\W zeel^0- Centraal Belastinggebouw Zierikzee op luisterrijke Zeeuwse Muziekschool kan bogen op prima uitvoering ICSM C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Fiskaal gebeuren op lentedag W IJuC gC UpClllL burger. WA> Z£Gf PÊ Bitr Sukses voor Zeeuws Jeugd Orkest ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 29,70, per jaar,/ 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Maandag 25 mei 1981 137ste jaargang Nr. 22916 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Nieuw (mannen)koor te Oosterland ZIERIKZEE, Geschenk van de gemeente Zierikzee voor de Belastingdienst, was een ingelijste kaart van het (vroegere) ambtsgebied van de dienst: Schouwen-Duiveland. Uit handen van burgemeester Th. H. de meester neemt Inspekteur J. Peijer het geschenk in ontvangst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Beheer gebouw" Wellicht overwegend dat een plech tigheid als de onderhavige snel kan verijlen in een dorre opsomming van feiten, hield het hoofd Inspektie der Direkte Belastingen (tevens beheer der van het gebouw), de heer J. Bei- jer een (later werd daarop ook ge zinspeeld) Canyiiggeltiaanse toe>- spraak, waarbij het auditorium eventueel belastingleed snel vergat en een gulle lach door de kantine- ruimte - waar de plechtigheid plaats vond - golfde. Vooral het „beheer" van het ge bouw impliceert, blijkens de instruk- ties, te treffen bizarre maatregelen, als het bestrijden van ongedierte en het hakken van bijten in het ijs". Feitelijk blijkt de konserverende taak pas te eindigen in geval van een kalamiteit, die het volledig instort- Vervolg pag. 3 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Hoffelijkheid is als een lucht kussen; er zit niets in, maar het verzacht de schokken van het leven. Schopenhauer T| ters", dat vier maal zo hoog werd TT 7" IQf D „aangeslagen" ais van een gewone ZIERIKZEE, 22-5. De opening van het centraal gebouw - een wel dooftimmerd efficiënt en funktioneel gebouw - heeft de Belastingdienst Zierikzee vrijdag aangegrepen om het gebeuren van de dag te doen evolueren tot een soort lentefeest, met louter hoogtepunten: het nieuwe gebouw dan, sprekers die alle registers opentrokken, muziek van de douane-harmonie en voor de talrijke aan wezigen „in- en outlooks", de laatste door de fantastisch gemonteerde uitgebouwde ramen, die fraaie kijkjes bie den op Zierikzee en verre omgeving. „Het is voor mij wel een heel bijzonder feit een eerste openingsceremonie te mogen verrichten in de stad waar ik geboren ben en waar ik ben opgegroeid". Aldus de direkteur der Rijksbelastingen, direktie Breda, de heer N. G. Tim merman, die de omvangrijke nieuwbouw „in ontvangst nam" van de Rijksge bouwendienst en aanbood aan het personeel van het nieuwe ambsgebied van Inspektie en Ontvangkantoor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee en uiteraard aan het publiek van stad en regio. Wie tot vrijdag de belastingen het aparte sfeer aanwezig en betrok in etiket „dor en zakelijk" wilde op- zijn komplimentering de aannemer, plakken, werd wel uit de droom ge- Aannemersbedrijf Leenhouts te holpen en werd snel bekeerd. Een ze- Sluis en de onderaannemers, kere lichtvoetigheid kenmerkte het gebeuren van de dag en er was nau- Verder een waarderend woord welijks een marge voor wat gemelij- voor een kunstwerk van de Zeeuwse ke opmerkingen, omdat uitgerekend kunstenaar Antoine Mes, dat de hal de Belastingdienst zo uitpakte met siert. „In het oude gebouw - hoe fraai een werkelijk groots, modern en ja- ook - was het moeilijk de inspektie louzie-verwekkend gebouw, waarin - exploitabel te houden; de verruiming dat staat vast - niet alleen de ambte- die nu verkregen is zal het personeel naren, maar ook het publiek reliëf een ance-e kijk op het werk geven", geven aan "hun werk of aanwezig- Zierikzèe bleek andermaal te verlei- heid. den tot het trekken van historische parallellen, ditmaal met een privile- ge uit 1248 en bevestigt in 1425, inza- Herinneringen ke het „letsel toebrengen aan Poor- d'entrée, menuet-pastorale, tarentel- le en marche sortie. Naar mate de Suite vorderde, schenen de klarinet tisten naar hoger niveau te groeien. Met warm aandoend enthousiasme werden de laatste twee onderdelen gespeeld. Het publiek reageerde alert met een dik applaus. Zaterdagensemble Heel fijn om naar te luisteren was het optreden van het zaterdagensem ble onder leiding van Ellengard Jen- se. Het ensemble bracht twee Engel se liedjes: „Yonder sits a fair young damsel" en „Mowing the barley" en twee Turkse volksliedjes: „Maailied" „Van dorp tot dorp". Een fantastische fanfare (E. Paul) en drie stukken van H. Anders door drie trompetisten vormden de afslui ting voor de pauze. Exekutanten wa ren: Ernst Braacx, Bas Terpstra en Paul C. van Belzen, onder wiens lei ding het geheel werd ingestudeerd. De heer Van Belzen nam de plaats in van Jan Terpstra, die in verband met zijn toelatinsexamen voor het Con servatorium niet tijdig voor dit Zie- rikzeese optreden aanwezig kon zijn. Verrassing Zeker voor degenen, die het Zeeuws Jeugd Orkest voor de eerste maal kregen te beluisteren, wachtte na de pauze een grote verrassing. On der de bezielende leiding van diri gent Jules van Hessen vergastten de jonge musici de aanwezigen geduren de drie kwartier op een concert van hoog niveau. Reeds veelbelovend klonk het Allegro assai uit de Symp honic in C van C. Ditters von Ditters- dorf, maar helemaal „plat" ging de zaal voor het Vivaldi concert met vi oolsolo van Edmond Fokker van Craijestein van Rengerskerkc. Het terugroepen van de solist had niks met aardigdoenerij te maken, maar was oprechte waardering voor het gebodene. „Chanson de matin - Chanson dc soir" van E. Elgar kreeg een fraaie meeslepende uitvoering en vormde een goed kontrast met het brok vuur werk, dat het Zeeuws Jeugd Orkest toen nog in petto had. Dat betrof de „Remarkable Dan ces" van H. P. Keuning. Via „Stutte ring Waltz" en „Light carted Dance" werd naar een klimax gewerkt: ..Arithmetic Dance". Dit laatste stuk bleek een geweldig swingende partij voor de slaginstrumenten te bevat ten en een perfekte kombinatie daar op met de strijkers. Het Zierikzeese publiek wist dit modernere werk te waarderen. Met een langdurig, staand applaus werd de „Arithmetic Dance" voor de tweede maal afged wongen Voor de Zeeuwse Muziekschool te Zierikzee een uitvoering om met een warm gevoel op terug te zien. A P. Opheffing- Middelharnis De Belastingdienst nieuwe stijl - belangrijk uitgebreid - impliceerde de opheffing van de Inspektie Mid delharnis. Van die zijde is alle mede werking gegeven; trouwens ook van de direktie Rotterdam (ontvangkan toor Middelharnis). Ook de gemeente Zierikzee komt dank toe voor de ver leende medewerking. „Misschien had de voorgevel nog wat meer aangepast moeten worden bij het oude stadsbeeld, maar de heer Timmerman geloofde toch dat het nieuwe gebouw spoedig als - „na tuurlijk onderdeel" - van het betrok ken stadsdeel zal worden ervaren en ge-accepteerd". BELFAST Kardinaal Tomas O'Finich, de Rooms-Katholieke pri maat van geheel Ierland, heeft een „bijna wanhopig" beroep gedaan op de Britse regering en het Ierse repu blikeinse leger een kompromis te sluiten en de hongerstaking van 1RA- gevangenen te beëindigen Belangrijk was de suggestie van de gemeente voor de gevel de „Zierik zeese kleuren" toe te passen. Tot slot wenste hij inspekteur en personeel veel sukses toe in het nieuwe ge bouw. De direkteur was ingeleid door ir. Ph. M. Simons, adjunkt-direkteur van de Rijks Gebouwendienst, die de dienst-reorganisatie vernoemde en in dit opzicht de hechte en positieve sa menwerking prees met de inspekteur de heer J. Beijer. Een eerste ontwerp voor een centraal dienstgebouw- stamt uit 1971 en was van architekt De Lussanet de la Sabloniëre; latei- kwam het ontwerp van ir. K. A. var, Ooy - bijgestaan door de adviseurs de heren Alsema en v. d. Meer - in" aanmerking voor de uitvoering. Hij vestigde de speciale aandacht op de kantine met patio; „dat is een fijne ruimte geworden". ZIERIKZEE, 22-5. Er zijn nogal wat zuchten geslaakt de laatste tijd in de gemeenteraden over de steeds hoger wordende bijdrage aan de Zeeuwse Muziekschool. Mis schien waren vrijdagavond ook wat gemeenteraadsle den aanwezig in de Zierikzeese Concertzaal en konden ze dit keer een zucht van verlichting slaken bij de konstate- ring, dat die gemeentelijke bijdrage dan wel (te?) hoog is, maar de resultaten van dit regionale muziekonder wijs toch ook niet vergeten mogen worden: talrijke jon geren, die met groot enthousiasme muziek beoefenen en op die jeugdige leeftijd al duidelijk veel waardering heb ben voor die muziek. Verwachting tot dinsdagavond: Buien Wisselend bewolkt en buien, moge lijk met hagel; minimumtempera tuur omstreeks negen graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 15 graden; matige tot vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 26 mei Zon op 5.31, onder 21.44 Maan op 2.37, onder 12.21 Laatste Kwartier: 26 mei (23.00) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 26 mei 8.52 21.04 2.29 14.50 Doodtij: 29 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-5. Het K.N.M.I. deelt mede: In de komende dagen blijft het weer buiig. Ten westen van de Britse eilanden ligt al enige tijd een depres sie, die koele lucht met buien van de oceaan naar West-Europa doet stro men. De kem van de depressie ver plaatst zich naar dc Noordzee. Als ge volg daarvan zal nog geruime tijd het weer bij ons koel en wisselvallig zijn. Maandagochtend viel er regen in Wales, zuid-Engeland. in grote delen van Frankrijk en noord-Spanje. Fraai en mooi zomerweer heerst er in enkele oost-Europese landen. Warm was het in het afgelopen week eind in Finland en in midden- en noord-Zweden. Plaatselijk steeg het kwik er tot 26 graden. „Ik kan wel zeggen, dat ik me op dit moment erg prettig voel", aldus de heer Timmerman, die nog vol jeugdherinneringen stak aan zijn H.B S.-tijd te Zierikzee en de lagere school, die vroeger stond op de plaats waar thans het belastinggebouw is verrezen. Een coïncidentie is toch wel dat zijn vader nog enige tijd die school heeft bezocht. „Verder terug in de historie (18e en 19e eeuw) komen we bij een gerenom meerd herenlogement, dat in 1938 werd afgebroken. Het logement had een kolfbaan en uit die tijd stamt de typisch Zierikzeese uitdrukking: „betalen, zei Peute", hetgeen sloeg op de afslager, die funktioneerde in dat etablissement. „Nu in deze omgeving is het weer betalen; merkwaardig hoe de ge schiedenis zich herhaalt", aldus de direkteur, die wees op de situering van het nieuwe gebouw in het oude stadscentrum, voordat de uitleg naar het oosten begon. De direkteur prees het werk van de architekt ir. K. A. van Ooij te Amsterdam en de vlotte kontakten met de Rijksgebouwendienst. Hij vond in de werkvertrekken een Twedejaarsleerlingen algemene muzikale vorming met medewerking wan leerlingen sopraanblokfluit openden vrijdagavond de uitvoering van de Zeeuwse Muziekschool. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vrijdagavond presenteerden de leerlingen van de Zeeuwse Muziek school, afdeling Schouwen-Duive land zich namelijk tijdens de jaar lijkse uitvoering. Serieus en met veel inzet musicerende kinderen op het toneel en - uiteraard - zeer veel trotse ouders in de zaal. Direktrice mejuf frouw Ellengard Jense zei het al in haar openingswoord, het gebodene diende niet te streng beoordeeld te worden. Iedereen deed zijn best en dat er af en-toe eens een toontje uit gleed droeg alleen maar bij tot het besef: het zijn allemaal nog leerlin gen. Een opmerkelijk groot aantal tweedejaarsleerlingen algemene mu zikale vorming beet het spits af met drie liedjes: „Hé daar, is er niemand thuis?", ,.'t Is zo gezellig in en „Wat gaan we doen met de dronken zeeman?" De zeer jeugdige exekutan ten kregen medewerking van de leer lingen sopraanblokfluit. De strij- kersgroep onder leiding van Myra van Groenendaal bleek voor een moeilijke opgave gekozen te hebben: drie menuetten van W. A. Mozart. Een viool is best een moeilijk instru ment en een beetje resultaat vergt vaak een fikse studie. Toch schroom-, de de strijkersgroep er vrijdagavond niet voor „een duik in het diepe" te nemen. Hoornspelers Vervolgens was het dé beurt aan zeven hoornspelers onder leiding van Dim van den Berge. Heel beheerst en overtuigend brachten zij een Kleine Suite van J. van Beekum in allgegro, andante en scherzo. Het elementair ensemble onder lei ding van Ellengard Jense presenteer de zich met vier muziekstukjes. Hoogtepunt in dat viertal vormde voor velen „The Fiddler", dat op sprankelende wijze werd gebracht. „Es waren zwel Könlgskinder" van H. E. Apostel bleek de keus van de gltaargroep onder leiding van Pierre dc Nljs. Wel een beetje begrij pelijk, maar toch ook een beetje jam mer was het rumoer achter het toneel tijdens dit optreden. Dc gitaristen speelden hun stuk zeer Ingetogen en wisten de aandacht van het publiek volledig te vangen. Freddy Arteel gaf leiding aan de klarinetgroep. die vervolgens voor het voetlicht trad. De Petite Suite van L. Legron bestond uit marche I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1