Nutsspaarbank bouwkundig en organiek afgestemd op toekomstontwikkeling 1 1 Oesterbroed in Grevelingen zit onder het onkruid if wc DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een belangrijke restauratie De Belgische Voerstreek j Lr--"-" -f V s |H! f i i- i i 1 1 1 l!:, Palingvissers samen aan de schoonmaak Overvloedige regenval jaagt wel kosten Waterschap op Bitr yVeL1 Lagere winst PTT Seinen schepen gevaarlijke stoffen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 juni 1981 137ste jaargang Nr. 22923 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar t 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - .1889) In dit nummer: Pseudo-dokter was aktief te Bru r-*» r-J i i ZIERIKZEE, 4-6. In goede zin is er iets aan de hand met een fraai en centraal gelegen pand, n.l. de Nuts spaarbank, die - mikkend op toekomstige ontwikkelingen - een belangrijk restauratie en verbetering heeft onder gaan, inklusief voorzieningen die „bankzaken" doen in de toekomst" efficiënter en eigenstijdser mogelijk maken. Onder het motto: „Geen bankgeheimen" wordt vermeld dat op zaterdag 13 juni de Nutsspaarbank nieuwe stijl „open huis" houdt van 10.00-14.00 uur. Dan is er gelegenheid „om te praten en te kijken, zowel vóór als achter de balie". In een fraai gedrukte en samen gestelde brochure gaat de leiding van de Nutsspaarbank - onder het motto: ,,Je geld of je leven" - in op de ..faits et gestes" van de bank, de geschiede nis waarvan teruggaat tot 1819. Een mededeling uit het primitieve begin: ,,de Nutsspaarbank beschikte toen nog niet over een gebouw en had geen mogelijkheden geld en effekten op te bergen. 'Om aan dit inconveriïënt een einde te maken, verzocht de oprichtings kommissie het gemeentebestuur om ,,een geschikt publiek lokaal tot het houden van bijeenkomsten en als plaats voor een kist, waarin gelden BRUSSEL, 4-6. De Voerstreek, de kleine Vlaamse „enclave" in Wallo nië, is weer eens in opspraak. Nadat zich in het afgelopen weekeinde op nieuw enige ongeregeldheden had den voorgedaan tussen Vlanjingen en Walen (de rijkswacht verrichtte zelfs arrestaties) heeft nu ook minister van justitie Moureaux olie op het vuur gegooid. Hij deed dat woensda gavond tijdens een toespraak in We- zet. Moureaux zei: „Wie het voort bestaan van dit land wil vrijwaren van ondemokratische stappen van zijn burgers, moet de Voerstreek op nieuw ter sprake brengen. Dat gesprek kan niet langer meer worden uitgesteld. Voor de Voerstreek moet een originele oplossing komen". UTRECHT. Als minister Tuijnman van verkeer en waterstaat niet bereid is om voor volgende week donderdag met werkgevers en werknemers in het streekvervoer te praten over een ho gere loonschaal voor de 9.000 rijdende personeelsleden, zijn ook in het streekvervoer akties te verwachten. en effekten van de bank zouden kun nen worden opgeborgen. Burgemeesterskamer Het werd - gehonoreerd het ver zoek - de burgemeesterskamer en „de middelste van drie kassen met de vaste geldkisten in derselven". Het opzicht komt onder de zorg van de „Stadsfabriek", de toenmalige naam voor de direkteur Gemeentewerken, die opdracht gaf een bestaande geld kist te laten repareren. Voor het opbergen van de effekten werd later de partikuliere brandkast van de thesaurier (penningmeester) gebruikt, maar zo'n man was nogal eens van huis en in 1893 overweegt het bankbestuur een gebouw aan te kopen. Het werd (waarschijnlijk) de vrij metselaarsloge, waar - in de kluis - een brandkast kon worden geplaatst. Een tweedehands brandkast werd aangekocht voor de aanvallige som van 102,55 plus vervoerskosten van Dordrecht naar Zierikzee. Ooit was er dus een kist met (drie) sloten, toen een brandkast van de thesaurier, maar de beveiliging evo lueerde in de tijd en geraffineerde veiligheidssystemen werden uitge vonden en geïnstalleerd, ook in de Nutsspaarbank. Vooral met de jongste verbouwing is het veilig- heidsaspekt aan de orde gekomen. Zo zit de kassier achter kogelvrij glas. Daarnaast hebben ingrijpende wijzi gingen in het geldverkeer tot de ver hoging van de veiligheid bij gedra gen. Zo worden salarissen op een bank girorekening overgeschreven en be talingen gebeuren vaak met Euroche ques en vaste betalingen via een in- kasso opdracht. De veranderingen in het bankwe zen zijn nog niet ten einde, want toe nemende automatisering zal de vei ligheid verder vergroten. Tentoonstelling Intussen houdt het „open huis" op 12 juni nog een extra in, in de kultu- rele sfeer. Bij gelegenheid van de heropening. In de voorruimte van het gebouw is een expositieruimte inge richt, waar voor deze bijzondere gele genheid werk wordt tentoon gesteld van de Zierikzeese kunstschilder H. H. Breetvelt. Breetvelt is de man, die in een lang en rijk leven heel veel Zierikzee in zijn werken heeft p^- daan en daaruit is een keuze gemaakt voor de expositie. De expositie bestaat uit een der tiental schilderijen, die allen Zierik zee tot onderwerp hebben. 'f Nutsspaarbank een bank met traditie, in het centrum van Zierikzee. BRUINISSE/ZIERIKZEE, 4-6. Op het Grevelingen- meer, blijkens de passage door de sluis, het grootste en drukste watersport gebied van Nederland, met boten, surfplanken, snelboten, kano's enz., in aantallen van ve le honderden, vallen de beroepsvissers nauwelijks op. Of misschien toch wel, de palingvissers, met hun netten hoog in de mast, wanneer zij naar hun stek toevaren vormen nog altijd een bijzonder opvallen de verschijning. Nog geen grote landbouwschade SCHOUWEN-DU1VELAND, 4-6. Onweersbuien vergezeld *an een zeer overvloedige regenval soms vermengd met hagel, kunnen individueel, in de fruitkwekerij enorme schade toebrengen. Van een algemene landbouwschade op de akkerbouwbedrijven in het zuidwestelijk kleigebied is gelukkig nog geen sprake. Maar toch is er een schade die straks tot uiting zal komen, als het waterschap zijn rekening 1981 aan de landbouw presenteert. Niet alleen betekent de vele neerslag, verhoging van draaiuren van het poldergemaal, dat de sloten en waterlopen op peil moet houden, langs die waterlopen komen door het hoge polderpeil van het water, veel vuldig ingevallen kanten voor. De laatste jaren is weinig aan rat tenbestrijding gedaan, de gangen die de ratten in de slootkanten graven, zorgen nu voor inzakkende kanten en het opzetten van ingezakte slootkan- DREISCHOR. Velen wellicht - op weg naar strand en duin - rijden er voorbij of verder langs, maar zo is de Sasput bij Dreischor op een stille (bijnaf-zamermiddag. Heel mooi. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode) Zij kregen de laatste weken gezel schap van de oestervissers, die een deel van het gebied schoonvissen, om straks de schelpen te zaaien, die het oesterbroed zullen moeten opvangen. De palingvissers, die hun kost op het meer moeten verdienen, hebben gezamenlijk een mosselkotter ge kocht, waarmee zij eveneens aan een grote schoonmaak deelnemen. Zij zuiveren het gebied, door. de Franse kunststof collecteurs op te vissen, die daar in een vorig seizoen zijn uitge zet. Collecteurs Onder collecteurs verstaat men in de oesterwereld voorwerpen, die die nen om oesterbroed in te zamelen. De oesterlarve moet om tot ontwikke ling te komen, na een tijdje in het wa ter te hebben gezweefd, een vast punt hebben om zich te kunnen hechten en zo tot een oester uit te groeien. Vroeger gebruikte men gekalkte dakpannen, als collecteurs, later ging men over tot het zaaien van mosselschcpen en in de zeventiger ja ren gebruikte men ook voorwerpen van kunststof afkomstig uit Frank rijk, om de begeerde ocstcrlarvcn een plaatsje te geven om zich vast te hechten. Een vorig seizoen zijn de collec teurs over blijven staan, nu moeten ze worden opgevist. Onkruid Daarbij blijkt, dat niet alleen oesterbroed een plaats zoekt om zich vast te hechten, maar ook nog vele andere waterbewoners, die het oesterbroed geen goed doen. Deze nieuwe methode bleek dus geen doorslaand sukses, er zit meer on kruid aan, dan oesterbroed. Warmte gewenst Alles wacht nu op warm zomer weer, want het water moet een be paalde temperatuur hebben bereikt, wil de door de moederoesters afgege ven vloeistof, hier „melk" genoemd, 2ich eerst tot een larve en later tot een oesterbroedje, kunnen ontwikke len. Van het slagen van de schclpen- zaaierij, die straks op gezuiverde grond zal gebeuren, hangt de voorzet ting van de Zeeuwse oesterkuituur af. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Herinner U wat U kreeg, ver geet wat U gaf. WA> ffir P£ ten is tegenwoordig een tijdrovend maar vooral ook een kostbaar kar wei, die niet zal nalaten, de polderre kening nadelig te beïnvloeden. DEN HAAG, 4-6. De PTT heeft over 1980 een bedrijfswinst geboekt van 314 miljoen gulden, tegenover 412 miljoen in 1979. Het totale resul taat was echter 810,5 miljoen gulden tegenover 757,5 miljoen in 1979. Dit blijkt uit sumiere financiële ge gevens, die zijn opgenomen in het so ciaal jaarverslag van de PTT. Het fi nanciële jaarverslag wordt volgende week vrijgegeven. Op de post werd in 1980 een verlies gemaakt van 145 miljoen gulden, maar daar stond een winst van ruim 300 miljoen tegenover bij de telefo nie. Ook postgiro en telegrafie werk ten met winst. De vraag naar diensten van de PTT groeide vorig jaar, maar die groei was minder groot dan in vorige ja ren. Die groei zal ook de komende ja ren minder groot zijn. De rente van buiten het bedrijf staande reserves was in 1980 763 mil joen gulden, terwijl 48 miljoen gul den aan de reserves werd onttrok ken. DEN HAAG, 4-6. Binnenschepen die gevaarlijke stoffen vervoeren, moeten met ingang van 1 juli 1981 an dere seinen voeren. Dat zijn blauwe kegels overdag of blauwe lichten 's nachts. Tot nu toe zijp, behalve de blauwe kegels en lichten, in bepaalde gevallen ook rode kegels en lichten voor geschreven. Rode lichten kun nen echter verwarring geven omdat ze op en langs de vaarweg ook andere betekenissen hebben. Nu de rode lichten en daarmee ook de rode kegels gaan vervallen, wordt de mate van gevaar voortaan alleen aangeduid door het aantal blauwe kegels of lichten. Hoe meer kegels of lichten hoe gevaarlijker de vervoer de stof. Verwachting tot zaterdagavond: Weinig verandering In de nacht en ochtend veel bewol king en af en toe regen; in de middag zonnige perioden: minimumtempera tuur rond 13 graden; middagtempe- ratuur ongeveer 19 graden; vrij krachtige zuidwestelijke wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 15 gr. Méix.-temperaturen: omstreeks 24 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten gemiddeld over Nederland. De cijfers zijn een globale aanduiding: het interval rond deze cijfers moet één ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de verwachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting voor 6-6 7-6 8-6 9-6 af af en en toe toe zon zon 70 70 10 10 17 17 zw 6zw 6 w 6 w 5 Zonneschijn Kans op neerslag Min. temp. Midd. temp. Windrichting en windkracht overdag boven open gebieden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 juni Zon op 5.21, onder 21.56 Maan op 9.39, onder 0.48 7 juni Zon op 5.21, onder 21.57 Maan op 10.51, onder 1.27 8 juni Zon op 5.20, onder 21.57 Maan op 12.02, onder 1 58 9 juni Zon op 5.25. onder 21.58 Maan op 13.11, onder 2.23 Eerste Kwartier: 9 juni (13.33) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7.06 18.49 0.12 12.37 19.42 1.04 13.26 20 41 2 02 14.19 21.40 3.03 15.23 6 juni 7 juni 8 juni 9 juni Doodtij: 11 juni 7.55 8 44 9.36 SYNEY (Australië). De Australi sche regering heeft van de week de omvangrijkste petitie van het volk in ontvangst genomen. Er prijken 400.000 namen op van mensen die protesteren tegen geopperde accijns op bier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1