OOSTERSCHELDE TELT VIJF EN ZEVENTIG VISSOORTEN Departementaal „boek" met beschouwingen over Deltawerken 4 STREEKNIEUWS MEDEDELING DPO-onderzoek in Westerschouwen „Visserijnieuws" nieuw weekblad Boeken en brochures Een rijk gebied MIDDELBURG, 21-5. De Oosterschelde herbergt 75 vissoorten. 31 van hen komen veel of vrij veel in de Oosterschelde voor. Dit blijkt uit een rapport dat drie medewerkers van het Delta-instituut voor hydrobiolo- gisch onderzoek in Yerseke hebben opgesteld over de visfauna in de Oosterschelde. Het onderzoek heeft zich uitgestrekt over een periode van zestien jaar. Uit het onderzoek is naar voren gekomen, dat in het begin van de zestiger jaren er meer paling in de Oosterschelde werd gevangen dan daarna. Goede haringja ren waren onder meer '62, '63 en '73. De pijlstaartrog is verdwenen. De scharstand neemt toe evenals die van de horsmakreel. ZIER1KZEE Fietser verleende geen voorrang Donderdagmiddag werd mevrouw J. R.-V. uit Zierikzee rijdend op haar fiets op de kruising Bedde- weeg/Kromme Elleboogstraat door automobilist F. L. K. uit Maassluis aangereden. Automobilist K. reed over de Kromme Elleboog richting Klokstraat. Mevrouw R. kwam uit de Beddeweeg en verleende geen voorrang aan de automobilist. Zij moest ter observatie in het Rode Kruis Ziekenhuis worden opgeno men. Vernielingen De politie gaat weer strenger kon- troleren in de nieuwbouw nu er weer een incident heeft plaats gevonden waardoor ruiten werden vernield. Van een woning aan de Schel- destraat nummer 7 werden door nog onbekenden de ruiten ingegooid. Ook aan de kleuterschool ,,De Speel doos" werden vernielingen aange richt. Aanrijding Donderdagnacht vond bij de ver keerslichten op de Nieuwe Kooiweg een botsing plaats. Automobilist J. J. S. uit Zierikzee kwam van de richting rotonde en sloeg linksaf richting Laan van St. Hilaire. Automobilist M. J. v. d. W. uit Goes kwam van de richting Haamstede en zou door het rode sto plicht recht door zijn gereden waar door een botsing ontstond. De wagen van v. d. W. raakte dus danig beschadigd dat hij vrijdagmor gen moest worden weggesleept. Er deed zich persoonlijk letsel voor. RENESSE Bejaardengymnastiek weer afgelopen Voor de bejaardengymnastiek, ie dere dinsdag in het Dorpshuis van Renesse, is het seizoen weer afgelo pen. In het najaar worden deze spor tieve samenkomsten weer voortge zet. BRO U WERSH AVEN Laatste bijeenkomst Bond van Plattelandsvrouwen Dinsdag 19 mei kwam de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen, afd. Brouwershaven voor de laatste keer van het seizoen bijeen. Deze avond werd georganiseerd door haarverzorgingsspecialisten van L'oreal met medewerking van dro gisterij ,,de Vlasbloem". De presi dente, mevrouw M. de Wilde-v. d. Spek, heette bijna 70 dames welkom. Na de huishoudelijke mededelingen volgde het verslag van het 50-jarig jubileum van de afd. Zeeland, dat op 15 mei jl. op grootse wijze gevierd werd in de Veilinghallen te Goes. De heer Kuilman van L'oréal hield een inleiding over haarverzorging. Eén der aanwezige dames werd be reid gevonden om door een kapster van L'oréal een behandeling met kleurshampoo te ondergaan, terwijl ondertussen een film gedraaid werd over de kampioenschappen hairsty- ling. Daarna werd een diaserie ver toond met uitleg over het gebruik van kleurshampoo. Diverse mensen uit de zaal werden voor het geven van een goed antwoord op gestelde vragen, beloond met een attentie. Ge wezen werd op het gebruik van shampoos voor diverse soorten haar alsmede het gebruik van varkensha ren borstels en goede kammen voor een optimale haarverzorging. Na de pauze verscheen de dame op het toneel die een kappersbehande ling had ondergaan en samen met de' kapster kregen deze dames een wel verdiend applaus. Verder volgde met 3 dames uit het publiek een quiz. De winnares ontving een cadeaubon, alsmede een verrassingspakket en bloemen. De presidente sloot om 10.45 uur deze bijeenkomst en overhandigde De grote soortenrijkdom wordt toegeschreven aan de bijzondere mi- lieufaktoren in dit gebied. Zo loopt de watertemperatuur van het bek ken 's zomers nogal op in het ooste lijk deel, waardoor enkele zuidelijke vissoorten, zoals trekker, de zonne vis, de zeekarper en de zeebarbeel worden aangetrokken. De Ooster schelde blijkt ook een uitstekende kraamkamer voor ansjovis te zijn. Zes soorten die in de vorige eeuw veel op de Oosterschelde voorkwa men, zoals steur, elft, houting en zalm zijn helemaal verdwenen. Onderzoek Volgens de drie biologen blijkt uit deze rapportage heel duidelijk, dat langjarig onderzoek noodzakelijk is om een redelijk overzicht te krijgen van de visfauna in de Oosterschelde. de drie medewerkers van deze show een presentje. Na afloop van deze avond kreeg iedere bezoeker door de familie Koelemans van ,,de Vlas bloem" een aantal haarverzorgings- artikelen aangeboden. De afd. Brou wershaven kan op een zeer geslaagde en goed voerzorgde avond als afslui ting van het seizoen terug kijken. NIEUWERKERK Gemeenteraadsvergadering De gemeenteraad van Duiveland vergadert op woensdag 27 mei in het gemeentehuis van Nieuwerkerk. Voor tijd: zie agenda. BRUIN1SSE Inbraak in school In de nacht van dinsdag op woens dag is door het forceren van een raam ingebroken in de openbare lagere school te Bruinisse. Kasten en laden werden overhoop gehaald en een afgesloten kastje ge forceerd. Maar omdat de school als stelregel heeft geen geld achter te la ten, werd er niets vermist. Kleding gestolen Bij de familie v. d. K. aan de Mee krapstraat zijn in de nacht van dins dag op woensdag een leren jas en een jack ontvreemd, gezamenlijke waar de ongeveer 500 gulden. De diefstal kon plaatsvinden, omdat een achter deur niet goed was afgesloten. Ouderavond ,,'t Kwetternest" Dinsdag 19 mei jl. hield de openba re kleuterschool haar tweede ouder avond van dit schooljaar. De voorzitster, mevrouw Jonker, sprak over de taak van een ouder kommissie. De heer Bal van Veilig Verkeer Nederland hield een toespraak en lichtte één en ander toe aan de hand van dia's. Hierin kwam vooral naar voren dat het goede voor beeld van de volwassene in het ver keer zo belangrijk is en ook dat het voor een kleuter niet verantwoord is om zich alleen in het verkeer te bege ven. De voorzitster vertelde dat er in de klassen door de kleuters aan het on derwerp „verkeer" wordt gewerkt. Na de pauze werd de avond op een plezierige manier afgesloten met en kele rondjes bingo. Bijeenkomst „Helpt Elkander" Dinsdagavond kwam de Hervorm de Vrouwengroep „Helpt Elkander" bijeen. De presidente, mevrouw B. de Waal-Jumelet heette allen harte lijk welkom en in het bijzonder ds. W. F. Teekens, die op deze avond zou spreken over het thema „De vrouw in gezin en maatschappij anno 1981". Allereerst werd psalm 118 vers 7 en 8 gezongen waarna de presidente voorging in gebed. Mevrouw Kik- Boudeling hield een meditatie uit Richteren 16 28: „En Simson riep tot de Here". Na de pauze kwam ds. Teekens aan het woord: „Er zijn beroepen die hoog genoteerd staan, maar dat van huisvrouw gooit niet zulke hoge ogen. In de Oostbloklanden moeten de moeders werken, omdat ze op Enerzijds In verband met de verkiezingen, de uitslag waar van een tijdige publikatie vergt, anderzijds gelet op de komende Hemelvaartsdag, waarop de Z.N. niet zal ver schijnen, wordt een Inlasnummer uitgegeven op woensdag 27 mei. Advertenties voor dit nummer moeten voor 11.30 uur dins dag 26 mei In het bezit van de administratie zijn. Direktie L. O. De nu opgstelde onderzoeksresulta ten zullen als vergelijkingsmateriaal moeten dienen voor de situatie van de Oosterschelde na 1985 als de Oosterschelde-waterhuishouding door middel van de doorlaatbare pij- lerdam in de monding van de Ooster schelde aanzienlijke veranderingen zal ondergaan. staatskosten gestudeerd hebben. Staat de welvaart bij ons zo hoog ge noteerd dat we ons gezinsleven eraan opofferen? Huisvrouw zijn: een veel zijdig beroep en het hoeft zeker niet te betekenen, jezelf afsluiten. Je mo gelijkheden worden evenwel be paald door je talenten. De huisvrouw uit Spreuken 31 had vele talenten. Wij hebben onze beperkingen en we moeten daarom een keus maken. Be langrijk is dan de liegde van waaruit wij ons werk doen. Je moet als moe der in je gezin weerbaar zijn, je moet bidden en getuigen tegenover je kin deren; hen „voorleven", aldus de predikant. Hierna was nog de mogelijkheid tot het stellen van vragen, die door de dominee werden beantwoord. „Er zullen echter altijd vragen blijven die wij het antwoord schuldig moe ten blijven". Mevrouw De Waal dankte ds. Tee kens voor de boeiende lezing. Tot slot werd gezang 73 vers 1, 3 en 4 gezon gen, waarna ds. Teekens de avond sloot met dankgebed. Subsidies De door de gemeenteraad beloofde informatie betreffende subsidies aan verenigingen van Bru (raadsvergade ring van 19 december 1980) heeft gestalte gekregen in een informatie blad van de gemeente, dat deze week huis-aan-huis verspreid werd. Daaruit blijkt, dat het totaal be drag 124.180 bedraagt. In bepaalde gevallen vergoed het Rijk een deel, op grond van diverse bijdragerege lingen. De Zeeuse Muziekschool krijgt 3.500,-. De Stichting Jeugd Schou- wen-Duiveland wordt bedacht met 5250,-. De Federatie Maatschappe lijke Dienstverlening „vangt" 10.850,- en de Stichting Samenle vingsopbouw Schouwen-Duiveland 7.000,-. De V.O.S.-werkgroep Schouwen-Duiveland staat geno teerd voor een bedrag van 1.550,- en de overige subsidies voor sociaal kultureel werk krijgen 2.250,-. De totale rijksbijdrage voor deze onderdelen is 30.400,-, derhalve rest een bedrag van 93.780,-. Dit bedrag wordt opgeslokt door het nadeli^saldo van de diverse ak- kommodaties ten behoeve van vere nigingen, die ook als vorm van subsi die gewaarmerkt kunnen worden. Exploitatie-tekort De exploitatie-tekorten zijn: gym nastieklokaal Dreef 4.311,22; sportterein Boomdijk 59.124,32; peuterspeelzaal „De Krukels" 1.922,02; Rode Kruis Molenstraat 4.149,07; „De Pul" 17.070,62; ten nisbanen plus klubgebouw 24.246,29 en klubgebouw padvin derij 10.222,23. Met een inwonertal van 3120, bete kent dit een bedrag van 68,85 per inwoner. VEERE Jacht verbrand Woensdagavond is op het Veerse Meer een houten jacht, dat daar lag afgemeerd, totaal verbrand. Het be trof de „Mayflower", eigenaar J. H. M. uit Serooskerke (Walcheren) en de oorzaak is onbekend. De schade ligt tussen de 100.000,— en 200.000,— gulden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. De prikakties van de Engelse verkeersleiders zullen, in te genstelling tot de afgelopen dagen, donderdag de K.L.M. en haar doch termaatschappij de N.L.M. de nodige hinder bezorgen. DEN HAAG. De vaste tweede ka merkommissie van ekonomische za ken heeft schoorvoetend ingestemd met de overeenkomst van de Neder landse overheid met het Zweedse Volvo-concern inzake de ontwikke ling van een nieuwe personenauto in de middenklasse die zal worden ver vaardigd in Born. AMSTERDAM. Een geliefkoosd stokpaard van de rechtse media is „de" stijgende kriminalitcit, maar voor zover uit de veroordelingscij- fers is af te leiden geldt die uitspraak uitsluitend voor jongeren van twaalf tot twintig jaar, met uitzondering van zedendelikten. DEN HAAG. Het centrum voor energiebesparing heeft berekend dat in Nederland tussen de 300.000 en 400.000 kleine windmolens kunnen worden geplaatst zonder aantasting van de huidige normen voor de be scherming van natuur en landschap. VLISSINGEN. De Koninklijke Maatschappij De Schelde (K.M.S.) In Vlissingen heeft donderdag haar nieuwe wervelbedverbranding sinstallatie aan de Nederlandse in dustrie getoond. JAKARTA. Naar Indonesicheamb tenaren in Jakarta bekendmaakten, zijn vorige week donderdag ten minste 184 mensen omgekomen, toen een grote grondverschuiving enige domen op de helling van de Semeru in Oost-Java trof. ZIERIKZEE. De achterzijde van het Zierikzeese stadhuis op een foto, van voor de oorlog. Men lette op de merkvaardi- ge schoorstenen op de voorgrond links. DEN HAAG. Nederland mag voor lopig geen radio-aktief afval in de Atlantische Oceaan storten. De Kroon moet eerst beslissen over di verse beroepschriften van milieu-or ganisaties en partikulieren. (Vervolg van pag. 1) zou dit gekompenseerd kunnen wor den met het aanbrengen van verbete ringen, waarmee ook het seizoen zou kunnen worden verlengd. De heer L. C. de Graaf (Recron) merkte op, dat er 13 bedrijven zijn die wel willen uitbreiden en hiervoor wil len investeren, maar hiervoor geen toestemming krijgen. Uit het D.P.O. blijkt dat 60% van de bedrijven plaat sen heeft kleiner dan de kampeer- norm, 88% van de kampeerders zeg gen toch de plaats groot genoeg te vinden. Gevolgen uitdunnen Zij onderschrijven dan ook de aan beveling om uitdunnen alleen te doen, nqdat alle gevolgen vooral ook voor de rekreant zijn overwogen. Nu is 20-25% ontevreden over het prijsniveau, grotere plaatsen zijn duurder. Het huidige bestemmings plan biedt ook niet de ruimte, die nodig is voor uitdunning. Meer ha nodig Wanneer een toekomstverkenning aangeeft dat ook veel grond nodig is bij kleiner wordende gezinnen, zal - bij een gelijk aantal overnachtingen en ook rekening houdende met de nog altijd toenemende belangstelling voor de Westhoek - het streekplan gewij zigd moet worden, meer ha moeten beschikbaar komen voor de rekreatie. Wanneer de groei in de hectares beperkt blijft, dan is het gewenst eerst bestaande bedrijven te laten uitbrei den en daarna te overwegen of het vestigen van nieuwe bedrijven mo gelijk is. Campinghouders zijn met de ge meente van mening, dat Westerschou wen nog niet vol is en hopen dat dit gegeven resultaat in de bestemmongs- plannen tot uitdrukking zal worden gebracht De heer De Graaf zegde toe dat een uitvoerige visie over het evaluatie rapport in de komende week aan het gemeentebestuur zal worden over handigd. Boeken en tijdschriften DEN HAAG, 21-5. Er komt een nieuw visserijyveekblad, dat „Visse rijnieuws" gaat heten en geëxploi teerd wordt door een stichting uit het Nederlandse bedrijfsleven in de vis- serijsektor. In dit nieuwe weekblad zullen za ken behandeld worden betreffende de visverwerking en de handel in vis en visprodukten. Hoofdredakteur wordt de heer Ton Borghouts. Ton Borghouts was tot voor enkele maan den hoofdredakteur van het week blad „Visserijwereld", het officiële orgaan van de stichting van de Ne derlandse visserij, de Nederlandse Vissersbond, de vereniging „Zevibel" en verschillende andere verenigingen op visserijgebied. Als zodanig was hij in 1979 de heer F. W. van de Vlasakker opgevolgd, die het blad de „Visserijwereld" vele jaren leidde, een uitgave van drukke rij „Trio" in Den Haag. Flitsen uit hel buitenland SAN SALVADOR. Onbekenden hebben twee medewerkers van het Instituut voor landhervormingen in El Salvador vermoord, zo hebben de autoriteiten bekendgemaakt. KIEL. Een Roemeens musikus heeft politiek asiel in de Duitse Bondsrepubliek gekregen. Een woordvoerder van het bestuur van de deelstaat Sleeswijk-Holstein die dit bekendmaakte, wilde de naam van de vluchteling niet noemen. TEGUCIGALPA. Met hakmessen zwaaiende boeren hebben een plaat selijk kantoor van het Nationaal Agrarisch Instituut in Honduras be zet en een aantal medwerkers in gij zeling genomen, zo hebben ooggetui gen gezegd. LONDEN. In Britse opvoedings gestichten worden meisjes volgens een onderzoek door de lerarenvereni ging Stopp die tegen lijfstraffen op school strijdt, harder geslagen dan in de beruchte werkhuizen uit de negen tiende eeuw. MADRID. Koning Juan Carlos van Spanje heeft zijn 13-jarige zoon en er fgenaam Felipe, prins van Asturie, en de letterkundige Jose Maria Pe- man opgenomen in een der meest ex- klusieve orden ter wereld, die van het „Gulden Vlies". Begin 1981 werd de heer Borghouts wegens verschil van mening tussen hem en de direkteur van „Trio", ont slagen. Dit gebeurde zonder voorken nis van de verenigingen en stichtin gen waarvan het blad het officieel or gaan is, die zeer ingenomen waren met de wijze waarop de heer Borg houts het blad een nieuw aanzien gaf en waarop hij zijn werk deed. BRUSSEL. De Europese minister raad is in Brussel akkoord gegaan met het verstrekken aan Turkije van een bedrag van 1690 miljoen gulden in vijf jaar tijd (tot eind 1986). Dat Europese geld komt ter beschikking in het raam van het zogeheten vierde financiële protocol. Turkije is met de Europese gemeenschap geassocieerd. LAGOS, Nigeria. Op 16 mei zijn tij dens een schietpartij tussen Kame- roense grenssoldaten en Nigerianen aan de monding van de grensrivier de „Rio Del Rey", vijf Nigeriaanse militairen om het leven gekomen en drie zwaar gewond. Dit is dinsdag van officiële zijde in Lagos meege deeld. BUESUM/KIEL. Voor de West- duitse Noorzeekust is weer een Ne derlandse kotter opgebracht. Boeken en brochures Lerarenopleiding technisch beroeps onderwijs Wie een technisch beroep uitoefend, kan overwegen leraar te worden, voor al wie er plezier in heeft kennis en er varing over te dragen aan jongeren. In het technisch beroepsonderwijs be staat er vooral behoefte aan leraren in de technische vakken. Dit betekent, dat zij, die de studie aan de leraren opleiding hebben volbracht, over het algemeen ook werk als leraar kunnen vinden. Er zijn twee wegen bij de opleiding tot leraar beroepsonderwijs: dagschoolonderwijs aan de Nieuwe Lerarenopleiding te Eindhoven, en part-time of avond onderwijs, aan een van de vele avondscholen in ons land De prospektus „Lerarenopleiding Technisch Beroepsonderwijs" geeft informatie over deze opleidingea Voor deze regio kan men kontakt op nemen in Goes, Valckeslotlaan 6, waar een afdeling van het N.G.O.L.B. ge vestigd is. DEN HAAG, 21-5. Bij het ministerie van verkeer en waterstaat is een brochure verschenen met beschouwin gen over de Deltawerken en de Oosterschelde in het bij zonder onder de titel „13 x Delta". Dc brochure, die is geïllustreerd met talrijke foto's, kaartjes en tekeningen voor het merendeel in kleur, bevat interviews met dertien deskundigen die op de een of andere wijze bij de Deltawerken en dc besluitvorming en uitvoering van dc Oostcrschcldcwerken zijn betrokken. Zij geven hun visie op onderwer pen als techniek, politiek, natuur, milieu, ekonomie. waterhuishouding en regionale ontwikkeling. Veel aandacht wordt ook besteed aan de uitvoering van de Ooster- scheldcwcrken en de samenwerking hierin met het bedrijfsleven, aan de ontwikkeling van nieuwe technieken en de betekenis hiervan voor de ex port van kennis. Ook de relatie met mens en natuur, de visserij en de kosten-batenberekeningen komen in 13 x Delta aan dc orde. De brochure biedt geen chronologisch verhaal met feiten en cijfers. Dc personen die an het woord komen zijn of waren be trokken bij de Oosterscheldelannen en -uitvoering. Neeltje Jans 13 x Delta is verkrijgbaar na voor uitbetaling van 5.— op giroreke ning 751 t.n.v. Distributiecentrum Ovcrhcidspublikaties, Postbus 20014, 2500 EA Den Haag, onder ver melding van bestelnummer: 90.001. Het wordt ook verkocht aan bezoe kers van de informatiecentra van verkeer en waterstaat „Delta Expo" bij de Haringvlietsluizen en op het werkeiland Neeltje Jans in de mon ding van de Oosterschelde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4