Gijzeling te Barcelona loopt nog gunstig af Jeruzalem houdt zich rustig 2 Levenslang voor Yorkshire Ripp er Mitterrand ontbindt parlement Belgisch centrum te Amsterdam Turks toestel gekaapt Bij metaalbedrijf 110 banen weg Dronken achter stuur „Verkiezings perikelen" Vier doden in het verkeer Hagenaar doodgeschoten Vrouw doodgeschoten Botsing tegen boom Syrië en Israël PvdA en CDA over rond het rakettenkonflikt huurverhoging APOTHEEK Twee doden in het verkeer Inbrekers-bende opgerold Roofmoord taxichauffeur opgelost AGENDA «VWVWWVWWWWVVWVWWVWIj ARTSENDIENST BARCELONA, 25-5. Bezetters van de „Banco Central" in Barcelona hebben zich zondagavond om 22.15 uur aan de politie overgegeven. Alle gijzelaars zijn vrij. Dat heeft de Spaanse minister van binnenlandse za ken Roson meegedeeld. Een van de bezetters is bij de politieaanval die om 20.00 uur begon om het leven gekomen. LONDEN, 23-5. Peter Sutcliffe, de „Yorkshire Ripper", is in de „Old Bailey" in Londen tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De jury had hem tevoren met een meerderheid van 10-2 schuldig geoor deeld aan moord op dertien vrouwen. Het verweer van Sutcliffe, dat hij verminderd toerekeningsvatbaar was omdat hij innerlijk tot de moor den was gedwongen, werd niet aan vaard. Rechter Sir Leslie Boreham voegde aan het vonnis de aanbeveling toe dat de Yorkshire Ripper gedurende minstens dertig jaar niet in aanmer king zou komen voor voorwaardelij ke vrijlating. PARIJS, 23-5. De nieuwe Franse president Francois Mitterrand heeft zoals werd verwacht, het parlement ontbonden en opdracht gegeven ver kiezingen voor te bereiden voor vol gende maand. Een datum is nog niet vastgesteld. Mitterand ondertekende het besluit hiertoe na overleg met verte genwoordigers van de Franse natio nale vergadering van premier Pierre Mauroy op zijn eerste volledige dag in funktie. De president hoopt dat het parlement in zijn nieuwe sa menstelling een linkse meerderheid zal krijgen om zijn programma van sociale hervormingen uit te voeren. De Franse regering maakte in de nacht van donderdag op vrijdag haar eerste maatregelen bekend om de Franse franc te steunen die onder sterke druk was komen te staan sinds Mitterrand de presidentsver kiezingen won op 10 mei. Wisseling van de „honde"-wacht PARIJS. 23-5. ..Nil", de La- brador van president Francois Mitterrand van Frankrijk ge niet in de ambtswoning van zijn baas groter vrijheid dan zijn voorganger. Naar vrijdag in Parijs de ronde deed, mocht ..Nil" op de eerste dag van het verblijf van Mitterrand in het Elysee rondlopen waar hij wil de en poseerde ongedwongen voor de fotografen als nieuwe ..eerste hond des lands". Zijn voorganger in het Ely see. ..Jogurta" - ook een Labra dor - werd door zijn baas Vale- ry Giscard d'Estaing veel kor ter gehouden en is in de zeven jaar van diens ambtstermijn weinig gezien. AMSTERDAM, 23-5. Omlijst met feestelijkheden maar ook begeleid door protesten uit Belgische en Ne derlandse culturele groeperingen is zaterdag in de Nes in Amsterdam het Vlaams Cultureel Centrum „De Brakke Grond" geopend. De oprich ting van „De Brakke Grond" is be doeld om een permanente mogelijk heid te scheppen tot culturele uitwis seling tuisen noord en zuid. Met respect voor eikaars eigen heid, met de kennis en het begrip voor eikaars verscheidenheid kun nen de ontmoetingen en uitwisselin gen in het nieuwe centrum alleen de samenwerking tussen onze beide lan den verstevigen, aldus de Belgische staatssekretaris voor cultuur, toe risme en huisvesting, mevrouw Rika de Bakker-van Ocken, in haar ope ningstoespraak. Minister Roson verklaarde zondag avond in Madrid dat de elf bezetters geen leden waren van de guardia ei- vil en ook geen rechtse extremisten. Identiteit? Hij gaf geen bijzonderheden over hun identiteit. Over aantal en identi teit van de bezetters heerste kort na het beëindigen van het gijzelingsdra ma onduidelijkheid. Minister Roson sprak van elf bezet ters en niet van zoals eerst was aan genomen 24. Acht bezetters werden gearresteerd en drie zouden zijn ont komen. BURGAS, 24-5. Vier gewapende mannen die een Turkse DC-9 kaapten en de piloot dwongen naar Bulgarije te vliegen, hebben zondag gedreigd vijf Amerikaanse bankfunktionaris- sen die zich aan boord van het toestel bevinden, te vermoorden als de Turkse regering niet 47 gevangenen vrijlaat en een half miljoen dollar (circa 1,3 miljoen gulden) losgeld be taalt. De Amerikanen zullen gedood wor den als de eisen niet zondag om mid dernacht 00.00 uur Ned. tijd) ingewil ligd zijn. De kapers hebben ook ge delgd het vliegtuig met alle 110 pas sagiers en henzelf op te blazen als hun eisen niet uiterlijk op maandag 08.00 uur onze tijd zijn ingewilligd. De kapers die 19 passagiers hebben vrijgelaten voor medische behande ling, uitten hun dreigementen tien een Turkse regeringafvaardiging on der leiding van de sekretaris-gene- raal van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken, Kamuran Gu- run, in Burgas, de Bulgaarse stad aan de Zwarte Zee war het gekaapte vliegtuig landde, aangekomen was. Turkse bankiers hebben inmiddels laten weten dat de vijf Amerikanen die met de dood zijn bedreigd, top- funktionarissen zijn van een Newy- orkse bank zijn die op weg waren van Istanbul naar Ankara. OSS, 13-5. Bij het metaalbedrijf Thomassen, Drijver en Verblifa in Oss gaan vóór 1983 zo'n 110 banen verloren. De direktie heeft dat aan de vakbonden meegedeeld. In de vestiging Oss, waar blikjes voor bier en frisdranken worden gemaakt, werken 780 mensen. De direktie verwacht dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. De inkrimping zal zoveel mogelijk worden uitgevoerd door het niet aan vullen van het natuurlijk verloop, in terne overplaatsingen en vervroegde pensionering. Door een herverdeling van de produktie over de zeven me taalbedrijven van Thomassen, Drij ver en Verblifa in de Benelux wordt geprobeerd het personeelsbestand in Oss op 670 te handhaven. AMSTERDAM, 23-5. In Amster dam heeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag 123 automobi listen aangehouden wegens dronken achter het stuur zitten. Allen kregen een proces-verbaal. Bovendien werd er aan 79 bestuurders een tijdelijk rijverbod opgelegd. Dit gebeurde tij dens een grootscheepse alkoholaktie die zich over de gehele stad uitstrek te. In totaal werden ruim 7100 auto mobilisten gekontroleerd. De hele reddingsoperatie heeft ne gentig minuten geduurd. Op de Plaza Cataluna voor de bank speelden zich na de bevrijding van de gijzelaars dramatische tonelen vol vreugde en emotie af. De duizenden toeschou wers omarmden de politie. SCHERPENZEEL. Op een CDA- verkiezingsbijeenkomst in Scherpen- zee heeft CDA-partijvoorzitter Piet Bukman nog eens uiteengezet, waarom „het gaat" bij de komende verkiezingen op dinsdag 26 mei. Het door de partijvoorzitter verstrekte overzicht zag er als volgt uit: Om de keuze voor herstel van de ekonomie en tegen potverteren. Om een keuze voor bouwen ten behoeve van woningzoekenden en leugens over de huren. Om een keuze voor gespreide verantwoordelijkheid en tegen nog meer bureaukratie. Om een keuze voor een verant woorde defensie in NAVO-vérband en tegen een uitgekleed leger. Het gaat om een sterke regering in het Catshuis op brede basis met het CDA als grootste partij. Het door de PvdA gewenste link se meerderheidskabinet zal nqoit zo'n brede basis hebben, noch in het parlement, noch in het volk. Elke stem op een andere partij dan het CDA is er een minder voor een sterk CDA in het Catshuis en Het gaat dus op 26 mei om de vraag of het CDA de koers bepaalt of niet. GOES. Lijsttrekker Nijhof (DS*70) heeft zich (opnieuw) uitgesproken voor het houden van een raadplegend referendum als middel om de maat schappelijke diskussie over kerne nergie af te sluiten. EINDHOVEN. Op een V.V.D.-bij- eenkomst in Eindhoven heeft de libe rale staatssekretaris Neelie Smit- Kroes (verkeer) gepleit voor invoe ring van een „afkoelingsperiode" bij de Haagse tramstaking. DORDRECHT. Volgens minister Van Aardenne (van ekpnomische 'za ken) is lijsttrekker Terlouw (D'66) „een echte konservatief". Op een spreekbeurt van de V.V.D. in zijn woonplaats Dordrecht kwam de libe rale bewindsman tot de konklusie, dat Terlouw het in deze verkiezings- kampagne „helemaal bont" maakt en somde hij een aantal voorbeelden op, waaruit dat konservatisme - vol gens Van'Aardenne - moet blijken. DEN HAAG. Evenals de onderne mers van het KNOV (midden- en kleinbedrijf) vinden ook de christe lijke ondernemers met kleine bedrij ven, die verenigd zijn in het NCOV (Nederlands Christelijke Onderne mers Verbond) dat de nieuwe rege ring het midden- en kleinbedrijf door het huidige dal moet helpen. GORKUM. D'66 fraktievoorzitter Jan Terlouw onderschrijft, ondanks kritiek, in hoofdlijnen het versche nen sociaal-ekonomisch eerste- jaarsprogramma van de PvdA. Ter- louw deelde dit mee tijdens een ver kiezingsbijeenkomst in Gorkum. WEERT. „CDA-lijsttrekker Van Agt spreekt in steeds grovere termen over de woonlasten. Hij is het spoor volledig bijster. De feiten wijzen dat uit". Dat heeft de PvdA-aanvoerder Den Uyl gezegd in Weert. DRUTEN. Toepassing van kern energie is volstrekt overbodig als men er in slaagt andere energiebron nen te ontwikkelen en toe te passen en men tegelijk het energieverbruik binnen de perken houdt. Het PvdA- tweede-karherlid Kees Zijlstra zei dit tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Druten. DEN HAAG. De Partij van de Ar beid kiest voor werkgelegenheids- herstel als belangrijkste middel in de strijd tegen machteloosheid. Die keu ze is vastgelegd in het gepubliceerde sociaal-ekonomische eerstejaarspro gramma van de partij. DEN HAAG. „Ik meen dat met het soort advertenties dat nu onder uw verantwoordelijkheid geplaatst wordt, de grenzen van het betamelijk verre overschreden worden. U brengst de politiek hiermee in dis krediet". Waarschuwing dropmisbruik UTRECHT, 23-5. Overmatig dropgebruik kan gevaarlijk zijn. Het is mogelijk, dat drop- misbruik leidt tot ongewenste onvruchtbaarheid. Ook kan het abrubt stoppen met drop eten bij mensen die er langdu rig grote hoeveelheden van hebben gekonsumeerd akuut het funktioneren van de bij nierschors zo aantasten dat de dood het gevolg is. De artsen S. Scheffer en W. op den Velde uit Amsterdam laten deze waarschuwing ho ren in het Nederlands tijd schrift voor geneeskunde. Jon ge vrouwen die zij de afglopen jaren hebben behandeld in ver band met Anorexia Nervosa (een ziekelijke neiging tot ver mageren waarbij op den duur elk voedsel wordt geweigerd bleken vaak langdurig zeer grote hoeveelheden drop te hebben gekonsumeerd. Bij de meeste patiënten varieerde het gebruik van één tot twee ons per dag. N1EUWPOORT, 24-5. Door een auto-ongeval onder Nieuwpoort in de Alblasserwaard zijn in de nacht van zaterdag op zondag vier personen om het leven gekomen. De vier - met leeftijden van 20 en 21 jaar - zaten in een auto die in een slip raakte en te gen een boom tot stilstand kwam. Drie inzittenden overleden ter plaat se, een vierde op weg naar het zieken huis. De slachtoffers zijn de 20-jarige Re- nee van Baal uit Groningen, de 21- jarige Elly Tjalsma uit Apeldoorn, de 23-jarige Berend van der Sluis uit Delft en de 24-jarige Louis van Voorst uit Rijen. DEN HAAG, 25-5. De 34-jarige J. P. Günther Mohr uit Rijswijk is zondag avond bij een schietpartij in een wo ning in Den Haag om het leven geko men. De Haagse politie heeft de 25- jarige J. G. van D. uit de residentie aangehouden die heeft bekend. Dit heeft de politie bekendgemaakt. De Rijswijker was naar de woning van zijn vroegere vriendin aan de Stuyvesantstraat in Den Haag die haar verjaardag vierde. Daar was ook Van D., die met de vroegere vriendin van de Rijswijker is,.ge brouwd. De twee mannen kregen ru zie die zo hoog opliep dat Van D. een geweer pakte en vier tot vijfmaal óp de Rijswijker schoot, aldus de poli tie. De man was op slag dood. HEEMSKERK, 23-5. De 40-jarige mevrouw Fien van den Berg-Hoek uit Heemskerk is zaterdagavond in haar woonplaats door een onbekende doodgeschoten. Dit heeft de politie van Heemskerk zondag meegedeeld. De vrouw liep met haar man te wandelen. Het echtpaar kwam op een gegeven ogenblik twee mannen tegen die zich in de struiken ophiel den en van wie een zijn geslacht uit zijn broek had gehaald. Toen het echtpaar daarover een opmerking maakte, trok een van de mannen een vuurwapen en begon te schieten. Daarbij werd de vrouw getroffen. Haar man kon tijdig achter gepar keerde auto's wegduiken. GRUBBENVORST. 23-5. de 69- jarige L. W. G. Peeters en zijn even- oude echtgenote E. M. W. Peeters- Gieien uit Baarlo zijn zaterdagmid dag omstreeks half vijf door een ver keersongeluk in Grubbenvorst om het leven gekomen. De auto van het echtpaar reed door onbekende oor zaak tegen een rechts van de weg staande boom, zo heeft de politie meegedeeld. HILVERSUM. 25-5 De lijsttrek kers van CDA en PvdA, Van Agt en Den Uyl, blijven het oneens over de huurverhoging die de komende vier jaar voortvloeit uit hot CDA- programma. Volgens Den Uyl wil het CDA de komende vier jaar één mil jard gulden extra halen uit de huuropbrengsten ten behoeve van het woningbouwprogramma. Dit le vert volgens Den Uyl per huurder een huurverhoging van twintig pro cent op in vier jaar. Volgens Van Agt met de één miljard worden opge bracht door huurders en woningbe zitters gezamenlijk, en heeft dit als resultaat dat de woonlasten twintig gulden per maand omhoog zullen gaan. Dit bleek zondagavond tijdens het televisiedebat van de lijsttrek kers van de vier grote partijen. JERUZALEM, 24-5. Premier Menachem Begin van Is raël heeft zondag toegegeven dat Israël zich in 1978 ver plicht heeft de christelijke militie in Libanon met zijn luchtmacht te verdedigen tegen aanvallen van de Syri sche luchtmacht. Die verplichting is Israël nagekomen toen zijn luchtmacht de vorige maand twee Syrische helikopters neerschoot tijdens het heleg van Zahle. Begin sprak voorts de berichten te gen dat de Israëlische regering onge duldige begint te worden over het uitblijven van resultaten van de mis sie van de Amerikaanse bemiddelaar Philip Habib. Diplomatie De Israëlische premier zei dat zijn Hemelvaartsdag 28 mei Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20. Bruinisse. Tel. (01113) 1729, b.g.g. (01113) 1425; neemt waar voor Zierikzee. Zuster L. Giljam, Stelbergstraat 15, Bruinisse. Tel. (01113) 1652, neemt waar voor Bruinisse en Duivèland. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (0J112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op donderdag geopend van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. WASHINGTON. De Amerikaanse senaat heeft met 50 tegen 48 stemmen besloten 20 miljoen dollar uit te trek ken voor de produktie van zenuwgas als onderdeel van een programma voor chemische wapens. HERBAIJUM (FR.), 25-5. De 25- jarige J. T. Tichelaar uit Franeker en de 18-jarige C. de Boer uit Klooster- Lidlum zijn zondagavond om het le ven gekomen toen de auto waarin zij zaten bij Herbaijum over de kop sloeg. Twee andere inzittenden, de bestuurder, de 19-jarige B. Hiemstra en de 40-jarige G. van Emmen bieden uit Franeker, raakten -zwaar ge wond. Dit heeft de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen maandag bekendgemaakt. TILBURG, 23-5. Rechercheurs van de gemeentepolitie Tilburg hebben de afgelopen weken in samenwer king met collega's uit Rotterdam en van de rijkspolitie in Breda, zeven tien verdachten in de leeftijd van 22 tot 51 jaar aangehouden, die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan diefstallen ter waarde van 1,3 mil joen gulden. Van de totale buit, bestaande uit vlees, drank, textiel, speelgoed en sieraden kon voor een waarde van 1,1 miljoen gulden ach terhaald worden. Dit heeft de Til- burgse. politie vrijdag bekendge maakt. land de pogingen om langs diploma tieke weg tot een oplossing van het konflikt met Syrië te komen zal voortzetten zolang er hoop op resul taat bestaat. „Ik heb een grenzeloos geduld van mijn moeder geërfd", aldus Begin na een kabinetsvergadering. En we heb ben geen tijdslimiet gesteld". Israëlisce kranten weten inmiddels te melden dat honderden Libische soldaten, uitgerust met onder meer luchtdoelgeschut, Karjoesja-rakct- werpers en 130 mm kanonnen in de afgelopen weken stellingen betrok ken rond de Palestijnse guerrillaba- ses in Libanon. Van militaire zijde in Israël zou erop zijn gewezen dat een regeling van het geschil met Syrië over de SA-raketten ook het vertrek van de Libische troepen moet inhou den. Verplichting Begin gaf in een officiële verkla ring toe dat Israël zich verplicht hrrft de christelijke militie in Israël te verdedigen tegen Syrische lucht aanvallen HEERLEN, 23-5. De politie van Heerlen heeft twee mannen aange houden die hebben bekend in de nacht van zaterdag op zondag (vorige week) de 23-jarige taxichauffeur G. Meeuwsen uit die plaats te hebben beroofd. Het slachtoffer werd zondagoch tend dood in zijn auto aangetroffen, overdekt met steekwonden. Het recherche-onderzoek heeft bijna zes dagen geduurd. De verdachten zijn de 22-jarige E. C. uit Heerlen en de 18-jarige P. P. uit Nuth. De politie kwam het tweetal op het spoor door een groot aantal tips vanuit de Heerlense bevolking. De verdachten hebben als motief voor de overval geldnood opgegeven. Van de buit, 700 gulden, is niets te ruggevonden. Ook het mes waarmee Meeuwsen is gestoken is nog spoor loos. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renessc Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Brouwershaven Gymnastieklokaal. Meer bewegen voor ouderen. 9.30 - 10.30 uur. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19 30 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Met ingang van donderdag 7 mei tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Maandag 25 mei Zierikzee Ontmoetingscentrum. Kontakt- avond U.V.V., 19.30 uur. Stadhuis. Vergadering Archief kom missie. 16.00 uur. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijf avond Amnesty Interna tional. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde kerk, Bostonplein. Schrijf avond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde kerk. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Woensdag 27 mei Haamstede Strandweg 49. Lezing huisvrouwen- vereniging. 14.00 uur. Zonnemaire Konsert Apollo uit Domburg op het schoolplein in de I. M. v. d. Bijl straat. Aanvang 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering. Aanvang: 20.00 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek, Molenstraat 44. Schrijfavond Amnesty Interna tional. Van 19.00 uur tot 20.30 uur. Vrijdag 29 mei Zonnemaire Café Bommenede. Slotavond Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Woensdag 3 juni Zonnemaire Buitenkonsert brassband „Apollo" uit Domburg. 20.00 uur. Donderdag 4 juni Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Vrijdag 5 juni Scharendijke Kleuterschool „Pinkeltje". Fancy fair. 15.15 - 19.00 uur. Zaterdag 6 juni Ouwerkerk Dorpshuis. Start wandeltocht S.V. Ouwerkerk. 14.00 uur. Donderdag 11 juni Zonnemaire Konsert Crescendo uit Dreischor op het schoolplein in de I. M. v. d. Bijl straat. Aanvang 19.30 uur. Donderdag 18 juni Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 tot 20.00 uur. Vrijdag 3 juli Zonnemaire Koncert „N. en U." op het school plein in de I. M. v. d. Bijlstraat. Aan vang 19.30 uur. Zaterdag 11 juli Zonnemaire Grote rommelmarkt met vele attrak- ties t.b.v. „Nut en Uitspanning" van af 9.00 uur tot 16.00 uur in de I. M. v. d. Bijlstraat. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktle (niet voor berorg(ng), na 17.30 uur: (01110) 5396. (01110) 5415 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 16 30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2