Dl m ti Afgerond DPO binnenkort in raad Westerschouwen H Ook Zeeuwse Staten kiezen straks leden Eerste Kamer goed DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kommissie Midden- en kleinbedrijf jliotnisse Na de Kamerverkiezingen Hongerstaker dood HA 1 Israël en Syrië Nieuwe hongerstaker in Belfast 1THO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 mei 1981 37ste jaargang Nr, 22915 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar t 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Om subsidie reddingsboot Watersnip WESTERSCHOUWEN, 21-5. Donderdagmiddag kwam de kommissie voor Midden- en Kleinbedrijf van de gemeente Westerschouwen in de raadszaal van het ge meentehuis te Haamstede onder voorzitterschap van wethouder P. M. van den Aarsen in openbare vergadering byeen. In zyn openingswoord sprak de voorzitter er zijn teleurstelling over uit, dat op deze vergadering geen enkele vertegenwoordiger van de bouwondernemers aan wezig was. Dit te meer, daar in deze vergade ring in hoofdzaak aandacht zal worden geschonken aan het evaluatierapport D.P.O., dat in een belangrijke mate zal dienen om te komen tot een struktuur- schets, waaraan momenteel hard wordt gewerkt om die tijdig klaar te krijgen. Snackbars Voorzitter Van den Aarsen deelde ver der mee, dat er een verordening voor het openstellen van de snackbars op stapel staat, waarvoor hij de mede werking vroeg van de kommissieleden. Daar men dit jaar reeds, driemaal heeft vergaderd, vroeg de voorzitter zich af of het nu wel noodzakelijk was weer een vergadering te gaan beleg gen als de verordening klaar is voor het geven van een advies. Dr. H. J. van Zuijlen vond het zinvol om te vergaderen als er zaken van werkelijk belang aan de orde zijn, een mening die door de heer M. J. Krijnse Lokker en de overige leden werd on derschreven. De kommissie gaf in zijn geheel te kennen dat zij hetzij mon deling hetzij schriftelijk wil adviseren. Trottoirs Een ernstig beroep deed voorzitter Van den Aarsen op de vertegenwoor digers van de detailhandel en de ho reca (hij betreurde het dat ook hier geen vertegenwoordiger van aanwezig was) kontakt met hun leden op te ne men over het gebruik van de trottoirs te Renesse, Haamstede en Burgh. Op de plaatsen waar dit is toege staan zijn door de gemeente marke ringen aangebracht, maar naar nu is gebleken worden de trottoirs op tal van plaatsen in beslag genomen en worden deze zelfs volkomen afgeslo ten. Het gevolg hiervan is, dat de voet gangers, waarvoor de trottoirs zijn aangelegd, er nog geen gebruik van kunnen maken, wat hun veiligheid al weer niet bevordert Blijkt dat men binnen korte tijd niet genegen is hier medewerking aan te verlenen dan zal de gemeente niet schromen om via het politie-apparaat hiertegen maatregelen te gaan nemen. Evaluatie-rapport Bij het bespreken van het evaluatie rapport deelde de voorzitter mee, dat er zeven enquèttes zijn gehouden, waarvan de resultaten zijn neergelegd in zeven deelrapporten en een hoofd rapport Het verzamelen van de fei telijke gegevens is nu gebeurd en is men toegekomen aan het nemen van beleidsbeslissingen. In de eerstvolgende raadsvergade ring o 15 juni a.s. zal het D.P.O. (niet als diskusiestuk) de raad passeren en zal het dienst gaan doen bij het ma ken van de struktuurschets die men nog dit jaar aan de raad wil presen teren. Voorzitter Van den Aarsen deelde mee, dat men goede hoop heeft dat dit gaat lukken, omdat men momenteel nog op het tijdschema zit De heerM. J. Krijnse Lokker (voorz. middenstandsvereniging Renesse) zei zeer erkentelijk te zijn voor het evalua tierapport waaraan veel werk is be steed. De betrokkenen zullen er vol gens hem lering uit moeten trekken en het gebruiken waar dit nodig is. Advertentie **Vï Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten Hoewel het „te duur zijn" als een van de faktoren in het rapport naar voren komt (dit loopt als een rode draad door het gehele rapport) vond de heer Krijnse Lokker het verheu gend dat er met ^en omzet van tussen de 70- en 80% t h een hoge score werd genoteerd. Landelijk gezien is dit volkomen normaal, daar nooit de 100% wordt gehaald. Met de middenstandsvere niging zal getracht worden een geza- melijk standpunt te formuleren, waar van de visie in de komende week zal worden overhandigd. Landbouw De heer J. Steur (land- en tuinbouw) had geen enkele op- of aanmerking van de leden op het rapport ontvangen. Voor wat deze sektor betreft is er ieder jaar een D.P.O. (inventarisatierapport), dat gebruikt kan worden bij de struk tuurschets. Wel deelde hij mee, dat de landbouw tegen grootscheepse re- kreatieprojekten is, waaraan goede landbouwgrond ten offer zou moeten vallen. Er zijn nog wel mogelijkheden tot enige uitbreiding, in de verouderde boomgaarden, maar dan moet spoed worden betracht VW's Dr. H. J. van Zuijlen (VW) zegde een gezamelijke visie van de VWs Burgh-Haamstede en Renesse toe. Aanmerkingen maakte hij op het ver- keersrapport, waarmee hij het niet vol ledig eens was. Dat de wegen op de spitsdagen meer dan overbelast zijn komt niet naar voren in het rappoi t - Verder wees hij op het grote gebrek aan wandel- en fietspaden en het feit dat op de Hoogezoom tussen Renesse en Haamstede geen telling heeft plaatsgevonden. Hij vroeg zich af, of hier geen snel heidsbeperking moet worden inge steld. ZIERIKZEE. PvdA-raadslid D. van der Wekken wees dinsdagavond tijdens de raadsvergadering Zierikzee op een .ontsierend object" bij de nieuwe passantenplaatsen aan de Nieuwe Haven. Hoewel als omheining voor afval containers milieuvriendelijke bielzen waren gebruikt, blijken die door de hoogte storend voor het uitzich op het Poor- tenkomplex en de fraaie nieuwe brug. De werkzaamheden aan deze (onmisbare) afvalvoorziening zijn nog niet afge rond, zodat er misschien nog was aan kan worden gedaan (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Bijzonder jammer vond hij het, dat op de tuindersbedrijven, die een ver gunning hebben voor 5 kampeer-een- heden, geen onderzoek heeft plaats gehad. Dit gezien het geven van een betere bestaansmogelijkheid. Hoewel door het rapport het te duur zijn als een rode draad loopt, zag hij dit toch minder ernstig dan wel eens wordt gedacht Mogelijkheden zag hij in schaalvergroting. De nieuwe kam- peerwet zou wel eens moeilijkheden kunnen geven als er uitdunningen zou den moeten plaatsvinden. Misschien Vervolg pag. 4 "IT ZIERIKZEE Een uit de 17e eeuw daterend pakhuis aan de Nieuwe Haven gaat volgende week dienst doen als kantoor voor moderne werkzaamheden: makelaardij en assurantiën. Het gebouwtje stond er tot voor kort verwaar loos bij. maar er is nu stijlvol gerestaureerd om onderkomen te bieden aan het kantoor Bijdevaate, makelaar in onroerende goederen en assurantiën. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MIDDELBURG, 21-5. In alle Nederlandse provincies komen op maandag 1 juni de provinciale staten bijeen om de leden van de Eerste Kamer te kiezen. De verkie zing is nodig doordat er plannen zijn voor een wijziging en de grondwet schrijft voor, dat'vaststelling van wijzi gingen moet gebeuren door nieuw gekozen kamers. Dat betekent, dat de eerste en de tweede kamer ontbonden moeten worden en dat voor beide verkiezingen moeten worden gehouden. De tweede kamer heeft er nu vier jaar op zitten, waardoor automatisch nieuwe verkiezingen (26 mei) moeten worden gehouden. De strijd om de kiezersgunst is al een maand geleden begonnen. Deze verkiezingen zijn aangegrepen om ook de eerste ka mer te ontbinden. De leden van de eerste kamer wor- den niet rechtstreeks gekozen; dit in tegenstelling tot de leden van de tweede kamer. Dit is wellicht de oor zaak, dat de eerste kamerverkiezin gen niet zo in de publiciteit staat. In- direkt kan de burger echter invloed uitoefenen: hij kiest de leden voor provinciale staten, die om hun beurt de leden voor de eerste kamer kiezen. Kandidaatstelling Vrijdag 8 mei was de dag van de kandidaatstelling voor de senatoren of leden van de eerste kamer. In Zee land zijn in totaal twaalf lijsten inge diend: vijf hebben betrekking op kandidaten voor de Partij van de Ar beid (PvdA), vier op het Christen De mocratisch Appèl (CDA), één op de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie (WD), één op Democraten '66 (D'66) en één op de Staatkundig Gere formeerde Partij (SGP). Op al die lijsten gezamenlijk komen elf Zeeuwse kandidaten voor. Voor de PvdA zijn dat J. Mol. Middelburg (nu al lid van de eerste kamer), E. W. H. Broekhuis, Vlissingcn, J. W. Mijns- bergen, Amemuidcn, H. D. van den Berg, Temeuzen, J. de Bres, Sint Maartensdijk en E. C. Boissevain, Tholen. Op de CDA-lijsten komen voor P. J Everaert, Walsoorden, G. M. Kerkhof, Middelburg en G. Christiaansen, Temeuzen. De WD en de SGP hebben ieder één Zeeuwse kandidaat, resp. D. F. Vos uit Mid delburg en R. van Ommeren uit Zie rikzee. Voor de verkiezing van de senaat is Nederland opgesplitst Ir. vier kiesge- bieden met elk een ongeveer even groot inwonertal. Zeeland zit samen met Nogrd-Brabant, Limburg en Utrecht in groep I; groep II bestaat uit Gelderland, Overijssel, Gronin gen en Drenthe; in groep III komen samen Noord-Holland en Friesland en groep IV wordt door Zuid-Holland gevormd. De eerste kamer telt 75 le den; groep I kiest er daarvan 21, groep II 19, groep III 17 en groep I 18. NIEUW DELHI. India heeft beslo ten het Franse gevechtsvliegtuig Mirage-2000 te kopen, zo is naar ver luidde, vernomen uit kringen van het Indiase ministerie van defensie. BELFAST, 21-5. De Noordierse hongerstaker Patsy O'Hara is don derdagnacht overleden. Hij is het vierde IRA-lid dat binnen een perio de van vier weken is gestorven als gevolg van een hongerstaking. BELFAST, 21-5. In de Maze-gevan- genis in Belfast gaat vrijdag een zevende aanhanger van het verboden „Ierse Republikeinse Leger" (IRA) in hongerstaking om kracht bij te zet ten aan de eis dat IRA-leden de status van politiek gevangenen krijgen. Dit is donderdag van IRA-zijde in Bel fast vernomen. De nieuwe hongerstaker is de 25- jarige Kieran Doherty die in 1978 tot 22 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens het bezit van vuurwa pens en explosieven. Daarvoor had hij 17 maanden in voorarrest gezeten. Van 1973 tot 1975 was hij zonder vorm van proces vastgehouden. Doherty zal de plaats innemen van Raymond McCreesh die woensdag nacht na een hongerstaking van 60 dagen overleed. Tot dusver hebben drie hongerstakers hun aktie met de dood moeten bekopen. Advertentie Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. JERUZALEM/NEW YORK. 21-5. Het direkte gevaar van een gewa pend konflikt tussen Israël en Syrië was donderdag van de baan, maar de twee landen hadden nog geen uitweg gevonden uit hun rakettenkonflikt. De Amerikaanse gezant Philip Ha- bib scheen voorlopig in Israël te blij ven. Vele dinlomaten bicken van oor deel, dat elke dag die voorbij gaat zonder konflikt de kans op het los barsten van strijd verkleint. Hahih ontbeet met de Israëlische oppositie leider Shimon Peres en de tekenen van ontspanning van de situatie die er nu waren duidden erop. dat deze evenzogoed weer rustig zou kunnen worden. de heldere jongens van llakkee expresse mei gtool gemak dragen ze die zware wasautomaat naar buiten en tillen hem in de verhuiswagen ze 2etten hem in het nieuwe huis weer op zijn plaats sluiten hem even handig weer aan weten ook nog waar de vuile was was wijzen u nog even op het aangebroken pak met zeepmiddel zei! moet u de knop indrukken llakkee expresse 01870 2188 middeiharnis Mensen die opvliegen, landen meestal slecht. Will Rogers WA> 1£6+ PÊ BILT Verwachting tot zaterdagavond: Later regen Vannacht opklaringen, weinig wind, hier en daar mist en minimumtempe ratuur omstreeks 8 graden; morgen overdag van het westen uit geleide lijk meer bewolking mogelijk ge volgd door regen; middagtempera- tuur ongeveer 18 graden; matige zuidwesten wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 2 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 mei Zon op 5.34. onder 21.40 Maan op 0.42, onder 9.04 24 mei Zon op 5.33. onder 21.41 Maan op 1.27, onder 10.03 25 mei Zon op 5.32, onder 21.42 Maan op 2.04, onder 11.10 Laatste Kwartier: 26 mei (23.00) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 23 mei 6.56 18.34 - 12.30 24 mei 7.26 19.12 0.54 13.09 25 mei 8.04 20.03 1.37 13.54 Doodtij: 29 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-5. Het K.N.M.l. deelt mede: Zaterdag begint de dag zonnig, maar later op de dag neemt de bewol king geleidelijk toe. Na een paar warme dagen vond in de nacht van donderdag op vrijdag de weersom- slag plaats. Uit grote buienkom- plexen viel toen plaatselijk veel re gen. Op het vliegveld Zestienhoven na bij Rotterdam viel 20 millimeter, ter wijl te De Bilt 21 millimeter werd af getapt Een hogedrukgebied breidt gelei delijk zijn invloed over onze omge ving uit met als gevolg vannacht op klaringen en door de nachtelijke af koeling mogelijk de vorming van mistbanken. Het hogedrukgebied trekt langzaam naar het oosten en een oceaandepressie, die morgenmid dag boven Engeland wordt ver wacht, doet, echter na een zonnig be gin. in de loop van de dag de bewol king toenemen. 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1