é\G\ê HTMC Bouw Premiekoopwoningen Poortambacht van start Zeeleeuw sneuvelde bij transport dolfinarium naar Stein my EEG DE ZIERIKZEESCHE COURANT Burgemeester De Meester slaat eerste paal Leuke dingen in Frankrijk Benzineprijs hoger per 1 juli Bouwen in kleine kernen Het ruimteveer Hongerstakers in Polen Kosten levens onderhoud Dode bij brand Remington gered ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 juni 1981 137ste jaargang Nr. 22922 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zlerikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 29,70, per jaar t 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn Inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (Om 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Eindexamens voorbij; tassen aan de gevels ZIERIKZEE, 3-6. Met het slaan van de eerste paal gaf burgemeester Th. H. de Meester woensdagochtend het officiële startsein voor de bouw van twintig premie koopwoningen in de partikuliere sfeer. Deze twintig wo ningen - zestien A-premiewoningen en vier B-premie woningen - worden gebouwd in Poortambacht in het ver lengde van de Scheldestraat, oftewel aan de toekomstige Schouwenbank 99 99 Het heien van die eerste paal werd bijgewoond door direkteur H. Rött- ger van Bouwbedrijf Prince in Haamstede, vertegenwoordigers van Makelaardij Bij de Vaate, die de ver koop en verder administratieve af wikkeling behartigt, architekt R. J. Pothaar, N.MJl.-direkteur B. Waay- enberg en een aantal toekomstige be woners van deze premiekoopwonin gen. Burgemeester De Meester wilde in de officiële handeling van eerste paal slaan ook die toekomstige bewoners nader betrekken en kreeg desge vraagd charmante assistentie van mevrouw P. M. Verwest-Van Duiven- dijk. Het heien geschiedde onder toe ziend oog van heibaas de heer Alblas van de firma Oudenalle. DEN HAAG. De BOVAG wil dat de aangekondigde verhoging per 1 sep tember van de motorrijtuigenbelas ting voor diesel- en LPG-auto's niet doorgaat PARIJS, 3-6. De nieuwe Franse re gering van premier Francois Mitte- rand heeft woensdag besloten tot een verhoging van het wettelijk mini mumloon in Frankrijk met tien pro cent tot 16,72 frank (ongeveer 7,90 gulden) per uur of 2909 frank (1375 gulden) per maand. De verhoging geldt met terugwerkende kracht tot 1 juni. In Frankrijk wordt over het al gemeen veertig uur per week ge werkt. Ingaande volgende maand worden de gezinstoelagen en de huursubsi dies met 25 procent verhoogd en de uitkeringen aan bejaarden met twin tig procent. De premies die de werk gevers betalen voor de sociale voor zieningen ten behoeve van de mini mumloners worden met vijftig pro cent verlaagd. Dat is vooral bedoeld om kleine bedrijven enigszins tege moet te komen in de stijging van de kosten door de verhoging van het mi nimumloon. DEN HAAG, 3-6. De verhoging van de benzineaccijns met drie cent ^aat pas op l juli in. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de verhoging per 1 ju ni door te voeren. Minister Van der Stee en staatssecretaris Van Amels- voort hebben tot dat uitstel besloten omdat de Tweede Kamer het betref fende wetsontwerp niet voor het ver kiezingsproces heeft kunnen afron den. Er moet nog over worden gestemd. Het uitstel met een maand kost de schatkist rond twaalf miljoen gul den. De opbrengst van de accijnsver hoging zal nu voor dit jaar 62,5 mil joen bedragen. DEN HAAG, 3-6. Het bouwen van sociale woningen is door hogere grondkosten en hogere arbeids kosten per woning in kleine kernen duurder dan in uitbreidingsgebieden van steden of dorpen. De stichtings- kosten per woning in kleine kernen zijn echter door verschillende maat regelen omlaag te brengen. Niette min vergt het wegwerken van het prijsverschil tussen sociale wonin gen in uitbreidingsgebieden en in kleine kefhen een door de overheid te betalen toeslag. „Een kleine ker nen toeslag" Dit is de kern van een rapport „Bouwkosten van woningen in klei ne kernen", dat de Landelijke Vere niging voor Kleine Kernen woensdag presenteerde in Den Haag. De eerste burger zei te hopen, dat deze eerste paal het begin zal zijn van vele palen, waar een goede toekomst voor de bewoners op gebouwd zal worden. N oemenswaardig projekt Tijdens een samenzijn met een feestelijk tintje in de bovenzaal van restaurant „Mondragon" werd nog wat dieper ingegaan op de bouw van deze twintig woningen. De burgemeester sprak over een „noemenswaardig projekt", daar het gaat om de bouw van de eerste pre miekoopwoningen in deze regio, waar uitsluitend regionale onderne mers bij betrokken zijn. Hij gaf ver der een kort overzicht van hetgeen vooraf ging aan de officiële start van de bouw. Uit de korte opsomming van data bleek, dat de plannenmakerij binnen een half jaar kon worden afgerond en bouwbedrijf Prince met het werk krv herinnen. Spreker memoreerde in Uit verband de goede samenwer king tussen de bouwer, de gemeente Zierikzee en de direktie Volkshuis vesting. Verder sprak de burgemeester een woord van hulde tot architekt Pot haar, die zijn ontwerp direkt zag goedgekeurd door de welstandskom missie. Het door de direktie Volks huisvesting vereiste Garantiecertifi- kaat van de firma Prince dreigde nog voor een fikse vertraging te zorgen. Een dergelijk certifikaat bekrachtigt de aansluiting bij het Garantie-insti tuut Woningbouw. Vooral kleinere bouwbedrijven tonen zich echter geen voorstander van een dergelijk garantiecertifikaat, daar het kosten verhogend werkt en er twijfels bestaan over het nut. De vertraging bleef echter binnen de perken, daar bouwbedrijf Prince de certifikaatkwestie snel wist op te lossen via een bankgarantie van 25 van de aanbouwsom voor iedere ko per. Voordeliger De burgemeester liet weten, dat in middels elf woningen reeds zijn ver kocht en zei goede hoop te hebben, dat de andere snel zullen volgen. In dit kader wees hij op de premierege ling, die het mogelijk maakt, dat mensen deze huizen voordeliger kun nen kopen dan huren, terwijl de last niet te zwaar op het maandelijkse ge zinsbudget zal drukken. Inmiddels sprekend uit eigen erva ring vertrouwde de heer De Meester de adspirant-bewoners toe, dat het heel plezierig wonen is in Poortam bacht. Direkteur van bouwbedrijf Prince, de heer H. Röttger ging nog wat na der in op de premieverstrekking door het Rijk en wees erop, dat zowel bouwer als koper zich in verband met die premieverstrekking aan be paalde spelregels te houden hebben. Zo mag van tekening en omschrij ving op geen enkele manier worden afgeweken. De heer Röttger ging verder in op de werkwijze van de firma Prince en op het feit, dat dit bouwprojekt een volledig regionale aanpak krijgt. „Door de premieregeling halen we geld bij het Rijk, dat moet dan ook in deze regio besteed worden. Als dat wat meer zou gebeuren, zou er in de bouwwereld minder pijn zijn", aldus de direkteur. Hij vond de vier maan den, die aan de bouw voorafgingen nog veel te lang, omdat huizenbou wers nou eenmaal dadendrang heb ben en zich niet met een papierwin kel willen ophouden. Nu de bouw eenmaal begonnen is, hoopt bouwbe drijf Prince de woningen nog eind van dit jaar te kunnen opleveren. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. WASHINGTON, 3-6. De Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NA SA heeft besloten het aantal tot 1985 met het ruimteveer (Space Shuttle) uit te voeren vluchten terug te bren gen van 48 tot 34. Redenen voor het besluit zijn inkrimping van het bud get en een wijziging van de externe tank van het ruimteveer, zo deelde NASA-onderdirekteur dr. Stanley Weiss in Washington mee. SCHARENDIJKE, 2-6. De vijf dolfijnen, die sedert ne gen jaar hun onderkomen hadden in het Dolfinarium in Scharendijke, hebben dinsdagmiddag de provincie Zee land voorgoed verlaten. Schouwen-Duiveland is daar mee een belangrijke toeristische attractie armer gewor den. Een kollega van de vijf dolfijnen, een zeeleeuw, die samen met een andere zee leeuw en drie zeebeertjes maandag werd vervoerd naar het nieuwe onderko men in het Limburgse Stein, heeft de tocht niet overleefd. Het dier - ongeveer tien jaar oud - stierf tijdens het transport tengevol ge van een hartaanval. Het Dolfinarium in Scharendijke, dat jaarlijks honderdduizenden be zoekers trok, was gevestigd in een bassin gebouwd op drie lichters. De ze schepen waren oud en nieuwbouw werd noodzakelijk. Pogingen om op Schouwen-Duiveland zulks te reali seren mislukten. De dolfijnen en de zeeleeuwen waren dinsdagavond al verenigd in het nieuwe bassin in Stein. Dat het altijd zo was. is de slechtste reden om het niet te veranderen. P Bitr Burgemeester Th. H. de Meester sloeg de eerste -paal voor twintig premie koopwoningen. Hij kreeg daar assistentie bij van toekomstig-bewoonster me vrouw P. M. Verwest-Van Duivendijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHARENDIJKE. De wijzers van de klok, die verwijzen naar het eerstvolgende aanvangstijdstip van voorstellingen van het Dolfinarium, zijn verdwenen 't Is afgelopen met de dolfijnenshows aan de Grevelingen (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. In 1980 Zijn in Neder land en op het Nederlandse Continen tale Plat zes nieuwe gasreservoirs ge vonden (waarvan vier op het plat) maar deze nieuwe gasvelden waren bij el kaar een stuk kleiner dan de gaspro- duktie, waardoor per saldo onze gas reserves met 76,1 miljard kubieke meter zijn verminderd. WARSCHAU, 3-6. In Polen zijn meer dan 500 gedetineerden in hon gerstaking uit protest tegen de om standigheden in de gevangenissen. Volgens het blad „Glos Pracy" van de officiële vakbonden bevinden de hon gerstakers zich in de streng beveilig de gevangenis in Wolw, vlakbij de zuidwestelijke Poolse stad Wroclaw. De gevangenen zouden sinds vorige week donderdag weigeren voedsel tot zich te nemen. BRUSSEL, 3-6. De kosten van levensonderhoud in de Europese Gemeenschap zijn in april van dit jaar gemiddeld met 1,6 proeent ge stegen. Dat blijkt uit cijfers die de EG-kommissie woensdag in Brussel verstrekt heeft, In een jaar tijd (tot eind april 1981) was de stijjtfng ge middeld 12,4 procent In Nederland zijn, volgens de Europese gegevens, de kosten van levensonderhoud van eind april vorig jaar tot eind april dit jaar met 6,3 procent gestegen. Dat Is de geringste stijging in de EG na die in de Duitse bondsrepubliek waar de consumen tenprijzen in dat jaar met 5,5 procent omhoog gingen. Na Nederland kwam Belgie (7,4 procent), dan Luxemburg (7,5 procent) en vervolgens Dene marken (11,8 procent), het Verenigd Koninkrijk (12 procent) en Frankrijk (12,9 procent). De stijging van de consumptieprijzen was zeer hoog in Italië (20,2 procent), in Ierland (21 procent) en in Griekenland (24,3 pro cent). In de maand april van dit jaar ste gen de consumptieprijzen het sterkst In het Verenigd Koninkrijk, namelijk met 12,9 procent. Dan volgde Grie kenland (2 procent). Frankrijk en Italië (in beide landen 1,4 procent), Denemarken (1,2 procent), Neder land (1 procent), West-Duitsland en Luxemburg (in beide landen 0,6 pro cent). In Belgie daalden de consump tieprijzen in april (als gevolg van een door het ministerie van ekonomisehe zaken ingestelde prijsstop) met 0,1 proeent Verwachting tot vrijdagavond: Enige tijd regen Veel bewolking en enige tijd regen. Minimumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Vrij krachtige zuid westen wind. ZON- EN MAANSTANDEN 5 juni Zon op 5.22, onder 21.55 Maan op 8.30, onder Eerste Kwartier: 9 juni (13.33) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 5 juni 6.19 18.01 11.46 Doodtij: 11 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor vrijdag wordt enige tijd regen verwacht. In een westelijk stroming wordt een oceaandepressie, die donderdagochtend ten zuid westen van Ierland was aangeko men, naar het vasteland van Europa gevoerd. Op de nadering van dit lage drukgebied neemt de bewolking toe en daaruit gaat het enige tijd rege nen. De middagtemperatuur ligt vrij dag rond de 18 graden. De wind, die uit het zuidwesten waait, neemt toe tot vrij krachtig. Het wisselvallige weer dringt ook verder Oost-Europa binnen. Daar lagen de afgelopen da gen de middagtemperaturen rond de 30 graden, maar een onweersstoring brengt afkoeling. Het ziet er naar uit dat de hoge middagtemperaturen zich nog wel zullen handhaven in de landen rond de Middellandse Zee. DEN HAAG, 3-6. Een brand in een pand aan de Vaillantlaan in Den Haag heeft donderdagochtend het le ven gekost van de 28-jarige G. Roest. Zijn vriendin en de twee bewoners van de tweede etage van het pand wisten zich in veiligheid te brengen. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie heeft de man gepro beerd zijn twee honden te redden. Hierdoor bleef hij te lang op de eerste etage, die hij samen met zijn vriendin bewoonde. Hij is vermoede lijk gestikt door de rook. Ook de twee honden kwamen om het leven. DEN BOSCH, 3-6. De werkgelegen heid voor 300 van de 825 werknemers bij de failliete schrijfmachinefabriek Remington-Rand in Den Bosch blijft behouden. De Arabische beleggingsgroep Al- Jeel neemt het vastgoed van Reming ton over. Donderdagmorgen is het koopkontrakt getekend. Aanvanke lijk zou dit al begin deze week zijn gebeurd maar er waren problemen rond de verkoop van de licentie voor de schrijfmachines. Volgens D. J. Coehoorn van de industriebond C.N.V. vroeg I.B.M., de eigenaar van de licentie eerst veel te veel geld. De moeilijkheden zijn inmiddels opge lost. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1