de vrijkomende panden een openbare bestemming zouden krijgen. In eerste instantie dacht men toen aan de C.J.V.-bibliotheek, toen nog gehuisvest in het Groene Kruis ge bouw en kampend met ruimtege brek. ,,Als iedere gemeenschap bergt ook Bruinisse wel enkele verwoede ver zamelaars op een bepaald gebied, ook wat betreft van voorwerpen uit de tweede wereldoorlog. De heer H. Kok heeft in de loop der jaren een grote verzameling bijeengebracht uit die tijd, die tentoongesteld werden in een aantal oude krotwoningen", al dus Hekman, ,,maar daar kwamen deze voorwerpen niet tot bun recht". Zeeuws oorlogsmuseum Tijdens de voorbereidingen om ook deze museumstukken een plaatsje in het komplex te geven, heeft het ge meentebestuur van Bruinisse de hand weten te leggen op materiaal van de inmiddels ontbonden vereni ging „Zeeuws oorlogsmuseum", af komstig uit Middelburg. De kollek- tie was toen voldoende om een oor logsmuseum in te richten. Tot het geschonken materiaal be hoort o.a. een eenmansduikboot (bui ten tentoongesteld) en een Goliath- zelfmoordtank. Deze voorwerpen werden door leerlingen van de bedrijfsschool van de b.v. Kon. Mij. De Schelde in ere hersteld. Visserijmuseum Het derde onderdeel is het visserij museum. De visserij neemt in Brui nisse nog steeds een belangrijke plaats in, en het is daarom niet te verwonderen dat voor deze be drijfstak een speciaal museum wordt ingericht. Wórdt ingericht, want tot op heden is dit nog niet het geval. Veel tijd ver gende voorbereidingen maakte het niet mogelijk dit museum voor de of ficiële opening te realiseren. Een voorlopige tentoonstelling van opgezette vogels en dieren, hoofdza kelijk uit eigen streek, vult deze leemte op. De kollektie behoort toe aan de heer H. Bax uit Dreischor. Met ingang van het toeristensefroen 1982 hoopt men het visserijmuseum klaar te hebben. Slecht-weer akkommodatie Burgemeester Hekman noemde het komplex, dat als kultureel centrum bekend zal staan, een welkome uit breiding van de slecht-weer-akkom- modatie binnen de gemeente Bruinis se, waar ongeveer 10.000 rekreanten per dag verblijven in het hoogsei zoen. De eveneens tot het komplex beho rende eenklassige noodschoot heeft de funktie gekregen van kommando- centrum en oefenlokaal van de plaat selijke Roke Kruis kolonne. "Al met al mag worden vast gesteld, dat het oude gebouwenkom- plex ten dienste van de gehele ge meenschap een goed verantwoorde bestemming en funktie heeft gekre gen", volgens Hekman. Beheersstichting Om een en ander gemakkelijk en beter te laten funktioneren is een overkoepelende beheersstichting in het leven geroepen, met de naam: Kulturele Stichting Bruinisse, met de heer H. Groene veld als voorzitter en de heer B. de Groot als sekretaris. Daarbij heeft de stichting de steun van veel vrijwilligerswerk. Zo heeft de bibliotheek en leeszaal de be schikking over dertig vrijwilligers, die zich al voor de opening beschik baar hebben gesteld. Molenstraat Na deze uitvoerige uiteenzetting van de burgemeester zette het gezel schap (ondersteund door het mooie weer) zich in beweging richting Mo lenstraat, voor de officiële opening door de heer C. Boertien. Na het be zoek aan het nieuwe komplex keerde men terug in het „Durps'uus" voer een drankje en dankwoorden. Kommissaris Boertien had weinig behoefte aan veel woorden. „De bur gemeester heeft uitvoerig uit de ge schiedenis geput: dat had ik ook wil len doen. Daarom volsta ik met een korte gelukwens aan de gemeente, „Fantastisch" Voorzitter J. van der Maas richtte als eerste een woord tot de aanwezi gen, onder wie oud-burgemeester J. D. de Kam. Hij noemde het „een fantastisch stuk werk" en herinnerde aan de tijd van voor de oorlog, toen de vereniging VOP (voor ons plezier) nog bestond. Toen werd er gevoetbald op het weit je achter de hofstede. De voorzitter noemde een dergelij ke huidige akkommodatie uniek voor een dorp met tweeduizend in woners en vond dat alleen maar re den om dankbaar te zijn. De kleedge bouwen zijn overigens door de ge meente betaald en de kantine is op kosten van de sportvereniging zelf neergezet. Bezuiniging Ook de KNVB, afdeling Zeeland voor deze verrijking van akkommo datie", aldus Boertien. Mevrouw A. M. Bovenberg, van het Nederlands Bibliotheek en Leeszalen Centrum in Den Haag bood namens het centrum het boek aan „Ooster- schelde, leven in en op het water", een boek dat ze gemist had in de bi bliotheek. Na de heer Groeneveld die vooral dank aan het gemeente bestuur voor de medewerking, was het slotwoord voor de heer Hekman. Cheque „Het is gebruikelijk, dat iemand die iets opent een kado krijgt. Uw was - uiteraard - vertegenwoordigd. De heer D. E. Mooij, bestuurslid wees op de moeilijke situatie, waarin sportverenigingen heden ten dage verkeren. „De bezuiniging wordt drastisch toegepast, aan de ene kant gaat de subsidiekraan dicht en aan de andere kant stijgen de huurprij zen van de terreinen. Het gemeentebestuur moet de ene kraan niet verder dicht draaien dan de andere, anders kunnen de vereni gingen de mooie sportvelden niet meer betalen," aldus de heer Mooij. De voorzitter van zustervereniging Renesse, de heer J. Bom sprak als een jaloers man. „Wat bij ons in Wester- schouwen moeilijk tot stand kan ko men, kan in de gemeente Duiveland wel verwezenlijkt worden." Onderscheidingen In al het feestgedruis ontbraken ook de onderscheidingen niet. De heer M. J. Zeijlcr, dc man die al vijfentwintig jaar elk weekeinde dc velden keurt voor Duiveland cn dc heer H. van der Werf, vice-voorzitter van Duiveland kregen als waarde ring voor hun geleverde prestaties heiden dc speld van verdienste uitge reikt door de heer Mooij. Eerstgenoemde voor zijn consul schap en Van der Werf voor zijn bestuursfunktie(s), die hij reeds 25 jaar uitoefent. „Hij en dc sport is een éón-t wee-eenheid", typeerde de heer Mooij hem. Verder spraken de heer C. A van Sparrentak. namens de provinciale leiding van de Grontmij (het inge nieursbureau dat het sportkomplex heeft ontworpen), de heer J. P. Boogert van het aannemingsbedrijf Boogert, de heer C. I. Jumelct van de kommissie bedrijfs- en zomeravond voetbal en de heer M. Verspoor, voor zitter van de Bruse Boys, die zeer ko mische vertelsels over het verleden lanceerde. Tot slot spraken de heer Zeijler en Van der Werf dankwoorden voor hun werk als voorzitter van Unicef ken nende, hebben we gemeend het eens anders te doen: ik overhandig u als dank voor het hier aanwezig willen zijn en voor de openingshandeling een cheque, die u naar eigen goed dunken kunt besteden. Hopelijk is het een verrassing". Dat was het volgens Boertien, die zei ontroerd te zijn voor dit gebaar. Overigens raadde hij eet. ieder aan dit voorbeeld te volgen. De cheque zal overgemaakt worden naar Unicef Den Haag. Na dit officiële gebeuren bleef het gezelschap lange tijd bijeen op een zeer geanimeerde receptie. Wethouder A. L. Bakker opent het slot van het hek en daarmee het sportkomplex. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) onderscheiding en speelde het eerste elftal van Bruse Boys een openings wedstrijd tegen het eerste elftal van Duiveland, dat in een 4-4 stand ein digde. Voor verslag: zie elders in dit nummer. NEW DELHI, 6-6. Hel wordt mo gelijk geacht dat het treinongeluk dat zaterdag plaats vond in de Indiase deelstaat Bihar het leven heeft gekost aan drieduizend mensen, zo verklaar de maandag de vice-voorzitter van het parlement van Bihar, Gajendra Pra sad. De verongelukte trein zou meer dan overvol geweest zijn. dc passa giers zaten en stonden op dak en tree planken. Als oorzaak noemde een kor- respondent van het persburo P.T.L, dat de machinist plotseling had ge remd voor een op de rails lopende (heilige) koe. Toen de besruurder van de trein de rem aanzette, stortten ze ven rijtuigen in de rivier, aldus het persburo. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. WA> Verwachting tot woensdagavond: Wat koeler Zonnige perioden en in hoofdzaak in de nacht en ochtend een bui; mini mumtemperatuur omstreeks 11 gra den; middagtemperatuur ongeveer 18 graden; vrij krachtige wind, draai end van zuidwest naar west. ZON- EN MAANSTANDEN 10 juni Zon op 5.19, onder 21.59 Maan op 14.19, onder 2.45 11 juni Zon op 5.19, onder 22.00 Maan op 15.25, onder 3.04 Volle Maan: 17 juni (17.04) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 10 juni 10.35 22.46 4.04 16.30 11 juni 11.39 23.54 5.08 17.37 Doodtij: 11 juni WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 11 juni: Donderdag: Zonnig. Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 9 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkrachtnoordwest 3 Vrijdag: Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 25 gr. Windkracht: zuidoost 3. Zaterdag: Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: zuidwest 4. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-6. Het K.N.M.l deelt mede: Morgen, woensdag, wordt met een westelijke stroming iets koelere oecaanlucht over ons land gevoerd, waarbij het af en toe flink zonnig zal zijn. In deze lucht kunnen echter overdag vrij gemakkelijk stapelwol ken ontstaan, waaruit, vooral in het midden en oosten van het land. een enkele bui valt. De middsagtemperaiuur wordt on geveer 18 graden. De westelijke wind is overwegend matig, maar boven grote wateroppervlakten is hij nu en dan vrij krachtig. Dit weerbeeld wordt veroorzaakt door een naar het noordoosten weg trekkend lagedrukgebied bij Noor wegen en een naderend hogedrukge- bied bij de Azoren. OOSTERLAND, 6-6. Zierikzee gaat langzamerhand wel erg achterop lopen in de rij van gemeenten, die regel matig nieuwe sportakkommodaties realiseren. Zo werd er zaterdagmiddag, nu in Oosterland, een voetbalvel- denkomplex geopend voor de sportvereniging Duive land. „Oostersportpark" heet de nieuwe akkommodatie en bestaat uit velden, kleedkamers en een kantine, dat werd geopend door de wethouder van sportzaken van de gemeente Dui veland, de heer A. L. Bakker. De burgemeester, de heer J. van Bommel memoreerde het al in zijn toespraak tijdens de opening. „De gemeente heeft de laatste jaren nogal wat gedaan aan de sportakkommo daties en zit nu op een investering van bijna twee miljoen gulden. In het veld heeft de gemeente 600.000,- geïnvesteerd en in het klubgebóuw 220.000,-. Dat betekent allemaal dat de gemeente per jaar 250.000,- aan lasten draagt en dat is wel de grens," zo sprak de burgemeester, die het een feestdag voor zowel de sportvereniging als de gemeente vond. Hij was van mening dat het een heel goede zaak is de jeugd tot sporten aan te zetten, dat de overheid de mogelijkheden moet scheppen de jeugd te laten sporten en dat de vere nigingen de rest moeten doen. Hij richtte een speciaal woord van dank tot de heer D. A. Haak, technisch ambtenaar bij de gemeente Duive land en ontwerper van de kantine. Voordat het officiële spreekgedeelte begon werd de naam uan het sportpark onthuld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Gevangenissen maken me on rustig; het is een soort toeval dat je er zelf niet in zit. Carmiggelt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1