Koningin wijst Lubbers en De Koning aan als informateurs AGENDA De kabinetsformatie De afvalbaronnen Bijzondere zegels in 1982 Frankrijk stopt met kernproeven Hongerstakers kandidaat voor Iers parlement Vies Doel-water in Westerschelde gestroomd Poolse kardinaal Wyszynski begraven Politie pakt verkrachter Moskou kijkt naar Warschau Polen gaat opnieuw spannende tijden tegemoet LAATSTE NIEUWS Generaal Manzur gearresteerd Jongen komt om in brandende container Verkeersdode ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG, 30-5. Koningin Beatrix heeft zaterdaga vond drs. Lubbers en drs. De Koning (beiden CDA) ver zocht de mogelijkheden te onderzoeken van de vorming van een kabinet dat mag vertrouwen op een zo breed mo gelijke steun in de volksvertegenwoordiging. De letterlijke tekst van het kommunique luidt als volgt: „Het Kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit heeft drs. R. F. M. Lubbers en drs. J. de Koning verzocht de mogelijkheden te onderzoeken van de vorming van een kabinet dat mag vertrouwen op een zo'n breed mogelijke steun in de volks vertegen woordiging De aanwijziging van de twee infor mateurs uit CDA-kring is overeen komstig de adviezen van de voorzit ters van de grote frakties in de Twee de Kamer. CDA-fraktievoorzitter Van Agt adviseerde het staatshoofd twee informateurs aan te wijzen die de opdracht zouden moeten krijgen de mogelijkheden te onderzoeken voor een kabinet op zo breed mogelij ke basis. Boter bij de vis" DEN HAAG. 1-6. Ais aan ge- meenten meer (of zwaardere) taken worden opgedragen, moet hun geldmiddelen tege lijkertijd voldoende versterkt worden. Boter bij de vis", al dus de opvatting van de Vere niging van Nederlandse Ge meenten (V.N.G.), neergelegd in een maandagmorgen ver schenen open brief aan de ka binetsformateur. In de brief worden tien re gels geformuleerd die erop ge richt zijn het overheidsappa raat beter te doen funktione- ren en dus beter af te stemmen op zijn taak jegens de burgers. Naar het oordeel van de vere niging zal het werkgelegen- heidseffekt bij elke maatregel die op gemeenten betrekking heeft, zwaar moeten wegen. P.v.d.A.-voorzitter PvdA-fraktievoorzitter Den Uyl had ook voorkeur uitgesproken voor een CDA-informateur. De aanwij zing van twee informateurs noemde hij „niet beslissend". WD-fraktie- voorzitter Wiegel advieseerde eve neens een informateur uit CDA- kring. Ook hij vond één informateur voldoende, maar twee niet onoverko- menlijk „twee weten meer dan een", zo zei hij. Fraktievoorzitter Terlouw van D'66 had eveneens tot één infor mateur uit CDA-kring. ROOSENDAAL, 28-5. De afvalba ronnen die zich in de korte tijd heb ben verrijkt aan de illegale verwer king van schadelijk industrieel afval zijn zondermeer te beschouwen als misdadigers. Vanwege de enorme ri- siko's die zij nemen en omdat alles gebeurde met voorbedachten rade moeten ze, als dergelijke zaken aan het licht komen, voor de rechter gesleept worden. Dat is een van de konklusies die de Belgisch-Neder landse organisatie Benegora Leefmi lieu verbindt aan haar ruim zeshon derd pagina's dikke dossier „grenzen aan probleemafval", dat in beide landen aan de justitie zal worden aangeboden. Zaterdag 6 juni wordt onder deze titel in Antwerpen door Benegora een symposium gehouden over de problemen die illegale stortingen in Nederland en België veroorzaken. DEN HAAG, 30-5. De P.T.T. gaat volgend jaar zestien bijzondere post zegels uitgeven. In januari 1982 komt een postzegel uit ter herdenking van het 350-jarig bestaan van de universiteit van Amsterdam en in februari een post zegel ter gelegenheid van het 100- jarig jubileum van de Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijders- bond. Gedurende de maanden maart/april komen uit: de zomer- postzegels, een serie van vier postze gels met bijslag die gewijd zijn aan de Floriade '82 in Amsterdam, aldus een mededeling van de P.T.T. Ook wordt in april een postzegel uitgegeven ter herdenking van het 200-jarig bestaan van de diplomatie ke betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten van Ameri ka. In juni verschijnen vervolgens twee postzegels die gewijd zijn aan het Waddengebied. In augustus komt een postzegel uit ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Veilig Ver keer Nederland. Een serie van twee Europa-cept-postzegels, met als on derwerp oude vestingen en vestingstadjes verschijnt in septem ber terwijl in november '82 een serie van vier kinderpostzegels met bijslag en een verbindingsvelletje met als thema kind en dier ver schijnt. De juiste data van uitgifte en de waarden van de postzegels wor den door de P.T.T. te zijner tijd be kend gemaakt. PARIJS, 29-5. Frankrijk heeft voorlopig alle kernproeven in Frans Polynesië, in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan, stopgezet. Dit heb ben funktionarissen van het ministe rie van defensie in Parijs bekendge maakt. Naar hun zeggen heeft de nieuwe socialistische minister van defensie, Charles Hernu, alle-onder grondse proeven op het Atol Moeroe- roa opgeschort en wil hij tijd nemen om een diepgaande studie te laten opstellen van de algehele problema tiek. BELFAST, 29-5. De vier IRA- hongerstakers in de Maze-gevangenis in Belfast worden kandidaat gesteld voor verkiezing in het parlement voor de Ierse Republiek. De verkie zingen worden 11 juni gehouden. Inwoners van Ulster hebben auto matisch de Ierse nationaliteit. Het Ierse Republikeinse leger (IRA) deel de vrijdag mee dat het mensen ge noeg heeft om de strijd tegen de Brit ten nog tien jaar te voeren. Een woordvoerder zei dit naar aanleiding van de uitspraak van de Britse pre mier Thatcher, dat de IRA mogelijk op zijn laatste benen loopt. VLISSINGEN, 1-6. De Verenigde Aktiegroepen voor kernstop uit België en Zeeuws-Vlaanderen hebben de gemeentebesturen van Hulst en Hontenissen in Zeeland geïnformeerd over de problemen die zich de afgelopen weken met de kerncentrales in het Belgische Doel even over de Nederlands-Belgische grens hebben voorgedaan en die in Zeeland grote onrust hebben veroorzaakt. Volgens de aktiegroepen heeft de kerncentrale bij Doel enkele weken geleden drie tot vierhonderdduizend liter licht radio-aktief water in de Schelde geloosd na een incident in één van de centrales. Ook maakt de werkgroep melding van incidenten bij het opstarten van één van de cen trales na de jaarlijkse splijstofwisse- ling. WARSCHAU, 31-5. In de vroege avonduren van zondag is het stoffe lijk overschot van kardinaal Wyszyn ski, aartsbisschop van Gniezno en Warschau en primaat van Polen, naar zijn laatste rustplaats gebracht. Zijn graf bevindt zich in de crypte onder de linker zijbreuk van de kathe draal van St Jan in Warschau, waar de allergrootsten van Polen begraven lig gen. Naast hem ligt de beroemde Poolse schrijver Henryk Siwiewicz, bekend vooral om zijn boek „Quo Vadis". Te genover hem ligt de eerste president van de Poolse republiek, Gabriël Naru- towicz, die in 1922 werd vermoord En als om te bewijzen wat kardinaal Wyszynski steeds verkondigde, name lijk dat politieke systemen komen en gaan, maar dat de kerk blijft, liggen in de crypte ook de lichamen van vele aartsbisschoppen naast die van koning Boleslaw Hl en koning Janus de Oude, die in de veertiende eeuw over Polen regeerdea WASHINGTON. Het ministerie van defensie van de Verenigde Sta ten is van plan weer chemische wa pens te gaan fabriceren. Twaalf jaar geleden kondigde president Richard Nixon een verbod af op het vervaar digen van dit wapentuig, maar de huidige republikeinse regering meent, dat de Sowjet-Unie op dit ter rein (te) ver voorligt op de Verenigde Staten. Volgens westerse diplomaten in de Sovjetrussische hoofdstad is de peri ode voor het kongres kritiek voor de betrekkingen tussen Polen en de Sovjet-Unie. De Russen moeten im mers voor het kongres beslissen of dat wat op dit ogeblik gebeurt in Po len, op lange termijn aanvaardbaar is of niet. De leiders in het Kremlin zijn er zich van bewust dat de Poolse hervormingen, als ze door een kon gres van de kommunistische partij zijn goedgekeurd, zo goed als onon- keerbaar worden. Veel diplomaten trekken een pa rallel tussen de voorbereidingen Dame in het wit MONTPELLIER, Frankrijk. De politie van Montpellier in het zuiden van Frankrijk on derzoekt de verdwijning op 20 mei van een dame die om een lift verzocht en vervluchtig detijdens de rit in een auto. Volgens de verklaring van de vier inzittenden had de on geveer vijftigjarige, in het wit geklede dame die men had op gepikt, enkele kilometers ver derop geroepen ,,denk om de bocht". Zittende tussen twee passagiers was zij spoorloos verdwenen nadat men de door haar aangekondigde bocht door was. Het zoeken naar de dame in het wit is vruchteloos geble ven. GOES, 30-5. De politie van Goes heeft zaterdagavond de 27-jarige M. D. uit Berkel en Rodenrijs aangehou den, terwijl hij met twee anderen be zig was een 17-jarig meisje uit rei- merswaal te verkrachten. Daarbij dreigde het trio met een mes. De door voorbijgangers gealarmeerde politie slaagde erin p. te pakken. De twee anderen gingen er vandoor en zijn nog niet gevonden. LONDEN. In Londen hebben zon dag duizenden mensen meegedaan aan een protestbijeenkomst tegen het werkgelegenheidsbeleid van de rege ring Thatcher. De bijeenkomst vorm de eigenlijk het sluitstuk van een mars waaraan 500 werklozen op 1 mei in - Noord-Engeland aan waren begonnen op initiatief van het vakverbond TUC. Op Trafelgar Square in het hartje van de Britse hoofdstad wachtten volgens de TUC ruim 100.000 mensen hen op. De politie schatte het aantal demon stranten tussen 40.000 en 50.000. MOSKOU, 30-5. Te Moskou gaat alle aandacht nu naar het buitenlandse kongres van de Poolse kommunistische partij, dat plaats heeft van 14 tot 18 juli a.s. In theorie moet dit kongres het hervormings- en vernieuwingsproces in de Poolse samenleving bevestigen en leiden tot een herschikking in de par tijhiërarchie. BRUINISSE. 1-6. Serviceklub ..Kiwanis" uit Breda heeft vrijdagmiddag op caravanpark „Ome Hoeve", Aquadclta te Hruinisse officieel de sleutel overhandigd van een aangepaste canican aan Stichting De Zonnebloem De caravan tras al enige maanden in gebruik voor vakantie van gehandicapten, echter pas vrijdag, 20 vertelde een Kiu-nrm-lid - had de serviceklub de aangepaste woonwagen volledig afbetaald en kon hij officieel worden overgedragen Vertegenwoordi gers van Stichting De Zonnebloem konden reeds meedelen dat de caravan voor de gehele zomer is volgeboekt. (Foto: Ziertkzeesche Nieuwsbode) voor het buitengewoon partijkon- gres en de gebeurtènissen in Tsje- choslowakije in 1968. In Tsjechoslo- wakije greep de Sovjet-Unie militair in aan de vooravond van een kongres dat de liberaliserende hervormingen van de „Praagse lente" officieel moest bekrachtigen. Een dergelijke interventie in Polen lijkt nu wel minder waarschijnlijk dan eind maart toen het land op de rand van een algemene staking stond, maar volgens westerse waar nemers mag ze niet uitgesloten wor den. BRUSSEL. Het hoofd van het kan toor van de Palestijnse Bevrijding sorganisatie (PLO) in Brussel, is maandagochtend doodgeschoten. De PLO-funktionaris, Nairn Khadcr, werd getroffen door vijf kogels van een zwaar kaliber toen hij maanda gochtend zijn woning aan de Kevers laan in Brussel verliet. Dc dader is voortvluchtig. NEW DELHI, 1-6. generaal-majoor Manzur Achmed, leider van dc opstandige officieren en soldaten in Bangladesj, is maandagmorgen gear resteerd in de buurt van Chittagong. Dit meldt het Indiase persbureau PTI in een bericht vanuit Dacca. Het persbureau citeerde een hoge rege- ringsfunktionaris van Bangladesj die aankondigde dat Manzur was ge pakt in het heuvelland buiten Chitta gong. Een officiële aankondiging van de arrestatie wordt spoedig ver wacht. Generaal Manzur probeerde dit weekeinde tevergeefs in Chittagong in opstand te komen tegen het centra le gezag in Dacca Hij wordt verant woordelijk gesteld voor de moord op president Ziaur Rachman. ">AAAAAAAAAAAAAAAAJWWW OOSTBURG (Z.V1.W.), 30-5. De 16- jarige Gerard Firet uit OOstburg is vrijdagavond in die plaats om het le ven gekomen in een brandende con tainer, die als schuurtje werd ge bruikt. Dit heeft de rijkspolitie in Middelburg zaterdag bekendge maakt. Het slachtoffer was met een paar vriendjes in de container aan het sleutelen aan een bromfiets. De benzine die daarbij werd gebruikt moet vlam hebben gevat, waarbij de jongen verbrandde. Zijn vriendjes konden aan het vuur ontsnappen. MIDDELBURG, 29-5. De 34-jarige H. J. de Groot uit Capelle aan den IJssel is vrijdagmiddag door een ver keersongeval op Rijksweg 58 ter hoogte van/Middelburg om het leven gekomen. De man raakte vermoede lijk door te hoge snelheid met zijn au to in de rechterberm van de weg en vervolgens in de vangrail in de mid denberm. Het slachtoffer was op slag dood. DELFT. Drie hoogleraren en een docent aan de TH in Delft hebben ko ningin Beatrix een advies voorgelegd eigen methode voorkomen dat de for mering evenals voorgaande keren een lange tijd in beslag gaat nemen en Nederland „zit opgescheept" met een demissionair kabinet. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Brouwershaven Gymnastieklokaal. Meer bewegen voor ouderen. 9.30 - 10.30 uur. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwc/Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjfts- klub. 20 00 uur. Met ingang van donderdag 7 mal tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18 30- 19.00 uur. Maandag 1 juni Noordwelle Dorpshuis. Stichting Samenlevings opbouw, 19.30 uur. Dinsdag 2 juni Avondfietsdriedaagse 25- en 50 km. Startplaatsen Haamstede, Renesse en Dreischor. Start 18.00-18.30 uur, Zierikzee Huis van Nassau; Instuif bridge avond, 19.30 uur. „De Witte Raaf". Diskussiefilm. Vrouwencafé. 20.30 uur. Zonnemaire Veerdijk, plantenwerkgroep verza melen, 19.15 uur. Woensdag 3 Juni Avondfietsdriedaagse 25- en 50 km. Startplaatsen Haamstede, Renesse en Dreischor. Start 18.00-18.30 uur. Zierikzee Geref. Vrouwenkontaktgroep, Ha venplein, vertrek voor strandwande ling, 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring NCVB. 19.45 uur. Zonnemaire Buitenkonsert brassband Apollo" uit Domburg. 20.00 uur. Donderdag 4 juni Avondfietsdriedaagse 25- en 50 km. Startplaatsen Haamstede, Renesse en Dreischor. Start 18.00-18.30 uur. Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Vrijdag 5 juni Scharendijke Kleuterschool „Pinkeltje". Fancy fair. 15.15 - 19.00 uur. Zaterdag 6 juni Renesse V.V.V.-kantoor. Start Paardentram Renesse. Aanvang: 16.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Start wandeltocht S.V. Ouwerkerk. 14.00 uur. Dinsdag 9 juni Zierikzee Huis van Nassau; Instuif bridge avond, 19.30 uur. Donderdag 11 juni Zonnemaire Konsert Crescendo uit Dreischor op het schoolplein in de I. M. v. d. Bijl straat. Aanvang 19.30 uur. Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Vrijdag 12 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Vogelvereniging „Zang en Kleur". 20.00 uur. Dinsdag 16 juni Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schap Schouwen-Duiveland. Aan vang: 9.30 uur. Donderdag 18 juni Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 tot 20.00 uur. Dinsdag 23 juni Zierikzee Huis van Nassau; Instuif bridge avond, 19.30 uur. Donderdag 25 juni Zierikzee Reis CPB. Vertrek station: 8.30 uur. Dinsdag 30 juni Zierikzee Huis van Nassau; Instuif bridge avond, 19.30 uur. Zaterdag 31 juni Dreischor Mobiele muziektent, concert muziek- ver. „Oosterlands Fanfare", 19.30 uur. Vrijdag 3 juli Zonnemaire Koncert „N. en U." op het school plein in de I. M. v. d. Bijlstraat. Aan vang 19.30 uur. Zaterdag 11 juli Zonnemaire Grote rommelmarkt met vele attrak- tics t.b.v. „Nut en Uitspanning" van af 9.00 uur tot 16.00 uur in de I. M. v. d. Bijlstraat. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktle (niet voor bezorging), na 17.30 uur (01110)5396.(01110)3539 Advertenties (01119) ieeo Bezorging (01119) i960 na 18.30 uur 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2