WMZ doet alles om vervuiling drinkwaternet te voorkomen Nieuw (oud) pand voor makelaardij Bij de Vaate Schoon uit de kraan STREEKNIEUWS Bloemengroet Zondagsschool voor zieken en bejaarden Diploma-uitreiking laskursussen LTS-Zierikzee ONZE PUZZELRUBRIEK 4 GOES, 29-5. Regelmatig verschijnen er berichten in de pers over gevallen van vervuiling van het drinkwaternet door oorzaken van buiten. Recente gevallen deden zich voor in Rotterdam en in Scheldepoort. WMZ heeft ter voorkoming van het indringen van vreemde, en voor de ge zondheid schadelijke, stoffen in het leidingnet een aantal maatregelen geno men en voorschriften opgesteld. Voortdurende kontrole op het naleven van de voorschriften maakt de kans op verontreiniging van het net door terugstro ming uiterst klein. Bovendien wordt door laboratoriumonderzoek van water monsters uit het gehele leidingnet de bakteriologische betrouwbaarheid van het water voortdurend bewaakt. Verontreiniging van het openbare drinkwaternet kan veroorzaakt wor den door een aangeslotene wanneer deze een onvoldoend beveiligde drin kwaterinstallatie heeft of deze op verkeerde wijze gebruikt. Ongewenst gevaar Een drinkwaterinstallatie kan na melijk zonder dat de gebruiker zich daarvan bewust is - gevaar opleveren voor verontreiniging van het leiding net van het waterleidingbedrijf. OOSTERLAND Sterk verminderde bouw in Oosterland Enige decennia geleden werd het dorp Oosterland eens op een bijeen komst een „bouwdorp" genoemd. En de grote bouwaktiviteit, die nog ja renlang hierna op en buiten het dorp heerste, heeft die uitspraak in hevige mate uitgekomen. Talloze woningen verrezen in het bestemmingsplan, tot echter ook hier de grote terugslag kwam, die nu de bouwaktiviteit in het dorp bijna tot het nulpunt reduceerde. Het wordt wel een zeldzaamheid als er nog een nieuwe woning van de grond komt, laat staan een hele rij, zoals dit voor heen placht te geschieden. Er staan nog woningen genoeg leeg in het bestemmingsplan, en alleen in de Van den Abeelestraat, komt mo- Zo kunnen er direkte verbindingen zijn aangebracht tussen de drinkwa terinstallatie en andere leidingsyste men die bestemd zijn voor het trans- port van andere vloeistoffen, al dan niet onder verhoogde druk. Ook kunnen er toestellen op on juiste wijze op de drinkwaterinstal latie zijn aangesloten, waardoor te rugstroming in het net zou kunnen optreden indien om de een of andere reden - bijvoorbeeld een buisbreuk - het openbare leidingnet over een ge deelte zonder druk komt te staan. Gevarenklassen In verband hiermee heeft het wa terleidingbedrijf de op het openbare drinkwaternet aangeslotenen inge deeld in een aantal gevarenklassen. De minst gevaarlijke aansluitingen, zoals woningen en daarmee gelijk te stellen gebouwen of bedrijven, zijn in bijna alle gevallen toch beveiligd tegen terugstroming van eenmaal ge leverd water door middel van een keerklep die direkt geplaatst is na de watermeter en die ook periodiek wordt vernieuwd. menteel nog een woning van de grond. n.l. voor de heer Jan P. Boogert, die deze bouwt in de onmid dellijke nabijheid van zijn bedrijf aan de Wilgenstraat. Verder bepaalt de bouwaktiviteit zich in hoofdzaak tot reparatie en on derhoudswerken. Zoals nu recente lijk de woning met bakkerij en berg plaats van bakker L. Knop aan de Sint Joostdijk, door het bouw- en Plezierige slotdienst ZIERIKZEE, 26-5. Kinderen van het „Vrijzinnig Hervormd Zondagsuur" sloten het seizoen af met een bloemengroet voor bewoners van de huisjes rond „Borrendamme" en enige zieken. De leiding had de stukjes gemaakt van door de kinderen meegebrachte bloemen en ze dienden tevoren als versiering van de zaal tijdens het slotdienstje. Mevrouw T. -Vis-de Reus begroette daar vele belangstellenden, die al meteen werden vertederd door de „lente"-kleuters met hun lenteliedjes. De 6-8 jarigen speelden met flanel bord „De twee blinden". Na de pauze deed de oudste groep hun schimmenspel „Jona" en ge-im- proviseerd toneelspel „De wijze en de dwaze maagden". Na een lied kwamen de 8-10 jarigen aan de beurt met „Het verdwenen hondje". Het zou niet„echt geweest zijn. als er ook ^een „echte" hond bij was. Van acht kinderen werd afscheid genomen met voor ieder een persoon lijk woord van hun leidster, mevr. Vis. Ds. Assendorp deed dit met een bijbeltekst en het overhandigen van een boek „Vijf broden en twee vis sen" van Jörg Zink of (op verzoek) een liederenbundel. Er werd weer vrolijk en goed gezon gen; verder was er weer het „vreugde potje" voor het adoptiekind „Suprian- ti" (Indonesië). Dit alles maakte het slotdienstje weer tot een plezierig ge beuren. Bij aangesloten bedrijven, waarbij de mogelijkheid aanwezig is dat het interne drinkwaternet verontreinigd kan worden met voor de gezondheid schadelijke stoffen, neemt het water leidingbedrijf geen risiko en gaat al leen tot de levering van drinkwater over indien dit gebeurt via een zoge naamde onderbreking, dat is leve ring in een reservoir met vrij uitstro- ming vanaf de watermeter. Terugstroming van eenmaal gele verd drinkwater naar het openbaar drinkwaternet is dan niet meer mo gelijk. aannemingsbedrijf fa. M. P. Capelle van een nieuw jasje is voorzien door geheel de buitenkant te bekleden met een halfsteens waalsteen, waar door dit pand een geheel nieuw aan zien heeft verkregen. BRU1N1SSE Opendag Z.L.M. Tijdens de door de Z.L.M. georgani seerde ,,open dag" op 4 juli a.s. waar kassen, landerijen en boerderijen te bezichtigen zijn, is ook de boom gaard van G. Houtekamer te Bruinis- se te bezichtigen. Sprookjesachtige schoolreis De le en 2e klassertjes van de Openbare lagere school van Bruinis- se zijn maandag 25 mei met school reisje geweest. Om 9 uur werd, nagewuift door ve le ouders, vertrokken voor een be zoek aan de Efteling. De kinderen voelden zich volledig thuis in het we reldje van de sprookjes. Het sprookje van de waterlelies trok de meeste aandacht en in het spookslot werd flink gegriezeld. Omstreeks drie uur vetrokken de kinderen naar een grandioze speeltuin in Roosendaal. Vermoeid maar enthousiast kwa men ze om 5 uur weer veilig terug in Bru. Discomiddag „De Pul" Tijdens de op Hemelvaartsdag ge houden discomiddag voor de jeugd hebben Jos v. d. Velde en Cindy Wij- wiol de Pul-wisselbeker gewonnen. Schoolreis O.l.s. „de Meerpaal" Op dinsdag 26 mei vond de jaarlijk se schoolreis van de klassen 3, 4 en 5 van de Openbare school van Bruinis- se plaats. Dit keer was het reisdoel „Walibi", een pretpark in de buurt van Brussel. Hier konden de kinderen hun har ten ophalen in de vele kermisattrak- ties zoals draaimolen, achtbanen, botsauto's, reuzenraden enz., te veel om op te noemen. Vooral de kano tocht door de „wilde rivier" zorgde voor veel sensatie, afgewisseld met bezienswaardigheden, zoals het spookslot, het waterorgel en 't lase- rama. De tentoonstelling „energie 2000" zorgde voor het edukatieve element. Na een „frites-stop" in Huybergen keerden de kinderen gezond en wel terug in hun dorp, mede dank zij de fijne begeleiding van de ouderkom missie van de school. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Alleen als er een straks wettelijk geregeld inkomens beleid komt is de F.N.V.-ambtenarenbond Abva/Kabo bereid het principe van het trendsysteem (waarbij de ambte naren de loonontwikkeling in het be drijfsleven volgen) ter diskussie te stellen. ROTTERDAM. Op de Shell-raffi- naderij in Europoort Rotterdam is de eerste paal geslagen voor de eerste op kolen gestookte warmte-kracht- installatic. De installatie kost onge veer 67 miljoen gulden en wordt in 1982 opgeleverd, het projekt levert 100 manjaren aan werk op. DEN HAAG. „Er is op dit ogenblik niets dat er op wijst dat we Dolman zouden willen prolongeren", aldus de C.D.A.-voorlichting in antwoord op de vraag, welke fraktie straks de voorzitter van de Tweede Kamer moet „leveren". DEN HAAG. In een ziekenhuis in Haarlem is donderdagochtend het oud eerste kamerlid voor de'P.S.P., mr. J. van Wijk (73) overleden, hij be zweek aan de verwondingen die hij enkele weken geleden opliep bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats Haarlem. ROTTERDAM. De aktie van het openbaar vervoerpersoneel in Rot terdam om de passagiers gratis te vervoeren gaat voorlopig door. Vol gens distriktsbestuurder Sieb Doren bos van de Abva-Kabo is in Rotter dam het wachten op het antwoord van minister Tuijnman op de brief van het kollege b. en w. DEN HAAG. Per 1 juli zullen de papierprijzen weer aanzienlijk stij gen. Vooral cellulosehoudende witte papiersoorten, pakpapier en sanitai re en hygiënische papieren zullen worden gekonfronteerd met een kostenexplosie. DEN HAAG. De fraktieleider van D'66 in de Tweede Kamer, Jan Ter- louw, zal vrijdag (vandaag) aan ko ningin Beatrix een advies uitbrengen dat de weg inslaat naar een kabinet van P.v.d.A., C.D.A. en D'66. DEN HAAG. De A.N.W.B., die na mens de nabestaanden van de slach toffers van de ramp op de Spaanse camping „Los Alfaques" in juli 1978 optreedt, heeft van Spaanse zijde een zeer aannemelijk aanbod gekregen om de zaak in der minne te schikken. MIDDELBURG. In de nacht van woensdag op donderdag zijn bij een diefstal in een kledingzaak in Mid delburg 90 herenkostuums gestolen ter waarde van 48.000 gulden. De in brekers wisten het pand via de ach terzijde binnen te komen. De eige naar van het bedrijf was niet tegen diefstal verzekerd. MAASTRICHT. Ruim 60 ex- krakers en sympathisanten hebben in Maastricht gedemonstreerd tegen het beleid van het gemeentebestuur inzake de vorig jaar ontruimde kraakpanden aan de Hondstraat in die plaats. MIDWOLDA. De rijkspolitie heeft de 24-jarige P. H. uit Winschoten in gesloten omdat hij ervan wordt ver dacht betrokken te zijn geweest bij het om het leven brengen van de 31- jarige Eltjo Veen uit Oude Pekela. INGEZONDEN STUKKEN Waarom zoveel wreedheid Precies 6 jaar geleden was het dat na 30 - op het laatst spannende - da gen mijn geduld beloond werd. Ik zat voor de broedkast waaruit twee wag gelende kuikens mij met hun blauwe oogjes dromerig aankeken. De twee kuikens werden een grote, lieve witte gent en een kleiner maar ook vinniger, wit ganze-vrouwtje. Maar voordag het zover was, heb ik ze zelf opgevoed. Eten gegeven, paar debloemen gesneden, vijver gegra ven. Voor hen was ik de ganzemoeder en dat zijn ze nooit vergeten. Als ik door het raam naar buiten keek wist ik dat de gent mij zag. Als ik in de tuin aan het spitten was liep hij mij „hinderlijk" voor de voeten. Maar toen het vrouwtje haar eerste jong had uitgebroed, was hij direkt een voorbeeldige zorgzame vader. Als ik thuis kwam waren het de gan zen die mij altijd luidkeels begroet ten. Zes jaar levendige gezelligheid tot die onzalige morgen. We vonden de gent levenloos in de struiken, 's Nachts was iemand zijn ren binnen gedrongen en had hem met een mes op een beestachtige wijze afgemaakt. Ik heb er een doek overheen gelegd om dit beeld mijn kinderen te bespa ren. Sindsdien is het erg stil bij ons thuis. Het ganze-vrouwtje was gaan broeden. Als ze nu even van de eieren afkomt loopt ze vragend rond te kij ken. Ze begrijp het niet en ze heeft sindsdiens geen enkel geluid meer gemaakt. Waarom? Waarom is dit gebeurd? Ik begrijp het werkelijk niet. ELLEN HONDIUS Zuidstraat 5, Dreischor (01112) 1437 ZIERIKZEE, 26-5. In dc kantine van de Technische School werden door de direktcur, dc heer F. G. Scherjon, dc diploma's uitgereikt van de kursussen hoog lassen voor beginners en gevorderden. ZIERIKZEE. Kinderen van net „Vrijzinnig Hervormd Zondagsuur'' verras sen een stadgenoot met een fleurig geschenk. (Foto: ZieHkzeesche Nieuwsbode) De uitreiking word bijgewoond door de heer H. Elders als gedele geerde van het toezichthoudend Ne derlands Instituut voor Lastechniek te Den Haag, de heer J. C. Sleutel na mens het schoolbestuur en de docen ten G. Huurling, J. v. d. Kooi en J. Verkerk. Na de diplomering werd de heer J. Verkerk door de direktcur toe gesproken en bedankt voor zijn ja renlange toewijding en inzet voor de kursiston en de daarbij behaalde voortreffelijke resultaten. De heer Verkerk, die wegens bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afsc heid nam, releveerde een aantal voorvallen en sprak zijn voldoening uit over de grote inzet van de kur- sisten. Hoge score De heer H. Elders betrok in zijn slot woord naast de bijzondere relatie tot de heer Verkerk tevens alle docen ten. Komend op vele kursussen als ZIERIKZEE. Een overzichtsfoto van het interieur van het makelaarskantoor aan de Nieuwe Haven. Goed is te zien, dat de oude balken gelukkiggehand haafd bleven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 27-5. Talrijke bezoekers namen de gelegenheid te baat om het geheel gerestaureerde pand van makelaardij Bij de Vaate aan de Nieuwe Ha ven te bewonderen. Op de verkiezingsdag (dinsdag) werden zij in de gelegen heid gesteld het voormalig meélpakhuis inwendig te bekijken, tijdens een „open huis". Terecht zijn1 de mensen die het kantoor bemannen trots op het (oude) nieuwe kantoor. Bij de restauratie moeten zij geïnspireerd zijn op de wiskundige formule: twee maal negatief is posi tief (- x - Want het zeven tiende eeuwse pand is (en blijft) scheef en daarin staan nu schots en scheef de buro's van de medewer kers. Het totaal „plaatje" ziet er zéér positief uitDe bouwers uit 1636 heb ben nooit kunnen bevroeden dat dit pakhuis een zo moderne (maar toch vertrouwde) sfeer zou kunnen ade men. Gevelstenen De voorgevel werd geheel ge restaureerd, de luiken (blinden) ble ven in takt en de gevelsteen ,,'t Komt al van God", gehandhaafd. De entree is ruim gehouden en naar boven opengewerkt. Van de dubbele deuren zal er één open blijven staan om kon- takt met de „buitenwereld" te heb ben. Binnen werden de oude balken ge handhaafd en staan de al genoemde „scheve" werktafels, de stalen kan toormeubelen zijn hier niet meer aanwezig. Een spreekkamer kompleteert de begane grond. Boven een vergader ruimte en archief en op de zolder staat de c.v.-ketel. Na een maand „proefdraaien" werd inmiddels al ondervonden, dat het pand goed aan de verwachting voldoet en men is blij weer terug te zijn aan de Nieuwe Ha ven. Bij de Vaate startte in 1969 als zelfstandig assurantiekantoor. In 1975 vond de verhuizing plaats naar het Havenpark waar de aktiviteiten werden uitgebreid met een make laardij in onroerende goederen. In 1978 ontstond de samenwerking met het Zeeuws assurantiekantoor van de heer J. J. M. Koevoets. Ondanks dat het dit keer maar een korte week was, door Hemelvaarts dag, was de belangstelling voor de puzzelrubriek toch weer bijzonder groot. De liefhebbers kunnen dan ook weer hun hart ophalen met de hieronder vermelde nieuwe opgave. Eerste prijs: KI. v. d. Maas Rusthuis Duinoord, kamer 33 Kloosterweg 18 4328 GB Haamstede Tweede prijs: Nannie Scheele-Neele Zijpestraat 3 Zierikzee De oplossing van de puzzel is de vol gende: HORIZONTAAL: 1. impasse; 6. charter; 12. Ne; 13. rat; 15. ark; 16. zo; 17. vlo; 19. Sumatra; 22. vel; 23. loop; 25. koket; 26. volt; 27. oeros; 29. til; 30. nadir; 31. en; 32. stro; 34. edel; 36. na; 37. steur; 38. xeres; 40. spel; 41., gros; 43. alles; 46. steil; 49. eb; 51. Ei- re; 52. Lena; 53. Ra; 54. nijdig; 56. dia; 58. salon; 60. elan; 61. radar; 63. neet; 64. vak; 65. hanekam; 67. KMA; 68. eg; 69. peg; 70. aap; 72. es; 73. reptiel; 74. biljart. VERTIKAAL: 1. invloed; 2. me loen; 3. ar; 4. sas; 5. stuk; 7. hart; 8. ara; 9. RK; 10. ezelin; 11. roltrap; 14. maki; 18. oor; 20. motor; 21. teles; 22. vod; 24. postelein; 26. valeriaan; 28. stellig; 30. nergens; 33. Ru; 35. de; 37. Spa; 39. sol; 42. jenever; 44. er; 45. Se dan; 46. slaak; 47. te; 48. fantast; 50. bijlage; 53. roemer; 55. dak; 57. idee; 59. lek; 61. rage; 62. raai; 65. hei; 66. mal; 69. Pt; 71. p.j. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. vloeibare spijs; 4. van geringe zwaarte; 7. over schot; 10. vreemde munt; 11. in de huishouding gebruikte vloeistof; 12. plaats aan de Oude IJssel; 14. weefsel van goud- of zilverdraad; 17. schaak figuur; 19. proper; 20. raadgeving; 21. zaadkorrel in een vrucht; 23. soort onderwijs (afk.); 24. voorzetsel; 25. deel van Europa; 28. de oudere (afk. Latijn); 29. soort antilope; 31. Euro peaan; 32. ovenkrabber om kolen uit de oven te halen; 35. plotseling opko mende gedachte; 37. duidelijk; 40. wijnsoort; 41. paardeslee; 42 voeg woord; 43. onverduisterd schijnende; 44. opkoper van gestolen goed; 47. aardbol; 49. niet druk; 50. langstaar tige Zuidamerikaanse papegaai; 52. bladader; 54. per procuratie (afk.); 55. geheel der neigingen van een kind; 58. chemisch symbool; 60. nach troofvogel; 62. deel van Azië; 63. ri vier in Engeland; 64. blad papier; 65. voornemen tot iets; 67. kledingstuk; 69. grote afgeronde schop; 70. tijding; 71. wild zwijn; 72. vergevorderd in tijd; 73. grote klier; 74 rustig, be daard. VERTIKAAL: 1. bravourstukje; 2. zeevis; 3. zaadkorrel in een vrucht; 4. zeer talrijk; 5. klein vertrek; 6. taan- kleurig; 7. ijsaanslag aan vaste voor werpen (b.v. aan boomtakken); 8. on vergelijkelijk; 9. zangstem; 13. geen inhoud hebbende; 15. maand van het jaar; 16. muzikaal toneelspel; 18. plaats in Salland; 20. onverwachts; 22. het overbrengen van de stem langs elektrische weg; 25. klooster zuster; 26. persoonlijk voornaam woord; 27. gevangenis (Bargoens); 30. familielid; 33. licht ontvlambare vloeistof; 34. boom; 36. vlaktemaat; 38. samenhangende klomp planten; 39. telwoord; 45. boom; 46 technisch hulpmiddel ten dienste van de lucht vaart; 47. wacht van krijgslieden bij een vorst; 48. tenen mand; 49. één der spelers van een voetbalelftal; 51. mu zieknoot; 53. konijnenjager. 54. don kere opening in het regenboogvlies; 56. edelaardig; 57 stellig wetend; 59. plant met bittere bladeren en bloe men; 61. schnapkameel zonder vet- buK; 64. Nederlandse omroepvereni ging (afk.); 66 vochtig; 68. onder lei ding van (afk.); 69. snavel (van vo gels). gelegeerde komplimentcerde hij de school met de jaar in jaar uit bijzon der hoge score van geslaagden. Dc kursisten prees hij om hun doorzet tingsvermogen en positieve inzet. Dc geslaagden: Beginners: J. Boot, F. Bouwman, G. Muntendam te Burgh/Haamstede; L. Kastevjn, L. de Kcijzcr, J. C. vSmits, J. Stekctee. A. v. Tuyl en J. v. Tuyl te Bniinisse; J. J. v. d. Panne, J. W v. d. Velde te Kerkwerve; A J. Bakker te Noordwelle; H. Bontekoe, A. v. Leeuwen te Oosterland, R. T. v. Damme. C. J. de Oude te Seharendij- ke; J. Fiebrandt D. H. A. 't Hart, C. J. Jonker, J. Manni, J. P. v. d. Velde te Zierikzee. 4 afgewezen. Gevorderden: M. Geluk te Bruinis- se; H. Coomans. J. W. v. d. Hoek te Kerkwerve; A. C. Flikweert, M. Geu ze te Nieuwerkerk; J. de Meul- meester te Renesse; A. Bouwman. J. C. Jonker, L. v. Leeuwen te Zierik zee. 1 afgewezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4