Voorlopig geen streekarchief in pakhuizen Meelstraat Afscheid van kapitein Koudenburg op m.sPrins Willem-Alexander99 iivkC jbM^ DE ZIERIKZEESCHE COURANT er jli«tniss« Opstand in Bolivia Mini-plechtigheid aan boord Geld ontbreekt (nog) Tweede Kamer De Graaf wijzigt voorstel kinderbijslag verzorgende ouder or;;; ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 mei 1981 137ste jaargang Nr. 22917 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Middenschouwen en de Zeelandbrugtol Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Een optimist ziet een licht dat er niet is; een pessimist blaast het uit. ZIERIKZEE, 25-5. „Zierikzee spant de kroon bij de verzorging van het amusementsprogramma voor de gasten aan boord van het m.s. „Prins-Willem Alexander". Dat is de mening van (ex)-kapitein Hendrik Koudenburg. Hij nam eind vorig jaar afscheid van dit patiëntenschip van de Nationale Stichting Varende Re- kreatie, maar keerde maandagavond even terug aan boord voor een mini-plechtigheid. Het patiëntenschip met aan boord bewoners van het Verpleegtehus ..Bloemendaai" te Gouda, lag afge meerd aan het Luitje. Na het afwer ken van het geanimeerde programma voor de gasten, kwam een kleiner ge zelschap bijeen in de personeels-re- kreatiezaal. Speciale gasten in dit ge- Advertentie p-i Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten DEN HAAG. De verkiezingsdienst van het ANP verwacht op de avond van de verkiezingsdag, 26 mei, de eerste prognose van de einduitslag rond half negen te kunnen geven. LA PAZ, 25-5. In Bolivia zijn maan dag onderdelen van de strijdkrach ten in opstand gekomen tegen de mi litaire junta van het land. Leider van de poging tot een staatsgreep is kolo nel Emilio Lanza, oud-bevelhebber van een eliteregiment parachutisten, die twee weken geleden ook al in opstand kwam tegen de regering, zich echter overgaf en enkele dagen na zijn arrestatie ontsnapte. Volgens in Argentinië opgevangen radiobe richten heeft de kolonel de op twee na grootste stad van het land, Cocha- bamba, onder kontrole. zeischap vormde het burgemeester sechtpaar Th. H. de Meester en J. M. J. de Meester-Post, die bij deze gele genheid officiëel afscheid wilden ne men van het kapiteinsechtpaar. De burgemeester sprak over de speciale band, die gedurende de afge lopen acht jaar is gegroeid tussen de „Prins-Willem Alexander" en Zierik zee, maar ook tussen kapitein Kou denburg en zijn echtgenote. Hij liet mede namens zijn echtgenote, weten zeer goede herinneringen te hebben aan de ontmoetingen met de kapitein en zijn vrouw aan boord van het schip. Kenmerkend bij die kontak ten noemde de heer De Meester het hartelijke en menselijke karakter. Naar zijn mening onmisbare zaken voor de kapiteinsfunktie op het pa tiëntenschip. Graag geziene gast De „Prins-Willem Alexander" is een graag geziene gast in de haven van Zierikzee en behoeft dan ook geen havengeld te betalen. De burge meester liet weten dat de thans afge zwaaide kapitein geen minder graag geziene gast zal zijn straks met zijn motorkruisertje in de Zierikzeese ha ven, maar dat dan echter geen gratis ligplaats aangeboden kan worden. Hij wenste de heer en mevrouw Kou denburg een goede toekomst toe en onderstreepte zijn dankwoorden voor de prettige kontakten met de aanbieding van een fraaie prent van oud Zierikzee gezien vanaf de zeezij de. Mevrouw Koudenburg kreeg een boeket bloemen aangeboden door mevrouw De Meester. Afscheidslied Verder werd het kapiteinsechtpaar een bloemenhulde gebracht door me vrouw C. Kort-van Meurs, die vaak als zangeres optreedt tijdens de be zoeken van het patiëntenschip aan Zierikzee en door mevrouw Hage- Speelman, evenens een trouwe mede werkster aan het ontspanningspro gramma voor de gasten aan boord. Mevrouw Kort zong ten slotte een zelf geschreven afscheidslied voor de kapitein en zijn echtgenote. Hendrik Koudenburg zwaaide acht jaar de skepter op de „Prins-Willem Alexander", de voormalige „Henry Dunant" van het Rode Kruis. Tot 193.7 was hij werkzaam in de vracht vaart, daarna werd hij kapitein op het Rijn-passagiersschip „De Tijd geest". In het voor- en naseizoen maakte dit schip reizen voor de „Stichting 40-45" met minder-valide passagiers. Ondanks de fijne kontakten en de kenniskring, die de heer Kouden burg opbouwde tijdens de Rijnrei zen, ging zijn voorkeur tenslotte uit naar de tochten met invalide gasten. Enthousiasme en dankbaarheid van de passagiers speelden daar een grote rol bij Toen de oude „Henry Dunant" werd aangekocht door de Nationale Stichting Varende Rekreatie voor Zieken en Verpleegden en werd om gedoopt in „Prins-Willem Alexan der" werd Hendrik Koudenburg de eerste kapitein. Hij bleef tot eind 1980. Ruim zestig keer Hij weet niet precies meer hoeveel keren hij in die acht jaar de haven van Zierikzee heeft aangedaan, maar Ndat zal dik in de zestig maal lopen. Zoals gezegd, bewaart hij de beste herinneringen aan de ontvangst in deze stad. Een naam, die in dit ver band genoemd moet worden is die van de heer J. K. Joppe, hoofd van do afdeling Rekreatie voor Zieken en Verpleegden van het Rode Kruis Zie rikzee. Hij zet zich voortdurend in de gasten aan boord van het schip een fijn programma aan te bieden. Ook door bemiddeling van de heer Joppe bleek het mogelijk deze afscheidsbij eenkomst voor kapitein Koudenburg te organiseren. De direktie van het verpleegtehuis Bloemendaai bleek bereid medewer king te verlenen. Bij monde van di- rekteur Schouten kwamen ook van deze zijde dankwoorden voor de pret tige kontakten met het inmiddels af zwaaiende kapiteinsechtpaar. Reeds vier maal maakte het ver pleegtehuis Bloemendaai een reis met dit patiëntenschip onder leiding van de heer Koudenburg. Nieuwe kapitein van de „Prins- Willem Alexander" is de heer W. K. Schouten, die ongetwijfeld in de toe komst ook nog vele malen de Zierik zeese haven zal binnenvaren. ZIERIKZEE, 25-5. Het streekarchief in de panden te genover het stadhuis van Zierikzee, zal nog wel enkele jaren op zich laten wachten. Geld (subsidie van c.r.m.) ontbreekt en verder verdienen in de gemeente Zierikzee andere kapitaalwerken (zoals Gravensteen) meer priori teit dan deze plannen. Dit kwam maandagmiddag tij dens een openbare vergadering van de streekarchief kommissie in het stadhuis van Zierikzee duidelijk naar voren. „Voor dergelijke restauraties is voorlopig geen geld beschikbaar" al dus gemeente sekretaris van Zierik zee, de heer A. G. Izeboud, „en dus blijft dit pakhuizen-plan een oplos sing op langere termijn". Verder is bekend dat de gemeenten Westcr- ■schouwen en Bruinisse geen proble men hebben met hun archiefruimte en ook het „voorlopige onderkomen" voor het streekarchivariaat in hetstadhuiskomplex blijkt goed te voldoen. Duiveland Burgemeester J. van Bommel van de gemeente Duiveland merkte dan ook op dat hij misschien beter naar een oplossing kan zoeken in zijn ei gen gemeente, zeker als de verbou wing van de pakhuizen tegenover het stadhuis een (te) dure zaak wordt. „Het is misschien beter, als we naar een totaal ander onderkomen gaan uitkijken en dat hoeft overigens niet gesitueerd te zijn in Zierikzee. Er zijn meer plaatsen op Schouwen- Duiveland die „centraal" gelegen zijn". De heer Izeboud stelde de kommis sieleden voor „in eigen huis een archief-onderkomen te vinden", al thans, een noodoplossing, totdat de plannen voor het streekarchief in Zierikzee meer duidelijk zijn". Westerschouwen Sekretaris van de gemeente Westerschouwen, de heer J. W. de Jonge, merkte nog op dat het voor malig gemeentehuis van Renesse - in- klusief kluis - een geschikte noodo plossing zou kunnen zijn voor een ge meente „en verder komen er binnen kort diverse panden leeg te staan in Zierikzee. Die zouden ook een oplos sing kunnen bieden". Uiteindelijk werd besloten „de ogen open te houden" voor eventuele andere mogelijkheden voor huis vesting van het streekarchief en ver der zou afgewacht worden hoe de te kening (plus raming van de kosten) van de restauratie van pakhuizen er uit komt te zien. Deze schets zal in de volgende ver gadering - in november - besproken worden. Streekarchivariaat Verder werd het jaarverslag over 1980 van het streekarchivariaat door de kommissieleden goedgekeurd. Archivaris W. H. Keikcs en adjunct streekarchivaris H. Uil meldden hierin, dat het tot stand komen van het streekarchivariaat duidelijk in een behoefte voorziet. In het verle den was het zo dat archiefbezoekers bijvoorbeeld in het archief van Zie rikzee aardig de weg wisten, maar min of meer verdwaalden wanneer zij een archief bezochten elders op Schou wen-Duiveland Verder staat in dit jaarverslag dat de tot archiefplaats omgetoverde gymzaal te Dreischor een bijzondere welkome verbetering is voor de ge meente Brouwershaven. Het blijft echter een noodoplossing omdat deze bewarplaats niet voldoet aan de gestelde eisen. Tekort De gemeenten Duiveland en Mid denschouwen hebben, zo meldt het jaarverslag, een enorm tekort aan bergruimte. Het ruimte probleem in de archiefplaats van do gemeente St. Philipsland verminderde enigszins na een flinke schoonmaakbeurt, waarbij tal van zaken die niet in een archiefkluis thuishoren, werden ver wijderd. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 27 mei Zon op 5.30, onder 21.46 Maan op 3.05, onder 13.35 Laatste Kwartier: 26 mei (23.00) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 27 mei 9.57 22.13 3.30 15.59 Doodtij: 29 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer blijft morgen buiig met een geleidelijke verbetering la ter op de dag. Boven de Britse eilan den ligt een depressie waarvan bet centrum zich langzaam naar Schot land verplaatst. Om deze depressie wordt met zuidwesten winden koele oceaanlucht over West-Europa ge voerd, waarin zich zeer gemakkelijk regen- of onweersbuien kunnen vor men Het komend etmaal passeert ons land een gebied met meer buien- aktiviteit later gevolgd door opkla ringen. Elders in Europa is het niet veel beter. Maandag en dinsdag viel in de West-Alpen meer don 40 mm re gen. Alleen in zuid-ltaliè en de Bal kaneilanden is het weer mooi en ko men de middagtemperaturen in de buurt van de 27 graden. TORONTO. CANADA Prinses Marie-Christine, dochter van koning Leopold van België en Lilianr, prin ses van Retby. is volgens doorgaaas welingelicht kringen in Toronto, eind vorige week in het grootste ge heim getrouwd met de Canadese pia nist Paul Drake. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. Een oude prent van Zierikzee voor ex-kapitein H. Koudenberg (midden), hem aan boord van het hospi- taalschip Prins Willem Alexanderoverhandigd door burgemeester Th. H. de Meester. Rechts kijkt mevrouw C. Koudenburg-de Jong toe. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 25-5. Staatssekretaris De Graaf (sociale zaken) heeft zijn plan teruggenomen om voor het recht op dubbele en drievoudige kinderbijslag voor kinderen van zestien jaar en ouder een minimumeis in te voeren. Die eis heeft te maken met de mate waarin de ouders als verzorger op treedt. De Graaf heeft zijn wetsont werp om vanaf 1 januari 1982 de kin derbijslag aan de ouder die het kind daadwerkelijk verzorgt uit te beta len, gewijzigd. Dat wetsvoorstel ligt bij de Tweede Kamer. Met name FNV en CNV hebben be zwaar gemaakt tegen die minimum eis, omdat deze in de praktijk voor namelijk op niet in Nederland wo nende kinderen van buitenlandse werknemers van toepassing zou zijn. Het merendeel van de frakties in de Tweede Kamer heeft zich bij die be zwaren aangesloten. De Graaf ziet nu voorlopig van zijn plan af, omdat hij niet wil vooruitlopen op een advies dat hij de Sociaal-Ekonomische Raad zal vragen over de hoogte van de kin derbijslag voor buiten Nederland wonende kinderen. LONDEN. Koningin Elizabeth van Engeland zou als zij 60 jaar geworden is moeten aftreden ten gunste van de prins van Wales, vindt 52 procent van haar orderdanen die gepolst werden door de „Sunday Mirror". ZIERIKZEE. De. oude pakhuizen tegenover het stadhuis in de Meelstraat. Een restauratie o.a. ten behoeve van een streekarchief zal nog lang op zich laten wachten. WA> Wjh P£ eti-r Verwachting tot woensdagavond: Enkele buien Enkele regen- of onweersbuien, maar ook perioden met zon; minimumtem peratuur omstreeks acht graden; middagtemperatuur ongeveer 15 gra den; matige zuidwestenwind.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1