deunloo b.u. Washington doet toezegging (ook) bewapening te beperken C.P.B. „Oostelijk" kommentaar over Polen blijft zuur Mitterrand voor komende 7 jaar Franse president Pierre Mauroy tweede man van Frankrijk Centraal Planbureau ziet ook lichtpuntjes AGENDA Schmidt in Washington Omstreden advertentie Inpasse HTM Ook vervoersakties in Maasstad Gehandicapten en de WAO De huisartsen Wel hoge werkloosheid Botsing met trein installatiebedrijf WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST DIERENARTS APOTHEEK Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KABOUTER 2 Allerlei verkiezingstoespraken ten sp^jt, komt het Centraal Planbureau in zijn jongste rapport tot de kon- klussie, dat niet kan worden ontko men aan ombuigingen in de kollek- tieve sektor. Er wordt echter by aan getekend, dat zulks niet ongeremd en onbeperkt mag, want anders zou de werkgelegenheid opnieuw in gevaar komen. In het algemeen zullen de omstandigheden voeren tot vermin dering, ook van de partikuliere kon- sumptie, een proces trouwens dat al bezig is, althans in sommige sekto ren. De modale werknemer moet reke nen voor 1981 met een daling van 2,5 k 3 procent Op wat langere temdjn overigens is her C.P.B. niet helemaal pessimistisch. De laatste maanden is sprake van enige ekonomische her stel, een trend die zich zou kunnen doorzetten in 1982. Vooral de export kan daarvan profiteren. Nederland zit met draadjes vast aan Europa en doorzettend herstel hier is uiteraard afhankelijk van de ontwikkeling elders. Nog enkele (ex- port)-cgfers: in 1979 werd winst ge boekt op de export maar in 1980 ging de export twee procent achteruit Voor 1981 zijn de verwachtingen an dermaal niet gunstig. Niet alleen in de politiek, maar ook in de ekonomie zijn de marges klein geworden. Er is - voornaamste kon- klusie van het C.P.B. - weliswaar nog sprake van achteruitgang, maar het tempo waarin dit verschijnsel zich voordoet zal trager worden. „Minder terreinverlies" schrijft het rapport, maar dat is natuurlij k nog geen winst Of de konklusies - of liever voor spellingen - van het bureau alles be wijzend zijn, is de vraag, want niets is zo onoverzichtelijk als de wereldeko- nomie, die korreleert met de vader landse. Niettemin werden en worden de C.P.B.-cijfers bij allerlei ekono mische beschouwingen gebruikt. Met andere relevante uitspraken, komt overeen de zuinigheid als nood zakelijk in de kollektieve sektor en dat is nu juist politiek enorm geladen. Gelukkig is er geen partij, die aan de (echte) minima zou willen raken, maar het lijkt wel vaststaand dat een nieuw kabinet - hoe samengesteld ook - bepaalde uitkeringen op de snij tafel zal gaan leggen. Niet durend kunnen in dit opzicht de waarschu wingen aan het adres van de overheid worden veronachtzaamd. rf WASHINGTON, 21-5. President Reagan en de West- duitse bondskanselier Helmut Schmidt, hebben donder dag in Washington bij het begin van hun topontmoeting uiting geven aan de hun bezorgdheid over de Russische militaire sterkte. President Reagan verklaarde dat beide landen zich bewust zijn van de uit daging van de Russische militaire opbouw en beloofde een grotere Ameri kaanse bijdrage aan de NAVO. Reagan toonde zich gevoelig voor de binnenlandse druk waaraan Schmidt bloot staat' met zijn opmer king dat Washington „tegelijkertijd wil werken aan onderhandelingen om die wapens juist te beperken". Beide leiders benadrukten dat sa menwerking de problemen op gebied van defensie en ekonomie, de belan grijkste gespreksonderwerpen tij dens Schmidts driedaags bezoek, kan overwinnen. PARIJS. De nieuwe Franse rege ring, die binnenkort gevormd zal worden, zal een hardere houding aan nemen tegenover het apartheidsbe wind in Zuid-Afrika. WASHINGTON. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de door de regering Reagan ingediende begroting voor 1982 aangenomen met 244 stemmen voor een 155 tegen. WARSCHAU. De in september af gezette Poolse partijleider Edward Gierek heeft donderdag zelfkritiek geoefend en zich bereid verklaard zijn villa in Katowice te verlaten, als hem andere woonruimte wordt aan geboden. HENGELO, 21-5. „Dit is een poli- teik schandaal. Een misleiding door de PvdA bereikt een hoogtepunt in deze advertentie". Op boze toon sprak CDA-lijsttrekker Van Agt don derdagavond in Hengelo dit oordeel uit over de advertentie die de PvdA donderdag in een aantal kranten heeft geplaatst. Van Agt deed nog maals een beroep op PvdA- lijsttrekker Den Uyl om de al dagen durende diskussie over de huren tus sen CDA en PvdA te voeren op basis van de programma's van beide parti jen en niet op andere berichten. Misleidend noemt Van Agt dat in de advertentie staat dat degenen die een huursubsidie ontvangen er vol gens de CDA-plannen het komende jaar sterk op achteruit zullen gaan. Bondskanselier Schmidt, die sa men met zijn vrouw met ceremoniën op het zuidelijke grasveld van het Witte Huis werd ontvangen, bena drukt dat de Westerse landen de Rus sische uitdagingen, waaronder Af ghanistan het hoofd kunnen bieden wanneer zij zich laten leiden door de principes van konsistentie, voorspel baarheid en betrouwbaarheid". Tijdens het bewind van Carter werd in Bonn nog wel eens het ver wijt gehoord, dat het Amerikaanse buitenlandse beleid onsamenhan gend was. Schmidt herhaalde voorts een oproep van de ministers van buiten landse zaken van de NAVO-landen drie weken gelden in Rome, te begin nen met Amerikaans-Russische besprekingen over beperking van de middellangeafstandraketten in Eu ropa. MOSKOU-OOST-BERLIJN, 21-5. De voornaamste partijbladen van de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland hebben donderdag weer scherpe kritiek geuit op de gang van zaken in Polen. Het Oostduitse partij-orgaan „Neues Deutschland" beschuldigde leden van het kabinet in Warschau ervan dat zij niet willen erkennen dat er een toenemende krisis in hun land is. De Russische „Prawda" ver oordeelde hervormingsgezinde leden van de Poolse Communistische Par tij die zouden pogen „denkbeelden door te drukken die vreemd zijn aan het marxisme leninisme". Volgens het Oostduitse partijblad hebben als gevolg van verdeeldheid in de Poolse partij de onafhankelijke vakbeweging „Solidariteit en de Rooms Katholieke geestelijkheid het duidelijk voor het zeggen. Eerste aanval De dag tevoren had het Oostduitse persbureau ADN in de tot dusver HILVERSUM, 21-5. Hetïs onmoge lijk om op de eisen van de stakende buschauffeurs en trambestuurders bij het Haagse vervoersbedrijf HTM in te gaan. Het aanbod dat de Raad van Beheer de vervoersbonden FNV en CNV in de nacht van dinsdag op woensdag heeft gedaan was het laatste aanbod. Binnen de best; "»de ruimte zijn er geen andere mogelijkheden. Dit zei minister Tuijnman van ver keer en waterstaat donderdag voor de Avro-radio. De bewindsman voegde er echter aan toe niet op te geven. „Ik geloof namelijk dat redelijke mensen elkaar moeten vinden. Niet via de rechter. Dat helpt allemaal niks", al dus Tuijnman. ROTTERDAM, 21-5. Het bij de ABVA/KABO aangesloten rijdend personeel van het Rotterdamse open bare stadsvervoer RET beeft donder dagavond in grote meerderheid besloten om gedurende de hele maand juni het publiek gratis te ver voeren. De aktie zal zaterdag begin nen, aldus een woordvoerder van de bond. Van de ruim 1.300 ABVA/KABO leden bij de RET spra ken zich donderdag negenhonderd le den uit voor de door het bestuur voorgestelde aktie gratis vervoer. IN totaal werken bij de RET ruim 2.000 leden. ZAANDAM, 21-5. De Nederlandse Federatie van Arbeidsongeschikten- organisaties (NFA) vindt dat arbeids ongeschikten hun WAO-uitkering moe ten houden en niet gedeeltelijk een WAO en gedeeltelijk een WW-uitke- ring moeten krihgen voor het geval zij nog gedeeltelijk arbeidsongeschikt zijn. De Federatie heeft namelyk grote twijfels over de wijze warop gedeelte» lijke arbeidsgeschiktheid wordt vast gesteld en in geval van twijfel moet de zwakste partij het voordeel krijgen, vindt de FNA. UTRECHT, 21-5. Als alle betrokke nen meewerken kan volgens de Lan delijke Huisartsen Vereniging in 1983 worden begonnen met een vestigings beleid voor huisartsen. Voor het zover is moet eerst nog aan een aantal voor waarden worden voldaan. Zo moet er een goed systeem van patiëntenregi- stratie komen om het aantal patiënten per praktijk te kunnen vaststellen en zullen er normen moeten 2(jn voor het bepalen van een maximum- en een minimumaantal patiënten per prak tijk. Ook de financiële gevolgen zullen bekend en aanvaard moeten zijn. PARIJS, 21-5. Francois Mitterrand is donderdag voor de komende zeven jaar geïnstalleerd als president van Frankrijk. Hij is de eerste socialist die als zo danig ongekende uitvoerende macht heeft' gekregen. Hij zou gebruiken, zei hijom te ijveren voor een maat schappij waarin socialisme gepaard gaat met vrijheid. Nog geen uur nadat hij de macht had overgenomen van Valery Gi- scard d'Estaing, benoemde Mitter rand de gematigde socialist en burge meester van Rijssel Pierre Mauroy, tot eerste-minister. Het was niet alles goud wat er blonk donderdag in Parijs. Toen de met ruim 1 miljoen stemmen versla gen zittende president het Elysee verliet, kreeg hij als het ware een trap na van mensen in het publiek buiten die floten en joelden. Voor zijn opvolger, die 64 jaar en een oude rot is, is het betreden van het presidentiële paleis de kroon op bijna veertig jaar politieke bedrij vigheid. Twee keer eerder had hij het Elysee willen bereiken en twee keer had hij gefaald. PARIJS, 21-5. Pierre Mauroy die donderdag door president Mitterrand tot premier van Frankrijk is benoemd, staat bekend ais een toegewijd socialist die de beginselen van het democratisch socialisme sterk is toegedaan. Hij neemt binnen de Franse socialistische partij een middenpositie in en geldt als een ervaren politicus. Hij is een vriend van de ekonomi sche deskundige Michel Rocard die ook belangstelling had voor de presi dentskandidatuur, maar hij steunde Mitterrand, daarmee een mogelijke breuk in de socialistische partij voor komend. Mauroy werd in 1928 geboren als zoon van een houtvester in Noord- Frankrijk. Hij was werkzaam in het vakonderwijs. Op zestienjarige leeftijd werd hij lid van de socialistische partij en op zijn 21ste werd hij secretaris generaal van de jeugdorganisatie van de partij. Het noorden, een bolwerk van de socialisten, bleef zijn politieke werkgebied en in 1973 werd hij burge meester van RijsseL Het jaar daarop eroverde hij een zetel in de Nationale Vergadering. Hij diende onder ver scheidene partijleiders en ontleende hieraan de reputatie een trouwe twee de man te zijn. DEN HAAG, 21-5. Naast een aanzienlijke toeneming van de werkloosheid in ons land ziet het centraal planbureau dit jaar ook lichtpunten. Dit blijkt uit het samenvattende eerste hoofdstuk van het Centraal Ekonomisch Plan 1981, dat donder dag is gepubliceerd. De werkloosheid zal in 1981 stijgen tot gemiddeld 365.000. Dit is gemid deld 117.000 meer dan in 1980, toen het gemiddelde aantal Werklozen 248.000 bedroeg. De werkloosheid komt dit jaar op een niveau van ruim zeven procent van de totale beroeps bevolking. Eén van de lichtpunten, die het Centraal Planbureau ziet is de verbe tering van de Nederlandse konkur- rentiepositie. Die verbetering is voor een deel veroorzaakt door loon kostenmatigingen in niet onbelang rijke mate ook door de waardedaling van de gulden. In 1980 is de gulden in het internationale verkeer met vijf zes procent in waarde gedaald. Afvlakken In de loop van dit jaar zal de stij ging van de werkloosheid gaan af vlakken. Een daling is nog niet te verwachten. Daarvoor is de ontwik keling die zich nationaal en interna tionaal aftekent te zwak. Daarvoor neemt bovendien het aanbod van ar beid te sterk af. De bedrijfsinvesteringen gaan ach teruit en het Centraal Planbureau noemt ah achtergrond hiervan het zeer zwakke weerstandsvermogen van het bedrijfsleven. Het volume van de partikuliere konsumptie zal scherp achteruitgaan. Het financie ringstekort van de kollektieve sek tor zal omvangrijk blijven. felste aanval van de DDR een somber beeld geschetst van de Poolse ekono mische problemen en de verminde ren van het staatsgezag. Daaraan verbond ADN een oproep aan Warschau om te zeggen hoe men de „contra-revolutionaire" krachten denkt te verslaan. In dit verband werd van Solidariteit gezegd dat de ze vakbeweging „schaamteloos voor haar ambitie uitkomt om een politie ke oppositiepartij te zijn". GROESBEEK, 21-5. De 70-jarige Hendrikus van Dijk is donderdag op de Binnenveldweg in Groesbeek om het leven gekomen. De man kwam met zijn bromfiets door nog onbekende oorzaak op een spoorwegovergang tot stilstand en werd daar gegrepen door een naderende trein. Het slachtoffer overleed volgens de Spoorwegen op weg naar het ziekenhuis. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Brouwershaven Gymnastieklokaal. Meer bewegen voor ouderen. 9.30 - 10.30 uur. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwc/Schuddebcurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Advertentie weekend servicedienst iel. (01110) 3635 Zaterdag 23 en zondag 24 roei Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee. tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Verbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter F. J. J. Buytendijk, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karne- melksvaart 2, Zierikzee, tel. 01110-2693 De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Zierikzee. Zuster I. Dekker, Kerk weg 17b, Nieuwerkerk. Tel. (01114) 2836, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Met ingang van donderdag 7 mei tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Vrijdag 22 mei Zierikzee Concertzaal. Uitvoering Zeeuwse Muziekschool. 19.30 uur. Scharendijke Buitenzijde spuisluis Brouwersdam. Plantenwerkgroep verzamelen. 19.15 uur. Dreischor Ophalen oud papier muziekvereni ging „Crescendo". Vanaf 18.00 uur. Zaterdag 23 mei Zierikzee Havenplein. Informatiestand V.V.D. Concertzaal. Film: „De gelaarsde kat als sheriff", 14.00 uur; „Een vlucht regenwulpen", 20.00 uur. „De Lichtboei", Poststraat 37. Kon- taktavond Youth for Christ. 20.00 uur. Nieuwerkerk Café „De Meebaal". Jubileumrecep tie biljartvereniging O.K.K. 18.00 - 20.00 uur. Oostcrland Koninginneplein, muziektent. Op treden „Kunst en Eer". 19.30 uur. Muziektent. Konsert „Nu met Hope". 19.30 uur. Zondag 24 mal Zierikzee Concertzaal. Film: „De gelaarsde kat als sheriff", 14.00 uur; „Een vlucht regenwulpen", 20.00 uur. Maandag 25 mal Zierikzee Ontmoetingscentrum. Kontakt- avond U.V.V., 19.30 uur. Stadhuis. Vergadering Archiefkom- missie. 16.00 uur. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Interna tional. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde kerk. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Woensdag 27 mei Haamstede Strandweg 49. Lezing huisvrouwen vereniging. 14.00 uur. Zonnemaire Konsert Apollo uit Domburg op het schoolplein in de I. M. v. d. Bijl straat. Aanvang 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering. Aanvang: 20.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur; zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) De Pul is ook geopend op Hemel vaartsdag van 19.30-24.00 uur. Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. Trace (Scharendijke) Zaterdagavond 23 mei, optreden Go- rinchemse roek-formatie „Alpha". Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110)2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 5415 Advertenties (01119)1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Gouden regen strooit betoverend geel in de tuinende witte seringen staan sereen te dringen, dat ze er ook zijnde meidoorn, vooral de rode, trekt duizen den ogenparen en de kastanjes hebben hun kaarsjes aan gestoken. De mooie dagen - vorig jaar hadden we ze niet zo - hebben aan alles wat groeit en bloeit, een flinke duw gegeven en de wereld (on danks de verkiezingskoorts) is een soort grote bloesemende tuin geworden. Onder het toeziend oog van onze - recentelijk ten geschenke gekregen ka bouter (gewapend met schop en emmer) is onze mini-tuin ook veranderd Zeg maar dat hij deel heeft gekregen aan hel kleurenfeest, met (hele late) tulpen, fuch sia's, enkele evergreenswant 't kan nooit 20 blijven, violen, vlijtig Liesje en nog een heleboel plantspul dat behalve in detuin, ook in bakken niet veel meer nodig heeft om wekenlang te zorgen voor magnifieke kleurenuitzendingen. Intussen hier ten overvloede de mede deling dat de kabouter 's nachts niets in het tuintje aan werkzaamheden verricht Volgens het grote kabouter- en kobólten- boek zou daar in sommige gevallen spra ke van zijn, maar 't is niet waar. Dezelfde immobiliteit als overdag, vertoont de kabouter 's nachts. Wél blijft de glimlach op het aangelaat van deze toch hupse) tuinbewaker gehandhaafd In sommige opzichten is de kabouter dus verder dan de mens. Zijn humeur is niet onderhevig aan nare wisselingen, zoals met ons klimaat De huiskat heeft in eerste instantie heel vreemd tegen de kabouter aange keken, Gewoontegetrouw ging zij - zij het heel voorzichtig - de sprookjcsOerschij- ning kontroleren op rcuksignaleti, maar die bleven uiteraard achterwege en nu hoort, ook voor haar, de kabouter er gewoon bij. Het is feitelijk een fantas tisch acccptatieproces. waarvan dc men sen best iets zouden kunnen Ictcn. Hoe anders immers is ccn kabouter, maar hij heeft - volgens poes - ook recht op een plaatsje onder dc zon. Heel duidelijk is dat opdringerigheid niet zou passen in dit proces. Poes weet dat cn laat dc kabouter nu verder met rust. Even teruggrijpend op dc statische positie van dc kabouter, is dc vraag gewettigd of deze verschijning dan wel nuttig is in dc tuinsfeer. /ft vind dit (hoewel vragen staat vrij) een typische benadering van - uit het ekonomische denkpatroon. Wie vraagtbrengt dc ka bouter wat op, moet teleur gesteld. In materiele zin brengt hij niets op. maar het is een typische symbool figuur en daar wordt onzr maatschappij niet mee ver wend. Dc kabouter straalt geluk uil Hij glimlacht doorlopend cn zijn grijze baard toont aan dat hij met wijsheid is gezegend. Dc vriendelijke kabouterlijkc blik in tussen kón invloed hebben op de be- groeïng in gunstige zin. Zekerheid be staat daarover niet, maar sinds Schotse rozenhwekers met vriendelijkheid enor me blorisucccsftcn boeken op dorre, steenachtige grond alleen door met dc bloemen te praten c.q. er vriendelijk naar te kijken, is alles mogelijk. Toegegeven het is allemaal een mini- gebeuren, maar er kan wijsheid schuilen in het oog hebben ooor kleine dingen. Voor kabouters bijvoorbeeld! SCHIEREILA NDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2