Rol van Habib (VS) schijnt matigende invloed te hebben Israëlisch kabinet akkoord met voortzetting vredespogingen SCHOOL VERLATERS AGENDA De aanslag op de paus Syrië en Israël Afscheid Giscard Zeelandbrug geen melkkoe Jg nbfch jtÉ Vijf Britse militairen gedood Sinaï-macht rond De raketten- kwestie Gratis vervoer Rotterdam? Den Haag blijft zonder tram Werklozen in de E.E.G. Verkiezings- perikelen Jeugdsozen in het weekeinde i De uitslagen voor de betrokken kandidaten zijn weliswaar nog niet bekend, maar de „middelbare" exa mens zijn achter de rug. Afgezien van een aantal „gestraalden", komt - als gevolg van die examens opnieuw een sterk verhoogd aanbod op de ar beidsmarkt. In stukken hierover wordt gesproken van een aantal van 250.000. Hoe zal het gaan met deze jonge mensen? Komen ze bij het gro te leger van werklozen of vinden zij - na de nodige moeite een baan? Bij de (genoemde) 250.000 bevinden zich - dit ter verduidelijking - niet de genen, die verder studeren, hetzij bij het hoger beroepsonderwijs, hetzij aan de universiteit. Er is dus reëel sprake van 250.000 nieuwe werkzoe kenden. Intussen hebben ervaringen in 1980 geleerd, dat toch het grootste - zelf een heel groot - percentage van de schoolverlaters werk vindt. Men spreekt zelfs van 90 procent. Wat gebeurt er met een schoolver later, die werkloos blijft? Hij moet wachten tot 1 oktober van dit jaar om in aanmerking te kunnen komen voor een uitkering, zulks op grond van de R.W.W. (Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers). Is er weer kans op 90 procent - „werkvinders" voor de schoolverlaters? Moeilijk voorspelbaar, maar feit is helaas wel dat de recessie in een jaar tijds flink heeft doorgezet, niet alleen in Neder land, maar in vrijwel alle landen van de E.E.G. De kansen voor de zwakste groep werkzoekenden (de schoolver laters) zijn er dus niet beter op ge worden, temeer niet daar de kanto ren destijds heel veel jonge mensen konden gebruiken, maar dat gaat nu ook veel voorzichtiger. Invloed van de administratieve mechanisatie is stellig aanwezig en de destijds ingevoerde stop bij de welzijns- en gezondheidszorg wees er toen al op, dat ook in deze gewilde sektor, zuinigheid troef is geworden. Tenslotte is de vraag van belang wat jeugdige schoolverlaters aan on dersteuning krijgen. Een deskundige gaf hiervoor onderstaande informa tie. „De hoogte van de uitkering aan schoolverlaters is onder meer afhan kelijk van faktoren als leeftijd, bur gerlijke status en dergelijke. Wie ge trouwd is (dat is van de schoolverla ters maar een kleine minderheid) of wie als kamerbewoner zelf huur moet betalen, krijgt meer dan ie mand die nog bij zijn ouders woont.. Het merendeel van de, werkloze schoolverlaters woont nog bij de ou ders thuis. Zij krijgen na het verlaten van de school niet onmiddellijk een uitkering. Thuiswonende schoolver laters die op 1 juli nog geen vaste baan hebben, kunnen pas vanaf 1 ok tober een RWW-uitkering krijgen. Omdat zij gedurende het derde kwar taal geheel door hun ouders moeten worden onderhouden, hebben die ou ders in de periode 1 juli-1 oktober nog wel recht op kinderbijslag. Vanaf 1 oktober gaat het recht op een RWW-uitkering in voor thuiswo nende, werkzoekende schoolverla ters. De hoogte van de uitkering is af hankelijk van de leeftijd van de be trokkenen en bedraagt op dit mo ment 50,— per week voor een 16- jarige, 81,— voor een 17-jarige, 104,50 voor een 18-jarige, 121,55 voor een 19-jarige en 138, 50 voor een 20-jarige." ROME, 20-5. De Turk die de aan slag op de paus heeft gepleegd, was ook van plan koningin Elizabeth van Engeland te vermoorden, schrijft het Italiaanse blad Corriere Delia Sera. Gebleken is dat hij in de herfst van vorig jaar een week in Londen is ge weest. De mensen die met het onderzoek zijn belast, aldus Corriere Delia Se ra, geloven det Mehmet Ali Agca tot een internationale fascistische orga nisatie behoort, die aan geld komt door de handel in drugs. Javaanse tijgers JAKARTA. 20-5. De Indone- sische president Suharto heeft een opzienbarende daad ver- richt door vijf zeldzame Ja vaanse tijgers officieel in be scherming te nemen tegen een aantal boeren die de dieren wilden doden. De president is zelfs zo ver gegaan dat hij de boeren - 15.000 in getal - gelast heeft het gebied waar de tijgers leven te verlaten en zich elders te vesti gen. Het desbetreffende gebied langs de Meru Betiri kust op 800 km van Jakarta is nu tot beschermd terrein verklaard. De boeren wilden de tijgers do den omdat deze herhaaldelijk mensen hebben aangevallen. ,,Het is zij of wij", aldus de boeren. WASHINGTON/DAMASCUS, 20-5. De Amerikaanse gezant heeft in Damascus met de Syrische presidsent As sad gesproken. Advertentie Middelerwijl bevestigde het Witte Huis, dat president Reagan zaterdag prins Turki Al Faisal van Saoedi- Arabië ontving. Bijzonderheden over de inhoud van beide gesprekken wer den niet bekendgemaakt. PARIJS, 20-5. „Wij hebben gedaan wat we moesten doen", met deze woorden sloot president Giscard d'Estaing woensdag de laatste kabi netsvergadering af onder zijn lei ding. Dinsdagavond had Giscard met een „tot ziens" via de televisie af scheid genomen van het Franse volk. De nieuwe president, de socialist Francois Mitterrand, zal donderdag zijn intrek nemen in het Elysee- paleis. Flitsen uit het buitenland BONN. De Westduitse bondskanse lier Helmut Schmidt is woensdag ochtend uit Bonn naar Washington vertrokken voor een officieel bezoek van vier dagen aan de Verenigde Sta ten. Hij zal er zijn eerste officiële on derhoud met president Reagan heb ben. CHICAGO, Illinois. In de onderwe reld van Chicago woedt een bloedige oorlog om de eerste laats in de mu- ziekautomatenbusiness. Het voorlo pige resultaat is: zeven vermoorde gangsters in een tijdsbestek van tien dagen. PARIJS. De successen opsommen de van zijn zevenjarige president schap en afsluitende met een „tot weerziens" heeft president Valery Giscard d'Estaing dinsdag in een radio- en televisietoespraak afscheid genomen van het Franse volk. (Vervolg van pag. 1) „Een kort, maar schrijnend ver haal", noemde de heer Van Veltho- ven het relaas over de nieuwbouw van de Lagere Technische School. Hij bracht de kommissaris het bekende verhaal nog eens onder de aandacht. De L.T.S. met 450 leerlingen en 28 leerkrachten is over zes lokaties ver deeld. Het gebouw aan het Kerkplein werd in 1958 al afgekeurd, maar nog steeds zijn er de brugklas en de afde ling Konsumptieve techniek onder gebracht. Die afdeling beschikt slechts over 40% van het voorge schreven vloeroppervlakte. Bij het hoofdgebouw in 't Vrije wordt men gekonfronteerd met verzakkende muren. Binnenkort zal een stalen konstruktie ter versteviging moeten worden aangebracht aan zij - en voor gevel. Dankbaar De heer Van Velthoven noemde het frustrerend, dat de eindbeslissing maar vooruit geschoven blijft wor den in Den Haag. Hij deed bij de kommissaris een dringend beroep op medewerking. „Generaties am bachtslieden zullen u daar dankbaar voor zijn", besloot hij met zijn be toog. De kommissaris bleek toen toch nog een verrassing in petto te heb ben. De nieuwbouw van de L.T.S. staat inmiddels geplaatst op het con- ceptscholenplan 1982, zodat er goede hoop bestaat, dat nog eind dit jaar kan worden aanbesteed. „Als er weer een kink in de kabel zou komen, trek dan mar gerust aan de bel", aldus dr. Boertien. Dit werk bezoek van de kommissaris werd af gerond met een informele bijeen komst in de trouwzaal van het stad huis met het kollege van b. en w. en de gemeenteraad. Over dat in Damascus werd door Syrië alleen gezegd, dat het „de situ atie in het gebied" betrof. Het Witte Huis wilde het gesprek met Turki Al Faisal alleen maar bevestigen, meer niet. Wel is bekend, dat Washington Sa- oedi-Arabië een matigende invloed willen doen uitoefenen op Syrië in het rakettenkonflikt met Israël. Sy rië herhaalde de raketten niet te zul len terugtrekken uit de Bekaa-vallei in Libanon. Israël heeft gedreigd ze te vernietigen, zodat de twee landen dicht op de rand van een oorlog kwa men. Washington tracht via de missie van Habib een oplossing te vinden voor het konflikt. Missie gaat door Alleen al doordat hij in het gebied is voorkomt hij dat vijandelijkheden uitbreken, zo zei de Amerikaanse mi nister van defensie, Caspar Weinber ger, zondag. „De missie van Habib gaat door", zo verklaarde het Witte Huis. In het weekend bezocht hij Saoedi-Arabië. Daarna vertrok hij uit Damascus naar Jeruzalem voor verder overleg me premier Begin. Habib zelf ver klaarde alleen, dat de diplomatieke inspanningen worden voortgezet. Stichting Het Theater vertoont in de Concertzaal a.s. zaterdag 20.00 uur MATINEE a.s. zaterdag 14.00 uur a.s. zondag 14.00 uur a.s. zondag zu.uu uur Avontuur ai tpuuiing in ccn JEROEN KRABBE °e *0 I jflf gelaarsde kat Dlv als sheriff g g Dt nieuwe ilhpbtld op montuur in bel toi/Je Walen MAKUfc* MfcKIXi-NS lU-VRIfcl Il IOL I11U1KOUIMANV WUXUUJ VAN AMM11LKOUV <u KJQK Ut Wxmjt m j^Een Vlucht Regenwulpen «o Olm Alt Ut iüNti nul 4, imumiVm» MAAKltN 1 HAKT UM» PAU NV- UtN H» UMuilAUUNlVANIIOtmN mil.». UH.AJHH.imMJ, p»kn, MMTIUTS VAN lOflNISuU» 12 jaar CWtMAJCOM lil»---' SoVfzI!! Alle leeftijden Kaarten f 5,— tot 12 jaar t 3,— DEN HAAG. De maximumprijzen van benzine en andere aardoliepro- dukten kunnen, als de omstandighe den daartoe aanleiding geven, voor taan tweemaal per maand worden gewijzigd en wel op de eerste en de zestiende van elke maand. JERUZALEM. De speciale afgezant naar het Midden Oosten, Philip Ha bib, heeft donderdagochtend in Jeru zalem een uur gesproken met de soci alistische oppositieleider Sjimon Pe res. BAHREIN. Kroonprins Fahd van Saoedi-Arabië heeft woensdag ge zegd dat alle Arabische landen met Syrië zouden meevechten als het door Israël zou worden aangevallen. BELFAST,. 20-5. Vijf Britse mili tairen zijn in Ulster bij een aanslag om het leven gekomen. Hun pantser voertuig reed in de buurt van de stad Newry, 60 km ten zuiden van Bel fast, over een spoorwegovergang toen zich een ontploffing voordeed. De plaats van de aanslag is niet ver van de woonplaats van de IRA- hongerstaking McCreegh. De aard van de explosie heeft men nog niet kunnen vaststellen. CAIRO, 20-5. De multinationale Sinaï-macht, waarvoor Israël, V.S. en Egypte op 26 en 27 mei in Cairo een definitief akkoord zullen sluiten, zal uit 2.000 k 2.500 man, onder alge hele leiding staan van een „Ameri kaanse burger" en een militaire kommandant hebben, die zal worden gerekruteerd uit een van de landen die troepen zullen leveren. Dit werd woensdag bekendgemaakt door de Egyptische minister van buitenland se zaken, Kamal Hassan Ali. LAATSTE NIEUWS JERUZALEM DAMASCUS WASHINGTON, 20-5. Het opti misme, dat Israël dinsdag suggereer de over een spoedig einde van het ra kettenkonflikt is inmiddels verdwe nen. Premier Begin van Israël zei, dat niet duidelijk was of de Amerikaan se diplomatieke missie zou lukken. Hij deed dit na afloop van overleg met de Amerikaanse gezant Philip Habib. Washington zelf legde via een woordvoerder van buitenlandse za ken niet meer dan een zeer voorzich tig optimisme aan de dag. ROTTERDAM, 20-5. De Federatie ABVA/KABO zal vandaag (donder dag) tijdens de aktievergadering van personeel van het Rotterdamse op- benbaar vervoerbedrijf RET, voor stellen het publiek van 1 tot en met 7 juni gratis te vervoeren. Het federa tiebestuur heeft wel de voorwaarde gesteld dat ten minste 1000 leden de bijeenkomst in Rotterdam zullen be zoeken en dat driekwart van hen zich voor het voorstel uitspreekt. DEN HAAG, 20-5. Enkele honder den FNV-leden van het rijdend perso neel van de HTM hebben woensdag middag op een bijeenkomst in Den Haag opnieuw besloten de staking voor onbepaalde tijd voort te zetten. De FNV-leden wezen daarmee een „uiterste" aanbod van de Raad van Beheer "van de HTM af. Dat voorstel hield onder meer in dat de bestuurders hoger worden ingeschaald (van loon- groep vier naar zes) en daarbij vijftig gulden per maand ontvangen tot en met oktober. De stakers houden vast aan hun eis: inschaling in klasse zes met behoud van zes procent ongemakkentoeslag. Zij vrezen dat zij met het aannemen van de vijftig gulden hun aanspraak op de zes procent ongemakkentoeslag kwijtraken. Het bestuur van de vervoersbonden FNV, dat na een nachtlang onderhan delen met de Raad van Beheer, het aanbod van de HTM aan zijn leden voorlegde, kreeg hierop na korte tijd al een massaal „nee" te horen. Eensge zind stemden de stakers voor het voortzetten van hun aktie, en keerden na korte tijd weer terug naar hun posten. BRUSSEL, 20-5. Op dit moment heeft de Europese Gemeenschap 8.770.000 werklozen. Hun aantal zal dit jaar wellicht nog oplopen tot 10 miljoen. Dat heeft de Europese kom missaris voor sociale zaken, Ivor Ri chard, in Brussel gezegd in een bij eenkomst van het Europees komité voor arbeidsmartkvraagstukken waarin de E.G.-kommissie, de mi nisters van sociale zaken plus verte genwoordigers van de Europese werkgevers en werknemers geregeld met elkaar overleggen. De bijeenkomst werd geleid door de Nederlandse minister van sociale zaken, Wim Albcda. Die deelde in het komité mee dat de Nederlandse rege ring de bedoeling heeft zijn Europese partners uit te nodige om op 11 juni in Luxemburg deel te nemen aan een „Jumboraad", d.w.z. een bijeen komst van dc ministers van finan ciën en van ckonomischc- en sociale zaken van dc tien E.G.-landcn. JERUZALEM, 20-5. Het Israëlische kabinet heeft woensdag op een speciale zitting het groene licht gege ven voor de Amerikaanse inspanningen om een „vreed zame oplossing" te bereiken voor de raketkrisis met Sy rië. Maar de regering sprak kategorisch tegen dat het Amerikaanse plan de Is raëlische lucht-aktiviteit hoven Libanon zou beperken. Premier Menachem Begin lichtte gedurende ruim twee uur de regering in. Een woordvoerder zei daarna dat de Amerikaanse afgezant, Philip Ha-' bib, woensdagmiddag van de ..nood zakelijke besluiten" op de hoogte zou worden gebracht als hij Begin ont moette. Vrede? De woordvoerder weigerde te zeg gen welke besluiten waren genomen. Hij zei wel dat „zij de mogelijkheden VAn een vreedzame oplossing groter maken". De regering ontkende echter krach tig dat er een plan bestaat dat Israëli sche vluchten over Libanon beëin digd of beperkt zouden worden. Zo'n plan kwam zelfs „nooit ter sprake". AMSTERDAM, 20-5. „Opeens zijn er miljarden. Sinterklaas is in het Catshuis getrokken. Wat hebben wij vorige week in de Tweede Kamer toch zitten mieren over honderd mil joen voor de uitkeringstrekkers. Ik heb er een heel rotte smaak van in mijn mond". Zo hekelde lijsttrekker Joop den Uyl van de PvdA dinsdag avond in Amsterdam de jongste toe zegging van de regering voor orders aan DAF en RSV en steun aan Volvo Car in Born. Den Uyl noemde deze gebaren van de regering „duidelijke stunten" met het oog op de verkiezingen; ZAANDIJK. Volgens CPN-lijst- trekker Marcus Bakker heeft zijn partij de funktie om niet te bukken voor de stromingen in de politiek die wel atoomraketten in ons land ge plaatst willen zien. LEEUWARDEN. Radikaal zijn is makkelijk. Dat was de kritiek die CDA-lijsttrekker Van Agt dinsdag heeft geuit aan het adres van de christelijke splinterpartijen, ter lin ker zowel als ter rechterzijde. Op een zeer druk bezochte bijeen komst in Leeuwarden (1500 mensen) zei Van Agt dat, „reformatorische, evangelische, katholieke en radikale splinters vluchten in het geloof, zich er achter verschuilen". Maar, aldus Van Agt, deze partijen kunnen zich dat slechts permitteren, „omdat zij zich politiek niet waar hoeven te ma ken. LEEUWARDEN. Het CDA is nog steeds boos over de aantijgingen in zake de huren van de Partij van de Arbeid. De christen-demokraten zijn van plan tot aan de verkiezingsdag te blijven hameren op het thema dat het CDA een redelijk huurbeleid voor staat. ALMELO. Op een verkiezingsbij eenkomst van D'66 in Almelo heeft lijsttrekker Terlouw uitgehaald naar de VVD-voorman Hans Wiegel. Hij verweet de liberaal een onzorgvuldig optreden bij diens mededelingen over de overheidssteun aan Volvo Car-Nederland. BERGEN OP ZOOM. De beslissing van het kabinet om Volvo Car steun te verlenen heeft niets te maken met de komende verkiezingen. Hetzelfde geldt voor de steunverlening aan Fokker en het gunnen van een defen sie-order aan DAF-RSV. Dit ver klaarde VVD-lijsttrekker Wiegel tegenover journalisten tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Bergen op Zoom. Met ingang van donderdag 7 mei tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Donderdag 21 mei Zierikzec Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. „Wees een Zegen". 20.00 uur. Noordgouwc Reisje Plattelandsvrouwen. Start: Schuddebcurs 7.30; Noordgouwe 7.35; Zonnemaire 7.40 en Dreischor 7.50. Polderwegen. Ophalen oud papier, muziekvereniging „Crescendo". Vanaf 14.00 uur. Bniinisee Herv. Verenigingsgebouw. NCVB- afd. 19.45 uur. Vrijdag 22 mei Zierikzee Concertzaal Uitvoering Zeeuwse Muziekschool. 19.30 uur. Scharendijke Buitenzijde spuisluis Brouwersdam. Planten werkgroep verzamelen. 19.15 uur. Drei«*chor Ophalen oud papier muziekvereni ging „Crescendo". Vanaf 18.00 uur Zaterdag 23 mei Zierikzee Havenplein. Informatiestand V.V.D. Concertzaal. Film: „De gelaarsde kat als sheriff", 14.00 uur; „Een vlucht regenwulpen", 20.00 uur. Nieuwerkerk Café „De Meebaal". Jubileumrecep tie biljartvereniging O.K.K. 18.00 - 20.00 uur. Oosterland Koninginneplein, muziektent. Op treden „Kunst en Eer". 19.30 uur. Bruinisse Muziektent. Konsert „Nu met Hope". 19.30 uur. Zondag 24 mei Zierikzee Concertzaal. Film: „De gelaarsde kat als sheriff", 14.00 uur; „Een vlucht regenwulpen", 20.00 uur. Maandag 25 mei Zierikzee Ontmoetingscentrum. Kontakt- avond U.V.V., 19.30 uur. Stadhuis. Vergadering Archiefkom missie. 16.00 uur. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Interna tional. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde kerk. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Woensdag 27 mei Haamstede Strandweg 49. Lezing huisvrouwen- vereniging. 14.00 uur. Zonnemaire Konsert Apollo uit Domburg op het schoolplein in de I. M. v. d. Bijl straat. Aanvang 20.00 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek, Molenstraat 44. Schrijfavond Amnesty Interna tional. Van 19.00 uur tot 20.30 uur. Vrijdag 29 mei Zonnemaire Café Bommenede. Slotavond Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Woensdag 3 juni Zonnemaire Buitenkonsert brassband „Apollo" uit Domburg. 20.00 uur. Donderdag 4 juni Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 11 juni Zonnemaire Konsert Crescendo uit Dreischor op het schoolplein in de I. M. v. d. Bijl straat. Aanvang 19.30 uur. Donderdag 18 juni Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 tot 20.00 uur. Vrijdag 3 juli Zonnemaire Koncert „N. en U." op het school plein in de I. M. v. d. Bijlstraat. Aan-" vang 19.30 uur. Zaterdag 11 juli Zonnemaire Grote rommelmarkt met vele attrak- ties t.b.v. „Nut en Uitspanning" van af 9.00 uur tot 16.00 uur in de I. M. v. d. Bijlstraat. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur; zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) De Pul is ook geopend op Hemel vaartsdag van 19.30-24.00 uur. Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. Trace (Scharendijke) Zaterdagavond 23 mei. optreden Go- rinchemse roek-formatie „Alpha". Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaklie (niet voor bezorging), na 17,30 uur: (01110)5396. (01110)5415 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18 30 uur f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2