HET VERLOREN JAAR Vergadering hoofdbestuur C.B.T.B. West-Nederland Idealisme en realisme" De Syrische raketten De bezuinigingen De ambtenaren salarissen Middengroepen blijken al stevig te hebben ingeleverd Misdrijt te Rotterdam? Wet agrarisch grondverkeer in staatsblad Toekomst bouw somber De VVD en de kernenergie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 inei 1981 Nr. 22914 7 GOES, 18-5. „In deze tijd, vlak voor de verkiezingen leven we in een politieke spanning waarin partijpolitiek de reële beleidsvoering naar de achtergrond lijkt te drukken. Het is de tijd van het rondstrooien van idealen zonder dat men zich al te sterk afvraagt of een en ander realiseerbaar is." s- Sleutelwoorden zijn dan ook idealisme en realisme. Deze woorden liggen in een spanningsveld, vooral waar het gaat om de toekomst van ons land in so- ciaal-ekonomisch opzicht. De landbouw neemt daarin een bijzondere positie in, in vele opzichten (positief en negatief) bijzonder. Positief o.a. als we kij ken naar de bijdrage die de landbouw jaarlijks levert aan de Betalingsbalans, negatief als we de inkomenspositie van boeren en tuinders bezien. Deze inko menspositie nu geeft weinig reden tot optimisme en drukt elk idealisme de kop in", zo sprak voorzitter Blokland in zijn openingswoord voor de vergade ring van het hoofdbestuur C.B.T.B. West-Nederland. Hij maakte een vergelijking tussen de positie van scholieren, die eind examen moeten doen, en van boeren en tuinders, die met vragen staan voor de toekomst. Flitsen uit het buitenland ROME. Het dagelijks bestuur van het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.) is het eens geworden over de oprichting van een fonds voor lenin gen aan ontwikkelingslanden die te kampen hebben met een tijdelijke voedselkrisis. LONDEN. De Britse premier Mar garet Thatcher heeft de minister van marine, Keith Speed, ontslagen. De minister was niet eens met haar plan nen om drastisch op de defensie-uit gaven te bezuinigen. Speed had zich in het bijzonder fel gekeerd tegen de mogelijkheid dat de marine zal wor den gehalveerd. MOSKOU. Een lid van het opper bevel van de landen van het Pact van Warschau, vice-admiraal Valentin Viesolov, is ,,bij de uitoefening van zijn funktie" omgekomen. Dit heeft het blad van de Sowjet-strijdkrach- ten ..Rode Ster" dinsdag gemeld. Er zijn geen bijzonderheden gegeven. PEKING. Volgens China is het Vietnam er alles aan gelegen de span ning in het grensgebied tussen de twee landen op te voeren met het doel de vrees voor een zogenaamde Chinese dreiging in de Asean (ver bond van Zuidoostaziatische landen) te doen aanwakkeren. MADRID. In Spanje zijn een baby van tweeëntwintig maanden en een vrouw van 20 jaar overleden aan de twee weken oude epidemie van long ontsteking van een niet te rubriceren soort. WARSCHAU. De brandweerlieden van Polen hebben besloten vrijdag aanstaande een dag van protest te houden om de vrije zaterdag af te dwingen die voor anderen al sinds fe bruari geldt. JAKARTA. In Kutatjana Atjeh, in bet noorden van Sumatra, zijn 16 mensen omgekomen en 13 gewond als gevolg van een breuk in een stuw dam. Dit is in Jakarta vernomen. NEW YORK. De Amerikaanse in lichtingendienst C.I.A. heeft zijn ra ming van de olieproduktie van de Sowjet-Unie herzien en is daarbij tot de konklusie gekomen dat dat land zijn energiebehoefte in de jaren tach tig zal kunnen dekken zonder olie te importeren. BEIROET. Het Syrische staats hoofd Hafez Al Assad heeft eind vo rige week een bezoek aan Moskou ge bracht, zo wordt van diplomatieke zijde in Beiroet vernomen. STRAATSBURG. Er bestaat geen enkel gevaar voor het vrijkomen van radioaktieve gassen als gevolg van de ontsnapping van radio-aktief wa ter die maandag is gekonstateerd in een kerncentrale in het Franse plaats Fessenheim (Haut-Rhin). DAMASCUS. Syrië's optreden in de raketkrisis met Israël helpt Da mascus na een lange periode uit een regionaal isolement, te oordelen naar de boodschappen van steun uit Ara bische landen. Meerkeuze vraagstukken „Eindexamenkandidaten hebben te maken met het meerkeuze- systeem, waarbij ze de zekerheid hebben dat één van de antwoorden de juiste is. Ook boeren en tuinders staan voor meerkeuzevraagstukken, echter zij hebben geen zekerheid dat één antwoord het juiste is. Dat stelt hen maar ook allen die hun belangen behartigen, voor grote problemen. Gelukkig merk ik steeds weer dat ve len van ons, ondanks tegenslagen, willen knokken voor de toekomst en hun optimisme niet laten varen. Dat kan alleen als men een gezond idea lisme bezit, d.w.z. een idealisme dat wordt gemeten aan realisme. Ook in de politiek zullen we ons daardoor moeten laten leiden, met oogkleppen lopen is het slechtste wat er is", al dus voorzitter Blokland. Fruit en nachtvorst De heer W. van Kempen (uit Poort- vliet) gaf een uitvoerig overzicht van de vorstschade in de fruitteelt. Door de strenge nachtvorst op 23/24 april is veel schade ontstaan, vooral in de gebieden buiten de kuststreek. De BEIROET, 20-5. De Syrische raket ten in Libanon zijn een nieuwe wer kelijkheid die het machtsevenwicht met IsSraël korrigeert, Schrijft het Syrische regeringsblad Tischrin. „Over deze werklijkheid valt niet te praten en een oplossing van het kon- fikt kan slechts tot stand komen door het konflikt bij de wortel aan te pak ken". Er moet volgens het blad een eind komen aan de voortdurende Israëli sche invallen in Libanon, de vluchten met spionagevliegtuigen en het mi nistaatje van de Libanese majoor Haddad. Deze konklusie trekt de vakcentra le voor middelbaar en hoger perso neel MHP uit een onderzoek van haar loondeskundige J. Verdonk dat dins dag in Utrecht werd gepresenteerd. Het onderzoek heeft betrekking op de ontwikkeling van de inkomens van driekwart modaal tot en met viermaal modaal van 1973 tot 1981, op basis van de trend van de metaal- c.a.o., een van de grootste c.a.o.'s in ons land. Het niveau van het modale (gemiddelde) inkomen is op dit mo ment ongeveer 35.000 gulden bruto. exakte schade is nog niet vast te stel len, enig herstel is nog mogelijk maar dat er veel schade is staat vast. De oogstramingen voor de E.G. lig gen beneden de 6 miljard. Voor som mige bedrijven kan de kontinuïteit in gevaar komen" zo stelde hij. Spre ker waarschuwde voor te snel ,,op het hout" verkopen: „Er is nog geen duidelijk zicht op de markt en de kans op hoge prijzen is zeker aanwe zig". WARSCHAU. Een gehandicapte Pool is de Amerikaanse ambassade in Warschau binnengedrongen en ge dreigd het gebouw op te blazen als hij niet onmiddellijk op een vliegtuig naar de Verenigde Staten werd gezet. DEN HAAG, 20-5. De vijf centrales van overheidspersoneel hebben woensdag het overleg met minister Wiegel (binnenlandse zaken) over de aanpassing van de ambtenarensala rissen per 1 juli afgebroken. De cen trales gaan niet akkoord met het besluit van Wiegel om de nakalkula- tie van het overheidspersoneel te vervangen door een loonsverhoging van 0,5 procent. De nakalkulatie is een salarisaanpassing achteraf aan de loonontwikkeling in het be drijfsleven. Middeleeuwse jj kerken AMSTERDAM, 20-5. In het 1 Middeleeuwse Europa vorm- i i den de gaven van de gelovigen i de voornaamste inkomsten- i bron voor de financiering van j i de bouw van kathedralen. De i mogelijkheid om aflaten i 1 (kwijtschelding van een kerke- i lijke straf) te verdienen en re- Heken (overblijfselen van li- i chamen van heiligen of van 1 i voorwerpen die in nauw ver- i band met hen hebben gestaan) te vereren waren de belang- i i rijkste stimulansen tot het doen van giften. 1 Vooral in de late middeleeu- i wen speelde de mogelijkheid j om volle aflaten te verlenen een grote rol in de financiering i van de bouw van kathedralen. i Ook het verwerven van nieu- i i we relieken bracht in Het alge- i meen een stroom van giften op 1 1 9ing. i i Dit zijn enige konklusies in 1 1 het proefschrift „De financie- 1 1 ring van de middeleeuwse ka- J i thedraalbouw", waarop de i ekonoom en kunsthistorikus W. H. Vroom vrijdag promo- i veert tot doctor in de ekonomi- i sche wetenschappen aan de 1 i universiteit van Amsterdam. tfXAAAA/VWIAAAAAAAIWWtfl De koopkracht van de middeninko mens is de afgelopen jaren fors ge daald, als gekeken wordt naar het netto-bedrag dat hier in 1981 te beste den is vergeleken met het netto-loon in 1973. Rekening houdend met de steeds hogere kosten van levenson derhoud blijkt volgens het MHP-on- derzoek dat mensen met een inko men van anderhalf modaal (ongeveer 50.000 gulden bruto) er negen procent' in koopkracht op achteruit zijn ge gaan, en tweemaal modale inkomens elf procent. UTRECHT, 20-5. De middeninkomens - globaal tussen de 40.000 en 80.000 gulden bruto per jaar - hebben de afgelopen acht jaar zodanig fors ingeleverd, dat een verdere nivellering van deze inkomens niet verantwoord is. 73 Bart kijkt van de een naar de ander. Op een gegeven ogenblik kan hij zich niet inhouden. „Wie heeft hier in de zaak eigenlijk de leiding?" Jan Job begint te glimlachen. En voor Martie kan antwoorden, zegt hij rustig: „WH." Hij wijst op Martie en hemzelf. „Twee weten meer dan één." Martie wordt rood van ergenis. Dit antwoord vindt ze impertinent. Hij had zijn mond moeten houden. Tenslotte is dit haar zaak, niet de zijne. Ze probeert een afleidingsmanoeuvre. Geforceerd lachend voegt ze er aan toe: „Jan Job maakt een grapje. Maar iets dergelijks, die extra koffie, zoiets wordt gauw vergeten. Vandaar zijn herinnering." „O. Juist". Bart Bloeming vindt het nog altijd gek. Stel je voor, aat een van 7.ijn ondergeschikten zijn bureau bin nenvalt en opmerkt: Er moeten meer balpennen komen; wc hebben er niet genoeg aan. Ik denk, dat ik ontplofte, maar zoiets gebeurt bij mij niet. Bru tale vent, die Jan Job. Hij kijkt de nog altijd koffie drinkende bediende aan. „Waar komt u eigenlijk vandaan?" De ander heeft geen zin in een ge sprek met de2e onsympathieke man. En daarom geeft hij een ontwijkend antwoord. Het is een plotselinge inval: „Uit de winkel." Het wordt op kalme toon gezegd. Ten overvloede wijst hij naar ae verbindingsdeur. Martie kan een lach nauwelijks in houden. Zij heeft veel gevoel voor hu mor, maar haar broer niet Hij kijkt de jongeman met gefronste wenkbrauwen aan. „Ik meen natuurlijk: uit welke plaats. U bent geen Groninger; evenmin een Drenth." Jan Job heeft veel zin om te pareren: En u bent geen heer; evenmin sym pathiek. Maar hij houdt zich in terwille van Martie. „Het westen," antwoordt hij op korte toon. Gelijk gaat de winkel bel en komt hij overeind om via de verbindingsdeur naar de winkel te ver dwijnen. „Hoe kom je aan zo'n onbeschofte vent?" vraagt Bart Bloeming, in alle graden geërgerd. „Brutaal als geen an der. Kijk maar uit met hem, anders is hij je straks de baas. Heb je in je eigen zaak niets meer te vertellen." „Dat loopt wel los, Bart, Jullie liggen elkaar schijnbaar niet erg. Jan Job is anders de beminnelijkheid zelve." Bart Bloeming heeft aan één kop koffie voldoende. Hij komt overeind en zegt: „We rijden maandagmorgen vroeg weg. Kan die eh die bediende van je je niet naar ons toe rijden? Als het kan vóór zevenen. We rijden naar Schoorl. Over de Afsluitdijk. Martie schudt haar hoofd. Ze heeft eigenlijk wel zin een weekje aan de zee door te brengen. Maar het kan immers niet? Ze kan Brigit toch niet de hele week alleen laten? Ze verlangt nu al weer naar haar dochtertje. Nog voor ze kan antwoorden, wordt haar verlangen naar Brigit tegen wil en dank bevredigd. Want de verbindings deur naar de winkel gaat open. Daar stapt Frau Wentzinger binnen. Met op Door HENK VAN HEESWIJK de arm haar dochtertje: Brigit. Bijna zeven weken oud. En op de achtergrond staat Jan Job. Bleek van schrik. De handen openvouwend van zich af. de schouders ophalend. Alsof hij wil zeg gen: Ik kan er ook niets aan doen. Er gebeuren in deze sekonden twee dingen. Martie slaakt een kreet van verrassing. Het is een mengeling van schrik en blijdschap. Verlangend strekt ze haar armen uit naar de baby. alles om zich heen vergetend. Dat Bart getuige is van dit dramatische gebeuren, is ze zich op dit ogenblik helemaal niet bewust Ze ziet enkel haar kind. dat de vrouw op haar armen draagt. Het volgende mo ment heeft Martie Brigit van de vrouw overgenomen, kust het en houdt het in haar armen. Tot grote verbazing van Bart Bloeming, die er aanvankelijk niets van begrijpt, In haar zangerige Niedersachsische dialekt legt Frau Wentzinger de situatie uit, „Mijn man en ikwe hebben gisteravond ruzie gehad over het kind. Omdat het nogal eens huilt 's nachts. Vooral de laatste nachten. M\jn man heeft zijn nachtrust nodig, want hij moet 's morgens vroeg op. Zodoende wil hij het niet laneer in huis hebben. Ik heb geprobeerd hem tot andere ge dachten te brengen. Hij werd heel boos en dreigde Brigit wat te doen. Daarom breng ik haar terug, Frau Bloetning; het ia tenslotte uw dochtertje. Jammer, ik bad haar nog graag een poosje bij me gehouden (wordt vervolgd) BROUWERSHAVEN. Terecht heeft de Smalstad altijd de schoonheid van zijn keric geetaleerd. Deze vooroorlogse foto toont het monumentale bouwwerk in optima forma. ROTTERDAM, 20-5. De Rotter damse politie sluit niet uit dat een 70- jarige man, die het afgelopen week einde 's nachts dood op de Beierland- selaan werd aangetroffen het slach toffer is geweest van een misdrijf. Uit de sektie is nog geen duidelijke doodsoorzaak naar voren gekomen. De politie heeft getuigen nodig en zoekt met name naar een man die in de nacht van zaterdag op zondag heeft geholpen de dode in een politi eauto te leggen. De betreffende man stond met zijn vrouw op de nachtbus te wachten, aldus de Rotterdamse po litie. DEN HAAG, 20-5. De Wet Agra risch Grondverkeer is deze week dinsdag in het Staatsblad geplaatst, zo heeft het ministerie van landbouw meegedeeld. Deze wet beoogt onder meer een evenwichtige prijsontwik keling van landbouwgronden en na tuurterreinen. Minister Braks van landbouw is er de eerst verantwoor delijke bewindsman voor. Er wordt naar gestreefd de in de wet neergelegde instrumenten als landbouwkundige toetsing en voor keursrecht tegen het eind van dit jaar in werking te doen treden. Tot dat moment worden er nog geen ei sen gesteld aan partijen en bedrij ven, betrokken bij overeenkomsten tot koop en verkoop van landbouw gronden en natuurterreinen of bij vestiging van zakelijke rechten daar op. Tegelijk met de landbouwkundige toetsing bij verkoop zal ook de land bouwkundige toetsing bij pacht wor den ingevoerd. Een daartoe in de Pachtwet aangebrachte wijziging zal in werking treden tegelijk met de al gemene maatregel van bestuur inza ke toetsing bij verkoop. UTRECHT, 20-5. Van de nu nog bestaande 20.000 bouwbedrijven zul len er de komende jaren zeker 2000 tot 3000 de ekonomische recessie niet overleven. Een grote middengroep, die onge veer 75 procent van alle bouwonder nemingen uitmaakt, zal door zich aan te passen en door zelfonderzoek het hoofd boven water kunnen hou den, de rest van de bouwondernemin gen is gezond genoeg om alle proble men het hoofd te kunnen bieden. Dit zei prof. dr. L. Bak, direkteur van de Stichting Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf in Utrecht op een kongres van het Nederlands Verbond van Ondernemers in het bouwbedrijf over bouwen en ekono- mie. De Bak voorspelde vier jaar ge leden ook al dat de bouwwereld in deze tijd een malaise zou doormaken. DEN HAAG, 20-5. Afwijzing van kernenergie betekent fors verlies van arbeidsplaatsen. Aldus de WD- opvatting, neergelegd in een (inter ne) notitie over werkgelegenheid en kernenergie. Afwijzing van kernenergie - zo wordt daarin gesteld - betekent het vertrek naar het omringend buiten land van bedrijven, die veel elektri citeit nodig hebben. Sluiting van de twee bestaande kerncentrales (in Do- dewaard en in Borssele) betekent eveneens verlies van arbeidsplaatsen en van vooral hoogwaardige werkge legenheid, zo wordt in de notitie op gemerkt. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 22 MEI NED. 1: De VARA verzorgt het pro gramma en vangt aan met een afleve ring van Love-boat gevolgd door Sonja's Goed nieuws show. Een uurt je later presenteert Joop Koopman de quiz Twee voor twaalf. Na het journaal is het tijd voor Politieke Partijen gevolgd door de Engelse co medyserie Man over de vloer, de avond wordt afgesloten door de par lementaire rubriek Nederland bv. NED. 2: De AVRO opent met Doc tor Snuggles en Toppop. Na het jour naal een aflevering van Dallas. De country en western zangeres Garnet wordt door Ray Krebbs bemind en door JR. Dat moet de knecht natuur lijk tegen zijn baas afleggen. Zijn baas maakt indruk met rijkdom en macht. Desondanks pakt J.R. zijn knecht ongenadig hard aan. Dan een muzikaal programma rond zanger- komponist en tekstschrijver Neil Se- daka. Voor het journaal volgt dan nog Televizier en De wereld van van daag van Mr GBJ Hilterman. VRIJDAG 22 MEI NED. 1:10.45 Schooltelevisie; 13.00 en 18.25 Nieuws voor doven18.30 Jeugdjournaal; 18.36 Sesamstraat; 18.50 Paspoort; 19.00 Loveboat; 19.50 Goed nieuws show; 20.49 Twee voor twaalf; 21.37 Journaal; 21.55 Politie ke Partijen22.05 Tropenmuseum; 22.35 Man over de vloer; 23.00 de BV Nederland; 00.05 Nieuws; 00.10 Nieuws voor doven. NED. 2; 18.57 Nieuws; 18.59 Docter Snuggles; 19.05 AVRO's Toppop 20.00 Journaal; 20.27 Dallas; 21.15 neil Sedaka in concert; 22.05 Actueel en .informatief22.50 Tsjongejonge; 23.25 Politiek Partijen; 23.40 Nieuws; 23.45 Nieuws voor doven. ZATERDAG 23 MEI NED. 1: Voor de kleuters wordt al lereerst een aflevering uit de serie Dag huis, dag tuin, dat opbergschuur op het scherm gebracht gevolgd door de Lawaaipapegaai, tenslotte van het jeugdprogramma verschijnt de laatste editie van Wat je zegt ben je zelf. In Mork en Mindy wordt de va der van Mindy gekonfronteerd met de realiteit van het dagelijkse leven. Dan de dokumentaire Big Bill. Na Nieuws voor doven, Sesamstraat en paspoort neemt de NCRV het heft in handen en vangt aan met Wollie's wereld. Dan een registratie van het optreden van Billy Preston, Massa- da, en de New Adventures. Een alar merende dokumentaire wordt uitge zonden in Ja, natuurlijk extra. Een waar gebeurde geschiedenis van Ma- rilene Clement vormt de grondslag van de televisiefilm Fatale twijfel, over een vermiste scholier, Christop- he Baudry die voor het laatst gesig naleerd werd bij de Marne Na het journaal Politieke Partijen, een do kumentaire getiteld Een huis in Jeru zalem, over een groep Joodse Russen die toestemming kregen te emigreren naar Israël. Jan de Hartog haalt dan herinneringen op en ds. Schoch ver zorgt de avondoverdenking in Tot besluit. De beide nieuwsuitzendin gen worden gevolgd door een re gistratie van het E.K. turnen in Ro me. NED. 2: Boomer opent de uitzen ding gevolgd door de Muppet show, met als gaste Linda Rondstadt. Na het journaal presenteert Willem Ruis zijn show en spelprogramma dat dit keer in het teken staat van de Zonne bloem, Het Harten 5 gala. Dan Brandpunt en voetbal in Sport op za terdag. Na de praatshow De alles is anders show. Politieke Partijen en de beide nieuwsuitzendingen. ZATERDAG 23 MEI NED. 1: 10.20 open school; 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 nieuws; 15.32 Dag huis, dag tuin; 15.43 Pape- lewaaigaai; 16.00 Wat je zegt ben je zelf; 16.25 Mork en Hindy; 16.50 Big Bill; 18.25 Nieuws voor doven; 18.36 Sesamstraat; 18.50 Paspoort19.00 Wollie's Wereld; 19.05 NCRV-Festi- val'81; 19.30 Ja natuurlijk; 20.00 Fa tale twijfel; 21.37 Journaal; 21.55 Po litieke Partijen; 22.05 Een huis in Je ruzalem; 22.55 Herinneringen aan Amsterdam; 23.10 Tot besluit; 23.25 Nieus; 23.30 Nieuws voor doven; 23.35 Studio sport. NED. 2: 18.57 Nieuws; 18.59 Hier is Boomer; 19.25 De Muppet show; 20.00 Journaal; 20.27 De Willem Ruis Show; 22.20 Brandpunt; 22.50 Sport op zaterdag; 23.15 De alles is anders show; 00.15 Politieke Partijen; 00.30 Nieuws; 00.35 Nieuws voor doven. Zaterdag 23 mei, 19.05 uur, Nederland 1: ,,NCRV-Festival'81" met o.a. het optreden van Billy Preston. 0

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 7